Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Sperăm ca fotbalul să promoveze anul viitor!»

Primarul municipiului Slobozia, ing. Gabi Ionașcu

«Sperăm ca fotbalul să promoveze anul viitor!»

Bani sînt puțini, dar restanțele vor fi achitate sau cel puțin se fac eforturi în acest sens. Fotbalul va promova în 2011 în Liga secundă, iar handbalul în 2012 în Liga Națională. Acestea sînt, în mare, cîteva idei desprinse din discuția purtată cu primarul Gabi Ionașcu. Pentru detalii, citiți ceea ce urmează.
-Domnule Ionașcu, echipa de fotbal termină anul pe primul loc, iar cea de handbal e în cărți pentru promovare. Așadar, un an sportiv bun...
-În contradicție cu situația de criză, evident că anul sportiv este unul de succes. Echipa de fotbal are șanse mari la promovare, iar cea de handbal este pe un loc meritoriu. Firește, accederea în eșaloanele superioare... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 10:06 (10067 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbalul ialomițean și-a premiat performerii

Fotbalul ialomițean și-a premiat performerii

Sîmbătă, 11 decembrie, fotbalul ialomițean s-a adunat în masă la restaurant pentru concluziile anului 2010. Masa, pe lîngă, ciorbă, friptură și ceva udătură bine-venită, a conținut și un aperitiv de cupe și diplome acordate performerilor anului. Amfitrioni, președintele AJF Mihai Basarab, responsabil cu premierea și secretarul general Vasile Drăgan, responsabil cu poantele. «A fost un an cu mai multe bile albe decît negre. Am făcut progrese la capitolul baze sportive și la arbitraj. Sper ca în 2011 campioana județului să reușească promovarea în Liga a III-a și să rămînă acolo» a punctat Mihai Basarab. Ca în fiecare an, și în 2010 au fost premiați golgheterii din cele 5 serii ale eșaloanelor județene... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 10:02 (9542 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Victorie lejeră cu Tîrgoviște

Unirea Slobozia a disputat sîmbătă, 11 decembrie, meciul din etapa a XIII-a în compania celor de la Universitatea Tîrgoviște. Meciul de sub Turnul Chindiei a avut aceeași desfășurare a acțiunii din sezoanele precedente. Slobozia a condus ostilitățile de la un capăt la altul și s-a impus lejer cu 36-17 (18-7). Pentru Unirea au marcat Stănciulescu 11 goluri, Păduraru 4, Goanță 4, Balcan 4, Ștefan 4, Popescu 3, Simion 2, Baciu 2 și Nica 1. În aceeași etapă, în meciul cap de afiș, Știința Bacău a trecut de Rapid cu 29-22 și se menține pe locul 2 cu 20 de puncte, urmată pe 3 de Unirea Slobozia cu 19 puncte. Miercuri, 15 decembrie, orele 16,30, Unirea joacă acasă în ultimul meci din acest an împotriva... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 10:00 (9336 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal

Două victorii pentru junioarele III

CSS Slobozia a participat între 10 și 11 decembrie la al doilea turneu din cadrul Campionatului Național de handbal feminin junioare III, desfășurat la Brăila. Avînd în vedere valoarea combatantelor, putem concluziona că, prin cele două victorii obținute, elevele lui Marian Simion au scos maximum posibil din această competiție. CSS Slobozia a trecut de CSS Constanța (28-25) și de Axiopolis Cernavodă (22-11), dar a trebuit să se recunoască învinsă de LPS Brăila (18-40) și CSS Galați (17-27). Slobozia ocupă după acest turneu locul III cu 6 puncte, avînd șanse minime de calificare la turneul semifinal. «Pot spune că a fost un turneu reușit în care ne-am atins obiectivul, iar jocul fetelor a manifestat... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:59 (9680 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă, Campionul Campionilor

Tenis de cîmp

Mihai Geantă, Campionul Campionilor

În perioada 10-12 decembrie, la Amara, s-a desfășurat Turneul Campionilor, competiție de tenis rezervată primilor clasați în topul FRT, la categoria 55+. Așa cum îi stă bine unei gazde, Slobozia a fost reprezentată de doi sportivi: Mihai Geantă și Cornel Chirică. «A fost un concurs frumos, unde s-a jucat un tenis de o calitate deosebită» a declarat președintele TenisCon, Constantin Ștefan. Concursul a fost cîștigat de președintele CJAS, Mihai Geantă, cel care a obținut 5 victorii din tot atîtea jocuri și l-a depășit în finală de botoșăneanul Florin Marțolea. «Mi-am dorit să arăt că locul în clasament nu este întîmplător și cred că am reușit» a conchis Mihai Geantă. Domnia sa este lider în clasamentul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:57 (13310 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Kaufland cu mucegai

Loturi de produse expirate, păstrate deliberat?

Kaufland cu mucegai

Kaufland, kilometrul 0 al civilizației de consum la Slobozia. Pentru el municipalitatea a înființat un sens giratoriu special, oficialii au făcut declarații grandioase, iar prostimea s-a înghesuit la banane gratuite în ziua deschiderii... Pardon, asta nu s-a întîmplat la Slobozia. Aici, și atunci ca și acum, oamenii s-au înghesuit la reduceri, mărfuri de proastă calitate importate de la chinezi și produse alimentare aproape expirate. Produse despre care, de altfel, vă vom relata și noi în cele ce urmează.

Vita Star cu mucegai!
Incidentul pe care-l relatăm are ca protagonist un client obișnuit al supermarketului de la șosea. Sîmbătă după-amiază, însoțit de un copil de... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2010, 09:28 (14355 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Protest politic în biroul prefectului Teculescu

Primarii PSD au asediat Prefectura

Protest politic în biroul prefectului Teculescu

Miercuri, 15 decembrie, în fața Prefecturii Ialomița a avut loc un protest inedit. Organizația PSD Ialomița, împreună cu primarii din cele 34 de comune PSD din județul Ialomița au organizat «un miting de protest împotriva alocărilor financiare abuzive, făcute pe criterii politice de către Guvernul Boc». Protestatarii, în frunte cu președintele Consiliului Județean Silvian Ciupercă, s-au întîlnit cu prefectul Mădălin Teculescu pe care l-au acuzat de «protejarea intereselor Guvernului și ale primarilor PD-L din Ialomița».

Teculescu, acuzat de toate relele județului
În cadrul unei întîlniri de peste o oră, președintele Consiliului Județean Ialomița și delegația de primari... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2010, 15:11 (11965 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

«Apa din fântânile ialomițene TREBUIE să fie potabilă!»

Prefectul de Ialomița, Mădălin Teculescu

«Apa din fîntînile ialomițene TREBUIE să fie potabilă!»

La jumătatea săptămînii precedente, miercuri, 8 decembrie, s-a desfășurat ședința Colegiului Prefectural Ialomița. Potrivit comunicatului remis publicității, plenul Colegiului a decis ca problemele prioritate ale județului să rămînă pe agenda de zi a instituției și în anul 2011. Dintre acestea, cea mai importantă este problema asigurării apei potabile la nivelul tuturor comunităților locale.

Apa noastră cea de toate autoritățile
Deși ședința de miercuri a Colegiului Prefectural Ialomița a fost una comună, problemele supuse atenției plenului confirmă intențiile instituției de a se concentra și în 2011 asupra problemelor stringente ale județului Ialomita. Principala problemă... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2010, 06:24 (14098 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«A fost control abuziv la brutăria din Țăndărei!»

Acuzat de evaziune, consilierul local Marian Balea contraatacă

«A fost control abuziv la brutăria din Țăndărei!»

La jumătatea lunii precedente, respectiv în data de 12 noiembrie 2010, o echipă mixtă de control, formată din comisari ai Gărzii Financiare, polițiști ai Serviciului de Investigare a Fraudelor, medici ai Direcției Sanitar-Veterinare și reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de Muncă au descins într-un control de rutină la brutăria consilierului local din Țăndărei, Marian Balea. Rezultatul? Scandal și tămbălău de a răsunat întreg Țăndăreiul la cinci dimineața...

Balea se consideră hărțuit de organe
«Pe 12 noiembrie, la ora 5 dimineața, m-a sunat de la unitate că a venit nu știu cine în control. M-am dus acolo. Erau de la mai multe instituții, Gardă Financiară, D... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2010, 14:32 (37785 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caii de la Fierbinți, aproape salvați

Drăgoi, învins în instanță

Caii de la Fierbinți, aproape salvați

La începutul săptămînii precedente, Tribunalul Ialomița a decis să respingă recursul intentat de multimilionarul Cristian Dorin Drăgoi pentru recuperarea cailor abandonați la Fierbinți. Poliția Animalelor susține că cei 32 de cai de rasă nu vor mai reveni niciodată în grajdurile «milionarului fără inimă».

Drăgoi a pierdut prima rundă
Luni, 7 decembrie, Tribunalul Ialomița a respins ca nefondat recursul intentat de Cristian Dorin Drăgoi, milionarul acuzat că «a sechestrat timp cîteva luni 32 de cai de rasă fără mîncare și apă în grajdurile fostului CAP de la Fierbinți». Sentința Tribunalului a fost făcută publică de către Emilian Prodan, reprezentantul Poliției Animalelor... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2010, 06:14 (12762 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu mai are bani pentru iluminatul nocturn

Administrațiile locale, la un pas de insolvență?!

Ialomița nu mai are bani pentru iluminatul nocturn

Problema iluminatului pe timp de noapte a localităților ialomițene este una recurentă. Ea pare să se fi acutizat însă în această perioadă de criză financiară pe care o traversează administrația locală. În aceste condiții, circa 20 de localități din județul Ialomița sînt la un pas de a renunța la iluminatul public pe timp de noapte din cauza debitelor mari acumulate către ENEL. Situația a atras atenția instituției Prefectului Ialomița, care a cerut edililor locali explicații pentru această stare de fapt.

ENEL amenință cu debranșarea
Fie că vorbim despre orașe, fie că este vorba despre cătune administrative, edilii locali au mari probleme în plata datoriilor curente pentru... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2010, 13:04 (13739 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul Pocora îl atacă la baionetă pe ministrul Muncii: «Domnule ministru, ceea ce se întâmplă este o crimă!»

Deputatul Pocora îl atacă la baionetă pe ministrul Muncii: «Domnule ministru, ceea ce se întîmplă este o crimă!»

Decizia ministrului Muncii Ioan Botiș de a supune dezbaterii în Parlament înainte de finele acestui an proiectul de lege ce vizează modificarea modalității de acordare a indemnizațiilor pentru mame a suscitat reacții violente. Unul dintr contestatarii vehemenți ai acestei propuneri este deputatul PNL de Ialomița, Cristina Pocora. Într-un comnuniat remis redacției noastre, domnia sa a catalogat intențiile ministrului Botiș drept «crimă publică» și făcut apel la moralitatea ministrului «pentru a stopa nașterea forțată a copiilor înainte de 1 ianuarie 2011».
«Domnule ministru, ceea ce se întîmplă este o crimă! O crimă împotriva acestor mame și acestor copii! Iar dumneavoastră, alături de colegii de partid și de coaliție, sînteți unul dintre călăi! Chiar nu aveți niciun dram de conștiință? Pentru că, probabil știți, deoarece și dumneavoastră sînteți părinte, o astfel de intervenție este una cu risc crescut. Care poate avea consecințe grave asupra mamei sau a copilului, pe termen scurt sau lung. Cine va fi vinovatul moral dacă în numele unor economii nesemnificative la bugetul de stat mai multe suflete vor fi mutilate pe viață? Dacă pe vremea lui Ceaușescu am avut o generație întreagă numită „decreței“, astăzi cum ar trebui să se numească copiii născuți forțat înainte de 1 ianuarie 2011 din disperarea părinților de a nu li se amputa banii, și așa insuficienți, pe care îi vor primi pentru creșterea copilului? Vă las pe dumneavoastră să găsiți un nume, sînt convinsă că cinismul de care dați dovadă vă va fi o sursă importantă de inspirație. Dar dacă președintele dumneavoastră Traian Băsescu a găsit de cuviință să ridiculizeze public ceea ce e mai sfînt pe lumea asta, mamele, atunci, domnule Botiș, la ce ne putem aștepta din partea dumneavoastră?... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2010, 11:28 (13506 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stavăr își devorează propriul staff

Decapitări la Inspectoratul Școlar Ialomița

Stavăr își devorează propriul staff

Să nu credeți că «ocaua lui Stavăr» se aplică doar în afara Inspectoratului Școlar Ialomița. Nu mai tîrziu de săptămîna trecută, Ilie Stavăr a dovedit încă o dată că unica regulă după care se ghidează managementul instituției este «nicio regulă» și a decapitat doi din cei 11 inspectori școlari ale căror contracte au expirat la sfîrșitul lunii noiembrie. Decizia nu are, evident, vreo justificare și reconfirmă campania de epurări politice declanșată anul trecut prin schimbările la nivelul directorilor de școli din județ.

Catedra de «Matematică» și «Învățămîntul primar», «reîmprospătate»
La începutul lunii decembrie 2010, mandatele a 11 inspectori școlari au expirat. Un... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 14:45 (63563 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hyundai Auto România aduce noul model ix20 pe piața locală

Hyundai Auto România aduce noul model ix20 pe piața locală

Rețeaua de distribuție Hyundai Auto România pune la dispoziția clienților săi cel mai recent model al gamei europene-noul ix20. MPV-ul de clasă B oferă calitate, stil și confort de excepție și vine în întîmpinarea așteptărilor publicului cu pachetul revoluționar «5 Year Triple Care», ce include cinci ani de garanție transmisibilă și fără limită de kilometri, cinci ani de asistență rutieră și cinci ani de verificări tehnice gratuite.
Proiectat și dezvoltat la centrul de cercetare-dezvoltare Hyundai din Rüsselsheim, Germania, ix20 este al doilea model european care adoptă noua linie de design Hyundai «sculptură fluidă». Acest concept reunește trei calități esențiale... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 13:59 (12972 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Molestarea, vătămarea corporală și privarea de libertate» ale unui copil, aspecte neînsemnate pentru anchetatori

Un dosar care TREBUIE să ajungă în instanță!

«Molestarea, vătămarea corporală și privarea de libertate» ale unui copil, aspecte neînsemnate pentru anchetatori

Povestea revoltătoare a Andreei Scînteie a fost făcută publică încă din anul 2008, cînd a avut loc incidentul. Independent a relatat atunci evenimentele, explicînd atît contextul, cît și culisele acestui caz de «molestare, vătămare corporală și privare de libertate» a unui copil de numai 12 ani. La 2 ani de la nenorocire însă, revenim asupra evenimentelor cu noi amănunte... Asta întrucît, potrivit declarațiilor părinților copilului, Parchetul local refuză și acum, în fața zecilor de evidențe prezentate, să trimită în instanță «partea reclamată», o oarecare doamnă Adriana Gheorghe, în prezent angajat al UniCredit Slobozia.

Un copil nenorocit pe viață
Gestul reprobabil... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 08:50 (51661 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie de moral

Handbal, Spartac București-CSM Unirea Slobozia 20-42 (13-21)

Victorie de moral

Unirea Slobozia a depășit miercuri, 8 decembrie, de o manieră categorică pe Spartac București. Așa cum de altfel ne așteptam, în meciul contînd pentru etapa a XII-a din campionatul eșalonului secund de handbal feminin nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei. «Am rulat întreg lotul de jucătoare și toate fetele și-au trecut numele pe lista marcatoarelor. Am jucat dezinvolt, am reușit cîteva aeriene, per total un succes care a picat bine din punct de vedere al moralului echipei» ne-a declarat profesorul Marian Simion. Cu 10 goluri înscrise, Denisa Păduraru a fost cea mai bună marcatoare pentru CSM Unirea. Cu această victorie, echipa noastră se apropie la un punct de ocupanta locului secund... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 17:01 (11894 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura acuză Tribunalul Ialomița de «inconsecvență»

Pentru unii mumă, pentru alții ciumă

Prefectura acuză Tribunalul Ialomița de «inconsecvență»

Un comunicat remis de Instituția Prefectului reclamă «inconsecvența» Tribunalului Ialomița în judecarea legalității hotărîrilor de consiliu prin care s-a aprobat majorarea salariilor angajaților cu 10 la sută. Reamintim că această decizie a fost votată la nivelul a patru administrații din județul Ialomița, preocupate de contracararea măsurii Guvernului Boc de reducere a salariilor bugetarilor cu 25 de procente.

Sentințele Tribunalului se bat cap în cap
Potrivit comunicatului remis de Instituția Prefectului, hotărîrea Consiliului Local Slobozia prin care s-au acordat suplimente salariale funcționarilor de conducere și de execuție, în baza art. 11 din Anexa III a Legii... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 16:51 (14131 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Administrația locală aplică legea după ureche

Ministerul Administrației și Internelor a confirmat disfuncționalitățile legislative din Ialomița

Administrația locală aplică legea după ureche

De 20 de ani administrația locală este prizoniera acelorași disfuncționalități și nereguli legislative. Conform principiului «Las’ că merge și așa!», legislația din domeniul administrativ este aplicată deficitar, interpretată greșit și, în cele mai fericite cazuri, ignorată. De la dispozițiile emise de primari pînă la hotărîrile de consiliu adoptate și de la activitatea secretarilor primăriilor și pînă la actele contabile emise, totul scîrțîie și trebuie corectat. N-o spunem noi, ci reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor, prezenți în Ialomița timp de 10 zile pentru a verifica «modul în care autoritățile publice locale realizează atribuțiile delegate de stat».

De la vlădică pînă la opincă... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 10:13 (16710 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

• Legea 175 din 16 iulie 2010, privind scutirea de la plata penalităților la întreținere ale proprietarilor și chiriașilor dă serioase bătăi de cap directorului SC Urban SA Slobozia, Valentin Cilibeanu declarîndu-ne în exclusivitate că instituția pe care o conduce riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot depune cereri de scutire de penalități pîna în luna iulie a anului viitor, prevederile Legii 175 aplicîndu-se doar pentru persoanele care nu au un venit mai mare de 1000 de lei. La mijlocul lunii iulie a fost aprobată în Parlament Legea 175, act normativ prin care se modifică Legea 230/2007 referitoare la înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari.
Practic, scopul legii în cauză, publicată în Monitorul Oficial nr. 502 din 20 iulie 2010, este scutirea de la plata penalităților de la întreținere a proprietarilor și chiriașilor. «Proprietarii care își achită integral cotele de contribuție la cheltuielile asociațiilor de proprietari în termen de 12 luni... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2010, 14:02 (17224 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Scandalul de la Colegiul Național «Mihai Viteazul», nesancționat. Elevii de la «Mihai Eminescu», eliminați pentru 3 zile

Ocaua lui Stavăr

Scandalul de la Colegiul Național «Mihai Viteazul», nesancționat. Elevii de la «Mihai Eminescu», eliminați pentru 3 zile

În luna noiembrie a anului în curs, Independent prezenta în oglindă două scandaluri publice în care au fost implicați profesori ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» acuzați de molestarea unor elevi, dar și elevi ai Grupului Școlar «Mihai Eminescu», acuzați de tulburarea liniștii publice în cadrul unei ore de curs. La 3 săptămîni de la evenimente și după zeci de comentarii pe site-ul publicației noastre, revenim asupra acestor incidente pentru a urmări finalitatea măsurilor promise atunci. Mai precis, lipsa de finalitate!

Școala ialomițeană în vremea lui Ilie Vodă
Elevi molestați la CNMV, profesor agresat la «Mihai Eminescu» și, mai nou, adolescenți de clasa a VII... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2010, 05:22 (99852 vizualizări - 74 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț angajare

SC CARPATICA ASIG SA
angajează inspectori asigurări pentru sucursala Slobozia

Cerințe:
-studii medii sau superioare;
-experiență în asigurări constituie un avantaj;
-cunoștințe operare PC;
-disponibilitate la program prelungit;
-permis de conducere categoria B.

Se oferă salariu atractiv și comision din vînzări.
Relații la telefon 0243/236.641, e-mail [email protected]

16 Ianuarie 2013, 18:16


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

16 Ianuarie 2013, 17:56


Fetești: Acțiune în Cartierul Vlașca pentru depistarea celor care fură curent

Acțiuni ale polițiștilor și jandarmilor în cartierul Vlașca din municipiul Fetești pentru depistarea persoanelor care sustrag energie electrică. Marți dimineața, 15 ianuarie 2013, peste 100 de efective ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2013, 09:17
(11086 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare, DSVSA Ialomița a procedat, în perioada 03-13 ianuarie 2013, la verificarea unui număr de 25 de unități de vînzare cu amănuntul (restaurante, pizzerii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2013, 09:16
(8201 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atenție la înșelăciuni pe internet!

În ultima perioadă, tot mai mulți cetățeni au sesizat Poliția cu privire la faptul că, în timp ce navigau pe diferite site-uri de internet (în special cele cu conținut pentru adulți sau jocuri on-line) ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 19:07
(10336 vizualizări - 1 comentariu)


Muzeul Județean Ialomița: Lansarea volumului «Balta Ialomiței. Contribuții istorice» cu ocazia «Zilei Culturii Naționale»

Marți, 15 ianuarie 2013, de la orele 15,00, cu ocazia «Zilei Culturii Naționale», Muzeul Județean Ialomița va lansa volumul «Balta Ialomiței. Contribuții istorice», semnată de profesorul Mihai Iorga. Autorul ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 19:01
(10430 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Formularul 300 «Decontul de TVA», modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care aplică sistemul TVA la încasare că a fost modificat, prin Ordinul ANAF nr. 1790/2012, Formularul 300 «Decontul de TVA». Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 18:57
(11863 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși în flagrant de jandarmi la furat de fier vechi

Doi bărbați din Slobozia au fost surprinși de jandarmi în timp ce sustrăgeau componente metalice. Astfel, jandarmii grupei de intervenție Slobozia s-au sesizat vineri 13 ianuarie a.c., în jurul orei 13 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 18:54
(7544 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: TVA de rambursat-10,51 milioane lei

În luna ianuarie 2013, la nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa taxă pe valoarea adăugată în sumă de 10,51 milioane lei și a fost aprobată pentru compensare ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 18:53
(8784 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 12 permise reținute, amenzi de peste 52000 lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 ianuarie 2013, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 15:40
(8340 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Polițiștii au identificat suspectul a 12 furturi din mașini

Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Slobozia au identificat și reținut un tînăr slobozean, de 23 ani, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat în formă continuată. În noaptea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 15:36
(5306 vizualizări - 3 comentarii)


Andrășești: Furt de energie electrică

Efective din cadrul Postului de Poliție Andrășești, ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, împreună cu specialiști din cadrul societății de distribuție a energiei electrice au efectuat controale ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 15:30
(8027 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificare a programului de lucru

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu Ordinul Președintelui ANAF nr. 27/12.01.2013, programul de lucru al salariaților din cadrul DGFP Ialomița ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 15:29
(13314 vizualizări - 0 comentarii)


Farmacie din Amara, «prădată» de vitamine

Unul dintre punctele farmaceutice din Amara a fost călcat de hoți. Aceștia au furat 40 de cutii cu medicamente, constînd în vitamine și suplimente alimentare, precum și suma de 4500 lei, reprezentînd banii ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 17:09
(6648 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante în străinătate

Angajatorii din spațiul comunitar sînt interesați de forța de muncă românească. Rețeaua Euress le pune la dispoziție celor interesați 37 de locuri de muncă în străinătate. Primele oferte din acest an vin ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 17:02
(8920 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Incendiu de la un scurtcircuit

Amara: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui apel telefonic primit miercuri, 9 ianuarie a.c., în jurul orei 13,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din orașul Amara. Cel ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:59
(6823 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Slobozia: Beat la volan

Marți, 8 ianuarie 2013, înainte de miezul nopții, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Slobozia a depistat în trafic, pe Șoseaua Brăilei, un autoturism condus de un bărbat de 29 ani din municipiul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:58
(9590 vizualizări - 2 comentarii)


Gîrbovi: Fără permis, pe ulițele comunei

Marți, 8 ianuarie 2013, la Gîrbovi, un bărbat de 25 ani, aflat la volanul unui autoturism, a fost oprit de o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Urziceni. În urma verificării șoferului ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:58
(9590 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 7,92%, rata șomajului în decembrie 2012

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au făcut publice statisticile referitoare la rata șomajului înregistrată în județ în luna decembrie a anului 2012. Datele oficiale ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:57
(6784 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Escrocherii la telefon

În cursul zilei de miercuri, 9 ianuarie 2013, două persoane au sesizat Poliția despre faptul că au fost victimele unor infracțiuni de înșelăciune. În ambele cazuri, acestea au fost abordate de persoane ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:55
(7975 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătibil anticipat și trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii plătitori de impozit pe profit, alții decît societățile bancare-persoane juridice române și sucursalele din România ale băncilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:42
(12682 vizualizări - 0 comentarii)


Trei ialomițeni, înșelați de un hunedorean pentru găsirea de locuri de muncă în Germania

În cursul zilei de 4 ianuarie 2013, trei bărbați, doi în vîrstă de 31 ani și cel de-al treilea de 43 ani, au sesizat Poliția despre faptul că au fost victimele unei infracțiuni de «înșelăciune», cu prilejul ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 12:50
(9851 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Fără permis și beat la volan, a încercat să fugă de polițiști!

În cursul nopții de luni spre marți, 7/8 ianuarie 2013, un echipaj rutier ce acționa pe raza municipiului Slobozia a executat semnalul regulamentar de oprire conducătorului unui autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 12:45
(9212 vizualizări - 3 comentarii)


Bărbulești: Un copil de 14 ani, «șofer» cu acordul tatălui, a intrat în pom cu mașina! Urziceni: Beat fiind, a vrut să oprească un vehicul «la ocazie» sărindu-i pe capotă!

Patru persoane au fost rănite în urma a două accidente rutiere produse duminică, 6 ianuarie 2013, pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost înregistrat la ora 16,00, pe DN1D, în afara ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 12:44
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cu cuțitele la discotecă

Cu ocazia acțiunilor desfășurate în sistem integrat de efective ale Poliției Urziceni și Serviciului pentru Acțiuni Speciale, în colaborare cu o echipă din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 12:33
(7987 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii ialomițeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 ani, din Slobozia, depistat conducînd un autoturism deși consumase băuturi alcoolice. Autoturismul pe care acesta îl conducea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 12:04
(6866 vizualizări - 1 comentariu)


Marsilieni: Fetiță de 4 ani, arsuri după ce a căzut în apă clocotită

O fetiță de numai 4 ani din satul Marsilieni, lăsată nesupravegheată, a suferit arsuri fesiere, după ce, în timp ce se juca, a căzut într-un recipient cu apă fierbinte. Părinții au sunat la 112, iar în ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 10:54
(9352 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: I-a luat foc casa la miezul nopții

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din satul Orezu a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 marți, 8 ianuarie 2013, în jurul orei 23 ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 09:54
(7761 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Orezu incendiu


Incendiu la o casă din Munteni Buzău

În încercarea de a lichida un incendiu izbucnit la locuința sa, un bărbat de 42 ani, din localitatea Munteni Buzău, a suferit arsuri la nivelul mîinii stîngi și la nivelul feței. Evenimentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2013, 11:21
(10863 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Normele de venit și coeficienții de corecție pentru contribuabilii cu activitate individuală

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii care își desfășoara activitatea în mod individual că au fost afișate, pe site-ul instituției www.dgfpialomita.ro și la ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2013, 11:20
(14934 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...