Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Recital de final

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 34-25 (16-12)

Recital de final

Duminică, 15 mai, Sala Sporturilor din Slobozia s-a umplut dar n-a mai dat pe-afară ca în alte dăți. A fost meciul prin care fetele de la CSM Unirea Slobozia, pregătite de profesorul Gheorghe Neagu, au pus punct unui sezon foarte greu, în care au trecut repede de la agonie la extraz și invers, lucru care le-a îndepărtat în final de promovare.
Adversarul de duminică a fost HCF Piatra Neamț, echipă pregătită de Dan Valentin, cel care cu ani în urmă o trimitea în handbalul de elită pe Luminița Huțupan. Echipa noastră a preluat rapid inițiativa, iar la primul atac Mihaela Stănciulescu deschidea scorul. Fetele au pus stăpînire pe joc, iar desprinderea pe tabelă a fost doar o problemă de timp. 7... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 19:02 (15968 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Ionașcu, acuzat de «abuz în serviciu»

Dosarul penal privind cabinetul stomatologic al fiicei edilului Sloboziei, la Parchet

Primarul Ionașcu, acuzat de «abuz în serviciu»

La începutul lunii octombrie 2010 un scandal rușinos și aproape penibil izbucnea în orașul primarului Ionașcu. De această dată, scenariul viza atribuirea pe lîngă lege a unui cabinet medical în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia chiar fiicei primarului Ionașcu. La scurt timp, povestea a ajuns să constituie un dosar penal, instrumentat de polițiștii de Investigare a Fraudelor. Actual, dosarul s-ar afla în atenția procurorilor, fiind pe cale să pășească timid în instanță. Iar pentru aceasta, primarul Gabi Ionașcu ar fi acuzat de abuz în serviciu.

Un cabinet stomatologic primit cadou
Începuturile conflictului de atribuire a cabinetului medical s-au pus în august... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 09:34 (14207 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Declarații false pentru subvențiile la vaci, capre și oi

Ialomița: Declarații false pentru subvențiile la vaci, capre și oi

• Fermierii ialomițeni sînt în pericol de a returna banii obținuți prin subvențiile la animale
• Mai mulți crescători de bovine, ovine și caprine au dat declarații false privind datoriile către bugetele locale
• Descoperirea aparține Camerei de Conturi a Județului Ialomița
• Fermierii, obligați să înapoieze banii încasați ilegal

Un recent control al Camerei de Conturi dezvăluie haos în acordarea subvențiilor pentru crescătorii de animale. Mai mulți fermieri ialomițeni și-au falsificat declarațiile pe propria răspundere pentru a deveni eligibili la acordarea subvențiilor. Reprezentanții APIA au «înghițit» falsurile pe nerăsuflate, acordînd miliarde de lei drept sprijin financiar pentru buna creștere a animalelor din exploatații.
Pe scurt, la nivelul anului 2008, an vizat pentru controlul Camerei de Conturi Ialomița, peste 1178 de fermieri ialomițeni au beneficiat de subvenții pentru creșterea bovinelor. Valoarea sprijinului pe cap de animal a fost de 145 lei, în Ialomița fermierii solicitînd subvenție pentru 12800 de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2011, 13:28 (15199 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Record: Ialomița, ultimul loc pe țară la capitolul «comercianți activi»

În luna aprilie 2011, Ialomița a reușit să atingă un record economic negativ. Mediul de afaceri local abia mai supraviețuiește, numărul persoanelor juridice active fiind cel mai mic din țară.

Scade numărul persoanelor juridice!
Deși aparent piața economică locală înregistrează progrese, satisticile specialiștilor plasează Ialomița printre cele mai sărace județe din țară. Asta pentru că procentul de supraviețuire al persoanelor juridice active la acest moment situează Ialomița pe ultimul loc pe țară la acest capitol. Cu cei 7327 de comercianți activi, mediul de afaceri local a înregistrat în luna aprilie 2011 un trend descendent al persoanelor juridice (4637), procentul... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2011, 13:17 (9824 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țiganii din Țăndărei au prejudiciat statul britanic cu peste 1 milion de euro

I-am speriat din nou pe englezi! Sîntem pe prima pagină în The Sun!

Țiganii din Țăndărei au prejudiciat statul britanic cu peste 1 milion de euro

După scandalul din octombrie 2010, referitor la traficul de persoane, Țăndăreiul revine pe prima pagină a ziarelor din Anglia. Celebrul tabloid «The Sun» aduce din nou în atenția opiniei publice cazul țiganilor din Țăndărei, de această dată fiind vorba despre o fraudă de peste un milion de euro din ajutoare sociale acordate de statul englez.

Arestări. «The Sun» precizează că marți, 17 mai 2011, opt țigani din Țăndărei au fost arestați, capul rețelei, Dumitru Teluș, 36 ani, fiind «săltat» chiar de pe aeroportul din Essex. Alături de acesta, au mai fost arestați și Dorina Dumitru, Ion Lincan, Ramona Dumitru, Marian Gheorghe, Adrian Radu, Ion Stoica și Claudia Radu... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 13:40 (14201 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu decapitează URBAN

Directorul Valentin Cilibeanu, sacrificat pe altarul apei

Ionașcu decapitează URBAN

Directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu, ar putea fi înlăturat joi, 19 mai, din funcția pe care o deține de aproape 7 ani. Decizia va fi adoptată în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor, la presiunile primarului Gabi Ionașcu. Semnalul privind intențiile edilului local a fost lansat în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, de luni, 9 mai. Gabi Ionașcu a acuzat atunci staff-ul tehnic al societății de «management defectuos». Potrivit informațiilor oficiale, SC Urban mai are la dispoziție doar 4 luni pentru a furniza apă potabilă, potrivit programului de conformare impus de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Un raport prezentat însă de către SC Urban la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 11:57 (13725 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea a trecut de Rîmnicu Sărat

Elevii lui Constantin Prepeliță au mai îndulcit întrucîtva amarul ratării promovării în Liga secundă. Vineri, 13 mai, Unirea a întîlnit în cadrul etapei a 27-a din Liga a III-a, pe teren propriu, formația CSM Rîmnicu Sărat. Cu ceva emoții, dar meritat, galben-albaștrii s-au impus în fața buzoienilor cu 4-2. Golurile Unirii au fost reușite de Stan, Ivașcă și Viorel Gheorghe de două ori. Cu această dublă, Viorel a adunat impresionanta sumă de 22 de goluri marcate în acest sezon. Adversara Unirii în lupta pentru promovare, Callatis Mangalia nu a avut nicio emoție în partida cu CS Tunari, impunîndu-se cu 3-0. Callatis și Unirea au cîte 61 dar, pe lîngă avantajul meciului direct și, mai nou, al golaverajului... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 11:29 (8511 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Marți, 17 mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a fost invitat să decidă «asocierea în participațiune» pentru redeschiderea Spitalului din localitate în regim privat. Decizia survine după ce, la sfîrșitul lunii ianuarie, Ministerul Sănătății a decis închiderea a 182 de spitale din țară din considerente pecuniare. Pe lista neagră a fost inclus și Spitalul Țăndărei, singurul spital fără datorii din Ialomița. Revenind, viitorul proprietar al Spitalului este dr Filip Constantin, un neurochirurg care susține că intenționează să privatizeze 10 spitale din România. Dacă privatizarea se va dovedi un succes, administrația locală va avea dreptul la jumătate din profiturile obținute.

Privatizare la foc automat... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 11:17 (16974 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: În căutarea unui loc de veci la Cimitirul Municipal

Slobozia: În căutarea unui loc de veci la Cimitirul Municipal

La ultima ședință de Consiliu Local, Ștefan Costea, directorul DADP Slobozia a anunțat că «în cazul unei catastrofe naturale, Cimitirul Municipal nu are suficiente locuri de veci pentru populație». Anunțul a suscitat vii polemici în rîndurile consilierilor care s-au dovedit extrem de sensibili la această problemă a comunității. Pentru a evita panica, primarul Gabi Ionașcu a anunțat că are în vedere mai multe soluții practice de remediere a acestui deficit. La acest moment, 100 de persoane se află pe lista de așteptare a autorităților pentru a-și rezerva un loc de veci în Cimitirul Municipal...

Cu Florin, la cimitir
Cimitirul Municipal din Slobozia are 12,5 hectare și... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2011, 19:20 (16198 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a reabilitat 20 la sută din rețeaua județeană de drumuri

Miliarde pentru drumuri de milioane

Ialomița a reabilitat 20 la sută din rețeaua județeană de drumuri

Datele statistice legate de Ialomița consemnează faptul că rețeaua județeană de transport însumează 1138 de kilometri, în care sînt incluse drumuri naționale, județene și comunale, 20 de kilometri de autostradă și 276 de kilometri de rețea feroviară și fluvială. Din această cifră, puțin peste o treime, respectiv 437 de kilometri, este reprezentată de drumurile județene. Reabilitarea acestor drumuri a fost declarată una dintre prioritățile administrației ialomițene și continuă să reprezinte o preocupare constantă pentru oficialii Consiliului Județean.

80 de kilometri de Drumuri Județene, două mandate
Saga drumurilor județene a început prin 2005, anul în care administrația... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2011, 10:22 (13048 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Murim de cancer și inimă rea

Ialomița: Murim de cancer și inimă rea

Conform datelor statistice oferite de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița, murim de cancer și inimă rea. Situația e cu atît mai paradoxală cu cît ocupăm un loc fruntaș la capitolul tratamente. Potrivit unei alte statistici, de această dată a Casei Județene de Asigurări de Sănătate, în primul semestru al anului 2011 ialomițenii au folosit 15 milioane doze de tratament (!?).

68 la sută din populație suferă de boli ale aparatului circulator
În județul Ialomița, atît în mediul rural, cît și în cel urban bolile de inimă sînt cele care afectează cu precădere populația. Anual, peste 2000 ialomițeni mor doar din această cauză. Potrivit datelor oficiale, imediat după... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2011, 13:47 (8978 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, în finala de dublu la Turneul din Bulgaria

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, în finala de dublu la Turneul din Bulgaria

Începînd cu 9 mai 2011, Sorin Iordache, tenismen legitimat la Tenis Con Slobozia, a participat la primul turneu din străinătate din cadrul Tennis Europe Junior Tour (ETA) aferent juniorilor pîna în 14 ani, la Svilengrad (Bulgaria).
Plecat din postura de favorit 2, Sorin a trecut în primul tur de bulgarul Zdravko Chandrev, cu scorul de 6-1, 6-4, l-a depășit pe rusul Dionis Polikhronidi, văzut inițial ca unul dintre favoriții la titlu, cu scorul de 7-6 (tiebreak cîștigat cu 7-0), 6-0. În sferturile de finală, Sorin nu a reușit să treacă de un bulgar jucător cu mîna stîngă, cu un stil aparte de a lovi mingea-Veliki Cholakov, fiind învins dupa 2 ore de joc cu scorul de 4-6, 2-6.
Făcînd pereche... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2011, 10:25 (9753 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Generația de sacrificiu se pregătește de «clasa 0»

Ialomița are peste 3000 de copii care vor fi obligați să meargă la școală înainte de vreme

Generația de sacrificiu se pregătește de «clasa 0»

Legea 1 din 2011 este pe cale să producă o nouă generație de sacrificiu. Este vorba despre copiii care la începutul anului școlar 2012/2013 vor avea vîrsta cuprinsă în intervalul 6-7 ani și care, potrivit noii Legi a Educației, vor fi obligați să meargă la școală în «clasa 0». Conform estimărilor Inspectoratului Școlar Ialomița, la acest moment sînt 3081 de copii care vor fi cuprinși în această formă de învățămînt. Inspectorul general școlar, Ilie Stavăr susține că necesarul de cadre didactice va fi completat cu personal necalificat.

«Clasa 0», coșmarul părinților
Teoretic, «clasa 0» nu este o noutate. Ea există în acest moment la nivelul grădinițelor sub denumirea de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2011, 07:09 (14338 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul Național de Dezvoltare Rurală, ultima speranță pentru Ialomița

Proiectele europene, în atenția autorităților județene

Programul Național de Dezvoltare Rurală, ultima speranță pentru Ialomița

Săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a organizat o dezbatere informală în cadrul căreia cele două Grupuri de Acțiune Locală existente în Ialomița și-au prezentat rezutatele activității desfășurate în ultimii ani. Potrivit prefectului Mădălin Teculescu, întîlnirea a avut drept scop identificarea și eliminarea oricăror disfucționalități administrative care ar putea periclita accesarea fondurilor europene în cadrul Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR). Reamintim că PNDR este metodologia pe baza căreia poate fi accesat Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală și care respectă liniile directoare strategice de dezvoltare rurală ale Uniunii Europene.

Grupurile de Acțiune Locală, scoase la tablă... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2011, 11:48 (13911 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

General Magheru, nr. 73

General Magheru, nr. 73

Sînt peste 200! Unii trăiesc aici de 30 de ani. Alții abia s-au mutat! Toți au însă un numitor comun: locuiesc pe strada General Magheru, la numărul 73. Dacă nu credeți, rugați-i să vă arate un buletin! Dacă au, că nu toți și-au permis luxul unui buletin, vă vor demonstra că în anul de grație 2011 autoritățile locale din Slobozia ar putea intra lejer într-o carte a recordurilor administrative pentru această performanță unică.

La pas pe Gen. Magheru
Teoretic, la Gen. Magheru, nr. 73 e sediul fostului IAS Slobozia. Același sediu vechi pe a cărui poartă stă scris, pe post de avertisment, «proprietate privată». Practic însă, nr. 73 înseamnă tot ce se întinde dincolo de curtea... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2011, 09:24 (7300 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Poliției de Frontieră Ialomița, urmărit penal

Comandantul Tîrsănoagă și indemnizațiile ilegale de chirie

Șeful Poliției de Frontieră Ialomița, urmărit penal

Un butoi cu pulbere penală este gata să explodeze la Poliția de Frontieră Ialomița. Scandalul îl aduce în centrul atenției pe șeful instituției, Costel Tîrsănoagă și oarece indemnizații ilegale de chirie încasate de angajații instituției... Dosarul s-ar afla la Parchetul Județean, iar procurorii tocmai ar fi îndrăznit să înceapă urmărirea penală pe numele lui Costel Tîrsănoagă.

Unde-i lege, nu-i tocmeală!
Mai mulți angajați ai Inspectoratului Poliției de Frontieră Ialomița întind mîna. Și nu oricum! Polițiștii așteaptă ca, lună de lună, statul să le deconteze cheltuielile cu chiriile căci, deh!, sînt apărători ai patriei, neamului și frontierelor românești. Doar că cei... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2011, 06:14 (58739 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a câștigat în instanță

Strezoiu-Stavăr 1-0

Directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a cîștigat în instanță

Directorul Costică Strezoiu a cîștigat procesul intentat Inspectoratului Școlar Județean la Tribunalul Ialomița, miza judecății fiind funcția de director al Grupului Școlar «A.I. Cuza». Judecătorii s-au pronunțat miercuri, 11 mai, iar decizia îl propulsează pe Strezoiu din nou la șefia instituției școlare.

Demitere cu scîntei
La jumătatea lunii februarie, directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a fost demis. Decizia, catalogată de dascălii ialomițeni drept una dintre cele mai controversate, aparținea inspectorului general școlar, Ilie Stavăr. Argumentul principal al măsurii viza o decizie haotică a directorului Strezoiu de a introduce în școală o a doua condică de prezență... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2011, 13:14 (42891 vizualizări - 47 comentarii)

EVENIMENT

Caloianul a venit la Slobozia

click pe poză

Joi, 12 mai, Caloianul a ajuns și la Slobozia. Evenimentul a fost organizat de Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia, gazdă tradițională a tradițiilor agrare de pe Bărăgan. Ca în fiecare an, au participat elevii școlilor din Cegani, Giurgeni, Smirna, Miloșești, dar și preșcolarii Grădiniței cu program normal Slobozia. Cei peste 100 de participanți și-au început procesiunea în curtea Muzeului și s-au oprit pentru a arunca în apă Caloianul la fîntîna din centrul orașului. Procesiunea a fost remarcată de slobozenii prezenți pe stradă la acea oră, mulți dintre ei amintindu-și că au fost cîndva parte a acestor obiceiuri tradiționale de primăvară.

Caloianul. ... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2011, 13:02 (17199 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Promovarea s-a înecat în Dunăre

Fotbal, Liga III, Dunărea Călărași-Unirea Slobozia 2-0

Promovarea s-a înecat în Dunăre

Călărașiul a primit cum se cuvine liderul la zi al Seriei a II-a din Liga a III-a, Unirea Slobozia. Vineri, 6 mai, Dunărea a fost susținută de un stadion aproape plin, cum Slobozia n-a mai văzut demult. Dunărenii, care în etapa precedentă se făcuseră mici-mici de tot, în meciul cu Mangalia au scos în partida cu elevii lui Prepeliță toate armele din dotare, de parcă de acest joc ar fi depins întreaga istorie a fotbalului călărășean.
În prima repriză, jocul a fost tăios de ambele părți, dar niciuna dintre echipe nu a mușcat decisiv. A doua parte a început cum nu se poate mai prost pentru Unirea. După ce Viorel Gheorghe execută peste poartă o lovitură liberă de la 11 metri, Dunărea deschide scorul... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2011, 18:41 (12810 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Ne-a rămas doar lupta pentru podium

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ne-a rămas doar lupta pentru podium

Așa cum era de așteptat, CSM Unirea Slobozia a depășit-o duminică, 8 mai, de-o manieră categorică pe lanterna roșie a Seriei A din Liga secundă, Universitatea Tîrgoviște. 45-17 (20-8) pentru Unirea a fost scorul cu care s-a terminat această partidă contînd pentru etapa a XXVII-a, penultima a Campionatului.
A fost a treia victorie a deocamdată interimarului Gheorghe Neagu, cel care mai are de trecut un hop pentru a-și realiza obiectivul propus. Duminică, 15 mai, vine la Slobozia, HCF Piatra Neamț, o echipă imprevizibilă care alternează evoluțiile slabe cu prestațiile remarcabile. Ultimul meci al Campionatului este totodată cel mai dificil din scurtul mandat al profesorului Neagu, cel care printr... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2011, 15:36 (11815 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Drive test Hyundai la Europa FM

Drive test Hyundai la Europa FM

Importatorul mărcii Hyundai în România și Europa FM au demarat o colaborare menită să aducă modelele auto marca Hyundai mai aproape de ascultătorii postului național de radio. Astfel, pe durata a șase săptămîni ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:40
(14744 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhar reținut de polițiști

Vineri, 5 noiembrie a.c., polițiștii urziceneni au identificat, pe raza localității Sinești, un tînăr de 19 ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Sectorului nr. 4 București a emis mandat de ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:30
(13638 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Evaziune cu morcovi

În cursul zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., polițiști din Fetești au organizat și desfășurat pe raza municipiului o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor ce efectuează activități de comerț ilicit ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:25
(12349 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr acuzat de proxenetism în Spania, prins de polițiști

Încă un bărbat din Țăndărei a fost arestat de polițiști. Tînărul de 20 de ani a fost prins de polițiști miercuri, 4 noiembrie, pe numele său fiind emis un mandat de arestare european de către autoritățile ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:20
(15323 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Braconier cercetat penal

Un tînăr de 22 de ani din Movilița este cercetat penal de polițiști după ce a fost prins pescuind într-o baltă privată. Bărbatul a fost descoperit joi, 4 noiembrie, cînd cu ajutorul unei plase monofilament ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:19
(13680 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal cu legume-fructe

Joi, 4 noiembrie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune al cărei scop principal l-a constituit surprinderea și sancționarea faptelor de comerț ilegal. Astfel, în timpul verificărilor, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:17
(16580 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii vor asigura ordinea cu ocazia pelerinajului la moaștele Sf. Ioan Gură de Aur

Jandarmii vor asigura, în perioada 5-9 noiembrie 2010, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul laic de mare importanță pentru creștinii ialomițeni și anume, aducerea la Mînăstirea «Sfinții Voievozi ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:23
(10138 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu pentru gestionarea situațiilor de urgență la Fabrica de ulei-Expur

Luni, 8 noiembrie a.c., începînd cu ora 10.00, la sediul Fabricii de ulei Expur din Slobozia se va desfășura un exercițiu pentru gestionarea unor situații de urgență potențial produse la operatorul economic ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:15
(21838 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15140 vizualizări - 0 comentarii)


1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19371 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16427 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13563 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15534 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15487 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8419 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13308 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13091 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14291 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9574 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8216 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16448 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14489 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13655 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16779 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17202 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15585 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14159 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16285 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...