Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru, prim-vicepreședinte al PD-L Ialomița

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru este un neînțeles. A venit din PNL, via PLD, a fluierat în biserica partidului făcînd-o pe Maria Petre gloabă, a coordonat cîteva dintre campaniile partidului fără ca experiența sau rezultatele obținute să-l propulseze undeva... Și continuă de ani buni să dețină o funcție de prim-vicepreședinte al PD-L, funcție mai degrabă onorifică. Un profil politic interesant, numai bun de semnalat într-o campanie în care liderașii filialelor se bat pe burți cu procentele inexistente ale organizațiilor ori cu pronosticuri fantasmagorice despre cîștigarea detașată a alegerilor în Ialomița. Așa că, bucurați-vă! Acesta este primul interviu politic în care politicianul ales are tot atît de mult de... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:02 (15452 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

Președintele României, Traian Băsescu

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

-Domnule Președinte, în primul rînd aș dori să vă întreb de ce candidați pentru un nou mandat?
-Pentru că vreau mai mult pentru români. Pentru că îmi doresc ca românii să se bucure de viață și să mai scape de griji, într-o țară de care să fie mîndri. Asta nu se poate face decît dacă vom clădi un stat modern. Un stat care să-i slujească pe toți românii, nu doar o pătură subțire de privilegiați. Multe lucruri s-au schimbat în bine în ultimii cinci ani, dar nu e de ajuns. Să nu fi candidat ar fi însemnat să abandonez proiectul României moderne. Mă uit la contracandidații mei și, cu regret o spun, am văzut că nu se gîndesc la viitor și au prea puține proiecte. Unii dintre ei nu... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:00 (6740 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

Consiliul Județean Ialomița a majorat capitalul social al SC Drumuri și Poduri

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

În data de 30 octombrie 2009, Consiliul Județean Ialomița a decis, în cadrul unei ședințe ordinare, majorarea cu 800 mii de lei a capitalului social la SC Drumuri și Poduri SA, societate al cărei acționar majoritar este instituția publică mai sus menționată. Majorarea de capital a fost operată «în numele și în interesul public al județului» și confirmă, pentru prima dată de la înființarea societății, interesul administrației județene pentru susținerea unei firme de care ar putea depinde, în viitorul apropiat, întreaga infrastructură rutieră județeană. Majorarea de capital se face prin emiterea unui număr de 320000 de acțiuni în valoare de 2,5 lei, fapt care va duce, implicit, la majorarea numărului... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:57 (12923 vizualizări - 0 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Adriana, fata morgana

Adriana a apărut la orizontul redacției din neantul Licelui Pedagogic din Slobozia, unde-și îngroapă de trei ani tinerețea învățînd cum să-i învețe pe alții. Dar pasiunea ei secretă rămîne aceea de a poza. «Aș putea face asta ore în șir pentru că am descoperit că aparatul de fotografiat mă iubește!» ne-a declarat ea într-un moment de sinceritate, în pauza dintre două blitz-uri. Și, după cum vedeți, are mare dreptate. În rest, Adriana s-a dovedit a fi o fată tăcută și discretă. Nu se laudă cu dimensiunile ei aproape perfecte (58-60-89), nu face caz din faptul ca are picioarele mai lungi decît ale Roxanei Ciuhulescu și, mai ales, nu se grăbește să intre în lumea înșelătoare a modellingului. Așa... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:55 (46352 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Marți, 3 noiembrie 2009, noul inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean a convocat media locală la o conferință de presă, în vederea propriei prezentări. După o trecere în revistă a CV-ului personal, Viorel Ștefu, noul șef al IPJ, a adus în discuție planurile de acțiune pe care speră să le implementeze în Ialomița. Date fiind ultimele speculații ale presei și nu numai cu privire la managementul deficitar implementat în instituția județeană, Ștefu a dat asigurări cu privire la schimbările privind linia de disciplină a subordonaților săi. «Am avut o medie de 60-70 de sancțiuni aplicate anual polițiștilor din Buzău, sper însă să nu fie cazul și în Ialomița» a declarat, printre altele,... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 15:58 (11002 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Parlamentar cu bisturiu-n mînă

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Începînd de săptămîna precedentă, senatorul Tudor Panțuru și-a reluat activitatea de medic chirurg în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În acest sens, Panțuru a obținut o derogare a comisiei juridice din cadrul Senatului pentru a profesa în unitatea sanitară. Pentru ca activitatea din Parlament să nu-i fie perturbată, doctorul efectuează gărzi cu preponderență în zilele de final ale fiecărei săptămîni, timp în care este «liber» de la Senat.
Deficitul de medici din cadrul Spitalului Județean a fost redus cel puțin pe una dintre Secții. De curînd, doctorul chirurg Tudor Panțuru și-a reluat activitatea, prin asumarea unor gărzi. Astfel, schema de cinci medici chirurgi ai Secției... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 17:28 (6789 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cînd Slobozia nu doarme

Absolut Halloween party la Hambar (slideshow)

... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 11:32 (5614 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a emis lista posturilor vacante pentru funcțiile de conducere din cadrul Parchetelor Județene, dar și a Judecătoriilor din toată țara. De asemenea, reprezentanții Institutului Național al Magistraturii au stabilit drept sesiune de desfășurare a examinărilor perioada 2 octombrie-15 decembrie 2009. Ialomița a intrat în rîndul județeleor fără conducere a instituțiilor de justiție cu două funcții, respectiv cea de prim procuror în cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița dar și cea de președinte al Tribunalului Ialomița. Participanții însă «se calcă pe bătături» și sînt de trei ori mai mulți decît pot susține cele două rîvnite funcții.

... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2009, 17:12 (14123 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

45 de furturi în 10 luni!

Record absolut la infracțiuni pentru un minor

45 de furturi în 10 luni!

Un copil în vîrstă de doar 15 ani a reușit un record absolut în săvîrșirea de infracțiuni. Scriptele Poliției ialomițene rețin pe numele minorului săvîrșirea a nu mai puțin de 45 de infracțiuni doar de la începutul anului 2009. Întrucît vîrsta copilului este mult prea fragedă, anchetatorii au refuzat să dea publicității amănunte legate de indentitatea acestuia...

Infractor de meserie
45 de dosare penale. Furturi de autoturisme, furturi din autoturisme, de biciclete dar și din magazine. Așa sună, pe scurt, cazierul judiciar al unui copil din zona Urziceni. Minorul este un client mai vechi al polițiștilor, copilul săvîrșind multiple infracțiuni atît în anii precedenți... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2009, 16:13 (9496 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infractorii din Bora, din nou liberi

Justiția e oarbă de-a binelea!

Infractorii din Bora, din nou liberi

Vă mai amintiți despre răsunătoarele scandaluri petrecute în urmă cu cîteva luni în cartierul slobozean Bora? Desigur că vă amintiți, căci în urma acestor conflicte au fost decapitați șefii Poliției ialomițene, iar mediatizarea excesivă a adus în atenție cele mai de amploare încăierări din ultimii ani din Slobozia. Anchetele s-au finalizat cu o serie de arestări pentru infractorii provenind din găști diferite. Ei bine, la aproape două luni de la arestare, sîntem în măsură să anunțăm eliberarea a trei dintre aceștia. Interesant este faptul că, deși în data de 20 octombrie 2009 Tribunalul Ialomița a respins cererea de eliberare condiționată a trei dintre condamnați, zilele precedente, Curtea de... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 16:41 (8944 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Iconăreasa»

De la indicatoare rutiere, la troițe pentru biserici

«Iconăreasa»

«Cînd eram mică, să fi avut vreo 4 ani, am văzut pe cer un om. Stătea acolo, deasupra, și se uita la mine. L-am arătat mamei, surorilor, dar nimeni nu-l vedea. Decît eu. Mereu m-am întrebat ce e cu omul ăla acolo... Acum știu!». Așa începe povestea unei femei care și-a descoperit, în urmă cu 10 ani, darul de a picta icoane și a reușit, săptămîna trecută, la 47 de ani, să verniseze prima sa expoziție. O reușită neverosimilă, într-o lume în care Dumnezeu a murit demult... Nu și mărturisitorii săi!

Expoziția cea mare din sala cea mică
Expoziția e discretă, ca și autoarea ei. În sala mică a Centrului Cultural «Ionel Perlea», departe de ochii oricărui ochi eventual interesat... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 13:34 (6568 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt unul dintre cei 68% „nehotărâți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Primarul PSD Victor Moraru

«Sînt unul dintre cei 68% „nehotărîți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Candidatul indepedent Sorin Oprescu, aflat în caravană electorală în județele Călărași și Ialomița, a fost astăzi la Amara, la sediul Primariei. Aici a fost întîmpinat de primarul PSD Victor Moraru, care i-a arătat lui Sorin Oprescu ce a reușit să facă în mandatul său. Ziariștii, uimiți de faptul că un primar PSD îl primește cu brațele deschise pe Sorin Oprescu, contracandidatul lui Mircea Geoană, l-au întrebat pe primarul Victor Moraru cum explică această atitudine. «Domnul Oprescu este un prieten de-al meu foarte vechi. Cînd eram prieten cu Sorin, el nu avea de gînd să candideze la prezidențiale. Pe atunci eram foarte tineri. Eu nu sînt omul care să renunț la un prieten doar pentru că acesta... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:40 (9493 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, la Constanța

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, 31 octombrie, la Constanța, va fi organizat cel mai mare miting electoral de la debutul campaniei pentru alegerile prezidențiale. Evenimentul marchează, practic, debutul campaniei electorale a președintelui Traian Băsescu și beneficiază de pregătiri speciale. Potrivit primelor estimări, peste zece mii de susținători și activiști de partid din Constanța și județele limitrofe intenționează să participe la acest miting. Ialomița va desfășura la fața locului peste 1500 de demonstranți, membri de partid din cadrul organizațiilor locale și susținători declarați ai președintelui Băsescu. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a declarat că aceasta va fi prima desfășurare locală de forțe... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:01 (8539 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Doctorul Oprescu la Slobozia

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Joi, 29 octombrie, la orele 11,30, candidatul independent Sorin Oprescu a fost prezent la Slobozia, în cadrul unei campanii electorale de o zi în Ialomita și Călărași. La Slobozia, Sorin Oprescu s-a oprit la sediul Credit Bank, acolo unde l-au așteptat circa 50 de susținători și membri ai staff-ului de campanie din Ialomița. Discursul lui Sorin Oprescu, lung de peste 30 de minute, s-a axat în principal asupra motivațiilor ce l-au determinat să intre în cursa pentru alegerile prezidențiale. Singurul sfat adresat celor care îl reprezintă în Ialomița, în majoritatea lor tineri sub 25 de ani, a fost acela de a îndemna oamenii să vină la vot: «știu că oamenii sînt scîrbiți de politică și de politicieni... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 15:09 (7788 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oligopol pe piața locală a lactatelor

Fermierii ialomițeni, obligați să-și vîndă laptele la sute de kilometri distanță

Oligopol pe piața locală a lactatelor

V-ați întrebat vreodată de ce smîntîna are prea multă apă? De ce iaurtul pe care îl cumpărați e plin de zer? De ce laptele e apos și n-are gust? Sau de ce gustul produselor lactate are un ușor iz de chimicale? Ei bine, pentru toate acestea răspunsul este extrem de simplu. Produsele lactate «proaspete» din Ialomița sînt fabricate din lapte adus de la mii de kilometri distanță, fapt ce prejudiciază calitatea acestora; asta în timp ce fermierii locali sînt obligați să-și caute piață de desfacere oriunde, numai la fabricile de procesare a laptelui din județ nu!

Ialomița crescătorilor de vaci
În Ialomița există o Asociație de Bovine în care figurează peste 2000 de crescători... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 07:32 (12811 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Conflictul dintre taximetrişti şi administraţia slobozeană nu s-a stins. Mai mult, războiul e de neoprit şi a ajuns în Instanţă. La începutul acestei săptîmîni, dosarul licenţelor de taxi aprobate ilegal de autorităţile locale a ajuns şi pe masa procurorilor. După numeroase conflicte publice, proteste în stradă şi amînări, reprezentanţii Primăriei Slobozia nu au putut rezolva încurcătura creată cu taximetriştii din oraş, iar aceştia din urmă s-au văzut nevoiţi să se ţină de cuvînt şi, aşa cum au ameninţat, au acţionat instituţia în judecată. Ca să-şi facă dreptate deplină, taximetriştii au redactat o plîngere penală, ce a luat drumul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia... Un tamtam de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2009, 16:25 (7654 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

David Șolcănea, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

David Șolcănea, fotbal, CSS Slobozia

Puștiul cu prenume de superstar britanic s-a născut în 1995 și este unul dintre cei mai promițători fotbaliști din generația lui. «Îl pregătesc de trei ani și pot spune că are calitățile necesare pentru a se impune și mai tîrziu ca titular. Este ambițios, arțăgos și are o tehnică deosebită» ne spune profesorul Mihai Basarab. David este mijlocaș și, foarte important, lovește mingea foarte bine cu ambele picioare, lucru rar în fotbalul romînesc. Dacă nu-și va neglija talentul și va avea o viață sportivă echilibrată, vom mai scrie de el, la alt nivel și peste cîțiva ani. Pentru că, evident, David își dorește să ajungă titular la Unirea Urziceni. Pentru început, de încălzire...... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:28 (14018 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

ACS Berceni-Unirea Slobozia 2-1

Crețu a pus Unirea pe bigudiuri

«Noi sîntem vinovați, tată! Am avut de băgat și n-am băgat-o!» declarație pitorească a unuia dintre susținătorii din anturajul Unirii care spune totul despre lejeritatea cu care s-au tratat ocaziile de gol, nu numai în meciul cu ilfovenii, ci pe tot parcursul acestui campionat. Ca să umplem paharul, vineri, în meciul cu Berceni, una dintre contracandidatele la promovare, am tratat superficial o fază de apărare, desfășurată la spartul tîrgului ('82). Și astfel Crețu, atacantul gazdelor, a pus părul pe moațe unei apărări care, deși superioară numeric, a reacționat greoi, lăsîndu-l singur cu Alex Răuță. A fost faza golului doi al bercenarilor, decisivă în configurarea rezultatului final. Fază tipică... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:26 (7786 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Dezastru pe semicerc

CSM București-CSM Slobozia 41-20

Dezastru pe semicerc

«Și ce, am pierdut un meci!», «Nu știu să se apere, m-am săturat!»- exclamații de descărcare nervoasă ale Mihaelei Stănciulescu și Andreei Nica, edificatoare pentru 48 de ore de foc din care echipa de handbal a CSM Slobozia a obținut 3 puncte... Apă de ploaie! După înfrîngerea cu CSM Ploiești, 22-26, venită în ciuda unei atmosfere incendiare în tribune, cum rar a văzut handbalul slobozean, fetele lui Marian Simion au mers la București, cu speranțe minime de reușită. Larghețea ratărilor și replierile tardive în faza a doua au fost carențe evidente care le-au permis bucureștencelor, conduse din teren de experimentata Alina Dobrin, să intre la pauză cu un avantaj concludent (17-9). Intermezzo-ul... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:25 (8944 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Pandurii Tîrgu Jiu-Unirea Urziceni 0-0

Muică, se-ncurcară în Gorj!

Sîmbătă, 24 ocotmbrie, în orașul lui Brîncuși, a poposit o echipă a Urziceniului obosită de experiența britanică și suprasaturată de laude. Călăii scoțienilor s-au dovedit însă neputincioși în fața urzelii născocite de Cîrțu, cel care a experimentat încă o dată cu succes autobaza plantînd trei mijlocași cu rol demolator în fața apărării. Gorjenii s-au lăsat dominați, încercînd să surprindă pe contraatac, așa cum s-a întîmplat în minutul 29 cînd Dedu a tras puțin pe lîngă poarta lui Tudor. În rest, atacuri sterile ale Unirii, trasoarele ialomițenilor lovindu-se de zidul oltenesc sau trecînd departe de țintă. Campionii nu au avut de partea lor nicio șansă, Chibulcutean fiind foarte exact în apărare... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:24 (7266 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Joi, 21 ianuarie 2021, militarii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au intervenit pentru căutarea unui bărbat despre care există informații că, în data de 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 19:05
(2795 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprins la volanul unei mașini cu numere provizorii expirate

Polițiștii din Țăndărei au depistat în trafic miercuri, 20 ianuarie 2021, pe DN2A,  în orașul Țăndărei, un bărbat în vârstă de 41 ani din localitatea Platonești, în timp ce conducea un autoturism cu ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 18:55
(5687 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 21 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7420, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 15:20
(1714 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 20 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7406, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 15:40
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

În dimineața zilei de miercuri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 3,20, la o casă din Lăcusteni a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 11:15
(5096 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 19 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7385, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 15:35
(5039 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Luni, 18 ianuarie 2021, în jurul orelor 23,20, la o casă din Fetești a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 12:30
(2625 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au acționat, pe raza întregului județ, pentru combaterea și sancționarea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:45
(1514 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, precum și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:40
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2149 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1319 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3056 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3859 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5751 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2101 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5283 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2465 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3755 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4330 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4268 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4243 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2859 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2007 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3322 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2453 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2390 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...