Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi vrea președinte nou

«Dictatorul» Tudor Anghel și cei 1200 de vînători ialomițeni

Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi vrea președinte nou

La sfîrșitul săptămînii precedente, Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a propus înlocuirea din funcție a președintelui Asociației, Tudor Anghel. Propunerea a generat un conflict deschis între președintele în exercițiu și majoritatea delegaților prezenți vineri, 19 aprilie, la ședința anuală a Adunării Generale a Asociației. Acuzat la scenă deschisă, Tudor Anghel a «fugit» din sală. Decizia privind înlocuirea din funcție a lui Tudor Anghel va fi adoptată vineri, 17 mai 2013, în cadrul unei ședințe extraordinare...

«Dictatorul» Tudor Anghel, alungat
Vineri, 1... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2013, 17:34 (17254 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Cine are bătrîni, să-i batjocorească

Slobozia: Sute de pensionari, umiliți public de autoritățile locale

Slobozia are peste 1000 de pensionari, cu pensii de subzistență. Anual, 10% dintre aceștia primesc, din partea autorităților, «un pachet de Paște». Pentru a intra în posesia lui, pensionarii se trezesc la 3 dimineața, se calcă în picioare timp de 6 ore și primesc pomană un litru de ulei, două pungi de zahăr, o conservă și un kilogram de făină...

Ca pe vremea lui Ceaușescu
Primii pensionari au venit la sediul Consiliului Județean al Persoanelor Vîrstnice din Slobozia la orele 3,00 dimineața. Nimeni nu știe ce va primi, dar ca-n fiecare an așteaptă. Pachetele sînt asigurate de ... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2013, 11:26 (22608 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cum e gara, e și țara!

Gara Slobozia, trasă pe linie moartă

Investiția pentru reabilitarea Gării Slobozia are o întîrziere de minimum 6 luni de zile. Valoarea acestui proiect este de 6 milioane de euro, iar fondurile provin, în proporție de 70 la sută, din finanțări europene. CFR refuză să ofere un punct de vedere avizat privitor la întîrzieri. Gara arată ca după bombardament, dar călătorii sînt resemnați... «Cum e gara, e și țara!» ne declară unul dintre aceștia.

Hai vino iar în gara noastră mică
Pe hîrtie, investiția în reabilitarea gării din Slobozia a demarat în decembrie 2011. În fapt, ea a început la relanti prin luna aprilie a anului... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2013, 08:21 (10162 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița relansează învățământul profesional

Inspectoratul Școlar Ialomița relansează învățămîntul profesional

Din toamna anului 2013, școlile din Ialomița vor scoate din nou «meseriași». Toate acestea ca urmare a unui proiect inițiat de Ministerul Educației și demarat de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, de relansare a învățămîntului profesional. La nivelul județului vor exista 22 de clase profesionale...

Renaște învățămîntul profesional
La nivel național, învățămîntul profesional a încetat să mai funcționeze începînd cu anul 2009. Potrivit Legii Educației, toate grupurile școlare au fost transformate în licee tehnologice, iar clasele de profesională au fost integrate în cadrul... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 19:16 (10460 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Operațiunea «Înfrângere monstru»

Fotbal, Liga a II-a, Delta Tulcea-Unirea Slobozia 4-0

Operațiunea «Înfrîngere monstru»

Unirea Slobozia este în cădere liberă, iar nouă ni s-a tocit tastatura de cînd scriem despre pasa proastă a echipei lui Dună. În privința meciului cu Delta avem o misiune extrem de dificilă pentru că este greu să descrii un meci pe care toți suporterii Unirii ar vrea să-l uite cît mai repede...

Galeria cîntă, echipa încasează
Pe cît de jenantă a fost evoluția fotbaliștilor slobozeni, pe atît de frumoasă a fost prestația celor în jur de 20 de suporteri care au susținut echipa la Tulcea. Galeria a cîntat indiferent de rezultatul de pe tabelă și a dominat fonic un stadion populat... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 15:30 (8118 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Planuri edilitare la Slobozia

Planuri edilitare la Slobozia

Primăria Slobozia a demarat un amplu proiect de reamenajare a bulevardului Unirii din oraș. Autoritățile locale vor investi 200000 de lei pentru amenjarea unui scuar fără arbuști, plantarea de flori, montarea de fîntîni arteziene și o sculptură monumentală a domnitorului Mihai Viteazul.

Unirii, bulevard occidental Printre planurile edilitare ale municipalității din Slobozia pentru acest an se numără și reabilitarea și modernizarea bulevardului Unirii. Cea de-a doua arteră de circulație, ca mărime, din Slobozia va suferi modificări importante în următoarea perioadă. «Ne-am gîndit să... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 13:43 (11742 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Rapid Fetești 1-2

Lovitură de teatru

Ion Nica, antrenorul Viitorului Axintele, a îndemînat la prudență și concentrare după victoria cu Gloria Buzău. A făcut-o și după victoria cu Metaloglobus stîrnind ceva zîmbete. Pentru toată lumea părea clar că promovarea Viitorului este doar o chestiune de timp și nimeni nu-i mai poate opri, iar discursul celui care conduce de peste 3 ani banca ialomițenilor părea doar un clișeu folosit des în fotbal. A venit însă meciul cu Rapid Fetești disputat vineri, 19 aprilie a.c., și vrînd-nevrînd a trebuit să-i dăm dreptate lui Nica. «Cu Axintele o să ne vindem scump pielea!» avertiza antrenorul Feteștiului Gigel Stoica și stîrnea, la rîndu-i, zîmbete. Și el a avut dreptate! Prima repriză a fost una încrîncenată... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 11:25 (8216 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Trotuarul din câmp

Administrație după ureche la Stelnica

Trotuarul din cîmp

Faptul că administrațiile locale din Ialomița risipesc banii publici pe proiecte inutile nu mai este un secret. De exemplu, la Stelnica, autoritățile locale au amenajat un trotuar din pavele la marginea cîmpului de la ieșirea din localitate. Primarul comunei motivează însă că cei 350 de metri de trotuar sînt amplasați legal, în intravilanul localității...

Să fie trotuar...
Comuna Stelnica se află situată la cîțiva kilometri de municipiul Fetești, pe malul stîng al Brațului Borcea. Singurele trotuare adevărate din localitate sînt cel care trece prin fața Primăriei și cel despre... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 10:45 (8356 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa «DNS Birotica Tenis Con», apanajul slobozenilor

Tenis de cîmp

Cupa «DNS Birotica Tenis Con», apanajul slobozenilor

Din data de 20 aprilie 2013, a debutat la Slobozia un turneu de tenis de categoria I adresat copiilor din categoriile 10, 12, 14 și 16 ani. Cupa «DNS Birotica Tenis Con» a adunat la start 70 de sportivi, iar majoritatea trofeelor au revenit tinerilor tenismeni din Slobozia. Astfel, în competiția celor mici Alexandra Iordache s-a impus la 10 ani fete, iar Liviu Zamfirache a cîștigat la 10 ani băieți. La 12 ani fete, victoria i-a revenit Alexiei Gîndac, în vreme ce în concursul băieților, la închiderea ediției, Ștefan Andreescu juca finala cu mari șanse de a o cîștiga. Fratele acestuia, Cristian Andreescu, s-a impus la 14 ani. La 16 ani fete, învingătoare a ieșit Irina Nițu. În cadrul aceleiași... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 10:22 (9312 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Doar 3% din activitatea Parlamentului reprezintă decizii de interes public!»

Un vot PP-DD contează

«Doar 3% din activitatea Parlamentului reprezintă decizii de interes public!»

Continuăm azi periplul printre parlamentarii ialomițeni cu senatorul PP-DD Ștefan Stoica. Potrivit convenției pe care o avem cu dumneavoastră, cititorii, am reușit să închidem ochii încă o dată și vă prezentăm doar «partea plină a paharului»... Dar tot ca de obicei, vă informăm că responsabilitatea asupra acestui demers de pozitivizare a activității parlamentarilor este una comună.

Dacă OTV nu e, PP-DD nu e
Senatorul Ștefan Stoica are cabinet parlamentar, dar nu mai are partid. În lipsa OTV, PP-DD se reduce la cei 65 de parlamentari din Parlament. Nu neagă această supoziție, dar... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 09:42 (10952 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Țăndăreiul s-a încurcat la Doja

Victoria la scor de neprezentare obținută de Țăndărei în fața Cocorei în etapa precedentă s-a dus pe apa sîmbetei. Sîmbătă, 20 aprilie, Recolta Gheorghe Doja a pus serios osul la treabă și a barat orice încercare a ocupantei locului II de a pleca cu 3 puncte. De scorul alb înregistrat la Doja a profitat liderul. Cocora s-a distrat cu ultima clasată Spicul Colelia pe care a învins-o la scor de tenis: 6-1. Victoria Munteni Buzău a dat-o la pace cu Recolta Gheorghe Lazăr, în vreme ce revelația returului, ACS Rădulești, a spulberat Unirea Manasia. În acest moment sunt 6 puncte între Cocora și Țăndărei, iar în cele 7 etape rămase puține se mai pot schimba. Și la retrogradare lucrurile capătă claritate... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 09:21 (6998 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

Apă «curată» de 1 mai

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

După 4 ani de așteptare și 2 milioane de euro cheltuite numai pentru reabilitarea stației de tratare, autoritățile locale promit «apă potabilă» de 1 mai. Conform declarațiilor oficiale, la acest moment stația de tratare funcționează, iar lucrările de înlocuire a ultimilor 4 kilometri de rețea sînt plină desfășurare...

Politica pașilor din ce în ce mai mărunți
La sfîrșitul săptămînii precedente, o delegație a administrației publice locale și județene  a vizitat stația de tratare a apei potabile. Potrivit declarațiilor oficiale, această vizită a avut drept scop verificarea... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2013, 17:43 (26819 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cargill susține dezvoltarea «verde» a comunei Bucu

1000 de nume pentru 1000 de sălcii

La începutul acestei luni, angajații Cargill România au sărbătorit «Ziua Pămîntului» desfășurînd o altă activitate «verde» pentru comuna Bucu, împreună cu partenerii de la «Gardienii Terrei». În prima parte a zilei, peste 30 de elevi din clasele a VII-a și a VIII-a din Școala Generală «Sfîntul Ierarh Nicolae» au participat la un atelier de lucru denumit «Pămîntul nostru, mîine». Elevii au aflat informații despre «Ziua Pămîntului» prin activități și jocuri care conștientizau importanța biodiversității și necesitatea protejării mediului înconjurător. Tot prin joc, elevii au învățat cum se plantează un copăcel, pregătindu-se, în acest fel, de acțiunea de plantare. «Motto-ul Asociației „Gardienii... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2013, 17:27 (7554 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Parcul pentru IMM-uri merge mai departe...

Investiție politică marca USL

Slobozia: Parcul pentru IMM-uri merge mai departe...

În ciuda faptului că mediul de afaceri local a transmis clar semnale privind restrîngerea activității economice, administrația din Ialomița continuă investițiile inutile. Una dintre acestea, platforma industrială pentru IMM-uri de la Slobozia, a fost relansată prin vizita ministrului delegat pentru IMM-uri, Maria Grapini. Oficialii locali și județeni și-au reiterat declarațiile privind necesitatea unei astfel de investiții care să asigure noi locuri de muncă pentru Slobozia și zona periurbană.

Dacă-i ordin de ministru, cu plăcere
Luni, 15 aprilie 2013, la Slobozia, oficialii locali... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2013, 16:02 (8400 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Omul de pe acoperișurile lumii

Omul de pe acoperișurile lumii

În lumea lui, David Neacșu e o celebritate incontestabilă. La 53 de ani are la activ 38 de expediții pe toate acoperișurile lumii, de la Kilimanjaro la Everest și de la Carpații noștri la vîrful Vinson din Antarctica. În lumea noastră el e doar un necunoscut care joi, 18 aprilie 2013, la invitația Montan Club «Excelsior» va veni la Slobozia pentru a vorbi despre o pasiune care mistuie dincolo de orice rațiune: alpinismul.

Alpinismul, unul din cele două sporturi ale lumii
În fotografiile furnizate de Montan Club «Excelsior», David Neacșu pare un tip oarecare, îmbrăcat în costum... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2013, 13:39 (8422 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

Apa trece, pericolul rămîne... de 8 ani!

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

De o lună, Ialomița se luptă să țină piept apelor. Pericolul cel mai mare îl reprezintă zona Fetești, acolo unde Dunărea, pe Brațul Borcea, amenință să iasă din matcă. «Nu ne vom confrunta cu ceea ce s-a întîmplat în 2010 sau în 2006...» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Cea mai delicată problemă este în zona Bentu, acolo unde o porțiune de 650 metri de dig a fost erodată din cauza nivelului crescut al apelor. Această fîșie de pămînt, care asigură protecția pentru 20000 de hectare de teren agricol, a fost reparată în mod constant timp de 8 ani. Lucrările au costat peste 1,5 milioane de lei, însă calitatea lor lasă de dorit. Acum s-a intervenit... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2013, 13:56 (9940 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Criza locurilor de veci continuă în cimitirele din Slobozia

Criza locurilor de veci continuă în cimitirele din Slobozia

Slobozia se confruntă din nou cu numărul insuficient de locuri de veci disponibile în cimitirele din oraș. În cimitirul Bora, de exemplu, mai sînt disponibile doar 20 de locuri de veci... «Le ținem pentru urgențe!» susțin reprezentații Administrației Cimitirelor. Toate acestea în condițiile în care, solicitările pentru un cavou în acest cimitir nu mai contenesc...

Solicitări multe, soluții puține
Reprezentanții Administrației Cimitirelor din Slobozia susțin că lista de așteptare pentru un loc de veci în Cimitirul de la Bora a fost întocmită încă de anul trecut, iar solicitările... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2013, 09:38 (13776 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primarul Ușurelu și-a angajat fina la Primărie

Scandal administrativ la Andrășești

Primarul Ușurelu și-a angajat fina la Primărie

Primarul Ionel Ușurelu din Andrășești a identificat o oportunitate nouă de a mări schema de personal a Primăriei cu rudele din dotare. El și-a angajat fina la Primărie fără a organiza un concurs de ocupare a postului. Mariana Trifa a venit prin transfer la jumătatea lunii martie și ocupă postul de referent agricol... Primăria Andrășești are doar 5 angajați, iar primarul Ușurelu susține că nevoile sînt mult mai mari.

O dată vede fina slujba nașului
Primăria Andrășești este inodoră, incoloră și insipidă. Dominată (și) în Consiliul Local de PSD și cu o Opoziție timidă, formată din... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 21:27 (10974 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Polițist, infractor

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au trimis în judecată, în urmă cu o săptămîmă, 3 persoane cercetate pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat». Printre suspecții cercetați penal se numără și un agent al Poliției Transporturi Feroviare Constanța, care, la momentul săvîrșirii faptei, era angajat al Poliției TF Fetești. Potrivit procurorilor, omul legii a ajutat 2 hoți din Bordușani să fure șine de cale ferată din zona Drajna.

Acuzat de «favorizarea infractorului» Cercetările privind comiterea infracțiunii de «furt calificat» au fost demarate de procurorii... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 19:20 (7342 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CS Otopeni 0-1

S-a rupt vraja

După o perioadă în care a uimit întreaga lume a ligii secunde, Unirea Slobozia revine la condiția de echipă mică, așa cum pornise la drum în startul sezonului. Elevii lui Marin Dună au înclinat steagul în fața celor de la CS Otopeni sîmbătă, 13 aprilie 2013, fără să dea prea mari bătăi de cap oaspeților. Cu Leo Dobre în tribună și Relu Oprea în poartă,  slobozenii au început meciul de la 0-1. Era minutul 4 cînd ilfoveanul Clement Pălimaru sprinta pe dreapta spre poarta Unirii. I-a ieșit Oprea în cale, dar n-a fost chip să-l oprească. Pălimaru a driblat portarul și a șutat din unghi la coțul lung, rezolvînd rapid destinația celor 3 puncte. Unirea a continuat să evolueze palid, neconvingător... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 18:10 (9567 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:10
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:35
(5649 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:20
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6479 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4667 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6865 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3711 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3693 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3849 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3835 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8163 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3196 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3131 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3101 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4173 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2700 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3456 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3117 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3734 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3971 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...