Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Tenis de cîmp

Turneu de amploare la Slobozia

În perioada 24-30 aprilie, la arenele de tenis slobozene, se desfășoară turneul «Head Tenis Con». Competiția se adresează categoriilor de vîrstă 10-12-14-16-18 ani, precum și seniorilor. Sînt prezenți 200 de sportivi care evoluează atît la simplu, cît și la dublu, masculin și feminin. De bunul mers al acestui concurs, devenit deja tradițional, se ocupă și în acest an președintele clubului Tenis Con, Constantin Ștefan, omul care de 30 de ani se confundă cu sportul alb din Slobozia. La ora închiderii ediției, concursul se află în plină desfășurare, așa că vom reveni cu un material mai amplu în numărul următor. Dacă nerăbdarea vă scoate din case, puteți lua drumul arenelor de tenis pentru a vedea... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:03 (19670 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: U Craiova-Unirea Urziceni 1-4

Ca-n vremea Bursucului

Unirea a făcut la Turnu Severin cea mai bună partidă a returului. Băieții lui Ronny Levy au pus repede stăpînire pe joc și, în minutul 8, Merlier scotea pentru prima dată mingea din poartă: Apostol centrează de pe dreapta, iar Bilașco punctează pentru a zecea oară în acest sezon. Cum oltenii sînt iuți la mînie, replica vine 7 minute mai tîrziu cînd Firțulescu șutează după ce Pițurcă se distrase cu apărătorii ialomițeni, dar Grigore, tot mai sigur pe el, respinge. Onofraș scapă spre poarta juveților, centrează, dar Bilașco alunecă în momentul șutului (’19). Prepeliță trage peste (’27), Bilașco reia cu capul centrarea lui Apostol, dar nu nimerește poarta (’34), și cam aceasta este istoria primei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:02 (24196 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Interlopii, liberi în 18 luni?

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Justiția slobozeană s-a pronunțat în dosarul condamnărilor membrilor Clanului «Frusin». Pedepsele primite de interlopi nasc controverse, anchetatorii fiind indignați de clemența nejustificată a magistraților...
La finele săptămînii precedente, Judecătoria Slobozia s-a pronunțat în cazul celui mai periculos grup infracțional din Slobozia. Instanța i-a găsit vinovați și i-a condamnat la pedepse cu închisoare.
Acuzat inițial de tentativă de omor, Toma Gheoghe zis Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru săvîrșirea infracțiunii de (atenție!) complicitate la vătămare corporală gravă. De asemenea, Piticu a mai încasat un mizilic... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 14:24 (26503 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Manualul primarului zace în fișetele autorităților locale

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Aceasta este concluzia la care au ajuns, după două săptămîni de control, reprezentanții comitetului pentru situații de urgență Ialomița. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ședinței Inspectoratului pentru Situația de Urgență Ialomița de la sfîrșitul săptămînii trecute și vizează obligațiile cuprinse în «manualul primarului pentru managementul situațiilor de urgență în caz de inundații». Deși concluzia vizează, în principal, edilii localităților riverane rîului Ialomița, situația poate fi extinsă lejer la nivelul întregului județ.

Atenție! Baraj în lucru!
Pentru o mai corectă înțelegere a haosului administrativ la care fac referire responsabilii ISU reamintim că barajul... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 12:10 (25287 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

PD-L Ialomița contestă rezultatele Referendumului de la Căzănești

PD-L Ialomița contestă rezultatele Referendumului de la Căzănești

Imediat după finalizarea procesului de votare, filiala Ialomița a Partidului Democrat-Liberal a remis mediei locale un comunicat de presă exprimîndu-și astfel indignarea asupra modului de desfășurare a Referendumului de la Căzănești. Democrat-liberalii acuză implicarea peste limitele legii a administrației locale în procesul electoral, țintind primarul, viceprimarii și alți funcționari ai unității administrative. «Primarul și viceprimarul au amenințat diferite categorii ale populației, cu anularea ajutoarelor sociale, mai mulți cetățeni de etnie rromă au primit amenințări ori cu sistarea plății acestor ajutoare, ori cu aplicarea unor sancțiuni pentru că și-au construit locuințele fără a deține documentele necesare. De asemenea, un alt exemplu este presiunea exercitată asupra celor care locuiesc la blocurile din oraș. Acestora li s-a spus că, dacă își vor exercita dreptul la vot, atunci administrația locală nu va mai finanța investiția privind canalizarea în această zonă a localității»... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 00:11 (23165 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia

Eu cînd vreau să fluier, fluier!

Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia

Vă mai amintiți despre decizia catalogată drept ilegală a primarului Gabi Ionașcu de a atribui în folosință gratuită 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor? Ei bine, pentru cei care nu își mai amintesc, vă facem cuvenitele precizări. La începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat, la rugămințile presfințitului Vincențiu, un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia. Cu frică de Dumnezeu, dar mai ales de «sfinții» locali, 15 din cei 21 de consilieri locali ai Sloboziei au aprobat proiectul de hotărîte introdus pe ordinea de zi, primind la schimb... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 12:03 (25163 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Căzănești a rămas oraș

Localitatea care a ratat șansa de a intra în istorie

Comuna Căzănești a rămas oraș

Referendumul organizat duminică, 25 aprilie 2010, la Căzănești, a confirmat așteptările autorităților locale. Cu 755 de voturi pentru din 852 de participanți, Căzănești rămîne oraș. Numărul reprezintă un procent de puțin peste 28% din totalul de 2983 de locuitori cît numără orașul. Rezultatul a fost prevăzut, încă de duminică de la prînz, cînd procentul de participare se situa sub 15%. «Eu vreau să rămînem oraș pentru că am o mulțime de proiecte în derulare. Degeaba încearcă PD-L-ul să convingă populația că vom trăi mai bine dacă redevenim comună. Într-un an de zile nu se pot face minuni» a declarat primarul Alexandru Gavrilă. Reamintim că procedura de declanșare a referendumului a fost... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 11:50 (18610 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

O treime din bugetul județului pentru nota de plată a măsurii 2.1

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

Lansat acum 5 ani drept cel mai ambițios program din Ialomița, programul SAPARD măsura 2.1, privind dezvoltarea și îmbunătățirea infrastructurii rurale, a ajuns la scadență. Înainte de Paște, raportorii SAPARD de la Tîrgoviște au verificat cîteva din cele 16 localități în care banii europeni investiți în rețelele de apă ar fi trebuit să aducă progres și civilizație. Concluziile sînt mai mult decît îngrijorătoare. Dacă autoritățile locale nu asigură în două săptămîni măsurile asumate la alocarea fondurilor, acestea sînt obligate să returneze sume cuprinse între 1,5 și 2,5 milioane de lei noi pentru «nerespectarea clauzelor contractuale». În condițiile în care toate proiectele inițiale au suferit... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 06:48 (22200 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul de irigații ialomițean, lăsat pradă hoților de fier vechi

Atac la siguranța agricolă națională

Sistemul de irigații ialomițean, lăsat pradă hoților de fier vechi

După distrugerea sa sistematică în 2002, sistemul de irigații din România părea definitiv compromis. A fost nevoie de 8 ani, o lege specială, sute de miliarde de lei investiți pentru ca apa să curgă din nou pe canalele de irigații, iar agricultorii să nu mai stea cu mîinile întinse la mila statului și ploile de la Dumnezeu. Și astfel, în 2009, în Ialomița, sistemele de irigații au redevenit funcționale. Dar ca toate lucrurile bune și acesta n-a durat decît o vară. Acum, cel mai mare și mai eficient sistem de irigații din Ialomița este lăsat pradă hoților de fier vechi, iar pagubele înregistrate de OUAI Fundata depășesc 2,5 miliarde de lei. Totul sub ochii indiferenți ai guvernanților care promit... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2010, 11:42 (24213 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Scandal între sutane

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Zilele trecute, redacția noastră a fost destinația unui mail semnat de un grup de enoriași din municipiul Urziceni. Scrisoarea electronică dezvăluie amănunte cel puțin strigătoare la cer, legate de activitatea preotului Bogdan Stancu în ograda lăcașului de cult. Catedrala din Urziceni este zguduită din temelii și, dacă doar o parte dintre acuzațiile enoriașilor sînt reale, aproape că nici Duhul Sfînt și Iisus abia Înviat nu se mai simt bine în propria casă...

Scump, dom’le, scump, la Slobozia aghiazma-i gratis
La Urziceni, viața bisericească bate filmul. Credincioșii semnatari ai petiției aduc acuzații total neortodoxe preotului paroh al Catedralei din localitate.
... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2010, 18:23 (28280 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elena Cristea spânzură legea de grinda Primăriei

Curtea de Conturi confirmă abuzurile administrative de la Perieți

Elena Cristea spînzură legea de grinda Primăriei

Un recent raport al Curții de Conturi confirmă haosul ce domnește în activitățile gestionate de primărița Elena Cristea. Asta după ce Primăria din Perieți a fost ținta unui control amănunțit al inspectorilor Curții de Conturi... Și, așa cum îi stă bine unui primar, Elena Cristea este acuzată și de secretizarea raportului de control ce dezvăluie neregulile petrecute la comanda sau măcar cu buna știință a domniei sale...

Trei ani de ilegalități administrative
La Primăria Perieți acțiunile administrative desfășurate sînt dubioase. Sau cel puțin așa par a fi cele petrecute la nivelul anului 2008. Un recent raport al Curții de Conturi Ialomița dezvăluie detaliat ce nu a făcut... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2010, 10:26 (26431 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară revine partidului de independenți

S-a schimbat sensu’ vieții

Garda Financiară revine partidului de independenți

Proaspătul înființat partid al independenților, pe numele de fată Uniunea Națională pentru Progresul României (n. red.: UNPR; a nu se confunda cu Uniunea Națională a Patronatului Român! Tot UNPR e, dar în cazul nostru e vorba de partidul lui Oprea), va căpăta în Ialomița anumite funcții de deconcentrate. Dacă președinte al comitetului de inițiativă a fost ales, cu unanimitate de voturi, omul de afaceri Dumitru (Mitică pentru intimi) Vișan, în ceea ce privește deconcentratele și numele celor ce vor ocupa funcții (prin concurs!) vă putem oferi următoarele vești. Nea Petrică te rugăm fii pe fază! Deci, Garda Financiară e pe primul loc în topul preferințelor băieților de la partidul lui nea Gabi ... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2010, 13:04 (19465 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu a refuzat reabilitarea rețelei de apă a orașului pe bani europeni

Cîntarea cîntărilor la Slobozia

Ionașcu a refuzat reabilitarea rețelei de apă a orașului pe bani europeni

Un nou set de analize confirmă că apa furnizată cetățenilor din Slobozia și localitățile limitrofe rămîne menajeră. Iar primarul Gabi Ionașcu continuă să susțină că înlocuirea celor 42 de kilometri de rețea va rezolva, în maximum 2 ani, problema apei potabile. Costurile acestui efort administrativ ridică nota de plată a sursei subterane de apă la circa 40 milioane de lei noi, sumă pe care slobozenii o vor plăti în următorii 20 de ani. Pînă aici, nimic nou sub soarele orașului. Independent este însă în măsură să vă ofere o teorie surprinzătoare. Potrivit unui Master Plan finalizat de către Tahal Consulting Engineers LTD în iunie 2008, «pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2010, 10:00 (19241 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Afaceri de succes pe bani europeni

Deputatul Neacșu încearcă să se facă util și promite

Afaceri de succes pe bani europeni

Joi, 22 aprilie, în Sala Ateneu a Centrului Cultural «Ionel Perlea» deputatul Marian Neacșu a fost gazda unui simpozion pe teme europene. Concret, parlamentarul ialomițean a organizat o întîlnire de lucru pentru oamenii de afaceri locali interesați de «Finanțarea activităților curente a investițiilor și cofinanțarea proiectelor cu finanțare europeană pe întreprinderi». La simpozion au participat peste 70 de oameni de afaceri și reprezentanți ai băncilor locale interesați de dezvoltarea acestui tip de proiecte. «Am reușit împreună să ajungem pînă aici și cred că, într-un fel sau altul, fiecare dintre agenții economici au întîmpinat perioade de dificultăți. Cea mai importantă dificultate este cea a asigurării surselor de finanțare. Asta a fost principala rațiune pentru care am organizat acest seminar și sînt convins că acum și aici vom realiza primele contacte care să permită o dezvoltare a economiei ialomițene și, de ce nu, a economiei românești»... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2010, 12:30 (24996 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Francezii cumpără și «căpușele» lui Randag?

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, a demarat procedurile de achiziționare a Expur. Tranzacția propriu-zisă se va ridica la peste 100 milioane de euro, francezii urmînd, în perioada imediat următoare, să declanșeze o procedură complexă de auditare a Expur. În cele ce urmează, vom încerca să le dăm o mînă de ajutor auditorilor francezi, sintetizînd, atît cît se poate sintetiza, niște afaceri (sau cum s-or numi ele!) derulate sub umbrela Expur și cu patronajul lui Richard Randag, printre altele, președinte al Consiliului de Administrație al societății Expur. Căci, pentru cine nu știe, domnia sa Randag este tot un fel de angajat... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 16:28 (35641 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Atac-bombă la Finanțe

Atac-bombă la Finanțe

Miercuri, 21 aprilie, în jurul orelor 14.15, o voce de copil a anunțat, prin serviciul de urgență 112, că în sediul cu 7 etaje al Finanțelor Publice Ialomița se află o bombă. Surse din cadrul instituției susțin că apelul a fost luat în serios abia a doua oară, prima dată oficialii instituției considerînd că telefonul este o farsă. De urgență, toți angajații instituției au fost evacuați, iar pirotehniștii SRI au trecut la inspectarea clădirii. Potrivit procedurii, operațiunea putea dura pînă la 4 ore. Nu este prima dată cînd Slobozia se confruntă cu astfel de apeluri, în ultimii ani existînd cel puțin trei astfel de situații. În cazul în case se va constata că amenințarea este una falsă iar apelantul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 15:24 (26076 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Pentru a nu dăuna turismului în Marina di Carrara

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Ordonanța semnată de primarul Zubbani, intrată în vigoare luni, 12 aprilie 2010, nu are niciun efect concret, rulotele cu rromii în cauză regăsindu-se la doar trei kilometri distanță, într-o localitate vecină Marinei di Carrara...

În loc de introducere
Italia are problemele ei sociale, interne, de secole. De exemplu, și în zilele noastre există disensiuni puternice între italienii care locuiesc în nordul țării și cei din sudul «Cizmei». Chiar dacă au trecut, la începutul anilor ’20 pînă în anii ’60, prin aceleași situații de criză cu care se confruntă România în prezent, uneori se pare că o parte a italienilor, generația tînără în special, și-a uitat propria istorie... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 05:42 (21578 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Clubul SATORI, abonat la podiumurile europene

Cele mai bune rezultate din istoria karateului ialomițean

Clubul SATORI, abonat la podiumurile europene

În perioada 7-11 aprilie, la Santa Rem, în Portugalia, 400 de sportivi din peste 30 de țări au participat la campionatele europene de karate pentru seniori și veterani. Satori Club, finanțată de Clubul Municipal Slobozia, a participat la această competiție cu 5 sportivi și a obținut 3 medalii: două de bronz și una de campion european la veterani. Veteranul este președintele clubului Satori, Cristian Ursu, iar cei doi sportivi sînt Cosmina Gavrilă și Răzvan Ion.

Seniorii de bronz
La 2000 de kilometri distanță de casă, într-un orășel cochet din Portugalia, cinci dintre sportivii Clubului Satori au confirmat clasa școlii locale de karate shoto-kan. Numele celor 5 sînt ... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:35 (24935 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal: CSM Ploiești-CSM Slobozia 35-29 (19-11)

A învins experiența

Andreea Dospin, Codruța Zavragiu, Alina Moroianu de la CSM Ploiești sînt nume de rezonanță în handbalul feminin românesc. Le cunosc valoarea și fetele de la CSM Slobozia și au mers la Ploiești hotărîte să facă un meci mare. Și, în oarecare măsură, au reușit. Au condus pînă la mijlocul primei reprize, dar apoi au plătit tribut tinereței și lipsei de experineță, încasînd șase goluri consecutive. Prahovencele au intrat la pauză cu un avantaj de 8 goluri (19-11). Le-a fost suficient pentru cîștigarea meciului, chiar dacă fetele noastre au pornit cursa de urmărire recuperînd pînă la sfîrșit 2 goluri. Scor final 35-29 pentru CSM Ploiești, rezultat care i se datorează în mare măsură Andreei Dospin, cea... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:34 (27552 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bogdan Patrianca, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Bogdan Patrianca, fotbal, CSS Slobozia

Are 15 ani, este elev în clasa a VIII-a și joacă atacant. Tînăra speranță a profesorului Constantin Prepeliță joacă fotbal de 8 ani și vrea să le calce pe urme slobozenilor care au reușit: Adrian Mihalcea și Andrei Prepeliță. «Idolul meu este Messi. Vreau să ajung ca el și voi reuși!» ne asigură Bogdan. Pentru asta, la fel ca starul argentinian, va trebui să uite de nopți pierdute cu fete de tabloid și să pună serios burta pe fotbal. Sperăm să reușească pentru că Slobozia are nevoie de fotbaliști adevărați.... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:33 (36355 vizualizări - 13 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Joi, 21 ianuarie 2021, militarii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au intervenit pentru căutarea unui bărbat despre care există informații că, în data de 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 19:05
(2794 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprins la volanul unei mașini cu numere provizorii expirate

Polițiștii din Țăndărei au depistat în trafic miercuri, 20 ianuarie 2021, pe DN2A,  în orașul Țăndărei, un bărbat în vârstă de 41 ani din localitatea Platonești, în timp ce conducea un autoturism cu ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 18:55
(5685 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 21 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7420, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 15:20
(1713 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 20 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7406, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 15:40
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

În dimineața zilei de miercuri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 3,20, la o casă din Lăcusteni a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 11:15
(5092 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 19 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7385, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 15:35
(5022 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Luni, 18 ianuarie 2021, în jurul orelor 23,20, la o casă din Fetești a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 12:30
(2625 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au acționat, pe raza întregului județ, pentru combaterea și sancționarea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:45
(1510 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, precum și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:40
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2133 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3055 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3855 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5737 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5281 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2464 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3750 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4263 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4237 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2839 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2005 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2419 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2387 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...