Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salariații primăriilor își pot majora salariile cu 10 procente

Guvernul Boc, învins în Ialomița

Salariații primăriilor își pot majora salariile cu 10 procente

Celebra decizie a guvernului Boc de diminuare a salariilor bugetare cu 25 la sută a generat panică în rîndurile administrației locale. Dar nu și resemnare! La nici o lună de la aplicarea ei, edilii locali și sindicatele au găsit o breșă prin care și-au putut recupera circa 10% din salarii în mod legal. Creșterile salariale, aprobate de către plenul consiliilor locale, au fost contestate de către reprezentantul Guvernului Boc în teritoriu, respectiv prefectul Mădălin Teculescu. La 4 luni de la mutarea acestui litigiu în instanțele de contencios administrativ, salariații administrațiilor locale cîștigă. Începînd cu această săptămînă, salariații administrațiilor locale își pot majora salariile cu... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2010, 05:48 (14098 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 712 metri de poduri județene SATISFĂCĂTOARE!

Ialomița are 712 metri de poduri județene SATISFĂCĂTOARE!

După modelul Guvernului Boc, care promite permanent noi și noi tronsoane de autostradă, administrația județeană promite ialomițenilor de două mandate și mai bine reabilitarea podurilor județene. Și tot asemenea autostrăzilor, care așteaptă să fie lungite, lărgite și, mai ales!, construite, podurile ialomițene aflate într-un permanent proces de degradare așteaptă și ele ca promisiunile administrative să devină realitate. Pînă atunci...

Număr cu ghinion
În Ialomița, administrația județeană a moștenit 13 poduri. Lungimea totală a lor este de 712 metri. Într-o ordine aleatorie, acestea sînt poziționate în localitățile Dridu, Adîncata, Ciulnița, Ciochina, Rași, Bucșa, Bucu... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2010, 13:46 (14633 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru deținuți ialomițeni

Bani europeni pentru deținuți ialomițeni

Joi, 4 noiembrie, la Penitenciarul Slobozia a debutat a doua etapă a proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor aflate în detenție prin o mai bună educație, informare a societății și îmbunătățirea activităților din penitenciar». Proiectul al cărui prim program a debutat în luna mai a acestui an este structurat în 5 etape și se desfășoară la nivelul a 6 penitenciare din România. Programele incluse în acesta sînt derulate de către Administrația Națională a Penitenciarelor în parteneriat cu Direcția Generală a Serviciilor Penitenciarelor din Portugalia «Global Change» și Universitatea din Lisabona. Valoarea totală a proiectului este de 5 milioane de euro, iar primele rezultate... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2010, 07:42 (16041 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Amenzi maxime pentru directorii Jovline și Zalois

Preluarea Amonil, la secret!

Amenzi maxime pentru directorii Jovline și Zalois

• doi acționari majoritari ai Amonil sancționați cu amenzi maxime de 50000 lei
• Jovline și Zalois refuză să se supună obligațiilor impuse de legislația pieței de capital
• CNVM nu mai acceptă «secretomania» din acționariatul Combinatului Chimic și vrea publică oferta de preluare

Doi dintre acționarii majoritari ai Amonil Slobozia au fost sancționați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare cu amenzi maxime. Instituția nu se află la o primă astfel de sancțiune, în noiembrie 2009 CNVM solicitînd ca cei doi acționari ai Combinatului, Zalois și Jovline, să facă publică oferta de preluare a Amonil... Neconformîndu-se, cele două entități fiscale cu sediul în Belize au încasat săptămîna trecută amenzi maxime pentru încălcarea legislației pieței de capital.
Acționariatul Combinatului Chimic de la Slobozia revine din nou în actualitate. Asta întrucît acționarii majoritari ai companiei refuză sistematic să facă publică identitatea persoanelor ce coordonează Amonil. Actual... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2010, 09:46 (16703 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

TURISM DE PUȘCĂRIE

«Afaceri judiciare» pe banii statului

TURISM DE PUȘCĂRIE

Se dau în judecată între ei, acuză instituțiile statului sau persoane despre care nici nu au auzit, totul pentru a se plimba de la un penitenciar la altul. Practica deținuților, «afaceri» în termeni specifici, a dezvoltat în închisorile românești un adevărat turism de pușcărie... Iar plimbarea e gratuită. Sau pe banii statului, cum preferați! Iar aceștia nu sînt deloc puțini...

«Afaceri judiciare»
În vreme de criză economică, cînd bugetarii demisionează singuri, cînd primăriile dau faliment, iar șomerii împînzesc holurile agențiilor de recrutare, deținuții ialomițeni se plimbă. Și nu oricum. Voiajul pușcăriașilor scoate lunar din vistieria Penitenciarului Slobozia sute... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2010, 17:05 (21972 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țigări de contrabandă de un milion de dolari în curtea lui Balcă-MONDOTRANS

EXCLUSIV: Control-fulger la Urziceni

Țigări de contrabandă de un milion de dolari în curtea lui Balcă-MONDOTRANS

Captură de proporții a inspectorilor vamali la Urziceni: 1000 de baxuri țigări de contrabandă de proveniență Republica Moldova. Controlul-fulger s-a desfășurat în dimineața zilei de joi, 11 noiembrie 2010, locația fiind curtea firmei MONDOTRANS din Urziceni, aparținînd cunoscutului om de afaceri Nicolae Balcă.

Control precedat de filaj
Potrivit unor surse, controlul Administrației Naționale a Vămilor a fost precedat de un filaj «temeinic». Atît de «temeinic» încît prin zona Urziceniului transportatorii și-au pierdut urma. Însă întîmplarea a făcut să fie depistați fix în locația cu depozitele firmei aparținînd lui Balcă, Mondotrans...
Acum, pentru cei care nu-l cunosc... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2010, 19:09 (22736 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesoară scoasă de la oră de elevi

Se întîmplă la Grupul Școlar «Mihai Eminescu»

Profesoară scoasă de la oră de elevi

O profesoară a Grupului Școlar «Mihai Eminescu» din Slobozia a fost dată afară de la orele de curs tocmai de către elevii cărora urma să le predea lecția. Incidentul demonstrează, o dată în plus, carențele unui sistem...

Dascăl batjocorit de elevi
Nu este pentru prima dată cînd dascălii sînt agresați, înjurați, batjocoriți sau sfidați chiar de proprii de elevi. Evenimentele de acest gen sînt însă prezentate publicului destul de rar, pentru ca imagina instituțiilor de învățămînt în culpă să rămînă imaculată iar «situațiile» să se piardă în timp...
Un ultim exemplu în acest sens s-a petrecut săptămîna precedentă la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» din Slobozia. Profesoara... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2010, 12:50 (85748 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Scandal cu elevi bătuți la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia

Directorul Paul Frîncu, incapabil să gestioneze conflictele din cadrul instituției

Scandal cu elevi bătuți la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia

Scandalurile din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia sînt de notorietate. De la cel privind cataloagele pînă la conflictul cu iz politic dintre ultimii doi directori și de la scandalul uniformelor și pînă la incidentul de față, această unitate școlară confirmă că performanța și renumele unui liceu pot fi oricînd umbrite de incidente regretabile.

Dreptate, ochii plînși vor să te vadă
Incidentul pe care urmează să-l relatăm a avut loc miercuri, 3 noiembrie, fix în urmă cu o săptămînă, în cadrul orei de engleză a clasei a X-a G, susținută de către profesoara de engleză Karin Ciurea, în intervalul orar 12,00-13,00. Potrivit relatărilor elevilor, doi... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2010, 16:20 (313942 vizualizări - 135 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan, trimis în judecată de procurorii DIICOT

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux

Proxenetul Tămîrjan, trimis în judecată de procurorii DIICOT

• dosarul va fi judecat de Tribunalul Ialomița

Procurorii DIICOT Ialomița au dispus trimiterea în judecată a proxenetului Ion Tămîrjan, precum și a celorlalți implicați în cauză, respectiv Relu Costan, Ștefan Radu Nicola și Alexandru Gabriel Voicu, primii doi în stare de arest preventiv. Toți cei implicați vor fi judecați pentru săvîrșirea infracțiunii de trafic de persoane.
Potrivit dosarului, procurorii au reținut că, în perioada 2006-2009, Tămîrjan și ceilalți inculpați au recrutat 80 de victime, 17 dintre acestea fiind minore. «Prin constrîngere, înșelăciune sau profitînd de starea de vulnerabilitate a acestora», completează procurorii DIICOT, victimele celor implicați au fost atrase cu scopul precis al exploatării lor sexuale.
... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2010, 08:24 (18187 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Au trecut de încă un val

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 4-2

Au trecut de încă un val

Mari emoții pentru slobozeni înaintea meciului cu Dunărea. Poate mai mari decît la cel cu Callatis. Oaspeții veneau tare din spate după un succes incredibil cu mangalioții care slobozenilor nu le-a fost la îndemînă. Elanul le-a fost însă stopat de elevii lui Constantin Prepeliță, care au deschis rapid scorul prin Viorel Gheorghe, autorul unui gol din penalty (’2) și l-au majorat la fel de iute prin vîrful Florin Anghel (’10), cel care, încet-încet, justifică încrederea investită în el în vară. Pauza vine tot cu emoții pentru că oaspeții reduc din handicap tot din penalty (’43) prin reușita fostului mijlocaș al Unirii, Iulian Bogoș. Ai noștri nu-i lasă însă pe dunăreni să-și facă mari speranțe... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:29 (16616 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

«Pele» a salvat pielea Amarei

Etapa a XII-a a Ligii a IV-a ne-a luat prin surprindere. Sătulă să meargă umăr la umăr cu Axintele, echipa din Amara s-a împotmolit chiar pe propriul teren cu mai modesta Victoria Munteni Buzău. Oaspeții au condus încă din primele 10 minute cu 2-0, iar amărenii au egalat in extremis printr-o reușită din penalty, venită în minutele de prelungire și semnată de Florin Avram, cunoscut în fotbalul de Ialomița cu supranumele «Pele», probabil din motive tehnico-tactice. Amara păstrează în continuare șanse mari la titlul de campioană de toamnă, pentru asta trebuind să învingă în ultima etapă în deplasarea de la liderul Axintele fără a mai face pași greșiți în prealabil. O altă surpriză o semnalăm la ... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:25 (12744 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Iarăși am pierdut pe mâna noastră

Handbal, CSM Unirea Slobozia-CSM Ploiești 27-30 (16-16)

Iarăși am pierdut pe mîna noastră

Ploieștiul și Slobozia sînt două orașe total diferite pe plan sportiv. Orașul lui nenea Iancu are tradiție și prezent (Petrolul, Doroftei, Astra, Asesoft), în vreme ce Slobozia caută tot mai debusolată drumul către afirmare. Prin urmare, nu e de mirare că la meciul de handbal de duminică, arbitrul a dat doar două minute eliminare la un fault al Andreei Dospin asupra unei slobozence, printr-un procedeu care ar fi făcut-o și pe Alina Dumitru invidioasă, sau că a validat un gol pentru Ploiești, deși aruncătoarea mușcase vizibil din semicerc. Cu toate acestea, fetele noastre au avut partida în mînă la 20-16 în repriza secundă, iar pentru înfrîngere, trebuie s-o recunoaștem, vina le aparține în totalitate... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:23 (18143 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, juniori republicani

O victorie și o înfrîngere pentru juniori

Duminică, 7 noiembrie, s-a desfășurat etapa a IX-a a campionatului juniorilor republicani, A și B. Echipele Unirii Slobozia angrenate în această competiție au avut programată o dublă întîlnire cu Metalul Constanța. Juniorii A au învins cu 1-0 prin reușita lui Stanciu și ocupă locul 5 cu 21 de puncte. Juniori B au cedat cu 2-4 și ocupă locul 10 cu 8 puncte. Golurile slobozenilor au fost reușite de Șolcănea și Răileanu.... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:18 (14149 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Victoria Brănești-Unirea Urziceni 4-1

Urziceni, campioana înfrîngerilor

Unirea a început duelul suferinței disputat luni, 8 noiembrie, la Buzău, într-un mod fericit. În minutul 23 un-doiul dintre Todoran și Semedo este finalizat de cel din urmă în poarta ilfovenilor. Era 1-0 pentru ialomițeni și deja ne gîndeam la primul succes al vicecampioanei în această stagiune. Nu a fost de acord Muzac, jucător care l-a împins în careu pe Alexandru Iacob și a provocat penalty-ul care a adus egalarea înainte de pauză. Cel care a transformat este specialistul gazdelor, Vasile Olariu. A doua repriză a aparținut în totalitate Brăneștiului, iar bara lui Răzvan Avram din chiar minutul de debut al acesteia avea să anunțe dezastrul din careul lui Bălgrădean. Golul de 2-1 a venit destul... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:17 (12520 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instituțiile statului, amenințate de avocații firmei Standard Snacks

Milionarul Dorin Cristian Drăgoi, acuzat de «atrocități» împotriva unor cai de rasă

click pe poză

La începutul lunii noiembrie, în fostul CAP al orașului Fierbinți Tîrg, autoritățile locale au identificat 32 de cai abandonați de mai multe săptămîni fără hrană și apă. Fotografiile date publicității de autorități reflectă o situație de o cruzime inimaginabilă. Cadaverici, subnutriți și plini de răni provocate de încercarea de a scăpa din staulele unde erau legați, caii descoperiți la Fierbinți aparțin firmei Standard Snacks SRL. Potrivit declarațiilor autorităților, firma este controlată de către milionarul în euro Cristian Dorin Drăgoi. Singura hrană descoperită de autorități la fața locului a fost un sac de covrigei și niște lemne putrede smulse din gardul CAP-ului...

Genocid împotriva cailor de rasă... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 18:22 (145596 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Ionașcu a primit Crucea Sloboziei, cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe Române

Primarul Ionașcu a primit Crucea Sloboziei, cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe Române

Primarul municipului Slobozia, Gabi Ionașcu a primit Crucea Sloboziei în grad de Mare Cruce, decorație ce i-a fost conferită de Preafințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor cu ocazia prăznuirii Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil. Potrivit reprezentanților Primăriei, «decorația a fost înmînată edilului Ionașcu drept semn de recunoștință pentru activitatea deosebită în apărarea valorilor creștine, în slujirea Bisericii lui Hristos și a comunității creștin-ortodoxe». Crucea Sloboziei a fost atribuită luni, 8 noiembrie și este cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe. «Sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil este și hramul celei mai vechi mînăstiri... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 10:24 (19078 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia va bea apă potabilă în toamna anului 2011?

Nu există bani pentru lucrările de refacere a rețelei

Slobozia va bea apă potabilă în toamna anului 2011?

Scandalul sursei de apă subterană a orașului Slobozia intră pe ultima turnantă. După aproape 50 milioane de lei cheltuiți în ultimii 3 ani și zeci de scandaluri publice legate de calitatea apei furnizate populației, autoritățile locale susțin că slobozenii vor bea apă potabilă înainte de toamna anului 2011. Mai rămîne de rezolvat însă problema fondurilor pentru lucrările de înlocuire a celor peste 40 de kilometri de țevi de oțel ale rețelei de apă a orașului...

Apă potabilă în toamna lui 2011?
Potrivit informațiilor oficiale, lucrările de înlocuire a rețelei de apă potabilă a orașului se derulează conform graficului și vor fi finalizate la termenul stabilit oficial.... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 06:26 (10918 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Nick Touring vrea să subânchirieze concesiunea

Nick Touring vrea să subînchirieze concesiunea

După ce a reușit cu scandaluri răsunătoare să-și adjudece serviciul de transport public, Nick Touring SRL, firma controversatului om de afaceri Nicu Pericli, are o nouă surpriză pentru administrația municipală. Iar surpriza, transcrisă într-o solicitare adresată Consiliului Local Slobzia, a fost analizată săptămîna precedentă în ședința de lucru lunară. În aceeași dezbatere, solicitarea lui Pericli a fost contestată de primarul Gabi Ionașcu, catalogînd demersul Nick Touring drept unul ce contravine legii și contractului de concesiune.
Săptămîna precedentă, consilierii locali slobozeni au dezbătut în ședința lunară de lucru o solicitare cel puțin interesantă. Societatea Nick Touring SRL, firma... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2010, 14:26 (15588 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Cele douăsprezece scaune de la Cosâmbești

Cele douăsprezece scaune de la Cosîmbești

Bugetarii au fost decimați! Autoritățile locale sînt în faliment! Populația suferă de salarii! Un singur lucru a rămas la fel de zeci de ani. Ședințele de consiliu local. Făcute după chipul și asemănarea aleșilor locali, aceste ședințe sînt marca exclusivă a diabolicii democrații românești a ultimilor 20 de ani. De aceea am decis ca pînă la alegerile locale din 2012 să demontăm pînă la resorturile cele ascunse acest mecanism legislativ indispensabil al existenței administrației locale. Astăzi, cel de la Cosîmbești!

Atenție, se filmează!
Ședința de Consiliu Local de la Cosîmbești a avut loc într-o vineri. Vineri, 29 noiembrie. În biroul primarului, cum intri în primărie... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2010, 06:10 (20544 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Maria Unțanu sau arta de a stăpâni PUNCTUL

Maria Unțanu sau arta de a stăpîni PUNCTUL

Cartea de vizită a artistului Maria Unțanu e prodigioasă. Un număr record de premii alături și împreună cu elevii pe care i-a îndrumat în calitate de profesor în cadrul Palatului Copiilor din Slobozia (256, dintre care 153 sînt premii internaționale obținute în toată Europa, dar și în SUA, India sau Japonia), patru expoziții personale și zeci de ani de căutare a unor forme noi de exprimare a emoției artistice, prin desen și culoare. Acestea sînt reperele sumare ale unei vieți dedicată graficii, o artă pe care Maria Unțanu a împins-o către un nou nivel, într-un banal tîrg de provincie, făcîndu-ne contemporani cu una dintre cele mai intangibile taine: taina desăvărșirii punctului.

«Una este să te uiți și alta este să vezi!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2010, 14:42 (20380 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Educație Rutieră la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia cu instructori de la Academia «Titi Aur»

Fundația «Malama Cristiana-Cosmina», cu sprijinul echipei de profesioniști ai Academiei «Titi Aur» și cu sprijinul Poliției Rutiere din cadrul IPJ Ialomita, desfășoară în perioada 15-16 noiembrie 2022, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 11:20
(12119 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 13 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 12 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2022, 15:25
(2519 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 12 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 11 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2022, 15:10
(2677 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 11 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29766, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de joi, 10 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 15:15
(3839 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni sprijină Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia

Activitatea jandarmilor ialomițeni nu se rezumă doar la a veghea siguranța publică, ci și de a ajuta semenii aflați în nevoie. Astfel, în ultimele luni, reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:45
(5732 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana SMURD «Fii pregătit!» ajunge la Fetești

În perioada 15-17 noiembrie a.c., Caravana SMURD «Fii pregătit!» și Centrul mobil de instruire a populației pentru răspuns la situații de urgență vor fi prezente în Fetești, în incinta Liceului Teoretic ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:00
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 101,34 milioane de lei, colectate în luna octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna octombrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 101,34 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 18:05
(9821 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Stimulente financiare pentru rezultatele excepționale obținute de elevi la Examenele Naționale

În acord cu Hotărârea Guvernului nr. 1282/2022, privind aprobarea acordării de stimulente financiare absolvenților care au obținut media 10 la Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 17:10
(7222 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier provocat de un șofer băut

Miercuri, 9 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe DC15A Răsimnicea-Maia. Oamenii legii ajunși la fața locului au stabilit că un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:30
(3203 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au depistat în trafic, miercuri, 9 noiembrie a.c., un bărbat în vârstă de 63 de ani în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:15
(3717 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Efective mărite din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județuli Ialomița au acționat miercuri, 9 noiembrie a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, pentru prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:10
(3894 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29762, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 9 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 15:15
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Obiecte din pietre și metale prețioase, scoase la licitație

ANAF organizează, în perioada imediat următoare, licitații publice pentru vânzarea de obiecte din metale și/sau pietre prețioase care au un preț cumulat de pornire a licitațiilor de aproape 2 milioane de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:15
(8359 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF se amână pentru luna decembrie 2022

Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF, anunțate anterior, se amână pentru luna decembrie 2022. Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:00
(17238 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 3 kg de aur au fost confiscate de către inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală

Pentru prevenirea și combaterea fraudei fiscale și vamale, inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală din cadrul ANAF au verificat în ultima perioadă activitatea a 86 firme specializate în creditare ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 11:44
(13068 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Convoi militar, implicat într-un accident rutier

Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Apărării Naționale, miercuri, 9 noiembrie a.c.,  un convoi format din opt camioane militare a fost implicat într-un accident rutier în zona localității ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 19:15
(3298 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul ANAF, în mentenanță vineri, 11 noiembrie 2022

Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire a obligațiilor fiscale, prin adaptarea la mediul în permanentă schimbare și la tehnologiile ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:35
(9859 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29762, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 8 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:20
(2908 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lucrare programată la Țăndărei

Pentru realizarea lucrărilor de conectare a instalațiilor hidraulice la sistemul de alimentare cu apă de la nivelul Stației de Pompare Țăndărei, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile de joi ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 12:15
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de conectare a noilor rețele de alimentare cu apă potabilă la sistemul centralizat din Fetești, se va întrerupe furnizarea apei de miercuri, 9 noiembrie 2022, orele 23, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 11:20
(4081 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Marți, 8 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29760, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 7 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 15:15
(2740 vizualizări - 0 comentarii)


S-a încheiat campania arheologică desfășurată la Piscul Crăsani

S-a încheiat campania arheologică desfășurată la Piscul Crăsani

Muzeul Județean Ialomița anunță încheierea campaniei arheologice anuale desfășurată în cadrul sitului arheologic de la Piscul Crăsani. În cadrul activităților de anul acesta, arheologii au descoperit vase ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 13:20
(7625 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

DN2A: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Luni, 7 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier produs pe DN2A, în zona lacului Iezer. În evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme, în urma impactului ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 12:45
(4023 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la o societate de dezmembrări auto

Pompierii din Slobozia au intervenit luni, 7 noiembrie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs în incinta unei societăți de dezmembrări auto de pe raza municipiului Slobozia. Flăcările au distrus două ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 12:30
(5086 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 10 noiembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, care optează pentru aplicarea regimului special pentru agricultori ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 12:05
(4582 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune «Door 2 Door» desfășurată de membrii locali ai USR

Slobozia: Acțiune «Door 2 Door» desfășurată de membrii locali ai USR

Sâmbătă, 5 noiembrie a.c., la Slobozia, reprezentanții locali ai USR, alături de parlamentarii Diana Buzoianu și Alin Apostol, au desfășurat o acțiune «Door 2 Door» pentru a afla de la cetățeni cele mai ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 11:30
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare împotriva turbării la câini și pisici

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2022, 17:50
(6046 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 7250 de persoane juridice, înrolate în Spațiul Privat Virtual-SPV

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor (persoane juridice, asocieri și alte entități fără personalitate juridică precum și persoane fizice care desfășoară o profesie ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2022, 17:20
(8855 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Luni, 7 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29756, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de duminică, 6 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2022, 15:20
(2289 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Fetești

Vineri, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,00, pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe raza municipiului Urziceni, în care a fost implicat un autoturism. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2022, 13:40
(6156 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...