Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Depozitul ilegal de pepeni din Slobozia Nouă rămâne în picioare

Depozitul ilegal de pepeni din Slobozia Nouă rămâne în picioare

De 3 ani, Primăria Slobozia încearcă să demoleze un imobil amplasat ilegal la marginea Cartierului Slobozia Nouă. Clădirea este un depozit de pepeni și aparține firmei Dinu Invest SRL, administrată de Cristi Dinu. Deși administrația locală a făcut toate demersurile legale pentru a dărâma construcția, decizia aparține însă instanței. Tot de 3 ani, Judecătoria Slobozia încearcă, fără succes, să dea un verdict în acest proces.

 

Imobil ridicat ilegal, încă în picioare În 2021, ziarul nostru atrăgea atenția opiniei publice în legătură... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2024, 12:20 (5852 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Avocatul Poporului reclamă indiferența funcționarilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Avocatul Poporului reclamă indiferența funcționarilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița

În mai 2024, ziarul nostru prezenta opiniei publice o situație revoltătoare cu privire la cazul unui pacient internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Pacientul nu a beneficiat de intervenția chirurgicală de care avea nevoie din cauza unui conflict iscat între medici. La 3 luni distanță de la publicarea articolului, instituția Avocatul Poporului reacționează și trage un semnal de alarmă cu privire la indiferența instituțiilor care ar fi trebuit să ia atitudine în acest caz. În vizor este Direcția de Sănătate Publică Ialomița ai cărei funcționari au refuzat să facă demersuri pentru a lămuri situația, chiar dacă aveau obligația legală de a da curs unor astfel... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2024, 08:20 (5059 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cum să obții bani simplu și rapid de la BSG Amanet&Exchange-Firma nr.1 de amanet din România

advertorial

Cum să obții bani simplu și rapid de la BSG Amanet&Exchange-Firma nr.1 de amanet din România

BSG Amanet&Exchange domină piața de amanet și schimb valutar din România, oferind servicii avantajoase și sigure pentru amanetarea aurului, electronicelor și schimbul valutar. Cu prețuri competitive, transparență absolută și o rețea extinsă de agenții, BSG este alegerea ideală pentru cei care au nevoie rapid de bani sau doresc să schimbe valută în condiții avantajoase.

La BSG Amanet&Exchange, clienții primesc 210 lei/gram pentru aurul de 14K, unul dintre cele mai bune prețuri de pe piață. Pe lângă prețul foarte bun, BSG oferă dobânzi avantajoase și evaluări gratuite pentru orice obiect din aur, fie că este vorba de bijuterii, lingouri,... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2024, 08:00 (4128 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Un ghiozdan pentru un zâmbet» la Centrul de Educație Non-Formală Slobozia

«Un ghiozdan pentru un zâmbet» la Centrul de Educație Non-Formală Slobozia

Direcția pentru Educație, Cultură și Tineret Slobozia, în colaborare cu Consiliul Local al Tinerilor, susține o nouă cam­panie de sprijin pentru elevii ai căror părinți au nevoie de sprijin financiar la începutul anului școlar. Sub sloganul «Un ghiozdan pentru un zâmbet», organizatorii încearcă să regrupeze co­munitatea locală cu scopul de a colecta rechizite școlare și ghioz­dane pentru copiii care vor merge din nou la școală începând cu 9 septembrie 2024. «Este o mare bucurie să vezi cum oamenii sus­țin inițiativele tinerilor din Centrul nostru. Le mulțumim tuturor pe această cale și îi asigurăm că facem toate eforturile... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2024, 10:20 (1688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Puci politic eșuat în ograda PNL Ialomița

Soare, greu de ucis! Deocamdată...

Puci politic eșuat în ograda PNL Ialomița

Sâmbătă, 31 august 2024, la sediul PNL Ialomița, o comisie de lucru trimisă de liderul liberal Nicolae Ciucă a decis asupra viitorului politic al președintelui în funcție, Dragoș Soare. Comisia a fost «condusă» de președintele PNL Ilfov, Hubert Thuma (președinte al Consiliului Județean Ilfov) și europarlamentarul PNL Dan Motreanu (șeful de campanie al prezidențiabilului Nicolae Ciucă). Întâlnirea s-a produs ca urmare a demisiilor din Biroul Permanent Județean a 15 membri PNL, printre care și 3 din cei 8 primari PNL din Ialomița. Surse liberale susțin că demisiile reprezintă o încercare a ex-președintelui PNL, Gheorghe Tinel, acum director general al... [citește_tot_articolul]

31 August 2024, 16:20 (8945 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Suntem alături de Laura!»

«Suntem alături de Laura!»

Până la începutul acestei luni, Laura Ștefan a fost unul dintre oamenii străzii. Unul dintre zecile de chipuri fără trecut și fără viitor, pe lângă care ne-am obișnuit să trecem fără să mai tresărim, fără să ne punem întrebări, fără să vedem... Grație grupului «Suntem alături de Laura!», Laura Ștefan va putea trăi omenește. Însă mai importantă decât ea, oricât ar părea de crudă afirmația, e băiatul ei, Mihai, elev în clasa a VII-a la Liceul de Arte din Slobozia, care a primit șansa de a merge la școală. Iar noi toți, după puterile fiecăruia, putem transforma această șansă într-o realitate concretă.

 

Laura am putea fi noi... [citește_tot_articolul]

31 August 2024, 09:40 (5699 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița: 1 milion de euro pentru sprijinul copiilor instituționalizați

DGASPC Ialomița: 1 milion de euro pentru sprijinul copiilor instituționalizați

bonus: Demersuri pentru instituționalizarea adulților cu handicap

De 2 ani, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a dat curs unui amplu proces de descentralizare a centrelor de plasament destinate co­piilor instituționa­lizați și relocarea acestora în spații care să cores­pundă directivelor europene în domeniu. Cu ajutorul fondurilor structurale, la Urziceni, au fost create noi centre care să ofere un mediu sigur și eficient pentru dezvol­tarea și integrarea copiilor instituționa­lizați. Pentru procesul de descentralizare inițiat de DGASPC Ialomița, Uniunea Europeană a alocat județului nostru 1 milion de euro.

 

Bani europeni pentru copiii instituționalizați... [citește_tot_articolul]

30 August 2024, 15:40 (5735 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia a ratat calificarea în grupele Cupei României!

Fotbal, Cupa României, FK Csíkszereda Miercurea Ciuc-Unirea Slobozia 1-0

Unirea Slobozia a ratat calificarea în grupele Cupei României!

Joi, 29 august 2024, aflată în deplasare la Miercurea Ciuc, Unirea Slobozia a ratat calificarea în grupele Cupei României. În meciul disputat contra FK Csíkszereda Miercurea Ciuc, echipa noastră a fost învinsă cu scorul de 1-0. Echipa harghiteană a fost unul dintre adversarii Sloboziei în Liga a II-a.

 

Gol marcat aproape de final  Joi, 29 august 2024, s-au disputat ultimele 4 meciuri contând pentru calificarea în grupele Cupei României. Printre echipele care au încercat să obțină această calificare s-a numărat... [citește_tot_articolul]

30 August 2024, 14:05 (3216 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu plătește facturile pentru colectarea deșeurilor menajere

Jumătate DA, jumătate BA!

Slobozia nu plătește facturile pentru colectarea deșeurilor menajere

ADI ECOO 2009 SRL a făcut publice rapoartele lunare de plată pentru colectarea deșeurilor menajere la Slobozia. Potrivit acestora, doar 53,9% dintre beneficiarii acestui serviciu își achită obligațiile lunare. În cazul Cartierului Bora, gradul de încasare este de 33,7%. «Facem eforturi pentru a asigura servicii de calitate. Dar acestea nu pot fi oferite în condițiile în care aceste servicii nu sunt plătite. Avem nevoie de implicarea autorităților locale în reglementarea acestei situații!» susține Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL.

 

Populația reclamă calitatea serviciilor... [citește_tot_articolul]

30 August 2024, 07:50 (4435 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect pentru tratarea și depistarea bolilor oncologice la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Proiect pentru tratarea și depistarea bolilor oncologice la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost inclus pe lista de priorități a Comisiei Euro­pene în ceea ce privește dezvoltarea infrastructurii de Sănătate. Astfel, cel mai mare spital din Ialomița a făcut demersuri pentru a beneficia de fondurile oferite în cadrul Proiectului de Sănătate al Comisiei Europene. Cu banii obținuți, unitatea medicală va beneficia de echipamente sanitare pentru screeningul și tratarea afecțiunilor oncologice. Bolile oncologice sunt a doua cauză principală de mortalitate la nivelul județului nostru, conform statisticilor oficiale.

 

Bani europeni pentru Spitalul Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 August 2024, 11:50 (5464 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Slobozia: Modificarea programului de lucru a scos din nou polițiștii în stradă

Joi, 29 august a.c., o parte dintre polițiștii ialomițeni, membri ai sindicatului «Diamantul», au protestat vreme de două ore în fața Prefecturii Ialomița și a sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii și-au arătat încă o dată nemulțumirea față decizia conducerii Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. O astfel de măsură și-a dorit și fostul șef al instituției Adrian Mihai Aldea, însă acesta și-a retras dispoziția după organizarea protestelor.

 

Din nou în stradă Înainte de a pleca de la comanda... [citește_tot_articolul]

29 August 2024, 10:20 (12186 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoferii Sloboziei ar putea parca pe bulevardul Matei Basarab până în 2026

Intenții administrative

Șoferii Sloboziei ar putea parca pe bulevardul Matei Basarab până în 2026

Autoritățile locale caută soluții pentru a amâna in­trarea în vigoare a interdic­ției de a parca autoturismele pe bulevardele Matei Basarab și Chimiei. O posibilă soluție o reprezintă ex­tinderea contractului cu fir­ma Oyl Company Holding AG SRL pentru încă 2 ani. Noul termen avansat de administrația Soare este sfârșitul anului 2026. Până atunci, susțin autoritățile, noua administrație va putea finaliza cele două parcări de 400 de locuri aflate acum în faza de Proiect Tehnic.

 

Ce știm cu certitudine Oficial, șoferii din Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 August 2024, 07:55 (14568 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O Gală Națională pentru «elevii de nota 10»: Tineri ialomițeni, premiați în Senatul României

O Gală Națională pentru «elevii de nota 10»: Tineri ialomițeni, premiați în Senatul României

Senatul României găzduiește, în perioada 28-29 august 2024, «Gala performanței elevilor la Evaluările Naționale 2024», un eveniment dedicat promovării și recunoașterii, la nivel național, a excelenței educaționale a elevilor care au obținut nota 10 la probele din cadrul Examenelor Naționale, respectiv Evaluarea Națională sau Bacalaureat. Județul nostru este reprezentat de către Alina Râncă și Sebastian Butnariuc, absolvenți ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, care, grație notei 10 la Examenul Național de Bacalaureat, precum și parcursului lor educațional, au contribuit la creșterea prestigiului învățământului ialomițean. Aceștia... [citește_tot_articolul]

28 August 2024, 17:20 (4858 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prima dragoste (politică) nu se uită niciodată

Prima dragoste (politică) nu se uită niciodată

Îl mai țineți minte pe conu’ Leonida? Nu, nu cel al lui Caragiale, că p-ăla l-am uitat toți imediat după bac... Vorbim de Leonida Mandache, președintele Asociației Partida Romilor «Pro-Europa» fi­liala Ialomița. Da, el! Ei bine, pentru aceia dintre dumneavoastră care n-au urmărit aventurile politice «extraconjugale» ale fili­alei în Ialomița ne-am gândit să realizăm un stop-cadru plecând de la cele două fotografii alăturate. Nu de alta, dar mai sunt câteva luni până la Alegeri și iar o să plângem în pumnii 4 ani... Sau, Doamne ferește!, o să ajungem să o regretăm pe țățica!

 

... [citește_tot_articolul]

28 August 2024, 12:05 (2940 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Consiliului Județean Călărași va fi judecat la Tribunalul Ialomița

Decizie a Curții de Apel București

Președintele Consiliului Județean Călărași va fi judecat la Tribunalul Ialomița

Tribunalul Ialomița a fost desemnat de Curtea de Apel București să judece dosarul penal pe care DNA Constanța l-a deschis pe numele președintelui Consiliului Județean Călărași și președinte al PSD Călărași, Vasile Iliuță. Curtea a luat această decizie după ce 4 din cei 5 judecători ai Secției Penale a Tribunalului Călărași s-au abținut de la judecarea cauzei. Printre motivele invocate se numără faptul că «tatăl unui magistrat a candidat pe listele PSD Călărași la Alegerile din 9 iunie 2024» sau faptul că «unii dintre copiii judecătorilor iau lecții de muzică în cadrul unui centru administrat de Consiliul Județean Călărași». Surse judiciare au precizat faptul că... [citește_tot_articolul]

28 August 2024, 07:50 (16327 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Asistații social din presa de provincie la Festivalul de la Mamaia

Asistații social din presa de provincie la Festivalul de la Mamaia

Festivalul de la Mamaia a fost reluat după 12 ani de pauză. Și am auzit că a fost un succes. Unul moderat, că pe scenă au urcat diverși. Dar a fost! Ceea ce ne-a atras nouă atenția a fost însă altceva... Printre purtătorii de microfon care au făcut-o pe jurnaliștii prin culisele Festivalului s-a strecurat și un ipochimen din Ialomița. A, l-ați văzut și dumneavoastră?! Da, da... Ăla de l-au dat afară de la Primărie pentru că «mânca» ciorba și altele ale asistaților la Cantina Socială a orașului. Și-apoi, din ce a rămas, a închiriat un food truck cu care a încercat să otrăvească naivii la vremea prânzului... L-ați reperat, că altul nu-i! Ei bine... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 19:40 (3976 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Oyl Company Holding AG SRL asfaltează 10 străzi în Slobozia Nouă

O lună până la «Marea Asfaltare»

Oyl Company Holding AG SRL asfaltează 10 străzi în Slobozia Nouă

Administrația locală a anunțat că procedurile legate de începerea asfaltării străzilor din Slobozia Nouă se apropie de final. «Am primit asigurări că într-o lună de zile firma va începe să lucreze... Proiectul tehnic a fost aprobat, ordinul de începere a lucrărilor e semnat. Până la sfârșitul toamnei, sper eu, vom avea 10 străzi asfaltate la Slobozia Nouă!» declară primarul în funcție al Sloboziei, Dragoș Soare. Contractul de execuție pentru asfaltarea celor 6,15 kilometri de străzi din Slobozia Nouă a fost adjudecat de Oyl Company Holding AG SRL la valoarea de 18,62 milioane de lei.

 

Toamna se numără... «asfaltul»... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 15:20 (4964 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Începe Memorialul «Andreea Nica»

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Începe Memorialul «Andreea Nica»

Secția Handbal a CSM Unirea Slobozia va organiza, în perioada 30 august-1 septembrie 2024, o nouă ediție a Memorialului «Andreea Nica». Întrecerea sportivă face parte din perioada de pregătire a handbalistelor noastre pentru viitorul campionat și, totodată, reprezintă un omagiu adus regretatului portar al CSM Unirea Slobozia, Andreea Nica, care și-a pierdut viața în urmă cu aproximativ 10 ani, în urma unui salt cu parașuta.

 

Meciuri de pregătire la Slobozia Handbalistele legitimate la CSM Unirea Slobozia bifează o nouă etapă de pregătire pentru... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 13:40 (632 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

În sfârșit... victorie!

Fotbal, SuperLiga, Sepsi Sfântu Gheorghe-Unirea Slobozia 0-1

În sfârșit... victorie!

După 3 înfrângeri consecutive, jucătorii lui Adrian Mihalcea par să-și fi revenit. În etapa a șaptea a SuperLigii, Unirea Slobozia a învins, în deplasare, pe Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 1-0.

 

Gol din penalti pentru Unirea Slobozia Încă din primele 30 de minute ale primei reprize, «gaz­dele» din Sfântu Gheorghe au încercat să domine partida, făcând tot posibilul să înscrie în poarta echipei noastre. În minutele 10 și 23, Kevin Varga a încercat să înscrie, dar reușitele... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 12:05 (1067 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Pregătiri pentru campionat

Fotbal, Liga a III-a

Pregătiri pentru campionat

Campionatul Ligii a III-a debutează oficial sâmbătă, 31 august 2024. Anul acesta, în Liga a III-a, vor evolua două echipe din județul nostru. Este vorba despre veterana Re­colta Gheorghe Doja și nou revenita CSM Fetești. Deși ambele echipe pornesc la drum cu mari așteptări, doar Recolta Gheorghe Doja a fost cea care și-a definitivat complet lotul de jucători. La Fetești situația din interiorul echipei pare incertă având în vedere că reprezentanții clubului încă nu știu sportivii pe care se pot baza și cei la care vor renunța.

 

Lotul Recoltei Gheorghe Doja... [citește_tot_articolul]

27 August 2024, 10:55 (2205 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15594 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17919 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29853 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28633 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24116 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28513 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19304 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23679 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29764 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19802 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28470 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19619 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33933 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16204 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31512 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28679 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20738 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32091 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31362 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27895 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18863 vizualizări - 0 comentarii)


«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 16 aprilie 2010, faza locală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:33
(30553 vizualizări - 0 comentarii)


Pietonii, în atenția polițiștilor

Începînd de astăzi, 14 aprilie a.c., polițiștii rutieri acționează pe șoselele din municipiul Slobozia pentru a verifica modul în care sînt respectate dispozițiile legale referitoare la acordarea priorității ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:23
(24255 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui «șofer» fără permis

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 13 spre 14 aprilie, un agent din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Fetești a folosit armamentul din dotare pentru prinderea unui conducător ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(19128 vizualizări - 0 comentarii)


Transport ilegal de animale

Marți, 13 aprilie, în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Biroului Rutier Slobozia a oprit, pe șoseaua Amara, un autovehicul în care se aflau 3 pasageri. Procedînd la legitimarea ocupanților mașinii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(31974 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...