Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Buftea-Unirea Slobozia 3-5

Ei cu filmul, noi cu fotbalul

Meciul de la Buftea de vineri, 24 septembrie, contînd pentru etapa a cincea a Ligii a III-a, a fost așteptat cu încrîncenare de ambele echipe, orice rezultat fiind posibil. În debutul partidei, gazdele au constatat că a răsărit soarele și pe strada lor. Este vorba de căpitanul Unirii, Romeo Soare care i-a năucit pe ilfoveni deschizînd scorul chiar în primul minut al partidei. Apele au părut să se limpezească chiar din minutul 16, cînd Viorel Gheorghe a marcat primul gol dintr-o lungă serie și face 2-0. Gazdele revin prin Dorobanțu, care transformă un penalty în minutul 29, dar un minut mai tîrziu Slobozia reface avantajul de două goluri prin Roșu. Viorel Gheorghe mai punctează o dată în finalul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14437 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Republicanii slobozeni, mai tari decît Săgeata Năvodari

Duminică, 26 septembrie, pe terenul din Slobozia Nouă, juniorii A și B ai CSM Unirea au disputat o dublă întîlnire cu Săgeata Năvodari, meciul contînd pentru etapa a III-a a Campionatului. Juniorii A au învins cu 4-2 și ocupă locul 4 cu 8 puncte. Juniorii B au trecut de dobrogeni cu 4-1 și sînt pe locul 9 cu 4 puncte. De remarcat că la acest nivel victoria aduce echipei care o obține 4 puncte.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Dinamo București 1-0

Devoratorii de granzi

În Urziceni începe să se vorbeaască din nou despre «Uimirea». Octavian Grigore a ales pentru meciul cu echipa lui Andone să joace aceeași partitură ca în disputa cu Steaua. Astfel, l-a plantat în dreapta apărării pe debutantul Goge, pe stînga pe ex-dinamovistul Mușat, iar în centru pe Maftei și revenitul Mehmedovici. De asemenea, a supraaglomerat cu linia de mijloc și chiar cu oamenii din atac. Prin urmare, prima fază importantă s-a petrecut în minutul 34 și, culmea!, în careul lui Dolha. Argentinianul Garat nu și-a ținut mîna acasă, iar în urma hențului comis arbitrul Comănescu a dictat penalty pentru gazde. Raul Rusescu nu a ratat prilejul să-și treacă în cont primul gol pe acest sezon și Urziceniul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:50 (16560 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

Ce lui nu îi place, altora le face

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

În saptămîna care a precedat începerea anului școlar, inspectorul general Ilie Stavăr a făcut publice o serie de date oficiale privitoare la sistemul de învățămînt din Ialomița. Potrivit acestora, Inspectoratul Școlar Ialomița are datorii neonorate către furnizori învaloare de 48 milioane de lei, dar a deschis noi șantiere de investiții în anul 2010. Mai mult decît atît, din această valoare uriașă, Inspectoratul Școlar va onora în acest an școlar doar 4,5 milioane de lei. Banii (în cazul în care vor veni!) vor fi folosiți pentru 26 de obiective școlare a căror listă rămîne, deocamdată, secretă. Pentu că Ilie Stavăr pare să nu aibă niciun criteriu rezonabil de distribuire a acestor fonduri, oferim... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 17:20 (20994 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație cu Profesionala

Administrație cu Profesionala

Avem 5 primari fără liceu și 26 cu liceu! Restul au Facultate. Cu sau fără frecvență. La zi sau la distanță. Administrațiile locale din județ au încăput de doi ani pe mîinile unor primari pentru care mama învățăturii a fost, mai degrabă, școala de partid decît o instituție de învățămînt. Desigur, situația nu este generalizată. Avem primari de la însămînțător artificial pînă la inginer și de la sudor la jurist. Paleta meseriilor edililor locali oferă surprize nebănuite...

«Meserie te halesc!»
Cunoscători sau nu în ale administrației locale, primarii din județul nostru au diverse îndeletniciri de bază. Ocupația de primar permite orice. Evident, de această dată facem referire... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 22:32 (17489 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Talentul de investitor strategic «pe hîrtie» al primarului Gabi Ionașcu se manifestă din nou. De această dată edilul pasionat de altfel de mega investiții, pasiuni mai puțin concretizate, și-a exprimat public intenția de a juca la cărți alte vreo 4 hectare din terenul slobozean pentru construcția unui nou hypermarket. Asta așa, în ciuda crizei și a slobozenilor ce abia își mai permit o sticlă de apă plată de la chioșcul din colțul blocului...

Dacă-i supermarket, cu plăcere
În ciuda îndemnurilor de austeritate, a bugetelor micșorate și a unei crize financiare fără precedent, Primăria Slobozia vrea să-și pună tichie de mărgăritar. Iar tichia se numește construcția unui... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 13:18 (23472 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Vom avea teatru

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Grădina de Vară a cinematografului Ialomița va fi predată autorităților locale. Primăria Slobozia își dorește să refacă actuala construcție și să o transforme într-un teatru în aer liber. Cinematograful Ialomița, al doilea obiectiv pe care RADEF este obligată să-l transfere municipalității, rămîne în litigiu...

Primul teatru în aer liber din oraș
Grădina de Vară a cinematografului Ialomița, lăsată în paragină timp de peste 10 ani, urmează să fie preluată prin transfer de către autoritățile locale. Potrivit declarațiilor directorului Clubului Municipal Slobozia, Ion Constantin, Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» este dispusă să cedeze... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 06:08 (20278 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Stăpânii pământului

Reportaj cu oameni liberi!

Stăpînii pămîntului

Bugetarii slobozeni pleacă în Germania, pe șantier. AJOFM-ul local propune slujbe în Danemarca, la jupuit de nurci, Boc oferă jumătatea lui cinci, aici în prime time, sindicaliștii spun că cine muncește pe banii ăștia e prost, oamenii spun că ar munci, dar n-au unde... Marin Cărămidaru’ nu spune nimic din toate astea! El e dovada că dacă vrei să fii propriul tău stăpîn, aici în România, poți să fii! Și spune că libertatea pe care i-o dă meseria e mai scumpă decît toate averile de pe pămînt.

Cărămidarii Viitorului
Casa lui Marin Chiriță e pe Viitorului, pe la jumătatea străzii. Ajungi ușor, că acum e proaspăt asfaltată. Casa nu are gard, că Marin n-a întors banii cu lopata... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2010, 10:14 (24161 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nick Touring terorizează concurența pe ruta Slobozia-Amara

Lui Pericli îi place să sune la 112

Nick Touring terorizează concurența pe ruta Slobozia-Amara

În lipsa aplicării corecte a legislației în vigoare, Slobozia rămîne un oraș al tuturor posibilităților. De exemplu, al posibilității de a suna la 112 pentru a solicita eliminarea de pe traseu a unui taximetrist care face concurență maxi-taximetrelor din oraș. Se întîmplă la Slobozia, sub ochii candizi ai autorităților locale și în detrimentul unor servicii de transport civilizate.

Vendetă locală la 112
Incidentul pe care vi-l relatăm l-a avut ca protagonist pe Alexandru Mihalcea, unul dintre puținii taximetriști care mai face concurență firmei de transport Nick Touring pe ruta Slobozia-Amara. Potrivit declarațiilor acestuia, marți, 15 septembrie, la orele 14,15, acesta... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2010, 08:38 (57028 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Disputa dintre Teculescu și Ciupercă va fi tranșată la Curtea de Apel București

Furtună într-un pahar cu ape politice tulburi

Disputa dintre Teculescu și Ciupercă va fi tranșată la Curtea de Apel București

După 8 luni de conflict administrativ, 4 luni de la plasarea acestuia pe rolul Instanței de Contencios Administrativ și două săptămîni de declarații belicoase, războiul politic dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Consiliului Județean, Silvian Ciupercă a fost suspendat nedefinit de către Tribunalul Ialomița. Acesta a decis declinarea cauzei către Curtea de Apel București și, în ciuda cererilor de urgentare a procesului, acesta nu are șanse să obțină un verdict final pînă în primăvară. Reamintim că motivul litigiului îl constituie alocarea de către Consiliul Județean Ialomița, pe criterii politice, a peste 20 milioane de lei administrațiilor locale pentru susținerea proiectelor de... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2010, 06:18 (21379 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maidanezii, «transferați» în localitățile rurale din vecinătatea Sloboziei

Cu aprobarea autorităților locale din municipiul reședință de județ

Maidanezii, «transferați» în localitățile rurale din vecinătatea Sloboziei

Autoritățile locale din Slobozia plasează cîinii comunitari în mediul rural. Nu legal, firește, ci pe furiș, așa cum îi șade bine unei administrații care se respectă. Astfel, haite întregi de cîini comunitari care ar trebui să fie îngrijiți în adăposturile special amenajate (construite și finanțate din fonduri publice!) ajung să terorizeze comunitățile rurale din jurul orașului.

De la Primăria Slobozia, fără număr!
Joi, 16 septembrie, la primele ore ale dimineții, pe dealurile din spatele CAP-ului Gimbășani, devenit o ruină, un autoturism cu numărul IL 02 GSC, condus de către Valentin Vasile Ploieșteanu, descărca de zor cîini comunitari din adăpostul de la Slobozia.... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2010, 14:06 (21177 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un slobozean acuză că ar fi fost bătut de polițiști

Un slobozean acuză că ar fi fost bătut de polițiști

Un bărbat acuză polițiștii că l-ar fi bătut măr. Slobozeanul susține că ar fi fost băgat în mașina poliției și lovit cu pumnii și picioarele. Varianta polițiștilor demontează însă acuzațiile bărbatului. Tînărul a ajuns la Spital cu răni la nivelul brațelor și pe față...

Cetățeanul turmentat și soția reclamantă
Povestea lui Adrian Budu, slobozeanul ce susține că ar fi fost agresat de doi polițiști, iese din tiparele cotidianului. Bărbatul are 36 de ani și a fost dat pe mîna Poliției chiar de fosta sa soție. Evident, asta după ce între cei doi foști soți se consumase o altercație. Adrian recunoaște problemele matrimoniale, dar susține că bătaia ce ar fi încasat-o de la... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 19:07 (46209 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștri pe val

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-ACS Berceni 3-1

Galben-albaștri pe val

Vineri, 17 septembrie, pe un stadion plin doar în zona oficialei, Unirea a susținut, cel puțin după calculul hîrtiei, cel mai greu meci al debutului de sezon. Adversara băieților lui Prepeliță a fost ACS Berceni, trupă care în campionatul precedent a terminat înaintea echipei noastre și își anunța intențiile de promovare și pentru actuala stagiune. Cu mijlocașii de bandă Drăguț și Constantin Toma în formă, susținuți energic de fundașii laterali Lazăr și Roșu, Unirea a dominat categoric ostilitățile. Zona vulnerabilă, ca și în returul sezonului trecut, rămîne apărarea, acolo unde fundașii centrali, dar și portarul Leo Dobre au bîlbîit periculos cîteva mingi. Dominarea ofensivă a uniriștilor s-a... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 18:45 (16575 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Ploiești -CSM Unirea Slobozia 33-28 (16-15)

Progres evident

CSM Unirea nu mai este echipa din sezonul precedent. Bruma de experiență căpătată, ambiția și omogenitatea tot mai evidente, au făcut din formația noastră una de luat în seamă pentru trupele cu pretenții. După ce au trecut de Știința Bacău, duminică, 19 septembrie, Nica&compania au fost foarte aproape să detoneze bomba la Ploiești, în fața CSM-ului din localitate. Dospin, Moroianu, Zavragiu, jucătoare cu multe meciuri în liga națională, au rămas surprinse de evoluția avîntată a handbalistelor lui Marian Simion. Plăcut surprins a fost și Ion Gavrilescu, președintele Oltchimului, prezent la meci. CSM Slobozia a dominat prima repriză, elocvent fiind scorul înregistrat în minutul 26: 4-11 pentru echipa... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 18:39 (14063 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Campioana, în corzi!

Așa cum Independent a preconizat în numărul precedent (am scris și noi, n-am dat cu paru’!)pentru cei din Țăndărei s-au cam tulburat apele. Și nu pentru c-am fi noi mari cunoscători ai fotbalului din județ, dar iată că, la primul hop, campioana Victoria Țăndărei s-a împiedicat: o înfrîngere amară cu Victoria Amara. Lor nu le-a ieșit jocul de fotbal, dar ne-au ajutat pe noi să ne iasă jocul de cuvinte. Și acum că ne-am lăudat destul, să vedem ce vrăji a mai făcut regulamentul. Băieți valabili, cei de la Libertatea Sălcioara au recuperat o parte din punctele pierdute la masa verde cu Abatorul, tot pe aceeași suprafață de joc, cu Juventus. Nu amărăștenii de la Torino, ci meseriașii de la Borănești... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 18:28 (14561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Oțelul Galați-Unirea Urziceni 4-1

Cădere liberă

A fost sau n-a fost accident la meciul cu Steaua?! La fel ca în celebrul film al lui Cornel Porumboiu s-o fi întrebat înainte de meciul cu Oțelul și Lupul Singuratic, singurul suporter urzicenean care contează în susținerea echipei, nu a bugetelor vînzătorilor de semințe. A fost, a părut să arate argentinianul Viglianti, care a deschis scorul pentru Oțelul chiar în minutul 6. Octavian Grigore a dorit, față de meciul cu Steaua, să joace o carte mult mai ofensivă. A renunțat la Valeriu Lupu, omul care l-a enervat prin tragerile de timp pe Gigi Becali, l-a retras pe Toșca în apărare și pe Semedo la mijloc și l-a plantat pe Bîtfoi în atac, lîngă Rusescu. Rezultatul s-a văzut în minutul 24, cînd Rusescu... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 18:25 (15898 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scenarii fanteziste pe termen mediu

Ialomița investește în strategii inutile și costisitoare

Prin luna noiembrie a anului trecut vă anunțam demararea primei etape a proiectului «Document Strategic cu scenarii de dezvoltare Socio-Economic și Demografică a teritoriului județului Ialomița pe perioada 2009-2013, cu orizont 2013-2020-Realizarea Strategiei de Dezvoltare a Județului Ialomița», aprobat de Consiliul Județean în septembrie 2008. Revenim cu noi amănunte asupra acestui proiect, ajuns între timp de la faza de elucubrații oficiale la concretețea pe care o oferă suportul scris.

Dezbaterile care oficializează strategii
Cînd vine vorba de strategii județene pe termen mediu și lung, drumul de la teorie și pînă la cheltuirea fondurilor publice este ceva mai lung... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 06:14 (12937 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Unde sînt sindicaliștii de altădată?

Prefectura Ialomița a fost pichetată de gură cască

click pe poză

Anunțată pentru orele 14,00, acțiunea de protest a sindicaliștilor ialomițeni a fost sabotată de ploaie. După numai o jumătate de oră, cei 30 de manifestanți prezenți în fața Prefecturii Ialomița au început a se risipi care încotro. Puțini și extrem de pasivi, manifestanții rămași au făcut act de prezență «pentru a fi văzuți». Numai că în locul autorităților, obișnuite cu prezența lunară a manifestanților de tot felul în piața publică, cei prezenți au atras atenția oamenilor străzii. Aceștia au preluat «atribuțiile» manifestanților, huiduind în locul lor. Reamintim că acțiunea de pichetare de azi, 20 septembrie, a fost organizată de către filiala locală a Cartel ALFA, care a estimat că la acțiune... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2010, 16:37 (21381 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Urban, la mâna directorului Noel

Cu sabia deasupra capului

Urban, la mîna directorului Noel

Vineri, 17 septembrie 2010, a expirat termenul pînă la care SC Urban avea obligația de a se conforma condițiilor impuse de DSP Ialomița pentru reautorizare. Directorul DSP, Dan Noel susține că «documentația mai trebuie studiată», SC Urban solicitînd autorizarea cu program de conformare pe 10 luni. Însă, apa din Slobozia rămîne menajeră...

Urban da, Noel ba, ba, ba
După 6 luni de eforturi administrative și logistice, SC Urban suține că a făcut pași importanți în respectarea condițiilor de reautorizare sanitară. Printre măsuri se numără extinderea zonei severe de protecție a puțurilor, demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor de oțel și accelerarea demersurilor de retehnologizare... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2010, 06:22 (20704 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia Urban apă

REPORTAJ

«Înapoi la muncă!»

Primum laborare, deinde philosophari

«Înapoi la muncă!»

Într-o țară în care nimeni nu mai muncește, un județ în care tineretul ori pleacă în Spania, ori se baricadează în cîrciumă, și un oraș în care angajările se fac pe bază de carnet de partid (indiferent de culoare, partid să fie!) a vorbi despre muncă și valențele ei este ridicol. Și totuși se întîmplă! Nu în compendii de bibliotecă, nu în dezbateri intelectuale, ci în plină agoră, prin slogane stradale percutante, menite să mobilizeze forța de muncă abulică, disponibilizată de un guvern declarat impotent și o administrație etichetată drept incompetentă. Apoteotic, nu-i așa!? Tocmai de aceea ne-am dorit să știm ce se ascunde în spatele acestui concept și cine sînt beneficiarii unui îndemn atît... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2010, 09:23 (20431 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în rîndul elevilor

Efective de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au efectuat, în perioada 22-24 martie 2016, mai multe activități preventive în școlile din județ. La întîlnirile cu oamenii legii au răspuns prezent 400 de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 14:10
(5150 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Dosar penal pentru conducere ilegală

Un bărbat, de 37 de ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști pe raza localității Drăgoești, conducînd în stare de ilegalitate. Bărbatul se afla la volan deși dreptul său de a conduce vehicule fusese ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 13:20
(5204 vizualizări - 1 comentariu)


Săveni: Reținut și trimis după gratii

Polițiștii ialomițeni au reținut un tînăr, de 29 de ani, din Săveni, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea. Acesta a fost condamnat la 2 de închisoare cu executare pentru tulburarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 12:15
(5896 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul extern de securitate și sănătate în muncă AVD EXPERT

angajează
INSPECTOR SECURITATEA MUNCII
Cerințe minimale:
-Curs de securitate și sănătate
în muncă-durata 80 ore
-Permis conducător auto
categoria B
Constituie un avantaj:
-curs cadru tehnic domeniul PSI
sau inspector de protecție civilă
și autorizație de operator de RSVTI
Informații suplimentare:
șos. Amara, nr. 19, incinta AMPA,
birou 11, loc. Slobozia,
telefon 0725/016.262

22 Martie 2016, 21:05


Traian: Nou-născut, ucis de nitriții din apă

În urmă cu o săptămînă, doi frați gemeni, de două luni, din localitatea Traian, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în stare gravă, intoxicați cu nitriți. Copiilor le-a fost pregătit laptele ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 20:15
(9191 vizualizări - 1 comentariu)


Cetățeni străini depistați cu ședere ilegală în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în baza mecanismului de cooperare integrată pentru combaterea șederii ilegale și a traficului de migranți, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 18:55
(3481 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A căzut cu motocicleta

Luni, 21 martie 2016, în jurul orei 18.00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:55
(6856 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Pește fără documente de proveniență și unelte de pescuit comercial au fost confiscate de polițiști în urma unor controale efectuate în trafic. Doi bărbați de 26, respectiv 32 de ani, ambii din orașul Amara ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:10
(6118 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au plantat copaci de «Ziua Internațională a Pădurii»

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au plantat luni, 21 martie 2016, puieți din specia paltin, la sedii ale posturilor de poliție comunale și la sediile polițiilor municipale și ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:40
(5480 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Navigare în siguranță pe internet

Peste 200 de elevi din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» și Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», ambele din Slobozia, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul online. Astfel ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:20
(6735 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 64 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:45
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 5 răniți

În acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane.
Astfel, vineri, 18 martie 2016, în jurul orei 10,00, Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:05
(4961 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Giurgeni și Rădulești

Sîmbătă dimineață, 19 martie 2016, în jurul orei 3,20, o locuință a unui cetățean din localitatea Giurgeni a fost cuprinsă de flăcări. Două autospeciale de lucru cu apă și spumă și un echipaj SMURD s-au ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 17:15
(6657 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 384 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 martie 2016, sînt disponibile 384 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 16:10
(6754 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 13 permise auto reținute, amenzi de peste 69500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 18-20 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 13:40
(7206 vizualizări - 0 comentarii)


23 martie, «Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare Zilei Poliției Române, polițiștii ialomițeni organizează miercuri, 23 martie 2016, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise» pentru cetățenii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 12:25
(3784 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Un camion încărcat cu floarea soarelui, ce se deplasa pe DJ 213 în dimineața zilei de vineri, 18 martie 2016, s-a răsturnat pe partea carosabilă, în apropierea localității Gura Ialomiței. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 11:15
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: «Postul Mare», pe înțelesul copiilor

Protopopiatul Slobozia, împreună cu cei 20 de copii incluși în proiectul after-school «Un viitor mai bun pentru copiii din Mărculești», a organizat în localitatea Mărculești o serie de dezbateri privitoare ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 10:10
(5164 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescent, prins la furat

O patrulă de jandarmi a identificat un adolescent, de 15 ani, din Fetești, cunoscut cu antecedente penale, care avea asupra lui o sacoșă în care transporta bunuri furate dintr-un tren de călători. Forțele ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 09:10
(4554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accidente la Manasia și Fierbinți

Poliția a fost sesizată miercuri, 16 martie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 16:20
(6963 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Poliției Municipiului Fetești au organizat și desfășurat miercuri, 16 martie a.c., pe raza municipiului și a comunelor arondate, o acțiune pe linie de prevenire și combatere a braconajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 15:50
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Agriculturii din România, prezent la expoziția internațională «Tradiții culturale în Balcani»

Muzeul Județean Buzău a vernisat, în data de 15 martie 2016, expoziția «Tradiții culturale în Balcani», desfășurată în cadrul evenimentelor cultural-educative «Zilele Femeii la Muzeul Județean Buzău», expoziție ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 12:35
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începînd cu data de16.03.2016 efectuează plata pentru acciza la motorina utilizată în agricultură în conturile solicitanților înscrise ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 11:10
(6697 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița susține angajarea forței de muncă

În perioada 14.03-8.04.2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița derulează o campanie de vizite la agenții economici din județ. Obiectivele acestei acțiuni constau în informarea angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 19:25
(5320 vizualizări - 1 comentariu)


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

În perioada 11-13 martie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 14:35
(4837 vizualizări - 0 comentarii)


Razii ale polițiștilor la Slobozia și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, sîmbătă, 12 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat acțiuni de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 10:10
(4120 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Aventură mortală

Căzănești: Aventură mortală

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 12/13 martie 2016, pompierii au fost alertați cu privire la faptul că un tînăr, de 29 de ani, din Căzănești, ar fi căzut în apele rîului Ialomița. Acesta a încercat ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2016, 18:05
(4962 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Incendiu într-o gopodărie

Un scurt circuit la un fir electric a fost cauza probabilă care a dus la producerea unui incendiu, în după amiaza zilei de vineri, 11 martie a.c., la Miloșești. O anexă dintr-o curte a unui localnic a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2016, 14:05
(3570 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dispărut, găsit la spital

În urmă cu cîteva zile, IPJ Ialomița anunța dispariția de la domiciliu a unui bărbat, de 61 de ani, din Fetești. Vineri, 11 martie 2016, polițiștii ialomițeni au transmis o nouă informare potrivit căreia ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2016, 12:25
(4196 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj de pictură

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia organizează marți, 15 martie 2016, vernisajul expoziției de pictură a artistului ialomițean Vasile Aionesei. Evenimentul se desfășoară în cadrul Galeriilor ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2016, 11:15
(5392 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...