Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are bani pentru 24 de ore de viscol

Record negativ pentru deszăpezire la nivelul județului

Ialomița are bani pentru 24 de ore de viscol

După «războiul zăpezii» declanșat între autorități în iarna 2009-2010, oficialii județului par să nu fi înțeles nimic. În prag de iarnă, cu o atenționare de cod galben trecută glonț pe la urechi și sabia viscolului de Bărăgan deasupra capetelor, pentru deszăpezirea drumurilor județene din Ialomița au fost alocate fonduri de doar 100 mii de lei. Banii reprezintă de 9 ori mai puțin decît alocarea bugetară de anul trecut și nu sînt suficienți nici pentru combustibilul necesar parcurgerii celor 487 de kilometri de drum județean aflați în grija SC Drumuri Județene. Autoritățile declară că știu ce fac și spun că vor suplimenta fondurile existente «dacă va fi cazul».

De nouă ori mai puțini bani decît anul trecut... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2010, 05:38 (13707 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Ce meci! Ce atmosferă!

CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 31-22 (16-14)

Ce meci! Ce atmosferă!

Ce final de an! CSM Unirea a făcut spectacol la despărțirea de 2010. Elevele lui Marian Simion au început timid jocul cu HCF Piatra Neamț, disputat miercuri, 15 decembrie. Oaspetele au avut lovitura de start și au dechis scorul. În prima repriză s-a mers umăr la umăr, atît pe teren, cît și pe tabelă. Totuși, din încleștare au iesit mai bine slobozencele, care au savurat la pauză un avantaj de 2 goluri.
A doua repriză a fost altceva. Jucătoarele noastre au predat o adevărată lecție de handbal, iar publicul a creat o atmosferă cum n-a mai fost demult în sala de la Slobozia. N-a mai fost loc de calmitate, de joc cu frîna trasă. Impulsionate de spectatori, fetele noastre s-au năpustit peste semicercul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 12:11 (10947 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

«Sperăm ca fotbalul să promoveze anul viitor!»

Primarul municipiului Slobozia, ing. Gabi Ionașcu

«Sperăm ca fotbalul să promoveze anul viitor!»

Bani sînt puțini, dar restanțele vor fi achitate sau cel puțin se fac eforturi în acest sens. Fotbalul va promova în 2011 în Liga secundă, iar handbalul în 2012 în Liga Națională. Acestea sînt, în mare, cîteva idei desprinse din discuția purtată cu primarul Gabi Ionașcu. Pentru detalii, citiți ceea ce urmează.
-Domnule Ionașcu, echipa de fotbal termină anul pe primul loc, iar cea de handbal e în cărți pentru promovare. Așadar, un an sportiv bun...
-În contradicție cu situația de criză, evident că anul sportiv este unul de succes. Echipa de fotbal are șanse mari la promovare, iar cea de handbal este pe un loc meritoriu. Firește, accederea în eșaloanele superioare... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 10:06 (10067 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbalul ialomițean și-a premiat performerii

Fotbalul ialomițean și-a premiat performerii

Sîmbătă, 11 decembrie, fotbalul ialomițean s-a adunat în masă la restaurant pentru concluziile anului 2010. Masa, pe lîngă, ciorbă, friptură și ceva udătură bine-venită, a conținut și un aperitiv de cupe și diplome acordate performerilor anului. Amfitrioni, președintele AJF Mihai Basarab, responsabil cu premierea și secretarul general Vasile Drăgan, responsabil cu poantele. «A fost un an cu mai multe bile albe decît negre. Am făcut progrese la capitolul baze sportive și la arbitraj. Sper ca în 2011 campioana județului să reușească promovarea în Liga a III-a și să rămînă acolo» a punctat Mihai Basarab. Ca în fiecare an, și în 2010 au fost premiați golgheterii din cele 5 serii ale eșaloanelor județene... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 10:02 (9542 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Victorie lejeră cu Tîrgoviște

Unirea Slobozia a disputat sîmbătă, 11 decembrie, meciul din etapa a XIII-a în compania celor de la Universitatea Tîrgoviște. Meciul de sub Turnul Chindiei a avut aceeași desfășurare a acțiunii din sezoanele precedente. Slobozia a condus ostilitățile de la un capăt la altul și s-a impus lejer cu 36-17 (18-7). Pentru Unirea au marcat Stănciulescu 11 goluri, Păduraru 4, Goanță 4, Balcan 4, Ștefan 4, Popescu 3, Simion 2, Baciu 2 și Nica 1. În aceeași etapă, în meciul cap de afiș, Știința Bacău a trecut de Rapid cu 29-22 și se menține pe locul 2 cu 20 de puncte, urmată pe 3 de Unirea Slobozia cu 19 puncte. Miercuri, 15 decembrie, orele 16,30, Unirea joacă acasă în ultimul meci din acest an împotriva... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 10:00 (9336 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Două victorii pentru junioarele III

CSS Slobozia a participat între 10 și 11 decembrie la al doilea turneu din cadrul Campionatului Național de handbal feminin junioare III, desfășurat la Brăila. Avînd în vedere valoarea combatantelor, putem concluziona că, prin cele două victorii obținute, elevele lui Marian Simion au scos maximum posibil din această competiție. CSS Slobozia a trecut de CSS Constanța (28-25) și de Axiopolis Cernavodă (22-11), dar a trebuit să se recunoască învinsă de LPS Brăila (18-40) și CSS Galați (17-27). Slobozia ocupă după acest turneu locul III cu 6 puncte, avînd șanse minime de calificare la turneul semifinal. «Pot spune că a fost un turneu reușit în care ne-am atins obiectivul, iar jocul fetelor a manifestat... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:59 (9680 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă, Campionul Campionilor

Tenis de cîmp

Mihai Geantă, Campionul Campionilor

În perioada 10-12 decembrie, la Amara, s-a desfășurat Turneul Campionilor, competiție de tenis rezervată primilor clasați în topul FRT, la categoria 55+. Așa cum îi stă bine unei gazde, Slobozia a fost reprezentată de doi sportivi: Mihai Geantă și Cornel Chirică. «A fost un concurs frumos, unde s-a jucat un tenis de o calitate deosebită» a declarat președintele TenisCon, Constantin Ștefan. Concursul a fost cîștigat de președintele CJAS, Mihai Geantă, cel care a obținut 5 victorii din tot atîtea jocuri și l-a depășit în finală de botoșăneanul Florin Marțolea. «Mi-am dorit să arăt că locul în clasament nu este întîmplător și cred că am reușit» a conchis Mihai Geantă. Domnia sa este lider în clasamentul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:57 (13310 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Kaufland cu mucegai

Loturi de produse expirate, păstrate deliberat?

Kaufland cu mucegai

Kaufland, kilometrul 0 al civilizației de consum la Slobozia. Pentru el municipalitatea a înființat un sens giratoriu special, oficialii au făcut declarații grandioase, iar prostimea s-a înghesuit la banane gratuite în ziua deschiderii... Pardon, asta nu s-a întîmplat la Slobozia. Aici, și atunci ca și acum, oamenii s-au înghesuit la reduceri, mărfuri de proastă calitate importate de la chinezi și produse alimentare aproape expirate. Produse despre care, de altfel, vă vom relata și noi în cele ce urmează.

Vita Star cu mucegai!
Incidentul pe care-l relatăm are ca protagonist un client obișnuit al supermarketului de la șosea. Sîmbătă după-amiază, însoțit de un copil de... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:28 (14355 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Protest politic în biroul prefectului Teculescu

Primarii PSD au asediat Prefectura

Protest politic în biroul prefectului Teculescu

Miercuri, 15 decembrie, în fața Prefecturii Ialomița a avut loc un protest inedit. Organizația PSD Ialomița, împreună cu primarii din cele 34 de comune PSD din județul Ialomița au organizat «un miting de protest împotriva alocărilor financiare abuzive, făcute pe criterii politice de către Guvernul Boc». Protestatarii, în frunte cu președintele Consiliului Județean Silvian Ciupercă, s-au întîlnit cu prefectul Mădălin Teculescu pe care l-au acuzat de «protejarea intereselor Guvernului și ale primarilor PD-L din Ialomița».

Teculescu, acuzat de toate relele județului
În cadrul unei întîlniri de peste o oră, președintele Consiliului Județean Ialomița și delegația de primari... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2010, 15:11 (11965 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Apa din fântânile ialomițene TREBUIE să fie potabilă!»

Prefectul de Ialomița, Mădălin Teculescu

«Apa din fîntînile ialomițene TREBUIE să fie potabilă!»

La jumătatea săptămînii precedente, miercuri, 8 decembrie, s-a desfășurat ședința Colegiului Prefectural Ialomița. Potrivit comunicatului remis publicității, plenul Colegiului a decis ca problemele prioritate ale județului să rămînă pe agenda de zi a instituției și în anul 2011. Dintre acestea, cea mai importantă este problema asigurării apei potabile la nivelul tuturor comunităților locale.

Apa noastră cea de toate autoritățile
Deși ședința de miercuri a Colegiului Prefectural Ialomița a fost una comună, problemele supuse atenției plenului confirmă intențiile instituției de a se concentra și în 2011 asupra problemelor stringente ale județului Ialomita. Principala problemă... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2010, 06:24 (14098 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«A fost control abuziv la brutăria din Țăndărei!»

Acuzat de evaziune, consilierul local Marian Balea contraatacă

«A fost control abuziv la brutăria din Țăndărei!»

La jumătatea lunii precedente, respectiv în data de 12 noiembrie 2010, o echipă mixtă de control, formată din comisari ai Gărzii Financiare, polițiști ai Serviciului de Investigare a Fraudelor, medici ai Direcției Sanitar-Veterinare și reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de Muncă au descins într-un control de rutină la brutăria consilierului local din Țăndărei, Marian Balea. Rezultatul? Scandal și tămbălău de a răsunat întreg Țăndăreiul la cinci dimineața...

Balea se consideră hărțuit de organe
«Pe 12 noiembrie, la ora 5 dimineața, m-a sunat de la unitate că a venit nu știu cine în control. M-am dus acolo. Erau de la mai multe instituții, Gardă Financiară, D... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2010, 14:32 (37786 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caii de la Fierbinți, aproape salvați

Drăgoi, învins în instanță

Caii de la Fierbinți, aproape salvați

La începutul săptămînii precedente, Tribunalul Ialomița a decis să respingă recursul intentat de multimilionarul Cristian Dorin Drăgoi pentru recuperarea cailor abandonați la Fierbinți. Poliția Animalelor susține că cei 32 de cai de rasă nu vor mai reveni niciodată în grajdurile «milionarului fără inimă».

Drăgoi a pierdut prima rundă
Luni, 7 decembrie, Tribunalul Ialomița a respins ca nefondat recursul intentat de Cristian Dorin Drăgoi, milionarul acuzat că «a sechestrat timp cîteva luni 32 de cai de rasă fără mîncare și apă în grajdurile fostului CAP de la Fierbinți». Sentința Tribunalului a fost făcută publică de către Emilian Prodan, reprezentantul Poliției Animalelor... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2010, 06:14 (12763 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu mai are bani pentru iluminatul nocturn

Administrațiile locale, la un pas de insolvență?!

Ialomița nu mai are bani pentru iluminatul nocturn

Problema iluminatului pe timp de noapte a localităților ialomițene este una recurentă. Ea pare să se fi acutizat însă în această perioadă de criză financiară pe care o traversează administrația locală. În aceste condiții, circa 20 de localități din județul Ialomița sînt la un pas de a renunța la iluminatul public pe timp de noapte din cauza debitelor mari acumulate către ENEL. Situația a atras atenția instituției Prefectului Ialomița, care a cerut edililor locali explicații pentru această stare de fapt.

ENEL amenință cu debranșarea
Fie că vorbim despre orașe, fie că este vorba despre cătune administrative, edilii locali au mari probleme în plata datoriilor curente pentru... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2010, 13:04 (13739 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul Pocora îl atacă la baionetă pe ministrul Muncii: «Domnule ministru, ceea ce se întâmplă este o crimă!»

Deputatul Pocora îl atacă la baionetă pe ministrul Muncii: «Domnule ministru, ceea ce se întîmplă este o crimă!»

Decizia ministrului Muncii Ioan Botiș de a supune dezbaterii în Parlament înainte de finele acestui an proiectul de lege ce vizează modificarea modalității de acordare a indemnizațiilor pentru mame a suscitat reacții violente. Unul dintr contestatarii vehemenți ai acestei propuneri este deputatul PNL de Ialomița, Cristina Pocora. Într-un comnuniat remis redacției noastre, domnia sa a catalogat intențiile ministrului Botiș drept «crimă publică» și făcut apel la moralitatea ministrului «pentru a stopa nașterea forțată a copiilor înainte de 1 ianuarie 2011».
«Domnule ministru, ceea ce se întîmplă este o crimă! O crimă împotriva acestor mame și acestor copii! Iar dumneavoastră, alături de colegii de partid și de coaliție, sînteți unul dintre călăi! Chiar nu aveți niciun dram de conștiință? Pentru că, probabil știți, deoarece și dumneavoastră sînteți părinte, o astfel de intervenție este una cu risc crescut. Care poate avea consecințe grave asupra mamei sau a copilului, pe termen scurt sau lung. Cine va fi vinovatul moral dacă în numele unor economii nesemnificative la bugetul de stat mai multe suflete vor fi mutilate pe viață? Dacă pe vremea lui Ceaușescu am avut o generație întreagă numită „decreței“, astăzi cum ar trebui să se numească copiii născuți forțat înainte de 1 ianuarie 2011 din disperarea părinților de a nu li se amputa banii, și așa insuficienți, pe care îi vor primi pentru creșterea copilului? Vă las pe dumneavoastră să găsiți un nume, sînt convinsă că cinismul de care dați dovadă vă va fi o sursă importantă de inspirație. Dar dacă președintele dumneavoastră Traian Băsescu a găsit de cuviință să ridiculizeze public ceea ce e mai sfînt pe lumea asta, mamele, atunci, domnule Botiș, la ce ne putem aștepta din partea dumneavoastră?... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2010, 11:28 (13507 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stavăr își devorează propriul staff

Decapitări la Inspectoratul Școlar Ialomița

Stavăr își devorează propriul staff

Să nu credeți că «ocaua lui Stavăr» se aplică doar în afara Inspectoratului Școlar Ialomița. Nu mai tîrziu de săptămîna trecută, Ilie Stavăr a dovedit încă o dată că unica regulă după care se ghidează managementul instituției este «nicio regulă» și a decapitat doi din cei 11 inspectori școlari ale căror contracte au expirat la sfîrșitul lunii noiembrie. Decizia nu are, evident, vreo justificare și reconfirmă campania de epurări politice declanșată anul trecut prin schimbările la nivelul directorilor de școli din județ.

Catedra de «Matematică» și «Învățămîntul primar», «reîmprospătate»
La începutul lunii decembrie 2010, mandatele a 11 inspectori școlari au expirat. Un... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 14:45 (63563 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hyundai Auto România aduce noul model ix20 pe piața locală

Hyundai Auto România aduce noul model ix20 pe piața locală

Rețeaua de distribuție Hyundai Auto România pune la dispoziția clienților săi cel mai recent model al gamei europene-noul ix20. MPV-ul de clasă B oferă calitate, stil și confort de excepție și vine în întîmpinarea așteptărilor publicului cu pachetul revoluționar «5 Year Triple Care», ce include cinci ani de garanție transmisibilă și fără limită de kilometri, cinci ani de asistență rutieră și cinci ani de verificări tehnice gratuite.
Proiectat și dezvoltat la centrul de cercetare-dezvoltare Hyundai din Rüsselsheim, Germania, ix20 este al doilea model european care adoptă noua linie de design Hyundai «sculptură fluidă». Acest concept reunește trei calități esențiale... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 13:59 (12975 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Molestarea, vătămarea corporală și privarea de libertate» ale unui copil, aspecte neînsemnate pentru anchetatori

Un dosar care TREBUIE să ajungă în instanță!

«Molestarea, vătămarea corporală și privarea de libertate» ale unui copil, aspecte neînsemnate pentru anchetatori

Povestea revoltătoare a Andreei Scînteie a fost făcută publică încă din anul 2008, cînd a avut loc incidentul. Independent a relatat atunci evenimentele, explicînd atît contextul, cît și culisele acestui caz de «molestare, vătămare corporală și privare de libertate» a unui copil de numai 12 ani. La 2 ani de la nenorocire însă, revenim asupra evenimentelor cu noi amănunte... Asta întrucît, potrivit declarațiilor părinților copilului, Parchetul local refuză și acum, în fața zecilor de evidențe prezentate, să trimită în instanță «partea reclamată», o oarecare doamnă Adriana Gheorghe, în prezent angajat al UniCredit Slobozia.

Un copil nenorocit pe viață
Gestul reprobabil... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 08:50 (51666 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Victorie de moral

Handbal, Spartac București-CSM Unirea Slobozia 20-42 (13-21)

Victorie de moral

Unirea Slobozia a depășit miercuri, 8 decembrie, de o manieră categorică pe Spartac București. Așa cum de altfel ne așteptam, în meciul contînd pentru etapa a XII-a din campionatul eșalonului secund de handbal feminin nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei. «Am rulat întreg lotul de jucătoare și toate fetele și-au trecut numele pe lista marcatoarelor. Am jucat dezinvolt, am reușit cîteva aeriene, per total un succes care a picat bine din punct de vedere al moralului echipei» ne-a declarat profesorul Marian Simion. Cu 10 goluri înscrise, Denisa Păduraru a fost cea mai bună marcatoare pentru CSM Unirea. Cu această victorie, echipa noastră se apropie la un punct de ocupanta locului secund... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 17:01 (11894 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura acuză Tribunalul Ialomița de «inconsecvență»

Pentru unii mumă, pentru alții ciumă

Prefectura acuză Tribunalul Ialomița de «inconsecvență»

Un comunicat remis de Instituția Prefectului reclamă «inconsecvența» Tribunalului Ialomița în judecarea legalității hotărîrilor de consiliu prin care s-a aprobat majorarea salariilor angajaților cu 10 la sută. Reamintim că această decizie a fost votată la nivelul a patru administrații din județul Ialomița, preocupate de contracararea măsurii Guvernului Boc de reducere a salariilor bugetarilor cu 25 de procente.

Sentințele Tribunalului se bat cap în cap
Potrivit comunicatului remis de Instituția Prefectului, hotărîrea Consiliului Local Slobozia prin care s-au acordat suplimente salariale funcționarilor de conducere și de execuție, în baza art. 11 din Anexa III a Legii... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 16:51 (14131 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Administrația locală aplică legea după ureche

Ministerul Administrației și Internelor a confirmat disfuncționalitățile legislative din Ialomița

Administrația locală aplică legea după ureche

De 20 de ani administrația locală este prizoniera acelorași disfuncționalități și nereguli legislative. Conform principiului «Las’ că merge și așa!», legislația din domeniul administrativ este aplicată deficitar, interpretată greșit și, în cele mai fericite cazuri, ignorată. De la dispozițiile emise de primari pînă la hotărîrile de consiliu adoptate și de la activitatea secretarilor primăriilor și pînă la actele contabile emise, totul scîrțîie și trebuie corectat. N-o spunem noi, ci reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor, prezenți în Ialomița timp de 10 zile pentru a verifica «modul în care autoritățile publice locale realizează atribuțiile delegate de stat».

De la vlădică pînă la opincă... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 10:13 (16710 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Constănțean reținut pentru «înșelăciune» și «fals în înscrisuri sub semnătură privată»

Un bărbat de 34 de ani a fost reținut luni, 6 ianuarie 2020, de polițiștii ialomițeni, pentru comiterea mai multor infracțiuni de înșelăciune în formă continuată și de fals în înscriuri sub semnătură privată ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 15:55
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Făcăeni, depistat băut la volan

Luni, 6 decembrie a.c., polițiștii din Fetești au depistat un tânăr de 22 de ani, din Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu în timp ce se afla sub influența alcoolului. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 15:45
(2098 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 79 mii de lei

Luni, 6 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 24 de evenimente, dintre care 23 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. De asemenea, au fost sesizate 8 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 15:40
(2894 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,38%

La sfârșitul lunii noiembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4094 șomeri (din care 1867 femei), rata șomajului fiind de 4,38%, cu 0,97 pp ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 12:20
(3175 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 3 mașini implicate într-un accident rutier

Un accident rutier s-a produs în dimineața zilei de marți, 7 ianuarie 2020, în zona podului rutier peste râul Ialomița din Slobozia. Se pare că un autoturism care a încercat să vireze la stânga către Cartierul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 11:11
(4228 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Morun de 120 kg, eliberat de polițiști

Fetești: Morun de 120 kg, eliberat de polițiști

Un tânăr de 31 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal după ce a capturat ilegal un morun de 120 kg. Tânărul a fost identificat în trafic de polițiști. Împreună cu specialiștii Institutului Național ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:20
(2708 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești morun


Bărbat din Amara, dispărut

Un bărbat de 50 de ani, din Amara, este căutat de polițiști. Bărbatul, pe numele său Marin Toder, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Acesta are 1,50 m înălțime, constituție astenică, față ovală ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:15
(2602 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Ciulnița, arestat pentru «conducere a unui vehicul fără permis de conducere»

Un tânăr de 25 de ani, din Ciulnița, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate, a fost identificat de polițiști și încarcerat la Penitenciarul Slobozia. Acesta avea de executat 4 ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:10
(6010 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cod Galben de vânt, emis de meteorologi

Ialomița: Cod Galben de vânt, emis de meteorologi

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de vânt puternic, valabilă până în cursul serii de luni, 6 ianuarie 2020, la orele 22,00. Potrivit specialiștilor ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 13:26
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tânără implicată într-un accident rutier

Coșereni: Tânără implicată într-un accident rutier

O tânără de 23 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce mașina în care se afla s-a lovit de un alt autoturism, condus de un bărbat de 63 de ani. Accidentul rutier s-a petrecut pe DN2A, în zona ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2019, 21:19
(3235 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, «ajutoarele» lui Moș Crăciun

Polițiștii ialomițeni, «ajutoarele» lui Moș Crăciun

În apropierea Crăciunului, polițiștii ialomițeni au oferit cadouri copiilor din centrele de plasament și ajutoare mai multor familii cu o situație materială precară de pe raza județului. A devenit deja ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2019, 18:10
(2569 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două accidente, un pieton rănit și unul decedat

La sfârșitul săptămânii, în Ialomița s-au înregistrat două accidente rutiere în care au fost implicați pietoni. Unul dintre aceștia și-a pierdut viața și o persoană a fost rănită și transportată la spital ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2019, 18:05
(3255 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Microbuz implicat într-un accident rutier

Coșereni: Microbuz implicat într-un accident rutier

Pasagerii unui microbuz care circula în zona localității Coșereni au trecut prin clipe de coșmar după ce autovehiculul s-a izbit puternic de un automobil, în seara zilei de vineri, 20 decembrie 2019. Șapte ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 21:55
(3478 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou

RAJA SA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 17:40
(4593 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru conducere fără permis și sub influența băuturilor alcoolice

Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în trafic un bărbat, de 48 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 16:35
(5798 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat de arestare, executat de polițiștii ialomițeni

Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 16:20
(3776 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Brânză confiscată

În perioada 9-16 decembrie 2019, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat activități de control la 8 operatori economici ce desfașoară activități de procesare lapte și produse lactate, depozitare alimente ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:40
(3311 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Miercuri, 18 decembrie a.c, în jurul orei 5,00, o patrulă de poliție din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, a depistat în flagrant un ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:30
(2457 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Fetești

Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 18,20, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat prin numărul de urgență 112, despre izbucnirea unui incendiu la deșeurile din lemn depozitate în curtea unei ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:10
(2391 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Accident rutier pe DN2, în localitatea Coșereni

Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 14,45, pe  DN2, în localitatea Coșereni, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate un  autoturism, un tir și o autoutilitară. Imediat ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:05
(3676 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței elevilor. Miercuri, 18 decembrie a.c., elevii clasei I ai Școlii Gimnaziale «Sf. Andrei ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 18:25
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Artificii și petarde, confiscate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au depistat pe raza comunei Coșereni, un tânăr de 20 de ani, care transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 18:20
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Fetești-Gară

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unui branșament, de pe strada Căminului, din localitatea Fetești-Gară, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile joi, 18 decembrie 2019, în ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 17:30
(3224 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tânăr de 19 ani, reținut de polițiști

Un tânăr de 19 ani, domiciliat în Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de către polițiști. Acesta este principalul suspect într-un dosar privid fapte de «furt calificat». De asemenea, acesta se afla ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:25
(2694 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit penal pentru «violență domestică»

Polițiștii din Ialomița au emis un ordin de protecție provizoriu în cazul unei femei, de 30 de ani, din Slobozia, victimă a violenței domestice. Printr-un apel la 112 aceasta a reclamat faptul că a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:20
(2465 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989»

«Ziua Revoluției Române din Decembrie 1989» va fi marcată și la Slobozia. Autoritățile locale și cele județene vor organiza evenimente publice, în zona Monumentului Eroilor Revoluției, din centrul Sloboziei ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:15
(2266 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În urma controalelor de rutină desfășurate pe șoselele din Ialomița, polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale pe numele a cinci conducători auto, depistați în trafic sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:10
(2807 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Casă mistuită de flăcări

Un incendiu s-a produs în dimineața zilei de duminică, 15 decembrie 2019, la o locuință din localitatea Scânteia. Cauza probabilă o reprezintă o lumânare lăsată nesupravegheată. Pompierii s-au luptat cu ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2019, 09:40
(3599 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2A

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier, petrecut în dimineața zilei de duminică, 15 decembrie 2019, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre automobile, patru ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2019, 09:38
(2867 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Ion Roată

Miercuri, 11 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 de Poliție Ion Roată au fost sesizați de o femeie, de 46 de ani, din comuna Ion Roată, cu privire la faptul că ar fi fost agresată de soțul ei ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2019, 16:55
(4451 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...