Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Gabi al lu’ Odică», arestat pentru tâlhărie și ultraj

Clanul din pădurea Groasa se restrînge

«Gabi al lu’ Odică», arestat pentru tîlhărie și ultraj

Înalta Curte de Casație și Justiție reacționează: Anchetele «Independent», dosare penale pentru infractori

Scenariului mafiot turnat în repetate rînduri în Pădurea Goara pare că i se apropie finalul. Unul dintre cei mai de temut membri ai clanului Odică a fost arestat. Decizia procurorilor din Urziceni vine la aproape două luni de cînd «Gabi al lu’ Odică» ar fi incendiat mașina unor pădurari ai Ocolului Silvic... Cu toate acestea, reținerea individului s-a făcut pentru o altă faptă, comisă într-una dintre nopțile săptămînii trecute.
Un episod din scandalul ce a răsunat din Pădurea Groasa s-a petrecut la începutul lunii septembrie 2010 cînd unul dintre membrii clanului Odică, recidivist, a fost prins de pădurari cu o căruță plină cu lemne. Gabi Alexe, căci despre domnia sa este vorba, s-a lăsat prins... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2010, 14:15 (24720 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Nu mor caii cînd vrea milionarul Cristian Drăgoi

Genocidul cabalin de la Fierbinți, blocat cu executorul judecătoresc

click pe poză

Miercuri, 17 noiembrie, caii de la Fierbinți au fost trecuți în grija autorităților grație unei ordonanțe preșidențiale. Angajații responsabili de maltratarea cailor s-au opus minute în șir pătrunderii autorităților în incinta fostului CAP (vezi slideshow). Actual, animalele primesc tratament și îngrijiri medicale adecvate.

Executorul judecătoresc, brutalizat de paznicii cailor
Așadar, miercuri, 17 noiembrie, la orele 11,30, un executor judecătoresc, însoțit de polițiști și reprezentanți ai presei, au descins în grajdurile fostului CAP de la Fierbinți pentru a pune în execuție decizia de eliberare a cailor. După o jumătate de oră de negocieri, reprezentanții legii au... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2010, 17:16 (17410 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu se joacă de-a Asociațiile de Dezvoltare Intercomunitare

Administrația locală visează bani europeni pentru infrastructura edilitară

Ionașcu se joacă de-a Asociațiile de Dezvoltare Intercomunitare

Vineri, 12 noiembrie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban, primarul Gabi Ionașcu a declarat că viitorul sistemului periurban de alimentare cu apă depinde de fondurile structurale europene care ar putea fi accesate pînă în 2013. Declarația vine la doi ani după ce același edil a refuzat asocierea orașului în cadrul unui masterplan de 70 milioane de euro, care ar fi însemnat reabilitarea rețelei de apă la nivelul întregului județ. Noua structură, denumită Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Periurbană Slobozia este constituită din localitățile din jurul Sloboziei care beneficiază de apa furnizată din sursa subterană de către SC Urban.

Unde sînt fondurile de-altădat’?
... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2010, 10:29 (15893 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan este liber!

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux

Proxenetul Tămîrjan este liber!

În seara zilei de marți, 16 noiembrie, Ion Tămîrjan, slobozeanul acuzat că a racolat 80 de fete pentru prostituție, a fost eliberat din Penitenciarul Slobozia. Eliberarea survine în urma unei decizii a Curții de Apel București care a aprobat judecarea sa în libertate, impunînd în schimb interdicția de a părăsi țara. Alături de Ion Tămîrjan a mai fost eliberat din Penitenciarul Slobozia și Relu Costan, anchetat alături de Ion Tămîrjan, Ștefan Radu Nicola și Gabriel Alexandru Voicu, pentru aceleași acuzații. La ieșirea din Penitenciar, Ion Tămîrjan a declarat că este nevinovat și că stenogramele publicate în presă au fost interpretate greșit. «Am fost eliberați pentru a fi judecați alături ce ceilalti... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:53 (18813 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Ceferistele și-au găsit nașul

Handbal, Rapid CFR București-CSM Unirea Slobozia, 28-29 (14-16)

Ceferistele și-au găsit nașul

Grea misiune pentru handbalistele de la CSM Unirea Slobozia în confruntarea din deplasare cu Rapid disputată duminică, 14 noiembrie. Principala marcatoare a echipei, Monica Ștefan (44 goluri) a rămas în afara lotului accidentată la fel ca extrema Alina Baciu și interul Larisa Baciu. O mare pierdere a fost și profesorul Marian Simion, reținut acasă de probleme de sănătate. În aceste condiții, profesorul Emilia Simion care a condus echipa de pe banca tehnică a trebuit să se bazeze doar pe 13 fete trecute pe foaia de joc, între care 3 portari. Chiar și așa Slobozia a pornit în forță și în minutul 14 scorul era 12-5 în favoarea noastră. Pînă la pauză rapidistele au mai recuperat din handicap astfel... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:36 (13782 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

13 cu noroc pentru Axintele

Mai sînt doar două etape din turul campionatului Ligii a IV-a Ialomița și ne vom edifica asupra echipei care va hiberna în poziția de lider. De hibernare s-au pregătit mai devreme băieții de la Olimpia Brazii, cei care au ajuns la întîlnirea cu liderul Axintele la timp pentru a afla că din cauza întîrzierii au pierdut meciul la masa verde. Mai bine așa pentru că, dacă ar fi jucat, cine știe cîte încasau. Așadar Fortuna (zeița, nu cafeaua) i-a ajutat pe cei de la Axintele să rămînă în frunte, culmea, tocmai în etapa 13. Nu i-a putut ajuta însă și pe cei de la Sălcioara, care au cedat în fața Amarei, iar suspansul se va menține astfel pînă la întîlnirea directă din ultima etapă. În rest, rezultate... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:33 (13830 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bate vânt de promovare

Fotbal, Liga III, CSM Rîmnicu Sărat-Unirea Slobozia 0-4

Bate vînt de promovare

CSM Rîmnicu Sărat a evoluat în sezonul trecut în Liga a II-a și se anunța una dintre principalele pretendente la promovare. Pe teren însă lucrurile nu au stat așa, echipa buzoiană avînd rezultate modeste. Așa s-a întîmplat și în meciul de vineri, 12 noiembrie, cînd rîmnicenii au primit pe propriul teren vizita Unirii Slobozia. Elevii lui Constantin Prepeliță s-au aflat în permanență în prim-planul întîlnirii și au concretizat dominarea în minutul 28, cînd Andrei Avanu a deschis scorul. Avantajul de un gol s-a menținut pînă spre final, însă speranțele gazdelor de a prinde măcar un egal au fost complet anihilate de Viorel Gheorghe. Principalul marcator al Unirii și-a trecut în cont o nouă triplă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:29 (8688 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, juniori

Victorie la scor pentru Juniorii A

Duminică, 14 noiembrie, juniorii republicani ai Unirii Slobozia au disputat meciurile din etapa a X-a a Campionatului. A fost, în fapt, o dublă întîlnire cu echipele similare de la Callatis Mangalia. Juniorii A s-au impus cu un zdrobitor 8-2 și ocupă în prezent locul 5 cu 25 de puncte. Juniorii B au remizat scor 2-2 și se situează pe locul 10 pe nouă puncte. Pentru juniorii A au marcat Florin Ibrian (3 goluri), Florin Stanciu (3), Radu Bogdan (1) și Paul Vasile (1), iar pentru juniorii B ambele goluri au purtat semnătura lui Gabriel Tudose.... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:21 (11571 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-C Timișoara 1-1

Piedică pentru granzi

Cam asta a ajuns Unirea Urziceni: o echipă de la care Mediaș sau Craiova au plecat cu tolba plină, dar de care s-au împiedicat formații cu pretenții. Astfel, din Ialomița, au plecat învinse pe rînd, Vasluiul, Steaua sau Dinamo și s-au împotmolit Rapid și Timișoara. Meciul cu bănățenii, disputat sîmbătă, 13 noiembrie, în cadrul etapei a XV-a, a început într-un relativ echilibru. Deși la casele de pariuri alb-violeții porneau în avantaj, acesta a fost anulat de absențele din lotul lui Cosmin Contra, antrenor care nu s-a putut baza pe 6 titulari de drept și a fost nevoit să înceapă cu mînji ca Pătraș și Popa Radu, care de regulă nu prindeau nici banca de rezerve. Ce a ieșit? O primă repriză ale cărei... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:19 (16031 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița se ceartă pe hotare

S-a deschis sezonul reîmpărțirii administrative a județului

Primăriile din Ialomița se ceartă pe hotare

După ce timp de peste 40 de ani, dintre care 20 de ani și mai bine de post-revoluție, administrațiile locale din Ialomița și-au mutat proprietarii de terenuri de la Ana la Caiafa și de-acolo înapoi, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a decis că și limitele teritoriale ale localităților trebuie rescrise. Proiectul se numește RELUAT și își propune «vectorizarea limitelor unităților administrativ -teritoriale». Din păcate, consecința directă a acestui fapt o reprezintă reluarea litigiilor teritoriale dintre administrațiile locale, litigii care vor ajunge, cel mai probabil, pe rolul instanțelor de judecată.

O lege veche de 40 de ani
Litigiile pentru... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 14:48 (16688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul administrativ dintre Consiliul Județean și Prefectură costă 4 milioane de lei

Războiul administrativ dintre Consiliul Județean și Prefectură costă 4 milioane de lei

Declanșat la începutul lunii septembrie, de un ordin al prefectului Mădălin Teculescu prin care acesta cerea blocarea conturilor unităților administrative din județ unde Consiliul Județean a distribuit ilegal, pe criterii strict politice, sume din bugetul județului, războiul dintre Consiliul Județean Ialomița și Prefectură a intrat într-o nouă etapă. Numai că de această dată există și o notă de plată. Potrivit primelor estimări, aceasta este de circa 4 milioane de lei noi. Și ar putea crește!

Conturi blocate = bani pierduți
Deși Tribunalul Ialomița a suspendat cauza, ca urmare a invocării de către Consiliul Județean a unei excepții de nelegalitate, războiul dintre cele... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 06:12 (12591 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Nu mi-e frică decât de mine!»

Reportaj din pușcărie

«Nu mi-e frică decît de mine!»

Se numește Marian Vasile. Este în penitenciar din anul 1991 și mai are de ispășit 7 ani. A ucis de două ori. O dată afară și o dată aici, în pușcărie. Regretă, dar asta nu e de ajuns... Și, deși perioada de încarcerare este mai lungă decît cea petrecută în libertate, încă mai visează la lumea de afară: «Am supraviețuit închipuindu-mi că pușcăria e România și afară e străinătatea. Așa am considerat eu libertatea! Și sînt convins că într-o zi am să plec și eu, ca fiecare...».

25 de ani pentru o viață de om
Intrăm în Penitenciarul Slobozia cu o singură întrebare în minte. Cît de moral este să mediatizezi faptele unui criminal? Tentația este mai puternică. Ne-o justificăm... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2010, 14:36 (19507 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații primăriilor își pot majora salariile cu 10 procente

Guvernul Boc, învins în Ialomița

Salariații primăriilor își pot majora salariile cu 10 procente

Celebra decizie a guvernului Boc de diminuare a salariilor bugetare cu 25 la sută a generat panică în rîndurile administrației locale. Dar nu și resemnare! La nici o lună de la aplicarea ei, edilii locali și sindicatele au găsit o breșă prin care și-au putut recupera circa 10% din salarii în mod legal. Creșterile salariale, aprobate de către plenul consiliilor locale, au fost contestate de către reprezentantul Guvernului Boc în teritoriu, respectiv prefectul Mădălin Teculescu. La 4 luni de la mutarea acestui litigiu în instanțele de contencios administrativ, salariații administrațiilor locale cîștigă. Începînd cu această săptămînă, salariații administrațiilor locale își pot majora salariile cu... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2010, 05:48 (14098 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 712 metri de poduri județene SATISFĂCĂTOARE!

Ialomița are 712 metri de poduri județene SATISFĂCĂTOARE!

După modelul Guvernului Boc, care promite permanent noi și noi tronsoane de autostradă, administrația județeană promite ialomițenilor de două mandate și mai bine reabilitarea podurilor județene. Și tot asemenea autostrăzilor, care așteaptă să fie lungite, lărgite și, mai ales!, construite, podurile ialomițene aflate într-un permanent proces de degradare așteaptă și ele ca promisiunile administrative să devină realitate. Pînă atunci...

Număr cu ghinion
În Ialomița, administrația județeană a moștenit 13 poduri. Lungimea totală a lor este de 712 metri. Într-o ordine aleatorie, acestea sînt poziționate în localitățile Dridu, Adîncata, Ciulnița, Ciochina, Rași, Bucșa, Bucu... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2010, 13:46 (14634 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru deținuți ialomițeni

Bani europeni pentru deținuți ialomițeni

Joi, 4 noiembrie, la Penitenciarul Slobozia a debutat a doua etapă a proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor aflate în detenție prin o mai bună educație, informare a societății și îmbunătățirea activităților din penitenciar». Proiectul al cărui prim program a debutat în luna mai a acestui an este structurat în 5 etape și se desfășoară la nivelul a 6 penitenciare din România. Programele incluse în acesta sînt derulate de către Administrația Națională a Penitenciarelor în parteneriat cu Direcția Generală a Serviciilor Penitenciarelor din Portugalia «Global Change» și Universitatea din Lisabona. Valoarea totală a proiectului este de 5 milioane de euro, iar primele rezultate... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2010, 07:42 (16049 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi maxime pentru directorii Jovline și Zalois

Preluarea Amonil, la secret!

Amenzi maxime pentru directorii Jovline și Zalois

• doi acționari majoritari ai Amonil sancționați cu amenzi maxime de 50000 lei
• Jovline și Zalois refuză să se supună obligațiilor impuse de legislația pieței de capital
• CNVM nu mai acceptă «secretomania» din acționariatul Combinatului Chimic și vrea publică oferta de preluare

Doi dintre acționarii majoritari ai Amonil Slobozia au fost sancționați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare cu amenzi maxime. Instituția nu se află la o primă astfel de sancțiune, în noiembrie 2009 CNVM solicitînd ca cei doi acționari ai Combinatului, Zalois și Jovline, să facă publică oferta de preluare a Amonil... Neconformîndu-se, cele două entități fiscale cu sediul în Belize au încasat săptămîna trecută amenzi maxime pentru încălcarea legislației pieței de capital.
Acționariatul Combinatului Chimic de la Slobozia revine din nou în actualitate. Asta întrucît acționarii majoritari ai companiei refuză sistematic să facă publică identitatea persoanelor ce coordonează Amonil. Actual... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2010, 09:46 (16705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

TURISM DE PUȘCĂRIE

«Afaceri judiciare» pe banii statului

TURISM DE PUȘCĂRIE

Se dau în judecată între ei, acuză instituțiile statului sau persoane despre care nici nu au auzit, totul pentru a se plimba de la un penitenciar la altul. Practica deținuților, «afaceri» în termeni specifici, a dezvoltat în închisorile românești un adevărat turism de pușcărie... Iar plimbarea e gratuită. Sau pe banii statului, cum preferați! Iar aceștia nu sînt deloc puțini...

«Afaceri judiciare»
În vreme de criză economică, cînd bugetarii demisionează singuri, cînd primăriile dau faliment, iar șomerii împînzesc holurile agențiilor de recrutare, deținuții ialomițeni se plimbă. Și nu oricum. Voiajul pușcăriașilor scoate lunar din vistieria Penitenciarului Slobozia sute... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2010, 17:05 (21990 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Țigări de contrabandă de un milion de dolari în curtea lui Balcă-MONDOTRANS

EXCLUSIV: Control-fulger la Urziceni

Țigări de contrabandă de un milion de dolari în curtea lui Balcă-MONDOTRANS

Captură de proporții a inspectorilor vamali la Urziceni: 1000 de baxuri țigări de contrabandă de proveniență Republica Moldova. Controlul-fulger s-a desfășurat în dimineața zilei de joi, 11 noiembrie 2010, locația fiind curtea firmei MONDOTRANS din Urziceni, aparținînd cunoscutului om de afaceri Nicolae Balcă.

Control precedat de filaj
Potrivit unor surse, controlul Administrației Naționale a Vămilor a fost precedat de un filaj «temeinic». Atît de «temeinic» încît prin zona Urziceniului transportatorii și-au pierdut urma. Însă întîmplarea a făcut să fie depistați fix în locația cu depozitele firmei aparținînd lui Balcă, Mondotrans...
Acum, pentru cei care nu-l cunosc... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2010, 19:09 (22745 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Profesoară scoasă de la oră de elevi

Se întîmplă la Grupul Școlar «Mihai Eminescu»

Profesoară scoasă de la oră de elevi

O profesoară a Grupului Școlar «Mihai Eminescu» din Slobozia a fost dată afară de la orele de curs tocmai de către elevii cărora urma să le predea lecția. Incidentul demonstrează, o dată în plus, carențele unui sistem...

Dascăl batjocorit de elevi
Nu este pentru prima dată cînd dascălii sînt agresați, înjurați, batjocoriți sau sfidați chiar de proprii de elevi. Evenimentele de acest gen sînt însă prezentate publicului destul de rar, pentru ca imagina instituțiilor de învățămînt în culpă să rămînă imaculată iar «situațiile» să se piardă în timp...
Un ultim exemplu în acest sens s-a petrecut săptămîna precedentă la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» din Slobozia. Profesoara... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2010, 12:50 (85751 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Scandal cu elevi bătuți la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia

Directorul Paul Frîncu, incapabil să gestioneze conflictele din cadrul instituției

Scandal cu elevi bătuți la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia

Scandalurile din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia sînt de notorietate. De la cel privind cataloagele pînă la conflictul cu iz politic dintre ultimii doi directori și de la scandalul uniformelor și pînă la incidentul de față, această unitate școlară confirmă că performanța și renumele unui liceu pot fi oricînd umbrite de incidente regretabile.

Dreptate, ochii plînși vor să te vadă
Incidentul pe care urmează să-l relatăm a avut loc miercuri, 3 noiembrie, fix în urmă cu o săptămînă, în cadrul orei de engleză a clasei a X-a G, susținută de către profesoara de engleză Karin Ciurea, în intervalul orar 12,00-13,00. Potrivit relatărilor elevilor, doi... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2010, 16:20 (314168 vizualizări - 135 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
237 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 464 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 8 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 464, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 16:05
(3211 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește municipiul Fetești/Ialomița, RAJA Constanța va sista furnizarea apei, joi, 9 iulie ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 12:40
(3483 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 11:40
(4170 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 19:05
(3053 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:55
(5112 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:50
(2809 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 18:05
(3479 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(2687 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 00:20
(12128 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 iulie a.c., în jurul orei 9,30, polițiștii din Slobozia au oprit pentru control, pe raza localității Misleanu, un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, din aceeași localitate. În urma solicitării ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 19:10
(3664 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 444 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 6 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 444, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 16:05
(3025 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni integrate pentru combaterea COVID-19

Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19, la nivelul județului Ialomița se vor desfășura acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru a proteja sănătatea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2020, 11:20
(3221 vizualizări - 0 comentarii)


Șosele însângerate în județul Ialomița

Șosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița sâmbătă, 4 iulie 2020. Cinci persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 15:15
(4143 vizualizări - 5 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 16:05
(2670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 14:40
(2895 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:55
(2628 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:50
(2940 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:45
(2642 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:40
(3098 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:50
(3702 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:45
(3307 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 19:40
(2317 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:05
(3183 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 12:10
(3404 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 10:15
(3197 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 17:40
(3394 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 16:20
(3950 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 432 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 1 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 432, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 16:05
(3172 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu, județul Ialomița, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 2 iulie 2020, în intervalul orar 9,00-15.00. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(6373 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 9 ani, rănit într-un accident rutier

Un tânăr de 17 ani din orașul Țăndărei s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier. Acesta se deplasa pe un moped înmatriculat cu un număr fals și fără a avea permis de conducere, moment ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 17:25
(2327 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...