Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Răzbunare amicală

Fotbal, Unirea Slobozia-Callatis Mangalia 3-1

Răzbunare amicală

Ne-au depășit oficial în sezonul trecut cînd au fost cu un pas înainte și au promovat în Liga a II-a. Ne-au depășit doar în rezultatele indirecte căci în cele directe n-au reușit să o facă. Acum a venit rîndul să le arătăm noi în mod amical cum stă treaba. Și i-am bătut de le-au mers fulgii!
S-a întîmplat miercuri, 22 februarie 2012, cînd Unirea Slobozia a întîlnit într-un meci de pregătire pe terenul de la Abatorul pe Callatis Mangalia. Jocul a fost pe toată durata lui la discreția elevilor lui Ion Ionescu. Scorul la pauză l-a stabilit Augustin Ivașcă, printr-o execuție de excepție din lovitură liberă. În a doua repriză, tot băieții noștri au marcat primii, Viorel Gheorghe transformînd... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2012, 14:24 (16442 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Inițiativă cetățenească pentru retrocedarea a 8700 de hectare de teren agricol

Cetățeanul Teculescu declară război Consiliului Județean Ialomița

Inițiativă cetățenească pentru retrocedarea a 8700 de hectare de teren agricol

După 3 luni de război instituțional pentru retrocedarea celor 8700 de hectare de teren deținute de către Consiliul Județean Ialomița, prefectul Mădălin Teculescu caută o nouă soluție. El a declarat că inițiază o campanie de semnături pentru promovarea unui proiect de hotărîre local prin care instituția să retrocedeze cele 8900 de hectare de teren agricol din domeniul privat al județului proprietarilor de drept.
«Prin această inițiativă, vreau să aduc public la cunoștința consilierilor județeni faptul că un număr important de ialomițeni nu sînt puși în posesie pe terenurile din județul Ialomița» a declarat Teculescu. Terenurile revendicate de către «cetățeanul» Teculescu în numele celor ... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 18:25 (23663 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Primarul din Sinești, lovit de interlopii din clanul «Duduienilor»

Ialomița: Primarul din Sinești, lovit de interlopii din clanul «Duduienilor»

Scandal pe ulițele Sineștiului la sfîrșitul săptămînii precedente. Ion Dumitru, primarul localității, a intrat în conflict cu «Duduienii», membrii unuia dintre cele mai temute clanuri de interlopi din Capitală. Potrivit unor surse, se pare că cearta dintre primarul Ion Dumitru și interlopii bucureșteni a pornit de la faptul că «Duduienii» au lăsat în plină stradă un morman de gunoi, adunat dintr-o gospodărie, pe care au refuzat să îl strîngă. În momentul în care edilul a mers să le ceară socoteală pentru acest lucru, «Duduienii» au sărit imediat la scandal. Aceleași surse susțin că Ion Dumitru a fost burscat și a încasat cîteva palme...

«A fost o simplă discuție!»... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:27 (29284 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Fetiță de doi ani, la spital după ce a înghițit aproape tot siropul pentru febră!

Tot mai mulți copii cad pradă neglijenței părinților. Lăsată nesupravegheată, o micuță de doar doi ani, din localitatea Ograda, a ajuns în stare gravă la spital, marți, 21 februarie a.c., după ce a luat cîteva înghițituri dintr-un sirop prescris de medici pentru a scăpa de febră.
A fost nevoie doar de cîteva secunde de neatenție din partea mamei copilei pentru ca fetița să pună mîna pe sticla de sirop și să ia cele cîteva înghițituri din respectivul medicament. În momentul în care cea care i-a dat viață a intrat în camera unde își lăsase copila, a văzut că micuța se simțea rău. Panicată, femeia a sunat imediat la 112, iar fetița sa a fost transportată de urgență la Spitalul Județean Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:20 (12182 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Dunărea Galați 2-1

Slobozenii au (în)trecut Dunărea

Sîmbătă, 18 februarie, vremea s-a dovedit în sfîrșit prielnică pentru fotbal. Elevii lui Ion Ionescu au putut ajunge astfel la Galați, pentru amicalul cu divizionara secundă, Dunărea. Jocul galben-albaștrilor a fost unul foarte bun în ciuda numeroaselor probleme de efectiv. Încă o dată, apărătorul central Ionuț Bozean, venit în vară chiar de la Dunărea a fost utilizat fundaș dreapta pentru a suplini absența apărătorilor laterali de meserie. Dintre cei 3 nou veniți au fost utilizați din primul minut Andrei Sescioreanu și Marius Ștefan. Ultimul l-a nemulțumit pe Ionescu și a fost schimbat după 20 de minute cu Viorel Stanciu. Inspirată mișcare pentru că, la 5 minute după ce gălățenii au deschis scorul... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:15 (13761 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Nimeni nu e singur dincolo de iad

GAL deschide pîrtii între comunitățile ialomițene

Nimeni nu e singur dincolo de iad

Duminică, 19 februarie, Protoieria Fetești, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în colaborare cu Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» au organizat o acțiune de susținere a locuitorilor afectați de căderile de zăpadă din comuna Valea Ciorii. Cei 10 voluntari implicați în această campanie au oferit peste 100 de pachete cu alimente locuitorilor din zonă, dar, mai ales, au transmis tuturor, sinistrați sau nu, că nimeni nu e singur atunci cînd are nevoie de sprijin. «Nu valoarea sprijinului pe care îl acordăm este importantă. Important este să învățăm împreună despre solidaritate și voluntariat. Noi sîntem parteneri în această acțiune, însă... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:11 (18426 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Chimia Brazii-Viitorul Axintele 0-1

Axintele a învins la Brazii

Sîmbătă, 18 februarie, Viitorul Axintele s-a deplasat la Brazii pentru un meci de verificare împotriva Chimiei din localitate, ocupanta locului II, în seria a III-a din Liga a III-a. Pe un teren care, deși acoperit cu zăpadă, a fost apreciat ca bun pentru joc, alb-verzii au arătat că lucrurile merg pe drumul cel bun și atitudinea în joc este mult peste cea din tur. Scorul final a fost 1-0 pentru ialomițeni, unicul gol fiind marcat de Novac în minutul 72, în urma unei excelente combinații între Fătu și Toader. În zilele care urmează Viitorul Axintele mai are programate două meciuri amicale: joi, 23 februarie cu Victoria Brănești și sîmbătă, 25 februarie cu Conpet Ploiești. Altfel, antrenorul Ion... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:06 (14345 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

PSD renunță la candidatul-primar în funcție Gabi Ionașcu pentru Primăria Slobozia! Viceprimarul Alexandru Stoica, viitorul candidat!

Surpriză de proporții

PSD renunță la candidatul-primar în funcție Gabi Ionașcu pentru Primăria Slobozia! Viceprimarul Alexandru Stoica, viitorul candidat!

Surse din cadrul PSD Ialomița ne-au precizat că la ședința de azi, marți, 21 februarie 2012, Comitetul Local al PSD Slobozia va decide asupra candidaturii edilului în funcție Gabi Ionașcu la Primăria Slobozia. Așadar, pentru alegerile din iunie 2012 la Slobozia, social-democrații vor decide schimbarea candidatului-primar în funcție Ionașcu cu viceprimarul Alexandru Stoica, președinte al PSD Slobozia. De asemenea, o altă variantă este candidatura președintelui PNL Ialomița, Ioan Martin, la Primăria Slobozia, liberalul urmînd a fi susținut în alegeri și de organizația locală a PSD. Pe de altă parte, aceeași schimbare de candidaturi va fi produsă și pentru Primăria Țăndărei, unde primarul în funcție... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2012, 14:37 (86821 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Violență la școala din Perieți: A încasat cîțiva pumni de la un coleg și a ajuns la spital!

Scenele de violență petrecute la școală par a nu se mai termina. Luni 20 februarie a.c., un băiețel de doar 12 ani, elev la Școala Generală cu Clasele I-VIII din Perieți, a luat bătaie de la un coleg. Rănit în urma incidentului, copilul a ajuns de urgență la Spitalul Județean Slobozia.
Supărarea colegului care l-a bătut pe elevul de 12 ani a fost atît de mare încît copilul s-a ales cu multiple răni și traumatisme în zona capului.
Potrivit legii, imediat au fost sesizați și asistenșii sociali din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, care au demarat o anchetă în acest caz.
«Vom face o anchetă pentru a stabili cum s-au petrecut întîmplările... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2012, 13:42 (20378 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Scandal cu împușcături la restaurantul «Zahana». Constantin Hertu, patronul restaurantului, a «ciuruit» un interlop cu bile de cauciuc!

Patronul localului spune că a tras să se apere, iar victima, cunoscutul interlop «Gîță», că s-a pomenit «din senin» împușcat

Slobozia: Scandal cu împușcături la restaurantul «Zahana». Constantin Hertu, patronul restaurantului, a «ciuruit» un interlop cu bile de cauciuc!

În noaptea sîmbătă spre duminică, 18 spre 19 februarie a.c., patronul unui local din Slobozia a fost nevoit să folosească un pistol cu bile de cauciuc pentru a potoli mai mulți bărbați care au provocat un scandal. În urma altercației, unul dintre cei care a pornit revolta a fost rănit...
Patronul restaurantului unde a izbucnit conflictul susține că scandalagii s-au așezat la o masă, și-au comandat o sticlă de băutură, iar apoi el a luat legătura cu ei și i-a rugat să nu facă scandal. «Între timp, un alt băiat le-a dat două sticle de vin, iar peste, știu eu, cîtva timp, s-au dus la lăutari și le-au spus să le plătească alte două sticle de vin. Cînd am văzut cum stă treaba, am mers acasă,... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2012, 15:50 (120739 vizualizări - 76 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații de la Spitalul Fetești au făcut grevă

Angajații de la Spitalul Fetești au făcut grevă

Protest spontan la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Peste 50 de angajați ai unității medicale și-au cerut drepturile luni, 20 februarie a.c., nemulțumiți de decizia conducerii Spitalului de a le înjumătăți sporurile salariale. Decizia conducerii de a reduce cu 50% sporurile angajaților a fost cauzată de lipsa fondurilor necesasare funcționării spitalului la parametri normali.
«Avem probleme cu banii și am decis să facem reduceri, astfel încît să putem supraviețui» a declarat medicul Stelian Barcari, directorul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Totodată, acesta susține faptul că finanțarea pe care a primit-o din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătate... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2012, 14:44 (20630 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Firma de pompe funebre a ambulanțierului șef Paros s-a făcut vecină cu morga spitalului lui Olaru!

Firma de pompe funebre a ambulanțierului șef Paros s-a făcut vecină cu morga spitalului lui Olaru!

Ei bine, de cînd Vasile Olaru a fost ales președinte al Colegiului Medicilor, afacerile merg strună. Despre afacerile cu pompe funebre vorbim, că doar nu credeați, Doamne iartă-ne!, că ne referim la afacerile cu legume și alte crudități din grădinile managerului absolut. Dar să nu mai fabulăm și să trecem la subiect, c-așa-i în Sănătate! Este vorba de ultimul și cel mai tare troc politic al începutului de an. Așadar, Colegiul Medicilor are un spațiu imobiliar în apropierea Serviciului de Medicină Legală. Încăperea nu era folosită decît pentru depozitarea arhivei instituției, deși a fost cumpărată pentru funcționarea Colegiului. Așa că noul președinte al Colegiului, dr Vasile Olaru a decis închirierea... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2012, 10:03 (29023 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Soare, președintele Judecătoriei Slobozia, s-a pensionat

Începînd cu data de 7 februarie 2012, Judecătoria Slobozia a rămas fără președinte. Aceasta întrucît judecătorul care îndeplinea funcția de președinte s-a pensionat. Este vorba de Mariana Soare, a cărei vechime în magistratură este de 27 ani. Potrivit documentelor, fostul președinte al Judecătoriei Slobozia a fost timp de aproximativ 10 ani-judecător, 11 ani-avocat și 6 ani-juristconsult...
Astfel, Consiliul Superior al Magistraturii a propus Președintelui României eliberarea din funcție pe motiv de pensionare a judecătorului Mariana Soare, în data de 7 februarie 2012 fiind emis decretul de eliberare din funcție.
Potrivit unor surse apropiate instanței, funcția de președinte al Judecătoriei... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2012, 09:54 (15046 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: La un pas de moarte, după ce a adormit la volan

Urziceni: La un pas de moarte, după ce a adormit la volan

Impact frontal între două autoturisme, vineri, 17 februarie a.c., pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și București. Totul s-a întîmplat din cauza unui șofer, în vîrstă de 47 ani, care a adormit la volan. Rănit în urma evenimentului rutier, bărbatul a fost internat la Spitalul Municipal din Urziceni.
Șoferul care a provocat accidentul se deplasa în direcția București-Urziceni, moment în care a a dormit la volan și a pierdut controlul mașinii pe care o conducea. El a intrat pe contrasens și s-a izbit frontal de un alt autoturism, condus regulamentar de un tînăr, în vîrstă de 27 ani.
În urma impactului, bărbatul de 47 ani a fost la un pas de moarte. Transportat de urgență la Spitalul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2012, 10:55 (10998 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă. După 5 ani în care a sugrumat SC Urban prin executări silite, blocarea conturilor și, mai nou, preluarea sediului, «Amonil își exprimă intenția de a participa la majorarea capitalului social». Solicitarea a fost făcută publică în cadrul Adunării Generale a Acționarilor SC Urban din 4 februarie 2012 și a fost respinsă vehement de către consilierii locali. Situația SC Urban rămîne una extrem de dificilă, în acest moment societatea aflîndu-se în situația ingrată de a nu avea sediu. Pe lîngă această problemă, SC Urban se confruntă cu debite în valoare de peste 16 milioane lei, dintre care 860 mii de lei sînt către bugetul de stat...

... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 12:17 (18609 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

În numărul trecut al ziarului nostru vă arătam cum unul dintre milionarii (în euro sau dolari?) ai Ialomiței, respectiv Ștefan Poienaru, a reușit ceea ce mulți încearcă, dar prea puțini reușesc: să se îmbogățească. Cît de corect, rămîne să stabilească organele de anchetă. Cu toate că, după cum îl știm, Poienaru va reuși în continuare să se strecoare. Chiar dacă asta va presupune, printre altele, pierderea libertății unora care l-au sprijinit. Așadar, să revenim la ceea ce vă promiteam numărul precedent: detalii halucinante ale Raportului Corpului de Control al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale referitor la o verificare demarată la Agenția Domeniilor Statului. O instituție despre... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 11:32 (20486 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Alegerile pentru Primăria Slobozia, piatra de moară a politicii locale

Scenarii politice sub zăpadă

Alegerile pentru Primăria Slobozia, piatra de moară a politicii locale

Băsescu a fost salvat de ger. Comasarea se amînă pentru alegerile viitoare. Pentru anticipate nu mai e timp. În Ialomița însă, avem timp berechet pentru scenarii. Iar la -20 grade ele ar putea fi chiar interesante. Așa că reluăm la acest început de an una dintre temele favorite ale publicației noastre, alegerile pentru Slobozia.

Considerațiuni pe o temă dată
În lung de linie, pe parcursul anului 2011, v-am oferit o lungă serie de variante de lucru pentru alegerile locale din 2012, comasate sau nu. Din «best off»-ul publicației reamintim varianta în care Gabi Ionașcu renunța benevol la încă un mandat (am greșit, recunoaștem, dar greșeala recunoscută e pe jumătate... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 11:21 (21847 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Barajul de la Dridu, la jumătate din capacitate

Pericol de inundații

Ialomița: Barajul de la Dridu, la jumătate din capacitate

După ce a scăpat de viscol, Ialomița este periclitată de inundații. Deși nu există un pericol imediat, în cadrul unei întîlniri a Comitetului pentru Situații de Urgență, prefectul Mădălin Teculescu a fost informat că «barajul de la Dridu funcționează în acest moment la jumătate din capacitate și că această stare de fapt va persista încă 6 luni de zile». În aceste condiții, prefectul Mădălin Teculescu a cerut instituțiilor abilitate organizarea de alertări în toate localitățile riverane. Îngrijorarea autorităților este dublată și de faptul că niciunul dintre cele patru poduri plutitoare existente pe rîul Ialomița nu au fost retrase, acestea putînd fi distruse sau mutate de sloiurile de gheață,... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2012, 13:33 (17369 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Doi adolescenți, uciși de o sobă improvizată

Ograda: Doi adolescenți, uciși de o sobă improvizată

Tragedie în localitatea Ograda în dimineața zilei de joi, 16 februarie a.c. Doi adolescenți și-au pierdut viața, iar alți doi copii se află internați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon. Totul s-a întîmplat din cauza unei sobe improvizate.
Nenorocirea a lovit familia copiilor în această dimineață, la ora patru. Mama copiilor, Argentina Oprică, în vîrstă de 38 ani, s-a trezit din somn și a simțit miros de fum în toată casa.
Panicată, femeia și-a trezit soțul și pe micuții Sorin Oprică (14 ani) și Ionela Oprică (14 ani), după care a mers în camera adolescenților Valentin Oprică (16 ani) și Ionuț Oprică (17 ani).
În momentul în care... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2012, 11:21 (34962 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Teculescu, nemulțumit de prestația autorităților locale

După modelul Băsescu

Prefectul Teculescu, nemulțumit de prestația autorităților locale

Miercuri, 15 februarie a.c., în cadrul unei ședințe a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, prefectul Mădălin Teculescu s-a declarat nemulțumit de «modul în care  autoritățile locale au acționat pentru responsabilizarea populației asupra obligațiilor ce le revin în astfel de situații». Este a treia oară cînd reprezentantul Guvernului în teritoriu acuză deschis autoritățile locale pentru sincopele apărute în gestionarea situațiilor de criză apărute în ultimele două săptămîni.

Cum e Ungureanu, și prefectul Teculescu
Miercuri, orele 7,30 dimineață, în cadrul unei ședințe a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, prefectul Mădălin... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2012, 18:56 (16171 vizualizări - 15 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Amenzi de peste 91 mii de lei aplicate șoferilor

În ultimele patru zile, polițiștii rutieri ialomițeni au constatat nereguli ce au condus la aplicarea a 334 sancțiuni contravenționale, valoarea amenzilor depășind suma de 91 mii lei.Cele mai multe dintre ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:40
(25188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: amenzi Ialomița


Protocol de parteneriat cu APIA Franța

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 28 mai 2010, la Paris, a fost semnat un protocol de parteneriat între Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, FranceAgriMer și Agenția pentru Servicii ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:38
(29160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A rămas fără permis pentru că a condus o mașină cu defecțiuni tehnice

«Polițiștii Biroului Rutier Slobozia, cu sprijinul de specialitate al Registrului Auto Român Ialomița au acționat pe raza municipiului reședință de județ pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:37
(31846 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii asigură măsurile de ordine la BAC

Peste 30 de polițiști ialomițeni acționează pentru a asigura măsurile de ordine și siguranță publică la cele 17 unități de învățămînt în care sînt organizate centre de susținere ale examenului de Bacalaureat ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:35
(25423 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Biciclist accidentat

Sîmbătă, 29 mai a.c., în jurul orei 15.30, Poliția Urziceni a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe DJ101C, pe raza localității Dridu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea unei ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:02
(27494 vizualizări - 0 comentarii)


Băut la volan, a intrat cu mașina în pom

Duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 13.15, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe DN2C între localitățile Tovărășia și Nicolești, s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:02
(24419 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: La volan cu permisul suspendat

Duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 14.30, pe DN2C, pe raza localității Grivița, polițiștii au oprit în trafic pentru control la volanul căruia se afla un tînăr, de 21 de ani. Procedînd la oprirea regulamentară ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:01
(26590 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În cursul nopții de sâmbătă spre duminică, 29/30 mai a.c., polițiști din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au organizat și executat, începînd cu miezul nopții, timp de patru ore, acțiuni punctuale pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:00
(27316 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Depistat conducînd un autoturism fără drept de circulație

În cursul zilei de duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 18.00, agenți din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului, au depistat ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 17:59
(22066 vizualizări - 0 comentarii)


Rîul Ialomița a mai făcut o victimă

Duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 8.15, echipa de căutare-salvare de la Detașamentul Urziceni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost solicitată pe raza comunei Sărățeni ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 12:41
(25794 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: înec Ialomița


Incendii: Un vagon de marfă al CFR a luat foc

Incendii: Un vagon de marfă al CFR a luat foc

Vagonul făcea parte dintr-o garnitură de tren dezafectată, în el fiind depozitate paie și resturi vegetale. Fumul dens care se degaja din tren a fost observat sîmbătă, 29 mai, în jurul orei 14.30, fiind ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 12:40
(26861 vizualizări - 0 comentarii)


192 locuri de muncă disponibile în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita aduce la cunostințta celor interesați că la această dată, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 192 locuri de muncă în străinătate. ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 10:16
(26431 vizualizări - 0 comentarii)


«Acolo unde sunt adunați doi sau trei în numele Domnului, acolo și Hristos este în mijlocul lor»

«Acolo unde sînt adunați doi sau trei în numele Domnului, acolo și Hristos este în mijlocul lor»

Luni, 24 mai a.c., Sărbătoarea Sf. Treimi, după săvîrșirea Sfintei Liturghii, la îndemnul și îndrumarea Preotului Paroh Radu Gheorghe, cîteva familii tinere din parohia Fierbinții de Jos au oferit o masă ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2010, 15:20
(32395 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sistem de Management al Calității la Prefectură și Consiliul Județean

Marți, 8 iunie a.c., Prefectura Ialomița și Consiliul Județean Ialomița vor organiza, la Centrul Cultrual UNESCO «Ionel Perlea», Conferința de lansare a proiectului «Implementarea, certificarea și menținerea ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2010, 10:16
(31479 vizualizări - 1 comentariu)


Judecătoria Slobozia se mută în sediu nou din 7 iunie

Judecătoria Slobozia se va muta în sediu nou din 7 iunie 2010, dată fiind demararea lucrărilor de consolidare a clădirii în care își desfășura activitatea. Astfel, Judecătoria Slobozia va funcționa la imobilul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2010, 08:32
(20509 vizualizări - 0 comentarii)


Adjunctul Tiță a ajuns șef la Poliția Urziceni

La începutul săptămînii, marți 25 mai, comisarul șef de poliție Ioan Tiță a promovat concursul pentru ocuparea funcției de șef al Poliției Municipiului Urziceni. Funcția de șef la Urziceni s-a vacantat ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:28
(29259 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni Poliție


APIA: Subvenția pentru ovine caprine se solicită pînă la 31 mai

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, pînă în prezent, au fost depuse 13,6 mii de cereri, pentru un efectiv de aproximativ 2 milioane capete ovine/caprine, termenul limită pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:25
(25586 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis și cu tractorul neînmatriculat prin oraș

Un bărbat, de 31 de ani, din Slobozia este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru punerea în circulație pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat și conducerea pe drumurile publice a unui ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:17
(24879 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Biciclist băut, accidentat de un autoturism

Miercuri, 25 mai, Poliția Slobozia a fost sesizată, prin 112, că pe DJ203 B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Pe scurt, în ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:17
(29872 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, în colaborare cu efective ale Biroului Rutier Urziceni și posturilor de poliție aflate în zona de responsabilitate a Poliției Urziceni, au acționat marți, 25 mai ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:16
(27071 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

În noaptea de 26 spre 27 mai, în jurul orei 01,30, polițiștii au depistat în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism cu numere de înmatriculare străine, la volanul căruia se afla un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:15
(26916 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furtul din locuințe, prevenit de polițiști

Miercuri, 25 martie, în intervalul orar 08,30-16,00, în baza Planului național de acțiune «Siguranța», polițiștii din Urziceni au acționat pe raza municipiului, urmărind în special prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:14
(25607 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de 27000 de lei în 48 de ore

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele două zile pe principalele artere de circulație din județ în vederea prevenirii accidentelor rutiere cu victime și impunerii unui climat de siguranță în rîndul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:13
(28147 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

URGENT recrutăm tinere dansatoare, 18-30 ani, contract Japonia, 6 luni, salariu 1200 euro/lună. Telefon 0763104457. ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 16:18
(19240 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de perfecționare la Camera de Comerț

În perioada 17-28 mai 2010, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, se desfășoară cursul de perfecționare în ocupația de «manager proiect». Cursul se derulează în cadrul Proiectului ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 16:14
(25606 vizualizări - 0 comentarii)


Ședința Colegiului Prefectural

Vineri, 28 mai, începînd cu ora 10.00, se va desfășura o nouă ședință a Colegiului Prefectural. Ordinea de zi va cuprinde, printre altele, o informare privind activitatea Direcției Județene de Cultură, ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:42
(29706 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua porților deschise pentru copii» la Jandarmerie

Marți, 1 iunie 2010, cu începere de la ora 12.00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează, în municipiile Slobozia, Urziceni și Fetești, «Ziua Porților Deschise pentru copii». Jandarmii ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:32
(25132 vizualizări - 0 comentarii)


Precizare APIA: Depunerea cererii pentru acordarea de subvenții nu este condiționată de apartenența solicitantului la o asociație de crescători de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură precizează că depunerea cererii pentru acordarea Plăților Naționale Directe Complementare, speciile ovine/caprine, nu este condiționată de apartenența ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:29
(32737 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 19:44
(16531 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 19:42
(15166 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...