Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal

Juniorii republicani, un egal și o înfrîngere

Tinerii fotbaliști ai CSS Slobozia, antrenați de Constantin Prepeliță, au disputat duminică, 31 octombrie, partidele din etapa a X-a, din seria a treia juniori A și B, constînd într-o dublă confruntare cu echipele similare ale Dunării Călărași. Juniorii A (născuți 1991-1992) au terminat la egalitate (1-1), golul nostru fiind reușit de Vlad Dobrinescu. Juniorii B (născuți 1993-1994) au cedat cu 3-1, golul slobozenilor fiind semnat de Florin Popescu. După această etapă, juniorii A se află pe locul 6 cu 17 puncte, iar juniorii B pe 10, cu 10 puncte. De remarcat că la acest nivel victoria este răsplătită cu 4 puncte. Duminică, 8 noiembrie, în etapa a XI-a, CSS Slobozia are parte de o dublă, cu juniorii... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:44 (6224 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, junioare I

Înfrîngere la Galați, egal la Cernavodă

Junioarele I ale CSS Slobozia au disputat pe 28 octombrie, la Galați, restanța cu Oțelul, meci pierdut cu 27-30 (14-17). Duminică, 1 noiembrie, la Cernavodă, fetele lui Marian Simion au fost egalele celor de la Axiopolis, scor final 25-25. Echipa noastră a avut o a doua repriză foarte bună, reușind să recupereze handicapul de 5 goluri înregistrat la pauză (9-14). Înaintea partidei pe care o vor disputa duminică pe teren propriu cu CSS Tulcea (duminică, orele 11,00) handbalistele noastre se află pe locul 7 cu 2 puncte. Menționăm că echipa noastră a fost penalizată cu un punct pentru nerespectarea mediei de vîrstă!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:44 (7334 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gripă porcină la Urziceni

Gripă porcină la Urziceni

Gripă porcină în Consiliul Local Urziceni. Un consilier confirmat cu virusul AH1N1. Risc de raspândire în întreg orașul. DSP depășit încă o dată.

Un nou caz de gripă porcină a fost confirmat miercuri, 4 noiembrie 2009, la Urziceni. Potrivit informațiilor oficiale, cazul semnalat reprezintă un focar de infecție pentru întreg Consiliul Local Urziceni, toți ce 17 consilieri locali intrînd în contact cu victima la ultima ședință ordinară de Consiliu Local de joi, 29 octombrie 2009. Deși cazul a fost confirmat, pentru consilierii prezenți la ședință și personalul Primăriei nu s-a luat măsura întrării în carantină. Primarul Constantin Sava a declarat că nu se teme că instituția... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:40 (10937 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătălia pentru controlul instituțiilor statului continuă

Poveste fără sfîrșit pentru fotoliile descentralizatelor

Bătălia pentru controlul instituțiilor statului continuă

La mai bine de o lună de la semnalul politic lansat public de fostul și actual interimar prim-ministru Emil Boc, lupta pentru controlul instituțiilor descentralizate ale statului continuă. Și, cu numai o lună înainte de alegerile prezidențiale, PD-L se încăpățînează să înlocuiască cu orice preț directorii din Ialomița. În cele mai multe dintre cazuri, prețul îl reprezintă oprobiul public și cocoțarea pe post a unor persoane lipsite de orice greutate morală. În alte cazuri însă, riscurile depășesc cu mult valoarea mizei și confirmă, încă o dată, că România este o țară a tuturor posiblităților.

Știucă, din nou la o slujbă de stat
Cel mai celebru caz din istoria decapitărilor... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:36 (8433 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un fost medic, actual pacient, încearcă să reabiliteze imaginea Spitalului Județean

Un fost medic, actual pacient, încearcă să reabiliteze imaginea Spitalului Județean

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, o unitate medicală bîntuită de cazuri răsunătoare de malpraxis, de șpăgi pentru medici, de afaceri medicale și tot felul de acuzații grave... Așa ar putea arăta scurta descriere a celei mai mari unități sanitare din județ. În vremuri cînd medicina doar laude nu merită, cînd sistemul medical scîrțîie din toate încheieturile, un pacient vrea să schimbe părerile oamenilor, să desființeze «curentul» de denigrare a medicinei. E drept, asta după ce timp de 32 de ani a profesat ca medic la Spitalul din Slobozia. Ceea ce surprinde este că deși locuiește în București, un fost medic al Spitalului Județean vine, o dată la 6 luni, la tratament la Slobozia! Decidem să... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:26 (12720 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru, prim-vicepreședinte al PD-L Ialomița

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru este un neînțeles. A venit din PNL, via PLD, a fluierat în biserica partidului făcînd-o pe Maria Petre gloabă, a coordonat cîteva dintre campaniile partidului fără ca experiența sau rezultatele obținute să-l propulseze undeva... Și continuă de ani buni să dețină o funcție de prim-vicepreședinte al PD-L, funcție mai degrabă onorifică. Un profil politic interesant, numai bun de semnalat într-o campanie în care liderașii filialelor se bat pe burți cu procentele inexistente ale organizațiilor ori cu pronosticuri fantasmagorice despre cîștigarea detașată a alegerilor în Ialomița. Așa că, bucurați-vă! Acesta este primul interviu politic în care politicianul ales are tot atît de mult de... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:02 (15451 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

Președintele României, Traian Băsescu

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

-Domnule Președinte, în primul rînd aș dori să vă întreb de ce candidați pentru un nou mandat?
-Pentru că vreau mai mult pentru români. Pentru că îmi doresc ca românii să se bucure de viață și să mai scape de griji, într-o țară de care să fie mîndri. Asta nu se poate face decît dacă vom clădi un stat modern. Un stat care să-i slujească pe toți românii, nu doar o pătură subțire de privilegiați. Multe lucruri s-au schimbat în bine în ultimii cinci ani, dar nu e de ajuns. Să nu fi candidat ar fi însemnat să abandonez proiectul României moderne. Mă uit la contracandidații mei și, cu regret o spun, am văzut că nu se gîndesc la viitor și au prea puține proiecte. Unii dintre ei nu... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:00 (6739 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

Consiliul Județean Ialomița a majorat capitalul social al SC Drumuri și Poduri

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

În data de 30 octombrie 2009, Consiliul Județean Ialomița a decis, în cadrul unei ședințe ordinare, majorarea cu 800 mii de lei a capitalului social la SC Drumuri și Poduri SA, societate al cărei acționar majoritar este instituția publică mai sus menționată. Majorarea de capital a fost operată «în numele și în interesul public al județului» și confirmă, pentru prima dată de la înființarea societății, interesul administrației județene pentru susținerea unei firme de care ar putea depinde, în viitorul apropiat, întreaga infrastructură rutieră județeană. Majorarea de capital se face prin emiterea unui număr de 320000 de acțiuni în valoare de 2,5 lei, fapt care va duce, implicit, la majorarea numărului... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:57 (12912 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Adriana, fata morgana

Adriana a apărut la orizontul redacției din neantul Licelui Pedagogic din Slobozia, unde-și îngroapă de trei ani tinerețea învățînd cum să-i învețe pe alții. Dar pasiunea ei secretă rămîne aceea de a poza. «Aș putea face asta ore în șir pentru că am descoperit că aparatul de fotografiat mă iubește!» ne-a declarat ea într-un moment de sinceritate, în pauza dintre două blitz-uri. Și, după cum vedeți, are mare dreptate. În rest, Adriana s-a dovedit a fi o fată tăcută și discretă. Nu se laudă cu dimensiunile ei aproape perfecte (58-60-89), nu face caz din faptul ca are picioarele mai lungi decît ale Roxanei Ciuhulescu și, mai ales, nu se grăbește să intre în lumea înșelătoare a modellingului. Așa... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:55 (46336 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Marți, 3 noiembrie 2009, noul inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean a convocat media locală la o conferință de presă, în vederea propriei prezentări. După o trecere în revistă a CV-ului personal, Viorel Ștefu, noul șef al IPJ, a adus în discuție planurile de acțiune pe care speră să le implementeze în Ialomița. Date fiind ultimele speculații ale presei și nu numai cu privire la managementul deficitar implementat în instituția județeană, Ștefu a dat asigurări cu privire la schimbările privind linia de disciplină a subordonaților săi. «Am avut o medie de 60-70 de sancțiuni aplicate anual polițiștilor din Buzău, sper însă să nu fie cazul și în Ialomița» a declarat, printre altele,... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 15:58 (10985 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Parlamentar cu bisturiu-n mînă

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Începînd de săptămîna precedentă, senatorul Tudor Panțuru și-a reluat activitatea de medic chirurg în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În acest sens, Panțuru a obținut o derogare a comisiei juridice din cadrul Senatului pentru a profesa în unitatea sanitară. Pentru ca activitatea din Parlament să nu-i fie perturbată, doctorul efectuează gărzi cu preponderență în zilele de final ale fiecărei săptămîni, timp în care este «liber» de la Senat.
Deficitul de medici din cadrul Spitalului Județean a fost redus cel puțin pe una dintre Secții. De curînd, doctorul chirurg Tudor Panțuru și-a reluat activitatea, prin asumarea unor gărzi. Astfel, schema de cinci medici chirurgi ai Secției... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 17:28 (6789 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cînd Slobozia nu doarme

Absolut Halloween party la Hambar (slideshow)

... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 11:32 (5613 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a emis lista posturilor vacante pentru funcțiile de conducere din cadrul Parchetelor Județene, dar și a Judecătoriilor din toată țara. De asemenea, reprezentanții Institutului Național al Magistraturii au stabilit drept sesiune de desfășurare a examinărilor perioada 2 octombrie-15 decembrie 2009. Ialomița a intrat în rîndul județeleor fără conducere a instituțiilor de justiție cu două funcții, respectiv cea de prim procuror în cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița dar și cea de președinte al Tribunalului Ialomița. Participanții însă «se calcă pe bătături» și sînt de trei ori mai mulți decît pot susține cele două rîvnite funcții.

... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2009, 17:12 (14122 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

45 de furturi în 10 luni!

Record absolut la infracțiuni pentru un minor

45 de furturi în 10 luni!

Un copil în vîrstă de doar 15 ani a reușit un record absolut în săvîrșirea de infracțiuni. Scriptele Poliției ialomițene rețin pe numele minorului săvîrșirea a nu mai puțin de 45 de infracțiuni doar de la începutul anului 2009. Întrucît vîrsta copilului este mult prea fragedă, anchetatorii au refuzat să dea publicității amănunte legate de indentitatea acestuia...

Infractor de meserie
45 de dosare penale. Furturi de autoturisme, furturi din autoturisme, de biciclete dar și din magazine. Așa sună, pe scurt, cazierul judiciar al unui copil din zona Urziceni. Minorul este un client mai vechi al polițiștilor, copilul săvîrșind multiple infracțiuni atît în anii precedenți... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2009, 16:13 (9495 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infractorii din Bora, din nou liberi

Justiția e oarbă de-a binelea!

Infractorii din Bora, din nou liberi

Vă mai amintiți despre răsunătoarele scandaluri petrecute în urmă cu cîteva luni în cartierul slobozean Bora? Desigur că vă amintiți, căci în urma acestor conflicte au fost decapitați șefii Poliției ialomițene, iar mediatizarea excesivă a adus în atenție cele mai de amploare încăierări din ultimii ani din Slobozia. Anchetele s-au finalizat cu o serie de arestări pentru infractorii provenind din găști diferite. Ei bine, la aproape două luni de la arestare, sîntem în măsură să anunțăm eliberarea a trei dintre aceștia. Interesant este faptul că, deși în data de 20 octombrie 2009 Tribunalul Ialomița a respins cererea de eliberare condiționată a trei dintre condamnați, zilele precedente, Curtea de... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 16:41 (8941 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Iconăreasa»

De la indicatoare rutiere, la troițe pentru biserici

«Iconăreasa»

«Cînd eram mică, să fi avut vreo 4 ani, am văzut pe cer un om. Stătea acolo, deasupra, și se uita la mine. L-am arătat mamei, surorilor, dar nimeni nu-l vedea. Decît eu. Mereu m-am întrebat ce e cu omul ăla acolo... Acum știu!». Așa începe povestea unei femei care și-a descoperit, în urmă cu 10 ani, darul de a picta icoane și a reușit, săptămîna trecută, la 47 de ani, să verniseze prima sa expoziție. O reușită neverosimilă, într-o lume în care Dumnezeu a murit demult... Nu și mărturisitorii săi!

Expoziția cea mare din sala cea mică
Expoziția e discretă, ca și autoarea ei. În sala mică a Centrului Cultural «Ionel Perlea», departe de ochii oricărui ochi eventual interesat... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 13:34 (6558 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Sunt unul dintre cei 68% „nehotărâți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Primarul PSD Victor Moraru

«Sînt unul dintre cei 68% „nehotărîți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Candidatul indepedent Sorin Oprescu, aflat în caravană electorală în județele Călărași și Ialomița, a fost astăzi la Amara, la sediul Primariei. Aici a fost întîmpinat de primarul PSD Victor Moraru, care i-a arătat lui Sorin Oprescu ce a reușit să facă în mandatul său. Ziariștii, uimiți de faptul că un primar PSD îl primește cu brațele deschise pe Sorin Oprescu, contracandidatul lui Mircea Geoană, l-au întrebat pe primarul Victor Moraru cum explică această atitudine. «Domnul Oprescu este un prieten de-al meu foarte vechi. Cînd eram prieten cu Sorin, el nu avea de gînd să candideze la prezidențiale. Pe atunci eram foarte tineri. Eu nu sînt omul care să renunț la un prieten doar pentru că acesta... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:40 (9492 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, la Constanța

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, 31 octombrie, la Constanța, va fi organizat cel mai mare miting electoral de la debutul campaniei pentru alegerile prezidențiale. Evenimentul marchează, practic, debutul campaniei electorale a președintelui Traian Băsescu și beneficiază de pregătiri speciale. Potrivit primelor estimări, peste zece mii de susținători și activiști de partid din Constanța și județele limitrofe intenționează să participe la acest miting. Ialomița va desfășura la fața locului peste 1500 de demonstranți, membri de partid din cadrul organizațiilor locale și susținători declarați ai președintelui Băsescu. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a declarat că aceasta va fi prima desfășurare locală de forțe... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:01 (8538 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Doctorul Oprescu la Slobozia

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Joi, 29 octombrie, la orele 11,30, candidatul independent Sorin Oprescu a fost prezent la Slobozia, în cadrul unei campanii electorale de o zi în Ialomita și Călărași. La Slobozia, Sorin Oprescu s-a oprit la sediul Credit Bank, acolo unde l-au așteptat circa 50 de susținători și membri ai staff-ului de campanie din Ialomița. Discursul lui Sorin Oprescu, lung de peste 30 de minute, s-a axat în principal asupra motivațiilor ce l-au determinat să intre în cursa pentru alegerile prezidențiale. Singurul sfat adresat celor care îl reprezintă în Ialomița, în majoritatea lor tineri sub 25 de ani, a fost acela de a îndemna oamenii să vină la vot: «știu că oamenii sînt scîrbiți de politică și de politicieni... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 15:09 (7783 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Oligopol pe piața locală a lactatelor

Fermierii ialomițeni, obligați să-și vîndă laptele la sute de kilometri distanță

Oligopol pe piața locală a lactatelor

V-ați întrebat vreodată de ce smîntîna are prea multă apă? De ce iaurtul pe care îl cumpărați e plin de zer? De ce laptele e apos și n-are gust? Sau de ce gustul produselor lactate are un ușor iz de chimicale? Ei bine, pentru toate acestea răspunsul este extrem de simplu. Produsele lactate «proaspete» din Ialomița sînt fabricate din lapte adus de la mii de kilometri distanță, fapt ce prejudiciază calitatea acestora; asta în timp ce fermierii locali sînt obligați să-și caute piață de desfacere oriunde, numai la fabricile de procesare a laptelui din județ nu!

Ialomița crescătorilor de vaci
În Ialomița există o Asociație de Bovine în care figurează peste 2000 de crescători... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 07:32 (12808 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Noutăți în organizarea concursului de încadrare directă ca polițiști

Cei care doresc să se înscrie pe cele 63 de posturi de agent de poliție scoase la concurs de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, trebuie să știe că:
-există doar limită minimă de vîrstă ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 16:25
(4882 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Alături de Oameni... pentru Oameni»

Programul social «Alături de Oameni... pentru Oameni» a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întîmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 14:05
(3713 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, cinci persoane rănite

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 30 septembrie-2 octombrie 2016, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane. Primul dintre acestea s-a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 13:15
(3618 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 131500 de lei, 23 de permise reținute

În perioada 30 septembrie-2 octombrie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 11:35
(4644 vizualizări - 0 comentarii)


Armata angajează

Armata recrutează candidați pentru ocuparea a 2020 de posturi de soldat/gradat profesionist-seria de instruire 2017. Perioada de recrutare este 3 octombrie-25 noiembrie 2016. Soldații și gradații profesioniști ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 10:20
(5854 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Noi concursuri pentru încadrările din sursă externă

Începînd cu data de 3 octombrie 2016, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează noi concursuri pentru încadrarea în funcțiile de agent de poliție din sursă externă. Potrivit informațiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 19:20
(7699 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Acțiune umanitară la Centrul de Îngrijire Socială și Asistență Socială

Reprezentanții Protopopiatului Slobozia au marcat «Ziua Internațională a Persoanelor Vîrstnice», celebrată în fiecare an pe 1 octombrie, printr-o acțiune umanitar-filantropică desfășurată la Centrul de ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 16:50
(5037 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Mașini noi pentru Postul de Jandarmi Amara

Cu ocazia împlinirii a unui an de activitate, jandarmii din cadrul Postului de Jandarmi Amara au beneficiat de dotări noi. Deschisă la data de 24 septembrie 2015, unitatea a primit 2 autoturisme marca ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 15:15
(6423 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă dedicată Absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează în data de 20 octombrie 2016 o Bursă a Locurilor de Muncă destinată Absolvenților care și-au terminat studiile anul acesta. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 14:45
(5874 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Incendiu într-o gospodărie

Pompierii din cadrul Gărzii Slobozia au fost solicitați să intervină joi, 29 septembrie 2016, pentru a stinge incendiul care a cuprins locuința unui cetățean din comuna Bucu. Din primele informații se pare ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 14:40
(4871 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu incendiu


DSVSA Ialomița: A început vaccinarea antirabică a vulpilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță debutul celei de-a opta campanie de vaccinare antirabică a vulpilor, prin folosirea momelilor cu vaccin antirabic. Pe această ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 13:25
(3417 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Obligațiile angajatorilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița atrage atenția angajatorilor cu privire la obligativitatea declarării locurilor de muncă disponibile, în termen de 5 zile de la vacantare. În cazul ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 12:10
(2689 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prins în flagrant în timp ce încerca să spargă un magazin

În timp ce se aflau în exercitarea serviciului de patrulare, pe timp de noapte, polițiștii de Ordine Publică au surprins în flagrant un tînăr, de 24 de ani, în timp ce încerca să pătrundă într-o societate ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2016, 19:20
(6453 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 75000 de lei, 21 de permise reținute

În acest sfîrșit de săptămînă, 23-25 septembrie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2016, 16:20
(3845 vizualizări - 1 comentariu)


40 de zile de rugăciune neîntreruptă la Catedrala din Urziceni

Pe 24 septembrie 2016 s-au împlinit 3 ani de cînd o părticică din moaștele Sfîntului Nectarie a fost dăruită comunității de credincioși din Urziceni. Iar în fiecare an, înainte de ziua sa de prăznuire, ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2016, 14:40
(3538 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la carmangerii

În perioada 19-26 septembrie 2016, conform programului național de supraveghere, consilierii DSVSA Ialomița au verificat 5 unități tip carmangerie/măcelărie. În urma acestor acțiuni s-a confiscat dintr ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2016, 13:15
(5690 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Arestați pentru că au agresat un polițist

Un tată și fiii acestuia, domiciliați în comuna Sălcioara, au fost arestați preventiv după ce l-au bătut pe polițistul din localitate. Numiții Ștefan, Aurel și Ion Anghel au fost anchetați de procurorii ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2016, 21:10
(4952 vizualizări - 3 comentarii)


Thriller-ul românesc «Cîini» rulează la Slobozia

Duminică, 25 septembrie 2016, de la ora 19,00, cinefilii sînt invitați la film. La Casa Municipală de Cultură din Slobozia rulează thriller-ul românesc «Cîini». În regia lui Bogdan Mirică, pelicula a fost ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2016, 18:35
(2918 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Pentru săptămîna în curs, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din Ialomița 335 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea, în număr de 270, sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2016, 17:25
(4965 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractor, trimis după gratii

Polițiștii din Ialomița au reușit să identifice un bărbat, de 48 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării pedepsei cu închisoarea. El a fost reținut și încarcerat la Penitenciarul Slobozia. Inculpatul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2016, 16:10
(3277 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor

În ultimele 3 zile, polițiștii de la Rutieră și Ordine Publică, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, au organizat acțiuni pe raza județului, pentru creșterea climatului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 18:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Moldoveni

Un cablu electric neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Moldoveni. Evenimentul a fost anunțat la ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 16:15
(5134 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei bătăuși scandalagii, arestați

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «miercuri, 21.09.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 15:10
(4485 vizualizări - 0 comentarii)


Sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei din Slobozia

Printr-un comunicat de presă, Episcopia Sloboziei și Călărașilor anunță că duminică, 25 septembrie 2016, va avea loc sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2016, 12:10
(6711 vizualizări - 1 comentariu)


Donație pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Joi, 22 septembrie 2016, Organizația «Salvați Copiii» va dona Secției Neonatologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia 3 echipamente medicale performante, în valoare de aproape 29000 de euro ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 21:10
(4309 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii în acțiune, pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în perioada 16-18 septembrie a.c., la executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 19:15
(2704 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

O tînără de 16 ani și un bărbat de 46 de ani au fost victimele a două accidente rutiere. În timp ce mergea pe marginea șoselei, în comuna Gura Ialomiței, tînăra de 16 ani a fost lovită de mașina condusă ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 17:25
(2727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permise de conducere

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 49 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducînd fără a avea permise de conducere. Documentele le-au fost suspendate, ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 16:05
(2989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente într-o singură zi

Luni, 12 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de Slobozia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări a reieșit ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:25
(5898 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...