Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Constantin Greu, fostul șef al Poliției Urziceni, reținut de procurori

Dosarul «DRABI»: S-a pornit tăvălugul arestării cămătarilor!

Constantin Greu, fostul șef al Poliției Urziceni, reținut de procurori

UPDATE: Soluția magistraților în Dosarul «DRABI»: Constantin Greu a primit mandat de arestare pentru 29 de zile!

Luni, 31 octombrie, fostul șef al Poliției Urziceni, Constantin Greu a fost reținut de procurorii Parchetului de pe lîngă Înalta Curtea de Casație și Justiție. În sarcina polițistului procurorii au reținut mai multe capete de acuzare grave precum favorizarea unei grupări interlope din Urziceni. «Oricine încalcă legea va răspunde pentru asta, fie acesta și polițist!» este poziția oficială a șefului IPJ Ialomița, Viorel Ștefu, cu privire la evenimentele produse într-o subunitate pe care o coordonează.

Greu, un șef de poliție cu probleme interlope
La începutul anului 2009, Poliția Urziceni era lovită de un scandal monstru. Două clanuri rivale se războiau în plină stradă... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2011, 11:00 (101595 vizualizări - 38 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III-a, CS Balotești-Unirea Slobozia 0-3

Victorie printre durități

La partida cu ilfovenii, contînd pentru etapa a XI-a, se poate spune fără teama de a greși că slobozenii au pus serios osul la treabă. Ba chiar mai multe oase care, din fericire, le-au rămas întregi. «Gazdele au practicat un joc plin de durități pe care sincer nu pot să-l înțeleg» a declarat antrenorul Unirii Ion Ionescu. În meciul de la Balotești de vineri, 28 octombrie, Unirea a început fără vreun vîrf autentic, în avanposturi jucînd Florinel Ibrian și Marius Drăguț. Asta nu l-a împiedicat pe cel supranumit Torje (Marius Drăguț) să-și facă datoria de atacant și să deschidă scorul (’15). În a doua repriză slobozenii au mai punctat în două rînduri. 2-0 a făcut Lazăr (’60), ajuns la 3 goluri în... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2011, 09:38 (15126 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Știința București-CSM Unirea Slobozia 25-31 (15-15)

Mai greu decît ne așteptam

Echipa condusă de Lucian Ghiulai a trecut din nou prin mari emoții în drumul spre cele două puncte puse în joc. Chiar dacă rezultatele anterioare spuneau că va fi un meci ușor, universitarele bucureștene s-au întrebuințat serios și au reușit să intre la pauză cu un surprinzător 15-15. În repriza a doua a partidei disputată sîmbătă, 29 octombrie, uniristele și-au etalat în sfîrșit valoarea superioară și au terminat în avantaj. 31-25 pentru Unirea Slobozia! Rezultat mulțumitor, obiectiv atins, dar jocul echipei dă mari bătăi de cap conducerii. Cea mai bună jucătoare a bucureștencelor a fost Laura Leahu, handbalistă împrumutată de Știința chiar de la Slobozia. Laura a reușit 13 goluri, a fost de... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2011, 09:35 (20274 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Țăndărei, pe primul loc

Poate că sîntem enervanți, poate că nu, dar trebuie să atragem din nou atenția în startul scurtei noastre prezentări asupra schimbării liderului în Liga a IV-a. Este al cincilea lider pe care divizia județeană ni-l propune în sezonul 2011-2012 după ce în postura de șef au fost Abatorul, Rapid Fetești, Amara sau Gheorghe Lazăr. Victoria Țăndărei, echipa care tace și face, a învins-o în acest week-end pe Recolta Gheorghe Lazăr, instalîndu-se pe primul loc și lăsînd echipa lui Vlase să alunece pe 2. Locul 3 este ocupat de surprinzătoarea Viticola Fetești, care s-a impus la Andrășești, acolo unde numai cine nu vrea nu bate. Să lăsăm însă «răutăcismele», vorba lui Marius Lăcătuș, și să ne îndreptăm... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2011, 09:28 (17034 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Anca Negoiță, triumf la Galați

Noul val de tenismeni ai CSS Slobozia începe să confirme. Un bun prilej de afirmare pe care copiii pregătiți de profesorul Ion Savu nu l-au ratat a fost Cupa «Ion Petrică», turneu desfășurat la Galați, în perioada 28-31 octombrie. CSS Slobozia a avut trei sportivi clasați pe podium. Cel mai bun rezultat l-a obținut Anca Negoiță, care a cîștigat turneul la categoria 10 ani fete. Născută în 2003, Anca este la primul turneu cîștigat în scurta sa carieră. La aceeași categorie, Alexandra Iordache a ocupat locul II. Tot pe poziția secundă, dar la 10 ani băieți, s-a clasat Liviu Zamfirache. «Sînt copii talentați care, avîndu-i ca exemple pe colegii lor mai mari, cresc de la un concurs la altul!» ne-a... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2011, 09:25 (20196 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Viitorul Axintele 0-3

(Alb) verde la victorii

Vineri, 28 octombrie, la Călărași, Dunărea a fost secată de 11 băieți îmbrăcați în alb-verde. Nu este o informație hidrologică, ci una pur fotbalistică. Vorbim de Dunărea Călărași, echipă sleită de puteri și soluții de Viitorul Axintele, formație care crește de la meci la meci, de la victorie la victorie. Băieții lui Ion Nica s-au betonat în apărare și au mușcat copios pe contraatac. A mușcat mai întîi Ogodbo Moses, însă mingea trimisă de exoticul vîrf al Axintelui a nimerit bara. A urmat Bogorodiță, dar glonțul și-a greșit de puțin ținta. A venit însă și minutul 20, cînd Ungureanu îl lansează pe Moses, iar acesta profită de ieșirea inoportună a portarului călărășean pe care îl lobează pentru... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2011, 09:23 (15998 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De unde plătește Gabi Ionașcu amenda Prefecturii Ialomița?

50000 lei pe persoană fizică care a fost

De unde plătește Gabi Ionașcu amenda Prefecturii Ialomița?

Primarele Gabi Ionașcu, il capo del tuti capi în administrația ialomițeană, a fost amendat de Instituția Prefectului cu suma modică de 50 mii lei pe persoană fizică care este. Amenda vine ca urmare a faptului că dom’ primar (nea Gabi pentru intimi) a fluierat împotriva vîntului pe legea 18 din 1991, refuzînd un control tematic al instituției menționate mai sus. Independent, asemeni oamenilor de la Kruk care vor să ajute, a apelat la un specialist pentru a identifica o soluție de plată a acestei amenzi înainte ca ea să devină definitivă și executorie.

Legea sînt eu, Gabi Ionașcu
În urmă cu aproape o lună, conform unui control tematic anunțat încă de anul trecut, o delegație... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2011, 08:47 (22847 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!

Alba-neagra cu islazul vacilor

Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!

În Ialomița, islazurile comunale sînt exploatate productiv de afaceriști locali. Punct! Nimeni nu răspunde, nimeni nu plătește și nimeni nu paște în ograda agricultorilor. Un bun comunal folosit în și pentru interese proprii și niște primari orbi la fărădelegile administrative... Teoria se regăsește cu succes la mai toate administrațiile locale, însă demonstrația s-a făcut de această dată la Căzănești, acolo unde un cetățean a vrut să demonstreze furtul administrativ.
La Căzănești administrația nu doarme, ci face reguli nescrise și legi după ureche. După ce a vrut să redevină comună, de vreo trei ori, orașul Căzănești a devenit vestit prin pompierul Dănuț Anghel, om de-al locului ce a exploatat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2011, 13:46 (18878 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

750 mii de lei, pomană pentru administrațiile din Ialomița

Primarii ialomițeni vor să se vîndă pentru comunitate

750 mii de lei, pomană pentru administrațiile din Ialomița

Pe 12 octombrie, Guvernul Boc a tranșat o nouă pomană guvernamentală către administrațiile locale. La nivelul țării, valoarea alocată din fondul de rezervă la dispoziția Guvernului a fost de 66,4 milioane de lei. Din această sumă, Ialomița a primit doar 750 mii lei, împărțiți românește, conform butadei «cine primește bani de la Guvern, ori e în faliment, ori trece la PD-L». La două săptămîni de la alocarea pe hîrtie, administrațiile locale încă mai așteaptă banii, iar primarii susțin că banii guvernamentali sînt prea puțini pentru a justifica o eventuală trădare.

Bani cu lingurița pentru administrații muritoare de foame
Alocările bugetare din fondul de rezervă al Guvernului... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2011, 07:21 (11304 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

74% din apelurile de urgență sunt false

«La 112 se sună doar atunci cînd ai cu adevarat o urgență!»

74% din apelurile de urgență sînt false

Ialomițenii au sunat la 112, în acest an, de peste 235 mii de ori, 74% dintre apeluri fiind însă doar alarme false. Cei mai mulți, aflați cu adevărat în situații de urgență, au avut nevoie de Ambulanță. Pentru apelurile false, autoritățile abia au putut aplica 6 sancțiuni contravenționale; restul rămîn doar iresponsabili ce periclitează viața altora, prin ocuparea liniilor de urgență 112.
Potrivit datelor statistice ale Serviciului de Telecomunicații Speciale, telefonul de urgență 112 a sunat în acest an de peste 235 mii de ori. Deși cea mai mare parte, 74%, au fost apeluri false, 59 mii de oameni au fost puși în situații de urgență și au avut nevoie de ajutorul autorităților. Cea mai mare... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2011, 08:23 (23100 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile în energie verde, sabotate de «Natura 2000»

Parcurile eoliene din Ialomița, boicotate la nivel guvernamental

Investițiile în energie verde, sabotate de «Natura 2000»

Conflictele interminabile dintre administrația județeană și Prefectura Ialomița pun în pericol una dintre cele mai sigure investiții din ultimii ani. Prin Hotărîrea de Guvern 971 din 2011, suprafețe considerabile din terenurile din Ialomița, unde se dezvoltă la acest moment investiții în parcuri eoliene, devin zone protejate. Măsura, susțin oficialii Consiliului Județean Ialomița, nu lasă nicio șansă viitoarelor parcuri eoliene care ar putea dezvolta o putere instalată de aproape 500 de megawați. Iar principalul vinovat pentru această gafă administrativă ar fi, potrivit promotorilor de investiții în energie verde, prefectul Mădălin Teculescu. În replică, prefectul Teculescu a declarat exclusiv... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2011, 10:42 (7976 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban Slobozia, pe pilot automat

Directorul Cilibeanu a plecat pe un vas de croazieră

Urban Slobozia, pe pilot automat

De două săptămîni încoace, SC Urban a rămas fără directorul Cilibeanu. Potrivit declarațiilor făcute joi, 27 octombrie, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, «directorul Cilibeanu este în concediu de odihnă și a plecat să muncească în străinătate ca inginer de întreținere pe un vas de croazieră». Plecarea acestuia a fost ținută secretă de către primarul Gabi Ionașcu, care a recunoscut joi, 27 octombrie a.c., că «a auzit ceva despre aceasta».
Întrebat cu privire la această situație, inginerul Călin Albu, rămas la conducerea Urban, a declarat: «domnul Cilibeanu este în concediu de odihnă conform cererii. Și-a luat concediu și pentru anul 2010 și pentru anul 2011. Nu vă pot oferi date exacte, probabiul că va reveni către sfîrșitul anului»... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2011, 09:22 (16100 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanţ politic pentru proiectele REGIO

Miercuri, 19 octombrie, în cadrul unei întîlniri desfăşurate la sediul Direcţiei Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Ialomiţa au fost semnate două noi contracte din REGIO-Programul Operaţional Regional 2007-2013. Evenimentul a fost un bun prilej pentru ca oficialii Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia să treacă în revistă principalele investiţii din cadrul REGIO. Bilanţul, oricît ar părea de incredibil, rămîne unul politic, confirmat de atitudinea oficialilor judeţeni prezenţi. Sau, mai degrabă, de absenţa acestora...

Contracte de peste 7 milioane lei pentru DGASPC Ialomiţa
Miercuri, al orele 11.00, în prezenţa directorului Agenţiei pentru... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2011, 09:13 (15913 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Foștii membri ai Consiliului de Administrație Amonil nu vor ajunge în instanță

Acționarii Amonil au respins solicitarea suedezilor de la Salink Limited, acționari minoritari, de a acționa în instanță foștii membri ai Consiliului de Administrație sub acuzația de daune în interesul Combinatului. Pagubele, potrivit suedezilor, ar fi fost produse ca urmare a încheierii unui contract cu InterAgro, concern controlat de Ioan Nicolae, pentru achiziționarea a două grupuri de cogenerare. Așadar, Adunarea Generală a Amonil, desfășurată marți, 18 octombrie, a respins solicitarea Salink de introducere în instanță a acțiunii de răspundere a membrilor Consiliului de Administrație. În aceeași ordine de idei, AGA Amonil și-a ales noii membri ai Consiliului de Administrație, membri ce vor... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2011, 09:06 (12405 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comitete, comisii și protocoale pentru corupția ialomițeană

Consiliul Județean înființează, dar nu garantează

Comitete, comisii și protocoale pentru corupția ialomițeană

O veche butadă administrativă spune că, dacă vrei să îngropi definitiv o problemă, înființezi o comisie. În Ialomița, butada a ajuns la desăvîrșire, iar consilierii județeni au ajuns să voteze săptămîna trecută un protocol pentru combaterea corupției și un proiect privind «creșterea gradului de încredere a cetățenilor în capacitatea autorităților abilitate de prevenire și combatere a criminalității în mediul rural». Iar acesta e doar începutul!

Corupție de protocol
Joi, 20 octombrie, consilierii județeni au decis, în plenul unei ședințe ordinare, cooperarea cu Direcția Generală Anticorupție «în vederea realizării în comun a acțiunilor de combatere a corupției la nivelul... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2011, 08:51 (15497 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

PSD+PNL+PDL=10

Parlamentari, ochii plînși cer să va vadă!

PSD+PNL+PDL=10

După trei ani de dolce far niente în Parlamentul României, parlamentarii ialomițeni revin în atenția mass-mediei locale. Unii timid, ca niște hoți de voturi redistribuite uninominal ce au fost, alții săptămînal, în declarații irelevante, iar restul fantomatic, așa cum îi șade bine oricărui parlamentar care se respectă. Pentru că i-am așteptat și nu putem trece cu vederea peste jenantele lor încercări de revenire în prim-planul vieții social-politice, vom face în această pagină o primă trecere în revistă a principalelor scenarii urzite în jurul lor. Nu de alta, dar mîine-poimîine vin alegerile și iar n-avem habar pentru cine am votat!

Un județ și jumătate pentru ambițiile politice ale partidelor... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2011, 08:45 (12130 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Slobozia-i fruncea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Comprest Gim 4-1

Slobozia-i fruncea

Comprest Gim a fost în sezonul trecut una dintre echipele care ne-au încurcat în cursa pentru promovare. Atunci a fost 1-1 și Unirea a pierdut poziția de lider. Marius Ionică, cel care marca pentru bucureșteni, s-a transferat în vară la Viitorul Axintele și mulți alți titulari de atunci au ales alte destinații. Acum Comprest este o echipă care luptă pentru evitarea retrogradării dar, cu toate astea, meciul din etapa a X-a, disputat vineri, 21 octombrie a.c., a fost privit cu seriozitate de banca tehnică a galben-albaștrilor pentru că fotbalul este plin de surprize, iar Slobozia nu are nevoie de așa ceva. Apele s-au limpezit repede grație golurilor lui Ivașcă, minutul 8 și Dumitru Gheorghe, minutul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 18:48 (13896 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Încrâncenare, scântei și lacrimi

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Activ Ploiești 23-20 (13-10)

Încrîncenare, scîntei și lacrimi

Sîmbătă, 22 octombrie, etapa a VII-a a Diviziei A de handbal feminin le-a adus la Slobozia pe fetele de la Activ Ploiești. Trupa prahoveană este cunoscută de iubitorii handbalului din Slobozia drept una foarte ambițioasă și greu de bătut. Lucrurile păreau să stea bine pentru echipa lui Lucian Ghiulai la startul jocului. Ștefan și Preda își armaseră brațele, iar Jeni Drăgan lovea pentru deschiderea scorului din extremă dreaptă. Nici activistele n-au stat degeaba, dar uniristele noastre păreau mai determinate. Și a venit minutul 6 cînd, la scorul de 5-3 pentru Slobozia, arbitrii buzoieni Cristi Vlad și Ionuț Velișcă dictează 7 metri pentru echipa lui Ghiulai. Antrenorul echipei oaspete, tînărul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 18:47 (16872 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Rapid2 1-0

Tot mai sus

Rapidul a venit cu gînduri mari la Axintele. Forțați de poziția ingrată din clasament, feroviarii i-au aruncat în luptă pe Straton, Ioniță sau Dobroiu, fotbaliști care de regulă sînt în anturajul primei echipe. În meciul disputat sîmbătă, 22 octombrie, în etapa a X, axintenii au jucat foarte bine. Pe lîngă reușita lui Daniel Florea (’35), s-au mai consemnat și două bare, meteahnă veche a echipei ialomițene. Autori: Ogodbo și Cană. Victorie de moral, a doua consecutivă pentru Viitorul obținută în aceeași formulă ca la Cireșu. Din păcate, în minutul 25, mijlocașul Radu s-a accidentat, antrenorul Ion Nica sperînd în recuperarea lui pînă la jocul de vineri, 29 octombrie, cu Dunărea Călărași. Cu acest... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 18:41 (13181 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Perpetuum mobile

Cam așa putem cataloga ce se întîmplă la vîrful clasamentului din Liga a IV-a Ialomița. A devenit deja tradiție ca sîmbătă de sîmbătă liderul să se împiedice și să lase locul de șef echipei de pe II. Sîmbătă, 23 octombrie, a fost rîndul Amarei să clacheze la Reviga, permițîndu-i Recoltei Gheorghe Lazăr, autoarea unei victorii lejere cu Recolta Gheorghe Doja, să sară din nou pe primul loc. De remarcat și succesul la scor de neprezentare al Viticolei în fața Abatorului, care confirmă forma excelentă pe care o traversează echipa feteșteană. Consemnăm, de asemenea, primul succes în deplasare al Spicului Colelia, unul previzibil în fața eternilor perdanți de la Andrășești. Etapa a X-a ne propune două... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 18:40 (15201 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident rutier cu trei persoane încarcerate

Evenimentul s-a petrecut în cursul dimineții de miercuri, 23 iunie , în jurul orei 9.00, la intersecția DN2 cu DJ102H, pe raza comunei Glodeanu Sărat, sat Căldărușanca, din județul Buzău. O autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:41
(21195 vizualizări - 0 comentarii)


Curs de MEDIERE la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița intenționează să organizeze în perioada imediat următoare un curs de MEDIERE cu un furnizor de formare în domeniul medierii acreditat. La cursul de M ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:39
(24570 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri pentru acciza redusă la motorina utilizată în agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește producătorilor agricoli că riscă să nu beneficieze de acciza redusă pentru motorina utilizată în agricultură dacă nu depun, pînă la ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 12:34
(21628 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:39
(10726 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 19:22
(11784 vizualizări - 0 comentarii)


Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Cristudor, reconfirmat în funcția de procuror șef al DNA Slobozia

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a decis reconfirmarea în funcția de conducere a Direcției Naționale Anticorupție-Biroul Teritorial Slobozia a procurorului Dumitru Cristudor. Astfel, Cristudor ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 13:04
(24311 vizualizări - 1 comentariu)


Angajăm urgent

Mobila SA angajează tîmplari și tapițeri cu experiență în domeniu. Se oferă salariu atractiv. Informații la sediul din Șos. Brăilei, nr. 5, (vizavi de Vamă). ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 11:03
(14632 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, locul 5 la nivel național: Rata șomajului-11,35%

Potrivit ultimelor date furnizate de AJOFM Ialomița, rata șomajului în luna luna mai 2010 a fost în scădere. Așadar, în luna mai, procentul a fost de 11,35%, inferior celorlalte luni ale începutului de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2010, 10:47
(12873 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


«Situația actuală a persoanelor seropozitive din județul Ialomița»

Uniunea Naționala a Organizațiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA din România (UNOPA) organizează marți, 22 iunie, ora 14,00, conferința de presă cu tema «Situația actuală a persoanelor seropozitive din ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 18:34
(20438 vizualizări - 0 comentarii)


Criminalii de la volan

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, în jurul orei 02.00, o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia a oprit pentru control un autoturism cu numere de înmatriculare provizorii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 17:56
(22955 vizualizări - 0 comentarii)


Violatori după gratii

În cursul zilei de duminică, 20 iunie, un tînăr, de 20 de ani, din Făcăeni a fost reținut de polițiști și prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă, pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 17:40
(22458 vizualizări - 1 comentariu)


Condeești: «Premierea celor ostenitori în via Domnului»

La Școala cu clasele I-VIII din localitatea Condeești, în ultima zi de școală a avut loc premierea a unui număr de nouă elevi care s-au remarcat prin activitățile religioase desfășurate la nivelul școlii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 10:30
(26086 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-au bătut în scara blocului și au făcut scandal la sediul Poliției

Sîmbătă dimineață, 19 iunie a.c., la ora 05.30, Poliția Slobozia a fost solicitată să intervină pentru aplanarea unei bătăi iscate între doi tineri chiar în scara blocului în care locuiau. La vederea echipajului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:15
(23312 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia scandal


Slobozia: A apelat 112 mințind că polițiștii sînt băuți

Un șofer de autocar a apelat 112 încercînd astfel să-i intimeze pe polițiștii care tocmai îl opriseră pentru un control de rutină. Șoferul, sesizînd că polițiștii urmau să-l sancționeze pentru abateri la ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:14
(18542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia


Fetești: Băuturi alcoolice contrafăcute, la vînzare

Un bar din Fetești a fost amendat de polițiști întrucît se încerca vînzarea a aproximativ 100 de litri de votcă contrafăcută. Fiindu-i solicitate amănunte asupra cantității de băuturi aloolice depistate ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:14
(20226 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești


Infractori după gratii

Polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 31 de ani, domiciliat în municipiul reședință de județ. Pe numele acestuia, la data de 6 iunie a.c., Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:13
(19573 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: urmăriți


Fetești: Depistat beat la volan, un clujean le-a prezentat polițiștilor un permis fals

Pe strada Bărăganului, din Fetești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Vaslui, la volan aflîndu-se un bărbat ce emana halenă alcoolică. Fiindu-i solicitate documentele personale ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:12
(18860 vizualizări - 0 comentarii)


Două persoane rănite în urma unui accident cauzat de un «șofer» fără permis

Două persoane au fost rănite și un autoturism a fost avariat în urma unui accident cauzat de un tînăr, de 21 de ani, fără permis. Evenimentul rutier s-a produs pe DJ306A, în apropierea localității Crunți ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2010, 07:11
(13052 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: accident


Șoferi cu sabie la volan

Joi, 17 iunie, un echipaj de siguranță publică mixt a descoperit, la un control de rutină, o sabie într-un autoturism oprit în trafic la Urziceni. Inițial, conducătorul auto a refuzat să prezinte actele ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:58
(24182 vizualizări - 2 comentarii)


Icre negre la borcan pe DN2A

Joi, 17 iunie, în jurul orei 18.00, agenții Postului de Poliție Giurgeni, în colaborare cu un echipaj al Serviciului Rutier au depistat, pe DN2A, în localitatea Giurgeni, un tînăr, în vîrstă de 20 de ani ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:55
(12351 vizualizări - 2 comentarii)


Comunele din vestul județului, luate la puricat

Joi, 17 iunie, polițiștii ialomițeni au organizat o serie acțiuni în comunele Movilița, Coșereni, Borănești și Bărcănești. Efectivele ce au acționat în comunele vizate au urmărit cu precădere verificarea ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:50
(26576 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița, prima în România la plata pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat la plată 595250283 euro, reprezentînd 96% din suma de 619,8 milioane euro, sprijin din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA) alocat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 18:29
(22238 vizualizări - 0 comentarii)


Stop evaziunii fiscale din agricultură: Garda Financiară și Poliția, echipaje mixte de control pe șosele

În această perioadă, pe drumurile naționale și județene sînt prezente echipaje mixte Gardă Financiară-Poliție. Scopul declarat al acțiunii este stoparea evaziunii fiscale din agricultură, vizați fiind ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2010, 10:34
(23877 vizualizări - 0 comentarii)


Controale tematice pentru prevenirea incendiilor

Pompierii ialomițeni trag un semnal de alarmă cu privire la pericolele reprezentate de incendii pe perioada campaniei de recoltare a păioaselor. Dată fiind incidența acestui fenomen în intervalele de timp ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 14:26
(25176 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: incendiu pompier


Vasile Blaga NU este pe Facebook

Vasile Blaga NU este pe Facebook

«Avînd în vedere faptul că pe rețeaua de socializare Facebook a fost creat un cont cu numele „Vasile Blaga“, ce are atașată fotografia ministrului Administrației și Internelor, facem precizarea că acest ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:57
(25380 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cros pentru persoanele cu dizabilități

Liga pentru promovarea și apărarea drepturilor persoanelor cu handicap din România organizează «Crosul egalității de șanse pentru persoanele cu dizabilități», ediția a II-a , sîmbătă, 26 iunie 2010, între ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2010, 08:37
(26133 vizualizări - 0 comentarii)


1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

1400 de litri de combustibil și o autoutilitară, indisponibilizate de polițiști

Polițiști din Gheorghe Doja și Miloșești au depistat, pe unul dintre drumurile agricole dintre cele două comune, două autoutilitare, înmatriculate în București, respectiv în județul Prahova. Cu privire ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:23
(22625 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri la plată pentru 9,4 milioane ha

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 11 iunie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, pentru anul 2010. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:20
(22355 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Fetești: «Cel mai fidel cititor»

Primăria și Consiliul Local Fetești, la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Bibliotecii Municipale și al Casei de Cultură din localitate, au organizat marți, 15 iunie a.c., acțiunea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:12
(19820 vizualizări - 0 comentarii)


Cercetat pentru braconaj piscicol

Polițiștii din Vlădeni au depistat un bărbat, de 43 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce pescuia pe rîul Ialomița cu un halău, acesta nefiind autorizat să dețină și să folosească scule ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2010, 12:11
(22521 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni braconaj


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...