Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Alexandra Manole, scrimă, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Alexandra Manole, scrimă, CSS Slobozia

Doisprezece ani, locul 5 la campionatul național de copii 2009 și dublă medaliată cu bronz pe echipe (2009-2010). Un început promițător pentru Alexandra Manole, una dintre marile speranțe în sabia feminină din județul nostru. «Are o ambiție extraordinară. Și-a dezvoltat mult viteza și tehnica. Și, în plus, manifestă o capacitate de luptă specifică mai degrabă băieților. De altfel, aceștia o și ajută foarte mult la antrenamente în duelurile pe planșă» explică zîmbind antrenorul Marin Cruțu, cel care a descoperit-o pe Alexandra la deja cunoscutul centru din Săveni.
La doisprezece ani, sportul de-abia acum te răsplătește și așteptăm de la micuța sportivă să continue seria rezultatelor sportive... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:15 (28634 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Ultrascurte

Fotbal: Portarul Unirii Slobozia, Leonida Dobre, nu pleacă, deocamdată, la echipa lui Hagi. Conducerea CSM Unirea nu a primit deocamdată nicio ofertă de la Viitorul Constanța, fotbalistul urmînd să se prezinte la reunirea slobozenilor pe 12 iulie. În cazul în care negocierile vor avansa, prietena lui Dobre, handbalista Jeni Drăgan, și-a dat acordul pentru transfer.

Fotbal: Golgheterul Unirii Slobozia din sezonul 2009-2010, Viorel Gheorghe, a ratat transferul la o echipă de Liga a II-a, deși avea mai multe oferte. Aflat la final de contract cu Unirea, fotbalistul este dispus să continue la echipa slobozeană. Conducerea clubului îi va propune un contract... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:14 (11592 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă, Campionatele naționale pentru copii

Trei medalii pentru elevii lui Cruțu

În perioada 1-4 iulie, a avut loc la Constanța Campionatul Național de Sabie rezervat copiilor cu vîrste cuprinse între 10 și 13 ani. CSS Slobozia s-a întors de la această competiție cu o zestre de trei medalii. La individual masculin Claudiu Nenovici a obținut medalia de argint, doar o greșeală de arbitraj privîndu-l de aur. La echipe masculin, CSS Slobozia, în componența Claudiu Nenovici, Mihăiță Dragomir, Ionuț Dragomir și Nicușor Minea, a obținut medalia de bronz. Performanță similară și pentru echipa feminină care s-a duelat în componența Diana Cruțu, Alexandra Manole, Alexandra Bănică și Elena Marin. Din păcate, la individual feminin cele trei reprezentante de la CSS Slobozia care au prins... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:13 (22886 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Program favorabil în sezonul 2010-2011: Pariu pe omogenitate

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni

Program favorabil în sezonul 2010-2011: Pariu pe omogenitate

Chiar dacă toată lumea prognoza căderea în mediocritate și dezastrul ialomițenilor, Unirea pleacă în al doilea cantonament al verii cu aceeași bancă tehnică, aceeași conducere administrativă și cu lotul din sezonul trecut păstrat în proporție de 95%.

Nucleul e același
Arlauskis, Brandan, Galamaz și Bilașco au fost în această pauză competițională cele mai vehiculate nume ale Urziceniului care ar fi urmat să îmbrace din sezonul viitor alt tricou decît cel alb-albastru. Dinamo, Steaua, Vaslui sau galonatele Stuttgart și Sevilla s-au arătat interesate să înregimenteze jucătorii care în toamna lui 2009 au dat fiori Europei prin spiritul lor de luptă. Uniriștii au rămas însă... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:12 (14083 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«DIGUL NIMĂNUI»

Vinovații fără vină

«DIGUL NIMĂNUI»

Inundațiile din 2005 au fost uitate. La fel și cele din 2006. Acum avem inundații noi. Nimic nu s-a schimbat. Aceiași saci de nisip, aceleași promisiuni, aceeași panică și oameni îngroziți de furia apelor. Iar pentru ca tabloul să fie identic, vinovatul pentru producerea dezastrelor este același: ploaia! Încă din anul 2007, primul an de după inundațiile de anvergură din județul nostru, «Independent» avertiza într-un material amplu, în fapt o radiografie a digurilor ialomițene, asupra unui aspect mai mult decît înfiorător: «Digurile vor ceda la o primă inundație». Și au cedat. În 2010. Declarațiile puse pe tapet la acel moment aparțineau specialiștilor în domeniu, însă informația a rămas la fel... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2010, 18:39 (23122 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

UPDATE

Ialomița: Promovabilitatea la BAC-45,2%, cel mai slab procent din țară

Anul acesta, mai rău ca niciodată. Bacalaureat 2010 în Ialomița s-a terminat mai prost decît în orice an de pînă acum. Dacă anul precedent reușeam performanța negativă de a ne adjudeca podiumul inferior al clasamentului în ceea ce privește promovabilitatea, anul acesta inevitabilul s-a produs. Ialomița a înregistrat cel mai scăzut procent de promovabilitate din țară, de doar 45,2%.
La polul opus, cele mai mari procente de promovabilitate la examenul de Bacalaureat au fost înregistrate, potrivit rezultatelor înaintea rezolvării contestațiilor, în județele Caraș-Severin (87,9%), Suceava (87,6%), Hunedoara (85,7%), Arad (85,7%) și Bihor (85%). În timp ce județele cu cel mai mic număr de elevi... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2010, 16:25 (21761 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Promovabilitatea la BAC-45,2%, cel mai slab procent din țară

Anul acesta, mai rău ca niciodată. Bacalaureat 2010 în Ialomița s-a terminat mai prost decît în orice an de pînă acum. Dacă anul precedent reușeam performanța negativă de a ne adjudeca podiumul inferior al clasamentului în ceea ce privește promovabilitatea, anul acesta inevitabilul s-a produs. Ialomița a înregistrat cel mai scăzut procent de promovabilitate din țară, de doar 45,2%.
La polul opus, cele mai mari procente de promovabilitate la examenul de Bacalaureat au fost înregistrate, potrivit rezultatelor înaintea rezolvării contestațiilor, în județele Caraș-Severin (87,9%), Suceava (87,6%), Hunedoara (85,7%), Arad (85,7%) și Bihor (85%). În timp ce județele cu cel mai mic... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2010, 19:16 (25538 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Furați liniștiți, Kaufland veghează

Hai criminalii!

Furați liniștiți, Kaufland veghează

• peste 30 de furturi înregistrate în aceeași locație în doar 6 luni
• dosar penal pentru un fruct necîntărit corespunzător
• ore întregi de cercetări penale
• «taxa rușinii», găselnița de jefuit clienții

Kaufland, cel mai mare hipermarket din municipiul Slobozia, primește zilnic zeci de reclamații scrise sau nescrise ale propriilor clienți. Nemulțumirile oamenilor vizează, de regulă, modul în care administratorii magazinului din Slobozia înțeleg să-și trateze clienții. Nu de multă vreme, media locală a fost invadată de mesajele unei femei din Slobozia ce relata modul catalogat drept abuziv în care a fost tratată de personalul magazinului Kaufland.
«Vă scriu în speranța că poate că vă veți amuza și veți scrie ceva despre acest caz. Mi s-a întîmplat ceva aproape stupefiant azi la magazinul de renume din Slobozia, Kaufland. Ca în fiecare sîmbătă am decis să merg împreună cu mama mea la cumpărături la magazinul Kaufland, unde mergem de cînd s-a deschis. Fac precizarea că nu am mers niciodată la acest magazin fără să fac o consumație de cel puțin 70 de lei. Ca de fiecare dată am dorit să cumpăr fructe, lucru care s-a întîmplat și de această dată. Am mers la standul de fructe de unde am cumpărat două lămîi și patru grapefruit. Le-am cîntărit apoi ne-am continuat cumpărăturile. O dată ajunsă la casă, surpriză! Trecînd peste comportamentul vînzătoarei, după ce mi-a trecut prin scaner punga cu fructe mi-a spus să i le dau înapoi, chemîndu-și o colegă să le recîntărească. Între timp noi am plătit tot bonul, dar între timp și-a făcut apariția gardianul magazinului care ne-a cerut pe un ton impetuos să-l însoțim. Fără a ne spune ce s-a întîmplat, plin de importanța momentului, și-a ridicat basca și pe un ton superior ne-a spus că vom vedea ce pățim. Ne-a dus într-o încăpere care era situată lîngă toaletă. Acolo mai erau doi adolescenți care băuseră în magazin un suc de 4 lei fără să îl plătească și care dădeau declarații unui polițist. Într-un final, aveam să aflăm și de ce eram acolo: depășisem gramajul la grefe cu 500 grame. Apoi ni s-a spus să așteptăm să dăm la rîndu-l nostru declarație Poliției, pentru că ni se va întocmi dosar penal. Peste toate acestea trebuia să plătim 160 de lei. Solicitările noastre de a vedea proba video au fost în zadar, iar prejudiciul stabilit a fost de 2 lei pe care oricum îi achitasem. Am așteptat o oră pînă au venit alți doi polițiști care ne-au luat la secție, asta după ce gardianul se prăpădea de rîs. La secție aveam să aflăm că astfel de cazuri sînt cu sutele, iar gardienii primesc bonusuri penstru astfel de situații. Pînă una alta, la momentul actual sînt o criminală cu dosar penal și cu taxe de milioane plătite»... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2010, 05:26 (136006 vizualizări - 35 comentarii)

Taguri: Slobozia Kaufland

Click aici

EVENIMENT

Digul de la Fetești, salvat de pompieri și polițiști

Pe aici nu se trece!

Digul de la Fetești, salvat de pompieri și polițiști

După ce la 1 iulie Borcea a spart al doilea dig de apărare al orașului pe o lungime de 10 metri, inundînd o suprafață de circa 80 de hectare te teren, autoritățile locale și județene și-au concentrat atenția asupra întăririi si supraînălțării digului rămas în picioare. După o săptămînă de eforturi permanente, a doua linie de apărare a orașului Fetești a fost stabilizată, cartierul Buliga fiind salvat.

Mobilizare generală pe malul Borcei
Fetești are două diguri de apărare împotriva inundațiilor. Primul, situat în apropierea cursului rîului, are o lungime de 13 kilometri și a fost construit în anii ’60-’70. Al doilea a fost ridicat în 2006 și protejează pe o lungime de... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2010, 11:47 (36512 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«La Popescu», omul cu port la poartă

«La Popescu», omul cu port la poartă

Se anunță ploi, vin inundațiile, barajul de la Dridu e în reparații capitale, primul dig de apărare al Ialomiței scîrțîie și autoritățile s-au retras în munți... Pardon, în declarații ambigue, menite să liniștească populația. E timpul pentru un reportaj în ton cu agenda publică a săptămînii. De aceea am ales să-l cunoaștem împreună pe Marin Popescu, singurul om din Ialomița care are port la poartă.

Portul din poarta casei
Ca să ajungi înspre «La Popescu» îți trebuie, înainte de toate, curaj... Pentru că de la șosea, cum treci podul către Buliga, e obligatoriu să lași în urmă bruma de civilizație pe care ți-o oferă infrastructura rutieră și să te căruțezi prin hîrtoape... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2010, 11:22 (34337 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, fără prostituție

Ialomița, fără prostituție

Mediatizată uneori excesiv, prostituția în Ialomița nu este un fenomen. Sau cel puțin așa demonstrează statisticile Inspectoratului de Poliție și cele ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, instituții cu atribuții în supravegherea și sancționarea prostituției. Concret, în județul nostru, în primele 5 luni ale anului în curs, autoritățile au întocmit 4 dosare penale pentru prostituție, aplicînd în aceeași perioadă și 11 amenzi contravenționale pentru același gen de infracțiune. Eradicarea prostituției în Ialomița poate avea mai multe explicații. Pe de o parte, rămîn autoritățile, ce se laudă cu o serie de campanii organizate în scop de prevenție a acestui fenomen, iar de cealaltă parte a baricadei... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2010, 16:46 (22787 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 500 mii de lei de dragul istoriei

Megalomanie administrativă

Investiție de 500 mii de lei de dragul istoriei

Țara arde și Consiliul Județean se piaptănă. Și nu oricum. Autoritățile județene scot de la saltea nu mai puțin de 500 mii de lei pentru investiții în... istorie. «Casa Memorială Ionel Perlea» a devenit, peste noapte, interesul number one al consilierilor județeni, ce grabnic au votat proiectul de hotărîre privind reabilitarea monumentului istoric de la Ograda. Iar asta nu este decît o primă parte a investiției... O demonstrație de imunitate administrativă județeană în fața unei crize economice mai profunde ca niciodată.

Ciupercă cu ochii lui închiși
În timp ce sute sau chiar mii de ialomițeni au rămas fără locuri de muncă, cînd pensionarii nu mai știu dacă pot să-și... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2010, 09:36 (22890 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițistul Goagă, anchetat de Corpul de Control al Ministerului de Interne

Polițistul Goagă, anchetat de Corpul de Control al Ministerului de Interne

Corpul de Control al ministrului Administrației și Internelor a demarat o anchetă în cazul polițistului Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița. Actual, controlul se află în desfășurare, ancheta vizînd activitățile extra-polițienești ale șefului Serviciului Poliției Rutiere.
După cum cunoașteți, Sorin Goagă a făcut obiectul unor anchete în presa locală. În mare, acestea se refereau la «activitățile» pe care ofițerul Goagă le-ar fi desfășurat la societatea deținută de mama sa. Reamintim faptul că Goagă a ajuns în atenția publicului larg în urma unor încrengături financiare ale societății Expur SA. Mai exact, firma mamei sale s-a «pricopsit» cu o escrocherie de toată frumusețea... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2010, 17:23 (23994 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Campusuri școlare promise și finalizate la Sfântul Așteaptă

Ialomița: Campusuri școlare promise și finalizate la Sfîntul Așteaptă

Paradoxal, găurile negre ale investițiilor din mandatul lui Gheorghe Petre (dar pe care Ilie Stavăr a promis că le va alimenta financiar în continare) nu sînt doar unitățile școlare din mediul rural, ci și campusurile. Taxate inițial drept o «campanie de imagine a PNL în Ialomița», campusurile școlare se dovedesc a fi la acest moment cele mai păguboase investiții din întreg județul. Iar trecerea lor în revistă nu face decît să confirme dezastrul.

Campusul de la Liceul de Artă, cel mai avansat proiect
Singurul campus școlar din județ unde lucrările de execuție nu au fost sistate este cel al Liceului de Artă din Slobozia. Directorul Dumitru Cioboată susține că lucrările... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2010, 11:18 (23811 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul din Țăndărei a schimbat carburantu’

«Keep walking!» cu EURO3!

Primarul din Țăndărei a schimbat carburantu’

Cunoscut din vremuri imemoriale pentru pasiunea sa pentru eclamele care celebrează mersul pe jos (vezi la http://www.youtube.com/watch?v=WBle2l-MhWs), primarul tîrgului Țăndăreilor e nominalizat la «așa nu» într-un top al primarilor care consumă cel mai mult carburant lunar.
În aceste condiții, explicațiile noastre sînt două. 1) Primarul Vasile Sava, conștient de criza care avea să vină, și-a antrenat gîtlejul înlocuind băutura favorită a președintelui Băsescu cu combustibil EURO3 (această variantă pare puțin probabilă, întrucît cele 4 cuburi de gheață obligatorii alterează calitatea produsului, lucru pe care-l știe orice consumator împătimit). 2) Același primar Vasile Sava, neavînd habar... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 18:33 (44464 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 de case din Fetești, în pericol de inundare

Ialomița nu scapă de furia apelor

20 de case din Fetești, în pericol de inundare

La Fetești, aproximativ 20 case din cartierul Buliga și Fetești-Oraș sînt în pericol de inundare. Cotele Dunării cresc în continuare, doar 20 de centimetri lipsind pentru ca locuințele la care facem referire să fie cuprinse de ape. 170 de jandarmi, polițiști și autorități locale se luptă pentru înălțarea digului. În tot acest timp, oamenii privesc îngroziți cum apele se umflă...

20 de centimetri distanță de dezastru
Creșterea cotelor brațului Borcea a pus pe jar autoritățile Feteștiului. Încă de la primele ore ale dimineții de 1 iulie, Comitetul Local pentru Situații de Urgență s-a întrunit la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, pentru a stabili măsurile pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 14:16 (22856 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bala, file de scandal-poveste

Proces tergiversat timp de doi ani

Bala, file de scandal-poveste

Un scandal local, dospit între doi tineri teribiliști cunoscuți în cartierele orașului Slobozia, revine în actualitate. «Meritul» aparține judecătorilor slobozeni, ce acordă amînare după amînare în procesul de judecată al celor doi. Scandalul, căci vorbim despre un scandal în toată regula, cu pistoale și lovituri violente, s-a iscat între doi tineri, odrasle ale unor binecunoscuți oameni de afaceri locali. Pe de o parte, Daniel Bala, inculpat în conflicul nostru, de cealaltă parte, victimă în contextul la care facem vorbire, Nicolae Țință. Cei doi s-au răfuit zdravă în toamna lui 2008, acum doi ani, în incinta fostei discoteci din zona Filaturii. Atacatorul, Daniel Bala, i-ar fi aplicat o corecție... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 10:42 (27630 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană, la mila asiguratorilor

O nenorocire nu vine niciodată singură

Agricultura ialomițeană, la mila asiguratorilor

ultima oră: Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare Cod Galben, pentru intervalul 30 iunie, ora 9.00-1 iulie, ora 9.00, fenomenele meteo predominante fiind cele de instabilitate atmosferică accentuată, adică ploi torențiale de 25-40 l/mp, furtuni...

Furtunile, urmate de ploi torențiale, înregistrate în ultimul timp au calamitat mii de hectare de teren în Ialomița. Sute de agricultori spun că se află în pragul falimentului. Firmele de asigurări deja recepționează înștiințări de daune la culturi de rapiță și grîu, clauzele polițelor de asigurare, referitoare la furtuni și ploi torențiale, fiind invocate de agricultori...

Ploi torențiale și furtuni
În condițiile unui an care se anunța fabulos, agricultorii ialomițeni au ajuns în acest moment la un pas de faliment. Din cauza furtunilor și ploilor torențiale căzute în ultima perioadă, mii de hectare cultivate cu grîu au fost culcate la pămînt, ajungînd să încolțească... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2010, 21:40 (19092 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

e-Politica de Ialomița

e-Politica de Ialomița

De la lansarea primelor site-uri și bloguri politice locale au trecut doi ani. În medie, pentru că unii dintre politicienii de provincie au ștate mai vechi în lumea virtuală. De aceea, în anul de grație 2010, în plină expansiune a paginilor locale de net, ne-am decis să facem o trecere în revistă a politicii virtuale locale. Un exercițiu util, credem noi, din perspectiva viitoarelor alegeri locale care, ca să-l parafrazăm pe Malraux, «se vor cîștiga pe net sau nu se vor mai cîștiga deloc». Glumim, desigur! Căci masa electorală de manevră din Ialomița este la ani lumină de accesul la internet... Și tocmai de aceea un articol despre preocupările virtuale ale politicienilor locale ne pare cum nu... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2010, 13:16 (26014 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Școala din Cosâmbești se prăbușește înainte de a fi inaugurată

La un an de la recepție și după 1 milion de lei cheltuiți

Școala din Cosîmbești se prăbușește înainte de a fi inaugurată

Scandalul investițiilor în unitățile școlare din județul Ialomița pare unul fără sfîrșit. Iar cele 50 de milioane de lei pompate cu forța în sute de obiective școlare pe vremea lui Gheorghe Petre (devenite 100 prin permutări de «n» șantiere, luate cîte «k» firme) au ajuns să nască monstru după monstru. Unul dintre aceștia e școala de la Cosîmbești, o clădire cu 4 clase și un laborator, reabilitată din temelii între 2008 și 2009, dar care a ajuns la un an de la recepție o ruină a cărei valoare se ridică la 1 milion de lei.

Școala noastră cea de toate zilele
Reabilitarea școlii de la Cosîmbești a fost o necesitate. În 2008, la data intrării în procesul de reabilitare,... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2010, 06:12 (20858 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 12 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11095, fiind înregistrate 18 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2021, 17:05
(1663 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 11 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11077, fiind înregistrate 15 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2021, 16:35
(2671 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer din Buzău, implicat într-un accident rutier. A fost depistat pozitiv la consum de canabis!

Joi seara, 9 septembrie a.c., în jurul orelor 21,00, polițiștii rutieri au fost sesizați cu privire la faptul că pe DN2/E85, în afara localității Urziceni s-a produs un accident de circulație soldat cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 17:10
(5756 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii!»

Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii!»

Din dorința de a veni în sprijinul părinților, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a oferit vineri, 10 septembrie 2021, prin Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:55
(5318 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 10 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11062, fiind înregistrate 14 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:40
(2332 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 81,25 milioane de lei

Potrivit Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, în luna august 2021 veniturile nete încasate la bugetul general consolidat al statului au fost în sumă totală de 81,25 milioane de lei, cu 11,5 ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 16:10
(3723 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru verificarea transporturilor

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru verificarea transporturilor

Joi, 9 septembrie a.c., polițiștii rutieri au desfășurat, la nivelul întregului județ, acțiuni de verificare a legalității transportului de marfă și persoane. Autobuze, microbuze, precum și alte autovehicule ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2021, 14:25
(4453 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 9 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11048, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 16:50
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., pe raza municipiului Fetești, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2021, 12:55
(4194 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 8 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11030, fiind înregistrate 21 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 17:05
(7449 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la brutării pentru depistarea «muncii la negru»

În perioada 30.08-02.09.2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată, la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul fabricării produselor de brutărie și a produselor făinoase ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 15:55
(3285 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ion Roată

Marți, 7 septembrie a.c., în jurul orelor 19,00, echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2021, 13:10
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

Tânără de 17 ani din Amara, rănită după ce mașina în care se afla s-a răsturnat

În dimineața zilei de marți, 7 septembrie a.c., pe DN21-E584 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce o tânără în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:35
(8341 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

În ultimele 24 de ore, forțele de ordine au fost angrenate în acțiuni punctuale de control, efectuând verificări la 61 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate și obiective de interes, 3 operatori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 7 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11009, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 17:10
(2774 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Accident rutier cu două victime în zona Popas Chirana

Marți, 7 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe DN2A, zona Popas Chirana, în care au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 13:05
(4881 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Coșereni: 4 autoturisme, implicate într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit luni, 6 septembrie a.c., la un accident rutier produs în comuna Coșereni în care au fost implicate 3 autoturisme și o autoutilitară. În urma evenimentului rutier au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:50
(1464 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 incendii de vegetație uscată

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea a 5 incendii de vegetație uscată produse pe raza localităților Țăndărei, Fetești și Slobozia. În toate cazurile, cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2021, 12:40
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


Se întâmplă în Ialomița: Șoferi DROGAȚI la volan!

Polițiștii ialomițeni au depistat în flagrant delict în noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., doi bărbați, în vârstă de 29 de ani, în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:30
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 4/5 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Jilavele au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN1D în comuna Jilavele, din direcția Ploiești ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:25
(2134 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 3-5 septembrie a.c., polițiștii Postului de Poliție Transporturi Navale Fetești au acționat în zona limitrofă a habitatelor piscicole, pentru combaterea braconajului piscicol. Pentru neregulile ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 18:20
(2598 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 6 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10983, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 16:50
(3631 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 6 accidente în 3 zile

Vineri, 3 septembrie a.c., 3 echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 15:10
(3987 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grenadă neexplodată descoperită pe un teren viran

Vineri, 3 septembrie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu promptitudine cu o autospecială pirotehnică și au ridicat o grenadă defensivă ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:55
(6169 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni grenadă


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Fetești, Săveni și Stelnica, case în flăcări la Bărbulești, Țăndărei, Vlădeni și Grindu, mașină arsă la Orboești

Vineri, 3 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu de vegetație uscată, produs pe raza municipiului Fetești, pe terasamentul căii ferate.  Un echipaj de ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2021, 14:45
(3040 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 5 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10973, fiind înregistrate 2 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2021, 16:50
(1719 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 4 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10971, fiind înregistrate 11 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2021, 17:05
(1708 vizualizări - 0 comentarii)


Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Bucșa: Accident rutier produs de un șofer băut

Vineri, 3 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în localitatea Bucșa, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:25
(2587 vizualizări - 2 comentarii)


Vlădeni: La volan în stare de ebrietate

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat pe DN3B, în comuna Vlădeni, un bărbat în vârstă de 52 ani, din Fetești, în timp ce conducea un ansamblu de vehicule aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:10
(2143 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și lucrători ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu au continuat ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 17:50
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...