Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, feuda PSD la dispoziția vechilului Silvian Ciupercă

An nou, obiceiuri vechi

Ialomița, feuda PSD la dispoziția vechilului Silvian Ciupercă

Reales în vara anului trecut cu 82498 de voturi, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, a anunțat în prima sa conferință de presă din acest an că va conduce județul la fel ca și pînă acum. Prioritățile mandatului vor fi rămîn investițiile în infrastructura rutieră a județului, infrastructura de sănătate și, o prioritate nouă, infrastructura energetică. Pe hîrtie, totul pare optimist și tonic. În spatele cifrelor însă, șeful Consiliului Județean ascunde  aceleași practici care i-au marcat și mandatele anterioare: drenarea banilor publici către clienții politici, investiții inutile sau finanțate în regim preferențial, obiective în conservare și... «pasiunea» declarată... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2013, 17:39 (5991 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grav accident feroviar la Fetești: Șoferul betonierei lovite de tren, în comă!

În dimineața zilei de joi, 17 ianuarie 2013, în zona municipiului Fetești s-a produs un grav accident feroviar. Trenul personal 8202 Fetești-Buzău a intrat în coliziune cu o betonieră. În urma impactului, doi pasageri ai garniturii de tren și șoferul betonierei au fost răniți. Conducătorul auto, pe numele său Marian Hărăbor, de 37 ani, se află în comă și urmează să ajungă la un spital din București...
Primele informații cu privire la accidentul feroviar petrecut pe linia de cale ferată din zona municipiului Fetești scot la iveală faptul că incidentul a avut drept cauză neatenția șoferului betonierei. Ajuns la barieră, conducătorul auto nu a observat garnitura de tren, din cauza ceții, și... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2013, 12:09 (13872 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Poienaru-Agrofam a pierdut terenurile din Balta Ialomiței

Printr-o hotărîre irevocabilă a Înaltei Curți de Casație și Justiție

Poienaru-Agrofam a pierdut terenurile din Balta Ialomiței

După 20 de ani de control absolut asupra Bălții Ialomiței, Agrofam Holding, controlată de latifundiarul Ștefan Poienaru, rămîne fără cele 8500 de hectare de teren din extravilanul localității Stelnica. Potrivit unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție, Agrofam rămîne doar cu o concesiune de «150 de hectare de teren și suprafața de teren aferentă zonei de protecție pentru lucrările de amenajări funciare». Hotărîrea Înaltei Curți de Casație și Justiție pune astfel capăt, irevocabil, «războiului» dintre A&S Internațional și Agrofam Holding...

Ulciorul Agrofam nu merge de multe ori la apă... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2013, 17:33 (14197 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Două noutăți la CSM Unirea

Pe 3 februarie 2013 debutează returul actualei ediții de campionat. Pentru CSM Unirea Slobozia prima etapă va fi una de foc, în orașul nostru urmînd să vină liderul Neptun Constanța. Conducerea slobozeană își dorește eficiență maximă în acest retur; drept urmare, în pauza competițională lotul a fost întărit cu două jucătoare noi. De la Activ Plopeni a venit Carmen Veșcă. Carmen este inter-dreapta și a fost tot timpul printre remarcatele echipei ambițiosului Florin Ciupitu, în meciurile pe care Activul le-a susținut cu Unirea. Pe 26 mai va împlini 25 de ani... Al doilea nume nou este Raluca Elena Năstase, venită de la prim-divizionara CSM Ploiești. Raluca este extremă, poate evolua pe ambele laturi... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2013, 16:44 (7882 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Și în 2013 ne vom bate pentru medalii!»

Directorul Direcției de Sport, Marin Cruțu își dorește ca Slobozia să se transforme într-un centru important al sportului cu sabia

«Și în 2013 ne vom bate pentru medalii!»

După un an 2012 în care sporturile de echipă și, în special, fotbalul, au avut un loc însemnat în această pagină, începem 2013 prin a aloca un spațiu întins unui sport ce nu a fost remarcat cît ar fi meritat: scrima. Vom vorbi despre sabia ialomițeană, cea care, de-a lungul timpului, a adus cele mai multe medalii sportului din județul nostru, cu directorul Direcției Județene pentru Sport Ialomița, Marin Cruțu, omul care, alături de profesorul Marius Pușcașu, transpune în realitate pentru micii ialomițeni istoriile din basme sau din romanele lui Dumas și Feval...

-Domnule profesor Cruțu, după 3 ani în care scrimerii au fost pe primul loc în topul sportului ialomițean, în 2012 această poziție a revenit handbalului... A fost un an mai slab pentru scrimă sau unul foarte bun pentru handbal?... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2013, 15:39 (7104 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul orașului Amara condamnă politica de cadre a Otiliei Dumitru

Protest public împotriva Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița continuă politica de epurare a directorilor de școli din Ialomița. Ultima «victimă» ar fi directorul școlii gimnaziale «Gheorghe Vâlsan» din Amara. Spre deosebire de situațiile precedente însă, de această dată comunitatea protestează public împotriva acestei măsuri. Un comunicat de presă remis publicității de către Consiliul Local Amara acuză «modul abuziv, imoral și primitiv» în care s-a făcut schimbarea...

Șase luni de jihad PSD
Numită în funcție în luna iunie a anului trecut, inspectorul general Otilia Dumitru promitea în prima sa declarație... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2013, 19:24 (130018 vizualizări - 142 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «pariază» banii publici pe drumuri, poduri și podețe

Decembrie 2012, ultimul bal bugetar

Consiliul Județean Ialomița «pariază» banii publici pe drumuri, poduri și podețe

Vineri, 14 decembrie 2012, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în ultima ședință ordinară a anului precedent. Printre cele aproape 20 de puncte ale ordinii de zi, s-au remarcat proiectele de hotărîre care au vizat «aprobarea programului de transport public județean de persoane», studiile de fezabilitate privind investițiile în viitoare drumuri județene, documentația de atribuire a contractului de lucrări pentru podul peste rîul Prahova, dar și proiectul de hotărîre privind aprobarea «Planului de întreținere și intervenții pentru anul 2013» al serviciului de administrare a drumurilor județene. Concluzia dezbaterilor purtate în cadrul acestei ultime ședințe de Consiliu Județean rămîne că, și... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2013, 16:49 (12114 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Cinci copii, la un pas de moarte după ce au fost intoxicați cu monoxid de carbon

Slobozia: Cinci copii, la un pas de moarte după ce au fost intoxicați cu monoxid de carbon

Cinci copii din Slobozia au văzut moartea cu ochii în seara zilei de marți, 8 ianuarie 2013. Este vorba despre două fetițe și trei băieți, cu vîrste cuprinse între 10 luni și 11 ani, care s-au intoxicat cu monoxid de carbon. Din fericire, au fost salvați la timp, iar acum se află în afara oricărui pericol.
Tragedia s-a petrecut din cauza unui generator de curent electric care ar fi scos fum, fum ce a ajuns în camera pe care o împărțeau cele două fetițe și cei trei băieți. Văzînd faptul că micuții păreau a fi fără vlagă, părinții copiilor au sunat imediat la 112. O fetiță de 11 ani și o alta de 10 luni au fost transportate de urgență la spitalul din Slobozia cu o ambulanță, în timp ce băieții... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2013, 14:46 (8783 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Sute de șoferi s-au călcat în picioare pentru un nou permis

Slobozia: Sute de șoferi s-au călcat în picioare pentru un nou permis

De mai bine de o săptămînă, la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor e coadă la ghișee. Sute de șoferi ialomițeni se înghesuie să-și preschimbe permisele. Îmbulzeala este firească în condițiile în care, pînă la data de 19 ianuarie 2013, conducătorii auto pot beneficia de carnete noi fără a fi nevoiți să-și efectueze vizita medicală pentru care trebuie să plătească pînă la 200 lei...

Cozi infernale
Miercuri, 9 ianuarie 2013, peste 250 de șoferi profesioniști sau amatori așteptau în fața ghișeelor Serviciului Public Comunitar Regim... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2013, 13:52 (9232 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Deputatul Tinel este urmărit penal!»

Gheorghe Tinel, acuzat de Octavian Barbă din «Clanul Geoană»

«Deputatul Tinel este urmărit penal!»

În urmă cu o aproximativ o lună, un mail remis redacției de către Barbă Octavian Vasile îl acuza pe deputatul ARD Gheorghe Tinel de «furt», «tulburare de posesie» și «trafic de influență». Dată fiind miza electorală a momentului, am decis publicarea acestui articol ulterior datei alegerilor. Vă reamintim că, potrivit algoritmului de redistribuire a voturilor, Gheorghe Tinel este singurul candidat care, deși obține al treilea scor electoral, cîștigă încă un mandat de deputat, în Colegiul 4 Urziceni. Potrivit Înaltei Curți de Casație și Justiție însă, în baza plîngerii formulate de către Barbă Octavian Vasile, «se trimite cauza la Parchet în vederea începerii urmăririi penale față de intimatul ... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2013, 13:04 (9737 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Aliona Suvac, noul manager al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

Medicul Aliona Suvac, noul manager al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

Anul 2013 a adus schimbări în funcțiile de conducere ale Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Instituția are un nou director executiv, dar și un proaspăt director medical. Este vorba despre medicii Aliona Suvac și Olimpia Popescu...
Schimb de funcții Prin plecarea lui Radu Paros de la cîrma Servicului Județean de Ambulanță Ialomița, postul de manager al instituției a fost ocupat de medicul Aliona Suvac, cea care deținea funcția de director medical al Ambulanței Ialomița. Această preluare de ștafetă a fost anunțată neoficial încă din prima jumătate a lunii decembrie 2012 și s-a concretizat... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2013, 09:50 (13876 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Feteștenii au sărbătorit «tradițional» Boboteaza

Duminică, 6 decembrie 2013, de Bobotează, locuitorii municipiului Fetești au sărbătorit conform datinei populare. Gospodarii au defilat pe strada mare a orașului alături de armăsarii pregătiți pentru «Botezul Cailor». Printre zecile de călăreți și-a făcut apariția și Silvia Popescu, stăpîna Maiei, o iapă rasa frizian în vîrstă de 3 ani, unica prezență feminină de la parada cabalinelor. Sărbătoarea a continuat pe malurile Borcei, acolo unde 7 tineri curajoși au sărit în apele reci ale brațului Dunării pentru a prinde Crucea de Bobotează. Ca și anul trecut, norocosul a fost Florin Martinescu, de 25 ani, din Dragalina, venit special la Fetești să participe încă o dată la acest obicei...

... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2013, 09:40 (12541 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Perechea Crișan-Filimon a triumfat la turneul demonstrativ de la Slobozia

Tenis de masă sau ping-pong sau spectacol pînă la ultimul gong!

Perechea Crișan-Filimon a triumfat la turneul demonstrativ de la Slobozia

Pe 3 și 4 ianuarie 2013, Slobozia a trăit din nou bucuria de a găzdui un puternic turneu de tenis de masă. «Top 8» s-a numit competiția care a adunat în Sala Sporturilor din Slobozia, în fața unui public entuziast, 8 sportivi valoroși, dintre care 6 se regăsesc în primii 100 ai clasamentului mondial.Au încîntat prin jocul lor românii Adrian Crișan, Andrei Filimon, Constantin Cioti, reprezentanții Greciei-Călin Creangă și Gionis Panagiotis, sîrbul Aleksandar Karakasevic, croatul Zoran Primorac și explozivul belgian Jean-Michel Saive. Ultimul, tenismenul cu cel mai bogat palmares dintre cei prezenți, a fost de departe preferatul publicului.
Jucătorii au alcătuit 4 perechi, după cum urmează... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2013, 09:32 (7651 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița electorală

Alegeri parlamentare «hand-made»

La aproape o lună de la alegeri, Ialomița se întoarce în matcă. Parlamentarii se întorc în Parlament mai mulți, politicienii revin la vechile năravuri, primarii răsuflă ușurați pînă anul viitor... iar electoratului nu-i mai pasă de nimic! Zarurile au fost aruncate! Și, totuși... O analiză neexhaustivă a rezultatelor acestor alegeri se impune. Pentru că dincolo de «căratul la vot», dincolo de surpriza pe care a produs-o PP-DD și dincolo de victoria zdrobitoare a USL, rezultatele alegerilor din Ialomița ascund secrete pe care niciun oficial nu le mai vrea devoalate. Și tocmai de aceea încercăm să le descoperim noi. Poate dumneavoastră sînteți interesați...

Dați cîte două, să ajungă la toată lumea... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2013, 15:42 (7058 vizualizări - 8 comentarii)

Taguri: Ialomița votare

Click aici

EVENIMENT

Gimbășani: Și-a ucis mătușa cu sânge rece

Gimbășani: Și-a ucis mătușa cu sînge rece

Un conflict iscat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 29 decembrie 2012, în sînul unei familii din localitatea Gimbășani s-a transformat într-o nenorocire. O femeie de 62 ani a sfîrșit înjunghiată cu un cuțit. Agresorul, un bărbat de 34 ani, este chiar nepotul victimei. Ucigașul este cunoscut cu probleme psihice.

A murit într-o baltă de sînge
Primele informații referitoare la crima petrecută sîmbătă după-amiază la Gimbășani scot la iveală faptul că bătrîna, de 62 ani, a mers la casa ucigașului pentru a-i acorda îngrijiri mamei sale, bunica bărbatului de 34 ani. Bunele intenții ale... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2012, 17:43 (29091 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Medicul veterinar Valentin Ciobanu, dealer de ketamină

Președintele PSD Ciulnița, traficant de droguri

Ialomița: Medicul veterinar Valentin Ciobanu, dealer de ketamină

Arestările în dosarul deschis în cazul creatoarei de modă Mirela Rădulescu, acuzată de «trafic de droguri», au ajuns pînă în județul Ialomița. În mîinile procurorilor DIICOT și polițiștilor BCCO Craiova a căzut și medicul veterinar din localitatea Ciulnița, Valentin Ciobanu. Acesta este și liderul organizației PSD Ciulnița, iar la alegerile locale desfășurate în 10 iunie 2012 a candidat pentru fotoliul de primar... Ziarele centrale informează că acesta a fost reținut la București în urma unui flagrant, iar în acest moment a fost trimis în arest pentru 29 de zile...
Potrivit informațiilor oferite de anchetatori, medicul veterinar din localitatea Ciulnița, Valentin Ciobanu avea rolul de distribuitor... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2012, 09:44 (32361 vizualizări - 43 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de milioane în învățământul preșcolar

«Viitor de aur» în Ialomița

Investiții de milioane în învățămîntul preșcolar

Investițiile din învățămîntul ialomițean s-au mutat, pe hîrtie, din curțile școlilor în cele ale grădinițelor. În ultimii 2 ani, potrivit planurilor, 18 unități preșcolare din județ ar fi trebuit construite și reabilitate... Deocamdată, lucrările se desfășoară, după cum am spus, doar pe hîrtie. Birocrația stufoasă și lipsa de interes țin la distanță muncitorii de șantiere. Singura certitudine pentru preșcolari rămîne grădinița de pe strada Prelungirea Sudului, din Slobozia. Acest obiectiv, care ar fi trebuit finalizat în februarie 2011, va avea recepția anul viitor, în martie...

16, cifră cu ghinion... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2012, 08:52 (7952 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Somnul Prefecturii Ialomița naște monștri

Control tematic amînat fără explicații

Somnul Prefecturii Ialomița naște monștri

Schimbările succesive de prefecți din Ialomița au instaurat la nivelul instituției o stare de provizorat cvasi-permanentă. În pofida asigurărilor oficiale, controalele tematice anunțate încă de la începutul acestui an nu au fost efectuate nici pînă în prezent. Una dintre problemele semnalate în mod curent o reprezintă inadvertențele din declarațiile de avere sau cele de interese ale aleșilor administrației locale. Prefectul Constantin Atanasiu declară că situația va fi remediată în cel mai scurt timp posibil...

Istoria mică a unei tematici cu pretenții
Moda controalelor tematice... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2012, 10:07 (11397 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița moare, dar nu se predă!

Raport despre starea județului

Ialomița moare, dar nu se predă!

Social-democrația, mai nou și liberală, a cîștigat pentru nu mai știm a cîta oară alegerile locale și generale. Drept urmare, Ialomița este obligată să suporte în continuare politici social-democrate... Potrivit datelor oficiale însă, în ultimii 8 ani Ialomița a rămas «încremenită» în proiecte. Deși uzată, sintagma definește corect situația economică și socială a județului: orașe fără locuri de muncă, un mediu rural pauperizat și o perspectivă sumbră a investițiilor viitoare...

«Strategia de dezvoltare», infirmată de realizări
Vă mai aduceți aminte campania electorală din anul... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2012, 16:42 (6729 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Încă un an de gală pentru fotbalul ialomițean

Sîmbătă, 15 decembrie 2012, Casa Fotbalului din Slobozia a forfotit de oameni. Lumea implicată în viața celor trei eșaloane ale fotbalului din județul nostru a fost adunată laolaltă pentru concluziile anului 2012 și pentru premierea simbolică a celor mai buni din sezonul 2011-2012. Încă din start merită menționată inițiativa AJF de a premia în mod special campioanele la juniori din Ligile a IV-a și a V-a cu patru mingi și cîte un rînd de echipament. Așadar, să fie fotbal!

Maestru de ceremonii, Alexandru Stoica
Amfitrionii ediției 2012 a «Galei Fotbalului Ialomițean» au fost, ca... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2012, 16:35 (6994 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19741 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11104 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21385 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18463 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16466 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13293 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17471 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16335 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17665 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18726 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17719 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11890 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10511 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19504 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19628 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18224 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25135 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17973 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15210 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20631 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17448 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare a Finanțelor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița reamintește contribuabililor, persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:44
(17604 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei șoferi beți la volan depistați doar în 24 de ore!

În numai 24 de ore, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi băuți la vola. Astfel, miercuri, 8 septembrie a.c., în jurul orei 6.20, un echipaj de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:43
(15761 vizualizări - 0 comentarii)


1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie este începutul anului bisericesc. Dacă în anul trecut această sărbătoare a fost prăznuită la Urziceni în Catedrala orașului, anul acesta slujba s-a săvîrșit la biserica Volna- Adormirea Maicii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:40
(19659 vizualizări - 0 comentarii)


Tenisul MAI s-a încheiat

Etapa finală a Campionatului de Tenis de Cîmp, organizat de Ministerul Administrației și Internelor, și-a deschis porțile în cursul dimineții de marți, 7 septembrie, la orele 9,00, la Baza Sportivă Tenis ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:46
(19264 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț la 11 ani!

O tînără de 24 ani, din Ograda, a reclamat Poliției din Țăndărei că persoane necunoscute i-au furat, în urmă cu aproximativ un sfert de oră, o bicicletă, pe care o lăsase nesupravegheată în spatele unui ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:43
(20690 vizualizări - 0 comentarii)


Infractoare încarcerată

În cursul zilei de luni, 6 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Urziceni au identificat și reținut o femeie în de 36 de ani, din București, domiciliată fără forme legale în Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:40
(15752 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: infractor arestat


Slobozia: Hoț de găini prins în flagrant

Marți, 7 septembrie, prin 112, Poliția a fost sesizată de un cetățean despre faptul că a observat un bărbat care încearcă să fure păsări din curtea unei locuințe de pe Strada Orion, din Slobozia. Deplasîndu ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:38
(15689 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu gaze cumpărat din Bulgaria și introdus ilegal în România

Marți, 7 septembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor care dețin arme ilegal. Cu ocazia acțiunii, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:37
(19230 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că la această dată, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 30 locuri de muncă în Danemarca, pentru ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 13:10
(17311 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...