Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Cronica unor sondaje anunțate

Ionașcu PRIMAR, Cazacu PREȘEDINTE

În ultimele luni v-am oferit în acest colț de pagină o serie întreagă de scenarii politice care vizau viitorul Ialomiței în mandatul 2012-2016. Ajustate în funcție de declarații și fapte concrete, dar alimentate pe alocuri și de zvonuri din culisele filialelor, previziunile noastre au ajuns să capete un grad ridicat de acuratețe. Așa că astăzi lansăm pe piață o nouă posibilitate: Ionașcu reales, Cazacu președinte de Consiliu Județean.

Dulce ca mierea e otrava sondajelor PSD
După cum poate știți, săptămîna trecută a fost finalizat primul dintre cele două sondaje comandate de USL în Ialomița în vedera desemnării viitorului candidat la fotoliul de primar al muncipiului... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 08:17 (11460 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

De 8 zile, 3500 de oameni nu au apă curentă! Primarii localităților Mărculești și Cosîmbești se revoltă, Urban susține că nu poate furniza apă, soluțiile tehnice au fost respinse...

«Apa lui Ionașcu» nu mai ajunge la consumatori
Miercuri, 20 iulie, la orele prînzului, o delegație a autorităților din comunele Mărculești și Cosîmbești a luat cu asalt sediul SC Urban, după 8 zile de întrerupere a furnizării apei potabile în localitățile amintite. Potrivit declarațiilor primarului Gheorghe Ciriblan, cei 3500 de locuitori afectați consideră situația inacceptabilă. «E a opta zi fără apă. Sînt oameni bătrîni, copii, animale... Și oamenii întreabă de ce nu au apă dacă au plătit... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 17:47 (11377 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

Directorul Spitalului Județean Slobozia acuză

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

La sfîrșitul săptămînii precedente, directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru a acuzat Casa Județeană de Asigurări de Sănătate de distribuirea discriminatorie a fondurilor alocate pentru această unitate medicală. Dr Olaru a declarat că refuză semnarea contractului de finanțare propus de CJAS și a făcut apel la opinia publică locală pentru salvarea situației.

Jumătate din fondurile alocate în 2010
Joi, 7 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, directorul Spitalului Județean Slobozia a acuzat deschis CJAS de distribuirea discriminatorie a fondurilor necesare funcționării instituției în 2011. «Fiecare topor trebuie să aibă coada lui. În Ialomița, cozile de... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 13:38 (8482 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

Sebastian Solomon, elevul de numai 11 ani al Liceului de Artă «Ionel Perlea» Slobozia, a cîștigat Premiul I-Secțiunea Compoziție la Concursul Internațional de Interpretare Pianistică și Compoziție «Carl Filtsch» din acest an.
Evenimentul, ajuns la cea de-a XVI-a ediție, s-a desfășurat la Sibiu și a reunit pe scena Filarmonicii de Stat 40 de pianiști cu vîrste cuprinse între 8 și 31 de ani, din Germania, Bulgaria, Serbia, Republica Moldova, Belarus, Suedia, Rusia, Ungaria și România.
Competitorii au fost examinați atît pentru interpretare cît și pentru compoziție de un juriu internațional alcătuit din Peter Szaunig (Germania), Valentin Gheorghiu (România), Walter Krafft (Germania), Tatiana... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 10:00 (7645 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia respiră aer de munte

Fotbaliștii pregătiți de Ion Ionescu se află în cantonament la Predeal și vor reveni în Slobozia, miercuri, 20 iulie. În lotul galben-albaștrilor au apărut deja primele noutăți, fotbaliști aflați încă în stadiul probelor. Este vorba în primul rînd de doi jucători care în campionatul trecut s-au aflat în lotul divizionarei secunde, Dunărea Galați: fundașul dreapta Vlad Judeanu și apărătorul central Ionuț Bozean. De asemenea, ca noutate îl putem nota și pe portarul Tudor Cristian, venit de la Phoenix Ulmu. Marea problemă a lui Ion Ionescu o reprezintă cei 3 jucători sub 21 de ani care trebuie să se regăsească în echipă pe tot parcursul jocului. Variante pentru această problemă pot fi cei trei juniori... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 09:43 (6765 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

După ce Primăria Slobozia a produs «transformări» în Bazar

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

Intenția Primăriei Slobozia de disciplinizare a comercianților din Bazarul Municipal s-a transformat în tragedie pentru o familie din localitate. După ce le-a fost mutat chioșcul, capul familiei, Marian Fîșie s-a electrocutat, șansele de supraviețuire fiind minime. Cine va răspunde pentru tragedia familiei urmează să stabilească expertizele de specialitate dispuse de polițiștii ialomițeni.

Chioșcuri protejate de incendii. Nu și de curent electric!
La începutul săptămînii precedente, Bazarul Municipal s-a reorganizat. Decizia a aparținut administrației slobozene, la solicitarea Inspectoratului pentru Situații de Urgență. Potrivit autorităților, vechea organizare a tonetelor... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 19:25 (9978 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Încă 5 nume noi

După achiziționarea lui Ionică și Florea de la Comprest, conducerea Viitorului Axintele mai parafează în aceste zile alte 5 transferuri. Este vorba de fundașul stînga Adrian Pepeleu și mijlocașul central Alexandru Ștefan, ambii veniți de la Cernica, precum și de portarul Ovidiu Trandafir, fundașul central Florentin Andrei și atacantul Ștefan Matache, toți de la Victoria Amara. Miercuri, 20 iulie, la Amara, Viitorul Axintele întîlnește Viitorul Chirnogi într-un meci contînd pentru Cupa României care va începe la orele 17,30. Pe 24 iulie, elevii lui Ion Nica pleacă într-un cantonament montan de o săptămînă la Moeciu.... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 18:42 (9593 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Trei slobozeni, învingători la «Cupa Naparis»

Între 16 și 18 iulie a avut loc, la Slobozia, în organizarea Clubului Sportiv Școlar, «Cupa Naparis», turneu de categoria a II-a. La această competiție, unde au fost prezenți în jur de 40 de sportivi, am consemnat cîteva premiere în ceea ce-i privește pe tenismenii slobozeni. Astfel, la 14 ani, s-a impus Bogdan Corbea, aflat la primul turneu în cadrul acestei categorii. Pe locul al III-lea s-a clasat Cristian Andreescu. La 12 ani, turneul fetelor a fost cîștigat de Alexia Gîndac, «micul fenomen din Slobozia» bifînd, de asemenea, prima competiție cîștigată la această categorie. La băieți, Ștefan Andreescu a luat locul al III-lea. A treia victorie pentru CSS Slobozia i-a aparținut lui Liviu Tonț... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 18:40 (10586 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu este singura unitate medicală care pune în pericol sănătatea pacienților din lipsa finanțării. La rîndu-i, Serviciul Județean de Ambulanță refuză să semneze contractul de finanțare cu CJAS. Managerul Radu Paros invocă «impunerea finanțării de către Casă», care nu poate să asigure funcționalitatea instituției pe care o conduce. Prima dintre urmări, de-a dreptul revoltătoare, este că personalul medical al Serviciului de Ambulanță nu își va mai primi salariile pînă cînd negocierea impusă de managerul Paros nu va da rezultate.
«Este revoltător! Există un ordin al Ministrului Sănătății care stabilește un tarif de 32,5 lei pe cap de locuitor. Serviciului de... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:13 (10739 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Demagogul Ciupercă și vânzătorii de iluzii electorale

A început campania pentru localele din 2012

Demagogul Ciupercă și vînzătorii de iluzii electorale

Vise! Hai la vise! Ieftine, proaspete, aburinde! Acesta este mesajul titularilor de filiale locale ale celor două partide care-și adjudecă viitorul politic al Ialomiței. Dacă sînteți interesat, în colțul drept al județului îl avem pe vînzătorul de iluzii electorale Cazacu, președintele PD-L. Lefegiu al unei instituții publice falimentare, Poșta Română, protagonist al unor dosare penale epopeice și moștenitor politic al unei organizații abulice și plină de toate păcatele, Cazacu visează cu ochii larg deschiși la ziua cînd va conduce el județul. În colțul din stînga, la costum și cravată social democrată, președintele în exercițiu, Silvian Ciupercă. Demagog de formație și neînvins de două mandate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:06 (7837 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

Piața asigurărilor auto din Ialomița naște monștri

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

În lunia ianuarie a anului 2011, Independent publica un amplu articol care demasca faptul că firmele de asigurări Carpatica, Euroins și Astra refuză sistematic să onoreze plata daunelor rezultate din accidente, atît în cazul asigurărilor RCA, cît și al celor CASCO. Continuăm astăzi tirul acuzelor, cu o serie de fapte și declarații care confirmă o practică scandaloasă și iresponsabilă: în puținele cazuri cînd acceptă plata daunelor, firmele de asigurări impun păgubiților reparații cu piese second-hand care afectează nu doar durata de exploatare a autovehiculului, ci chiar siguranța în trafic!

Shit Happens
În ciuda crizei, automobilele continuă să circule în număr tot... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:42 (16040 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Mișcări de trupe la Axintele

Marți, 5 iulie, antrenorul Ion Nica a dat startul pentru pregătirea sezonului 2011-2012 pe care Viitorul Axintele îl va disputa în Liga a III-a. Conducerea tehnică a renunțat deja la 4 jucători: Ionuț Enache, Gabriel Mititiuc, Marius Stan și Bogdan Constantinescu. La capitolul achiziții certe sînt trecuți doi jucători, ambii de la Conprest București: Mariuș Ionică (fundaș, 24 ani) și Dan Florea (mijlocaș de bandă, 26 ani). De asemenea, Ion Nica are în probe o serie de jucători printre care Babagearu (Slobozia), Matache, Buzoianu, Trandafir (Amara), Iordache (Conprest), Crăciun (Rocar), Dincă, Peteleu (Cernica). Marți, 12 iulie, Viitorul a început seria amicalelor cu echipa din Fundulea, urmînd... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:39 (6642 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Balcan, Băeșu și Popescu pleacă

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Balcan, Băeșu și Popescu pleacă

În sfîrșit s-a luat o hotărîre! Lotul de handbal feminin al CSM Unirea Slobozia se adună pe 18 iulie. Astfel, avînd în vedere că ediția 2011-2012 a Campionatului din eșalonul secund va debuta pe 17 septembrie 2011, fetele vor avea la dispoziție două luni de pregătire. În privința antrenorului un lucru e sigur. Nu va fi din Slobozia. (n. red.: Singurele două variante locale existente Marian Simion și Gheorghe Neagu nu au fost, se pare, pe placul Consiliului de Administrație!). Al doilea lucru sigur este că trei dintre jucătoarele aflate la final de contract nu vor mai juca din toamnă la Slobozia. Astfel, pivotul Simona Balcan este tentată de o experiență peste hotare. «Momentan am mai multe variante... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:36 (11542 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

Derivă în Sănătatea ialomițeană

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

În timp ce Casa Județeană de Asigurări de Sănătate anunță finalizarea procesului de contractare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia introduce coplata. Asta pe cînd laboratoarele de analize fac programări peste cîteva luni, iar farmaciile eliberează medicamente gratuite cu țîrîita. Acestea fiind spuse, diagnosticul general al Sănătății ialomițene prezintă clar simptome de moarte clinică...

Politică pe spinarea bolnavilor: La Spitalul Slobozia boala e taxată la casierie
Începînd cu săptămîna trecută, toți cei care trec pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia sînt obligați să plătească de la 3 la 35 lei, în funcție de serviciile medicale solicitate. ... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2011, 12:53 (10963 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexia Gândac, campioana României la tenis de câmp

Un succes mare pentru un oraș mic

Alexia Gîndac, campioana României la tenis de cîmp

După cum știți din ziarul nostru, săptămîna trecută s-a desfășurat la București Campionatul Național Individual la tenis de cîmp adresat categoriei 10 ani. La feminin, Alexia Gîndac, eleva profesorului Ion Savu de la CSS Slobozia, a cucerit titlul de Campioană Națională într-o manieră categorică: în cele 6 meciuri disputate nu a pierdut niciun set!

Savu anticipase performanța
Joi, 7 iulie, ora 11,00, primim vestea: Alexia cîștiga finala. Opt ore mai tîrziu ne îndreptăm către terenurile de tenis ale CSS pentru a o felicita și noi pe micuța jucătoare de tenis. Deși căldura toropitoare nu te îmbia nici măcar să ieși din casă, am dat la baza de tenis peste cel puțin 10 copii... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 17:13 (13067 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia, aceeași oameni, alte funcții

Numirea lui Constantin Prepeliță în funcția de director general al CSM Unirea Slobozia a lăsat liber postul de antrenor principal pe banca tehnică a echipei de fotbal. După vehicularea mai multor variante, conducerea Clubului a decis să-l numească în acest post pe Ion Ionescu, fostul portar al Unirii în anii ’80. Pînă la promovarea ca «principal», Ion Ionescu a fost antrenor secund și antrenor al portarilor la galben-albaștri, pregătind totodată mai multe grupe de copii și juniori ai Unirii. Ion Ionescu îi va avea ca secunzi pe Enache Costea și Marius Milea. Miercuri, 13 iulie, se pleacă în cantonament, la Predeal. Revenirea în Slobozia este fixată pentru 21 iulie, iar sîmbătă, 23 iulie, va avea... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 17:02 (6891 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

Pușca și cureaua lată, Pușcăria e a mea toată

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

După ce în urmă cu cîteva săptămîni v-am delectat cu tentativele oficialilor locali de a agăța și ei ceva prospătură pe Badoo, revenim azi în forță cu membrii altor rețele de socializare similare. Ate Bombardieru, alias Joiță Ionel este deținut în Penitenciarul Slobozia și agață fete pe Hi5 (și băieți, susține specialistul redacției în domeniu) cu instantanee din Penitenciar.

«Bat și .ut ca mașina de cusut»
Pentru cei care nu știu, Hi5 este o rețea de socializare unde cromozomii X și Y se pot combina liber în mediul virtual. Încarcerat la Penitenciarul Slobozia, Ate Bombardieru, un june infractor cu mușchii lucrați în sala de detenție, a reușit performanța de a posta... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 12:17 (30936 vizualizări - 18 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De veghe la gardul lui Ionașcu

De veghe la gardul lui Ionașcu

Primarul Sloboziei are o vilă de vreo 200 de metri pătrați spațiu util la marginea Sloboziei, sub liniile de înaltă tensiune. Nu vă grăbiți să-l plîngeți, edilul s-a împăcat cu neșansa. În plus, nu locuiește permanent acolo! Are apartament în oraș, așa că vila pare mai degrabă pustie. Săptămîna trecută însă, curtea domnului Ionașcu s-a animat brusc. Sau, ca să fim mai exacți, gardul...

Semne bune vara are
Tot orașul știe că domnul Ionașcu are vilă în cîmp. În cîmp electric, evident, pentru că vila domnului Ionașcu se ridică fix sub linia de înaltă tensiune. Dar și despre asta orașul știe, iar gura lumii s-a plictisit tot bîrfind. Ce nu știu decît lucrătorii DADP, relocați... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 06:37 (22230 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

ITM protejează «țepele» de pe piața locală a forței de muncă

Deși nu există, contractele de muncă pot fi reziliate!

ITM protejează «țepele» de pe piața locală a forței de muncă

Un banal conflict de muncă între firma Hoztech Sistems și cei 12 angajați ai săi confirmă un fapt incredibil. Un contract de muncă inexistent poate fi reziliat fără ca Inspectoratul Teritorial de Muncă să sesizeze această ilegalitate. Reprezentanții ITM susțin că vinovați pentru această situație sînt cei implicați în conflict și promit că vor declanșa o anchetă.

Țeapă marca Hoztech Sistems
În urmă cu o aproape 2 luni, pe 16 mai, Cosmin Hozoc, patronul firmei Hoztech Sistems SRL angaja o echipă locală de alpiniști utilitari pentru lucrări de mentenanță la antenele de emisie recepție ale firmei Vodafone. După o lună și jumătate, cei 12 angajați ai firmei constată cu surprindere... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2011, 17:17 (14266 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«Esența vieții este mișcarea!»

La 86 de ani, doctorul Teodoru este un exemplu pentru noi toți

«Esența vieții este mișcarea!»

Schimbul de mingi decurge sacadat dar armonios și, din cînd în cînd, se atacă înverșunat fileul deși este doar o partidă demonstrativă. Cei doi adversari lovesc mingea și se deplasează mai mult din instinct, detonînd exclamații de admirație din partea noastră, a reporterilor de pe margine. La serviciu, Dan Ștefan, fiul cel mare al lui Conașu, în vîrstă de 36 ani. La primire, doctorul Valeriu Teodoru, născut cu jumătate de secol mai devreme. Are 86 de ani! Fără doar și poate, dezinvoltura loviturilor ne face să privim spre viitor cu mult mai mult optimism. Viața e frumoasă și poate rămîne așa pînă hăt, departe!

Prima întîlnire cu racheta, la Moreni
«Mens sana in corpore... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2011, 13:01 (16637 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni  caută o minoră, de 12 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea minorei sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:20
(7155 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», ediția a III-a

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, a Consiliului Local Amara, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:05
(5288 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier în zona Popasului «Perla»

Accident rutier în orașul Amara, în zona Popasului «Perla». O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de aproximativ 60 de ani, au fost răniți după ce două automobile s-au ciocnit. Din primele informații se ...[citește_toată_știrea]

7 August 2017, 19:13
(6750 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna iulie 2017 o serie de controale tematice pentru a preveni și combate fenomenul «muncii la negru». În urma verificărilor au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 20:10
(6685 vizualizări - 1 comentariu)


Se închide gazul la Fetești

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării de gaze naturale în municipiul Fetești, pe străzile Anghel Saligny, Călărași și Ecaterina Teodoriu, vineri, 4 august 2017, în intervalul orar 8,00-12,00. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:35
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


«Trofeul Tinereții Amara 2017», sub supravegherea jandarmilor

Efective de jandarmi vor supraveghea, în perioada 3-6 august 2017, buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Misiunile oamenilor legii au ca scop prevenirea de fapte antisociale. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:05
(5862 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARGILL CEREALE SRL
angajează
LABORANT
pentru Silozul Bucu, județul Ialomița
2 posturi-unul permanent și
unul pe perioadă determinată (5 luni)
Cerințe minime: studii medii,
cunoștințe operare calculator;
studiile de specialitate sau
experiența în domeniu
constituie un avantaj
Responsabilități: determină calitatea
produselor la Recepție,
în timpul Depozitării, la Livrare,
întocmește documentele specifice
acestor operațiuni manual
și pe calculator și operează
în sistemul de gestiune toți indicii
calitativi necesari, întocmește rapoarte
Cei interesați sunt rugați
să trimită CV-ul pe adresa de mail:
[email protected]
sau pe fax la nr. 021/23.32.499,
cu mențiunea
«pentru laborant Bucu, județul Ialomița»
CV-urile pot fi depuse
și la poarta Silozului Bucu,

situat în strada Gh. Lazăr,
cu mențiunea de mai sus,
în atenția dlui Șerban Jan-șef locație.
Termenul limită de depunere al CV-urilor
este 10 August 2017

1 August 2017, 20:10


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

4 ofițeri și 12 agenți de poliție din promoția 2017 reîmprospătează colectivul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 31 iulie a.c., 4 ofițeri și 12 agenți de poliție s-au prezentat la ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 19:15
(5647 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza marți, 8 august 2017, o bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator. Este vorba de o firmă ce își desfășoară activitatea ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 15:20
(8328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează, marți dimineața, 1 august 2017, 14 percheziții în ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 11:05
(5845 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați vineri, 28 iulie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană ar fi sustras bunuri din magazin ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 20:10
(5213 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 28-30 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:45
(4097 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanț la ITM Ialomița. Peste 600 de controale, amenzi de peste 529 mii de lei!

Potrivit unui bilanț al ITM Ialomița pe primul semestru al anului 2017, în domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 668 de controale, 232 de angajatori fiind sancționați cu amenzi în cuantum de peste ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:35
(5352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat de arestare pentru «tâlhărie»

Doi tineri de 14, respectiv 22 de ani, din Slobozia, bănuiți de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată», sunt cercetați de polițiști. Tânărul de 22 de ani a fost reținut pentru o perioadă de 24 ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:15
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exerciții de alarmare

Primăria Slobozia informează că, începând cu luna august 2017, în prima zi de miercuri a fiecărei luni, în intervalul orar 10,00-11,00, se vor organiza și desfășura exerciții de alarmare. Astfel, vor fi ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 18:40
(4500 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie pe șantierele cu lucrări de săpături

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în perioada 5-7 iulie 2017, o campanie de control la unitățile din șantierele unde se efctuează lucrări de săpături. Având în vedere evenimentele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 15:20
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 34 mii de lei pentru patronii spălătoriilor auto

Inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă  Ialomița au verificat recent modul în care se respectă legislația în muncă de către patronii spălătoriilor auto de pe raza județului. Cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 21:05
(6591 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A scăzut infracționalitatea stradală

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a făcut un bilanț al activității pe primul semestru al anului în curs. Potrivit statisticilor, infracționalitatea stradală sesizată la nivelul județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:20
(4099 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Află de pe internet informații despre calitatea aerului

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița informează cetățenii cu privire la faptul că website-ul care oferea informații despre calitatea aerului a fost îmbunătățit. Astfel, cei interesați pot ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:05
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale pe numele a cinci ialomițeni, cu vârste cuprinse între 19 și 45 de ani, aceștia fiind suspecți în mai multe cauze privind comiterea de furturi. Pentru trei ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:40
(4709 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie ENEL: Fetești a rămas fără apă!

Vineri, 28 iulie 2017, în jurul orelor 15,20, în urma unei avarii la linia de alimentare cu tensiune a Uzinei de Apă Fetești, abonații din localitate au rămas fără apă potabilă. Au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:25
(5720 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat acroșat de un autoturism

Un bărbat de 34 de ani, din județul Constanța, a fost rănit în urma unui accident rutier produs pe raza comunei Stelnica luni, 24 iulie 2017. Acesta a fost acroșat de un autoturism condus de un tânăr, de ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2017, 16:35
(5528 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Stelnica accident


Movilița: Cinci persoane rănite într-un accident rutier

Accident rutier între localitățile Movilița și Coșereni. Cinci persoane au fost rănite după ce 3 mașini s-au ciocnit. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD, însoțiți de un echipaj de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 17:21
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Duminică 22 iulie a.c., în jurul orei 1.30, jandarmii din cadrul unei patrule care asigura măsurile de ordine publică la manifestările culturale prilejuite de «Ziua Comunei Jilavele», au observat pe o alee ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 15:20
(6309 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele scandal


Tabără gratuită organizată de Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni a organizat o mini tabără la Mânăstirea Cozia din județul Vâlcea. Astfel, în perioada 16- ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 12:15
(4637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6220 șomeri, din care 943 șomeri indemnizați, respectiv 5277 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 11:10
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

Duminică, 23 iulie 2017, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au ținut un moment de reculegere în fața instituției, pentru a cinsti memoria polițistului Sorin Vezeteu, ucis în ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2017, 15:30
(4935 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Oficialii MApN au intervenit pentru scoaterea din Dunăre a TAB-ului scufundat

Vineri, 21 iulie 2017, reprezentanții Ministerului Apărării Naționale au intervenit la Bordușani pentru a scoate din apele Dunării TAB-ul scufundat, în urma exercițiului militar NATO, desfășurat în zonă ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2017, 18:25
(11883 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm
șoferi profesioniști TIR
transport cereale
-curse locale
-salariu atractiv
Relații la telefon 0729/158.773

21 Iulie 2017, 11:20


CJP Ialomița: Solicitări scăzute pentru biletele de tratament

O situație a Casei Județene de Pensii Ialomița cu privire la acordarea tichetelor de tratament arată faptul că anul acesta pensionarii ialomițeni nu au făcut demersuri pentru a primi aceste bilete. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2017, 18:15
(8288 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...