Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Congresul AIMA aduce la Slobozia muzee din 10 țări!

Muzeul Agriculturii reînscrie Ialomița pe harta muzeală a lumii

Congresul AIMA aduce la Slobozia muzee din 10 țări!

Creditat cu șanse mici de reușită, Congresul Asociației Internaționale a Muzeelor de Agricultură se află pe ultima sută de metri a pregătirilor. Potrivit informațiilor oficiale, la lucrările Congresului și-au anunțat prezența 28 de invitați din 10 țări ale lumii, printre care Statele Unite ale Americii, Japonia și Germania. Suma aprobată pentru acest eveniment este de 5000 euro, iar un eventual succes al lucrărilor va pune definitiv capăt polemicior legate de pensionarea ex-directorului Răzvan Ciucă și numirea actualului director Gheorghe Petre!

Un eșec transformat în reușită
Congresul AIMA de la Slobozia s-a născut inițial ca un proiect personal al ex-directorului ... [citește_tot_articolul]

26 August 2011, 14:25 (9339 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Iarba verde de acasă vrea la fotbal, nu la coasă

Dacă emoțiile celei de-a două sesiuni a Bacalaureatului (hai copii cu promovarea!) nu v-au doborît și mai puteți să aplaudați sau să fluierați pe adversari sau pe cei care o fac de regulă în timpul unui meci de fotbal, ei bine, aflați că vacanța fotbalului de pe dreptunghiul verde, proaspăt cosit, s-a terminat. Sîmbătă, 26 august, ora 15,30, după ce își termină temele pentru vacanță, intră pe teren juniorii urmați de la ora 17,30 de către seniori. Da, ați ghicit, începe Campionatul Ligii a IV-a, unul mai sărac numeric, avînd doar 14 echipe dar, zice-se, mai concentrat valoric. După ce Viitorul Axintele, Campioana en-titre și-a văzut de
treabă și a promovat e de așteptat ca măcar 5 echipe să... [citește_tot_articolul]

26 August 2011, 12:04 (5536 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cele mai mari restanțe la credite

Sîntem în top

Ialomița, județul cu cele mai mari restanțe la credite

Sîntem cei mai rău-platnici din țară!

Potrivit datelor statistice raportate de principalele instituții financiare naționale, Ialomița se află pe primul loc în totul restanțierilor la creditele bancare. Detaliat, la jumătatea anului în curs, ialomițenii datorau băncilor nu mai puțin de 900 milioane lei pentru creditele contractate în lei și 473 milioane lei pentru creditele contractate în valută. Pe de altă parte, 203 milioane lei reprezintă cuantumul restanțelor...
În aceeași linie, potrivit datelor statistice ale Băncii Naționale, 83,6 milioane lei, restanțe referitoare la creditele în valută, plasează Ialomița pe primul loc între județele țării la această categorie de credite. Astfel, dacă la nivel național, media restanțelor... [citește_tot_articolul]

26 August 2011, 06:51 (9533 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, în topul alocărilor bugetare pentru lucrări de infrastructură

Cînd blogul bate gura

Ialomița, în topul alocărilor bugetare pentru lucrări de infrastructură

Potrivit site-ului personal al Elenei Udrea, ministrul Dezvoltării Regionale și Turismului din România, Ialomița ocupă un loc fruntaș în topul alocărilor bugetare prin intermediul PNDI. «Dezvăluirea» a fost făcută chiar de doamna ministru, într-o încercare de disperată de a-și justifica lungimea rochiei la o apariție TV. Pentru că la o banală căutare după nume pe internet vă puteți astîmpăra orice curiozitate legată de desuurile Elenei Udrea, noi am ales să mediatizăm cifrele vehiculate pe blogul domniei sale. Nu de alta, dar mîine-poimîine vine campania electorală și nu știm cine alocă fondurile pentru susținerea acesteia în Ialomița.

Ialomița, în topul PNDI
Pentru... [citește_tot_articolul]

25 August 2011, 11:28 (8705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a, Viitorul Axintele-FC Voluntari 0-1

Le-a venit de hac golul-fantomă

Minutul 90+4! Stadionul din Axintele este în așteptarea primului punct pentru Viitorul. Scorul este 0-0, într-un meci greu cu FC Voluntari. Mai e de trecut un singur hop: o lovitură liberă pentru ilfoveni. Execută omniprezentul Ghirie, dar a mai făcut-o în cîteva rînduri fără rezultat. Șutează și acum, iar portarul ialomițenilor Sava scoate. Aici intră în scenă asistentul care consideră că mingea a depășit linia porții și acordă gol pentru FC Voluntari în ultima fază a jocului! Se termină 1-0 pentru oaspeți, rezultat cu atît mai frustant cu cît a doua repriză fusese una bună pentru Viitorul. «Un punct cu Voluntari ar fi picat bine pentru noi. Campionatul este lung și cu siguranță vor veni și succesele. Nu am ce să le reproșez arbitrilor!»... [citește_tot_articolul]

25 August 2011, 11:25 (11245 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ruine pentru 3,4 milioane euro

Amonil, chiriașul de serviciu al Chemgas Holding Corporation SRL

Ruine pentru 3,4 milioane euro

Recent scriam că, la finele lunii august 2011, soarta Amonil se va discuta din nou în cadrul Adunării Generale. De această dată, Combinatului Chimic de la Slobozia urmează să i se schimbe obiectul principal de activitate din «Fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase» în «Producția de energie electrică». De fapt, întreaga modificare vizează investiția în «Stația de Cogenerare», investiție pe care Amonil urmează să o realizeze. Iar pentru ca întreaga afacere să funcționeze, Combinatul Chimic are nevoie și de teren unde ar urma să fie amplasată Stația. Ei bine, și la acest aspect a meditat Consiliul de Administrație, care urmează să propună Adunării Generale din 29 august constituirea unui... [citește_tot_articolul]

24 August 2011, 16:22 (16476 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Eolica Baia-Unirea Slobozia 1-2

Trupa lui Ionescu merge ceas

Unirea s-a luptat în prima etapă a Ligii a III-a cu morile de vînt și, spre deosebire de Don Quijote, a învins. Partida cu tulcenii de la Eolica Baia pornea drept una dificilă, prin prisma numelor răsunătoare din lotul gazdelor...

2xViorel
N-a fost așa decît o repriză cînd, totuși, galben-albaștrii puteau strica echilibrul de pe tabelă, dar au ratat cîteva ocazii și li s-a refuzat o lovitură de pedeapsă. În schimb, a doua parte a fost la discreția echipei lui Ion Ionescu, iar scorul l-a deschis un constănțean: același Viorel Gheorghe (’59), omul care a marcat în doi ani și jumătate peste 50 de goluri pentru Unirea și nu dă semne că ar fi obosit. A venit apoi rîndul lui... [citește_tot_articolul]

24 August 2011, 12:41 (7597 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paros, ce bine ți-ar sta la UNPR!

Candidatul etern caută partid pentru Primăria Slobozia

Paros, ce bine ți-ar sta la UNPR!

Dacă vă întrebați de ce am ales titlul acesta de Cancan pentru un articol cu nuanță politică, răspunsul e simplu. Pentru că, pe de o parte, vorbim despre Radu Paros, candidatul etern la Primăria Slobozia, iar pe de altă parte de un partid, UNPR, care și-a pus poalele în cap ca să arate electoratului Tîrgul de Floci de la Giurgeni.

Semne bune vara are
După cum știți, Radu Paros este tras de Cazacu pe linia moartă a politicii locale, paznic la Ambulanța județeană. Din această poziție, cînd și cînd, domnia-sa mai mușcă ici și colo ba mîna care l-a crescut, ba piciorul care l-a lovit, după cum dă Domnul și cum gîndește omul. Și pentru că a epuizat demult lista partidelor... [citește_tot_articolul]

24 August 2011, 08:55 (17892 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

UNPR Ialomița a înviat! Păcat!

UNPR Ialomița a înviat! Păcat!

Marți, 23 august, de ziua națională a insurecției comuniste din România, filiala locală a Uniunii Naționale pentru Progresul României s-a hotărît să reînvie în cadrul unei conferințe de presă. Cu limbi de lemn și atitudini de vulpi lăsate paznici la oile electorale, cei vreo 6-7 membri ai filialei au perorat îndelung despre poltică și administrație... Ne cerem scuze cititorilor pentru că n-am rezistat în sală decît o jumătate de oră! Și îi asigurăm că a fost arhisuficient pentru a face aprecierile de mai jos.

Politică cu IQ. Coborît din pom.
Despre UNPR n-ați mai auzit în Ialomița de pe vremea cînd nea Mitică mai avea suficient mărunțiș în pușculiță pentru a închiria... [citește_tot_articolul]

23 August 2011, 19:35 (16236 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Primul amical acasă pentru Slobozia. Mai e mult de muncă!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Primul amical acasă pentru Slobozia. Mai e mult de muncă!

Meciul de verificare cu Tomis Constanța a lăsat multe semne de întrebare în rîndul puținilor dar entuziaștilor spectatori slobozeni. Un lucru e clar: Lucian Ghiulai nu stă deloc bine la capitolul resurse umane. Plecările lui Băeșu, Popescu, Balcan sau Stănciulescu la mai bine și la mai mult, au creat goluri greu de surmontat în condițiile în care se vrea performanță maximă cu investiții minime. Spre exemplu, din cauza unei întinderi musculare care sperăm că nu va evolua într-un diagnostiv mai sever, pivotul Raluca Băcăoanu a lipsit. Deși al doilea pivot, Simona Balcan, a plecat în Norvegia, conducerea nu a găsit deocamdată o soluție pentru acoperirea acestei breșe și e greu de crezut că o va găsi... [citește_tot_articolul]

23 August 2011, 19:28 (7521 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bătrân acuză Primăria Slobozia că a consimțit la profanarea unui mormânt

Un bătrîn acuză Primăria Slobozia că a consimțit la profanarea unui mormînt

Măruntu Marinache are 70 de ani și este din Slobozia. Bătrînul este necăjit peste măsură și acuză autoritățile locale de practici neortodoxe în Cimitirul Municipal! Slobozeanul susține că, mormîntul tatălui, decedat de ani de zile, a fost profanat cu știința autorităților...

Despre morți numai de bine
Necazul lui Marinache Măruntu își are rădăcinile în 2007, cînd o rudă de-a sa a decedat. «Era un cumnat de-al meu, Mitică Barcan. Era săracu’ pe moarte și neamurile de la Constanța m-au întrebat dacă îl primesc să fie îngropat aici. Am fost de acord. Pe drum a murit, la pod la Hîrșova, și a ajuns la Slobozia mort. L-am îngropat în același mormînt cu taica. I-am făcut slujbă... [citește_tot_articolul]

23 August 2011, 09:41 (14083 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița constată că de PODES s-a ales praful!

Jale și suspine în administrația județeană

Prefectura Ialomița constată că de PODES s-a ales praful!

PODES reprezintă Programul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială a județului Ialomița. Altfel spus, o Biblie de dezvoltare economică și administrativă, în baza căreia instiuțiile statului adoptă și motivează decizii, aprobă și susțin investiții sau, după caz, stabilesc noi obiective pe termen scurt și mediu. Un raport făcut public de Prefectură pe site-ul propriu confirmă însă că PODES-ul de anul acesta este doar unul formal și că «se constată discrepanța între numărul de acțiuni și gradul de îndeplinire al acestora, previzibil și pentru raportările viitoare».

Ce este PODES-ul și ce vrea el?
Programul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială a județului... [citește_tot_articolul]

22 August 2011, 14:37 (7980 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

ISU Țăndărei, în pericol de evacuare

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

Grupul de pompieri din Țăndărei este în pericol de evacuare. Terenul de sub clădirea ce găzduiește instituția este revendicat de un afacerist local. Constantin Lupu, patronul grupului de firme Ceram, solicită să-i fie înapoiat terenul în proprietate indiferent de consecințele acestei doleanțe. În tot acest timp, administrația locală se arată îngrijorată, dar neputincioasă din punct de vedere financiar, pentru rezolvarea acestui litigiu.

Pompieri evacuați
Povestea terenului de sub clădirea pompierilor din Țăndărei nu este nouă. Aceasta datează de ani de zile, timp în care nici Inspectoratul pentru Situații de Urgență și nici administrația locală nu au reușit să obțină... [citește_tot_articolul]

22 August 2011, 07:11 (13903 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Bazarul deșertăciunilor administrative

Slobozia: Bazarul deșertăciunilor administrative

Pe 27 iulie, consilierii locali ai municipiului Slobozia au amînat adoptarea unei decizii privind reducerea tarifelor de închiriere în Bazarul Municipal. La aproape 3 saptămîni de la acest moment, cei 80 de comercianți din Bazar încă mai așteaptă un răspuns...

De luni pînă duminică
De luni pînă duminică, în Bazar e liniște. Dacă numeri, tarabagii sînt mai mulți decît clienții. Așa e de cînd a venit criza... Iar la Bazar, criza a venit demult, de cînd «Primăria i-a băgat înăuntru». Și la tarabele «de noi» mai e cum mai e, că au mărfuri chinezești. Lumea vine, se încîntă de preț și tot pleacă acasă cu ceva. Dar la «țoale vechi» tarabagii jelesc ca la mort.
Nevasta lui... [citește_tot_articolul]

21 August 2011, 13:24 (11478 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

În data de 27 iulie 2011, în trafic, pe podul Giurgeni-Vadu Oii a fost oprit pentru un control de rutină un tir ce era încărcat cu 100 de oi. Camionul era însoțit de o semiremorcă, unde, de asemenea, se aflau ovine. Șoferul autotractorului nu a putut prezenta comisarilor financiari documente de proveniență pentru oile transportate. Bărbatul a declarat anchetatorilor că ovinele au fost cumpărate de la o persoană fizică din localitatea Grădiștea, județul Brăila, și urmau a fi transportate la punctul de lucru aparținînd SC Maria Trading SRL, din localitatea Nuntași, județul Constanța. Pentru aceasta, comisarii Gărzii Financiare au sancționat firma cu 20000 lei și au decis confiscarea celor 100 de... [citește_tot_articolul]

20 August 2011, 17:12 (12781 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

USL Ialomița s-a făcut țăndări la Țăndărei

USL Ialomița s-a făcut țăndări la Țăndărei

În acest week-end, hora unionistă dintre pesediștii și peneliștii ialomițeni s-a destrămat. După o luptă intestină scurtă, dar crîncenă, fotoliul vacant de viceprimar al orașului a fost adjudecat de PNL, sprijinit necondiționat de către PD-L. Aflat în concediu la Durău, într-un schimb de experiențe social-administrative, președintele Ciupercă și-a mușcat, nervos, buza de jos, șoptindu-și în bărbia social-democrată, bărbierită zilnic, că se va răzbuna. Specialiștii în paranormal politic din Ialomița spun că acest lucru ar fi posibil dacă domnul Ciupercă ar reînvia...

Viceprimar PNL în oraș dominat de PSD
Sîmbătă la orele 11,00, în cadrul unei ședințe extraordinare, Consiliul... [citește_tot_articolul]

18 August 2011, 16:05 (33588 vizualizări - 22 comentarii)

SPORT

«Venirea la Slobozia îmi dă mai multă încredere în mine!»

Ana Maria Lazăr, primul transfer la echipa slobozeană de handbal

«Venirea la Slobozia îmi dă mai multă încredere în mine!»

Ana Maria Lazăr a fost primul nume nou adus la Slobozia în această vară să ajute la o cît mai bună clasare în 2011-2012 a echipei pregătite de Lucian Ghiulai. La 21 de ani, se poate spune că handbalista originară din Iași are suficientă experiență pentru a aduce un plus de valoare în jocul Sloboziei. Va sta cel puțin un an la Unirea, joacă extremă dreaptă și îi place «să citească, să călătorească și să socializeze». Chiar dacă încă pare reticentă în relația cu presa, a acceptat să ofere ziarului nostru primul scurt interviu de cînd este la Unirea.
-Cînd ai început handbalul?
-În clasa a V-a, la Iași.
-Ai venit la Slobozia chiar în perioada în care cei de la Iași și-au reînființat echipa. Cum vezi confruntările cu Terom?... [citește_tot_articolul]

18 August 2011, 16:02 (12771 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

Primăria Slobozia vrea Centru Multifuncțional pe banii Băncii Mondiale

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

La sfîrșitul săptămînii precedente, Consiliul Local a aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare trecerea în patrimoniul municipiului a unei suprafețe de teren de 1800 de metri pătrați. Decizia reprezintă prima etapă din derularea unui proiect prin care autoritățile locale speră să atragă 150 mii euro pentru dezvoltarea unui Centru Multifuncțional în cartierul Bora din Slobozia. Potrivit datelor oficiale, în cazul în care proiectul va fi selectat, fondurile vor fi asigurate de către Banca Mondială, autoritățile locale urmînd să contribuie cu o cofinanțare de 6 la sută.

Slobozia, una dintre cele 73 de localități eligibile
Cartierul Bora din Slobozia ar putea beneficia... [citește_tot_articolul]

18 August 2011, 15:57 (18252 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal

Start în LIGA a III-a

Fotbalul mic se urnește cu greu la drum. Mai convulsionat ca oricînd, țintarul Ligii a III-a a fost în cele din urmă definitivat. Chiar dacă a trebuit să folosească forcepsul, FRF a reușit să aducă pe lume o toamnă fotbalistică 2011 cu 6 serii a cîte 16 echipe. Pe noi ne interesează seria a II-a, unde vom avea două echipe de pe meleaguri ialomițene: Unirea Slobozia și Viitorul Axintele, care se vor înfrunta direct în etapa a III-a. Pe lîngă ele, din această serie vor mai face parte: ACS Berceni, Dunărea Călărași, Rapid II, FC Voluntari, CS Tunari, CS Balotești, Phoenix Ulmu, Comprest GIM, CS Eforie, Lindab Ștefănești, Conpet Cireșu, Eolica Baia, Viitorul Chirnogi, Concordia Chiajna II. Așadar... [citește_tot_articolul]

17 August 2011, 20:06 (12131 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Pentru că mai are un an pînă la pensie

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Gheorghe Neagu, antrenorul-minune al echipei de handbal Unirea Slobozia, se reîntoarce la catedră. Reamintim că domnia sa a fost reținut de polițiști la jumătatea lunii mai, ca urmare unui flagrant. Potrivit acuzațiilor care i s-au adus, el a pretins 100 de euro de la părinții unor elevi pentru a nu-i lasa corigenți. Potrivit anchetatorilor, profesorul Gheorghe Neagu era recunoscut pentru aceste practici de mai mulți ani, numărul corigenților de la clasele unde preda fiind unul record...

Flagrant cu noroc
La aproape 3 luni după ce a fost prins în flagrant primind 100 de euro de la mama unei eleve pentru a o «trece» la sport, profesorul Gheorghe Neagu se întoarce la catedră... [citește_tot_articolul]

16 August 2011, 18:28 (19593 vizualizări - 24 comentarii)

28 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Balaciu: La volan fără permis

În cursul nopții trecute, 25 spre 26 octombrie, polițiștii din Balaciu au depistat în trafic, pe un drum comunal, un autovehicul condus de un localnic, de 36 de ani. Verificînd documentele șoferului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:25
(15386 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne vîndute ilegal

În cursul dimineții de luni, 25 octombrie, polițiștii din Maia au depistat în trafic un autocamion ce transporta și vindea lemne. La volan se afla un tînăr, de 25 de ani, din Vrancea, iar cu ocazia verificării ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2010, 18:23
(14017 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia lemne ilegal


Un morun și 17 kg de icre negre, în portbagajul unui autoturism

Duminică, 24 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, o mașină condusă de un bărbat, de 42 de ani, din localitatea Giurgeni. Potrivit polițiștilor, în portbagajul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:31
(16235 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Depunere de coroane de «Ziua Armatei»

Luni, 25 septembrie, Instituția Prefectului Ialomița a organizat o serie de activități pentru celebrarea «Zilei Armatei». Evenimentul a debutat la Monumentul eroilor «Colonel Popescu», în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:25
(12382 vizualizări - 0 comentarii)


Băiețel de 9 ani, înecat la Giurgeni

Un băiețel de doar 9 ani și-a găsit sfîrșitul înecîndu-se într-o cuvă betonată a unei stații de pompare. Tragedia s-a petrecut în localitatea Giurgeni. Băițelul plecase la pescuit în dimineața de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:24
(12209 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A explodat butelia

O improvizație la o butelie a făcut ca aceasta să explodeze, provocînd un incendiu de proporții la Miloșești. Flăcările s-au aprins în după-amiaza zilei de duminică, 24 octombrie și au cuprins bucătăria ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2010, 13:22
(17414 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale Jandarmeriei în școli

Pentru a continua activitatea de prevenție începută anii trecuți, la începutul anului școlar 2010-2011, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a încheiat parteneriate educaționale cu mai multe instituții ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 14:12
(13859 vizualizări - 0 comentarii)


«Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative»

În organizarea Asociației Culturale «Ascult Ialomița», a Fundației «Concord», a Fundației «Academia Dacoromână», a Societății Naționale «Spiru Haret» pentru Educație, Știință și Cultură, precum și a Centrului ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 13:59
(11668 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recital Chopin la Centrul Cultural

Marți, 26 octombrie a.c., de la orele 17.00, la Sala de concerte a Centrului Cultural «Ionel Perlea», slobozenii sînt invitați la un recital de pian. Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 13:06
(13062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 1000 de competitori la «Cupa Satelor»

Ialomița: Peste 1000 de competitori la «Cupa Satelor»

Direcția pentru Sport și Tineret Ialomița a desfășurat sîmbătă și duminică, 16, respectiv 17 octombrie, ultimele două etape zonale ale Competiției «Cupa Satelor».
Sîmbătă, în comuna Bucu s-au întîlnit ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 11:41
(13256 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Căzănești

Luni, 25 octombrie a.c., Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Biblioteca «Ion Creangă» Căzănești și Consiliul Local Căzănești inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea». Acțiunea ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2010, 11:28
(14336 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Fetești din cauza unor scurtcircuite electrice

Incendii la Slobozia și Fetești din cauza unor scurtcircuite electrice

Două incendii de locuințe sînt situațiile de urgență la care au intervenit pompierii ialomițeni joi, 21 octombrie a.c.. Mai mult, ambele incendii au avut ca și cauză probabilă de izbucnire scurtcircuitul ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 17:16
(14270 vizualizări - 1 comentariu)


Munteni Buzău: Spărgător de case, arestat preventiv

Miercuri, 20 octombrie a.c., un bărbat de 30 de ani, din Munteni Buzău, recidivist, a fost prezentat de polițiștii ialomițeni Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia cu propunere de punere în mișcare ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 17:10
(14271 vizualizări - 0 comentarii)


Violator încarcerat

Un bărbat de 31 de ani, din Fetești, a fost identificat și reținut de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerat ulterior în Penitenciarul Slobozia în vederea executării unei pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 17:08
(16644 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: 5 tone de grîu fără documente, confiscate de polițiști

În cursul zilei de miercuri, 20 octombrie a.c., polițiștii din Sudiți au oprit pentru control o autoutilitară, înmatriculată în Prahova. Verificînd interiorul mașini, oamenii legii au descoperit 5 tone ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 16:10
(13260 vizualizări - 1 comentariu)


Anunț angajare

Școala cu cls. I-VIII «George Vâlsan» Amara scoate la concurs pe data de 09.11.2010 un post de îngrijitor.
Relații la secretariatul școlii, la nr. de telefon 0243/266.837 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2010, 10:34
(8332 vizualizări - 0 comentarii)


Program prelungit pentru AJOFM Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita, din dorința de a veni în sprijinul persoanelor fizice care realizează venituri de natură profesională, altele decît cele salariale, pentru care ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2010, 09:06
(16965 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: S-a spînzurat de un copac din curtea școlii

Un bărbat din Sfîntu Gheorghe a fost găsit spînzurat în curtea școlii din localitate. Trupul lui Viorel Z., de 46 de ani, angajat al Primăriei Sfîntu Gheorghe, atîrna de un copac de lîngă clădirea școlii ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 18:44
(21253 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 18:25
(9391 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:51
(14628 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Încercînd să fure oi, l-a înjunghiat pe cioban

În dimineața zilei de luni, 18 octombrie a.c., agenții Postului de Poliție Bordușani au fost sesizați despre faptul că, în cursul nopții, un bătrîn de 71 de ani, cioban la o stînă de la periferia comunei ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:21
(15632 vizualizări - 0 comentarii)


A amenințat un taximetrist cu aparatul de electroșocuri

Luni seara, 18 octombrie a.c., în jurul orei 18.45, prin 112, Poliția a fost sesizată de un taximetrist despre faptul că un client pe care l-a transportat din Slobozia în satul Ion Ghic a refuzat să-i plătească ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:15
(15442 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Accident pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de luni, 18 octombrie a.c., pe raza comunei Coșereni. La ora 17.20, un bărbat în vîrstă de 21 de ani, din Movilița ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:12
(15627 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: Beat la volan

Pe DN 2, în localitatea Cotorca, polițiștii au oprit pentru verificări un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un bărbat, de 42 de ani, din comuna Ciocârlia. Întrucît emana ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 17:10
(16451 vizualizări - 0 comentarii)


12 sesizări penale înaintate de Finanțe la Parchet

Peste 200 de verificări privitoare la respectarea prevederilor legale în materie de fiscalitate și venituri de peste 5 milioane de lei la bugetul statului, acestea sînt cifrele înaintate de inspectorii ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2010, 12:41
(13364 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Fetești și Săveni

Miercuri, 20 octombrie a.c., Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Biblioteca Municipală Fetești și Primăria Fetești inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea». Acțiunea se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 14:49
(14870 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției în mediul rural din zona de vest, razie la Urziceni și controale la discotecile din zona Țăndărei

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat la acest sfîrșit de săptămână la mai multe acțiuni organizate pe raza județului.
Astfel, o primă ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 14:32
(15572 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un elev de 15 ani i-a furat mobilul unui coleg

Un copil de 15 ani, din Manasia, elev la o unitate de învățămînt din Urziceni, este principalul suspect al polițiștilor în cazul furtului unui telefon mobil. Minorul este bănuit că în timpul orelor de curs ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:59
(13331 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: Un mort și trei răniți în accidente

O persoană și-a pierdut viața și alte patru au fost rănite în urma a trei accidente rutiere produse la acest sfîrșit de săptămînă pe arterele județului. Fie că au avut drept cauză de producere traversarea ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:53
(14254 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 15 octombrie a.c., în jurul orei 11.50, agenții rutieri aflați în serviciul de patrulare și control al traficului rutier pe Șoseaua București din orașul Țăndărei au oprit pentru verificări un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2010, 13:47
(14413 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...