Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PSD+PNL+PDL=10

Parlamentari, ochii plînși cer să va vadă!

PSD+PNL+PDL=10

După trei ani de dolce far niente în Parlamentul României, parlamentarii ialomițeni revin în atenția mass-mediei locale. Unii timid, ca niște hoți de voturi redistribuite uninominal ce au fost, alții săptămînal, în declarații irelevante, iar restul fantomatic, așa cum îi șade bine oricărui parlamentar care se respectă. Pentru că i-am așteptat și nu putem trece cu vederea peste jenantele lor încercări de revenire în prim-planul vieții social-politice, vom face în această pagină o primă trecere în revistă a principalelor scenarii urzite în jurul lor. Nu de alta, dar mîine-poimîine vin alegerile și iar n-avem habar pentru cine am votat!

Un județ și jumătate pentru ambițiile politice ale partidelor... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2011, 08:45 (12207 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Slobozia-i fruncea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Comprest Gim 4-1

Slobozia-i fruncea

Comprest Gim a fost în sezonul trecut una dintre echipele care ne-au încurcat în cursa pentru promovare. Atunci a fost 1-1 și Unirea a pierdut poziția de lider. Marius Ionică, cel care marca pentru bucureșteni, s-a transferat în vară la Viitorul Axintele și mulți alți titulari de atunci au ales alte destinații. Acum Comprest este o echipă care luptă pentru evitarea retrogradării dar, cu toate astea, meciul din etapa a X-a, disputat vineri, 21 octombrie a.c., a fost privit cu seriozitate de banca tehnică a galben-albaștrilor pentru că fotbalul este plin de surprize, iar Slobozia nu are nevoie de așa ceva. Apele s-au limpezit repede grație golurilor lui Ivașcă, minutul 8 și Dumitru Gheorghe, minutul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 18:48 (13896 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Încrâncenare, scântei și lacrimi

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Activ Ploiești 23-20 (13-10)

Încrîncenare, scîntei și lacrimi

Sîmbătă, 22 octombrie, etapa a VII-a a Diviziei A de handbal feminin le-a adus la Slobozia pe fetele de la Activ Ploiești. Trupa prahoveană este cunoscută de iubitorii handbalului din Slobozia drept una foarte ambițioasă și greu de bătut. Lucrurile păreau să stea bine pentru echipa lui Lucian Ghiulai la startul jocului. Ștefan și Preda își armaseră brațele, iar Jeni Drăgan lovea pentru deschiderea scorului din extremă dreaptă. Nici activistele n-au stat degeaba, dar uniristele noastre păreau mai determinate. Și a venit minutul 6 cînd, la scorul de 5-3 pentru Slobozia, arbitrii buzoieni Cristi Vlad și Ionuț Velișcă dictează 7 metri pentru echipa lui Ghiulai. Antrenorul echipei oaspete, tînărul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 18:47 (16872 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Rapid2 1-0

Tot mai sus

Rapidul a venit cu gînduri mari la Axintele. Forțați de poziția ingrată din clasament, feroviarii i-au aruncat în luptă pe Straton, Ioniță sau Dobroiu, fotbaliști care de regulă sînt în anturajul primei echipe. În meciul disputat sîmbătă, 22 octombrie, în etapa a X, axintenii au jucat foarte bine. Pe lîngă reușita lui Daniel Florea (’35), s-au mai consemnat și două bare, meteahnă veche a echipei ialomițene. Autori: Ogodbo și Cană. Victorie de moral, a doua consecutivă pentru Viitorul obținută în aceeași formulă ca la Cireșu. Din păcate, în minutul 25, mijlocașul Radu s-a accidentat, antrenorul Ion Nica sperînd în recuperarea lui pînă la jocul de vineri, 29 octombrie, cu Dunărea Călărași. Cu acest... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 18:41 (13183 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Perpetuum mobile

Cam așa putem cataloga ce se întîmplă la vîrful clasamentului din Liga a IV-a Ialomița. A devenit deja tradiție ca sîmbătă de sîmbătă liderul să se împiedice și să lase locul de șef echipei de pe II. Sîmbătă, 23 octombrie, a fost rîndul Amarei să clacheze la Reviga, permițîndu-i Recoltei Gheorghe Lazăr, autoarea unei victorii lejere cu Recolta Gheorghe Doja, să sară din nou pe primul loc. De remarcat și succesul la scor de neprezentare al Viticolei în fața Abatorului, care confirmă forma excelentă pe care o traversează echipa feteșteană. Consemnăm, de asemenea, primul succes în deplasare al Spicului Colelia, unul previzibil în fața eternilor perdanți de la Andrășești. Etapa a X-a ne propune două... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 18:40 (15290 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Veșnicia s-a născut la școala din Săveni

Investiții școlare pe datorie

Veșnicia s-a născut la școala din Săveni

După 4 ani de așteptare, lucrările de renovare a celor 8 săli de clasă ale Școlii Generale din Săveni au fost reluate. Potrivit autorităților locale, în cel mai fericit dintre cazuri, lucrările ar putea dura pînă în primăvară. Ce este surprinzător însă e faptul că, timp de 4 ani, Inspectoratul Școlar Ialomița nu a plătit nimic pentru aceste lucrări. Și nici nu se grăbește să o facă!

După un an, aceeași situație absurdă
În urmă cu un an și mai bine, înainte de debutul anului școlar 2010, ca reacție la o serie de declarații ale inspectorului general Ilie Stavăr, prezentam situația absurdă de la Săveni, acolo unde 450 de elevi erau obligați să se înghesuie în 8 săli de... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 14:04 (20315 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu blochează o investiție de 200 mii lei!

Război instituțional pe banii contribuabililor

Prefectul Teculescu blochează o investiție de 200 mii lei!

Războiul instituțional dintre prefectul Mădălin Teculescu și Consiliul Județean Ialomița atinge culmi noi. Recent, Prefectura a acționat în instanță administrația județeană acuzînd-o că refuză să respecte articolul 22 din Legea 50 privind autorizarea lucrărilor de construcții. În replică, Consiliul Județean consideră acuzațiile neîntemeiate și susține că «au o conotație politică». Indiferent cine are dreptate, un lucru e cert: declanșarea acestui proces aduce o pierdere de circa 200 mii lei și alungă unul dintre puținii investitori interesați de județ în ultimii ani.

Conflict instituțional deschis
La sfîrșitul săptămînii trecute, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2011, 07:11 (14635 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Restanțele ialomițenilor la bănci, în creștere

Restanțele ialomițenilor la bănci, în creștere

Nivelul de creditare a crescut, iar restanțele de asemenea. Piața bancară ialomițeană este în continuare înghețată, iar județul nostru este fruntaș la volumul restanțelor. Cu toate acestea, economia locală se zbate să supraviețuiască, iar cea familială de asemenea!
Potrivit datelor statistice, raportate lunar de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap bancherilor. La nivelul lunii august 2011, nivelul restanțelor a atins exorbitanta sumă de 96 milioane lei, pentru creditele în lei. În comparație cu aceeași lună a anului precedent, restanțele se află într-o continuă creștere, în august 2010 acestea atingînd un volum de «doar» 84 milioane lei. Trendul ascendent s... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2011, 16:24 (9619 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raul Mocanu, agent la Poliția Fetești, prins luînd mită

Duminică, 23 octombrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Biroul Județean Anticorupție Ialomița, în colaborare cu structuri specializate, au prins în flagrant un agent de poliție în timp ce primea șpagă de la un cetățean suma de 300 lei.
În realitate, la începutul lunii octombrie 2011, agentul de poliție Raul Mocanu din cadrul Poliției Fetești i-a cerut unui cetățean o sumă de bani cuprinsă între 200 și 300 lei pentru a-i soluționa favorabil un dosar penal în care era cercetat pentru furt. Bărbatul a spus că are nevoie de timp pentru a face rost de bani, dar a sesizat ofițerii DGA.
După realizarea flagrantului, procurorul de caz a dispus măsura reținerii pe o durată de 24 ore a agentului... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2011, 12:29 (16905 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu a câștigat în instanță «confidențialitatea contractelor de asistență juridică»

Teculescu a pierdut

Ionașcu a cîștigat în instanță «confidențialitatea contractelor de asistență juridică»

În urmă cu cîteva luni, prefectul Mădălin Teculescu a solicitat Primăriei Slobozia contractele de asistență juridică pe care instituția le deținea. Refuzul primarului Ionașcu a declanșat un întreg conflict instituțional, catalogat drept război politic declarat edilului Ionașcu. Un scandal administrativ aproape penibil, tranșat de judecătorii Tribunalului Ialomița.
După ce prefectul Teculescu a înaintat acțiunea de judecată pe rolul Tribunalului Ialomița acum mai bine de cîteva luni, judecătorii au analizat decizia primarului Ionașcu de a invoca o clauză de confidențialitate în contractele de asistență juridică. Iar, la începutul lunii octombrie 2011, magistrații s-au pronunțat și, cel puțin... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2011, 11:07 (15282 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sala de spectacole de 10 milioane, o prioritate a administrației Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița nu renunță să îngroape resursele bugetare

Sala de spectacole de 10 milioane, o prioritate a administrației Ciupercă

Lucrările de construcție la sala de spectacole cu geometrie variabilă a Consiliului Județean Ialomița vor fi reluate. Pînă la sfîrșitul acestui an, Consiliul Județean Ialomița urmează să investească în renovarea acestui obiectiv 1,9 milioane lei, respectiv de două ori mai puțin decît suma alocată la începutul anului. Pentru reluarea lucrărilor este necesară rezilierea contractului inițial, încheiat cu firma Constrif SA în anul 1995...

După 16 ani de așteptare
Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița se află în renovare din anul 1995. Potrivit informațiilor oficiale, în perioada scursă de la demararea lucrărilor, administrația județeană a cheltuit peste 3 milioane... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2011, 06:34 (17659 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerile locale sub zodia crizei

Ialomița încă mai radiază și dizolvă firme

Afacerile ialomițenilor nu dau semne de redresare. Mediul economic local încă înregistrează radieri, dizolvări sau suspendări de firme. Asta în cazurile fericite cînd nu falimentul este acela ce distruge din temelii o afacere... În plus, pentru ca tabloul economic local să fie din ce în ce mai sumbru, Ialomița rămîne codașă la numărul persoanelor juridice pe cap de locuitor.

Dizolvări, în creștere
Dificultățile financiare se regăsesc, în continuare, în mediul de afaceri local. Puși în imposibilitatea de a mai supraviețui, financiar vorbind, patronii ialomițeni aleg să-și închidă firmele.Ultimele date statistice date publicității de Registrul Național al Comerțului demonstrează... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2011, 10:23 (9894 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Giurgeni-Ialomița: La «Casa Tudorii», ediție princeps

Giurgeni-Ialomița: La «Casa Tudorii», ediție princeps

«Casa Tudorii» e construcția aceea despre care se știe că a costat 9 miliarde pe vremea cînd banii nu erau noi. E așezată în mijlocul cîmpului, între Țăndărei și Giurgeni și marchează convențional locul nașterii lui Mihai Viteazul, cel care și-a dorit la 1600 să fie domn al tuturor românilor, dar a ajuns azi vehicul electoral pentru politicienii contemporani. Cînd nu e «Casa Tudorii», construcția e Baza de Cercetare și Expunere Muzeală «Orașul de Floci» și aparține Muzeului Județean. Sîmbătă, 15 octombrie a.c., însă, ea a fost gazda primul festival-concurs de tradiție culinară ialomițeană.

Tabără culinară ca după cartea de bucate
Evenimentul a fost anunțat sîmbătă pentru... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2011, 11:27 (17761 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premierul Emil Boc s-a întîlnit cu reprezentanți ai grupului Sofiproteol

Francezii vor să investească 10 milioane de euro în fabricile EXPUR de la Slobozia și Urziceni

Primul-ministru Emil Boc a primit vineri, 21 octombrie a.c., la Palatul Victoria, o delegație de reprezentanți ai grupului Sofiproteol, cu care a discutat despre proiectele de investiții ale grupului în România, în următorii ani, perspectivele de dezvoltare a sectorului biodiesel și aspecte cu privire la Politica Agricolă Comună după 2013.
Reprezentanții grupului francez și-au exprimat disponibilitatea de a investi anul acesta 10 milioane de euro pentru modernizarea tehnologică a celor două fabrici de procesare a semințelor oleaginoase din Slobozia și din Urziceni.
La întrevederea de la Palatul Victoria au participat secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Octavian... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2011, 17:56 (17599 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Țepe de milioane din programul «Corn și Lapte» în Ialomița

Sănătatea școlarilor, lăsată în grija unor firme dubioase

Țepe de milioane din programul «Corn și Lapte» în Ialomița

Scandalurile legate de programul «Corn și Lapte» derulat în Ialomița, revine în actualitate. După ce licitația pentru «Corn» a fost blocată timp de două săptămîni din cauza unor probleme tehnice, firmele cîștigătoare sînt acuzate de grave carențe în distribuția produselor. Controalele Direcției Sanitare Veterinare Ialomița acuză explicit firmele care au cîștigat licitațiile pentru «Corn și Lapte» pe zona Fetești și Țăndărei. Mai grav decît atît, firme care au cîștigat licitația pentru «Corn» pe zona Urziceni se dovedesc a fi reprezentate de către aceeași persoană. În replică la toate aceste semnale, Consiliul Județean Ialomița acuză Guvernul de favorizarea unor politici de monopol în cadrul programului... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2011, 13:46 (18909 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

24 de primării din Ialomița, cercetate penal

24 de primării din Ialomița, cercetate penal

Record nedorit de primarii ialomițeni. Edilii sînt cercetați penal în nu mai puțin de 53 de dosare. Neglijență, abuz în serviciu sau delapidare sînt doar principalele infracțiuni reținute pe numele reprezentanților primăriilor ialomițene. Cît despre soluții... De toate și mai nimic, la anul sînt alegeri locale, iar dosarele penale devin mai utile ca niciodată.

Campionii dosarelor penale
Potrivit unor date certe dar seci, primarii ialomițeni sînt, de departe, o categorie de infractori suspecți... Fie că dețin în palmares dosare penale constituite la comandă politică sau pentru încălcări flagrante ale legii, reprezentanții unităților administrative teritoriale din Ialomița... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2011, 15:34 (16704 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medicii de familie REFUZĂ asigurarea asistenței medicale continue

Ialomița nu vrea Centre de Permanență!

Medicii de familie REFUZĂ asigurarea asistenței medicale continue

• Autoritățile medicale județene caută inutil soluții pentru înființarea Centrelor de Permanență
• Medicii de familie împiedică apariția Centrelor de Permanență, refuzînd să colaboreze într-un astfel de proiect
• Deși, inițial, localitățile propuse pentru înființarea Centrelor au fost Dridu, Sfîntu Gheorghe, Făcăeni, Amara și Miloșești, doar într-una dintre localități se va concretiza acest concept medical

Ialomița înregistrează al doilea eșec medical pe aceeași linie
În 2006, o legislație specifică agita piața medicală locală prin apariția unor Centre de Permanență, instituții ce pot asigura, prin gardă continuă, asistență medicală de urgență în regim permanent. Cu toate eforturile autorităților locale, înființare a acestor cabinete a fost mai mult decît imposibilă. Și, dacă nu imposibilă, căci în realitate s-a reușit înființarea unui Centru de Permanență la Dridu, atunci cu siguranță inutilă, la doar cîteva luni de funcționare Centrul de la Dridu fiind desființat.
În 2011, Ministerul Sănătății resuscitează ideea de înființare a unor Centre Medicale de Permanență, iar autoritățile... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2011, 17:51 (12514 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Amenzi politice» marca Teculescu

Primarii, obligați să-și facă site-uri

«Amenzi politice» marca Teculescu

Politizarea administrației locale îmbracă forme ilare. În urma unei atenționari publice făcute de Prefectură, angajații Direcției Finanțelor Publice Ialomița amendează autoritățile locale care nu sînt înregistrate în mediul virtual. Aceasta este vestea bună. Vestea proastă e că, atente la orietarea politică a prefectului Teculescu, angajații DGFP amendează doar primarii PSD!

Jumătate dintre administrațiile locale nu există în mediul virtual
Săptămîna trecută, prefectul Mădălin Teculescu a făcut publică lista administrațiilor locale care nu și-au creat cont de utilizator pe pagina de internet a Ministerului Administrației și Internelor. Potrivit acestei liste, 30 de administrații... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2011, 16:01 (16005 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Fundația Chelsea a adus la Slobozia bucuria fotbalului

Zile pline pentru micuții aspiranți la o carieră de fotbalist din Slobozia și din alte localități ialomițene. Fundația Chelsea, asociată celebrului club londonez, a întreprins la Slobozia, în perioada 12-14 octombrie, alături de compania Cargill o acțiune sportivă avînd ca rol principal îmbunătățirea mentalității tînerilor practicanți ai sportului rege. Cei 3 antrenori reprezentanți ai lui Chelsea au dat tonul unor competiții viu disputate, care i-au încîntat de-a dreptul pe toți participanții. La final, toată lumea a avut de cîștigat dar, cel mai mult, mișcarea sportivă ialomițeană.

Despre cele întîmplate în Complexul Sportiv Municipal Slobozia, despre Fundația Chelsea și despre fotbal... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:14 (8644 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Unirea Slobozia 1-1

Punct de aur

Derby-ul etapei a IX-a din seria a doua al celui de-al treilea eșalon a pus față în față primele două clasate: CS Afumați și Unirea Slobozia. Ion Ionescu a preferat să înceapă prudent meciul și a gîndit o așezare în sistemul 1-4-2-3-1, cu Viorel Gheorghe, unicul vîrf autentic. De altfel, purtătorul tricoului cu numărul 19 al Unirii a stat la baza celei mai controversate faze ale meciului, golul anulat slobozenilor în minutul 18 pentru că pe traiectoria mingii trimise de Gheorghe s-a interpus Gabi Lazăr, care era în ofsaid. Golul a venit totuși în a doua repriză. L-a adus Emil Cristian (’48) cu o lovitură de cap. Apărătorul slobozean este, de altfel, la primul gol stagional și la primul meci în... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2011, 19:10 (16473 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Percheziții la hoții de cabluri electrice. Au fost reținuți doi bărbați!

Duminică, 15 iunie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Politie Transporturi Feroviare Fetești au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, emis de Judecătoria Fetești, într ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 16:20
(1838 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Finalizarea Campaniei de depunere a Cererilor de Plată pentru anul 2025

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice că la data de 13 iunie a.c. s-a încheiat Campania de primire a Cererilor de Plată aferente anului ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 11:20
(2021 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 12,41 milioane de lei în mai 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de 12,41 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 10:20
(1449 vizualizări - 0 comentarii)


18 noi subofițeri la Jandarmeria Ialomița

Colectivul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița s-a mărit cu 18 subofițeri jandarmi. Noii colegi sunt absolvenți ai Școlilor Militare de Subofițeri de Jandarmi de la Fălticeni și Drăgășani, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 09:35
(1037 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în orașul Fierbinți-Târg!

Marți, 17 iunie 2025, echipele RAJA Constanța vor sista furnizarea apei la nivelul Gospodăriei de apă din orașul Fierbinți-Târg, pentru realizarea operațiunilor periodice de î ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2025, 08:35
(3666 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități educative în cadrul Școlii Gimnaziale Adâncata

IPJ Ialomița: Activități educative în cadrul Școlii Gimnaziale Adâncata

Joi, 12 iunie 2025, polițiști din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat o activitate de educație rutieră la Școala Gimnazială Adâncata. La această activitate au participat 113 copii și cadre ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2025, 15:40
(1906 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de 120 mii de lei aplicate unităților fast-food

Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au organizat, în perioada 29 mai-10 iunie 2025, controale privind respectarea condițiilor sanitare veterinare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2025, 09:00
(2316 vizualizări - 0 comentarii)


46 agenți de poliție, încadrați în structurile IPJ Ialomița

46 agenți de poliție, încadrați în structurile IPJ Ialomița

Corpul agenților de poliție din cadrul IPJ Ialomița s-a mărit cu 46 de agenți de poliție, absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina-promoția iunie 2025, după ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 15:55
(5734 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Luni, 9 iunie a.c., în jurul orei 7,00, pe strada Ialomiței din Slobozia, polițiștii au oprit în trafic pentru control un autoturism condus de un bărbat, de 40 de ani, din localitate. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 14:25
(2272 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinsă de polițiști după ce a furat un telefon mobil

Slobozia: Prinsă de polițiști după ce a furat un telefon mobil

Luni, 9 iunie 2025, polițiștii din Slobozia s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de «furt» ca urmare a unei postări pe o rețea de socializare. În urma ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 14:10
(3023 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 13 iunie 2025, termen-limită pentru depunerea Cererii de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că vineri, 13 iunie 2025, este termenul-limită de depunere a Cererilor de Plată în cadrul campaniei 2025. Cererile de Plată se depun ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 12:20
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor și Centrul Județean de Transfuzie Ialomița au organizat o acțiune de donare de sâ ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 10:50
(3287 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Lelia Urdărianu»-Concurs Județean de Arte Vizuale

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia, Ialomița, Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 09:20
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zona Fetești Sat din Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Călărași, nr. 3, din Fetești, echipele RAJA sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2025, 08:40
(2901 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Reținut pentru că a încălcat ordinul de protecție

Miercuri, 4 iunie 2025, în jurul orelor 22,00, polițiștii din Ion Roată au fost sesizați prin apel 112 de către o femeie din Gârbovi cu privire la faptul că fiul său, împotriva căruia ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2025, 15:00
(3263 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii și polițiștii, la datorie pe perioada minivacanței de Rusalii

Având în vedere minivacanța de 3 zile din perioada 7-9 iunie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va suplimenta numărul efectivelor aflate în teren, peste 150 de jandarmi ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2025, 13:00
(3679 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor RAJA în minivacanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștință consumatorilor din întreaga arie de operare că luni, 9 iunie 2025, cu ocazia celebrării celei de a doua zi de Rusalii, casieriile și compartimentele care desfășoară ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2025, 10:30
(6069 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Percheziții în Ilfov pentru depistarea unor contrabandiști 

În cadrul operațiunii «JUPITER», desfășurată sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și a Inspectoratului General al Poliției Româ ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 20:00
(2621 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Minor de 7 ani, dispărut și găsit în siguranță 

Slobozia: Minor de 7 ani, dispărut și găsit în siguranță 

Marți, 3 iunie a.c.,  polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au fost sesizați prin numărul de urgență 112 cu privire la dispariția unui minor în vârstă de 7 ani, de la domiciliul său, situat ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 19:30
(3178 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru absolvenții Promoției 2025

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea absolvenților Promoției 2025 cu o serie de măsuri active menite să le faciliteze accesul pe piața muncii ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 12:00
(12985 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,76%, rata șomajului înregistrat în luna aprilie 2025

La sfârșitul lunii aprilie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4510 de șomeri (din care 2022 erau femei), rata șomajului ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 10:00
(7978 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Peste 800 de misiuni de ordine publică desfășurate de jandarmi în luna mai 2025

IJJ Ialomița: Peste 800 de misiuni de ordine publică desfășurate de jandarmi în luna mai 2025

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii mai a.c., 825 misiuni de ordine publică, dintre care 251 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 09:00
(3576 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul-Concurs «Doina Bărăganului», la a VII-a ediție

În perioada 11-12 iunie 2025, la Slobozia, se organizează a VII-a ediție a Festivalului-Concurs național de folclor «Doina Bărăganului». Concursul propriu-zis se va desfășura miercuri ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 08:00
(5589 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Strachina din Țăndărei!

Duminică, 1 iunie 2025, în intervalul orar 10,00-16,00, se sistează furnizarea apei potabile în Cartierul Strachina din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2025, 10:25
(3424 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu-Snagov!

Marți, 3 iunie 2025, în intervalul orar 09,00-16,00,  RAJA Constanța va sista furnizarea apei în satul Dridu-Snagov (comuna Dridu), pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2025, 10:15
(2977 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gala Finală a Concursului Internațional de Canto «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, în parteneriat cu Asociația «Suonarte», organizează Gala Finală a Concursului Internațional de ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2025, 10:10
(4263 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2025»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2025, 10:05
(3368 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Moldoveni!

Luni, 2 iunie 2025, în intervalul orar 09,00-16,00, echipele RAJA Constanța vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2025, 08:45
(4479 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Țăndărei și Fetești

Percheziții la Țăndărei și Fetești

Joi, 29 mai 2025, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Ialomița au efectuat 6 percheziții domiciliare, în orașele Țăndărei și Fetești, într-un dosar ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2025, 16:20
(3822 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Țăndărei

Miercuri, 28 mai 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de tip «razie», având ca scop prevenirea și combaterea faptelor penale și contravenționale, precum și menținerea ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2025, 16:00
(2927 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...