Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

La 60 de ani, Adrian Năstase se pregătește de o nouă revoluție

La 60 de ani, Adrian Năstase se pregătește de o nouă revoluție

Adrian Năstase există. Are 60 de ani, e președintele nu contează cărui for al PSD și a fost la Slobozia la sfîrșitul săptămînii trecute, pentru a se întîlni cu agricultorii PSD din Ialomița. Întîlnirea a fost una absolut insipidă, sala a fost mai mult goală decît plină, Năstase a vorbit neîntrerupt 45 de minute, pesediștii adunați cu arcanul au dezertat pe capete... Dar am ținut cu tot dinadinsul să marcăm momentul. În fond, Năstase a fost cineva... A avut primul 4 case, o poreclă... delicioasă. De dragul lui am fost la un pas să cerem azil politic în Congo. I-am propus un set de 5 întrebări cu răspunsuri dintr-un cuvînt. Un singur cuvînt. N-o să vă vină să credeți! A acceptat! Și chiar a fost... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2010, 13:21 (25101 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a atras doar 0,67% din fondurile europene!

Administrația județeană a ratat întîlnirea cu Măsura 322

Ialomița a atras doar 0,67% din fondurile europene!

De aproape o lună, publicația Independent duce o campanie de mediatizare a cauzelor care au determinat eșecul proiectelor europene derulate în ultimii doi ani în Ialomița prin Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală. Concluzia materialelor de presă prezentate opiniei publice locale este că vinovatul moral pentru situația din acest moment este Consiliul Județean Ialomița, singura instituție din județ care ar fi putut sprijini coerent administrațiile locale în accesarea fondurilor comunitare. Din păcate, lipsa de expertiză (departamentul de Integrare Europeană al Consiliului Județean Ialomița are doar un angajat) și dezinteresul structurilor de conducere din cadrul instituției au dus la... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2010, 09:23 (21340 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Replica băștinașilor naturalizați la Unirea

Fotbal, Unirea Slobozia

Replica băștinașilor naturalizați la Unirea

Unirea se reunește pe 12 iulie avînd pe bancă, în ciuda declarațiilor rezervate, tripleta Prepeliță-Costea-Ionescu.

Prepeliță: «70% fotbaliști locali!»
Cînd celebrele vuvuzele africane vor tăcea (iertați-ne că le băgăm și noi în seamă, dar ne-a rugat o microbistă și n-o putem refuza), adică luni, 12 iulie, galben-albaștrii vor intra în focurile sezonului 2010-2011, avîndu-l la centrul terenului pe Constantin Prepeliță,
în fapt antrenorul alături de care Unirea a încheiat și campionatul precedent. «Vom începe cu o saptămînă de acomodare, urmate de alte 7 zile în regim de semi-cantonament. Pe 26 sau 27 iulie vom pleca într-un stagiu de pregătire montan, locul desfășurării... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:39 (24113 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Claudiu Nenovici, scrimă, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Claudiu Nenovici, scrimă, CSS Slobozia

Sabia ialomițeană, sport tradițional în județul nostru, are viitor. În sprijinul acestei afirmații vine școala generală din Săveni, acolo unde sub îndrumarea profesorului Marin Cruțu s-a dezvoltat o bogată pepinieră de sabreri. Acolo a urcat prima dată pe planșă în 2007 și Claudiu Nemovici avînd în minte poveștile despre triumful lui Covaliu la Sydney 2000, idolul oricărui puști care pune mîna pe sabie. De atunci au venit rînd pe rînd performanțele: campion național cu echipa de copii (2008) și echipa de speranțe (2009) și vicecampion național individual la copii (2009).
Anul 2010 i-a adus încă o medalie de bronz la proba individuală a campionatului școlar. Și cu siguranță nu se va opri aici... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:35 (25753 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

Se caută fotbaliști pentru Victoria Amara

Sîntem în măsură să anunțăm în premieră județeană o inițiativă inedită a administrației locale din orașul Amara. În perioada 26-30 iunie și, ulterior, pe 3 iulie, antrenorul echipei de fotbal Victoria Amara, Florin Martinescu, va superviza o preselecție menită să întărească efectivul echipei de Liga a IV-a, Victoria Amara, dar și să creeze un satelit al acesteia care va activa în categoria Promoție. «Vrem să închidem cîrciumile și să deschidem porțile stadioanelor. Spunem stadioanelor pentru că Amara va avea în curînd 6 terenuri de fotbal amenajate la cele mai exigente standarde. La cîrciumă se dă băutură pe caiet. Noi vrem să oferim posibilitatea oricui este interesat de a face sport gratis.... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:33 (22699 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Pregătiri pentru Naționale

Pe 28 iunie vor începe la București campionatele naționale de tenis dedicate copiilor sub 12 ani. Slobozia va deplasa la această competiție nu mai puțin de 6 sportivi. Cele mai mari speranțe la un loc pe podium le are Sorin Iordache, vicecampion național în sală. Nu este de neglijat nici Irina Nițu, cea care manifestă în ultima vreme o accentuată creștere de formă. Irina a cîștigat săptămîna trecută un important turneu de tenis la Cîmpina. CSS Slobozia îi mai are pe tabloul principal pe Nicolae Anghel, Rafael Nițu și Cristian Andreescu. Ultimul dintre ei și-a trecut în palmares tot săptămîna trecută locul I la un turneu desfășurat la Cîmpulung Muscel unde s-a duelat în finală cu fratele său mai... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:32 (18999 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Cupa României merge la Axintele

«Viitorul» pare a fi în acest an un nume de succes pentru echipele care îl poartă. Au probat-o pe pielea lor fotbaliștii din Axintele care, sîmbătă, 19 iunie, la Amara, au cîștigat finala județeană a Cupei României, în detrimentul Recoltei Gheorghe Lazăr. Meciul a fost animat de pe margine atît de galeriile entuziaste ale celor două echipe, cît și de localnicii veniți să vadă finala. În teren, inițiativa au avut-o în prima fază cei din Gheorghe Lazăr care au deschis scorul prin fostul jucător al Unirii Slobozia, Negoiță. Revelație a returului, echipa din Axintele a revenit pe tabelă prin Grecea și a tranșat apoi disputa în favoarea ei prin dubla lui Velu. «Viitorul» Axintele va merge în faza națională... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:31 (22138 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vânat» de Minister pentru haosul din învățământul ialomițean

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vînat» de Minister pentru haosul din învățămîntul ialomițean

Recent, învățămîntul ialomițean a fost din nou împins în prăpastia unui scandal de proporții. Ministerul Educației a făcut public un raport de control la instituția județeană ce demolează școlile din temelii din punct de vedere managerial și nu numai. Deficiențele grave semnalate de controlorii Ministerului sînt puse în cîrca inspectorului general Ilie Stavăr. La rîndu-i, «generalul» replichează susținînd că raportul nu este altceva decît o comandă politică... Soarta învățămîntului va fi decisă însă în toamnă, cînd o echipă de control condusă de șeful corpului de Control din cadrul Ministerului Educației va lua la puricat din nou documentele școlare în cadrul unei inspecții de revenire. Pînă atunci... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:01 (17698 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Replica la atacurile Agenției Star Models

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (III)

Replica la atacurile Agenției Star Models

Din anul 2002, de cînd ne-am început activitatea, am organizat zeci de concursuri naționale, am colaborat cu mari agenții de publicitate alături de sute de modele și designeri. Motivul adevărat al plecării în Londra a fost extinderea cunoștințelor în domeniul modei, ci nu cum s-a stipulat în presă ca s-ar fi ascuns de anchetă. Așadar, domnul Tamârjan Ion a studiat arta fotografiei la London College of Fashion și Holborn Studio, reușind să își îmbogățească, în mod profesional, sfera de cunoștințe.

Din luna mai a acestui an, Star Models a devenit ținta unor atacuri în presă fără precedent, atacuri dezinformate și calomnioase la imaginea și integritatea modelelor și a omului din spatele scenei... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 09:31 (102466 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

În pauzele dintre două atacuri împotriva administrație publice locale și județene, prefectul Teculescu are și preocupări mai pașnice.Miercuri, 23 iunie, de exemplu, domnia sa va prezida un seminar în cadrul căruia se va dezbate viitoarea strategie turistică a județului Ialomița.
Denumit «Forumul pentru Promovarea și Dezvoltarea Turistică Ialomița», urmat de o dezbatere-eveniment, seminarul își propune să elaboreze o strategie de dezvoltare a turismului în Județul Ialomița, pentru «realizarea unui concept unitar în acest domeniu economic atît de timid abordat».
Potrivit comunicatului remis redacției, la seminar ar trebui să participe toate instituțiile statului direct interesate în dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2010, 17:11 (20052 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Nea Gabi mai vrea o tură la Primărie. INDEPENDENT

Batman-Batman!

Nea Gabi mai vrea o tură la Primărie. INDEPENDENT

Pe nea Gabi l-a bătut din nou gîndul cu mătura-n freză și-și mai dorește o tură. Adică, în 2012, își dorește din nou să se joace de-a primaru’ Sloboziei pentru 4 ani. Chiar dacă cei mai mulți dintre noi nu-l mai vrem (el, nu și nu! Batman-Batman!), partidul de social-democrați nu-l mai suportă (Batman-Batman!), iar tanti aceea de i-a dat cu ceva produse în cap cînd primarul nostru cumpăra apă plată de la supermarket îl așteaptă la aceeași intrare cu aceeași sacoșă (Batman!). El vrea din nou. Acum, cică vrea chiar independent. Ca Rapidu’ împotriva tuturor vrăjmașilor, nea Gabi se pregătește intens de o nouă candidatură.
Metodic, noi am lansat deja o serie de sondaje.
Iar acestea ne-au arătat... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2010, 10:09 (13717 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Ajunși în curtea Liceului de Artă «Ionel Perlea» din Slobozia, ne-am întrebat care ar fi elevul ce excelează la toate materiile în această unitate școlară? Răspunsul, desigur, l-am primit de la directorul liceului, profesorul de matematică Dumitru Cioboată.
«Solomon, Sebastian Solomon, din clasa a IV-a. El excelează și la pian, dar și la învățătură. Este un copil deosebit» ne spune directorul. Și ne îndrumă către fosta clădire a Școlii nr. 1, acolo unde se desfășoară cursurile pentru ciclul primar. Pierdut parcă printre puștii de-o șchiopă, îl observăm pe Solomon. Stă cuminte, cu toate că este pauză și exersează o compoziție proprie la pian. Alături îi stă învățătoarea, dar și cel... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2010, 08:32 (68873 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gogu Petre, sedus și abandonat de democrat-liberali

Culisele unui joc nedisputat

Gogu Petre, sedus și abandonat de democrat-liberali

Prognoza politică pentru următoarea perioadă nu pare deloc favorabilă celor implicați în «fenomen» de partea adversă. După cum deja se știe, deranjînd destul de mult prin doctrina lor social-democrată, dar și prin prezență, Florea Stoian, ex-APIA, Daniel Crunțeanu-ex OJPDRP și Iulică Bucur, ex-OARZ, au fost înlăturați «la pachet» de pe scaunele de directori. Și asta pentru că aracetul roșu administrat de guru-ul Vasile Ciupercă s-a diluat sub influența taifunului portocaliu. Și, printr-un «bobîrnac» strategic administrat de liderii democrat-liberali, culoarea roșie a dispărut de la serviciile deconcentrate ialomițene. Cu o excepție: inspectorul școlar adjunct Otilia Dumitru, al cărui contract... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2010, 10:14 (23974 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Îngerii lui Charlie»

«Îngerii lui Charlie»

Deși Farrah Fawcett, actrița care a făcut celebru serialul «Îngerii lui Charlie» și a dat tonul emancipării femeii în societate la TV, nu mai e printre noi, modelul impus de ea în anii ’70 abia acum reușește să pătrundă în societate. Și pentru că Ialomița nu putea face excepție de la regulă, Independent a identificat pentru dumneavoastră acest model care se dovedește, la 40 de ani de la patentarea lui, unul de succes. Un succes atît de mare, încît poliția ialomițeană a decis să-l pună în practică și în mediul rural. Deși noi l-am descoperit tîrziu, la peste 6 luni de la implementare, procesul este în curs, iar «îngerii» în uniformă se dovedesc a fi din ce în ce mai mulți...

Îngeri rurali pentru ordinea publică... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 14:22 (100704 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânărul care a provocat un accident rutier când se întorcea de la banchet, reținut pentru 24 de ore!

Tînărul care a provocat un accident rutier cînd se întorcea de la banchet, reținut pentru 24 de ore!

Un tînăr, de 19 ani, din Gura Ialomiței, a fost reținut pentru producerea unui accident rutier grav pe șoseaua ce leagă municipiul Slobozia de orașul Amara. Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de luni, 7 iunie, cînd tînărul despre care facem vorbire se întorcea de la petrecerea de banchet împreună cu alți trei colegi. Tînărul de 19 ani se deplasa la volanul unui autoturism dinspre Slobozia către Amara, iar în dreptul Silozului, a efectuat o depășire pe cît de imprudentă pe atît de negulamentară, intrînd în coliziune frontală cu o mașină ce se deplasa din sens opus.
La cîteva zile, șoferul mașinii ce circula regulamentar și-a pierdut viața, ceilalți patru pasageri, din fericire, suferind răni ușoare ca urmare a accidentului... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 12:29 (23759 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: accident arestare

Click aici

EVENIMENT

Asfalt de 30 de milioane pentru gropile Sloboziei

Municipalitatea tratează criza cu bani publici

Asfalt de 30 de milioane pentru gropile Sloboziei

Deși criza a fost anticipată încă de anul trecut, autoritățile locale din Slobozia continuă să o sfideze prin investiții de anvergură. Așa se face că, alături de sursa de apă, rețeaua de canalizare a orașului și studiile de fezabilitate în viitoare investiții megalomanice (vezi complexul din bazarul municipal sau reconstrucția Pieței Revoluției!) municipalitatea locală a mai aprobat anul trecut o investiție de mari proporții. Aceasta constă în reabilitarea a 75 de străzi din Slobozia, lucrare care va costa peste 30 de milioane de lei noi în perioada 2009-2013. În actualele condiții, oportunitatea investiției nu se mai justifică, iar autoritățile riscă să arunce banii în gropile tot mai dese care... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 09:18 (24997 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Fană Chioru, Blondu, Căluș și Petre Buțoi rămân după gratii

Noua generație de infractori

Fană Chioru, Blondu, Căluș și Petre Buțoi rămîn după gratii

• primii trei, cel puțin 29 de zile, ultimul, pînă la ispășirea pedepsei

Spaima poliției și un continuu pericol public. Așa pot fi caracterizați cei cinci tineri slobozeni care, de-a lungul timpului, au creat scandaluri și au terorizat Slobozia. Robe Stefăniță, zis Fană Chioru, neamul Căluș, rromii din Bora și Buțoi, un dușman declarat al clanului Frusin, rămîn după gratii.

Nimicitorul de mașini sau Fană Chioru
Miercuri, 16 iunie, Tribunalul Ialomița a respins ca nefondat recursul înaintat de Robe Ștefăniță, cunoscut sub apelativul Fană Chioru, urmînd ca acesta să rămînă pentru încă 29 de zile în arestul IPJ Ialomița. Fapta pentru care Fană urmează a fi judecat a fost comisă în noaptea de 7 mai, cînd, sub influența băuturilor alcoolice, dar... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 18:11 (95394 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Ciupercă vrea AUDIT FINANCIAR la Spitalul Slobozia

În prefața preluării unității medicale de către Consiliul Județean Ialomița

Ciupercă vrea AUDIT FINANCIAR la Spitalul Slobozia

În data de 2 iunie a.c., s-a emis OUG 529, prin care Spitalul Județean de Urgență Slobozia, și spitalele din Fetești, Țăndărei și Urziceni vor trece sub tutela Consiliului Județean Ialomița, respectiv a consiliilor locale ale celor trei localități mai sus amintite. Conform Ordonanței, pînă la data de 1 iulie a.c., spitalele vor fi predate pe bază de protocol de predare-preluare, urmînd ca noii supervizori ai unităților spitalicești să numească manageri provizorii. Nominalizarea managerilor va fi decisă în urma unui concurs organizat de consiliile de administrație al celor 4 spitale, noii manageri putînd fi persoane fizice sau chiar persoane juridice.
Dacă în cazul spitalelor din Urziceni, ... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 14:03 (25346 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» pentru senatorul Tudor Panțuru și deputatul Gheorghe Tinel

De la deputatul PNL Cristina Pocora fără număr

Diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» pentru senatorul Tudor Panțuru și deputatul Gheorghe Tinel

Deputatul Pocora a acordat azi diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» parlamentarilor ialomițeni care nu au votat marți moțiunea «Opriți genocidul social». Diplomele sînt inscripționate cu titlul de «Gropar al României pentru susținerea planului guvernamental de tăiere a pensiilor și a salariilor». Acestea au fost prezentate de deputatul PNL de Ialomița în cadrul unei conferințe de presă. «Voi înmîna personal aceste diplome celor doi parlamentari ilomițeni care au votat marți împotriva intereselor cetățenilor ialomițeni care i-au trimis în Parlament» a declarat Cristina Pocora.
Gestul, evident unul politic, are menirea de a trage un semnal de alarmă asupra modului în care «parlamentarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 14:01 (28864 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Politichia locală se pregătește de alegeri

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Cu sau fără criză, partidele politice locale au intrat în febra pregătirilor pentru alegerile locale din 2012. Deși nu par să fi înțeles mare lucru din cei 20 de ani de pluripartitism trecuți pînă acum, politicienii locali au învățat că alegerile nu se cîștigă în lunile de campanie electorală dinaintea votului, ci în anii care le preced. Pentru că vrînd-nevrînd, alegerile locale din 2012 ne privesc direct, Independent a decis să monitorizeze pentru dumneavoastră prestația celor trei partide politice de pe eșicherul politic local. Ne propunem deci, în cei doi ani și jumătate care ne mai rămîn pînă la alegeri, să-i aducem în fața dumneavoastră pe reprezentanții partidelor din toate cele 66 de unități... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 11:42 (13689 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Razie printre «micii infractori»

Polițiștii din Fetești, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, au efectuat  în seara zilei de 8 august, în intervalul 18,00-22,00, o razie cu scop preventiv, încercînd ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:57
(8716 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Ialomița: Hoți de cablu, «filați» de polițiști. Au fost somați cu focuri de armă înainte de afi prinși!

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, sînt cercetați de polițiști, întrucît au fost prinși în noaptea 8/9 august a.c. la furat de cablu telefonic. Văzîndu-se încolțiți, hoții au încercat ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:53
(7659 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Patroni cercetați penal

Doi patroni de firme din Fetești sînt cercetați de polițiștii de Investigare a Fraudelor pentru că nu și-au plătit dările către stat. Oamenii legii le-au bătut la ușă miercuri, 8 august a.c. Primul administrator ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:49
(9264 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări mai mici la buget față de anul trecut. Finanțele au colectat cu 14,6% mai puțin!

În luna iulie 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 46,40 milioane lei, cu 14,65% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Potrivit unui comunicat al Direcției Generale ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:48
(8274 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

8 August 2012, 12:54


Săveni: Copil de 8 ani lăsat nesupravegheat, victimă a unui accident rutier

Un copil de 8 ani, din comuna Săveni, a fost transportat la Spitalul de Urgență Slobozia după ce a fost implicat într-un accident rutier. Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat faptul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:33
(12823 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Vindea parfumuri contrafăcute

Marți, 7 august a.c., în jurul orelor 12,20, jandarmi din Urziceni, aflîndu-se în timpul executării unei misiuni de menținere a ordinii și siguranței publice, s-au sesizat din oficiu despre faptul că, în ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:23
(8075 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 60 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 8 august 2012, sînt disponibile doar 60 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:23
(10866 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Certificatele digitale pentru semnătura electronică, obligatoriu de reînnoit la un an

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că certificatele digitale pentru semnătura electronică sînt valabile un an de zile. Pentru a putea fi utilizate în ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:53
(10637 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Focul a mistuit peste 1,5 ha de pădure

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului anunța producerea unui incendiu de vegetație uscată în localitatea Ciochina. Echipajele ajunse la locul intervenției au constatat însă că focul se manifesta ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:51
(10742 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Grindu: Incendiu la o hală dezafectată

Focul a izbucnit duminică, 5 august a.c., în jurul orei 18,30, la hala unei societăți comerciale din comună, pentru stingerea acestuia acționînd timp de 3 ore pompierii de la Secția Urziceni cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:50
(9596 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu incendiu


IPJ Ialomița: Furturile produselor agricole din cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de luni, 6 august a.c., cu ocazia ședinței consiliului de conducere, inspectorul șef al IPJ Ialomița, comisarul șef de poliție Ștefu Viorel a solicitat șefilor subunităților teritoriale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:48
(8548 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți la volan au provocat accidente la Fetești și Amara

Duminică, 5 august a.c., în jurul orei 17,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe Strada Sirenei, din localitate, a avut loc un accident rutier soldat doar cu pagube materiale, ...[citește_toată_știrea]

7 August 2012, 18:14
(10450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism sustras din Capitală, depistat de polițiști în trafic

Vineri, 3 august a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița, în cadrul unei acțiuni pe linia prevenirii și combaterii furturilor de și din auto, au oprit pentru verificări un autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 August 2012, 18:13
(9697 vizualizări - 1 comentariu)


Anunț angajare

SC RECYTEX Import Export SRL angajează

-agenți vînzări
-persoană contabilitate primară


Relații la telefon 0724/060.258

6 August 2012, 15:40


Slobozia: Jandarmii au amendat din nou «fetițele»

Slobozia: Jandarmii au amendat din nou «fetițele»

Efective din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia au desfășurat mai multe acțiuni pe linia prevenirii și combaterii prostituției în urma cărora au întocmit două dosare penale. Astfel, în perioada 5-10 iulie ...[citește_toată_știrea]

6 August 2012, 10:18
(11061 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Jandarmii au intervenit în bătaia concubinilor

Sîmbătă, 4 august a.c., în jurul orelor 20,45, patrula de ordine publică din cadrul Detașamentului 4 Jandarmi Urziceni, aflîndu-se în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, s-a sesizat din ...[citește_toată_știrea]

6 August 2012, 10:14
(7486 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pistoale cu gaze, deținute fără drept

Ialomița: Pistoale cu gaze, deținute fără drept

Joi, 2 august a.c., polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat doi bărbați de 31, respectiv 68 ani, domiciliați în Țăndărei și Fetești care dețineau arme fără ...[citește_toată_știrea]

3 August 2012, 16:39
(7575 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Tînăr reținut după ce a furat dintr-o mașină

În urma activităților de cercetare efectuate de polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Urziceni cu privire la comiterea unei infracțiuni de furt calificat, autorul a fost identificat și ...[citește_toată_știrea]

3 August 2012, 16:38
(9752 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița, locul II la faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

ISU Ialomița, locul II la faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 1-3 august 2012, s-a desfășurat faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Știrbei»-Călărași ...[citește_toată_știrea]

3 August 2012, 16:33
(13375 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tîlharii reținuți, arestați preventiv

Bărbații de 26, respectiv 30 ani, reținuți în cursul zilei de miercuri, 1 august a.c. pentru comiterea infracțiunii de tîlhărie, au fost arestați preventiv pentru 29 de zile. În fapt, în noaptea de 30/ ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:23
(9739 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 38 locuri de muncă în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate că, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile de 38 locuri de muncă în străinătate. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:23
(10101 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziție la un hoț din autoturisme

În dimineața zilei de miercuri, 1 august a.c., în jurul orei 5,30, polițiști de ordine publică și de investigații criminale, sprijiniți de grupa de intervenție a Serviciului de Intervenție Rapidă, au efectuat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:14
(7051 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Prins de radar cu 117 km/oră în localitate. Era și beat la volan!

În cursul zilei de miercuri, 1 august a.c., în jurul orei 21,00, polițiștii rutieri aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pentru monitorizarea traficului rutier au înregistrat cu aparatul radar ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:14
(10726 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Scandal pe subvenția la ovine, aplanat de mascați

Luni, 30 iulie a.c., la Grivița, membrii unei familii au sesizat Poliția pentru rezolvarea unei altercații legată de... plata subvenției la ovine. Concret, capul familiei, un bărbat de 56 ani, a solicitat ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:25
(9711 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Franța, descoperit la Amara

BMW furat din Franța, descoperit la Amara

Polițiștii și inspectorii RAR Ialomița au indentificat în curtea unui tînăr, de 29 ani, un autoturism care figura furat din Franța. Astfel a fost adoptată măsura indisponibilizării autoturismului la sediul ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:22
(8739 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tîlharii atacă la drumul mare

Drumurile publice din Ialomița nu mai prezintă siguranță. Sînt împînzite de tîlhari. Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 26 și 31 ani, sînt cercetați de polițiști pentru infracțiunea de tîlhărie. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:21
(12158 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Șofer recalcitrant, reținut de polițiști

Un șofer de 30 ani a fost reținut marți, 31 iulie a.c., după ce a fugit de la locul accidentului pe care îl provocase. Mai mult, el le-a declarat polițiștilor faptul că nu el este autorul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:20
(6984 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 75 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 30 iulie 2012, sînt disponibile doar 75 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2012, 10:05
(9787 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incidente electorale

În Ialomița, de la debutul campaniei electorale pentru Referendumul din 29 iulie 2012 și pînă în prezent au fost înregistrate 7 incidente electorale, toate în mediul rural, fiind întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2012, 21:55
(11744 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...