Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Tenis de cîmp

Pregătiri pentru Naționale

Pe 28 iunie vor începe la București campionatele naționale de tenis dedicate copiilor sub 12 ani. Slobozia va deplasa la această competiție nu mai puțin de 6 sportivi. Cele mai mari speranțe la un loc pe podium le are Sorin Iordache, vicecampion național în sală. Nu este de neglijat nici Irina Nițu, cea care manifestă în ultima vreme o accentuată creștere de formă. Irina a cîștigat săptămîna trecută un important turneu de tenis la Cîmpina. CSS Slobozia îi mai are pe tabloul principal pe Nicolae Anghel, Rafael Nițu și Cristian Andreescu. Ultimul dintre ei și-a trecut în palmares tot săptămîna trecută locul I la un turneu desfășurat la Cîmpulung Muscel unde s-a duelat în finală cu fratele său mai... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:32 (18999 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal

Cupa României merge la Axintele

«Viitorul» pare a fi în acest an un nume de succes pentru echipele care îl poartă. Au probat-o pe pielea lor fotbaliștii din Axintele care, sîmbătă, 19 iunie, la Amara, au cîștigat finala județeană a Cupei României, în detrimentul Recoltei Gheorghe Lazăr. Meciul a fost animat de pe margine atît de galeriile entuziaste ale celor două echipe, cît și de localnicii veniți să vadă finala. În teren, inițiativa au avut-o în prima fază cei din Gheorghe Lazăr care au deschis scorul prin fostul jucător al Unirii Slobozia, Negoiță. Revelație a returului, echipa din Axintele a revenit pe tabelă prin Grecea și a tranșat apoi disputa în favoarea ei prin dubla lui Velu. «Viitorul» Axintele va merge în faza națională... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:31 (22137 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vânat» de Minister pentru haosul din învățământul ialomițean

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vînat» de Minister pentru haosul din învățămîntul ialomițean

Recent, învățămîntul ialomițean a fost din nou împins în prăpastia unui scandal de proporții. Ministerul Educației a făcut public un raport de control la instituția județeană ce demolează școlile din temelii din punct de vedere managerial și nu numai. Deficiențele grave semnalate de controlorii Ministerului sînt puse în cîrca inspectorului general Ilie Stavăr. La rîndu-i, «generalul» replichează susținînd că raportul nu este altceva decît o comandă politică... Soarta învățămîntului va fi decisă însă în toamnă, cînd o echipă de control condusă de șeful corpului de Control din cadrul Ministerului Educației va lua la puricat din nou documentele școlare în cadrul unei inspecții de revenire. Pînă atunci... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:01 (17697 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Replica la atacurile Agenției Star Models

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (III)

Replica la atacurile Agenției Star Models

Din anul 2002, de cînd ne-am început activitatea, am organizat zeci de concursuri naționale, am colaborat cu mari agenții de publicitate alături de sute de modele și designeri. Motivul adevărat al plecării în Londra a fost extinderea cunoștințelor în domeniul modei, ci nu cum s-a stipulat în presă ca s-ar fi ascuns de anchetă. Așadar, domnul Tamârjan Ion a studiat arta fotografiei la London College of Fashion și Holborn Studio, reușind să își îmbogățească, în mod profesional, sfera de cunoștințe.

Din luna mai a acestui an, Star Models a devenit ținta unor atacuri în presă fără precedent, atacuri dezinformate și calomnioase la imaginea și integritatea modelelor și a omului din spatele scenei... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 09:31 (102464 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

În pauzele dintre două atacuri împotriva administrație publice locale și județene, prefectul Teculescu are și preocupări mai pașnice.Miercuri, 23 iunie, de exemplu, domnia sa va prezida un seminar în cadrul căruia se va dezbate viitoarea strategie turistică a județului Ialomița.
Denumit «Forumul pentru Promovarea și Dezvoltarea Turistică Ialomița», urmat de o dezbatere-eveniment, seminarul își propune să elaboreze o strategie de dezvoltare a turismului în Județul Ialomița, pentru «realizarea unui concept unitar în acest domeniu economic atît de timid abordat».
Potrivit comunicatului remis redacției, la seminar ar trebui să participe toate instituțiile statului direct interesate în dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2010, 17:11 (20041 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Nea Gabi mai vrea o tură la Primărie. INDEPENDENT

Batman-Batman!

Nea Gabi mai vrea o tură la Primărie. INDEPENDENT

Pe nea Gabi l-a bătut din nou gîndul cu mătura-n freză și-și mai dorește o tură. Adică, în 2012, își dorește din nou să se joace de-a primaru’ Sloboziei pentru 4 ani. Chiar dacă cei mai mulți dintre noi nu-l mai vrem (el, nu și nu! Batman-Batman!), partidul de social-democrați nu-l mai suportă (Batman-Batman!), iar tanti aceea de i-a dat cu ceva produse în cap cînd primarul nostru cumpăra apă plată de la supermarket îl așteaptă la aceeași intrare cu aceeași sacoșă (Batman!). El vrea din nou. Acum, cică vrea chiar independent. Ca Rapidu’ împotriva tuturor vrăjmașilor, nea Gabi se pregătește intens de o nouă candidatură.
Metodic, noi am lansat deja o serie de sondaje.
Iar acestea ne-au arătat... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2010, 10:09 (13717 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Ajunși în curtea Liceului de Artă «Ionel Perlea» din Slobozia, ne-am întrebat care ar fi elevul ce excelează la toate materiile în această unitate școlară? Răspunsul, desigur, l-am primit de la directorul liceului, profesorul de matematică Dumitru Cioboată.
«Solomon, Sebastian Solomon, din clasa a IV-a. El excelează și la pian, dar și la învățătură. Este un copil deosebit» ne spune directorul. Și ne îndrumă către fosta clădire a Școlii nr. 1, acolo unde se desfășoară cursurile pentru ciclul primar. Pierdut parcă printre puștii de-o șchiopă, îl observăm pe Solomon. Stă cuminte, cu toate că este pauză și exersează o compoziție proprie la pian. Alături îi stă învățătoarea, dar și cel... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2010, 08:32 (68869 vizualizări - 17 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gogu Petre, sedus și abandonat de democrat-liberali

Culisele unui joc nedisputat

Gogu Petre, sedus și abandonat de democrat-liberali

Prognoza politică pentru următoarea perioadă nu pare deloc favorabilă celor implicați în «fenomen» de partea adversă. După cum deja se știe, deranjînd destul de mult prin doctrina lor social-democrată, dar și prin prezență, Florea Stoian, ex-APIA, Daniel Crunțeanu-ex OJPDRP și Iulică Bucur, ex-OARZ, au fost înlăturați «la pachet» de pe scaunele de directori. Și asta pentru că aracetul roșu administrat de guru-ul Vasile Ciupercă s-a diluat sub influența taifunului portocaliu. Și, printr-un «bobîrnac» strategic administrat de liderii democrat-liberali, culoarea roșie a dispărut de la serviciile deconcentrate ialomițene. Cu o excepție: inspectorul școlar adjunct Otilia Dumitru, al cărui contract... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2010, 10:14 (23974 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Îngerii lui Charlie»

«Îngerii lui Charlie»

Deși Farrah Fawcett, actrița care a făcut celebru serialul «Îngerii lui Charlie» și a dat tonul emancipării femeii în societate la TV, nu mai e printre noi, modelul impus de ea în anii ’70 abia acum reușește să pătrundă în societate. Și pentru că Ialomița nu putea face excepție de la regulă, Independent a identificat pentru dumneavoastră acest model care se dovedește, la 40 de ani de la patentarea lui, unul de succes. Un succes atît de mare, încît poliția ialomițeană a decis să-l pună în practică și în mediul rural. Deși noi l-am descoperit tîrziu, la peste 6 luni de la implementare, procesul este în curs, iar «îngerii» în uniformă se dovedesc a fi din ce în ce mai mulți...

Îngeri rurali pentru ordinea publică... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 14:22 (100696 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânărul care a provocat un accident rutier când se întorcea de la banchet, reținut pentru 24 de ore!

Tînărul care a provocat un accident rutier cînd se întorcea de la banchet, reținut pentru 24 de ore!

Un tînăr, de 19 ani, din Gura Ialomiței, a fost reținut pentru producerea unui accident rutier grav pe șoseaua ce leagă municipiul Slobozia de orașul Amara. Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de luni, 7 iunie, cînd tînărul despre care facem vorbire se întorcea de la petrecerea de banchet împreună cu alți trei colegi. Tînărul de 19 ani se deplasa la volanul unui autoturism dinspre Slobozia către Amara, iar în dreptul Silozului, a efectuat o depășire pe cît de imprudentă pe atît de negulamentară, intrînd în coliziune frontală cu o mașină ce se deplasa din sens opus.
La cîteva zile, șoferul mașinii ce circula regulamentar și-a pierdut viața, ceilalți patru pasageri, din fericire, suferind răni ușoare ca urmare a accidentului... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 12:29 (23752 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: accident arestare

Click aici

EVENIMENT

Asfalt de 30 de milioane pentru gropile Sloboziei

Municipalitatea tratează criza cu bani publici

Asfalt de 30 de milioane pentru gropile Sloboziei

Deși criza a fost anticipată încă de anul trecut, autoritățile locale din Slobozia continuă să o sfideze prin investiții de anvergură. Așa se face că, alături de sursa de apă, rețeaua de canalizare a orașului și studiile de fezabilitate în viitoare investiții megalomanice (vezi complexul din bazarul municipal sau reconstrucția Pieței Revoluției!) municipalitatea locală a mai aprobat anul trecut o investiție de mari proporții. Aceasta constă în reabilitarea a 75 de străzi din Slobozia, lucrare care va costa peste 30 de milioane de lei noi în perioada 2009-2013. În actualele condiții, oportunitatea investiției nu se mai justifică, iar autoritățile riscă să arunce banii în gropile tot mai dese care... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 09:18 (24996 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fană Chioru, Blondu, Căluș și Petre Buțoi rămân după gratii

Noua generație de infractori

Fană Chioru, Blondu, Căluș și Petre Buțoi rămîn după gratii

• primii trei, cel puțin 29 de zile, ultimul, pînă la ispășirea pedepsei

Spaima poliției și un continuu pericol public. Așa pot fi caracterizați cei cinci tineri slobozeni care, de-a lungul timpului, au creat scandaluri și au terorizat Slobozia. Robe Stefăniță, zis Fană Chioru, neamul Căluș, rromii din Bora și Buțoi, un dușman declarat al clanului Frusin, rămîn după gratii.

Nimicitorul de mașini sau Fană Chioru
Miercuri, 16 iunie, Tribunalul Ialomița a respins ca nefondat recursul înaintat de Robe Ștefăniță, cunoscut sub apelativul Fană Chioru, urmînd ca acesta să rămînă pentru încă 29 de zile în arestul IPJ Ialomița. Fapta pentru care Fană urmează a fi judecat a fost comisă în noaptea de 7 mai, cînd, sub influența băuturilor alcoolice, dar... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 18:11 (95384 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă vrea AUDIT FINANCIAR la Spitalul Slobozia

În prefața preluării unității medicale de către Consiliul Județean Ialomița

Ciupercă vrea AUDIT FINANCIAR la Spitalul Slobozia

În data de 2 iunie a.c., s-a emis OUG 529, prin care Spitalul Județean de Urgență Slobozia, și spitalele din Fetești, Țăndărei și Urziceni vor trece sub tutela Consiliului Județean Ialomița, respectiv a consiliilor locale ale celor trei localități mai sus amintite. Conform Ordonanței, pînă la data de 1 iulie a.c., spitalele vor fi predate pe bază de protocol de predare-preluare, urmînd ca noii supervizori ai unităților spitalicești să numească manageri provizorii. Nominalizarea managerilor va fi decisă în urma unui concurs organizat de consiliile de administrație al celor 4 spitale, noii manageri putînd fi persoane fizice sau chiar persoane juridice.
Dacă în cazul spitalelor din Urziceni, ... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 14:03 (25343 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» pentru senatorul Tudor Panțuru și deputatul Gheorghe Tinel

De la deputatul PNL Cristina Pocora fără număr

Diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» pentru senatorul Tudor Panțuru și deputatul Gheorghe Tinel

Deputatul Pocora a acordat azi diplome de «GROPAR AL ROMÂNIEI» parlamentarilor ialomițeni care nu au votat marți moțiunea «Opriți genocidul social». Diplomele sînt inscripționate cu titlul de «Gropar al României pentru susținerea planului guvernamental de tăiere a pensiilor și a salariilor». Acestea au fost prezentate de deputatul PNL de Ialomița în cadrul unei conferințe de presă. «Voi înmîna personal aceste diplome celor doi parlamentari ilomițeni care au votat marți împotriva intereselor cetățenilor ialomițeni care i-au trimis în Parlament» a declarat Cristina Pocora.
Gestul, evident unul politic, are menirea de a trage un semnal de alarmă asupra modului în care «parlamentarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 14:01 (28861 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Politichia locală se pregătește de alegeri

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Cu sau fără criză, partidele politice locale au intrat în febra pregătirilor pentru alegerile locale din 2012. Deși nu par să fi înțeles mare lucru din cei 20 de ani de pluripartitism trecuți pînă acum, politicienii locali au învățat că alegerile nu se cîștigă în lunile de campanie electorală dinaintea votului, ci în anii care le preced. Pentru că vrînd-nevrînd, alegerile locale din 2012 ne privesc direct, Independent a decis să monitorizeze pentru dumneavoastră prestația celor trei partide politice de pe eșicherul politic local. Ne propunem deci, în cei doi ani și jumătate care ne mai rămîn pînă la alegeri, să-i aducem în fața dumneavoastră pe reprezentanții partidelor din toate cele 66 de unități... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 11:42 (13689 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuințele ANL din Slobozia nu au clienți

Locuințele ANL din Slobozia nu au clienți

Rîvnite în urmă cu cîțiva ani mai abitir decît sfintele moaște, vînate de rude și rubedenii politice, obiect a numeroase scandaluri și sesizări, locuințele ANL din Slobozia își trăiesc ultimele zile de glorie. Potrivit unei decizii a Guvernului de la sfîrșitul lunii aprilie, cele 210 apartamente și garsoniere din Slobozia pot fi vîndute. Din păcate, în ciuda prețurilor relativ mici, locuințele construite în Ialomița nu prea se caută, iar banii nu pot fi recuperați potrivit așteptărilor Guvernului. Chiriașii susțin că principala cauză pentru care ezită să investească într-o astfel de locuință o reprezintă calitatea slabă a construcției și problemele administrative întîmpinate în decursul anilor... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2010, 05:23 (35230 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia ANL

EVENIMENT

Taxe și impozite locale de 72 milioane de lei, NEACHITATE

Taxe și impozite locale de 72 milioane de lei, NEACHITATE

Valoarea taxelor și impozitelor neîncasate de adminstrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița se ridică la peste 72 milioane de lei.
Cifra a fost avansată de Prefectura Ialomița, ca urmare a eforturilor acestei instituții de «asanare a problemelor administrativ teritoriale ale județului Ialomița». Potrivit sursei citate, datoriile restante sînt mai vechi de un an și au apărut ca rezultat al lipsei de implicare a autorităților locale și județene în recuperarea taxelor și impozitelor.
Pînă la acest moment, autoritățile locale și județene vizate nu au oferit nicio explicație oficială cu privire la datoriile acumulate. Detaliate, datele statistice oferite de Prefectura Ialomița confirmă... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 11:58 (22434 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

ECHIPA MOMENTULUI

Mari performanțe pentru micii automobiliști de la Palatul Copiilor

ECHIPA MOMENTULUI

S-a terminat sezonul fotbalistic. Lupta dintre semicercuri a luat și ea pauză.Cu toate acestea, sportul are viață, iar celelalte ramuri sportive se chinuie să-și facă loc, întrecîndu-se în a ne oferi momente demne de apreciat.

Schumacher, păzea!
De asta ne-am dat seama joi, 10 iunie, cînd ne-a atras atenția un zgomot spectaculos de motoare ambalate, venite din zona statuii Colonelului Popescu. «Este un concurs de karturi» ne lămurește polițistul însărcinat cu ordinea publică în parc. Era, de fapt, doar un antrenament al echipei de karting de la Palatul Copiilor, așa cum aveam să aflăm mai tîrziu de la tatăl unuia dintre copii. Concursul avea să fie în week-end, la Roșiori... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 09:29 (23957 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Cum să primești NUP cînd dai cu cuțitul

Viceprimarul de la Bărbulești, acuzat de tentativă de omor

Liță Vasile, zis Pătăvaru, viceprimarul comunei Bărbulești a fost acuzat de tentativă de omor. Toată tărășenia s-a petrecut după ce vicele a înjunghiat un om. Mai mult, în urma unui scandal de amploare, viceprimarul s-a ales, la rîndu-i, cu o bătaie zdravănă. Dosarul de acuzare s-a finalizat, iar vicele Pătăvaru a primit NUP, prin «bunăvoința» procurorilor ialomițeni... Între timp însă, atunci cînd nu stă la biroul din Primărie, viceprimarul se plimbă cu mașina plină de arsenal. Iar în cazurile fericite este prins de Poliție...

Pătăvaru, spaima Bărbuleștiului
O știre banală a trecut neobservată la jumătatea lunii martie 2010. Și rămînea la fel de neobservată dacă soluționarea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 08:22 (34434 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Cupa Tinerelor Speranțe la Scrimă

Cupa Tinerelor Speranțe la Scrimă

Sîmbăta, 12 iunie, în sălile de scrimă și atletism ale Complexului Sportiv Municipal Slobozia s-a desfășurat Cupa Tinerelor Speranțe, competiție de sabie destinată copiilor și speranțelor. La acest eveniment au participat 62 de sportivi, reprezentînd 6 cluburi din Constanța, București, Brașov și Slobozia. În privința rezultatelor sportivilor noștri, merită menționată prima poziție ocupată de Diana Cruțu la copii feminin. Pe locul 2 s-a clasat o altă sportivă din Slobozia, Alexandra Manole. Merită reținută, de asemenea, prima poziție ocupată de echipa CSS Slobozia la copii și speranțe feminin. O mică dezamăgire a produs Loredana Dima, prin clasarea pe locul 2 la speranțe feminin, dar, așa cum ne... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:15 (19915 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: «Săptămâna prevenirii criminalității»

IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

Vineri, 30 septembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventive pe linie rutieră în ultima zi a «Săptămînii prevenirii criminalității». Acțiunile derulate în toate orașele și municipiile ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:10
(14012 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis și băut, la volan

Sîmbătă, 1 octombrie, polițiștii slobozeni au identificat un autoturism înmatriculat în străinătate, la volanul căruia se afla un localnic de 32 de ani. Pentru că emana halenă alcoolică, șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:08
(8517 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-a luat foc combina!

Sîmbătă, 1 octombrie, o combină ce executa lucrări agricole pe un teren din Manasia a luat foc. Flăcările s-au aprins în urma unui scurtcircuit la instalația electrică a utilajului. Pompierii Secției Urziceni ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:07
(12433 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Stelnica și Borănești

Pompierii feteșteni au acționat sîmbătă, 1 octombrie, pentru stingerea unui incendiu ce se manifesta la rezerva de furaje a unui cetățean din comuna Stelnica. Cel mai probabil, flăcările au fost generate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:06
(12681 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 29 de persoane au solicitat echipajele SMURD

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină pentru acordarea primului ajutor medical unui număr de 29 de persoane ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:06
(10627 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Legumele la control

45 de persoane fizice și 2 societăți comerciale ce efectuau comerț cu legume și fructe au fost verificate vineri, 30 septembrie, la Movilița, polițiștii din Urziceni desfășurînd o acțiune pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:04
(13951 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Beat la volan

Un bărbat de 60 ani, din Urziceni, a fost prins de polițiști conducînd sub influența băuturilor alcoolice. S-a întîmplat vineri, 30 septembrie, cînd agenții Secției de Poliție Jilavele l-au identificat ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:02
(9529 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a Poliției la Urziceni

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița-Serviciul Ordine Publică, Serviciul Criminalistic, Serviciul Investigarea Fraudelor, Serviciul Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2011, 16:33
(15744 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița: Peste 24 tone de floarea-soarelui fără acte de proveninență, confiscate

Practicile curente de evaziune fiscală în domeniul comerțului cu cereale sînt în vizorul comisarilor Gărzii Financiare Ialomița. Astfel, au fost confiscate peste 24 tone de floarea-soarelui, marfă identificată ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2011, 16:26
(16676 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Și-a alimentat mașina și a «uitat» să plătească

Un bărbat de 43 ani, din Ploiești, este actual cercetat de polițiștii ialomițeni după ce și-a alimentat mașina cu carburant și nu a plătit. S-a întîmplat miercuri, 28 septembrie, la Urziceni, unde în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:12
(11042 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: La volan, fără permis

Un bărbat de 37 ani din comuna Bulbucata-Giurgiu a fost prins de polițiști, miercuri, 28 septembrie, în timp ce conducea o mașină deși nu deținea permis de conducere. Individul fost oprit în trafic, la ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:10
(8481 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Consumul de etnobotanice, în atenția polițiștilor

«Săptămîna prevenirii criminalității» continuă. Marți, 27 septembrie, timp de două ore, polițiștii ialomițeni au mers la domiciliile mai multor minori unde au înmînat scrisori cu recomandări preventive ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:09
(10260 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița: 15 tone de floarea-soarelui, confiscate

Comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat peste 15 tone de floarea-soarelui. Cerealele au fost confiscate ca urmare a ilegalității întocmirii documentelor de proveniență. Cele 15 tone de floarea ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:29
(12551 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea dosarelor la subvențiile în agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor ialomițeni că, pentru a beneficia de ajutor specific pentru îmbunătățirea calității produselor agricole ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:27
(15290 vizualizări - 1 comentariu)


«Noaptea Bibliotecilor», la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» se înscrie în evenimentul cultural național organizat în noaptea de 1-2 octombrie, denumit strategic «Noaptea Bibliotecilor». Aflat în organizarea Asociației «Excedo ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:25
(10196 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Un microbuz de transport persoane a intrat într-un TIR

Bucu: Un microbuz de transport persoane a intrat într-un TIR

Miercuri, 28 septembrie, în apropierea localității Bucu s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Incidentul s-a produs din cauza imprudenței unui tînăr de 22 ani, din Mangalia, ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:24
(11013 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 09:02
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul «Ion Albeșteanu», la a VIII-a ediție

În perioada 5-7 octombrie 2011, se va desfășura la Slobozia cea de a VIII-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Aflat în organizarea Consiliului Județean Ialomița, Centrului Județean ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:21
(9297 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în străinătate

Potrivit unei informări a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la această dată, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 43 de locuri de muncă în străinatate. Astfel, Austria ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:19
(16582 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Șoferi băuți și fără permise, la volan

Un bărbat de 51 ani, din Slobozia, a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină deși avea permisul suspendat. Mai mult, în urma testării cu aparatul Drager, dispozitivul a indicat o alcoolemie ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:17
(9329 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoț prins de polițiști

Luni spre marți, respectiv, 26 spre 27 septembrie, polițiștii din Țăndărei au prins pe o stradă din localitate un tînăr ce se deplasa avînd asupra sa un bagaj voluminos. Fiind suspect, bărbatul a fost oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:16
(13695 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Brazii: I-a luat foc mașina

O mașină a fost cuprinsă de flăcări pe raza localității Brazii. Focul s-a aprins ca urmare a unui scurtcircuit la instalația electrică. Pompierii militari de la Secția Urziceni s-au luptat cu flăcările ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:09
(12778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Brazii incendiu


Sfîntu Gheorghe: Bărbat găsit spînzurat în propria curte

Un bărbat de 25 ani a fost găsit spînzurat noaptea trecută, 26 spre 27 septembrie, în locuința sa din localitatea Sfîntu Gheorghe. «Echipajul SMURD de la Secția Urziceni s-a deplasat la fața locului însă ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:09
(10334 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Italian prins la braconaj de prepelițe

Sîmbătă, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu angajați ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi, au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:30
(10516 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Minor de 11 ani, hoț de exponate

Sîmbătă, 24 septembrie, polițiștii au fost alarmați cu privire la dispariția a mai multor monede expuse în holul Casei de Cultură din Urziceni. Ancheta ulterioară a polițiștilor avea să indice, drept autor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:29
(13207 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt copil


Poliția Rutieră Ialomița: 275 de amenzi pentru șoferi

Sfîrșitul de săptămînă, respectiv sîmbătă și duminică, 24 și 25 septembrie, a adus șoferilor nu mai puțin de 275 sancțiuni contravenționale. În plus, polițiștii aflați în traficul rutier au reținut 15 permise ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:14
(9034 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale accidentelor

Vineri, 23 septembrie, la Bărbulești s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr, de 27 ani, din localitate, conducea un autoturism, din cauza neatenției în conducere a virat la ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:12
(10971 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 arderi necontrolate de miriști

Potrivit unei informări, pompierii ialomițeni au intervenit la sfîrșit de săptămînă pentru stingerea a nu mai puțin de 11 arderi necontrolate de miriști și vegetație uscată. Cel mai mare incendiu s-a produs ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:10
(11997 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 34 de persoane legitimate de polițiști

Peste 34 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni desfășurate în municipiul Urziceni de către polițiștii din localitate sîmbătă, 24 septembrie. Scopul activităților a vizat prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:08
(10004 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Vineri, 23 septembrie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acțiunea dedicată absolvenților ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2011, 08:25
(8700 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...