Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Singurul aliat pe care mi-l doresc e românul!»

Traian Băsescu, susținut de liderii Partidului Popular European

«Singurul aliat pe care mi-l doresc e românul!»

După finalizarea primului scrutin al alegerilor Prezidențiale, Traian Băsescu, primul clasat în cursa electorală, se bucură de sprijinul liderilor Partidului Popular European și ai Grupului PPE din cadrul Parlamentului European, Wilfried Martens și Joseph Daul. Într-o declarație publică, parlamentarii europeni l-au felicitat pe Băsescu pentru scorul bun obținut în cel dintîi tur al alegerilor. «Traian Băsescu a obținut cel mai mare scor în primul tur al alegerilor prezidențiale. Este important să existe stabilitate și un lider puternic, iar noi sîntem încrezători că Traian Băsescu va cîștiga și în al doilea tur deoarece este cel mai bun candidat pentru postul de președinte al României» susțin... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2009, 11:36 (9376 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

15 copii din Țăndărei, la cerșit în Marea Britanie

Ziarele internaționale titrează din nou

15 copii din Țăndărei, la cerșit în Marea Britanie

Potrivit publicației fleetwoodtoday.co.uk, 15 copii români au fost găsiți la cerșit în Manchester. Minorii ar fi fost descoperiți în trei imobile din orașul britanic, iar primele cercetări indică faptul că minorii ar fi fost puși să cerșească și să fure. Potrivit aceleiași surse, mai mulți membri ai grupului ar fi fost reținuți, comunitatea stabilită în Manchester fiind formată din peste 1000 de rromi. Presa internațională susține faptul că minorii ar fi din Țăndărei și ar fi fost obligați să comită infracțiuni de risc scăzut, de genul furturi din buzunare și cerșit. Actual, micii «cerșetori» se află în grija serviciilor sociale din Marea Britanie.... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2009, 20:21 (5814 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mircea Geoană-40,08%Traian Băsescu-27,56%Crin Antonescu-15,90%

IALOMIȚA REZULTATE ALEGERI 22 noiembrie 2009, pe localități

Mircea Geoană-40,08%
Traian Băsescu-27,56%
Crin Antonescu-15,90%

Municipiul Slobozia (primar PSD)
Mircea Geoană (PSD)-33,67%
Traian Băsescu (PD-L)-27,91%
Crin Antonescu (PNL)-19,28%

Municipiul Fetești (primar PNL)
Mircea Geoană (PSD)-33,33%
Traian Băsescu (PD-L)-25,95%
Crin Antonescu (PNL)-20,13%

Municipiul Urziceni (primar PNL)
Mircea Geoană (PSD)-28,65%
Traian Băsescu (PD-L)-26,81%
Crin Antonescu (PNL)-25,37%

Oraș Amara (primar PSD)
Mircea Geoană (PSD)-40,15%
Traian Băsescu (PD-L)-29,19%
Crin Antonescu (PNL)-10,34%

Oraș Căzănești (primar PNG-CD)
Mircea Geoană ... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2009, 13:33 (6815 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, județ PSD

Geoană, 40,08%
(slideshow)

Potrivit datelor finale oferite de Biroul Electoral Județean, alegătorii din Ialomița l-au votat pe Mircea Geoană. Astfel, din totalul de 124542 alegători care s-au prezentat la urne, 40,08% au optat pentru candidatul PSD, Mircea Geoană. La 13 procente în spatele acestuia s-a situat actualul președinte al României, Traian Băsescu, care a obținut la nivelul județului un procent de 27,56%. Al treilea clasat în cursa electorală, Crin Antonescu a reușit să obțină doar 15,9%. Interesant de semnalat este faptul că al patrulea clasat în cursa pentru prezidențiale în Ialomița este Corneliu Vadim Tudor, un candidat a cărui campanie la nivelul județului a lipsit aproape cu desăvîrșire. Primele declarații... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2009, 11:31 (6687 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

400 de miliarde pentru unitățile spitalicești din Ialomița

Rectificarea bugetară a scos spitalele din colapsul financiar

400 de miliarde pentru unitățile spitalicești din Ialomița

Spitale fără fonduri, farmacii aproape în faliment, asistență medicală deficitară, medici nemulțumiți și, peste toate acestea, bolnavi nemulțumiți de serviciile medicale primite. Așa se poate traduce, în cîteva cuvinte, Sănătatea ialomițeană, plină de lipsuri și subfinanțată. Bolnavii, bătrîni sau copii aleargă din farmacie-n farmacie în speranța obținerii unei rețete gratuite. Despre analize medicale nici nu poate fi vorba, încă de la jumătatea anului laboratoarele specializate realizînd analize gratuite doar în prima jumătate a fiecărei luni. Paradoxal, adunate, toate fondurile arondate Sănătății ialomițene depășesc o mie de miliarde. La aproape două luni de la ultima rectificare bugetară, unele... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2009, 04:38 (7248 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar într-o singură zi

Trei accidente rutiere cu 7 victime

Sîmbătă, 21 noembrie 2009, pe șoselele județului s-au produs nu mai puțin de 3 accidente rutiere, urmările fiind rănirea a 7 persoane.
De departe, cel mai grav dintre cele 3 incidente rutiere s-a produs în apropierea municipiului Urziceni. Pe scurt, o autoutilitară, condusă de un bărbat de 35 ani, în condiții încă necunoscute, a pătruns pe contrasens lovind frontal o mașină ce circula regulamentar din sens opus. Evenimentul rutier s-a soldat cu rănirea a 5 persoane, una dintre acestea fiind transportată cu un elicopter SMURD la un spital din Capitală, starea de sănătate a victimei fiind precară.
În aceeași zi, în apropiere de Movilița, un cetățean de 55 ani a încercat să traverseze șoseaua... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2009, 10:23 (7506 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița reface pădurile la prețuri de 20 de ori mai mici decât cele estimate de Consiliul Județean

De două ori mai mult decît a promis Ciupercă

Ialomița reface pădurile la prețuri de 20 de ori mai mici decît cele estimate de Consiliul Județean

La sfîrșitul lunii septembrie, Consiliul Județean Ialomița anunța cu surle și trîmbițe în cadrul unei ședințe extraordinare că va împăduri în 2010 peste 100 de hectare din cele 6000 de hectare de terenuri degradate aflate în atenția autorităților județene. Prețul estimat al acestei viitoare fapte de vitejie verde a administrație locale variază între 600 milioane pe hectar, la Perieți și 250 milioane pe hectar, la Reviga, iar documentația s-a împotmolit undeva pe drum, la Ministerul Mediului, într-un șir de 31 de dosare care așteaptă aprobarea. Între timp, în Ialomița...

15 milioane pe hectar în loc de 600
Nu mai tîrziu de săptămîna trecută, la inițiativa Asociației ... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2009, 05:11 (10766 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Mister LI, chinez de Slobozia

Mister LI, chinez de Slobozia

După ce am așteptat zadarnic luni de zile să vedem cum umple primarul Gabi Ionașcu Slobozia de chinezi, după cum ne-a promis imediat după înfrățirea istorică cu orașul Jinan din provincia Shandong, ne-am hotărît să punem noi capăt suspansului oferind opiniei publice locale o întîlnire de gradul III cu un chinez autentic. Evident, mediată de ziar, pentru că domnul LI, singurul om de afaceri chinez din Slobozia, e prea timid ca să se întîlnească cu noi toți. Și nici nu-și dorește să candideze la fotoliul de primar!

Slobozean de 11 ani
Mister LI este slobozean de 11 ani și stă în România de 13. Are 37 de ani și s-a stabilit în oraș în '98, după ce statul chinez a găsit... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2009, 05:12 (11664 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița, interlopii nu prezintă pericol social

Instanța a decis

În Ialomița, interlopii nu prezintă pericol social

După ce aproape au distrus un local din Slobozia, doi interlopi din localitate, arestați pentru faptele lor violente, au fost eliberați zilele trecute de instanța slobozeană. Cei doi au fost arestați la finele lunii august 2008 și, în aceste zile, prin «bunăvoința» Judecătoriei Slobozia se bucură din nou de mult rîvnita libertate. Deși Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia a declarat recurs la hotărîrea de eliberare, nimic nu i-a «mișcat» pe judecătorii ce, într-un final, au decis ca cei doi să fie eliberați sub control judiciar...

Istoric
În noaptea de 30 spre 31 martie 2009, Slobozia avea să devină, din nou, scena unui scandal monstru, între două clanuri rivale... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2009, 17:00 (16625 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

700 de cadre pentru «vot legal» în Ialomița

Desfășurare de forțe fără precedent la alegerile din 22 noiembrie

700 de cadre pentru «vot legal» în Ialomița

Desfășurarea procesului electoral în Ialomița a intrat pe ultima sută de metri. Astăzi, 20 noiembrie, în cadrul unei conferințe de presă, Comandamentul constituit la nivelul Poliției în vederea asigurării procesului de votare în condiții optime a dat asigurări populației că, în Ialomița, votul va fi strict supravegheat. Pentru aceasta, peste 700 de cadre din MAI au fost deja mobilizate și vor fi desfășurate în dispozitiv începînd cu data de 20 noiembrie 2009. Pînă în prezent, au fost deja înregsitrate 15 sesizări privind posibile incidente electorale și în 4 dintre cazuri au fost deja aplicate sancțiuni. Reprezentanții Comandamentului au declarat că, pentru evitarea turismului electoral, vor fi... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2009, 16:45 (12997 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Gunoiul ialomițean se concesionează pe promisiuni

Prefectura aruncă în aer afacerile cu deșeuri menajere

Gunoiul ialomițean se concesionează pe promisiuni

Începînd cu 16 iulie, platformele neconforme din toate localitățile județului Ialomița au fost închise. Măsura, evident, una care funcționează doar pe hîrtie, a deschis drumul unei nou tip de afacere: concesionarea serviciilor de salubritate comunale. Pentru numai 4 lei pe cap de locuitor, firme încă neînființate promit colectarea în totalitate a gunoaielor provenite de la populație. Afacerea, pe cît de simplă, pe atît de ilegală, se bazează pe eludarea reglementărilor legale în vigoare. Totul cu acordul tacit al autorităților locale dornice să găsească o soluție rapidă de a scăpa de o responsabilitate care afectează direct bugetul local.

Prefectura anulează a afacere de 4 miliarde de lei lunar... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2009, 04:54 (11350 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Geoană seduce alegătorii cu ajutorul Maicii Domnului

PSD l-a atrîrnat pe Dumnezeu la brăcinari

Geoană seduce alegătorii cu ajutorul Maicii Domnului

În vreme ce caravana PD-L împarte 5 căciuli și 3 fulare de comună, partidul lui Geoană, mai social-democrat și mai darnic, dă să ajungă la toată lumea. Numai că, spre deosebire de campaniile anterioare, cînd se împărțeau bere și cîrnați, de data asta Geoană împarte credință. În Ialomița, credința s-a materializat sub forma unor brelocuri chinezești din copertă de caiet, vopsite în roșu și pictate regulamentar cu chipul Maicii Domnului. Nu știm cîtă priză vor avea aceste flecuștețe electorale la șorțurile bătrînelor de 80 de ani (cel din fotografie ne-a fost încredințat sub cuvînt că-l vom returna), dar știm cu siguranță că Geoană l-a mîniat pe Dumnezeu prin reprezentanții lui legali pe pămînt... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2009, 19:00 (7312 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

«Nu vreau decât să mă lase să-mi văd copilul!»

Un părinte acuză autoritățile locale din Fetești de blocarea demersurilor de încredințare a copilului

«Nu vreau decît să mă lase să-mi văd copilul!»

Povestea sosită pe adresa redacției este un caz clasic de dramă domestică. Divorțați anul trecut, Beznilă George și Beznilă Simona, părinții unei fetițe de numai 3 ani, își revendică în instanțele de judecată dreptul de a le fi încredințată minora. Procesul, sau mai degrabă procesele, se află pe rol la Judecătoria Sectorului 5 București și, în acest moment, se derulează cu greutate din cauza sincopelor intervenite în activitatea judecătorească. Ce este însă spectaculos la acest caz este faptul că, potrivit declarațiilor lui George Beznilă, declarații probate cu zeci de pagini de dosar, autoritățile locale din Fetești refuză în mod sistematic dreptul obținut în instanță de către acesta de a-și... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2009, 04:48 (9100 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cârmaciul de la Finanțe are artroză

Anunț umanitar

Cîrmaciul de la Finanțe are artroză

Avem plăcerea să vă anunțăm pe această cale că, începînd de luni, 15 noiembrie 2009, decanului de vîrstă al directorilor din Finanțe i-a expirat concediul medical. Al treilea. Cum Casa de Asigurări de Sănătate a avertizat clar doctorii de familie să manifeste «o exigență deosebită la eliberarea certificatelor medicale pentru incapacitate temporară de muncă», încercăm pe această cale să lansăm un apel umanitar către eventualii medici dispuși să-i prelungească lui Vîjdea concediul medical cu diagnosticul de 634 cronic (pentru aceia dintre dumneavostră care nu au fost în viața lor bolnavi închipuiți precizăm că 634 este codul de boală pentru gonartroză sau artroza genunchiului). În caz contrar, vom... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2009, 17:17 (11005 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale au suplimentat numărul de locuri de taxi cu încă 60

În timp ce taximetriștii au dus Primăria Slobozia în instanță

Autoritățile locale au suplimentat numărul de locuri de taxi cu încă 60

Pe scurt, istoria scandalului dintre taximetriștii și autoritățile locale s-a scris încă din primele luni ale anului în curs. Într-o primă etapă, Primăria Slobozia a demarat procedura de atribuirea a unui număr de 150 autorizații de taxi, moment consumat în februarie 2009. La procedura de atribuire au participat 52 de operatori independenți și 12 operatori economici. Cinci dintre operatorii economici au pierdut, neîndeplinind criteriile de departajare. La scurtă vreme, aceleași autorități s-au răzgîndit și au stabilit o nouă dată de atribuire, în acest timp producîndu-se și modificarea criteriilor și punctajelor de departajare. Iar numărul de autorizații a fost majorat de la 150 la 210. Evident... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2009, 12:41 (6063 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sper ca Fetești să rămână un oraș galben pentru că și eu sunt galben!»

Gheorghe Catrinoiu, un primar cît un oraș

«Sper ca Fetești să rămînă un oraș galben pentru că și eu sînt galben!»

Gheorghe Catrinoiu a fost consilier local. Nu i s-a părut de ajuns... Așa că a devenit consilier județean! Nici funcția asta n-a fost suficientă! Drept pentru care, în 2008, s-a ales primar. Cu ajutorul lui! Și al prietenilor care au avut încredere în el și l-au susținut necondiționat. Pentru că erau veri, frați, unchi, mătuși și nepoți pînă la al șaptelea neam. Toți feteșteni get-beget care au jurat cu mîna pe volanul jeep-urilor din dotare că vor elibera orașul de ciuma roșie a PSD. Acum orașul Fetești e galben ca păpădia. Iar primarul Gheorghe Catrinoiu acordă selectiv și relaxat interviuri. Noi am fost extrași la tragerea la sorți de săptămîna trecută după trei luni de așteptare. Mai bine... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2009, 12:29 (9325 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Generația Jetix face fotbal de performanță

Generația Jetix face fotbal de performanță

Sîmbătă dimineață, cam pe la momentul cînd pentru majoritatea copiilor începe a treia oră de desene animate pe Jetix, am avut curiozitatea să vizităm terenurile sintetice de pe stadionul «1 Mai» din Slobozia. Îmbrăcați precum steliștii, 18 pitici împînzeau terenul încă de pe la 8,00, călcînd în picioare cea mai dragă dintre jucăriile pămîntului, mingea de fotbal. Cînd am sosit noi, la 9,00, antrenamentul era în toi. Cu tricouri personalizate lungi pînă la genunchi, meritul părinților, copiii, împărțiți în șiruri indiene, dispuse față în față, învățau unul dintre procedeele de bază: deposedarea. Rînd pe rînd, fruntașii distribuțiilor plecau unul spre altul. Primul, cu mingea la picior, exersa faza... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 18:40 (7684 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Flavia Mincu și Vivian Corcheș, dans, Satori Club

Viitor de aur sportu' nostru are

Flavia Mincu și Vivian Corcheș, dans, Satori Club

Flavia Mincu are 11 ani și dansează de 2 ani și jumătate. L-a întîlnit pe Vivian Corcheș pe ringul de la Satori Club, în 2007... Și de atunci au devenit nedespărțiți. El este mai mare, are 13 ani. Dar diferența de vîrstă nu a contat în sportul pe care au ales să îl practice. Două ședințe pe săptămînă, obositoare și costisitoare. Pentru că, o dată ajunși în clasa valorică E, unde evoluează în prezent, cei doi sportivi au înțeles că nici un efort al părinților nu e prea mare pentru a-și îndeplini visele. «La început a fost un hobby. Pentru condiție fizică, pentru a crește frumos. Acum vrem mai mult. Vrem premii! Și pentru asta muncim în fiecare săptămînă» ne explică Vivian în timp ce se lasă fotografiat... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 18:39 (9530 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal

Denisa Păduraru revine acasă

CSM Slobozia a făcut în această săptămînă una dintre cele mai importante achiziții din ultima vreme, asigurîndu-și serviciile extremei Denisa Păduraru. Denisa are 22 de ani, a plecat în handbalul mare de la CSS Slobozia și a evoluat multe meciuri în Liga Națională, în tricoul echipelor Oțelul Galați și Hidroconcas Buzău. «Mă bucur foarte mult că revin la Slobozia, sub comanda profesorului Marian Simion. Nu voi avea probleme de acomodare pentru că le cunosc pe multe dintre fete și am văzut o bună parte din meciurile echipei» a spus sportiva. De remarcat că Denisa Păduraru a cîștigat în 2002 titlul național la Junioare III, cu CSS Slobozia, echipă din care mai făceau parte Andrea Nica și Cristina... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 18:38 (8857 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia-Partizan Merei 6-0

Șase boabe, norma casei

Calitatea tot mai bună a jocului echipei lui Ion Răuță a fost testată din plin vineri, 13 noiembrie 2009, cînd uniriștii au trecut lejer de o echipă a Mereiului destul de incomodă pentru alte adversare. În prima repriză, omul orchestră a fost Viorel Gheorghe, cel care printr-o triplă realizată în minutele 20, 23 și 40 a stabilit scorul la pauză: 3-0. În a doua parte, ștafeta a fost preluată de Constantin Toma, care a înscris de două ori ('56, '70) fiind completat de alt marcator constant, Stelian Stan, cu o reușită în minutul 80. 6-0, scor fluviu care reprezintă un important aport moral pentru ultimele trei întîlniri cu Medgidia (meci disputat după închiderea ediției), Eforie și Calatis Mangalia... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 18:37 (5588 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiune a Poliției la Mihail Kogălniceanu

Prevenirea infracționalității stradale a fost principalul obiectiv al unei acțiuni desfășurate în comuna Mihail Kogălniceanu de efective ale Poliției Orașului Țăndărei, în colaborare cu reprezentanți ai ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:32
(13340 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permise suspendate, amenzi, controale

Nerespectarea prevederilor legale a condus la aplicarea a 120 de sancțiuni contravenționale, reținerea a 4 permise de conducere și retragerea a 13 certificate de înmatriculare.
Așadar, în cadrul unei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2010, 08:30
(14840 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Jilavele și Ograda

În cursul zilei de joi, 10 iunie a.c., pe șoselele din Ialomița s-au produs două accidente, patru persoane fiind rănite. Din fericire, în trei cazuri, leziunile suferite nu au necesitat internarea într ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 19:30
(19384 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: I-a furat motoscuterul din fața casei

Joi, 10 iunie, polițiștii din Grindu au fost alertați de o femeie din localitate căreia i-a fost furat motoscuterul din fața casei. Din primele cercetări, s-a stabilit că tînăra de 27 de ani a parcat motoscuterul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 19:30
(24516 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

În timpul unei acțiuni ce au vizat asigurarea și menținerea ordinii și liniștii publice în Fetești, polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Făcăeni, ce se deplasa la volanul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 19:29
(14752 vizualizări - 0 comentarii)


«Simfonia motoarelor», la a doua ediție

Duminică, 13 iunie, Compania «Automobila», în colaborare cu Muzeul Național al Agriculturii și cu sprijinul Word Trade Center București și al Primăriei Moara Vlăsiei, organizează duminică, 13 iunie, «Simfonia ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 15:48
(15508 vizualizări - 2 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Au spart banca și nu au furat banii

Polițiștii ialomițeni desfășoară o amplă anchetă în orașul Fierbinți-Tîrg. Cercetările au demarat ca urmare a unui apel pe numărul de urgență 112, ce viza o tentativă de furt dintr-o unitate bancară din ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2010, 15:39
(18173 vizualizări - 0 comentarii)


25% din firme NU au depus situațiile financiare la Registrul Comerțului

Începînd cu anul 2010, în conformitate cu legislația în vigoare, situațiile financiare anuale și documentele anexe se depun numai la Registrul Comerțului, iar indicatorii economico-financiari aferenți acestora ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 17:53
(13863 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a Poliției în zona Urziceni

Razie de amploare a Poliției în zona Urziceni

În dimineața zilei de joi, 10 iunie a.c., începînd cu ora 6,00, efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat pe raza municipiului Urziceni și a comunelor Bărbulești, Borănești, Bărcănești și Coșereni ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 17:48
(27811 vizualizări - 0 comentarii)


14 iunie, termen limită pentru depunerea cererii de sprijin financiar destinat deținătorilor de cotă de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor de lapte că luni, 14 iunie 2010, este ultima zi în care pot să depună cererea pentru sprijinul financiar destinat deținătorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 17:40
(26483 vizualizări - 0 comentarii)


«Implică-te și te vei simți în siguranță!»

În prag de vacanță, Poliția Municipiului Fetești și-a deschis porțile pentru 30 de elevi din cadrul Școlii cu clasele I-VIII nr. 4 din cartierul Vlașca al municipiului. Copiii i-au avut drept ghizi pe polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 17:33
(26166 vizualizări - 0 comentarii)


36 de grade C: Temperaturi deșertice în week-end

Începînd de vineri, meteorologii anunță temperaturi care vor depăși 34 de grade la umbră. De asemenea, susțin specialiștii, aerul din România va conține și particule de praf, asemenea furtunilor de nisip ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 16:48
(28117 vizualizări - 1 comentariu)


Modificare a Legii privind regimul armelor

Începînd cu data de 30 mai, termenul în care persoanele care au procurat arme letale trebuie să se prezinte la Poliție pentru solicitarea acordării permisului de armă sau pentru înscrierea armei în permisul ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 06:55
(28304 vizualizări - 0 comentarii)


A dat în marșarier și a acroșat o femeie

Marți, 8 iunie a.c., în Piața Agroalimentară din Urziceni, un autoturism ce dădea cu spatele a acroșat o bătrînă. Șoferul neatent, în vîrstă de 36 de ani, din Manasia, nu a sesizat-o pe femeia, de 64 de ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 06:50
(34023 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Autoturisme cu defecțiuni tehnice, trase pe dreapta

În doar două ore, în cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 8 iunie a.c., în Slobozia, polițiștii de la Rutieră au identificat 5 autoturisme cu grave defecțiuni tehnice din cele 25 de autovehicule verificate ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 06:49
(26757 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat de acasă din Fetești, iar polițiștii au găsit-o la Movila

Poliția Fetești a fost alertată de o localnică, marți, 8 iunie a.c., asupra faptului că fiica sa, de 15 ani, a plecat seara de acasă și nu s-a mai întors. Polițiștii au depistat-o rapid, la Movila, fata ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 06:48
(27916 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Rabla, suplimentat cu 30000 de tichete valorice

Guvernul a adoptat o Hotărîre prin care a suplimentat Programul Rabla cu 30000 de vouchere, a anunțat, la finalul ședinței Executivului, primul-ministru Emil Boc. Fondurile necesare implementării acestei ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 06:47
(22415 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: programul rabla


Trupul unei fetițe dispărute la Alexeni a fost găsit

În această dimineață, miercuri, 9 iunie, în jurul orelor 6,30, un apel pe numărul de urgență 112 anunța faptul că trupul fetei în vîrstă de 14 ani, dispărută în apele rîului Ialomița în zona localității ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 11:46
(26593 vizualizări - 0 comentarii)


«Stă în puterea noastră să-i ajutăm pe cei nevoiași!»

Potrivit unui comunicat de presă, în această vară, la nivelul Colegiului 1 Fetești-Țăndărei, vor demara două campanii, respectiv «Dăruiește un zîmbet» și «Cărțile au valoare». «În toată nebunia pe care ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 11:44
(24613 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru nereguli alimentare

«Inspectorii Direcției Sanitare Vaterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomita, ca urmare a creșterii temperaturii și, o dată cu aceasta, a riscului alterării alimentelor și implicit al apariției de ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 11:41
(22739 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV amenzi Ialomița


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 02:20
(18432 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 02:15
(19039 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Încercînd să așeze scaunul copilului, a intrat cu mașina în trei copaci

Luni, 7 iunie, pe DN2A, pe raza localității Balaciu s-a produs un accident rutier, soldat cu rănirea unei persoane. La volan, un șofer, de 30 de ani, din Tîrgoviște, se deplasa din direcția Slobozia către ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 19:28
(28951 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Slobozia: Au alimentat mașina și au plecat cu tot cu pistolul de la pompa de carburanți

În după-amiaza zilei de luni, 7 iunie, la una dintre stațiile de alimentare cu carburanți s-a petrecut o situație demnă de cascadorii rîsului. Un autoturism, înmatriculat în străinătate, a plecat cu tot ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 19:20
(27298 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incident


Surprins de radar cu 208 km la oră

Poliția Rutieră a desfășurat în ultimele două zile mai multe acțiuni, aplicînd peste 300 de sancțiuni contravenționale la 125 de șoferi care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice. Edificatoare ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 18:59
(27160 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: radar vitezoman


Sinești: Accident mortal

În cursul zilei de luni, 7 iunie, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2, în apropierea localității Sinești, s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 18:56
(27852 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Prejudicii de 300 mii de lei din infracțiuni economice

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au constatat luni, 7 iunie a.c., nu mai puțin de 8 infracțiuni economice, cu prejudicii de peste 300 mii de lei. De asemenea, urmare a probelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 18:54
(23919 vizualizări - 0 comentarii)


Tribut de vieți în apele Ialomiței: Două fetițe, căutate de două zile

Pompierii Departamentului de Intervenție din Urziceni caută de două zile corpurile a două fetițe, de 13 și 14 ani, dispărute în apele rîului Ialomița, în zona Alexeni.
Potrivit martorilor oculari, cele ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 12:33
(18756 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Formare «Biblionet» se deschide oficial

Sub genericul «Biblionet-Lumea în Biblioteca mea», vineri, 11 iunie 2010, orele 11,00, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va avea loc deschiderea oficială a Centrului de Formare Biblionet. Programul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 12:30
(16954 vizualizări - 1 comentariu)


Accident: De la banchet la spital

Accident: De la banchet la spital

În dimineața zilei de luni, 7 iunie, în jurul orei 6,00, pe DN2C, a avut loc un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a cinci persoane și avarierea a două autoturisme. Primele verificări efectuate ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2010, 13:58
(30788 vizualizări - 8 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...