Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Primul amical acasă pentru Slobozia. Mai e mult de muncă!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Primul amical acasă pentru Slobozia. Mai e mult de muncă!

Meciul de verificare cu Tomis Constanța a lăsat multe semne de întrebare în rîndul puținilor dar entuziaștilor spectatori slobozeni. Un lucru e clar: Lucian Ghiulai nu stă deloc bine la capitolul resurse umane. Plecările lui Băeșu, Popescu, Balcan sau Stănciulescu la mai bine și la mai mult, au creat goluri greu de surmontat în condițiile în care se vrea performanță maximă cu investiții minime. Spre exemplu, din cauza unei întinderi musculare care sperăm că nu va evolua într-un diagnostiv mai sever, pivotul Raluca Băcăoanu a lipsit. Deși al doilea pivot, Simona Balcan, a plecat în Norvegia, conducerea nu a găsit deocamdată o soluție pentru acoperirea acestei breșe și e greu de crezut că o va găsi... [citește_tot_articolul]

23 August 2011, 19:28 (7521 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Un bătrân acuză Primăria Slobozia că a consimțit la profanarea unui mormânt

Un bătrîn acuză Primăria Slobozia că a consimțit la profanarea unui mormînt

Măruntu Marinache are 70 de ani și este din Slobozia. Bătrînul este necăjit peste măsură și acuză autoritățile locale de practici neortodoxe în Cimitirul Municipal! Slobozeanul susține că, mormîntul tatălui, decedat de ani de zile, a fost profanat cu știința autorităților...

Despre morți numai de bine
Necazul lui Marinache Măruntu își are rădăcinile în 2007, cînd o rudă de-a sa a decedat. «Era un cumnat de-al meu, Mitică Barcan. Era săracu’ pe moarte și neamurile de la Constanța m-au întrebat dacă îl primesc să fie îngropat aici. Am fost de acord. Pe drum a murit, la pod la Hîrșova, și a ajuns la Slobozia mort. L-am îngropat în același mormînt cu taica. I-am făcut slujbă... [citește_tot_articolul]

23 August 2011, 09:41 (14079 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița constată că de PODES s-a ales praful!

Jale și suspine în administrația județeană

Prefectura Ialomița constată că de PODES s-a ales praful!

PODES reprezintă Programul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială a județului Ialomița. Altfel spus, o Biblie de dezvoltare economică și administrativă, în baza căreia instiuțiile statului adoptă și motivează decizii, aprobă și susțin investiții sau, după caz, stabilesc noi obiective pe termen scurt și mediu. Un raport făcut public de Prefectură pe site-ul propriu confirmă însă că PODES-ul de anul acesta este doar unul formal și că «se constată discrepanța între numărul de acțiuni și gradul de îndeplinire al acestora, previzibil și pentru raportările viitoare».

Ce este PODES-ul și ce vrea el?
Programul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială a județului... [citește_tot_articolul]

22 August 2011, 14:37 (7979 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

ISU Țăndărei, în pericol de evacuare

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

Grupul de pompieri din Țăndărei este în pericol de evacuare. Terenul de sub clădirea ce găzduiește instituția este revendicat de un afacerist local. Constantin Lupu, patronul grupului de firme Ceram, solicită să-i fie înapoiat terenul în proprietate indiferent de consecințele acestei doleanțe. În tot acest timp, administrația locală se arată îngrijorată, dar neputincioasă din punct de vedere financiar, pentru rezolvarea acestui litigiu.

Pompieri evacuați
Povestea terenului de sub clădirea pompierilor din Țăndărei nu este nouă. Aceasta datează de ani de zile, timp în care nici Inspectoratul pentru Situații de Urgență și nici administrația locală nu au reușit să obțină... [citește_tot_articolul]

22 August 2011, 07:11 (13897 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Bazarul deșertăciunilor administrative

Slobozia: Bazarul deșertăciunilor administrative

Pe 27 iulie, consilierii locali ai municipiului Slobozia au amînat adoptarea unei decizii privind reducerea tarifelor de închiriere în Bazarul Municipal. La aproape 3 saptămîni de la acest moment, cei 80 de comercianți din Bazar încă mai așteaptă un răspuns...

De luni pînă duminică
De luni pînă duminică, în Bazar e liniște. Dacă numeri, tarabagii sînt mai mulți decît clienții. Așa e de cînd a venit criza... Iar la Bazar, criza a venit demult, de cînd «Primăria i-a băgat înăuntru». Și la tarabele «de noi» mai e cum mai e, că au mărfuri chinezești. Lumea vine, se încîntă de preț și tot pleacă acasă cu ceva. Dar la «țoale vechi» tarabagii jelesc ca la mort.
Nevasta lui... [citește_tot_articolul]

21 August 2011, 13:24 (11472 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

În data de 27 iulie 2011, în trafic, pe podul Giurgeni-Vadu Oii a fost oprit pentru un control de rutină un tir ce era încărcat cu 100 de oi. Camionul era însoțit de o semiremorcă, unde, de asemenea, se aflau ovine. Șoferul autotractorului nu a putut prezenta comisarilor financiari documente de proveniență pentru oile transportate. Bărbatul a declarat anchetatorilor că ovinele au fost cumpărate de la o persoană fizică din localitatea Grădiștea, județul Brăila, și urmau a fi transportate la punctul de lucru aparținînd SC Maria Trading SRL, din localitatea Nuntași, județul Constanța. Pentru aceasta, comisarii Gărzii Financiare au sancționat firma cu 20000 lei și au decis confiscarea celor 100 de... [citește_tot_articolul]

20 August 2011, 17:12 (12768 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

USL Ialomița s-a făcut țăndări la Țăndărei

USL Ialomița s-a făcut țăndări la Țăndărei

În acest week-end, hora unionistă dintre pesediștii și peneliștii ialomițeni s-a destrămat. După o luptă intestină scurtă, dar crîncenă, fotoliul vacant de viceprimar al orașului a fost adjudecat de PNL, sprijinit necondiționat de către PD-L. Aflat în concediu la Durău, într-un schimb de experiențe social-administrative, președintele Ciupercă și-a mușcat, nervos, buza de jos, șoptindu-și în bărbia social-democrată, bărbierită zilnic, că se va răzbuna. Specialiștii în paranormal politic din Ialomița spun că acest lucru ar fi posibil dacă domnul Ciupercă ar reînvia...

Viceprimar PNL în oraș dominat de PSD
Sîmbătă la orele 11,00, în cadrul unei ședințe extraordinare, Consiliul... [citește_tot_articolul]

18 August 2011, 16:05 (33583 vizualizări - 22 comentarii)

SPORT

«Venirea la Slobozia îmi dă mai multă încredere în mine!»

Ana Maria Lazăr, primul transfer la echipa slobozeană de handbal

«Venirea la Slobozia îmi dă mai multă încredere în mine!»

Ana Maria Lazăr a fost primul nume nou adus la Slobozia în această vară să ajute la o cît mai bună clasare în 2011-2012 a echipei pregătite de Lucian Ghiulai. La 21 de ani, se poate spune că handbalista originară din Iași are suficientă experiență pentru a aduce un plus de valoare în jocul Sloboziei. Va sta cel puțin un an la Unirea, joacă extremă dreaptă și îi place «să citească, să călătorească și să socializeze». Chiar dacă încă pare reticentă în relația cu presa, a acceptat să ofere ziarului nostru primul scurt interviu de cînd este la Unirea.
-Cînd ai început handbalul?
-În clasa a V-a, la Iași.
-Ai venit la Slobozia chiar în perioada în care cei de la Iași și-au reînființat echipa. Cum vezi confruntările cu Terom?... [citește_tot_articolul]

18 August 2011, 16:02 (12768 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

Primăria Slobozia vrea Centru Multifuncțional pe banii Băncii Mondiale

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

La sfîrșitul săptămînii precedente, Consiliul Local a aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare trecerea în patrimoniul municipiului a unei suprafețe de teren de 1800 de metri pătrați. Decizia reprezintă prima etapă din derularea unui proiect prin care autoritățile locale speră să atragă 150 mii euro pentru dezvoltarea unui Centru Multifuncțional în cartierul Bora din Slobozia. Potrivit datelor oficiale, în cazul în care proiectul va fi selectat, fondurile vor fi asigurate de către Banca Mondială, autoritățile locale urmînd să contribuie cu o cofinanțare de 6 la sută.

Slobozia, una dintre cele 73 de localități eligibile
Cartierul Bora din Slobozia ar putea beneficia... [citește_tot_articolul]

18 August 2011, 15:57 (18240 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Start în LIGA a III-a

Fotbalul mic se urnește cu greu la drum. Mai convulsionat ca oricînd, țintarul Ligii a III-a a fost în cele din urmă definitivat. Chiar dacă a trebuit să folosească forcepsul, FRF a reușit să aducă pe lume o toamnă fotbalistică 2011 cu 6 serii a cîte 16 echipe. Pe noi ne interesează seria a II-a, unde vom avea două echipe de pe meleaguri ialomițene: Unirea Slobozia și Viitorul Axintele, care se vor înfrunta direct în etapa a III-a. Pe lîngă ele, din această serie vor mai face parte: ACS Berceni, Dunărea Călărași, Rapid II, FC Voluntari, CS Tunari, CS Balotești, Phoenix Ulmu, Comprest GIM, CS Eforie, Lindab Ștefănești, Conpet Cireșu, Eolica Baia, Viitorul Chirnogi, Concordia Chiajna II. Așadar... [citește_tot_articolul]

17 August 2011, 20:06 (12128 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Pentru că mai are un an pînă la pensie

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Gheorghe Neagu, antrenorul-minune al echipei de handbal Unirea Slobozia, se reîntoarce la catedră. Reamintim că domnia sa a fost reținut de polițiști la jumătatea lunii mai, ca urmare unui flagrant. Potrivit acuzațiilor care i s-au adus, el a pretins 100 de euro de la părinții unor elevi pentru a nu-i lasa corigenți. Potrivit anchetatorilor, profesorul Gheorghe Neagu era recunoscut pentru aceste practici de mai mulți ani, numărul corigenților de la clasele unde preda fiind unul record...

Flagrant cu noroc
La aproape 3 luni după ce a fost prins în flagrant primind 100 de euro de la mama unei eleve pentru a o «trece» la sport, profesorul Gheorghe Neagu se întoarce la catedră... [citește_tot_articolul]

16 August 2011, 18:28 (19590 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USL are, dar nu vrea, PDL nici n-are, nici nu vrea

Scenarii de vară în politica ialomițeană

Pentru că a trecut ceva timp de cînd nu v-am mai stresat cu scenarii legate de viitoarele candidaturi pentru Primăria Muncipiului Slobozia, revenim astăzi în forță. Și vă spunem că primarul Gabi Ionașcu e bine mersi și se pregătește activ pentru o lungă campanie electorală, Ioan Martin așteaptă și acum rezultatele sondajelor de luna trecută, iar candidații PD-L sînt cîtă frunză și iarbă...

USL lungește boala nominalizării candidatului
Lansate luna trecută în sistem bielă-manivelă, sondajele USL rămîn și la acest moment niște fantome bune de speriat candidații cu pretenții. Cel mai speriat dintre toți rămîne Gabi Ionașcu, singurul care are în mod real de pierdut. Poate... [citește_tot_articolul]

12 August 2011, 13:41 (9492 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Interlopul local Toma Gheorghe zis «Gigi Piticu» a fost eliberat. Potrivit unor surse apropiate, acesta se află în localitatea de domiciliu încă de miercuri, 10 august. Gigi Piticu a fost pus în libertate grație unei decizii judecătorești a unei instanțe din Tulcea.
Cunoscut ca fiind unul dintre cei mai temuți interlopi locali, Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru infracțiunea de «complicitate la vătămare corporală gravă». Condamnarea s-a produs în aprilie 2010, iar miercuri, 10 august 2011, la un an și patru luni de pușcărie, Piticu a fost eliberat condiționat. Asta după ce comisia de eliberare condiționată a Penitenciarului Tulcea, instituție... [citește_tot_articolul]

11 August 2011, 18:04 (37985 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

SPORT

Sportivii slobozeni au dominat turneul local de tenis de câmp

Sportivii slobozeni au dominat turneul local de tenis de cîmp

Desfășurat pe parcursul ultimei săptămîni la arenele TenisCon din Slobozia, memorialul de tenis de cîmp «Ioan Pinter» a ajuns la final. Considerat unul dintre cele mai puternice turnee desfășurate la Slobozia în ultimii ani, turneul a fost donimat net de sportivii slobozeni. Printre ei s-au numărat Irina Nițu și Sorin Iordache, ultimul învingător în urma unui meci viu disputat și aplaudat la scena deschisă.
«A fost un turneu puternic și ne bucurăm că au participat atît de mulți sportivi. Sperăm că aceștia s-au simțit bine și sperăm că anul viitor va fi și mai bine. Avem și de ce! Arenele de aici sînt printre cele mai bune din România!» a declarat Ionel Constantin, directorul Clubului Sportiv... [citește_tot_articolul]

11 August 2011, 08:47 (8822 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Marin Moraru, victima unei practici curente la Mărculești

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Luni, 8 august a.c., seara, în jurul orelor 20.00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița a fost alertat de explozia unei bombe în curtea unui cetățean din localitatea Mărculești. În urma cercetărilor preliminare s-a constatat faptul că Marin Moraru, în vîrstă de 39 ani, a tăiat cu flexul un proiectil furat din poligonul de la Jegălia-Călărași. În urma deflagrației, Marin Moraru a fost grav rănit și, în ciuda eforturilor medicilor de a-i salva viața, a decedat. Incidentul a permis anchetatorilor să concluzioneze că există o practică a colectării de proiectile în scopul comercializării metalelor componente la centrele de fier vechi din zonă. Cele 13 obuze descoperite în curtea lui Marin... [citește_tot_articolul]

10 August 2011, 12:54 (9948 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Roșiori: Arestat pentru omor calificat

Instanța de judecată a emis pe numele unui tînăr de 26 ani un mandat de arestare pentru 30 de zile pentru săvîrșirea infracțiunii de omor calificat.
Secția 4 Poliție Rurală Coșereni a fost sesizată sîmbătă, 6 august a.c., prin 112, despre faptul că un tînăr din localitatea Roșiori a fost înjunghiat cu un cuțit. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și, în urma cercetărilor demarate, au stabilit faptul că, în jurul orelor 22.00, pe fondul consumului de alcool, a izbucnit un conflict între doi tineri de 26, respectiv 33 ani, ambii din comuna Roșiori. În timpul altercației au intervenit, de o parte și de cealaltă, rude ale celor două persoane implicate în scandal, aceștia aplicîndu... [citește_tot_articolul]

9 August 2011, 07:59 (23955 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii nu se înghesuie să-și asigure locuințele

Potrivit unui comunicat al Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, la data de 30 iunie 2011, 64% din locuințele din Municipiul București erau asigurate, fie prin asigurări facultative, fie prin polițe obligatorii de asigurare emise în temeiul Legii nr. 260/2008. Pe următoarele două locuri se situează județul Constanța, cu 53,1% dintre locuințe asigurate, și județul Timiș, cu un grad de cuprindere în asigurare de 51,4%.
Cele mai scăzute grade de cuprindere în asigurare a locuințelor se înregistrează în județele Vaslui (21%), Gorj și Maramureș (fiecare cu 29,3%), precum și Botoșani (29,5%).
La nivel național, numărul locuințelor asigurate era de 3377026, din care 2793628 prin asigurări facultative... [citește_tot_articolul]

8 August 2011, 07:20 (7603 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Abuz cu diabeticii ialomițeni

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Bolnavii care ajung la Spitalul Județean de Urgență sînt nevoiți să plătească pentru orice investigație medicală. Printre taxele impuse de o decizie, de-a dreptul halucinantă și perfect ilegală, a Comitetului Director se regăsește și plata pentru consultațiile diabeticilor. Asta în timp ce Ministerul Sănătății garantează prevenirea și tratarea gratuită a diabeticilor! Motiv pentru care, la acest moment, Comitetul Director poate fi acuzat chiar de abuz contra intereselor statului!

Spitalul a încheiat contract cu Casa de Sănătate
De o lună de zile oricare nefericit ce trece pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia este nevoit să scoată din propriile buzunare bani... [citește_tot_articolul]

4 August 2011, 11:17 (13135 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

La Penitenciarul Slobozia

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

Pușcăriașii slobozeni au telefoane la discreție. Autoritățile sînt în imposibilitatea de a bloca fenomenul introducerii telefoanelor mobile în Penitenciar. Deținuții se pozează în instantanee inedite de dincolo de gratii. Iar asta nu e tot. Cei mai mulți dintre pușcăriași sînt cei mai activi membri ai rețelelor de socializare.

Gardul de piatră s-a dărîmat
Razii peste razii și controale peste controale. Asta fac angajații Penitenciarului Slobozia în căutarea telefoanelor mobile existente. Iar acestea nu sînt puține. Instituția se confruntă cu un adevărat fenomen al telefoanelor, iar dispozitivele continuă să extiste în număr semnificativ în pușcărie. Deținuții conversează... [citește_tot_articolul]

3 August 2011, 10:42 (13169 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Războiul din Balta Ialomiței continuă

Dosar penal pentru «tulburare de posesie» întocmit reprezentanților Vitifam

La începutul lunii iulie 2011, ziarul nostru aducea în atenția opiniei publice scandalul izbucnit între Vitifam Fetești, societate patronată de milionarul Ștefan Poienaru, și firma bucureșteană A&S Internațional. Pe scurt, scandalul se rezuma la exploatarea celor aproximativ 8000 de hectare din Balta Ialomiței, terenuri amplasate pe raza localității Stelnica. Scandalul a izbucnit la momentul cînd Agenția Domeniilor Statului a reziliat contractul încheiat cu A&S Internațional, fiind încheiat un nou contract de concesiune cu firma patronată de Ștefan Poienaru, Vitifam SRL.
Revenind, Poliția a fost sesizată luni, 1 august 2011, de către un reprezentant al firmei A&S Internațional București despre... [citește_tot_articolul]

2 August 2011, 16:53 (16043 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Urziceni: Trei mașini avariate, două persoane au ajuns la spital

Urziceni: Trei mașini avariate, două persoane au ajuns la spital

Vineri, 28 aprilie a.c., paramedicii SMURD din Urziceni au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la ieșirea din municipiu către București. În evenimentul rutier au fost implicate două autovehicule ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 21:00
(5395 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


IȘJ Ialomița: Concurs de cultură și educație financiară la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Vineri, 28 aprilie 2023, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia a fost gazda etapei județene a Concursului de cultură și educație-financiar contabilă, organizat de Ministerul Educației. Competiția ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 16:20
(13236 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale Direcției Generale Antifraudă Fiscală, la nivel național

În perioada 24-29 aprilie a.c., inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală desfășoară acțiuni de control operativ la nivel național, în scopul reducerii evaziunii fiscale din domeniul comerțului ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 15:20
(9946 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii emise de polițiști la Amara și Scânteia

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au emis două ordine de protecție provizorii, pe numele unui bărbat de 35 de ani și al unui bărbat de 61 de ani. Primul caz a de violență domestică a fost sesizat ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 14:50
(12129 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1800 de locuri în cadrul școlilor Ministerului Afacerilor Interne

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează recrutarea și selecția candidaților pentru admiterea în cadrul unităților de învățământ postliceal din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 14:35
(10016 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul de Primăvară 2023»-ediția a XXII-a, la Muzeul Agriculturii

«Salonul de Primăvară 2023»-ediția a XXII-a, la Muzeul Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici-filiala Slobozia-Ialomița, în parteneriat cu Muzeul Național al Agriculturii Slobozia, deschide miercuri, 3 mai 2023, orele 14,00, în sala de expoziții temporare, «Salonul de ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 14:30
(10885 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 30 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 64 de evenimente, 62 fiind sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost reclamate 14 infracțiuni, dintre care 7 contra ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2023, 14:20
(5069 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» Slobozia

IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» Slobozia

Marți, 26 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, Biroului Siguranță Școlara, Biroului pentru Protecția Animalelor și Serviciul Criminalistic au desfășurat în cadrul Școlii Gimnaziale « ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 22:25
(4748 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 12 permise de conducere reținute, 7 certificate de înmatriculare retrase

Marți, 25 aprilie a.c., peste 70 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 21:20
(10612 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de 1 Mai-«Ziua Muncii»

Luni, 1 mai 2023, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Pentru plata facturilor abonații au la dispoziție următoarele ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 15:15
(7332 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 30 aprilie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 13:10
(7061 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: 300 de inspecții fiscale la marii contribuabili în primul trimestru al anului 2022

În primele 3 luni ale anului 2022, au fost efectuate 300 de inspecții fiscale la operatorii economici încadrați în categoria «mari contribuabili». Dintre inspecțiile desfășurate, 68 au fost realizate pe ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2023, 12:20
(9115 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat la volanul unui autoturism neînmatriculat

În cursul zilei de luni, 24 aprilie a.c., polițiștii din Fetești au depistat în trafic un bărbat, de 51 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un autoturism  neînmatriculat. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 19:50
(2494 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 9 permise de conducere reținute

Luni, 24 aprilie a.c., peste 50 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 19:35
(9716 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 94 mii de apeluri la Call Center ANAF

În primul trimestru al anului 2023, agenții Call Center-ului ANAF au primit 94665 de apeluri telefonice și au efectuat 4113 sesiuni CHAT pentru asistența contribuabililor în domeniul fiscal. În aceeași ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 15:40
(14730 vizualizări - 1 comentariu)


Instituția Prefectului Ialomița: 1406 de bilete de tratament repartizate vârstnicilor

Instituția Prefectului Ialomița: 1406 de bilete de tratament repartizate vârstnicilor

Marți, 25 aprilie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a participat la ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vârstnice Ialomița. Unul dintre punctele ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 15:20
(23183 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Întrunire a Comisiei de Dialog Social

Instituția Prefectului Ialomița: Întrunire a Comisiei de Dialog Social

Marți, 25 aprilie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a participat la ședința Comisiei de Dialog Social. Dezbaterile ședinței s-au concentrat pe cele două puncte din cuprinsul ordinii de ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2023, 15:00
(8423 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Bărbat reținut după ce a încălcat un ordin de protecție amenințându-și mama

Polițiștii din Fetești au reținut un bărbat, în vârstă de 44 de ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «amenințare» și «încălcare a ordinului de protecție». Acesta a fost reținut pentru 24 de ore și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 20:25
(8177 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Înscrieri în cadrul unităților de învățământ postliceal ale MAI

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează recrutarea și selecția candidaților pentru admiterea în cadrul unităților de învățământ postliceal din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 20:10
(7074 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Reviga, beat la volan

În cursul zilei de duminică, 23 aprilie a.c., polițiștii din Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 49 de ani, din Reviga, în timp ce conducea un autoturism  aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 19:50
(7892 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Dridu și magazie mistuită de flăcări la Cosâmbești

O intervenție a pompierilor s-a produs duminică, în jurul orelor 13,30, când Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 16:05
(11889 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Săveni, Slobozia și Tovărășia

Două echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Țăndărei au intervenit la un accident rutier, produs pe raza localității Săveni, în care au fost implicate un autoturism și o căruță. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 15:40
(11333 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Măsuri de sprijin de urgență pentru producătorii agricoli din sectorul cereale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că în conformitate cu HG nr. 352/2023, până la data de 11 mai 2023 inclusiv, primește Cereri de acordare a sprijinului ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2023, 14:20
(10616 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 45 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au aplicat peste 160 de sancțiuni contravenționale, au reținut 8 permise de conducere și au constatat 11 infracțiuni. Peste 90 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2023, 15:30
(9009 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 10 permise reținute, amenzi de peste 55 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au aplicat peste 144 de sancțiuni contravenționale, au reținut 10 permise de conducere și au constatat 5 infracțiuni. Astfel, peste 90 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 19:40
(11457 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Admitere la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești

Locurile aprobate pentru sesiunea de admitere aprilie-iunie  2023 la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești sunt următoarele: subofițer de pompieri și protecție civilă-275 de locuri ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 16:10
(18792 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Iazu: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Joi, 20 aprilie a.c., în localitatea Iazu, la intersecția  DN21 cu DJ203F s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a reieșit că două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 16:00
(8325 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu accident


AJFP Ialomița: Marți, 25 aprilie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 25 aprilie 2023, este termenul-limită de depunere a următoarelor declarații pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 13:45
(12928 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Campanie de recrutare pentru școlile militare ale Jandarmeriei Române

În perioada 20 aprilie-05 mai 2023, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în cadrul Jandarmeriei. Astfel, în cadrul Școlii Militare de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2023, 13:30
(13514 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cetățeni bulgari arestați preventiv pentru «trafic de migranți»

Fetești: Cetățeni bulgari arestați preventiv pentru «trafic de migranți»

Polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița au identificat marți, 18 aprilie a.c., pe raza municipiului Fetești, un microbuz condus de un tânăr de 28 de ani, de cetățenie bulgară. ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2023, 21:50
(10417 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...