Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Depozitul ilegal de pepeni din Slobozia Nouă rămâne în picioare

Depozitul ilegal de pepeni din Slobozia Nouă rămâne în picioare

De 3 ani, Primăria Slobozia încearcă să demoleze un imobil amplasat ilegal la marginea Cartierului Slobozia Nouă. Clădirea este un depozit de pepeni și aparține firmei Dinu Invest SRL, administrată de Cristi Dinu. Deși administrația locală a făcut toate demersurile legale pentru a dărâma construcția, decizia aparține însă instanței. Tot de 3 ani, Judecătoria Slobozia încearcă, fără succes, să dea un verdict în acest proces.

 

Imobil ridicat ilegal, încă în picioare În 2021, ziarul nostru atrăgea atenția opiniei publice în legătură... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2024, 12:20 (5852 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Avocatul Poporului reclamă indiferența funcționarilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Avocatul Poporului reclamă indiferența funcționarilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița

În mai 2024, ziarul nostru prezenta opiniei publice o situație revoltătoare cu privire la cazul unui pacient internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Pacientul nu a beneficiat de intervenția chirurgicală de care avea nevoie din cauza unui conflict iscat între medici. La 3 luni distanță de la publicarea articolului, instituția Avocatul Poporului reacționează și trage un semnal de alarmă cu privire la indiferența instituțiilor care ar fi trebuit să ia atitudine în acest caz. În vizor este Direcția de Sănătate Publică Ialomița ai cărei funcționari au refuzat să facă demersuri pentru a lămuri situația, chiar dacă aveau obligația legală de a da curs unor astfel... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2024, 08:20 (5058 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cum să obții bani simplu și rapid de la BSG Amanet&Exchange-Firma nr.1 de amanet din România

advertorial

Cum să obții bani simplu și rapid de la BSG Amanet&Exchange-Firma nr.1 de amanet din România

BSG Amanet&Exchange domină piața de amanet și schimb valutar din România, oferind servicii avantajoase și sigure pentru amanetarea aurului, electronicelor și schimbul valutar. Cu prețuri competitive, transparență absolută și o rețea extinsă de agenții, BSG este alegerea ideală pentru cei care au nevoie rapid de bani sau doresc să schimbe valută în condiții avantajoase.

La BSG Amanet&Exchange, clienții primesc 210 lei/gram pentru aurul de 14K, unul dintre cele mai bune prețuri de pe piață. Pe lângă prețul foarte bun, BSG oferă dobânzi avantajoase și evaluări gratuite pentru orice obiect din aur, fie că este vorba de bijuterii, lingouri,... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2024, 08:00 (4128 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Un ghiozdan pentru un zâmbet» la Centrul de Educație Non-Formală Slobozia

«Un ghiozdan pentru un zâmbet» la Centrul de Educație Non-Formală Slobozia

Direcția pentru Educație, Cultură și Tineret Slobozia, în colaborare cu Consiliul Local al Tinerilor, susține o nouă cam­panie de sprijin pentru elevii ai căror părinți au nevoie de sprijin financiar la începutul anului școlar. Sub sloganul «Un ghiozdan pentru un zâmbet», organizatorii încearcă să regrupeze co­munitatea locală cu scopul de a colecta rechizite școlare și ghioz­dane pentru copiii care vor merge din nou la școală începând cu 9 septembrie 2024. «Este o mare bucurie să vezi cum oamenii sus­țin inițiativele tinerilor din Centrul nostru. Le mulțumim tuturor pe această cale și îi asigurăm că facem toate eforturile... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2024, 10:20 (1688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Puci politic eșuat în ograda PNL Ialomița

Soare, greu de ucis! Deocamdată...

Puci politic eșuat în ograda PNL Ialomița

Sâmbătă, 31 august 2024, la sediul PNL Ialomița, o comisie de lucru trimisă de liderul liberal Nicolae Ciucă a decis asupra viitorului politic al președintelui în funcție, Dragoș Soare. Comisia a fost «condusă» de președintele PNL Ilfov, Hubert Thuma (președinte al Consiliului Județean Ilfov) și europarlamentarul PNL Dan Motreanu (șeful de campanie al prezidențiabilului Nicolae Ciucă). Întâlnirea s-a produs ca urmare a demisiilor din Biroul Permanent Județean a 15 membri PNL, printre care și 3 din cei 8 primari PNL din Ialomița. Surse liberale susțin că demisiile reprezintă o încercare a ex-președintelui PNL, Gheorghe Tinel, acum director general al... [citește_tot_articolul]

31 August 2024, 16:20 (8944 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Suntem alături de Laura!»

«Suntem alături de Laura!»

Până la începutul acestei luni, Laura Ștefan a fost unul dintre oamenii străzii. Unul dintre zecile de chipuri fără trecut și fără viitor, pe lângă care ne-am obișnuit să trecem fără să mai tresărim, fără să ne punem întrebări, fără să vedem... Grație grupului «Suntem alături de Laura!», Laura Ștefan va putea trăi omenește. Însă mai importantă decât ea, oricât ar părea de crudă afirmația, e băiatul ei, Mihai, elev în clasa a VII-a la Liceul de Arte din Slobozia, care a primit șansa de a merge la școală. Iar noi toți, după puterile fiecăruia, putem transforma această șansă într-o realitate concretă.

 

Laura am putea fi noi... [citește_tot_articolul]

31 August 2024, 09:40 (5698 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița: 1 milion de euro pentru sprijinul copiilor instituționalizați

DGASPC Ialomița: 1 milion de euro pentru sprijinul copiilor instituționalizați

bonus: Demersuri pentru instituționalizarea adulților cu handicap

De 2 ani, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a dat curs unui amplu proces de descentralizare a centrelor de plasament destinate co­piilor instituționa­lizați și relocarea acestora în spații care să cores­pundă directivelor europene în domeniu. Cu ajutorul fondurilor structurale, la Urziceni, au fost create noi centre care să ofere un mediu sigur și eficient pentru dezvol­tarea și integrarea copiilor instituționa­lizați. Pentru procesul de descentralizare inițiat de DGASPC Ialomița, Uniunea Europeană a alocat județului nostru 1 milion de euro.

 

Bani europeni pentru copiii instituționalizați... [citește_tot_articolul]

30 August 2024, 15:40 (5735 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia a ratat calificarea în grupele Cupei României!

Fotbal, Cupa României, FK Csíkszereda Miercurea Ciuc-Unirea Slobozia 1-0

Unirea Slobozia a ratat calificarea în grupele Cupei României!

Joi, 29 august 2024, aflată în deplasare la Miercurea Ciuc, Unirea Slobozia a ratat calificarea în grupele Cupei României. În meciul disputat contra FK Csíkszereda Miercurea Ciuc, echipa noastră a fost învinsă cu scorul de 1-0. Echipa harghiteană a fost unul dintre adversarii Sloboziei în Liga a II-a.

 

Gol marcat aproape de final  Joi, 29 august 2024, s-au disputat ultimele 4 meciuri contând pentru calificarea în grupele Cupei României. Printre echipele care au încercat să obțină această calificare s-a numărat... [citește_tot_articolul]

30 August 2024, 14:05 (3216 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu plătește facturile pentru colectarea deșeurilor menajere

Jumătate DA, jumătate BA!

Slobozia nu plătește facturile pentru colectarea deșeurilor menajere

ADI ECOO 2009 SRL a făcut publice rapoartele lunare de plată pentru colectarea deșeurilor menajere la Slobozia. Potrivit acestora, doar 53,9% dintre beneficiarii acestui serviciu își achită obligațiile lunare. În cazul Cartierului Bora, gradul de încasare este de 33,7%. «Facem eforturi pentru a asigura servicii de calitate. Dar acestea nu pot fi oferite în condițiile în care aceste servicii nu sunt plătite. Avem nevoie de implicarea autorităților locale în reglementarea acestei situații!» susține Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL.

 

Populația reclamă calitatea serviciilor... [citește_tot_articolul]

30 August 2024, 07:50 (4435 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect pentru tratarea și depistarea bolilor oncologice la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Proiect pentru tratarea și depistarea bolilor oncologice la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost inclus pe lista de priorități a Comisiei Euro­pene în ceea ce privește dezvoltarea infrastructurii de Sănătate. Astfel, cel mai mare spital din Ialomița a făcut demersuri pentru a beneficia de fondurile oferite în cadrul Proiectului de Sănătate al Comisiei Europene. Cu banii obținuți, unitatea medicală va beneficia de echipamente sanitare pentru screeningul și tratarea afecțiunilor oncologice. Bolile oncologice sunt a doua cauză principală de mortalitate la nivelul județului nostru, conform statisticilor oficiale.

 

Bani europeni pentru Spitalul Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 August 2024, 11:50 (5463 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Joi, 29 august a.c., o parte dintre polițiștii ialomițeni, membri ai sindicatului «Diamantul», au protestat vreme de două ore în fața Prefecturii Ialomița și a sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii și-au arătat încă o dată nemulțumirea față decizia conducerii Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. O astfel de măsură și-a dorit și fostul șef al instituției Adrian Mihai Aldea, însă acesta și-a retras dispoziția după organizarea protestelor.

 

Din nou în stradă Înainte de a pleca de la comanda... [citește_tot_articolul]

29 August 2024, 10:20 (12184 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoferii Sloboziei ar putea parca pe bulevardul Matei Basarab până în 2026

Intenții administrative

Șoferii Sloboziei ar putea parca pe bulevardul Matei Basarab până în 2026

Autoritățile locale caută soluții pentru a amâna in­trarea în vigoare a interdic­ției de a parca autoturismele pe bulevardele Matei Basarab și Chimiei. O posibilă soluție o reprezintă ex­tinderea contractului cu fir­ma Oyl Company Holding AG SRL pentru încă 2 ani. Noul termen avansat de administrația Soare este sfârșitul anului 2026. Până atunci, susțin autoritățile, noua administrație va putea finaliza cele două parcări de 400 de locuri aflate acum în faza de Proiect Tehnic.

 

Ce știm cu certitudine Oficial, șoferii din Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 August 2024, 07:55 (14564 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O Gală Națională pentru «elevii de nota 10»: Tineri ialomițeni, premiați în Senatul României

O Gală Națională pentru «elevii de nota 10»: Tineri ialomițeni, premiați în Senatul României

Senatul României găzduiește, în perioada 28-29 august 2024, «Gala performanței elevilor la Evaluările Naționale 2024», un eveniment dedicat promovării și recunoașterii, la nivel național, a excelenței educaționale a elevilor care au obținut nota 10 la probele din cadrul Examenelor Naționale, respectiv Evaluarea Națională sau Bacalaureat. Județul nostru este reprezentat de către Alina Râncă și Sebastian Butnariuc, absolvenți ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, care, grație notei 10 la Examenul Național de Bacalaureat, precum și parcursului lor educațional, au contribuit la creșterea prestigiului învățământului ialomițean. Aceștia... [citește_tot_articolul]

28 August 2024, 17:20 (4856 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prima dragoste (politică) nu se uită niciodată

Prima dragoste (politică) nu se uită niciodată

Îl mai țineți minte pe conu’ Leonida? Nu, nu cel al lui Caragiale, că p-ăla l-am uitat toți imediat după bac... Vorbim de Leonida Mandache, președintele Asociației Partida Romilor «Pro-Europa» fi­liala Ialomița. Da, el! Ei bine, pentru aceia dintre dumneavoastră care n-au urmărit aventurile politice «extraconjugale» ale fili­alei în Ialomița ne-am gândit să realizăm un stop-cadru plecând de la cele două fotografii alăturate. Nu de alta, dar mai sunt câteva luni până la Alegeri și iar o să plângem în pumnii 4 ani... Sau, Doamne ferește!, o să ajungem să o regretăm pe țățica!

 

... [citește_tot_articolul]

28 August 2024, 12:05 (2940 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Consiliului Județean Călărași va fi judecat la Tribunalul Ialomița

Decizie a Curții de Apel București

Președintele Consiliului Județean Călărași va fi judecat la Tribunalul Ialomița

Tribunalul Ialomița a fost desemnat de Curtea de Apel București să judece dosarul penal pe care DNA Constanța l-a deschis pe numele președintelui Consiliului Județean Călărași și președinte al PSD Călărași, Vasile Iliuță. Curtea a luat această decizie după ce 4 din cei 5 judecători ai Secției Penale a Tribunalului Călărași s-au abținut de la judecarea cauzei. Printre motivele invocate se numără faptul că «tatăl unui magistrat a candidat pe listele PSD Călărași la Alegerile din 9 iunie 2024» sau faptul că «unii dintre copiii judecătorilor iau lecții de muzică în cadrul unui centru administrat de Consiliul Județean Călărași». Surse judiciare au precizat faptul că... [citește_tot_articolul]

28 August 2024, 07:50 (16327 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Asistații social din presa de provincie la Festivalul de la Mamaia

Asistații social din presa de provincie la Festivalul de la Mamaia

Festivalul de la Mamaia a fost reluat după 12 ani de pauză. Și am auzit că a fost un succes. Unul moderat, că pe scenă au urcat diverși. Dar a fost! Ceea ce ne-a atras nouă atenția a fost însă altceva... Printre purtătorii de microfon care au făcut-o pe jurnaliștii prin culisele Festivalului s-a strecurat și un ipochimen din Ialomița. A, l-ați văzut și dumneavoastră?! Da, da... Ăla de l-au dat afară de la Primărie pentru că «mânca» ciorba și altele ale asistaților la Cantina Socială a orașului. Și-apoi, din ce a rămas, a închiriat un food truck cu care a încercat să otrăvească naivii la vremea prânzului... L-ați reperat, că altul nu-i! Ei bine... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 19:40 (3974 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Oyl Company Holding AG SRL asfaltează 10 străzi în Slobozia Nouă

O lună până la «Marea Asfaltare»

Oyl Company Holding AG SRL asfaltează 10 străzi în Slobozia Nouă

Administrația locală a anunțat că procedurile legate de începerea asfaltării străzilor din Slobozia Nouă se apropie de final. «Am primit asigurări că într-o lună de zile firma va începe să lucreze... Proiectul tehnic a fost aprobat, ordinul de începere a lucrărilor e semnat. Până la sfârșitul toamnei, sper eu, vom avea 10 străzi asfaltate la Slobozia Nouă!» declară primarul în funcție al Sloboziei, Dragoș Soare. Contractul de execuție pentru asfaltarea celor 6,15 kilometri de străzi din Slobozia Nouă a fost adjudecat de Oyl Company Holding AG SRL la valoarea de 18,62 milioane de lei.

 

Toamna se numără... «asfaltul»... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 15:20 (4964 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Începe Memorialul «Andreea Nica»

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Începe Memorialul «Andreea Nica»

Secția Handbal a CSM Unirea Slobozia va organiza, în perioada 30 august-1 septembrie 2024, o nouă ediție a Memorialului «Andreea Nica». Întrecerea sportivă face parte din perioada de pregătire a handbalistelor noastre pentru viitorul campionat și, totodată, reprezintă un omagiu adus regretatului portar al CSM Unirea Slobozia, Andreea Nica, care și-a pierdut viața în urmă cu aproximativ 10 ani, în urma unui salt cu parașuta.

 

Meciuri de pregătire la Slobozia Handbalistele legitimate la CSM Unirea Slobozia bifează o nouă etapă de pregătire pentru... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 13:40 (632 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

În sfârșit... victorie!

Fotbal, SuperLiga, Sepsi Sfântu Gheorghe-Unirea Slobozia 0-1

În sfârșit... victorie!

După 3 înfrângeri consecutive, jucătorii lui Adrian Mihalcea par să-și fi revenit. În etapa a șaptea a SuperLigii, Unirea Slobozia a învins, în deplasare, pe Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 1-0.

 

Gol din penalti pentru Unirea Slobozia Încă din primele 30 de minute ale primei reprize, «gaz­dele» din Sfântu Gheorghe au încercat să domine partida, făcând tot posibilul să înscrie în poarta echipei noastre. În minutele 10 și 23, Kevin Varga a încercat să înscrie, dar reușitele... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 12:05 (1063 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Pregătiri pentru campionat

Fotbal, Liga a III-a

Pregătiri pentru campionat

Campionatul Ligii a III-a debutează oficial sâmbătă, 31 august 2024. Anul acesta, în Liga a III-a, vor evolua două echipe din județul nostru. Este vorba despre veterana Re­colta Gheorghe Doja și nou revenita CSM Fetești. Deși ambele echipe pornesc la drum cu mari așteptări, doar Recolta Gheorghe Doja a fost cea care și-a definitivat complet lotul de jucători. La Fetești situația din interiorul echipei pare incertă având în vedere că reprezentanții clubului încă nu știu sportivii pe care se pot baza și cei la care vor renunța.

 

Lotul Recoltei Gheorghe Doja... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 10:55 (2205 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
300 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(13999 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19581 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13538 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12181 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11428 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17115 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11779 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18028 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11522 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12229 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11831 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12518 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10477 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7552 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9341 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12161 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10592 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt în familie

În urma cu două zile, luni, 29 noiembrie, un ialomițean în vîrstă de 46 ani a fost victima unui furt din cadrul propriei louințe. În urma sesizării făcute Poliției Fetești a reieșit că în jurul orei 9. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:58
(14544 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfântul Andrei și Ziua Națională

Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfîntul Andrei și Ziua Națională

În urmă cu două zile, luni, 29 noiembrie, Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit ziua Sfîntului Andrei, precum și Ziua Naționala a României. Sub directa coordonare a Letiției Petcu, profesor de istorie ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:57
(9661 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu amenzi de peste 76 mii de lei pentru șoferi

Potrivit unui buletin informativ al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița, în weekend-ul trecut polițiștii ialomițeni au aplicat 307 sancțiuni contravenționale șoferilor ce tranzitau arterele județului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:54
(13614 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...