Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vicele Mușoiu de la PSD, meditator de ocazie pentru elevii de liceu

Inițiativă discutabilă în sînul organizației social-democrate

Vicele Mușoiu de la PSD, meditator de ocazie pentru elevii de liceu

Organizația de Femei a PSD Ialomița propune elevilor interesați meditații pentru Bacalaureat. Otilia Dumitru, președintele Organizației, susține că această inițiativă este una binevenită și necesară, în condițiile în care Inspectoratul Școlar nu oferă soluții viabile în acest sens. Potrivit pliantului furnizat elevilor săptămîna trecută, printre meditatori se numără și Ștefan Mușoiu, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița și președintele organizației de tineret a filialei locale...

Fluturași PSD distribuiți în fața liceelor
Săptămîna trecută, Organizația de Femei a PSD Ialomița a avut inedita inițiativă de a distribui pliante cu sigla partidului prin care invită... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2011, 08:58 (15873 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Lucian Ghiulai a plecat! Revine Marian Simion?

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Lucian Ghiulai a plecat! Revine Marian Simion?

Consiliul de Administrație al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia a decis, chiar înaintea ultimei etape a turului Campionatului de Handbal, demiterea antrenorului Lucian Ghiulai. «Asta-i viața antrenorului! Voi fi alături de echipă la meci, după care îmi fac bagajele!» a menționat, resemnat, Ghiulai.

CSM Unirea Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 32-15 (19-9)
Meciurile cu Universitatea Tîrgoviște nu au reprezentat niciodată o piatră grea de încercare pentru handbalistele de la Unirea. Așa s-a întîmplat și în jocul de sîmbătă, 12 noiembrie. Într-o sală neîncălzită, în fața unui public de gheață, fetele noastre au apăsat pe accelerație doar atît cît a fost necesar... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 11:31 (61974 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Ședință AGA de florile mărului

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Săptămîna trecută, consilierii locali slobozeni au participat la Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA, operatorul local de apă. O ședință activă, plină de constatări falimentare, întrebări fără răspuns și văduvită de soluții tehnice sau de management care să-i permită Urban o redresare din punct de vedere economic. Toate acestea în timp ce directorul general Valentin Cilibeanu a dat bir cu fugiții pe un vas de croazieră, iar înlocuitorul Călin Albu este incapabil să prezintă o situație clară de îmbunătățire a situației economice a societății. Ei, dar asta nu e tot! Primarul Ionașcu, pînă nu demult susținătorul societății, s-a pronunțat muuuult mai limpede decît apa din rețeaua publică cu... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:59 (23213 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primim la redacție

Liceul «Concord» Fetești, o instituție unde învățămîntul costă

În timp ce testele inițiale plasează Ialomița în semianalfabetism, cititorii publicației oferă posibile explicații pentru dezastrul educațional din județ. Astăzi, observatorul_ialomiț[email protected] ilustrează o situație de-a dreptul incredibilă. Funcționarea unui liceu privat în incinta celui mai prestigios Liceu din Fetești, «Carol I»!

«La Fetești, directorul de la «Carol I» sprijină (oare de ce?!?) funcționarea unui liceu particular neautorizat. Același director, alături de alți profesori, sprijină o universitate neacreditată. În timp ce calitatea actului de învățămînt scade pe zi ce trece, rezultatele de la Bacalaureatul din acest an o demonstrează cu prisosință, la nivel național liceele particulare se înmulțesc într-un ritm comparabil, am putea zice, cu declinul pregătirii elevilor. Dacă existența instituțiilor private de învățămînt este perfect justificată, deoarece oferă tinerilor variante de pregătire, rezultatele obținute pun sub semnul îndoielii eficiența acestor instituții, avînd în vedere că, potrivit datelor de la nivel național, doar 11 licee particulare au o promovabilitate de peste 50%. Și mai grav este că numărul imens de diplome emise pe plan național reduce la zero valoarea acestora, absolvenții îngroșînd, în fiecare an, numărul șomerilor, fără a avea prea multe perspective. În plus, cazurile de instituții neacreditate care s-au înmulțit, din ce în ce mai mult în ultima perioadă, aduc problema în zona penalului.
Dar dacă un astfel de liceu ar funcționa în «curtea» uneia dintre cel mai prestigioase instituții de învățămînt din Fetești?
... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:43 (56038 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

SPORT

Desprindere pe final

Fotbal, Liga a III-a, CS Voluntari-Unirea Slobozia 0-2

Desprindere pe final

Ultimele 10 minute ale meciului au fost prietene de nădejde ale echipei lui Ion Ionescu, atît la Ștefănești, în etapa a V-a cît și vineri, 11 noiembrie, în partida cu CS Voluntari. Facem această alăturare pentru că în partida din etapa a XIII-a, avînd terenul în renovare, echipa din Voluntari a apelat la ruda de județ din Ștefănești. Care rudă nu numai că i-a oferit terenul pentru disputarea jocului, ci și sprijin camaraderesc, cum se poartă pe la Ilfov, dacă reușea să încurce Slobozia. Și era cît pe ce, dacă Voluntarii ar fi profitat de lejeritatea în apărare a lui Stan, Roșu sau Cristian. N-au făcut-o după cum nici Viorel Gheorghe, Toma sau Lazăr nu au fructificat ocaziile avute. A fost nevoie... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:42 (17245 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Știm că ne repetăm, dar a ajuns să ne placă! Platonești este comuna care a reinventat ochiul magic la cabinele electorale din satul Lăcusteni, prin care edilii locali de la PD-L vedeau unde așează babele ștampila, este locul în care voturile pentru parlamentarele din 2008 s-au împărțit miraculos în două grămezi egale și este dovada vie că administrația e mai ușoară atunci cînd viceprimarul și primarul fac afaceri în același domeniu. Dar de la zilele despre care pomenim s-a scurs apă pe gîrlă, iar viceprimarul și-a dat demisia prin primăvara acestui an, din motive de incompatibilitate personală. Așa se face că, de-atunci, Consiliul Local dominat de PD-L tot încearcă să-i aleagă primarului Florinel... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:41 (28079 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Comprest Gim-Viitorul Axintele 1-0

Duș rece

Comprest Gim este colega de suferință a Viitorului Axintele, o echipă codașă de la care băieții lui Ion Nica puteau mușca ceva foloase. Se pare însă că succesele din ultima vreme i-au amețit pe ialomițeni; astfel că au făcut, probabil, cel mai slab meci al sezonului. E drept că axintenilor le-au lipsit din angrenaj fundașul dreapta Vasile și atacantul Moses, accidentați, iar fundașul central Nicolae s-a lovit serios în minutul 25. De asemenea, arbitrajul i-a favorizat discret pe bucureșteni. Însă asta nu scuză faptul că echipa noastră s-a complăcut în jocul pe «bubuială» al gazdelor și a ratat șansa de a ieși din zona nisipurilor mișcătoare. Unicul gol al partidei a venit dintr-o deviere nefericită... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:36 (16801 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

Drumuri naționale la suprapreț

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

În primăvara lui 2011, după 20 de ani de așteptare, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România confirma oficial refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. Potrivit oficialilor județeni, care au purtat o intensă corespondență cu instituția susmenționată pentru obținerea acordului, lucrările ar fi trebuit să fie realizate pînă la sfîrșitul anului 2011. În luna septembrie, în urma unei licitații deschise, execuția lucrării a fost adjudecată de către OYL Company Holding, la valoarea de 45 milioane de lei! Cu 2,6 milioane de lei pentru fiecare kilometru de drum național asfaltat, valoarea reprezintă un nou record pentru drumurile... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2011, 08:43 (18569 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Conducerile partidelor politice, secrete de stat pentru electorat

La nivel local se fac de băcănie

Conducerile partidelor politice, secrete de stat pentru electorat

Cu un an înaintea alegerilor locale, partidele care fac figurație electorală în Ialomița sînt obtuze, lipsite de transparență și goale de conținut. De principiu, astfel de afirmații nu au nevoie de nicio argumentație, iar activitatea și declarațiile politicienilor locali ne scutesc de efortul unei demonstrații. Noi ne-am dorit însă să mergem dincolo de evidențe și, în cadrul unui raid de o jumătate de oră, am solicitat, la sediile partidelor politice care ne-au picat sub ochi mergînd pe străzile Sloboziei, o listă cu conducerea centrală, municipală și locală a fiecărei organizații. Iată ce a ieșit!

Singurătatea alegătorului de cursă lungă
Sediul PSD e undeva la marginea... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2011, 08:38 (18346 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

Patronii reclamă pierderi de sute de mii de lei

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

La începutul anului în curs, vă prezentam practicile prin care firma de asigurări Carpatica reușește să-și păgubească proprii asigurați, indiferent de tipul de asigurare contractat. La aproape un an distanță sîntem în măsură să oferim o altă perspectivă asupra pieței locale a asigurărilor auto. De această dată, firma de asigurări «vinovată» este Euroins. Iar «țepele» sînt îndreptate, de această dată, împotriva service-urilor auto care onorează reparațiille clienților asigurați prin intermediul Euroins.

Țepe dese și repetate
Așa cum vă explicam inițial, metoda de țepuire a service-urilor auto locale este copiată după cea patentată de Carpatica. Cu o singură deosebire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2011, 10:34 (25885 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Testele inițiale reflectă o situație școlară catastrofală

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Potrivit datelor testelor inițiale centralizate pînă la acest moment, peste jumătate dintre liceenii ialomițeni sînt semianalfabeți. Cadrele didactice intervievate susțin că procentul acestora este mai mare, dar Inspectoratul Școlar Ialomița ascunde realitatea. Media notelor la testele de matematică se situează între 1,90 și 2,30. Senini, elevii de liceu recunosc că aceasta este o stare de normalitate la nivelul fiecărei clase. Ilie Stavăr, inspectorul general școlar declară că această stare de fapt poate fi schimbată prin «eforturile comune ale profesorilor și elevilor»...

Testele inițiale, o bombă cu explozie întîrziată
Derulate la începutul lunii octombrie 2011, testele... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2011, 16:21 (59874 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia gestionează ilegal banii contribuabililor

Curtea de Conturi a făcut public raportul de control la administrația slobozeană

Primăria Slobozia gestionează ilegal banii contribuabililor

Un raport sumar al Camerei de Conturi Ialomița a scos la iveală ceva probleme financiare în cadrul Primăriei păstorite de Gabi Ionașcu. Ilegalitățile au fost făcute publice în ultima ședință a Consiliului Local chiar de către edilul slobozean. Auditul financiar realizat la Primăria Slobozia s-a derulat pentru anul 2010 și a reținut, printre altele, cum s-au scurs bani de la bugetul local pe facturi umflate după bunul-plac al clienților mai mult sau mai puțin politici sau prin achitarea integrală a unor taxe de școlarizare total pe lîngă lege.

Viceprimarul Băcanu s-a școlit ilegal pe banii Primăriei
Deși aparent inofensiv, raportul de control al Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2011, 06:41 (18111 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

Ce-are a face Curtea de Apel cu gogoșeria Spitalului?

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

La mai bine de 8 luni de la pronunțarea Curții de Apel București cu privire la ilegalitatea construirii gogoșeriei din curtea Spitalului, clădirea este tot în picioare și funcționează la cote maxime. Nimeni nu întreabă și nimeni nu răspunde pentru nedemolarea chioșcului. Dar, mai grav decît atît, autoritățile aruncă ilegalitatea una în curtea celeilalte, astfel încît la acest moment nu se cunoaște cine dar, mai ales, cînd trebuie să demoleze patiseria!

Istoria covrigăriei lui Zamfir
Scandalul construirii ilegale a covrigăriei din curtea Spitalului nu este nou. Conflictul a izbucnit la jumătatea anului 2009, cînd juristul Zamfir și managerul Vasile Olaru, în calitate... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2011, 09:50 (23355 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefu’ Ștefu a făcut bilanțul Polițiilor Rurale la Prefectură

Ordinul se execută și se discută!

Șefu’ Ștefu a făcut bilanțul Polițiilor Rurale la Prefectură

Întrucît a primit ordin de la Ministerul domniei sale, inspectorul șef Viorel Ștefu a făcut bilanțul activității celor 7 Secții de Poliție Rurală înființate în august 2011. Potrivit informațiilor oficiale, timpul de reacție la intervenții al polițiștilor este cuprins între 10 și 20 de minute...

Conferință de presă cu ordin de la Minister
Marți, 8 octombrie, Viorel Ștefu a răspuns ordinului de a mediatiza activitatea celor 7 Secții de Poliție din mediul rural. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate la Prefectură, acesta a făcut bilanțul (cam sărac dacă ne întrebați pe noi) activității polițiștilor ialomițeni din secțiile rurale. «Cred că am reușit o egalizare... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2011, 09:46 (23008 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5 autoturisme implicate, 3 victime

Accident în lanț pe DN2A, între Slobozia și Bucu

click pe poză

Două persoane rănite și un mort este bilanțul tragic al unui accident rutier petrecut în urmă cu cîteva ore (luni, 7 noiembrie, în jurul orei 21,00) pe DN2A, între localitățile Bucu și Slobozia.

Un mort în drum spre Spital
Luni, 7 noiembrie, în jurul orelor 21,00, polițiștii au fost alertați cu privire la producerea unui accident în lanț, între Slobozia și Bucu. Potrivit primelor informații, în accident au fost implicate 5 autovehicule, dintre care 3 staționate. În urma coliziunii, două persoane au fost rănite grav, iar una dintre ele a decedat în drum spre spitalul din Slobozia.
Cosmin Vancea, subofițer în cadrul Serviciului Rutier, a declarat: «Din primele... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 22:22 (82443 vizualizări - 50 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă o gală de succes

K1 la Slobozia

Încă o gală de succes

«Voi încerca să permanentinez acest eveniment!» «amenința» în 2010 Cristi Ursu, șeful Clubului Satori. Puțini au fost care l-au crezut atunci. O gală K1 este un spectacol sportiv cu mare lipici la public, dar implică un bagaj însemnat de costuri și energie. Dar iată că, în 2011, s-a întîmplat din nou. «Și vom avea și a treia gală în 2012!» «amenință» iarăși același Cristi Ursu. Acum nu mai avem motive să ne îndoim. Vom avea încleștări în ring la Slobozia și în 2012.

Mai bine ca în 2010
4 noiembrie 2011! O seară grea pentru sportul ialomițean. Clubul Satori, CSM Unirea și Federația Română de Kempo s-au așezat umăr lîngă umăr și au luptat împreună pentru reușita unei gale... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 22:08 (18081 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Axintele a ajutat Slobozia

Fotbal, Liga a III-a

Axintele a ajutat Slobozia

Vineri, 4 noiembrie și sîmbătă, 5 noiembrie s-au disputat două meciuri importante pentru configurația clasamentului în seria a II-a din Liga a III-a. Unirea Slobozia a întîlnit ACS Berceni, iar Viitorul Axintele s-a confruntat cu CS Afumați.

Unirea Slobozia-ACS Berceni 1-1
Galben-albaștrii lui Ion Ionescu erau conștienți că meciul nu va fi ușor. Chiar dacă bercenarii nu mai sînt o forță ca în urmă cu doi ani, ei alcătuiesc în continuare o echipă incomodă. Slobozenii au deschis scorul în minutul 25, prin Marius Drăguț, care recidivează după reușita de la Balotești. Uniriștii au însă la Berceni un naș. Se numește Funierul și a marcat și anul trecut în poarta lui Dobre... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 22:04 (18642 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Săptămână de coșmar pentru Slobozia

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Săptămînă de coșmar pentru Slobozia

Echipa lui Lucian Ghiulai trece prin cea mai grea perioadă din acest sezon, dacă nu chiar din scurta sa istorie. Oarecum previzibil avînd în vedere subțirimea lotului, jocul din ultimele două etape a lăsat mult de dorit și a scos cel puțin pentru moment echipa din lupta pentru locul 2.

CSM Unirea Slobozia-Școala 181 București 24-33 (10-14)
Deși ne așteptam la un meci greu, deznodămîntul ne-a lăsat mască pe toți cei prezenți în Sala Sporturilor din Slobozia, miercuri, 2 noiembrie. Oaspetele au trecut repede la cîrma jocului, conducînd cu 2-0 și 5-3. A urmat o dublă eliminare în rîndul bucureștencelor, iar Slobozia a revenit și a condus chiar cu 8-5. A fost doar un foc... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 22:01 (19487 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Asfalt de 200 mii de lei pentru depozitul de legume-fructe de la Doja

Consiliul Județean Ialomița face în trei zile ce n-a făcut în trei mandate

Asfalt de 200 mii de lei pentru depozitul de legume-fructe de la Doja

Ca să nu rămînă și anul acesta fără puținii investitori care-i mai dau bună ziua, Consiliul Județean Ialomița a decis să reabiliteze la foc automat o bretea de asfalt de 800 de metri care leagă șoseaua națională de calea ferată ce duce în comuna Gheorghe Doja. Decizia survine ca urmare a inaugurării pe acest tronson de drum a unui depozit de legume în valoare de 2,6 milioane de euro. Pentru a evita complicațiile, Consiliul Județean a mascat investiția într-o majorare cu 700 mii de lei a contractului de întreținere a drumurilor județene. La acest moment, lucrările au intrat pe ultima turnantă, iar inaugurarea a fost anunțată pentru sfîrșitul accestei săptămîni!

Cum să faci drum la comandă... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 09:24 (22820 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Plantăm fapte bune în România» a împădurit 6 hectare la Armășești

«Plantăm fapte bune în România» a împădurit 6 hectare la Armășești

Sîmbătă, 29 octombrie, o echipă de peste 380 de voluntari a împădurit, la Armășești, aproximativ 6 hectare de teren. Întreaga suprafață a fost plantată cu mojdrean, plop alb și glădiță. Potrivit organizatorilor, acțiunea nu ar fi fost posibilă fără sprijinul autorităților județene și locale.

Eco Assist recidivează
Asociația Eco Assist, aceeași ce a coordonat campania de curățenie națională «Let’s Do It, Romania!» din anul precedent, a recidivat anul acesta la Armășești. Voluntarii Asociației au plantat puieți pe aproximativ 30 hectare în 6 județe ale țării. Ialomița a devenit însă ținta organizatorilor pentru derularea unei acțiuni-pilot, dar și concretizarea primului... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 09:03 (26783 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident la Cotorca

Un accident rutier s-a produs în satul Cotorca, aparținând comunei Ciocârlia. Astfel, duminică, 11 iulie a.c., în jurul orelor 12,00, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu o autospecială de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 14:05
(2894 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


AJOFM Ialomița: 4,42%-rata șomajului în luna mai 2021

La sfârșitul lunii mai 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4146 șomeri (din care 1863 femei), rata șomajului fiind de 4,42%, cu 0,29 puncte procentuale ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 11:55
(2378 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 11 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10794, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2021, 16:25
(1869 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Bărbulești: Trei persoane rănite într-un accident rutier

În dimineața zilei de duminică, 11 iulie a.c., la ora 3,30, în zona localității Bărbulești, s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2021, 13:10
(2110 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 caz nou de COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 10 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10794, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2021, 16:40
(4007 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Parfumuri contrafăcute, confiscate de polițiști

În ziua de joi, 8 iulie a.c, polițiștii din Urziceni au confiscat 24 de cutii cu parfumuri ce păreau a fi contrafăcute. Bunurile erau comercializate pe stradă de un bărbat, de 47 de ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2021, 19:15
(3990 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Doi răniți în urma unui accident rutier

Urziceni: Doi răniți în urma unui accident rutier

Accident de circulație pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și București. Evenimentul rutier a fost anunțat la 112 în ziua de vineri, 9 iulie 2021. Din verificările efectuate a reieșit că tragedia ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2021, 19:05
(3694 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni accident


Grindu: Reținut pentru fapte de «violență» și «distrugere»

Un tânăr de 30 de ani, domiciliat în localitatea Grindu, a fost reținut pentru 24 de ore în ziua de joi, 8 iulie 2021. Activitatea infracțională reținută în sarcina acestuia constă în faptul că, la data ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2021, 18:50
(3121 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copiii din oraș, polițiști pentru o zi

Slobozia: Copiii din oraș, polițiști pentru o zi

Vineri, 9 iulie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați direct de un grup de peste 60 de copii din cadrul Clubului Interact, cu privire ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2021, 18:40
(3037 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe energia electrică!

E-Distribuție Dobrogea informează cu privire la faptul că în perioada 12-16 iulie a.c., se vor desfășura lucrări de reparații ale liniilor de înaltă tensiune. Din această cauză în anumite localități din ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2021, 17:35
(3763 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 9 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2021, 16:45
(2758 vizualizări - 0 comentarii)


Verificări în teren realizate de APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de vineri, 09.07.2021, inspectorii APIA și cei ai instituțiilor de specialitate delegate demarează controlul la fața locului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2021, 14:25
(3140 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Îngroziți de un șofer băut

Un bărbat de 53 de ani, din localitatea Movila, a băgat spaima în cetățenii din localitate. După ce și-a făcut curaj cu mai multe pahare cu băutură, acesta s-a urcat la volanul unei mașini și a început ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2021, 19:20
(2851 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, cu permisul suspendat

Miercuri, 7 iulie a.c., polițiștii din Slobozia au oprit, pentru control, o autoutilitară care se deplasa pe șoseaua de centură a orașului. La volanul acesteia a fost identificat un bărbat, în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2021, 18:55
(2596 vizualizări - 0 comentarii)


Glodeanu Siliștea: Doi răniți în urma unui accident rutier

Glodeanu Siliștea: Doi răniți în urma unui accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 8 iulie a.c., în cazul unui accident rutier, în care a fost implicat un autoturism care s-a răsturnat într-un șanț în afara părții carosabile. La locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2021, 18:40
(2805 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 8 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2021, 16:35
(3622 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat pentru ameliorarea raselor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2021, 14:10
(3607 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 28000 de lei

Pe parcursul zilei de marți, 6 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 62 de evenimente sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 7 infracțiuni și au aplicat 117 sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2021, 17:20
(2884 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Adâncata, surprins băut la volan

Marți, 6 iulie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din Fierbinți-Târg, în timp ce efectuau activități de supraveghere a traficului rutier în localitatea Fierbinții de Sus, au oprit, pentru control, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2021, 17:10
(2463 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 7 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2021, 16:35
(2522 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga-Fetești

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește Cartierul Buliga din Fetești, RAJA Constanța va sista furnizarea apei joi, 8 iulie ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2021, 14:55
(2210 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A prezentat un permis de conducere italian «fals»

În cursul zilei de luni, 5 iulie a.c., în jurul orelor 14,00, polițiștii din Țăndărei au oprit pentru  control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 28 de ani. Bărbatul a prezentat pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2021, 19:10
(2023 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Agro Oil Service SRL
cu sediul în Slobozia, bdul Matei Basarab,
bl. MB20, sc. B-C, parter
angajează
-laborant gradator pentru
Punctele de Lucru Fetești, Slobozia
și Ivănești cu sau fără experiență,
se asigură cursuri de specializare
-șoferi profesioniști Categoria B, C, E,
atestatul ADR reprezintă un avantaj
Oferim salariu atractiv,
mediu de lucru pozitiv,
cursuri perfecționare,
posibilități de promovare

Relații la telefon 0788/601.501
Persoana de contact: Bogdan Țigău
e-mail: [email protected],
Siloz Fetești

6 Iulie 2021, 19:05


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu emis de polițiști

Polițiștii din Slobozia au emis luni, 5 iulie a.c., un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 43 de ani. Acesta a fost reclamat de soția acestuia, o femeie în vârstă de 42 de ani, că i ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2021, 19:00
(1802 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri preventive pentru limitarea răspândirii noului Coronavirus

În ultimele 24 de ore, au fost organizate și desfășurate în sistem integrat acțiuni punctuale, fiind vizate, în special zonele aglomerate, zonele de agrement, centrele comerciale, restaurantele și mijloacele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2021, 18:45
(4456 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu-Snagov!

Marți, 6 iulie a.c., conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de la intersecția străzilor Stejarului cu Gutuiului din localitatea Dridu-Snagov, județul Ialomița, a înregistrat o avarie. În ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2021, 18:05
(4765 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Coșereni, conducea beat și fără permis un moped neînmatriculat

Un tânăr, de 23 de ani, din Coșereni s-a ales cu un dosar penal pentru mai multe infracțiuni la regimul rutier. Astfel, în seara zilei de luni, 5 iulie a.c., acesta a fost depistat, în flagrant delict, ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2021, 16:45
(3282 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 6 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2021, 16:35
(2838 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 5 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10793, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2021, 16:25
(1944 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a prelungit Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere atenționările meteorologice pentru următoarea perioadă, de vreme severă cu precipitații abundente și perioade cu manifestări de instabilitate atmosferică, cantitățile de apă putând acumula ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2021, 14:40
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...