Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Eu nu plec nicăieri de aici!»

Gheorghe Petre, Van Gogu al politicii ialomițene

«Eu nu plec nicăieri de aici!»

Gheorghe Petre era, la momentul în care ne-a acordat acest interviu, președintele PNL Ialomița. Spunem era, pentru că motivul pentru care i-am solicitat acest interviu se bazează pe informația că, în mai puțin de 30 de zile, filiala îi va retrage sprijinul politic pentru rezultatele slabe la alegerile prezidențiale. Pentru cei care n-au votat, 15 la sută. Pe margine au ieșit deja la încălzire, din cele două margini de județ, primarul Gheorghe Catrinoiu și primarul Constantin Sava. În plus, același Gheorghe Petre a fost obligat de protocolul PSD-PNL semnat săptămîna trecută la Centru să se lase purtat, precum ursul, ba prin conferințele de presă, ba pe la posturile locale de televiziune, pentru... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 11:18 (9585 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Dacie făcută zob la intrare în Slobozia

Trei răniți într-un accident rutier

SLIDESHOW

Un accident grav s-a petrecut în urmă cu o oră la ieșire din municipiul Slobozia către Urziceni. În timp ce conducea mașina, o Dacie 1300, șoferul s-a lovit brutal de un copac de pe marginea șoselei. În autovehicul se aflau, alături de șofer, alte trei persoane, dintre care doi copii. Șoferul, polițist în comuna Ciulnița, a fost rănit grav, medicii fiind rezervați cu privire la șansele lui de supraviețuire, iar cei doi copii au fost transportanți de urgență la Spital, cu răni ușoare. La fața locului, pe carosabil nu au fost găsite urme de frînare, impactul mașinii cu pomul fiind extrem de violent. Potrivit unor surse, polițistul ar fi fost operat în urmă cu două luni, din cauza unei tumori, acestuia fiindu-i interzis să mai șofeze.... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 16:34 (8704 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

Aventura continuă!

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

După ce a cheltuit 100 de miliarde pentru un drum de 12 kilometri pe care nu mai trec nici măcar căruțele, după ce a ratat «de la 11 metri» un proiect de 70 de milioane de euro care ar fi trebuit să branșeze toate cătunele din județ la apă curentă și, în sfîrșit, după ce a impus consilierilor județeni aprobarea construirii primului parc fotovoltaic din România, administrația Ciupercă revine în atenția opiniei publice cu un nou concept: strategia de dezvoltare a județului prin licitație deschisă. Și, ca nu cumva să credeți că, o dată înlocuit, președintele Ciupercă va înceta să ne uimească cu viziunea lui, strategia e planificată să se deruleze pe o perioadă de 11 ani.

Pauză pentru precizări necesare... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 13:06 (5571 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Viața unui copil «costă» 40000 euro

Viața unui copil «costă» 40000 euro

«Mă numesc Nicoleta, am 2 ani și 8 luni și sufăr de neuroblastom stadiul IV, metastaze medulare și pulmonare. Cancer... Știu cum se fac transfuziile de sînge, cum se face chimioterapia și știu cum arată toate spitalele din București. Dar, dacă voi nu o ajutați pe mami să găsească cei 40000 euro pentru operația mea din Germania, nu voi ști niciodată cum va arăta primăvara viitoare!»... Acestea ar putea fi vorbele nevinovate ale unei fetițe din Slobozia. De curînd, părinții au primit vestea tragică. Nicoleta, micuța de 2 ani și 8 luni, a fost diagnosticată cu neuroblastom, o formă rară de cancer la adulți, dar frecventă și la copii...

6 luni de viață, verdict final al medicilor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 09:05 (10259 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

1 Decembrie la Slobozia

Autoritățile ialomițene au serbat
Ziua Națională în numele poporului

Între două campanii electorale la orașe și sate, oficialii județeni și cei locali au găsit timp să mai strîngă niște voturi în fața statuii lui Mihai Viteazul din Slobozia, de 1 Decembrie 2009, la orele 11,00 trecute fix. Cu PSD-ul lui Ciupercă în stînga, PNL-ul lui Gheorghe Petre pe dreapta și cîțiva pedeliști rătăciți la cîteva procente în spate, Mihai Viteazul a privit milos timp de 2 ore alături de aproximativ 1000 de slobozeni cum se dau în spectacol autoritățile. Și spectacol a fost din plin căci, la capitolul bîlci, politică, fotbal și femei, toată autoritatea se pricepe.
Sărim peste binecunoscutele momente festive (înaintările în grad, depunerile de coroane, slujba religioasă și poezele... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 18:21 (11405 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Întâlnirea generațiilor

Aniversare pentru fotbalul slobozean

Întîlnirea generațiilor

De mult timp n-a mai fost oficiala stadionului 1 mai din Slobozia atît de animată cum s-a întîmplat sîmbătă, 28 noiembrie 2009. Aniversarea a 33 de ani de fotbal la CSS Slobozia a adunat laolaltă peste 100 de jucători retrași sau în activitate. Au fost acolo Ionescu, Roșu sau Prepeliță senior, fotbaliști ai Unirii anilor '80, care repurtau victorii frumoase cu Poli Iași (2-0), Ceahlăul (4-0) și făceau instrucție și treziți din somn la 3 noaptea cu Vaslui sau Urziceni. Printre cei prezenți s-au mai numărat și fotbaliști ai Sloboziei din anii '90: Borș, frații Agapie, Moise sau Mișu. Deși au fost pe listă și cîțiva actuali componenți ai Unirii, printre care Soare, Cristea sau Hertu, aceștia nu au... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:54 (9442 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Cruțu, campion național la sabie

Scrimă: Campionat Național

Mihai Cruțu, campion național la sabie

În perioada 22-26 noiembrie s-a desfășurat, la București, Campionatul Național de Scrimă rezervat cadeților (13-17 ani). Așa cum ne-au obișnuit, mînuitorii sabiei de la CSS Slobozia au tăiat o felie apreciabilă din totalul premiilor acordate. La individual masculin, Mihai Cruțu și-a confirmat forma bună în care se află, obținînd medalia de aur. De remarcat că, în urmă cu două săptămîni, Mihai a participat împreună cu Naționala de Sabie Cadeți a României la o competiție interțări în Franța, unde România a obținut locul 3, după Ungaria și Anglia, învingînd în finala mică țara gazdă. Cruțu a contribuit, alături de colegii săi, Mădălin Bucur, Ștefăniță Duțescu și George Iancu la obținerea argintului... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:52 (7350 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Filip și Cornel Milea, karate, Club Satori

Viitor de aur sportu' nostru are

Filip și Cornel Milea, karate, Club Satori

«Fac sport pentru că asta înseamnă sănătate, educație și disciplină. Nu știu cît de departe voi ajunge, dar vreau să fiu un om sănătos!». Iată un bărbat hotărît, care știe ce vrea și exprimă asta cu multă maturitate. Sînt, de fapt, cuvintele unui puști de 13 ani, Filip Milea, care a vrut atît de mult să practice karate încît, deși locuiește la 40 de kilometri de Slobozia, și-a convins tatăl să-l însoțească la sală de trei ori pe săptămînă. În scurt timp, i s-a alăturat și fratele mai mic, Cornel,în vîrstă de 11 ani. Despre performanțe, nu putem vorbi pentru că cei doi au doar 10 luni pe tatami. Totuși au participat la două concursuri importante, la Constanța și Brașov, unde au avut și cîteva victorii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:51 (11070 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au cu ce, mă!

Handbal: Turneul 1 Decembrie

Au cu ce, mă!

«Mă bucură evoluția echipei la această competiție. Sper să progresăm și să atingem forma maximă la turneul din februarie, unde vom întîlni cele mai puternice echipe ale seriei noastre, CSM Ploiești și CSM București» ne-a declarat la finele turneului 1 Decembrie, desfășurat la sfîrșitul saptîmînii trecute, antrenorul echipei Marian Simion. Echipa noastră a obținut următoarele rezultate: 42-29 cu CSM Slatina, 22-27 cu Oțelul Galați și 25-21 cu HCM Buzău. Evoluțiile fetelor noastre au culminat cu prestația entuziasmantă din meciul cu HCM Buzău, echipă care activează în prima ligă. Scorul, 35-21, refectă întocmai diferența din jocul celor două formații. Mihaela Stănciulescu și Alexandra Băeșu au punctat... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:49 (9451 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Liga III

Unirea termină turul pe trei

Final nefericit al turului pentru Unirea Slobozia, echipă care a fost învinsă vineri, 27 noiembrie 2009, la Mangalia, cu 2-0 de Calatis. «Faptul că am primit gol încă din primul minut la o ieșire greșită a portarului nostru ne-a dat peste cap toată tactica. În rest, am plătit din nou tribut neatenției din atac» ne-a declarat antrenorul Ion Răuță. Referitor la o eventuală plecare a sa, din iarnă, antrenorul a menționat: «Nu ascund că am oferte. Dar vreau să-mi duc proiectul pînă la capăt. Voi rămîne și vom încerca în continuare să promovăm. Pentru asta mai am nevoie de un fundaș stînga, de un mijlocaș central și un atacant. De asemenea, vreau sa promovez mai mulți juniori localnici». La finalul... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:47 (7005 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Juniori republicani

Final de sezon pentru juniorii CSS Slobozia

Una caldă, alta rece din partea juniorilor republicani. În dubla întîlnire cu CSS Rîmnicu Sărat, contînd pentru ultima etapă a turului, aceștia au obținut o victorie la juniori A, scor 2-1 (marcatori Radu Mihai și Adrian Bocioacă) și au pierdut la o diferență usturătoare 0-5, la juniori B. Juniorii A se clasează pe locul 7 cu 26 de puncte, iar juniorii B, pe locul 11, cu 15 puncte. Altfel, în faza zonală a turneului de sală Memorial Gheorghe Ola, niciuna dintre cele două echipe ale noastre nu a izbutit calificarea. Fiind vorba de copii angrenați în prima lor competiție de acest gen, vom aminti totuși principalii marcatori. Din rîndul celor născuți în 1999 s-a detașat Gabriel Dobre, cu 4 goluri... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 17:46 (10490 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Amonil a refuzat majorarea capitalului social cu 58,7 milioane lei!

Intenția concernului cipriot Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA, de majorare a capitalului social al Combinatului de la Slobozia nu a fost adoptată de Adunarea Generală a acționarilor întrunită miercuri, 25 noiembrie 2009. Pe scurt, solicitarea de majorare a capitalului a fost înaintată puțin după anunțarea executării silite a Amonil de către Chemgas Holding, creditorul ce a preluat creanța de la Distrugaz Sud. Asta după ce aceeași creanță a trecut și prin «mîinile» Riverside Development, acționar majoritar al Chemgas... Revenind, ciprioții și-au exprimat, la finele lunii septembrie 2009, intenția de a majora capitalul social cu aproximativ 58,7 milioane lei, transformați în acțiuni... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:33 (9324 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De Ziua României

Sediu administrativ nou pentru Consiliul Județean Ialomița

SLIDESHOW

După doi ani de așteptare și aproape 30 miliarde de lei cheltuiți pentru reabilitarea seismică, Palatul Administrativ din Slobozia a redevenit funcțional. Preluarea acestui sediu s-a făcut în seara de 30 noiembrie 2009 și s-a desfășurat în cadrul unei recepții festive la care au fost invitați foști și actuali reprezentanți ai administrației locale și județene, președinți de partide, oameni de afaceri și reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române. «Întrunirea noastră este nu numai un omagiu adus memoriei celor peste 100000 de participanți la marea Adunare Națională de la Alba Iulia, dar și o legătură sufletească peste timp prin care dovedim că știm să împlinim, ca pe o sfîntă datorie, acea prevedere... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:19 (13971 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa slobozenilor, în atenția prefectului Teculescu

Apa slobozenilor, în atenția prefectului Teculescu

Reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au anunațat, luni, 30 noiembrie 2009, faptul că rezultatele analizelor pentru apa slobozenilor vor fi finalizate în data de 2 decembrie. Pe scurt, la solicitarea prefectului Mădălin Teculescu, autoritățile medicale au prelevat probe de apă din 32 de puncte, urmînd a se decide asupra potabilității apei din sursa nouă. «Rezultatelel tuturor analizelor efectuate celor 32 de probe de apă prelevate vor fi gata miercuri, 2 decembrie, urmînd ca pînă la sfîrșitul săptămînii viitoare să vă putem înainta răspunsul oficial, de îndată ce SC Urban va veni să achite devizul și astfel să ridice buletinele de analiză» au comunicat reprezentanții Institutului Național... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 12:59 (5777 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Salvare de la faliment sau tun aproape perfect? (II)

Luptă la scenă deschisă între Amonil și acționari

Recent, Salink Limited, acționar minoritar al Amonil SA a adresat Consiliului de Administrație al societății o serie de întrebări, ce au fost discutate în cadrul Adunării Generale a Acționarilor din data de 24 noiembrie 2009. Astfel, potrivit ultimei comunicări remise Bursei de Valori București, Salink Limited, acționarul ce deține puțin peste 13% din capitalul Amonil, și-a arătat nemulțumirea față de recentele tranzacții realizate de Combinat. Concret, Salink acuză reprezentanții Amonil despre faptul că nu ar fi evitat executarea silită asupra activelor Combinatului de către Chemgas Holding Corporation. În replică, Consiliul de Administrație contestă acuzațiile, încercînd să justifice că toate... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 19:43 (10084 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu poate fi potabilă

Senzațional!

Apa lui Ionașcu poate fi potabilă

Informațiile de bază le cunoașteți deja. Deși a fost declarată oficial potabilă, apa din sursa subterană a Sloboziei are o turbiditate care depășește limitele admise, concentrații de fier și amoniu peste limitele normale și este clorinată în exces. Iar la 6 luni de la furnizarea acesteia în rețea, autoritățile locale nu au încă o soluție pentru a depăși situația. Pînă în acest moment, ne permitem să apreciem noi. Pentru că, iată, cititorii on-line ai publicației Independent oferă, gratuit, o soluție pe cît de inedită, pe atît de simplă.

Chimia, bat-o vina!
În urmă cu circa o saptămînă, mai precis pe 19 noiembrie, site-ul publicației Independent găzduia un punct de vedere... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 18:59 (7623 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Cei 6 elevi infestați cu gripă nouă au fost 3

Ministerul Sănătății «umflă» cifrele bolnavilor?

Cei 6 elevi infestați cu gripă nouă au fost 3

Printr-o adresă remisă direcțiilor de sănătate publică din județe, Ministerul Sănătății cere ca și «contacții» să fie declarați «blonavi infestați cu gripă nouă», confirmarea cazurilor realizîndu-se pe plan LOCAL.

Numărul persoanelor infestate cu virusul gripei noi, în Ialomița, a ajuns la 16. În România la 2666. Țara noastră a înregistrat inclusiv primele decese cauzate de virus. Discursurile alarmiste, zilnice, ale autorităților medicale au condus inevitabil către psihoza pandemiei de gripă nouă în rîndurile populației. În aceste zile, Ialomița va demara campania de vaccinare contra virusului A/H1N1. Momentul este prielnic, oamenii, speriați de raportările grosolane ale cifrelor statistice ale îmbolnăvirilor cu gripă nouă, acceptînd necondiționat injectarea vaccinului... Transmisiile televiziunilor aduc zilnic «în direct» pandemia, probabil închipuită, a gripei noi. Iar directivele Ministerului... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 12:55 (6025 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Blaga, trimis în Ialomița să «salte» procentele lui Băsescu

Blaga, trimis în Ialomița să «salte» procentele lui Băsescu

Conducerea PD-L a decis să-și trimită «artileria» grea în județele ce au înregistrat rezultate modeste la turul I al alegerilor prezidențiale, Traian Băsescu fiind «văduvit» de procente bune la scrutinul din 22 noiembrie 2009. Ialomița, în care Băsescu a obținut 27,56% din opțiunile electoratului, se înscrie în rîndul județelor cu rezultate slabe. În acest sens, Cazacu Marinică, președinte al PD-L Ialomița, va primi sprijinul ministrului Vasile Blaga. «Da, într-adevăr, dl Blaga va veni să ne ajute» a precizat Cazacu. «Țin însă să precizez că electoratul ialomițean, ajuns la o maturitate electorală deplină, a înțeles că președintele Traian Băsescu este „cu poporul“. Ialomițenii de dreapta vor... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 18:00 (8311 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

PSD și PNL Ialomița au bătut «palma» pentru Geoană

PSD și PNL Ialomița au bătut «palma» pentru Geoană

În această după-amiază, reprezentanții PSD Ialomița au bătut «palma» cu cei ai Partidului Național Liberal, alcătuind front comun pentru aceeași cauză: pierderea alegerilor din turul al doilea de către Traian Băsescu, candidatul Partidului Democrat-Liberal. Adunați în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», șefii celor două formațiuni politice, Silvian Ciupercă, pe de-o parte și Gheorghe Petre, de cealaltă au semnat protocul de colaborare în vederea sprijinirii candidatului PSD Mircea Geoană în alegerile din 6 decembrie. Una dintre clauzele protocolului de colaborare, este de «realizarea unui impact major al viitoarei guvernări PSD-PNL în interesul dezvoltării economico-sociale a județului Ialomița, a modernizării localităților și pentru bănăstarea cetățenilor ialomițeni»... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 17:55 (8491 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Amara «îngroapă» 10 milioane de euro în asfalt

Pîrtie, a venit bitumul!

Amara «îngroapă» 10 milioane de euro în asfalt

Amara, orașul-stațiune situat la 7 kilometri de Slobozia, se străduiește de trei ani și mai bine să-și respecte statutul. A început întîi prin promovarea unor proiecte de infrastructură locală, a continuat anul trecut pietruirea străzilor, a continuat în această vară cu închiderea gropilor de gunoi și înființarea unui serviciu de salubritate eficient și se grăbește să demareze, în această toamnă, un proiect ambițios de asfaltare a 20 de kilometri de străzi. Un proiect multianual, primul dintr-o serie de trei, care vor însemna, practic, asfaltarea în întregime a localității. Nota de plată a acestor proiecte mamut, primele de o asemenea anvergură la nivelul județului, 10 milioane de euro!

... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 08:31 (7052 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
deces

deces

Ne exprimăm regretul față de trecerea
în neființă a doamnei
MARIOARA CHIRIAC,
o prietenă deosebită, desăvârșită,
care a însemnat pentru noi
adevărata omenie.
Înmormântarea va avea loc
sâmbătă, 6 aprilie 2019, orele 11,30,
la Cimitirul «Sf. Ilie»,
Prelungirea Ghenca, București
Sincere condoleanțe familiei îndoliate
din partea pensionarilor
și cadrelor didactice
de la Școala Gimnazială
«Sf. Andrei» Slobozia

4 Aprilie 2019, 18:10


Tânăr din Movilița, arestat pentru furt din locuință

Un tânăr de 31 de ani, din localitatea Movilița, a fost arestat de polițiștii ialomițeni pentru «furt». Concret, polițiștii au demarat cercetările după ce un bărbat, de 57 de ani, a sesizat faptul că în ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:45
(5414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil»

Joi, 4 aprilie a.c., începând cu orele 14,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează acțiunea «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil». Acțiunea este una de voluntariat dedicată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:40
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cantitate de peste 800 kg pește, confiscată

În perioada februarie-martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița, împreună cu reprezentanții IPJ Ialomița, au efectuat 13 acțiuni de control a mijloacelor de transport și 3 verificări în unități de depozitare ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:35
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: TIR lovit de un tren de marfă

Pompierii Gărzilor Fetești și Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la trecerea la nivel de cale ferată de la intrarea în municipiu. Potrivit informațiilor, un tren de marfă s-a ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 21:50
(4562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Două focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:40
(5875 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei răniți

Luni, 1 aprilie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 13,00, pe DN21, la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:35
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru furt din locuință

Un tânăr de 23 de ani, din comuna Drăgoești, a fost reținut pentru 24 ore de polițiștii Secției Rurale Coșereni pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, în perioada 10 ianuarie-3 februarie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:30
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,56%-rata șomajului în luna februarie 2019

La sfârșitul lunii februarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5262 șomeri (din care 2197 femei), rata șomajului fiind de 5,56%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Jandarmeriei Române», sărbătorită și la Slobozia

Jandarmeria Ialomița marchează momentul aniversar, 3 aprilie, printr-o activitate care îi are în prim-plan pe oamenii de arme. Astfel, sâmbătă, 30 martie a.c., începând cu orele 11,00, în Parcul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:35
(4770 vizualizări - 0 comentarii)


Handbal, HCM Slobozia. Turneul semifinal se joacă la Făgăraș!

Federația Română de Handbal a decis miercuri, 27 martie a.c., ca turneul semifinal al diviziei secunde să se desfășoare în perioada 9-12 mai 2019, la Făgăraș-Brașov. HCM Slobozia va porni în această competiție ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 20:10
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, arestat pentru spargeri de locuințe

Un tânăr de 21 de ani din Fetești este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă la furt calificat în formă continuată», «furt în scop de folosință» și «conducere fără permis ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:15
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziție la un suspect de contrabandă cu țigări

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat o percheziție pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat, de 52 de ani, bănuit de contrabandă cu țigări ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:10
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «delapidare». A furat din conturile școlilor!

Marți, 26 martie 2019, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Urziceni, într-un dosar privind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:05
(6339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doi constănțeni, arestați pentru «înșelăciune în formă continuată»

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea emise de Tribunalul Constanța, pe numele a doi ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:00
(4415 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Percheziții în 4 localități din Ialomița desfășurate de reprezentanți ai autorităților judiciare din Londra, Marea Britanie, și ofițerii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 15:41
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

În cursul zilei de astăzi, 27 martie 2019, Uzina de Apă din comuna Dridu a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, fapt ce a condus la imposibilitatea furnizării apei potabile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 10:30
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Amara

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:25
(4618 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Spitalul Slobozia

Joi, 28 martie 2019, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:20
(3680 vizualizări - 1 comentariu)


Urmăriți internațional, reținuți de polițiștii ialomițeni

În perioada 22-24 martie 2019, polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 de ani, din comuna Sinești, urmărit internațional. Autoritățile austriece au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:30
(4472 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină la Țăndărei

Sâmbătă, 23 martie a.c., în jurul orelor 8,00, s-a produs un accident rutier pe raza localității Țăndărei. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:25
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident produs de un derapaj

Duminică, 24 martie a.c., în apropiere de localitatea Cotorca s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:20
(4407 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca derapaj


Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3070 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permise suspendate

La sfârșitul săptămânii precedente, trei conducători auto, cu vârste cuprinse între 28 și 51 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:10
(3495 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute la Gheorghe Doja

Vineri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat pe raza comunei Gheorghe Doja o femeie, de 37 de ani, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:05
(4133 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectile descoperite la Sudiți

Proiectile descoperite la Sudiți

Un bărbat din Sudiți a sesizat joi, 21 martie a.c., în jurul orelor 11,00, printr-un apel la 112, faptul că a descoperit 3 proiectile pe un teren agricol. Echipa pirotehnică a Inspectoratului a fost alertată ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:40
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gura Văii

Joi, 21 martie a.c., 4 tone de lucernă și 8 metri liniari din gardul unei gospodării din satul Gura Văii au fost distruse de flăcări. Cauza incendiului a fost un foc deschis, nesupravegheat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:30
(3610 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «The Way after Postmodernism»

Luni, 25 martie 2019, orele 17,00, se va desfășura cea de-a II-a etapă a evenimentului «The Way after Postmodernism» România. Evenimentul va avea loc la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Galeriile ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:20
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare în totalitate a restricțiilor pentru Pesta Porcină Africană la Rovine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 12:05
(5235 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Un bărbat de 87 ani din Fierbinți Târg a fost găsit carbonizat în propria locuință. Focul a fost observat în jurul orelor 22,30 la casa bătrânului. Voluntarii localității și pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2019, 17:05
(5539 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...