Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cazacu, poștaș-șef la Ialomița

Cazacu, poștaș-șef la Ialomița

Președintele local al PD-L a ajuns șef peste poștașii ialomițeni. Retrogradarea a avut loc la cerere, iar Cazacu Marinică susține că va recupera pierderile lunare pe care le înregistrează sucursala...

Din greșeală în greșeală spre victoria finală
Cazacu Marinică, șeful PD-L Ialomița a fost, pînă nu demult, unul dintre directorii adjuncți ai Poștei Române. Din această postură a asistat la declinul controlat al societății, la scandaluri lunare legate de gestionarea activității acesteia și chiar a făcut declarații publice cu privire la viitorul Poștei Române. Începînd cu această săptămână însă, acesta a decis ca, prin puterea exemplului personal, să salveze ce a mai rămas... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 12:28 (21548 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

Ialomița, codașa României

Absorbția fondurilor europene, un eșec asumat de autoritățile județene

În urmă cu două săptămîni, IPP (Institutul pentru Politici Publice) publica un raport privitor la modul în care autoritățile publice din România au gestionat și gestionează fondurile europene. Potrivit rezultatelor acestui raport, Ialomița se află pe ultimul loc în topul național al județelor, iar șansele sale de revenire sînt, practic, inexistente. Surprinzător este însă faptul că, în ciuda polemicilor naționale legate de acest subiect, oficialii ialomițeni își asumă acest statut și consideră că, în acest moment, absorbția fondurilor europene nu mai reprezintă o prioritate pentru județ!

Un județ sărac lipit pămîntului
Anul trecut, Ialomița a ocupat unul dintre ultimele... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2011, 06:42 (17358 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fântâna Morarului

Fîntîna Morarului

Omul gospodar își cumpără iarna car, vara sanie și... în anul 2002 fîntînă pentru comunitatea peste care a fost ales primar. Oricît ar fi de incredibil, se întîmplă în Ialomița, iar fîntîna cu pricina se află pe drumul care leagă Amara de Grivița, pe la kilometrul șase...

La fîntîna primarului
Toamna e încă blîndă, soarele văratic, cîmpul uscat de două luni... Iar fîntîna are ghizdul bătut în fier să țină pînă dincolo de lume. Fierul e lucrat de Ștefan Onică, din comuna Padina, în ’81. Și tot atunci a fost săpată și fîntîna, de Dragomir și Ilinca cu fii. Oamenii n-au însă vreme să buchisească ctitorii. Vin, beau apa și pleacă înapoi în cîmp, la cules. În jurul fîntînii... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2011, 10:02 (18521 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Asociația fericirii

Asociația fericirii

Eugen Cristea e un pensionar fericit. A slăbit 20 de kilograme într-un an, a renunțat la mașină în favoarea unei biciclete, face jogging săptămînal și consideră că secretul fericirii se ascunde în Asociația pe care o patronează. O Asociație cultural-educativ-sportivă deschisă tuturor pensionarilor din Ialomița, care își propune să ofere tuturor celor aflați la vîrsta a treia o alternativă la viața obișnuită, fadă și lipsită de orizont...

Pensia care te bagă în pămînt
Eugen Cristea e tipograf de meserie. Îi place să spună că a lucrat 40 de ani la fabrica de cărți și ziare. Pensia l-a prins patron și supraponderal: «Puneam cafeaua pe burtă ca pe măsuță. Acum vreun an și... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2011, 11:26 (19028 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

Amonil își alege noul Consiliu de Administrație

Salink Limited cere «judecarea» membrilor fostului CA al Amonil

• Salink Limited solicită acționarea în instanță a membrilor fostului Consiliu de Administrație al Amonil
• Acționarul minoritar acuză conducerea Combinatului Chimic de daune aduse societății prin încheierea unui contract cu InterAgro
• Propunerea va fi supusă aprobării în Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor din 18 octombrie 2011

Consiliul de Administrație al Amonil, acuzat de interese ascunse
Programată pentru data de 18 octombrie, Adunarea Generală ordinară a Acționarilor Amonil produce deja controverse. Acționarul minoritar Salink Limited a solicitat completarea ordinii de zi cu un punct prin care solicită acționarea în instanță a membrilor Consiliului de Administrație pentru daune produse societății prin încheierea unor acte adiționale la contractul cu grupul InterAgro, concern deținut de omul de afaceri Ioan Niculae. Acționarul care deține puțin peste 13,5% din acțiunile Amonil acuză membrii Consiliului de Administrație că «încheierea unor acte adiționale la contractul cu Interagro vizînd achiziționarea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:23 (23583 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

Ialomița: Lapte stricat pentru elevii din zona Țăndărei

«În urma efectuării acțiunilor de control a unităților școlare de pe raza județului Ialomița, în scopul derulării în condiții corespunzătoare a programului guvernamental „Lapte-Corn“, consilierii DSVSA Ialomița au constatat că un lot de lapte UHT (244, data de expirare 20.01.2012, ambalat la cutii de 200 ml, producător din județul Suceava, distribuitor din județul Tulcea), distribuit la unitățile de învățămînt din zona de contractare nr. 4 Țăndărei (orașul Țăndărei și localitățile Sudiți, Săveni, Platonești, Frățilești, Lăcusteni, Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței, Luciu, Giurgeni, Valea Ciorii, Scînteia, Iazu) a prezentat modificări organoleptice (gust amar și prezența în unele ambalaje de... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2011, 17:21 (9521 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Ialomița: Revoltă la biserica din Reviga

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a decis supendarea preotului Casian, părinte ce păstorea lăcașul de cult din Reviga de peste 7 ani. Indignați de decizia Episcopiei, enoriașii din localitate s-au strîns luni dimineața, 10 octombrie, în curtea bisericii, așteptînd în zadar explicații ale reprezentanților Episcopiei...

Har ceresc pe bani
Biserica de la Reviga nu apare pentru prima dată în prim planul mediei locale sau naționale. Lăcașul de cult este binecunoscut de credincioși pentru «slujbele de noapte» înfăptuite de părintele Gheorghe, tatăl tînărului preot Casian. Părintele Gheorghe a renunțat la parohia de la Reviga în favoarea fiului său, în 2005. Iar de atunci... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:34 (82866 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Slobozia: Peste 115 tone de porumb, confiscate

Marți, 11 octombrie, ofițerii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au desfășurat o acțiune comună pe linia prevenirii comercializării de produse agricole fără documente legale de proveniență. În cadrul activităților, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, la Slobozia, cinci autocamioane care transportau cereale și se deplasau din direcția Urziceni către Constanța.
«Conducătorii auto a trei dintre autovehicule ce aparțineau unei societăți comerciale de pe raza localității Ovidiu, județul Constanța, care transportau cantitatea de 23780, 23130, respectiv 21550 kg porumb boabe, au prezentat organelor de control bonuri de cîntar... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2011, 14:32 (14645 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cosmina Gavrilă, vicecampioana Europei cu Naționala

Karate

Cosmina Gavrilă, vicecampioana Europei cu Naționala

Obișnuită de multă vreme cu performanța, karatista Cosmina Gavrilă ne-a mai oferit în aceste săptămîni o probă a valorii sale. În perioada 2-3 octombrie, Barcelona a găzduit Campionatul European de Karate rezervat seniorilor. Printre cele 17 țări participante s-a aflat și România. Echipa feminină a țării noastre a obținut medalia de argint la Kumite avînd în componență 4 sportive: 3 bucureștence și sportiva din Slobozia, Cosmina Gavrilă. Pe lîngă rezultatul cu echipa, Cosmina a obținut și două clasări individuale demne de remarcat: locul VI la Kata și locul V la Kumite, în fiecare probă fiind înscrise 35 de sportive. «Sincer, după această competiție, intenționam să mă retrag, dar rezultatele obținute... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:52 (34185 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

SPORT

O nebunie de meci!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 1-0

O nebunie de meci!

Vineri, 7 octombrie, în probabil una dintre ultimele zile călduroase ale lui 2011, Stadionul «1 Mai» din Slobozia a găzduit o partidă de fotbal fierbinte care a conținut multe răsturnări de situație. Din fericire, finalul a consemnat un nou succes al uniriștilor care i-a enervat la culme pe cei 15-20 de călărășeni extrem de zgomotoși, prezenți la tribuna a II-a.

Ave Ava!
Tonul în ofensivă l-au dat jucătorii Unirii, aceștia însă nereușind să concretizeze acțiunile periculoase ale lui Viorel Gheorghe sau Tudor. Oaspeții au stat «la cutie» și au contraatacat. Trecuse doar o jumătate de oră din meci cînd vîrful călărășean Șerban l-a depășit pe Ionuț Bozean și a pornit vijelios... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:51 (15790 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, HM Buzău-CSM Unirea Slobozia 26-36 (14-18)

Revenire ca-n povești

În pofida rezultatului final, victoria handbalistelor lui Lucian Ghiulai în fața lui HM Buzău nu a fost deloc una ușoară. Echipa din Crîng a rămas cu orgoliul rănit al retrogradatei care tînjește încă la locul din elită. Prin urmare, buzoiencele și-au vîndut neașteptat de scump pielea, iar începutul jocului a dat frisoane delegației noastre. Buzăul a dominat primul sfert de oră, astfel că în minutul 15 tabela arăta 9-6 pentru gazde. A fost momentul cînd fetele noastre au revenit în joc și, în doar două minute, au egalat la 9. După încă o răbufnire a gazdelor (10-9 în minutul 19), uniristele au trecut la cîrma jocului. A fost 12-10 pentru Unirea în minutul 22, 16-12, în minutul 27 și 18-4 la pauză... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:50 (17712 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Gheorghe Lazăr, de neoprit!

Fotbal, Liga a IV-a

Gheorghe Lazăr, de neoprit!

Deși toată lumea vorbea despre un duel cuminte pentru supremație între Abatorul și Victoria Amara, a fost nevoie de doar două etape și două rezultate incredibile pentru ca toate calculele să fie date peste cap. Vinovați pentru această întorsătură sînt băieții de la Recolta Gheorghe Lazăr, care au dat de pămînt cu Abatorul (6-1) și cu Amara în această etapă (5-0). Cu aceste succese furtunoase, oamenii lui Vlase s-au instalat pe prima poziție de unde a plecat chiar Amara, echipă care pînă la umilința de sîmbătă nu lăsase să-i scape niciun punct. Antiperformera etapei a VII-a este Abatorul Slobozia, care a mai pierdut 3 puncte la Rapid Fetești și s-a prăbușit pînă pe locul VI. Pentru noi, că tot... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:49 (12867 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Karate

4 medalii ialomițene la Europenele din Ungaria

În perioada 7-9 octombrie, localitatea Gyor din Ungaria a fost gazda Campionatului European de Karate pentru copii, cadeți și juniori. Ialomița a participat la această competiție cu 15 sportivi din Fetești și Slobozia, legitimați la Clubul Sportiv Municipal și la Satori. De la concursul care a numărat în total 1200 de participanți, delegația noastră s-a întors cu 4 medalii în bagaje. Cel mai strălucitor rezultat l-a obținut Raluca Baciu, care este noua campioană europeană la Kumite, categoria 13-14 ani. La Kata 11-12 ani, Alexandru Necula este vicecampion european. Salba este completată de medaliile de bronz obținute de Bianca Zăbavă, la Kumite 9-10 ani și de Diana Vasluianu, la Kumite 11-12 ani... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:48 (15578 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-CS Ștefănești 0-2

Încă o ghiulea la glezne

Viitorul Axintele a pornit meciul cu Ștefăneștiul cu gîndul la prima victore în acest sezon. Este greu să atingi acest obiectiv cînd îți lipsesc șansa și mai ales omul de gol, oricît ai domina. Și ialomițenii au dominat prima repriză, au avut o bară prin Ionică și un penalty refuzat de arbitru. Tabela arăta însă în continuare enervantul 0. A doua repriză a adus cu sine accidentările succesive ale fundașilor Vasile și Oprișan, care au lăsat breșe mari în defensivă. Oaspeții au profitat, iar Drăgan (’55) și Chiriță din penalty (’68) au semnat soarta unei partide care în final a constituit o nouă deziluzie pentru elevii lui Ion Nica și pentru suporterii lor. Etapa viitoare poate fi însă de bun augur... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 18:46 (13050 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

RAJA, lider de piață în lupta pentru atragerea fondurilor europene

271 milioane de euro pentru Ialomița și Constanța

Miercuri, 5 octombrie 2011, la sediul central al SC RAJA SA Constanța au fost semnate contractele de lucrări ce vizează stațiile de epurare din localitățile Poarta Albă, Fierbinți, Țăndărei și Fetești. Aceste contracte fac parte din Programul Operațional Sectorial de Mediu Axa 1 «Extinderea și modernizarea sistemelor de apă și apă uzată». Valoarea acestui proiect derulat de SC RAJA SA Constanța se ridică la 1,15 miliarde lei (aproximativ 271 milioane de euro). Programul european, denumit generic POS MEDIU, are la Constanța două componente mari: «Reabilitarea Stației de Epurare ape uzate Eforie Sud», în valoare de 139 milioane lei și «Reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2011, 07:11 (21545 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia

Chelsea FC caută noi talente în școlile ialomițene

Cargill dă startul săptămînii fotbalului la Slobozia prin sponsorizarea unei serii de sesiuni de antrenament pentru copiii din comunitatea locală. Cargill desfășoară această acțiune în asociere cu antrenorii de la Fundația Clubului de Fotbal Chelsea, sub îndrumarea cărora se vor desfășura sesiunile de antrenament. Scopul acestui proiect este să ajute la îmbunătățirea abilităților tinerilor jucători de fotbal din județul Ialomița, precum și a antrenorilor acestora. Activitățile care se vor desfășura pe parcursul a trei zile includ sesiuni de antrenament pentru copii, un campionat de fotbal și un Master Class pentru antrenori români și oficiali din cadrul Federației Române de Fotbal. Martin Schuldt... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 19:25 (9053 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

Slobozia: Noaptea albă a lui «Ștefan Bănulescu»

După modelul nopților albe ale muzeelor, anul acesta peste 40 de biblioteci din România s-au aliniat la startul primei ediții a «Nopții Bibliotecilor». Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a fost, la rîndu-i, parte din acest eveniment desfășurat sîmbătă seara, între orele 18,30 și 24,00. Anul acesta evenimentul a coincis cu deschiderea Salonului Anual de Carte, găzduit de instituție în perioada 1-31 octombrie.

Noi doi și-o bibliotecă
La parter, în salonul de carte, oficialii sînt deja la a treia lansare. Agățată de microfon, Cătălina Stroe, autoarea volumului «Constelația iubirii», volum care tocmai se lansează, vorbește pretențios despre desincronizarea vieții în... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 16:22 (9546 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Evaluările, un «bau-bau» pentru profesori, elevi și părinți

Rezultatele testelor predictive vor rămîne secrete

Săptămîna trecută (și) elevii din Ialomița au susținut prima etapă a testelor de evaluare impuse prin noua foaie de parcurs a învățămîntului românesc. În urma acestei prime testări, elevii spun că testele au fost prea multe și prea grele, părinții se declară confuzi, iar mulți dintre profesori susțin că cele trei testări anuale anunțate vor genera pierderea a nouă săptămîni de școală la nivelul întregului an. În replică, Inspectoratul Școlar Ialomița susține că testele au fost binevenite pentru toată lumea, că scopul acestora este de a evalua competențele, și nu de a verifica cunoștințele, rezultatele acestora rămînînd confidențiale!

Semnale contradictorii
Potrivit ordinelor... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 11:49 (13317 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești, depășite

Revolta căruțașilor

Autoritățile locale din Fetești se confruntă cu un nou scandal. De aproape o lună, proprietarii de atelaje hipo din oraș reclamă faptul că polițiștii comunitari aplică amenzi în mod discreționar. Reclamanții au cerut Consiliului Local reglementări speciale pentru stoparea abuzurilor, numărul atelajelor cu tracțiune animală din municipiul Fetești fiind mai mare de 200...

Slujba de căruțaș în pericol
Într-un oraș în care 80 la sută din populație nu muncește, slujba de căruțaș este o alternativă onorabilă la statutul de șomer. Din păcate, reglementările legislative în vigoare interzic accesul căruțelor pe drumurile publice din oraș. În cazul orașului Fetești însă, care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2011, 07:03 (17581 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

O ședință despre nimic

Gheorghe, omul cu muzeul și caricatura

Într-o joi după amiaza, de la 15,00, consilierii județeni au făcut act de prezență în ședința publică lunară a Consiliului Județean Ialomița. O ședință anostă și despre nimic, lipsită de sens și fapte!

O ordine pentru toată lumea
Consilierii sînt obosiți și fără inițiativă. Mai mult vorbesc înaintea ședinței decît în timpul dezbaterii. Lipsesc o droaie: președintele Ciupercă, vicele Mușoiu, Cazacu, Nicolae Sitaru și alți cîțiva... Nu-i nimic, ședința merge mai departe, îndeosebi fiindcă vicepreședintele Martin a primit dispoziție de la președintele Ciupercă să conducă lucrările. E liniște și secretarul Stoenescu demarează, cu zgomot, lecturarea ordinii de zi. O ordine... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2011, 13:08 (13781 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
235 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr de 19 ani din Grindu, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii Secției Poliție Rurală Ion Roată au reținut un tânăr, de 19 ani, bănuit că ar fi sustras 60000 de lei dintr-o locuință situată pe raza comunei Grindu. Poliția a fost sesizată de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:25
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 40000 de lei, 5 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:10
(5714 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Dețineau ilegal artificii

Doi bărbați din Bordușani sunt cercetați de polițiști după ce la locuințele lor au fost descoperite ilegal 20 de kilograme de artificii. Elementele pirotehnice au fost găsite în urma unor percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2017, 15:46
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Competiție acerbă. 7 candidați pe loc la școlile de Poliție!

Peste 12000 de persoane care își doresc să fie polițiști s-au înscris la concursul de admitere pe care școlile de Poliție îl organizează în ianuarie 2018. Până pe 5 decembrie 2017, termenul limită, pe cele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 20:10
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de «Sfântul Nicolae» la Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni desfășoară de mai mulți ani diverse proiecte în cadrul cărora sunt organizate activități instructiv-educative și recreative pentru copiii ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 19:05
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat în cursul zilei de joi, 7 decembrie 2017, o serie de acțiuni de verificare a mai multor unități economice de pe raza județului Ialomița, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 18:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: 5 decembrie, «Ziua Internațională a Voluntarului»

Prin rezoluția 40/212 din 17 decembrie 1985, ziua de 5 decembrie a fost declarată de către Organizația Națiunilor Unite «Ziua Internațională a Voluntarului», pentru recunoașterea eforturilor și meritelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 17:40
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A furat unelte de grădinărit

Un bărbat, de 43 de ani, din Sinești, s-a ales cu un dosar penal după ce a furat din curtea unui vecin mai multe unelte de grădinărit. Este vorba despre 2 cazmale, o lopată și o greblă. De asemenea, el ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:20
(4559 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Oficiul Registrului Comerțului Ialomița s-a mutat în sediu nou

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ialomița și-a schimbat sediul din data de 27 noiembrie 2017. Astfel, instituția își desfășoară acum activitatea în Slobozia, strada Gării Noi, nr. 5, et.1 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:10
(6349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Conduceau în stare de ebrietate

Doi ialomițeni, de 20 și 38 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați la volan conducând în stare de ebrietate. În  urma testelor cu aparatul Drager, aceștia aveau un nivel al alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:50
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 21 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În urma unor activități de prevenire desfășurate de polițiștii ialomițeni pe liniile de Ordine Publică, Rutieră și Investigații Criminale, oamenii legii au aplicat 96 de contravenții a căror valoare a depășit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:35
(3171 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive împotriva delincvenței juvenile

Acțiunile cu caracter preventiv inițiate de polițiștii ialomițeni cu scopul de a preveni faptele antisociale în rândul elevilor din județ continuă. Oamenii legii s-au aflat marți, 5 decembrie 2017, la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:20
(4829 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți, la volan

Luni, 4 decembrie 2017, un bărbat de 56 de ani, din Gheorghe Doja, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși a consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:25
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o magazie

Duminică, 3 decembrie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la rezerva de lemne a unui cetățean din Fetești. Pompierii de la Stația Fetești au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:05
(3587 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Daruri de Moș Nicolae la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot» din municipiu, a desfășurat marți, 5 decembrie 2017, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini, susținuți de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:30
(4403 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărcănești și Căzănești

Marți, 4 decembrie 2017, pe șoselele ialomițene s-au produs două evenimente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza comunei Bărcănești, și ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:20
(5312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de acord pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 3 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de acord pentru finanțare, ajutor de stat pentru reducerea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:40
(5940 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A murit strivit de autoturism

Un accident rutier produs pe raza comunei Gheorghe Doja în seara zilei de sâmbătă, 2 decembrie 2017, s-a soldat cu decesul unui bărbat de 67 ani. Garda de intervenție Slobozia a fost alertată în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 11:25
(6316 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Autocar cuprins de flăcări, 41 de pasageri în pericol

Un autocar cu 41 de pasageri la bord a luat foc în timpul mersului, în seara zilei de duminică, 3 decembrie 2017. Oamenii au fost evacuați de urgență din mașina cuprinsă de flăcări. Autocarul se deplasa ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2017, 23:34
(7937 vizualizări - 0 comentarii)


Violator din Urziceni, arestat preventiv

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au solicitat recent arestarea preventivă a unui bărbat din municipiu, acuzat de «viol». Acesta a intrat în casa unei vecine, a bătut-o cu bestialitate ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 17:25
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Atenționare de la pompieri

În perioada sezonului rece, numărul de incendii produse la locuințe și gospodării ale cetățenilor crește, iar pagubele materiale sunt de cele mai multe ori însemnate. Uneori, flăcările iau vieți omenești ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 12:40
(4315 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Borănești

Percheziție la Borănești

Miercuri, 29 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și desfășurat activități în cadrul unui acțiuni pe linia verificării respectării regimului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:25
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-4 decembrie a.c., peste 150 de polițiști ialomițeni vor fi zilnic la datorie și vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică atât în mediul urban, cât și în cel rural, în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:10
(6937 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă»

Miercuri, 29 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă». Pentru început, părintele protopop ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:20
(5874 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de prevenire

Inspecția Muncii pregătește o campanie națională de conștientizare care urmărește informarea, prevenirea și nu sancționarea angajatorilor. Astfel, în perioada 4 decembrie 2017-31 ianuarie 2018, Inspecția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:05
(6511 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10731 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...