Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

La câteva secunde de egal

Handbal, HCF Piatra Neamț-CSM Unirea Slobozia 25-24 (15-11)

La cîteva secunde de egal

Meciul cu HCF Piatra Neamț disputat duminică, 6 martie, sub Pietricica a avut un debut echilibrat: 5-5, după 10 minute. Gazdele au preluat apoi frîiele jocului desprinzîndu-se pînă la pauză la 4 goluri. Elevele lui Marian Simion s-au lovit de prestația bună a portarului nemțean ajutat și de o apărare bine organizată. Și debutul părții secunde a stat sub spectrul HCF-ului, care s-a distanțat la un moment dat la 6 goluri (18-12). Echipa noastră a revenit în joc și, în urma unor atacuri fulgerătoare, a recuperat pînă la 18-19, cu un sfert de oră înainte de deznodămînt. A urmat un final electrizant cu Piatra Neamț distanțîndu-se la 3 goluri (21-19) și Slobozia revenind în joc și ajungînd să egaleze... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2011, 19:21 (9118 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

(Ama)racii

Balnearii profesorului Florin Martinescu au dat încă un pas înapoi în lupta pentru promovare. Chiar dacă au rămas pe podium s-au depărtat la 4 puncte de lider, distanță greu de remontat că doar nu sîntem în Liga lu’ Mitică! Pe amăreni i-a încurcat în prima etapă a returului Recolta Gheorghe Lazăr, un fel de Asta sau Gaz Metan a Ialomiței, echipă care sigur va juca rol de arbitru al promovării. Postură în care se vor afla și feroviarii (sau mai degrabă geamgii) din Fetești, care au fost performerii etapei și, așa cum preconizam, au cu totul altă față decît cea arătată în tur. Riscînd un pariu o putem credita pe Rapid Fetești cu șanse certe la promovarea în Liga a III-a în sezonul 2011-2012. Revenind... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2011, 19:16 (9489 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte libere

Adrian Turcu, locul I la Mangalia

Sîmbătă, 5 martie, s-a desfășurat la Mangalia Campionatul Național pe echipe rezervat cadeților. Deși nu a putut alinia o echipă, CSM Slobozia a participat la un concurs individual, cu caracter amical, care i-a adunat pe cei mai buni luptători din țară și unde l-a înscris la categoria 54 kg pe Adrian Turcu. Reamintim că sportivul în vîrstă de 16 ani este campion național en-titre, la categoria 42 kg. Adrian și-a respectat blazonul și la Mangalia, unde l-a depășit în semifinale pe titularul echipei naționale la 54 kg, iar în finală a învins în repriza a doua prin tuș (echivalentul knock-out-ului de la box). «Pentru noi a fost un test reușit care ne ajută foarte mult în pregătirea competițiilor... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2011, 19:12 (12187 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban a murit. Trăiască...Urban!

Societatea de furnizare a apei, «oaia neagră» a administrației locale

Urban a murit. Trăiască...Urban!

De aproape 20 de ani, prin luna februarie, conducerea SC Urban emite și prezintă Adunării Generale a Acționarilor (consilierii locali ai Consiliului Municipal Slobozia) un raport anual privind activitatea firmei. Și tot de aproape 20 de ani, raportul este catastrofal, iar consilierii locali cer cu vehemență măsuri drastice și imediate pentru redresarea societății. Anul acesta, raportul a fost prezentat Consiliului Local într-o zi de joi, 24 februarie. Iar concluziile vă aparțin!

Urban a produs cu 25 la sută mai puțin decît anul trecut
Potrivit raportului prezentat Consiliului Local, rezultatele financiare brute ale SC Urban în anul 2010 sînt mai mici cu 25,5% față de... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2011, 11:40 (8254 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Traian Ionescu, cel mai vechi judecător din Ialomița

Traian Ionescu, cel mai vechi judecător din Ialomița

Un judecător poate ajunge să judece pînă la 100 de cauze zilnic. O muncă de Sisif pe pe care avocații pledanți susțin că n-ar face-o nici plătiți în aur. Președintele Tribunalului Ialomița, Traian Ionescu, o face de 49 de ani. O viață de om într-o funcție pe care cei mai mulți dintre noi o invidiem, dar despre care cei care o cunosc spun că este o povară. O povară dulce, ar adăuga domnul Ionescu, dacă ar fi întrebat. Noi însă nu am făcut-o! Am întrebat în schimb cum s-a ajuns aici, într-un județ în care numai 10 la sută dintre cauze sînt de natură penală...

100 de dosare pe cap de judecător
Slobozia are 24 de judecători: 18 la Tribunalul Ialomița și 6 la Judecătoria... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2011, 18:51 (19869 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fabrică de cafea la Klevek Factory

Evaziune libaneză la Fetești

Fabrică de cafea la Klevek Factory

Un raid inopinat al mai multor reprezentanți ai instituțiilor publice de control din Ialomița la o fabrică de conserve din Fetești a iritat spiritele libaneze ale patronilor. Mai mult, oamenii legii s-au ales cu acuzații de agresiune fizică și abuzuri grosolane. Cert este faptul că, în urma controlului, fabrica a fost văduvită de vreo 11 mii de conserve, fără documente, dar și cu verificări suplimentare pentru zeci de tone de cafea ce urma a fi procesată la fabrica de la Fetești...

Alo, 112? Scandal la Klevek Factory!
Polițiști ialomițeni, comisari ai Gărzii Financiare, reprezentanți ai Direcției Sanitare Veterinare au descins în urmă cu două săptămîni, miercuri, 16... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2011, 05:49 (25347 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Mangalia a furat-o acasă! Slobozia se desprinde!

Aflată undeva la mijlocul clasamentului, Phoenix Ulmu venea la Slobozia după ce fusese părăsită chiar în săptămîna jocului de antrenorul Augustin Călin. Fostul jucător al Craiovei și Stelei a ales o destinație exotică. Asta nu i-a împiedicat pe călărășeni să dea o replică dîrză liderului seriei a doua din Liga a III-a, la meciul de debut al returului. Unirea nu a arătat mare lucru în prima repriză, doar lovitura de cap a lui Avanu punîndu-l la încercare pe portarul advers. În a doua parte, tot Avanu dă lovitura, dar aceasta caută doar picioarele unui adversar. Fault care se putea termina urît, iar arbitrul scoate cartonașul roșu. Inflamare galben-albastră, dar secundul Costea Enache calmează spiritele... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2011, 19:03 (9728 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga I

Cernea scufundă vicecampioana Urziceni

Față de meciul cu Rapid, Marian Pană a început întîlnirea cu Tîrgu Mureș din etapa XX cu trei noutăți: Cernea, Homei și Lupu. Portarul Urziceniului și-a arătat clasa în minutul 7, cînd l-a blocat excelent pe Dorel Zaharia în drumul spre gol. În minutul 13 însă, a scăpat mingea ca pe săpun, lucru de care a profitat vulpoiul Iencsi, iar Mureșul a trecut în avantaj.
Joc prost al alb-albaștrilor, afirmație pe care o susține momentul primei ocazii a lupilor, abia minutul 55, cînd Rusescu a făcut ce a vrut în careul ardelean, dar a tras anemic. La un minut distanță, oaspeții dau replica prin Didy, care a tras puțin pe lîngă, iar același Rusescu (minutul 66) l-a pus la grea încercare pe portarul oaspeților... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2011, 19:01 (10095 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apele subterane din județul Ialomița trebuie tratate pentru a fi potabile

Apele subterane din județul Ialomița trebuie tratate pentru a fi potabile

În ultimii ani, Ialomița a fost zguduită permanent de scandaluri publice privind calitatea apei furnizate locuitorilor județului. Pentru a pune capăt speculațiilor, autoritățile ialomițene au cerut rapoarte amănunțite legate de calitatea apei furnizate locuitorilor din pînzele freatice din subteran. Un ultim raport al Administrației Bazinale de Apă Buzău-Ialomița confirmă faptul că apa din pînzele freatice de adîncime este potabilă cu condiția ca ea să fie tratată în funcție de particularitățile fiecărui foraj de extracție.

Apă bună după tratare
În spațiul hidrografic Buzău-Ialomița au fost identificate și delimitate 18 corpuri de apă subterană freatică din care 1... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2011, 12:27 (12844 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Doctorul Stoica, președintele Elodiilor ialomițene

Doctorul Stoica, președintele Elodiilor ialomițene

5 minute de publicitate politică
O nouă săptămînă, un nou politician! Credincioși obiectivului de a vă prezenta politicieni despre care n-ați auzit niciodată, oameni din eșaloanele 2, 3, 4, șamd ale politicii locale, membri de partid curați, ca argintul strecurat (de-ăștia n-am găsit, dar mai căutăm), oamenii simpli îndrăgostiți de politică... Ne-am trezit în situația de a fi obligați să alegem între un președinte de scară de bloc de la PSD, un președinte de organizație municipală de la UNPR și președintele interimar al Partidului Poporului, filiala Ialomița. A învins cel din urmă! Nu doar pentru că zilele astea orașul a fost cutremurat de zvonul că un sondaj de opinie underground... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2011, 10:52 (28640 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, câștigător al trofeului «Cupa de Iarnă»

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, cîștigător al trofeului «Cupa de Iarnă»

Începînd cu 26 februarie, la Galați, s-a desfășurat ediția a XVIII-a a «Cupei de Iarnă», unul dintre cele mai puternice turnee de tenis de cîmp ale sezonului. La 10 ani fete, Alexia Gîndac, de la CSS Slobozia, a cîștigat turneul la categoria ei de vîrstă, ca și Andreescu Cristian, care și-a adjudecat trofeul la categoria 12 ani băieți.
La 14 ani fete, Irina Nițu de la CSS a pierdut primul meci disputat în fata gălățencei Filip Alexandra cu 6-1,4-6,4-6. Pe tabloul băieților la 14 ani au fost înscriși 4 slobozeni, printre care și Sorin Iordache, cap de serie nr. 1. Acesta a confirmat atît clasa, cît și valoarea tenisului practicat, fiind singurul care a reușit să promoveze pînă în finală. Sorin... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2011, 16:32 (9463 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenințare cu sinuciderea prin 112

Dragoste cu năbădăi pe stîlpul de înaltă tensiune

Amenințare cu sinuciderea prin 112

Joi, 3 martie, în toiul nopții, Nicolae Haidalac, un slobozean de 37 ani, cu un picior amputat, s-a urcat pe stîlpul de înaltă tensiune din imediata vecinătate a fostului CAP din Cartierul Bora și a amenințat că se aruncă în gol. El a cerut polițiștilor, alertați prin intermediul servicului de urgență 112 să îi fie rezolvată o problemă de familie. După 3 ore de negocieri, bărbatul a acceptat să coboare de pe stîlp. În cadrul operațiunii au fost mobilizați peste 30 de polițiști, pompieri și personal din cadrul Ambulanței Slobozia.

Amenințare cu sinuciderea prin 112
Joi seară, în jurul orelor 20.00, polițiștii din cadrul serviciului de ordine publică Slobozia au fost alertați... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2011, 10:19 (9419 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1,5 milioane euro pentru o stație de epurare în orașul Amara

Bani cu nemiluita pentru infrastructura stațiunii

1,5 milioane euro pentru o stație de epurare în orașul Amara

Cu proiecte de 10 milioane de euro aflate în diferite stadii de derulare, stațiunea Amara are șanse să redevină în următorii 3 ani una dintre destinațiile turistice de top ale țării. Ultima dintre realizările administrației locale o reprezintă aprobarea Ministerului Dezvoltării Regionale și Turismului pentru un proiect de «reabilitare a sistemelor de apă și canalizare, pecum și a stațiilor de tratare a apei potabile și stațiilor de epurare a apelor uzate». Potrivit declarațiilor reprezentanților administrației locale, proiectul va rezolva definitiv problema evacuării apelor uzate la nivelul orașului Amara și al stațiunii.

Amara, eligibilă!
Eforturile administrației locale... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2011, 18:38 (35891 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat contractul cu Casa de Sănătate Ialomița

Scandal pentru nimic!

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat contractul cu Casa de Sănătate Ialomița

După îndelungi negocieri, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cedat, semnînd actul adițional cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. În acest mod, conflictul privind finanțarea celei mai mari unități sanitare din județ s-a stins. Cel puțin pentru moment!

Mediere bucureșteană pentru Sănătate ialomițeană
La începutul lunii februarie, CJAS Ialomița a anunțat bugetul detaliat al primelor trei luni de Sănătate ialomițeană. Potrivit cifrelor, cea mai mare parte a bugetului în primele trei luni a fost redirecționată către spitalele ialomițene. Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, potrivit bugetului, cîte 2,5 milioane lei lunar, dintre aceștia 1,... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2011, 09:23 (15414 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Costică Strezoiu, directorul cu petiția

Culisele unei execuții politicianiste

Costică Strezoiu, directorul cu petiția

În urmă cu două săptămîni, Costică Strezoiu, directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» din Slobozia a fost demis. O decizie controversată, rapidă și rămasă încă neînțeleasă. Oficial, demiterea s-a produs ca urmare a bulversării sistemului de învățămînt de noua lege a Educație. Un domeniu pe cît de vast pe atît de complicat și violat politic din toate perspectivele...

Istoria unei demiteri neanunțate
La jumătatea lunii februarie, într-o zi de miercuri, la primele ore ale dimineții, la Grupul Școlar «A.I. Cuza» se puneau bazele unui nou scandal ce avea să zguduie învățămîntul ialomițean. După o altercație verbală, inspectorul general Ilie Stavăr avea să-l demită, la fel de... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2011, 14:15 (43007 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

SPORT

Și-au consolidat poziția secundă

Handbal, Unirea Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 37-13 (20-6)

Și-au consolidat poziția secundă

Meciul împotriva Universității Tîrgoviște a însemnat o nouă victoire la pas pentru Unirea. Duminică, 27 februarie, fetele antrenate de Marian Simion au avut din nou sala arhiplină, iar publicul, entuziast ca de obicei, a gustat din plin avalanșa de goluri venită în poarta adversă.
37-13 este un rezultat care nu lasă loc de comentarii. Au existat și momente de relaxare pentru Unirea, cauzate de lejeritatea partidei, dar aceste greșeli dispar de regulă la meciurile cu adversari dificili.
Notabilă în partida de duminică a fost revenirea pivotului Simona Balcan, care a avut o prestație foarte bună, fiind cea mai prolifică marcatoare. Pentru Unirea au înscris: Balcan (9 goluri), Ștefan (6 goluri... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:09 (9617 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Fotbalul județean iese din hibernare

Tocmai la mijlocul perioadei cînd femeile dețin supremația, adică pe 5 martie, se reia Campionatul Ligii a IV-a. Lupta la vîrf pare mai încinsă ca niciodată, urmînd a se da între echipele aflate pe primele 3 locuri: Axintele, Abatorul și Amara. Dintre acestea, Victoria Amara a suferit în această iarnă cele mai însemnate mișcări de trupe. Au plecat Avram, la Rapid Fetești și Negustoru, la Andrias Andrășești și au venit juniorul Iovănescu, de la CSS Slobozia, Anghel, de la Albești, Barbu și Ruse, de la Libertatea Sălcioara și Sava, de la Unirea Tricolor București.
Rapid Fetești este fără doar și poate campioana transferurilor în această pauză competițională. Pe lîngă Avram, de la Amara, Feteștiul... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:05 (9063 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Promovarea Unirii Slobozia, misiune posibilă

După o iarnă parcă mai lungă decît oricînd, fotbalul Ligii a III-a pornește iarăși la drum. Emoții mari pentru jucători, banca tehnică și suporterii Unirii Slobozia. Echipa noastră este în postura de lider de toamnă și are ca obiectiv clar promovarea în eșalonul secund, acolo unde Slobozia n-a mai călcat de 18 ani. Tocmai de aceea conducerea a angajat pentru amicalele perioadei de pregătire adversari tari, cum ar fi Dunărea Galați, Gloria Buzău sau Steaua II. Meciul cu speranțele Stelei a fost de altfel cel mai spectaculos, tabela însumînd la final 9 goluri. Steaua II a cîștigat cu 5-4, dar Unirea a avut 1-0 la pauză, iar la un moment dat, în repriza secundă, 4-3. Atacanții lui Constantin Prepeliță... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 19:02 (9940 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Gîndac și Andreescu au cîștigat «Cupa de Iarnă»

Săptămîna trecută a fost una fastă pentru copiii de la secția de Tenis a CSS Slobozia. La «Cupa Mazicon» din București, Alexia Gîndac s-a impus la categoria 10 ani, fete. Tot la 10 ani, dar băieți, a triumfat Ștefan Adreescu. Cei doi au recidivat cîteva zile mai tîrziu și la puternicul turneu «Cupa de Iarnă» de la Galați, aceste două succese urmînd să le îmbunătățească simțitor situația în clasament. Tot la «Cupa de Iarnă», turneu care continuă și în acestă săptămînă, Cristian Andreescu și Bogdan Corbea joacă semifinalele la categoria 12 ani. Marți, 1 martie, s-a dat startul întrecerilor și la 14 ani. La această categorie Sorin Iordache de la Tenis Con este cap de serie numărul 1... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 14:46 (9298 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița, în topul județelor cu cele mai puține firme active

Raport de criză

Ialomița, în topul județelor cu cele mai puține firme active

Mediul de afaceri ialomițean se păbușește. Și dacă nu se prăbușește, se chinuie să supraviețuiască. Deși politicienii anunță triumfător finalul crizei și semnificative creșteri de natură economică, Ialomița rămîne codașă. Codașă la numărul de firme active...
Ialomița se situează pe unul dintre primele locuri de la coadă într-un top al firmelor răpuse de criza economică. Cel puțin așa reiese dintr-o situație statistică a Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție ce a dat publicității datele informative aferente lunii ianuarie 2011 la capitolul suspendări, dizolvări sau radieri voluntare de societăți comerciale.
La nivelul întregii țări, în luna ianuarie 2011 funcționau aproximativ... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2011, 11:04 (18157 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 13:53
(9829 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4079 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5471 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6318 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18204 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8339 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(6997 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7782 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8904 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7630 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7148 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...