Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

Judecătoria Urziceni, doică pentru infractori

Clemență suspectă pentru clanurile de mafioți

La începutul anului precedent, municipul Urziceni era zguduit de un scandal de proporții petrecut în plină stradă. Protagoniștii, două grupări rivale din localitate, și-au etalat ziua în amiaza mare întreg arsenalul de luptă, distrugînd tot ce le-a ieșit în cale. Bîte, săbii, cuțite, pistoale, răngi, fiare sau furci, toate au fost mînuite în încăierarea ce a speriat Urziceniul. Urmare a conflicului, conducerea Poliției din localitate a fost decapitată, acuzată fiind de o gestionare defectuoasă a situației scăpate de sub control. La un an de zile de la scenariul mafiot pus în practică de clanurile Ritaxon, pe de o parte, și Catană, pe de altă parte, o hotărîre a instanței de judecată demonstrează... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2010, 13:50 (21664 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Cer să se revină la alimentarea cu apă asigurată de AMONIL»

Cazacu are soluții pentru criza apei

«Cer să se revină la alimentarea cu apă asigurată de AMONIL»

Sîmbătă, 23 ianuarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele PD-L Ialomița a declarat că are soluții pentru criza apei. El a precizat că acuzațiile aduse de primarul Gabi Ionașcu sînt false și a invitat autoritățile locale la dialog.
«Presiunile politice pe care le invocă primarul Gabi Ionașcu nu explică faptul că apa e plină de rugină și improprie consumului. Eu nu am cerut instituțiilor abilitate decît să-și facă datoria, nimic mai mult. Dacă primarul consideră că acestea sînt presiuni politice, e problema lui» a declarat Cazacu.
Soluția propusă de Cazacu Marinică pentru ieșirea din criză constă în declararea sursei de apă subterană drept sursă de apă menajeră și... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2010, 11:20 (17830 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

Vestul sălbatic s-a mutat în Ialomița

Drumul comunal din Făcăeni, preluat ilegal de clanul Boștină

La 20 de ani de la Revoluție, cu legea în mînă și actele de proprietate în buzunare, două familii din comuna Făcăeni sînt terorizate și amenințate cu evacuarea. Mai mult decît atît, autorul acestor presiuni care durează de aproape cinci ani, a reușit anul trecut, printr-o lictație pe care primăria Făcăeni o consideră ilegală, să-și adjudece o porțiune din drumul comunal care leagă Făcăeni de Movila. Și a izolat, astfel, nu doar cele două familii, ci o comunitate cu peste 7000 de suflete...

Boștină, Dumnezeul de la Făcăeni
«Cînd s-a aciuat la noi, prin 2000, avea o societate falimentară și era vai de capul lui, mergea cu miloaga prin sat să-i dea lumea pămînt în arendă... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2010, 15:28 (20381 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Din cauza conflictelor instituționale

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Postcriza economică de la acest început de an este surclasată în Ialomița de un conflict de mare anvergură între Prefectură și Consiliul Județean Ialomița. Declanșat la sfîrșitul anului trecut, la nivel declarativ, el riscă să ia proporții pe măsură ce lupta pentru stabilirea bugetelor locale se acutizează. Iar miza lui, la o primă strigare, se ridică la 360 milioane de lei noi, valoarea teoretică a celor 36 de proiecte de renovare și dezvoltare a satelor.

Războiul declarațiilor
Prefectura Ialomița care a dat tonul acestui scandal public legat de modul în care proiectele derulate cu fonduri europene (dar sprijinite de cofinanțări locale care ajung pînă la 10-12% din... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2010, 14:18 (14479 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Vineri, 22 ianuarie a.c., la orele prînzului, DSP Ialomița a anulat autorizația de funcționare a SC Urban pentru sursa de apă subterană. Motivația legală pentru anularea autorizației este dată de faptul că SC Urban nu a respectat programul de conformare impus de legislația în vigoare. Decizia survine însă și ca urmare a presiunilor exercitate de Instituția Prefectului Ialomița, precum și de către liderul PD-L Marinică Cazacu, care a declarat, în repetate rînduri, că «situația existentă este intolerabilă».
Primarul Gabi Ionașcu a afirmat, în această după-amiază, că «decizia este una strict politică» și că va demonstra acest lucru în cadrul unei conferințe de presă comune... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:32 (18893 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Autoritatea publică visează că apa este potabilă și nu numai

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Vineri, 22 ianuarie, la orele 18,00, primarul Gabi Ionașcu a reacționat dur la decizia DSP de anulare a autorizației de funcționare pentru apa subterană. Alături de directorul SC Urban, primarul a susținut că această decizie este una exclusiv politică: «este vorba de presiuni politice concentrate din partea prefectului Mădălin Teculescu și a liderului PD-L Cazacu Marinică. Multe orașe se confruntă cu probleme legate de exploatarea apei din surse subterane. Dacă la Slobozia apa ar fi fost nicio problemă». Mai ponderat în declarații, Valentin Cilibeanu a afirmat că «decizia DSP este una excesivă. DSP se prevalează în anularea autorizației de un singur punct neîndeplinit din programul de conformare. Noi am solicitat în repetate rînduri o derogare a termenului impus fapt permis de lege. Nu l-am obținut și mă abțin de la orice comentariu. Asigur însă populația că SC Urban va continua să furnizeze apă potabilizată pînă la obținerea avizului. Deja am solicitat o ordonanță președințială în acest sens»... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:29 (8539 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJOFM cheltuie de 5 ori mai mult decît produce!

Joi, 21 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, AJOFM Ialomița a confirmat că județul nostru se află pe locul 6 în topul național al județelor cu cei mai mulți șomeri. Și cum o nenorocire nu vine niciodată singură... cheltuim și de 5 ori mai mult decît încasăm!

Potrivit datelor statistice furnizate de Agenția Județeană Ocupare a Forței de Muncă, la nivelul lunii decembrie 2009 Ialomița s-a clasat pe locul 6 în topul național cu un procent de șomeri de 11,6 la sută. Nicoleta Staicu, directorul Agenției, susține că această cifră se datorează, în principal, condițiilor economice, dar și lipsei de adaptare a forței de muncă la cerințele pieței.
Mai grav e însă faptul că această criză... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 10:42 (7865 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

Rămîne cum s-a stabilit!

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

După un semestru lung, în care autoritățile au încercat inutil să remedieze neajunsurile generate de gestionarea programului «cornul și laptele», situația rămîne neschimbată. Iar soluțiile întîrzie să apară.

Copiii mănîncă «mucegai și ațe»
Potrivit rezultatelor unui control organizat la în perioada 9-15 ianuarie a.c., un număr de 13 unități școlare din județ au fost controlate de reprezentanții DSV Ialomița care au constatat ceea ce fiecare dintre noi știe, de-acum, de ani. Cornul și laptele oferit copiilor este sub standardul alimentar. Mai mult decît atît, precizează reprezentanții DSV, în cazul cornurilor distribuite de SC Boromir Buzău, acestea conțin «ață de sac și pete de mucegai»... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 17:06 (12423 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandă «legală» cu țigări

Cum să fii traficant cu acte-n regulă

Contrabandă «legală» cu țigări

Contrabanda cu țigări este în floare. Iar ultima scumpire nu face decît ca afacerea să fie din ce în ce mai prosperă. Un adevărat rai al traficanților. În ediția de astăzi a publicației noastre vă vom dezvălui integral cum poți face contrabandă cu țigări fără ca nimeni să te poată sancționa. Evident, toate amănuntele le vom culege dintr-o hotărîre a unei instanțe din Ialomița, document pe cît de incredibil, pe atît de adevărat... Povestea este scurtă, iar conținutul mai interesant ca o poveste de dragoste.

Garda Financiară și traficantul care nu mai este...
La începutul anului precedent, pe vremea cînd autoritățile încă mai sperau la capturi impresionante de țigări,... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 16:45 (15123 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Din cauza scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Codul galben pentru județul nostru și temperaturile scăzute din ultimele zile au determinat oprirea activității de producție la Amonil SA, comunicarea remisă Bursei de Valori București evidențiind acest aspect. Astfel, «în data de 18 ianuarie 2010, în schimbul II, ca urmare a reducerii cotei de gaz metan, materie primă pentru obținerea îngrășămintelor cu azot la cota de avarie minimă, datorită scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport determinată de condițiile meteorologice deosebite (temperaturi) scăzute, SC Amonil SA a fost determinată să întrerupă activitatea de producție la instalațiile de Amoniac, Kellogg, Uree Stripping și îngășăminte lichide UAN» informează reprezentanții... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 17:31 (8108 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

Porumbei de milioane!De euro! Așa ar putea fi descrisă, în cîteva cuvinte, una dintre cele mai frumoase îndeletniciri din cîte a existat vreodată pe pămînt. Nu o spunem noi, o spune Mihai Cătană, președintele filialei locale a Federației Române Columbofilia, cel alături de care am descoperit că pasiunea pentru porumbei nu are vîrstă și nu ține cont de bani, studii sau poziție socială. Într-o lume înnebunită de criză și mirajul banilor, columbofilia trăiește o viață aparte, cu legi nemiloase, în care singurul lucru care contează este adevărul. Vă invităm să o descoperim împreună.

La școală cu porumbelul
«Eram clasa a IV-a cînd am primit un porumbel de la tatăl meu. Și... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 13:15 (28518 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani din vânt pentru bugetul județului

Preț record pentru concesionarea unui hectar de teren în Ialomița

Bani din vînt pentru bugetul județului

După ce a încercat inutil vreme de 12 ani să eficientizeze exploatarea terenurilor aflate în proprietatea privată a județului, Consiliul Județean Ialomița reușește prima performanță notabilă din existența sa: concesionarea la un preț de 800 de lei pe hectar a terenurilor proprietate privată a județului din zona Giurgeni-Vlădeni.

Banii din vînt intră în conturile Consiliului
Istoria eficientizării terenurilor aflate în proprietatea privată a județului Ialomița se pierd în negura guvernărilor ultimei decade. Vă mai amintiți, probabil, celebra fermă de sturioni a lui Gheorghe Savu, întinsă pe 1000 de hectare și care ar fi trebuit să salveze România de la foamete și să... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 11:43 (8401 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alegeri la Asociația Județeană de Fotbal Ialomița

Basarab, unic candidat pentru un nou mandat

Sîmbătă 23 ianuarie, la orele 10,00, vor avea loc la sediul AJF alegeri pentru conducerea instituției în următorii 4 ani. Delegații prezenți la acest eveniment vor hotărî dacă reconfirmă actuala structură sau aplică pentru o formulă nouă. Pentru funcția supremă emoțiile s-au volatilizat, unica opțiune fiind actualul președinte Mihai Basarab. «Îmi doresc un nou mandat pentru a continua munca începută în 2006. Am demarat construirea Casei Fotbalului, proiect pe care îl voi finaliza curînd. Am îmbunătățit arbitrajul și structura competițională și am asigurat logistica necesară desfășurării meciurilor» a declarat actualul șef al AJF. Declarațiile lui Mihai Basarab nu mai miră pe nimeni pentru că,... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:08 (6921 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

MIHAELA IORDACHE, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

MIHAELA IORDACHE, handbal, CSS Slobozia

La sfîrșitul lui noiembrie 2009 a avut loc la Plopeni Cupa seriilor la junioare II, turneu organizat de FRH pentru o selecție riguroasă a valorilor. Acolo a impresionat în mod deosebit interul Mihaela Iordache, cea care alături de coechipierele sale Zenovia Radu și Maria Bala, a evoluat pentru seria D unde activează CSS Slobozia. Mihaela a confirmat atunci faptul că este una dintre certitudinile handbalului slobozean. «Este liderul junioarelor II. O fată serioasă și talentată care beneficiază de sprijinul părinților și pe care ne vom baza foarte mult în viitor» ne-a declarat profesorul Marian Simion, cel care a descoperit-o în clasa învățătorului Nicolae la o selecție făcută la școala nr. 3. ... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:07 (18774 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Slobozia-HCF Piatra Neamț 30-25 (15-9)

CSM Sfarmă Piatră

La finele săptămînii trecute, Ploieștiul a găzduit al doilea turneu din cadrul campionatului diviziei A la handbal feminin. Sorții au decis ca echipa lui Marian Simion să dispute un singur meci, foarte dificil însă, cu HCF Piatra Neamț, contracandidată la locul 3, obiectivul momentului pentru fetele noastre.
Cu Andreea Nica și Alexandra Băeșu revenite la forma care le-a consacrat, slobozencele au rezolvat ecuația jocului în stil de mare echipă învingînd cu un revigorant 30-25 și răzbunînd astfel înfrîngerea din tur (25-26). Dacă atunci delegația noastră a acuzat dur arbitrajul, acum antrenorul Marian Simion s-a arătat foarte mulțumit de prestația elevelor sale. «A fost un meci frumos, comparat... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:06 (11236 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Cupa de Iarnă, în vitrina CSS Slobozia

Începutul de an a fost de bun augur pentru micuții jucători de tenis ai CSS Slobozia. Cupa de iarnă, turneu de categoria a III-a, organizat la Galați, le-a oferit prilejul să-și confirme pozițiile din clasament. Astfel, la categoria 12 ani feminin, Irina Nițu a ocupat primul loc, aceeași performanță reușind-o și Cristian Andreescu, la categoria 10 ani. Nu este de neglijat nici locul 3 ocupat de Radu Popa la 12 ani.
Aceste rezultate îi vor propulsa, cu siguranță, pe cei trei sportivi în pozițile fruntașe ale clasamentului FRT și, așa cum ne-a declarat profesorul Ion Savu, «acesta este doar începutul unei lungii serii de succese care ne așteaptă în 2010».... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:05 (12907 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

«Nu renunțăm la luptă!»

Răuță, antrenorul Unirii Slobozia

«Nu renunțăm la luptă!»

Chiar dacă dificultățile financiare și de altă natură ale echipei Unirea Slobozia l-au făcut mai circumspect, antrenorul Ion Răuță dovedește o încăpățînare demnă de o cauză mai bună. «Ar fi absurd să spun că nu sînt probleme. Totuși, nu dezarmăm. Echipa va avea combativitatea din tur, iar dacă voi acoperi posturile deficitare (n. red.: avem nevoie de un jucător de bandă, un mijlocaș coordonator și un atacant), voi rezolva problema juniorilor și echipa va avea parte de arbitraje corecte, putem spera într-un deznodămînt fericit. Eu unul, nu renunț la luptă!».
Primele lupte vor fi cele de verificare și vor demara azi, în deplasare, cu Viitorul Însurăței, urmînd ca duminică, 24 ianuarie, de la... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:04 (10655 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I

Unirea Urziceni, debut cu dreptul

Luni, 19 ianuarie 2010, în cadrul stagiului de pregătire din Turcia, elevii lui Ronny Levy au susținut primul amical al anului. Adversară le-a fost Tom Tomsk, echipă care a încheiat sezonul pe locul 9 în campionatul Rusiei. Ialomițenii, fără niciun nume nou în garnitură, au învins cu 1-0. Golul a fost reușit în minutul 16 de Vasile Maftei, cel care a reluat la colțul lung o minge centrată din corner.
Această victorie este cu atît mai importantă cu cît este prima de la plecarea lui Dan Petrescu, iar fotbaliștii conduși de pe margine de noul antrenorul israelian au demonstrat că socul despărțirii de Bursuc a fost depășit.... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 18:02 (9183 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cum a ajuns Margareta Gheorghe șef peste finanțiștii ialomițeni

Cum a ajuns Margareta Gheorghe șef peste finanțiștii ialomițeni

Cu viteza luminii. Funcția de șef al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița s-a ocupat. Mai repede ca niciodată. Iar condiția obligatorie pentru participarea la concursul în cauză pare să fi fost aceea de a explora internetul, pe toate fețele și din toate unghiurile. Asta pentru că, pentru a putea participa la concursul organizat la începutul anului, ar fi trebuit să vezi că pe data de 4 ianuarie 2010 a fost publicat, în sistem informatic pe site-ul oficial al Ministerului de Finanțe, un ordin pentru organizarea examenului, iar pe data de 6 a aceleiași luni urma să se depună dosarele. Ca să continuăm, la doar o zi diferență, în 7 ianuarie a.c., dosarul de evaluare al unicului participant... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2010, 16:32 (21748 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Criminali încătușați în Ialomița

«Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, cu sprijinul tehnic și informativ al SRI și DGIPI și împreună cu ofițeri din cadrul BCCO Constanța și BCCO București, au procedat la destructurarea un grup infracțional organizat de anvergură, constituit din peste 10 persoane, avînd o structură ermetică, cu membri extrem de violenți, specializat în fraude macro-economice, vizînd prejudicierea unor firme, prin emiterea de file CEC sau bilete la ordin fără acoperire, în numele unor societăți fictive» informează un comunicat de presă al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism.
Gruparea criminală recent destructurată... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2010, 15:12 (21687 vizualizări - 3 comentarii)

28 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Razie a polițiștilor

În cursul zilei de luni, 29 iunie 2020, polițiștii din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o razie de amploare pe străzile din Slobozia. În urma acțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 17:10
(1823 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:20
(2216 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 430 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 30 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 430, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:05
(4116 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 425 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 29 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 425, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 16:05
(2264 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește localitatea Dridu, RAJA Constanța va sista furnizarea apei marți, 30 iunie 202 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 14:55
(5577 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Borănești

Razie de amploare la Borănești

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat vineri după amiază, 26 iunie a.c., în comuna Borănești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea climatului de ordine publică. Au ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2020, 13:40
(2246 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Un mort și trei răniți, este bilanțul unui accident petrecut în urmă cu aproximativ 40 de minute, în zona Urziceni. Din primele informații, se pare că două mașini s-au ciocnit. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 22:15
(3972 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Căruță implicată într-un accident rutier

Trei tineri din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, au ajuns la spitalul din oraș fiind victime ale unui accident rutier. Aceștia se aflau într-o căruță care a fost lovită de o mașină. În cauză ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:20
(2769 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Scânteia, arestat pentru «conducere fără permis»

Un bărbat, de 49 de ani, din localitatea Scânteia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani și 20 de zile, a ajuns după gratii. El a fost identificat de polițiștii din Grivița vineri, 26 mai ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:15
(2772 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:10
(2153 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:05
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașini de lux cu defecțiuni tehnice

În urma unei acțiuni desfășurată la Țăndărei miercuri, 24 iunie 2020, polițiștii au descoperit faptul că multe dintre mașinile de lux cu care o parte dintre cetățeni se afișează prin oraș au serioase probleme ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:20
(1997 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Abateri la regulile de circulație sancționate de polițiști

5 șoferi din zona Urziceni și Țăndărei au fost sancționați de polițiștii ialomițeni pentru abateri la Codul Rutier. Aceștia au fost identificați în trafic fie sub influența băuturilor alcoolice, fie fără ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:10
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Comandamentul pentru Situații de Urgență, activ până luni, 29 iunie 2020

Ținând cont de avertizările Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) de instabilitate atmosferică temporar accentuată în următoarele zile, cu ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:40
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 418 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 25 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 418, cu 3 cazuri mai mult față de ziua precedentă, ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:05
(2243 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Un ialomițean de 45 de ani este cercetat penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunilor de «contrabandă calificată» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor», după ce a fost depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:55
(6750 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Fetești, arestată pentru «evaziune fiscală» și «spălarea banilor»

Marți, 23 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:45
(4518 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 23 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza municipiului, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:40
(1910 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție

Miercuri, 24 iunie 2020, ofițeri de Poliție Judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 15:05
(9077 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

 În contextul prognozei meteorologice de ploi abundente și instabilitate atmosferică de Cod Portocaliu, pompierii militari au acționat încă din seara zilei de marți ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 12:15
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 415 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 23 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 415, cu 5 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:10
(2404 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

O tânără de 20 de ani din orașul Amara a murit în după-amiaza zilei de marți, 23 iunie 2020, după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier, petrecut la Slobozia, în zona «Hermes ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:00
(5710 vizualizări - 7 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală din localitatea Dridu-Ialomița,  RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 15:35
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Luni, 22 iunie 2020, în jurul orelor 17,40, pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă din comuna Movilița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 12:40
(2485 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

În cadrul unei acțiuni de prevenire și combatere a delictelor silvice, polițiștii ialomițeni au indisponibilizat peste 700 de metri cub de material lemnos și au confiscat 6 mc de lemn de foc vândut de un ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:25
(2493 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Ciochina și Albești

Polițiștii ialomițeni au emis la sfârșit de săptămână două ordine de protecție provizorii și au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie» pe numele a ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:20
(3302 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan. Minori surprinși în flagrant conducând vehicule!

Duminică, 21 iunie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele, în timp ce se aflau în executarea atribuțiunilor de serviciu pe raza comunei Rădulești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:15
(2543 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Luni, 22 iunie a.c., în jurul orelor 11,40, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându-se. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:20
(3137 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 22 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 410, cu un caz mai mult față de ziua precedentă, duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:05
(1742 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța prelungește Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere prelungirea atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cu frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii, cantitățile de apă putând depăși 25-30 l/mp și pe arii restrânse 40-60 l/mp, Comandamentul pentru Situații de Urgență al RAJA Constanța rămâne activ până joi, 25 iunie 2020, orele 20,00. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 15:55
(3876 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...