Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ialomița electorală

Alegeri parlamentare «hand-made»

La aproape o lună de la alegeri, Ialomița se întoarce în matcă. Parlamentarii se întorc în Parlament mai mulți, politicienii revin la vechile năravuri, primarii răsuflă ușurați pînă anul viitor... iar electoratului nu-i mai pasă de nimic! Zarurile au fost aruncate! Și, totuși... O analiză neexhaustivă a rezultatelor acestor alegeri se impune. Pentru că dincolo de «căratul la vot», dincolo de surpriza pe care a produs-o PP-DD și dincolo de victoria zdrobitoare a USL, rezultatele alegerilor din Ialomița ascund secrete pe care niciun oficial nu le mai vrea devoalate. Și tocmai de aceea încercăm să le descoperim noi. Poate dumneavoastră sînteți interesați...

Dați cîte două, să ajungă la toată lumea... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2013, 15:42 (7059 vizualizări - 8 comentarii)

Taguri: Ialomița votare

EVENIMENT

Gimbășani: Și-a ucis mătușa cu sânge rece

Gimbășani: Și-a ucis mătușa cu sînge rece

Un conflict iscat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 29 decembrie 2012, în sînul unei familii din localitatea Gimbășani s-a transformat într-o nenorocire. O femeie de 62 ani a sfîrșit înjunghiată cu un cuțit. Agresorul, un bărbat de 34 ani, este chiar nepotul victimei. Ucigașul este cunoscut cu probleme psihice.

A murit într-o baltă de sînge
Primele informații referitoare la crima petrecută sîmbătă după-amiază la Gimbășani scot la iveală faptul că bătrîna, de 62 ani, a mers la casa ucigașului pentru a-i acorda îngrijiri mamei sale, bunica bărbatului de 34 ani. Bunele intenții ale... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2012, 17:43 (29093 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Medicul veterinar Valentin Ciobanu, dealer de ketamină

Președintele PSD Ciulnița, traficant de droguri

Ialomița: Medicul veterinar Valentin Ciobanu, dealer de ketamină

Arestările în dosarul deschis în cazul creatoarei de modă Mirela Rădulescu, acuzată de «trafic de droguri», au ajuns pînă în județul Ialomița. În mîinile procurorilor DIICOT și polițiștilor BCCO Craiova a căzut și medicul veterinar din localitatea Ciulnița, Valentin Ciobanu. Acesta este și liderul organizației PSD Ciulnița, iar la alegerile locale desfășurate în 10 iunie 2012 a candidat pentru fotoliul de primar... Ziarele centrale informează că acesta a fost reținut la București în urma unui flagrant, iar în acest moment a fost trimis în arest pentru 29 de zile...
Potrivit informațiilor oferite de anchetatori, medicul veterinar din localitatea Ciulnița, Valentin Ciobanu avea rolul de distribuitor... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2012, 09:44 (32364 vizualizări - 43 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de milioane în învățământul preșcolar

«Viitor de aur» în Ialomița

Investiții de milioane în învățămîntul preșcolar

Investițiile din învățămîntul ialomițean s-au mutat, pe hîrtie, din curțile școlilor în cele ale grădinițelor. În ultimii 2 ani, potrivit planurilor, 18 unități preșcolare din județ ar fi trebuit construite și reabilitate... Deocamdată, lucrările se desfășoară, după cum am spus, doar pe hîrtie. Birocrația stufoasă și lipsa de interes țin la distanță muncitorii de șantiere. Singura certitudine pentru preșcolari rămîne grădinița de pe strada Prelungirea Sudului, din Slobozia. Acest obiectiv, care ar fi trebuit finalizat în februarie 2011, va avea recepția anul viitor, în martie...

16, cifră cu ghinion... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2012, 08:52 (7954 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Somnul Prefecturii Ialomița naște monștri

Control tematic amînat fără explicații

Somnul Prefecturii Ialomița naște monștri

Schimbările succesive de prefecți din Ialomița au instaurat la nivelul instituției o stare de provizorat cvasi-permanentă. În pofida asigurărilor oficiale, controalele tematice anunțate încă de la începutul acestui an nu au fost efectuate nici pînă în prezent. Una dintre problemele semnalate în mod curent o reprezintă inadvertențele din declarațiile de avere sau cele de interese ale aleșilor administrației locale. Prefectul Constantin Atanasiu declară că situația va fi remediată în cel mai scurt timp posibil...

Istoria mică a unei tematici cu pretenții
Moda controalelor tematice... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2012, 10:07 (11397 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița moare, dar nu se predă!

Raport despre starea județului

Ialomița moare, dar nu se predă!

Social-democrația, mai nou și liberală, a cîștigat pentru nu mai știm a cîta oară alegerile locale și generale. Drept urmare, Ialomița este obligată să suporte în continuare politici social-democrate... Potrivit datelor oficiale însă, în ultimii 8 ani Ialomița a rămas «încremenită» în proiecte. Deși uzată, sintagma definește corect situația economică și socială a județului: orașe fără locuri de muncă, un mediu rural pauperizat și o perspectivă sumbră a investițiilor viitoare...

«Strategia de dezvoltare», infirmată de realizări
Vă mai aduceți aminte campania electorală din anul... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2012, 16:42 (6729 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă un an de gală pentru fotbalul ialomițean

Sîmbătă, 15 decembrie 2012, Casa Fotbalului din Slobozia a forfotit de oameni. Lumea implicată în viața celor trei eșaloane ale fotbalului din județul nostru a fost adunată laolaltă pentru concluziile anului 2012 și pentru premierea simbolică a celor mai buni din sezonul 2011-2012. Încă din start merită menționată inițiativa AJF de a premia în mod special campioanele la juniori din Ligile a IV-a și a V-a cu patru mingi și cîte un rînd de echipament. Așadar, să fie fotbal!

Maestru de ceremonii, Alexandru Stoica
Amfitrionii ediției 2012 a «Galei Fotbalului Ialomițean» au fost, ca... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2012, 16:35 (6994 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița și-a prezentat viitorii antreprenori

Ialomița și-a prezentat viitorii antreprenori

Vineri, 21 decembrie a.c., viitorii antreprenori ialomițeni și-au prezentat afacerile pe care doresc să le înființeze în județ. Este vorba despre cursanții proiectului «Dezvoltarea antreprenoriatului inter-regional sudic-DAIRS»...
Scopul proiectului «Dezvoltarea antreprenoriatului inter-regional sudic-DAIRS» este acela de a sprijini persoanele care urmăresc să dezvolte o activitate independentă, în special în sectorul IMM și al microîntreprinderilor. Vineri, 21 decembrie a.c., viitorii antreprenori ialomițeni care au participat la cursurile desfășurate în cadrul acestui proiect și-au prezentat oficial ideile de afaceri. Acest proiect a fost derulat prin intermediul Agenției Județene pentru... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2012, 16:31 (6261 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mini-retrospectiva anului sportiv 2012

Un coleg de redacție ne-a provocat să alcătuim un clasament al celor mai buni sportivi ialomițeni din 2012. Sigur, se poate face, dar preferăm să lăsăm astfel de ierarhii în seama celor «mai specialiști» decît noi. Aceștia își vor spune cuvîntul în zilele următoare. Miercuri, 19 decembrie a.c., s-a desfășurat la Sala Sportului «Sărbătoarea Pomului de Iarnă», eveniment organizat de CSS Slobozia. Joi, 20 decembrie, Direcția de Sport a organiza «Gala Sportului Ialomițean», unde am făcut cunoștință cu cei mai buni 10 sportivi ai județului... În ceea ce ne privește, credem că este greu să compari rezultatele celor care transpiră pe planșă cu ale celor care respiră în ritmul sacadat al mingilor de tenis... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2012, 16:22 (24406 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița sub asediul Codului Galben. Viscolul a făcut ravagii în județ!

Ialomița sub asediul Codului Galben. Viscolul a făcut ravagii în județ!

Școlile din Ograda, Perieți, Cosîmbești, Buești, Ciulnița, Scînteia și Horia, ÎNCHISE

Sînt aproximativ 24 de ore de cînd în Ialomița ninge abundent. Pentru zona Bărăganului meteorologii au emis, inițial, o avertizare Cod Galben, urmînd ca în noaptea de 19/20 decembrie a.c. aceasta să se transforme în Cod Portocaliu. Din cauza viscolului puternic și a ninsorii, 6 persoane au rămas înzăpezite, circulația este îngreunată, iar 7 unități școlare și-au suspendat cursurile...

Oameni înzăpeziți
Imediat după miezul nopții de 19/20 decembrie a.c., județul Ialomița a intrat sub incidența Codului Galben. A început să ningă abundent și vîntul a prezentat intensificări susținute... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2012, 11:47 (6183 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița viscol

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «Poienaru-Agrofam» agită spiritele în Parchetul Ialomița

Prim-adjunctul Cătălin Hristescu, contestat de propriul șef

Dosarul «Poienaru-Agrofam» agită spiritele în Parchetul Ialomița

Pentru prim-procurorul (încă) «neuns» al Parchetului Ialomița, teoria judiciară «învățată» acasă n-are nimic a face cu socoteala din tîrg, unde latifundiarul Ștefan Poienaru cultivă anghinare. Așa se face că, deși există dovezi care-l incriminează, latifundiarul doarme liniștit pe perna lui pentru că a primit NUP într-unul dintre dosarele sale penale instrumentat chiar de «maestrul» procuratorii ialomițene, Cătălin Hristescu... Pînă aici, nimic nou sub soare, veți spune. Partea proastă e că, în locul tradiționalelor «felicitări», prim-procurorul Cristina Istrate, încă în funcție, a contestat soluția prim-procurorului adjunct Hristescu și a declinat dosarul «Poienaru-Agrofam» către Direcția Națională... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2012, 14:04 (11536 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

5 jucători, «pe liber»

Fotbaliștii Unirii Slobozia au intrat vineri, 7 decembrie, în vacanță. Pe 5 dintre jucători reunirea din ianuarie 2013 îi va găsi la alte formații. Astfel, apărătorul Valentin Toma (31 ani), mijlocașii Adrian Cristea (35 ani), Ioan Ivașcu (20 ani), Marius Drăguț (23 ani) și atacantul Florin Anghel (26 ani) au fost puși «pe liber» de conducerea clubului. Valentin Toma a fost căpitanul echipei pînă în vara anului 2009, cînd a plecat la Dumărea Călărași, de unde a revenit la Unirea Slobozia, după doar un tur de campionat. Toma a fost singurul jucător de cîmp care nu a evoluat niciun minut în turul sezonului în curs. Adrian Cristea se numără și el printre veteranii echipei, activînd la Unirea chiar... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2012, 12:54 (7640 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

O lecție despre (non)violența în familie

Al șaselea an de luptă pentru drepturile femeii

O lecție despre (non)violența în familie

Perioada 25 noiembrie-10 decembrie, marchează, anual, lupta permanentă a societății și autorităților cu fenomenul violenței împotriva femeii și combaterea acesteia în cadrul familiei. Anul acesta, la Țăndărei, Asociația Femeilor «Pro Familia» și Protopopiatul Fetești au marcat momentul și au organizat o masă rotundă în cadrul căreia au dezbătut starea de fapt existentă la nivelul județului, precum și progresele legislative înregistrate în ultimul an în combaterea acestui flagel.

Puterea exemplului
Miercuri, 5 decembrie 2012, Primăria Țăndărei, în colaborare cu asociația femeilor... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2012, 12:42 (14147 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești

Apar primele noutăți

Rapid Fetești a terminat turul campionatului pe locul 8, poziție care nu este de natură să-i liniștească pe alb-vișinii în privința evitării retrogradării. Prin urmare, feroviarii caută să se întărească, iar primii pași în acest sens au fost deja făcuți. Astfel, feteștenii s-au înțeles cu fundașul lateral Gabriel Conțu (20 ani), de la CFR Constanța. Au venit, de asemenea, mijlocașul central Vasile Enache (20 ani), de la Cernavodă, jucătorul de bandă stîngă Alexandru Florea (21 ani), liber de contract și atacantul Mădălin Radu (23 ani), de la Portul Constanța. Totodată, Rapid Fetești l-a repatriat pe atacantul Mihai Uruc (18 ani), care a revenit în orașul natal după o perioadă petrecută la juniorii... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2012, 12:41 (5723 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Egal cu Voluntariul

Deși competiția în al treilea eșalon s-a întrerupt de trei săptămîni, fotbaliștii de la Viitorul Axintele au intrat în vacanță abia vineri, 14 decembrie. Miercuri, 5 decembrie, jucătorii antrenați de Ion Nica au disputat ultimul amical înaintea odihnei. Adversari le-au fost cei de la FC Voluntari, echipă care activează de asemenea în Liga a III-a, dar în seria a III-a. Ialomițenii și ilfovenii au terminat la egalitate, scor 1-1. Pentru Viitorul a punctat Ionuț Fătu. La această partidă au fost testați în eventualitatea transferului 3 jucători, toți mijlocași: Matei, Tudor și Bogoș. Ultimul este familiarizat cu fotbalul ialomițean, în urmă cu doi ani evoluînd pentru Unirea Slobozia. Ion Nica nu... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2012, 12:37 (4710 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

A plecat Bianca Grigore

După ce în plină competiție au renunțat la serviciile Andreei Vasiliu, conducătorii Unirii Slobozia au hotărît să se despartă de o altă handbalistă, Bianca Grigore. Venită în vară de la Sfîntu Gheorghe, Bianca a fost accidentată o perioadă destul de lungă... În puținele ei apariții în tricoul Unirii nu a reușit să-l convingă pe antrenorul Liviu Paraschiv de utilitatea de a o păstra. În plus, pe postul de extremă dreapta, Paraschiv mai are trei variante: Jeni Drăgan, Alexandra Bocean și junioara Adina Nistor. Pînă la reluarea campionatului se dorește primenirea lotului cu încă 3-4 handbaliste, însă pînă la această oră conducerea nu are nimic cert...... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2012, 12:35 (6441 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Ialomița: Fotbalul județean a rămas în hibernare

Sîmbătă, 8 decembrie 2013, s-a desfășurat ultima etapă a turului în Liga a V-a, singura competiție care nu trăsese cortina în fotbalul ialomițean. În acest fel avem creionat întregul tablou al campioanelor de toamnă. Astfel, după cum știți, deși a promovat anul acesta, Voinței Cocora nu i-a fost greu să se acomodeze cu rigorile Ligii a IV-a și a terminat turul pe primul loc, cu 33 de puncte. În Liga a V-a, Andrias Andrășești își face simțită intenția de a reveni în eșalonul de elită al fotbalului ialomițean și conduce în seria I cu 38 de puncte. În seria a II-a lider este Unirea Fierbinți cu 42 de puncte. În Liga a VI-a, lider în seria I s-a înscăunat satelitul Rapidului Fetești, cu 38 de puncte... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2012, 12:32 (4922 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița impun «taxe pe lîngă lege»

Activitatea administrațiilor locale din Ialomița poate face oricînd obiectul unor dosare penale. Un raport al Prefecturii Ialomița scoate la iveală faptul că primăriile din județ s-au «specializat» în impunerea de taxe ilegale! Așa se face că unii dintre contribuabilii ialomițeni sînt nevoiți să plătească bani pentru servicii închipuite. În comuna Gheorghe Doja localnicii erau obligați să plătească abuziv pînă la 100 lei pentru serviciul de salubrizare, în timp ce, la Perieți, Primăria solicita bani pentru pază și protecție. În schimb, preocuparea administrațiilor pentru colectarea taxelor și impozitelor locale rămîne la fel de scăzută...

Operațiunea «birul»... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2012, 11:15 (9730 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

7 dintre cei 9 parlamentari ialomițeni și-au preluat «oficial» mandatele

7 dintre cei 9 parlamentari ialomițeni și-au preluat «oficial» mandatele

Vineri, 14 decembrie a.c., la orele 12,00, doar 7 din cei 9 parlamentari ialomițeni și-au preluat «oficial» mandatele de deputați și senatori. Ceremonia s-a desfășurat la sediul Biroului Județean Electoral, în prezența celor doi co-președinți ai USL Ialomița... Aurelian Ionescu, deputat USL în colegiul 4 Urziceni, a făcut primele declarații «neautorizate». Declarația sa confirmă că, în Ialomița, USL se pregătește de război intern...
Parlamentarii ialomițeni care și-au preluat mandatele au fost Cristina Pocora, deputat USL în Colegiul 1, Mario Caloianu, deputat PP-DD în Colegiul 1, Mihăiță Găină, deputat USL în Colegiul 3, Aurelian Ionescu, deputat USL în Colegiul 4, Tinel Gheorghe, deputat... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2012, 18:01 (9702 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile locale au emis peste 1500 de acte ilegale!

Stare de legalitate «zero» în administrația ialomițeană

Administrațiile locale au emis peste 1500 de acte ilegale!

Activitatea de control a Prefecturii Ialomița asupra actelor administrative emise de autoritățile locale în anul 2011 scoate la iveală amănunte uluitoare. Peste 1000 de documente emise de primăriile ialomițene sînt considerare ilegale. Tot în 2011, pe rolul instanțelor de contencios administrativ au fost înregistrate 38 de dosare noi, ce vizează deficiențe înregistrate de administrațiile din județ...

Număr record de documente ilegale
Prefectura Ialomița a efectuat un control amănunțit în bibliografia administrațiilor locale. Reprezentanții instituției au verificat toate actele... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2012, 13:56 (6979 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7752 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5104 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11572 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6413 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6160 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7311 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5045 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8058 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5284 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier în după-amiaza zilei de sîmbătă, 14 noiembrie, în municipiul Slobozia. În urma impactului, cinci persoane au fost rănite. O autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 12:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


«Modele de bună practică din activitatea social-filantropică desfășurată în parohiile din Episcopia Sloboziei și Călărașilor»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, prin Sectorul Social-Misionar, va organiza joi, 19 noiembrie 2015, ediția a III-a a Conferinței Județene cu tema «Modele de bună practică din activitatea social-filantropică ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 11:25
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...