Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Interlopii, liberi în 18 luni?

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Justiția slobozeană s-a pronunțat în dosarul condamnărilor membrilor Clanului «Frusin». Pedepsele primite de interlopi nasc controverse, anchetatorii fiind indignați de clemența nejustificată a magistraților...
La finele săptămînii precedente, Judecătoria Slobozia s-a pronunțat în cazul celui mai periculos grup infracțional din Slobozia. Instanța i-a găsit vinovați și i-a condamnat la pedepse cu închisoare.
Acuzat inițial de tentativă de omor, Toma Gheoghe zis Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru săvîrșirea infracțiunii de (atenție!) complicitate la vătămare corporală gravă. De asemenea, Piticu a mai încasat un mizilic... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 14:24 (26502 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Manualul primarului zace în fișetele autorităților locale

Haos administrativ în caz de situații de urgență

Aceasta este concluzia la care au ajuns, după două săptămîni de control, reprezentanții comitetului pentru situații de urgență Ialomița. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ședinței Inspectoratului pentru Situația de Urgență Ialomița de la sfîrșitul săptămînii trecute și vizează obligațiile cuprinse în «manualul primarului pentru managementul situațiilor de urgență în caz de inundații». Deși concluzia vizează, în principal, edilii localităților riverane rîului Ialomița, situația poate fi extinsă lejer la nivelul întregului județ.

Atenție! Baraj în lucru!
Pentru o mai corectă înțelegere a haosului administrativ la care fac referire responsabilii ISU reamintim că barajul... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 12:10 (25287 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

PD-L Ialomița contestă rezultatele Referendumului de la Căzănești

PD-L Ialomița contestă rezultatele Referendumului de la Căzănești

Imediat după finalizarea procesului de votare, filiala Ialomița a Partidului Democrat-Liberal a remis mediei locale un comunicat de presă exprimîndu-și astfel indignarea asupra modului de desfășurare a Referendumului de la Căzănești. Democrat-liberalii acuză implicarea peste limitele legii a administrației locale în procesul electoral, țintind primarul, viceprimarii și alți funcționari ai unității administrative. «Primarul și viceprimarul au amenințat diferite categorii ale populației, cu anularea ajutoarelor sociale, mai mulți cetățeni de etnie rromă au primit amenințări ori cu sistarea plății acestor ajutoare, ori cu aplicarea unor sancțiuni pentru că și-au construit locuințele fără a deține documentele necesare. De asemenea, un alt exemplu este presiunea exercitată asupra celor care locuiesc la blocurile din oraș. Acestora li s-a spus că, dacă își vor exercita dreptul la vot, atunci administrația locală nu va mai finanța investiția privind canalizarea în această zonă a localității»... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 00:11 (23165 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia

Eu cînd vreau să fluier, fluier!

Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia

Vă mai amintiți despre decizia catalogată drept ilegală a primarului Gabi Ionașcu de a atribui în folosință gratuită 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor? Ei bine, pentru cei care nu își mai amintesc, vă facem cuvenitele precizări. La începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat, la rugămințile presfințitului Vincențiu, un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia. Cu frică de Dumnezeu, dar mai ales de «sfinții» locali, 15 din cei 21 de consilieri locali ai Sloboziei au aprobat proiectul de hotărîte introdus pe ordinea de zi, primind la schimb... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 12:03 (25161 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Căzănești a rămas oraș

Localitatea care a ratat șansa de a intra în istorie

Comuna Căzănești a rămas oraș

Referendumul organizat duminică, 25 aprilie 2010, la Căzănești, a confirmat așteptările autorităților locale. Cu 755 de voturi pentru din 852 de participanți, Căzănești rămîne oraș. Numărul reprezintă un procent de puțin peste 28% din totalul de 2983 de locuitori cît numără orașul. Rezultatul a fost prevăzut, încă de duminică de la prînz, cînd procentul de participare se situa sub 15%. «Eu vreau să rămînem oraș pentru că am o mulțime de proiecte în derulare. Degeaba încearcă PD-L-ul să convingă populația că vom trăi mai bine dacă redevenim comună. Într-un an de zile nu se pot face minuni» a declarat primarul Alexandru Gavrilă. Reamintim că procedura de declanșare a referendumului a fost... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 11:50 (18608 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

O treime din bugetul județului pentru nota de plată a măsurii 2.1

SAPARD a adus administrațiile locale din Ialomița în pragul falimentului

Lansat acum 5 ani drept cel mai ambițios program din Ialomița, programul SAPARD măsura 2.1, privind dezvoltarea și îmbunătățirea infrastructurii rurale, a ajuns la scadență. Înainte de Paște, raportorii SAPARD de la Tîrgoviște au verificat cîteva din cele 16 localități în care banii europeni investiți în rețelele de apă ar fi trebuit să aducă progres și civilizație. Concluziile sînt mai mult decît îngrijorătoare. Dacă autoritățile locale nu asigură în două săptămîni măsurile asumate la alocarea fondurilor, acestea sînt obligate să returneze sume cuprinse între 1,5 și 2,5 milioane de lei noi pentru «nerespectarea clauzelor contractuale». În condițiile în care toate proiectele inițiale au suferit... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2010, 06:48 (22200 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul de irigații ialomițean, lăsat pradă hoților de fier vechi

Atac la siguranța agricolă națională

Sistemul de irigații ialomițean, lăsat pradă hoților de fier vechi

După distrugerea sa sistematică în 2002, sistemul de irigații din România părea definitiv compromis. A fost nevoie de 8 ani, o lege specială, sute de miliarde de lei investiți pentru ca apa să curgă din nou pe canalele de irigații, iar agricultorii să nu mai stea cu mîinile întinse la mila statului și ploile de la Dumnezeu. Și astfel, în 2009, în Ialomița, sistemele de irigații au redevenit funcționale. Dar ca toate lucrurile bune și acesta n-a durat decît o vară. Acum, cel mai mare și mai eficient sistem de irigații din Ialomița este lăsat pradă hoților de fier vechi, iar pagubele înregistrate de OUAI Fundata depășesc 2,5 miliarde de lei. Totul sub ochii indiferenți ai guvernanților care promit... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2010, 11:42 (24213 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Scandal între sutane

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Zilele trecute, redacția noastră a fost destinația unui mail semnat de un grup de enoriași din municipiul Urziceni. Scrisoarea electronică dezvăluie amănunte cel puțin strigătoare la cer, legate de activitatea preotului Bogdan Stancu în ograda lăcașului de cult. Catedrala din Urziceni este zguduită din temelii și, dacă doar o parte dintre acuzațiile enoriașilor sînt reale, aproape că nici Duhul Sfînt și Iisus abia Înviat nu se mai simt bine în propria casă...

Scump, dom’le, scump, la Slobozia aghiazma-i gratis
La Urziceni, viața bisericească bate filmul. Credincioșii semnatari ai petiției aduc acuzații total neortodoxe preotului paroh al Catedralei din localitate.
... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2010, 18:23 (28280 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elena Cristea spânzură legea de grinda Primăriei

Curtea de Conturi confirmă abuzurile administrative de la Perieți

Elena Cristea spînzură legea de grinda Primăriei

Un recent raport al Curții de Conturi confirmă haosul ce domnește în activitățile gestionate de primărița Elena Cristea. Asta după ce Primăria din Perieți a fost ținta unui control amănunțit al inspectorilor Curții de Conturi... Și, așa cum îi stă bine unui primar, Elena Cristea este acuzată și de secretizarea raportului de control ce dezvăluie neregulile petrecute la comanda sau măcar cu buna știință a domniei sale...

Trei ani de ilegalități administrative
La Primăria Perieți acțiunile administrative desfășurate sînt dubioase. Sau cel puțin așa par a fi cele petrecute la nivelul anului 2008. Un recent raport al Curții de Conturi Ialomița dezvăluie detaliat ce nu a făcut... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2010, 10:26 (26431 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară revine partidului de independenți

S-a schimbat sensu’ vieții

Garda Financiară revine partidului de independenți

Proaspătul înființat partid al independenților, pe numele de fată Uniunea Națională pentru Progresul României (n. red.: UNPR; a nu se confunda cu Uniunea Națională a Patronatului Român! Tot UNPR e, dar în cazul nostru e vorba de partidul lui Oprea), va căpăta în Ialomița anumite funcții de deconcentrate. Dacă președinte al comitetului de inițiativă a fost ales, cu unanimitate de voturi, omul de afaceri Dumitru (Mitică pentru intimi) Vișan, în ceea ce privește deconcentratele și numele celor ce vor ocupa funcții (prin concurs!) vă putem oferi următoarele vești. Nea Petrică te rugăm fii pe fază! Deci, Garda Financiară e pe primul loc în topul preferințelor băieților de la partidul lui nea Gabi ... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2010, 13:04 (19464 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu a refuzat reabilitarea rețelei de apă a orașului pe bani europeni

Cîntarea cîntărilor la Slobozia

Ionașcu a refuzat reabilitarea rețelei de apă a orașului pe bani europeni

Un nou set de analize confirmă că apa furnizată cetățenilor din Slobozia și localitățile limitrofe rămîne menajeră. Iar primarul Gabi Ionașcu continuă să susțină că înlocuirea celor 42 de kilometri de rețea va rezolva, în maximum 2 ani, problema apei potabile. Costurile acestui efort administrativ ridică nota de plată a sursei subterane de apă la circa 40 milioane de lei noi, sumă pe care slobozenii o vor plăti în următorii 20 de ani. Pînă aici, nimic nou sub soarele orașului. Independent este însă în măsură să vă ofere o teorie surprinzătoare. Potrivit unui Master Plan finalizat de către Tahal Consulting Engineers LTD în iunie 2008, «pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2010, 10:00 (19237 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Afaceri de succes pe bani europeni

Deputatul Neacșu încearcă să se facă util și promite

Afaceri de succes pe bani europeni

Joi, 22 aprilie, în Sala Ateneu a Centrului Cultural «Ionel Perlea» deputatul Marian Neacșu a fost gazda unui simpozion pe teme europene. Concret, parlamentarul ialomițean a organizat o întîlnire de lucru pentru oamenii de afaceri locali interesați de «Finanțarea activităților curente a investițiilor și cofinanțarea proiectelor cu finanțare europeană pe întreprinderi». La simpozion au participat peste 70 de oameni de afaceri și reprezentanți ai băncilor locale interesați de dezvoltarea acestui tip de proiecte. «Am reușit împreună să ajungem pînă aici și cred că, într-un fel sau altul, fiecare dintre agenții economici au întîmpinat perioade de dificultăți. Cea mai importantă dificultate este cea a asigurării surselor de finanțare. Asta a fost principala rațiune pentru care am organizat acest seminar și sînt convins că acum și aici vom realiza primele contacte care să permită o dezvoltare a economiei ialomițene și, de ce nu, a economiei românești»... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2010, 12:30 (24996 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Francezii cumpără și «căpușele» lui Randag?

SOFIPROTEOL ACHIZIȚIONEAZĂ EXPUR

Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, a demarat procedurile de achiziționare a Expur. Tranzacția propriu-zisă se va ridica la peste 100 milioane de euro, francezii urmînd, în perioada imediat următoare, să declanșeze o procedură complexă de auditare a Expur. În cele ce urmează, vom încerca să le dăm o mînă de ajutor auditorilor francezi, sintetizînd, atît cît se poate sintetiza, niște afaceri (sau cum s-or numi ele!) derulate sub umbrela Expur și cu patronajul lui Richard Randag, printre altele, președinte al Consiliului de Administrație al societății Expur. Căci, pentru cine nu știe, domnia sa Randag este tot un fel de angajat... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 16:28 (35641 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Atac-bombă la Finanțe

Atac-bombă la Finanțe

Miercuri, 21 aprilie, în jurul orelor 14.15, o voce de copil a anunțat, prin serviciul de urgență 112, că în sediul cu 7 etaje al Finanțelor Publice Ialomița se află o bombă. Surse din cadrul instituției susțin că apelul a fost luat în serios abia a doua oară, prima dată oficialii instituției considerînd că telefonul este o farsă. De urgență, toți angajații instituției au fost evacuați, iar pirotehniștii SRI au trecut la inspectarea clădirii. Potrivit procedurii, operațiunea putea dura pînă la 4 ore. Nu este prima dată cînd Slobozia se confruntă cu astfel de apeluri, în ultimii ani existînd cel puțin trei astfel de situații. În cazul în case se va constata că amenințarea este una falsă iar apelantul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 15:24 (26076 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Pentru a nu dăuna turismului în Marina di Carrara

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Ordonanța semnată de primarul Zubbani, intrată în vigoare luni, 12 aprilie 2010, nu are niciun efect concret, rulotele cu rromii în cauză regăsindu-se la doar trei kilometri distanță, într-o localitate vecină Marinei di Carrara...

În loc de introducere
Italia are problemele ei sociale, interne, de secole. De exemplu, și în zilele noastre există disensiuni puternice între italienii care locuiesc în nordul țării și cei din sudul «Cizmei». Chiar dacă au trecut, la începutul anilor ’20 pînă în anii ’60, prin aceleași situații de criză cu care se confruntă România în prezent, uneori se pare că o parte a italienilor, generația tînără în special, și-a uitat propria istorie... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 05:42 (21577 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Clubul SATORI, abonat la podiumurile europene

Cele mai bune rezultate din istoria karateului ialomițean

Clubul SATORI, abonat la podiumurile europene

În perioada 7-11 aprilie, la Santa Rem, în Portugalia, 400 de sportivi din peste 30 de țări au participat la campionatele europene de karate pentru seniori și veterani. Satori Club, finanțată de Clubul Municipal Slobozia, a participat la această competiție cu 5 sportivi și a obținut 3 medalii: două de bronz și una de campion european la veterani. Veteranul este președintele clubului Satori, Cristian Ursu, iar cei doi sportivi sînt Cosmina Gavrilă și Răzvan Ion.

Seniorii de bronz
La 2000 de kilometri distanță de casă, într-un orășel cochet din Portugalia, cinci dintre sportivii Clubului Satori au confirmat clasa școlii locale de karate shoto-kan. Numele celor 5 sînt ... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:35 (24935 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal: CSM Ploiești-CSM Slobozia 35-29 (19-11)

A învins experiența

Andreea Dospin, Codruța Zavragiu, Alina Moroianu de la CSM Ploiești sînt nume de rezonanță în handbalul feminin românesc. Le cunosc valoarea și fetele de la CSM Slobozia și au mers la Ploiești hotărîte să facă un meci mare. Și, în oarecare măsură, au reușit. Au condus pînă la mijlocul primei reprize, dar apoi au plătit tribut tinereței și lipsei de experineță, încasînd șase goluri consecutive. Prahovencele au intrat la pauză cu un avantaj de 8 goluri (19-11). Le-a fost suficient pentru cîștigarea meciului, chiar dacă fetele noastre au pornit cursa de urmărire recuperînd pînă la sfîrșit 2 goluri. Scor final 35-29 pentru CSM Ploiești, rezultat care i se datorează în mare măsură Andreei Dospin, cea... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:34 (27552 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bogdan Patrianca, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Bogdan Patrianca, fotbal, CSS Slobozia

Are 15 ani, este elev în clasa a VIII-a și joacă atacant. Tînăra speranță a profesorului Constantin Prepeliță joacă fotbal de 8 ani și vrea să le calce pe urme slobozenilor care au reușit: Adrian Mihalcea și Andrei Prepeliță. «Idolul meu este Messi. Vreau să ajung ca el și voi reuși!» ne asigură Bogdan. Pentru asta, la fel ca starul argentinian, va trebui să uite de nopți pierdute cu fete de tabloid și să pună serios burta pe fotbal. Sperăm să reușească pentru că Slobozia are nevoie de fotbaliști adevărați.... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:33 (36355 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Handbal: junioare 2

CSS Slobozia în turneul semifinal

Echipa pregătită de Marian Simion și-a atins obiectivul de moment. În ultimul turneu din sezonul regulat disputat la București(17-18 aprilie), unde a întîlnit numai echipe din capitală a obținut următoarele rezultate: 26-21 cu CSS nr. 5, 16-28 cu CSS nr. 2, și 20-28 cu CSS nr. 6. Unica victorie obținută a fost suficientă pentru calificarea în turneul semifinal care va avea loc în perioada 26-30 mai. Echipa noastră nu a putut conta pe aportul portarului Lăcrămioara Stan care a suferit o accidentare gravă ce o va ține pe tușă 6 luni. În aceste condiții, conducerea tehnică a fost nevoită să improvizeze cu Anda Călinescu și Oana Grigore în poartă, lucru care se va repeta și în semifinale dîndu-i mari... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:32 (22239 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: juniori

Bune și rele cu juniorii republicani

Etapa 24 a sezonului regulat a programat pentru CSS Slobozia o dublă întîlnire pe Litoral cu Farul Constanța. Juniorii A au învins cu 6-1, în vreme ce juniorii B au pierdut cu 4-1. Pentru juniorii A au marcat George Mitrea (’3), Mihai Brebeanu și Gheorghe Marian, marinarii mici marcînd și ei un autogol. Juniorii A sînt pe locul 8 cu 43 de puncte, iar juniorii B pe 11 cu 19 puncte.... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:31 (24521 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița: Salonul Anual de Carte, a XXXI-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2022, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează în municipiul Slobozia, sub patronajul Consiliului Județean Ialomița, cea de a XXXI-a ediție a Salonului Anual ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2022, 15:40
(3122 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 30 de școli din județ, incluse în Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar

În luna martie a acestui an, Ministerul Educației a lansat Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar, inițiativă finanțată prin Programul Național de Redresare și Reziliență. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2022, 19:30
(6393 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Atelier de informare și diseminare în cadrul Programului «Erasmus+»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a primit acreditare pe domeniul Educației Școlare, pentru perioada 01.01.2021-31.12.2027. Această acreditare permite instituției să dezvolte proiecte în cadrul Programului ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2022, 18:40
(2666 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Marți, 27 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29562, fiind înregistrate 14 cazuri noi față de ziua de luni, 26 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2022, 16:15
(3397 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 739,52 milioane de lei, colectate în perioada ianuarie-august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-august 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 739,52 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 17:55
(8970 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 noi cazuri de COVID-19

Luni, 26 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29548, fiind înregistrate 11 cazuri noi față de ziua de duminică, 25 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 16:04
(3755 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Țăndărei, depozit de furaje în flăcări la Bordușelu

Incendiu la o casă din Țăndărei, depozit de furaje în flăcări la Bordușelu

Vineri, 23 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 13:55
(2520 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Ograda

Vineri, 23 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs între 3 autoturisme, în Urziceni. În sprijin a intervenit și un echipaj al Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 13:40
(10824 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR va primi pentru finanțare toate cererile fermierilor depuse pentru decontarea primelor de asigurare

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță eliminarea plafonului pentru depunerea cererilor de finanțare prin submăsura 17.1 «Prime de asigurare a culturilor, a animalelor și a plantelor» din ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 12:20
(12409 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Doi copii, victime ale unui accident rutier

Duminică, 25 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit în cazul unui accident rutier produs în localitatea Coșereni, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2022, 23:10
(2621 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 25 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 rămas la 29537, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 24 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2022, 16:10
(2584 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 24 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29537, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de vineri, 23 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2022, 16:50
(2027 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Țăndărei

Incendiu la o casă din Țăndărei

Pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină vineri, 23 septembrie a.c., pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din orașul Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție incendiul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 21:40
(14933 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Vineri, 23 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29528, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de joi, 22 septembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 16:15
(3864 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,9 milioane de lei, obligații suplimentare stabilite în luna august 2022

Inspectorii Activității de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna august 2022, controale la contribuabili persoane fizice și juridice, stabilind ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 13:30
(12610 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Locuință cuprinsă de flăcări

Rovine: Locuință cuprinsă de flăcări

Trei echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit joi, 22 septembrie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință în satul Rovine. Au ars două camere de locuit, acoperișul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 13:00
(4185 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


APIA: Sprijin în valoare de 1,3 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 12:00
(3558 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. Astfel, miercuri, 21 septembrie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii Biroului Rutier Fetești au depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 18:55
(11971 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, dosar penal pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat

Miercuri, 21 septembrie a.c., în jurul orei 10,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești, împreună cu un reprezentant RAR, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr de 26 de ani, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 18:45
(10972 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Aproape 700 kg de tutun, confiscate de polițiști

IPJ Ialomița: Aproape 700 kg de tutun, confiscate de polițiști

Joi, 22 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 5 percheziții domiciliare în județul Călărași, la locuințele unor persoane bănuite de ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 17:40
(4408 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Joi, 22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29527, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de miercuri, 21 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 16:15
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi cote de impozitare pentru veniturile obținute din participarea la jocurile de noroc

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu data de 1 august 2022, au intrat în vigoare prevederile OG nr. 16/2022, pentru modificarea și completare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 15:10
(12220 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 26 septembrie 2022, termenul limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 26 septembrie 2022 este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: Formularul 100 ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 14:15
(10944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 21 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29517, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de marți, 20 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2022, 16:20
(2348 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 20 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29501, fiind înregistrate 18 cazuri noi față de ziua de luni, 19 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 16:15
(1922 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Adolescentă reținută pentru «tâlhărie»

Luni, 19 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizați de un bătrân de 81 de ani, din Bordușani, cu privire la faptul că în data de 9 septembrie a.c., a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 14:30
(3034 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

RAJA Constanța va executa de marți, 20 septembrie 2022, orele 23,00, până miercuri, 21 septembrie 2022, ora 5,30, înlocuirea unei vane de legătură pentru sectorizarea sistemului de la nivelul conductei ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 00:55
(4999 vizualizări - 0 comentarii)


Substanțe interzise, depistate asupra a doi tineri din Slobozia

Substanțe interzise, depistate asupra a doi tineri din Slobozia

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 17/18 septembrie a.c., în timp ce patrulau pe bulevardul Matei Basarb din Slobozia, jandarmii au observat doi tineri, de 16, respectiv 17 ani, care păreau agitați și ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 16:50
(15131 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Luni, 19 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29483, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de duminică, 18 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 16:40
(2454 vizualizări - 0 comentarii)


Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Joi, 22 septembrie 2022, de la orele 19,00, Sala «Europa» din Slobozia găzduiește un recital extraordinar de chitară susținut de carismaticul chitarist Maxim Belciug, unul dintre cei mai apreciați muzicieni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 15:05
(5561 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...