Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru, prim-vicepreședinte al PD-L Ialomița

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru este un neînțeles. A venit din PNL, via PLD, a fluierat în biserica partidului făcînd-o pe Maria Petre gloabă, a coordonat cîteva dintre campaniile partidului fără ca experiența sau rezultatele obținute să-l propulseze undeva... Și continuă de ani buni să dețină o funcție de prim-vicepreședinte al PD-L, funcție mai degrabă onorifică. Un profil politic interesant, numai bun de semnalat într-o campanie în care liderașii filialelor se bat pe burți cu procentele inexistente ale organizațiilor ori cu pronosticuri fantasmagorice despre cîștigarea detașată a alegerilor în Ialomița. Așa că, bucurați-vă! Acesta este primul interviu politic în care politicianul ales are tot atît de mult de... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:02 (15452 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

Președintele României, Traian Băsescu

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

-Domnule Președinte, în primul rînd aș dori să vă întreb de ce candidați pentru un nou mandat?
-Pentru că vreau mai mult pentru români. Pentru că îmi doresc ca românii să se bucure de viață și să mai scape de griji, într-o țară de care să fie mîndri. Asta nu se poate face decît dacă vom clădi un stat modern. Un stat care să-i slujească pe toți românii, nu doar o pătură subțire de privilegiați. Multe lucruri s-au schimbat în bine în ultimii cinci ani, dar nu e de ajuns. Să nu fi candidat ar fi însemnat să abandonez proiectul României moderne. Mă uit la contracandidații mei și, cu regret o spun, am văzut că nu se gîndesc la viitor și au prea puține proiecte. Unii dintre ei nu... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:00 (6740 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

Consiliul Județean Ialomița a majorat capitalul social al SC Drumuri și Poduri

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

În data de 30 octombrie 2009, Consiliul Județean Ialomița a decis, în cadrul unei ședințe ordinare, majorarea cu 800 mii de lei a capitalului social la SC Drumuri și Poduri SA, societate al cărei acționar majoritar este instituția publică mai sus menționată. Majorarea de capital a fost operată «în numele și în interesul public al județului» și confirmă, pentru prima dată de la înființarea societății, interesul administrației județene pentru susținerea unei firme de care ar putea depinde, în viitorul apropiat, întreaga infrastructură rutieră județeană. Majorarea de capital se face prin emiterea unui număr de 320000 de acțiuni în valoare de 2,5 lei, fapt care va duce, implicit, la majorarea numărului... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:57 (12923 vizualizări - 0 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Adriana, fata morgana

Adriana a apărut la orizontul redacției din neantul Licelui Pedagogic din Slobozia, unde-și îngroapă de trei ani tinerețea învățînd cum să-i învețe pe alții. Dar pasiunea ei secretă rămîne aceea de a poza. «Aș putea face asta ore în șir pentru că am descoperit că aparatul de fotografiat mă iubește!» ne-a declarat ea într-un moment de sinceritate, în pauza dintre două blitz-uri. Și, după cum vedeți, are mare dreptate. În rest, Adriana s-a dovedit a fi o fată tăcută și discretă. Nu se laudă cu dimensiunile ei aproape perfecte (58-60-89), nu face caz din faptul ca are picioarele mai lungi decît ale Roxanei Ciuhulescu și, mai ales, nu se grăbește să intre în lumea înșelătoare a modellingului. Așa... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:55 (46351 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Marți, 3 noiembrie 2009, noul inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean a convocat media locală la o conferință de presă, în vederea propriei prezentări. După o trecere în revistă a CV-ului personal, Viorel Ștefu, noul șef al IPJ, a adus în discuție planurile de acțiune pe care speră să le implementeze în Ialomița. Date fiind ultimele speculații ale presei și nu numai cu privire la managementul deficitar implementat în instituția județeană, Ștefu a dat asigurări cu privire la schimbările privind linia de disciplină a subordonaților săi. «Am avut o medie de 60-70 de sancțiuni aplicate anual polițiștilor din Buzău, sper însă să nu fie cazul și în Ialomița» a declarat, printre altele,... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 15:58 (11001 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Parlamentar cu bisturiu-n mînă

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Începînd de săptămîna precedentă, senatorul Tudor Panțuru și-a reluat activitatea de medic chirurg în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În acest sens, Panțuru a obținut o derogare a comisiei juridice din cadrul Senatului pentru a profesa în unitatea sanitară. Pentru ca activitatea din Parlament să nu-i fie perturbată, doctorul efectuează gărzi cu preponderență în zilele de final ale fiecărei săptămîni, timp în care este «liber» de la Senat.
Deficitul de medici din cadrul Spitalului Județean a fost redus cel puțin pe una dintre Secții. De curînd, doctorul chirurg Tudor Panțuru și-a reluat activitatea, prin asumarea unor gărzi. Astfel, schema de cinci medici chirurgi ai Secției... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 17:28 (6789 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cînd Slobozia nu doarme

Absolut Halloween party la Hambar (slideshow)

... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 11:32 (5614 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a emis lista posturilor vacante pentru funcțiile de conducere din cadrul Parchetelor Județene, dar și a Judecătoriilor din toată țara. De asemenea, reprezentanții Institutului Național al Magistraturii au stabilit drept sesiune de desfășurare a examinărilor perioada 2 octombrie-15 decembrie 2009. Ialomița a intrat în rîndul județeleor fără conducere a instituțiilor de justiție cu două funcții, respectiv cea de prim procuror în cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița dar și cea de președinte al Tribunalului Ialomița. Participanții însă «se calcă pe bătături» și sînt de trei ori mai mulți decît pot susține cele două rîvnite funcții.

... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2009, 17:12 (14123 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

45 de furturi în 10 luni!

Record absolut la infracțiuni pentru un minor

45 de furturi în 10 luni!

Un copil în vîrstă de doar 15 ani a reușit un record absolut în săvîrșirea de infracțiuni. Scriptele Poliției ialomițene rețin pe numele minorului săvîrșirea a nu mai puțin de 45 de infracțiuni doar de la începutul anului 2009. Întrucît vîrsta copilului este mult prea fragedă, anchetatorii au refuzat să dea publicității amănunte legate de indentitatea acestuia...

Infractor de meserie
45 de dosare penale. Furturi de autoturisme, furturi din autoturisme, de biciclete dar și din magazine. Așa sună, pe scurt, cazierul judiciar al unui copil din zona Urziceni. Minorul este un client mai vechi al polițiștilor, copilul săvîrșind multiple infracțiuni atît în anii precedenți... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2009, 16:13 (9496 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infractorii din Bora, din nou liberi

Justiția e oarbă de-a binelea!

Infractorii din Bora, din nou liberi

Vă mai amintiți despre răsunătoarele scandaluri petrecute în urmă cu cîteva luni în cartierul slobozean Bora? Desigur că vă amintiți, căci în urma acestor conflicte au fost decapitați șefii Poliției ialomițene, iar mediatizarea excesivă a adus în atenție cele mai de amploare încăierări din ultimii ani din Slobozia. Anchetele s-au finalizat cu o serie de arestări pentru infractorii provenind din găști diferite. Ei bine, la aproape două luni de la arestare, sîntem în măsură să anunțăm eliberarea a trei dintre aceștia. Interesant este faptul că, deși în data de 20 octombrie 2009 Tribunalul Ialomița a respins cererea de eliberare condiționată a trei dintre condamnați, zilele precedente, Curtea de... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 16:41 (8944 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Iconăreasa»

De la indicatoare rutiere, la troițe pentru biserici

«Iconăreasa»

«Cînd eram mică, să fi avut vreo 4 ani, am văzut pe cer un om. Stătea acolo, deasupra, și se uita la mine. L-am arătat mamei, surorilor, dar nimeni nu-l vedea. Decît eu. Mereu m-am întrebat ce e cu omul ăla acolo... Acum știu!». Așa începe povestea unei femei care și-a descoperit, în urmă cu 10 ani, darul de a picta icoane și a reușit, săptămîna trecută, la 47 de ani, să verniseze prima sa expoziție. O reușită neverosimilă, într-o lume în care Dumnezeu a murit demult... Nu și mărturisitorii săi!

Expoziția cea mare din sala cea mică
Expoziția e discretă, ca și autoarea ei. În sala mică a Centrului Cultural «Ionel Perlea», departe de ochii oricărui ochi eventual interesat... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 13:34 (6567 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt unul dintre cei 68% „nehotărâți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Primarul PSD Victor Moraru

«Sînt unul dintre cei 68% „nehotărîți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Candidatul indepedent Sorin Oprescu, aflat în caravană electorală în județele Călărași și Ialomița, a fost astăzi la Amara, la sediul Primariei. Aici a fost întîmpinat de primarul PSD Victor Moraru, care i-a arătat lui Sorin Oprescu ce a reușit să facă în mandatul său. Ziariștii, uimiți de faptul că un primar PSD îl primește cu brațele deschise pe Sorin Oprescu, contracandidatul lui Mircea Geoană, l-au întrebat pe primarul Victor Moraru cum explică această atitudine. «Domnul Oprescu este un prieten de-al meu foarte vechi. Cînd eram prieten cu Sorin, el nu avea de gînd să candideze la prezidențiale. Pe atunci eram foarte tineri. Eu nu sînt omul care să renunț la un prieten doar pentru că acesta... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:40 (9493 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, la Constanța

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, 31 octombrie, la Constanța, va fi organizat cel mai mare miting electoral de la debutul campaniei pentru alegerile prezidențiale. Evenimentul marchează, practic, debutul campaniei electorale a președintelui Traian Băsescu și beneficiază de pregătiri speciale. Potrivit primelor estimări, peste zece mii de susținători și activiști de partid din Constanța și județele limitrofe intenționează să participe la acest miting. Ialomița va desfășura la fața locului peste 1500 de demonstranți, membri de partid din cadrul organizațiilor locale și susținători declarați ai președintelui Băsescu. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a declarat că aceasta va fi prima desfășurare locală de forțe... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:01 (8539 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Doctorul Oprescu la Slobozia

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Joi, 29 octombrie, la orele 11,30, candidatul independent Sorin Oprescu a fost prezent la Slobozia, în cadrul unei campanii electorale de o zi în Ialomita și Călărași. La Slobozia, Sorin Oprescu s-a oprit la sediul Credit Bank, acolo unde l-au așteptat circa 50 de susținători și membri ai staff-ului de campanie din Ialomița. Discursul lui Sorin Oprescu, lung de peste 30 de minute, s-a axat în principal asupra motivațiilor ce l-au determinat să intre în cursa pentru alegerile prezidențiale. Singurul sfat adresat celor care îl reprezintă în Ialomița, în majoritatea lor tineri sub 25 de ani, a fost acela de a îndemna oamenii să vină la vot: «știu că oamenii sînt scîrbiți de politică și de politicieni... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 15:09 (7788 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oligopol pe piața locală a lactatelor

Fermierii ialomițeni, obligați să-și vîndă laptele la sute de kilometri distanță

Oligopol pe piața locală a lactatelor

V-ați întrebat vreodată de ce smîntîna are prea multă apă? De ce iaurtul pe care îl cumpărați e plin de zer? De ce laptele e apos și n-are gust? Sau de ce gustul produselor lactate are un ușor iz de chimicale? Ei bine, pentru toate acestea răspunsul este extrem de simplu. Produsele lactate «proaspete» din Ialomița sînt fabricate din lapte adus de la mii de kilometri distanță, fapt ce prejudiciază calitatea acestora; asta în timp ce fermierii locali sînt obligați să-și caute piață de desfacere oriunde, numai la fabricile de procesare a laptelui din județ nu!

Ialomița crescătorilor de vaci
În Ialomița există o Asociație de Bovine în care figurează peste 2000 de crescători... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 07:32 (12811 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Conflictul dintre taximetrişti şi administraţia slobozeană nu s-a stins. Mai mult, războiul e de neoprit şi a ajuns în Instanţă. La începutul acestei săptîmîni, dosarul licenţelor de taxi aprobate ilegal de autorităţile locale a ajuns şi pe masa procurorilor. După numeroase conflicte publice, proteste în stradă şi amînări, reprezentanţii Primăriei Slobozia nu au putut rezolva încurcătura creată cu taximetriştii din oraş, iar aceştia din urmă s-au văzut nevoiţi să se ţină de cuvînt şi, aşa cum au ameninţat, au acţionat instituţia în judecată. Ca să-şi facă dreptate deplină, taximetriştii au redactat o plîngere penală, ce a luat drumul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia... Un tamtam de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2009, 16:25 (7654 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

David Șolcănea, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

David Șolcănea, fotbal, CSS Slobozia

Puștiul cu prenume de superstar britanic s-a născut în 1995 și este unul dintre cei mai promițători fotbaliști din generația lui. «Îl pregătesc de trei ani și pot spune că are calitățile necesare pentru a se impune și mai tîrziu ca titular. Este ambițios, arțăgos și are o tehnică deosebită» ne spune profesorul Mihai Basarab. David este mijlocaș și, foarte important, lovește mingea foarte bine cu ambele picioare, lucru rar în fotbalul romînesc. Dacă nu-și va neglija talentul și va avea o viață sportivă echilibrată, vom mai scrie de el, la alt nivel și peste cîțiva ani. Pentru că, evident, David își dorește să ajungă titular la Unirea Urziceni. Pentru început, de încălzire...... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:28 (14011 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

ACS Berceni-Unirea Slobozia 2-1

Crețu a pus Unirea pe bigudiuri

«Noi sîntem vinovați, tată! Am avut de băgat și n-am băgat-o!» declarație pitorească a unuia dintre susținătorii din anturajul Unirii care spune totul despre lejeritatea cu care s-au tratat ocaziile de gol, nu numai în meciul cu ilfovenii, ci pe tot parcursul acestui campionat. Ca să umplem paharul, vineri, în meciul cu Berceni, una dintre contracandidatele la promovare, am tratat superficial o fază de apărare, desfășurată la spartul tîrgului ('82). Și astfel Crețu, atacantul gazdelor, a pus părul pe moațe unei apărări care, deși superioară numeric, a reacționat greoi, lăsîndu-l singur cu Alex Răuță. A fost faza golului doi al bercenarilor, decisivă în configurarea rezultatului final. Fază tipică... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:26 (7786 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Dezastru pe semicerc

CSM București-CSM Slobozia 41-20

Dezastru pe semicerc

«Și ce, am pierdut un meci!», «Nu știu să se apere, m-am săturat!»- exclamații de descărcare nervoasă ale Mihaelei Stănciulescu și Andreei Nica, edificatoare pentru 48 de ore de foc din care echipa de handbal a CSM Slobozia a obținut 3 puncte... Apă de ploaie! După înfrîngerea cu CSM Ploiești, 22-26, venită în ciuda unei atmosfere incendiare în tribune, cum rar a văzut handbalul slobozean, fetele lui Marian Simion au mers la București, cu speranțe minime de reușită. Larghețea ratărilor și replierile tardive în faza a doua au fost carențe evidente care le-au permis bucureștencelor, conduse din teren de experimentata Alina Dobrin, să intre la pauză cu un avantaj concludent (17-9). Intermezzo-ul... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:25 (8944 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Pandurii Tîrgu Jiu-Unirea Urziceni 0-0

Muică, se-ncurcară în Gorj!

Sîmbătă, 24 ocotmbrie, în orașul lui Brîncuși, a poposit o echipă a Urziceniului obosită de experiența britanică și suprasaturată de laude. Călăii scoțienilor s-au dovedit însă neputincioși în fața urzelii născocite de Cîrțu, cel care a experimentat încă o dată cu succes autobaza plantînd trei mijlocași cu rol demolator în fața apărării. Gorjenii s-au lăsat dominați, încercînd să surprindă pe contraatac, așa cum s-a întîmplat în minutul 29 cînd Dedu a tras puțin pe lîngă poarta lui Tudor. În rest, atacuri sterile ale Unirii, trasoarele ialomițenilor lovindu-se de zidul oltenesc sau trecînd departe de țintă. Campionii nu au avut de partea lor nicio șansă, Chibulcutean fiind foarte exact în apărare... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:24 (7266 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Caravana «Fii pregătit!»

Sâmbătă, 29 septembrie a.c., între orele 10,00-17,00, va ajunge în orașul Slobozia caravana SMURD «Fii pregătit!». Aceasta va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii și are ca scop instruirea ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2018, 18:15
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în loc. Cosâmbești, jud. Ialomița
angajează
ȘOFERI AUTOCAMION
Cerințe:
-studii medii
-permis de conducere categoria B și C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități:
-participă la operațiunile de încărcare
și descarcăre a autovehiculului
Beneficii:
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune
atât la sediul din Cosâmbești
cât și pe următoarea adresă de
email: [email protected]
Relații se pot obține și
la telefon 0749/082.231

28 Septembrie 2018, 13:05


Urziceni: S-a înecat la pescuit

Marți, 25 septembrie 2018, în jurul orelor 14,00, un apel primit la Dispeceratul ISU Ialomița semnala prezența a doi bărbați în zona unei amenajări hidrotehnice din beton, aflată pe râul Ialomița, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 12:05
(5901 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni înecat


Cosâmbești: Prins cu aproape 100 kg de pește în portbagaj

Polițiștii ialomițeni acționează periodic în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal. Astfel, a fost depistat, pe raza localității Cosâmbești ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:45
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente în Ialomița: Două persoane decedate, patru rănite

În cursul zilei de marți, 25 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere. Primul eveniment s-a produs în jurul orelor 16,00, în apropiere de comuna Sinești și s-a soldat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:15
(5640 vizualizări - 0 comentarii)


Deținătorii de câini periculoși, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada septembrie-decembrie 2018, polițiștii ialomițeni desfășoară acțiuni de prevenire a oricăror incidente în care sunt implicați câinii periculoși sau agresivi și de verificare a modului de respectare ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:05
(5338 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Țăndărei

Joi, 27 septembrie 2018, de la orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează în orașul Țăndărei un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 10:45
(5305 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 19 octombrie 2018, orele 9,00, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți». Evenimentul se va desfășura la Slobozia, în ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2018, 20:20
(5424 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Și-a pierdut viața strivit de un utilaj

Un bărbat de 37 de ani din comuna ialomițeană Adâncata și-a pierdut viața marți, 25 septembrie 2018, în urma unui accident de muncă petrecut pe raza județului Bistrița Năsăud. Bărbatul lucra la amenajarea ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2018, 18:30
(6164 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Atenție la înșelăciuni!»

În perioada septembrie-octombrie 2018, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a infracțiunilor de înșelăciune «Atenție ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:25
(4890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 240000 de lei, 30 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, în perioada 21-23 septembrie, la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, la acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au fost angrenați în 26 de ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:20
(4926 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale Slobozia

Luni, 1 octombrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:20
(5599 vizualizări - 0 comentarii)


A treia ediție a campaniei «Educația-prioritate a Bisericii», derulată în parohiile Protopopiatului Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în parohiile din Protopopiatul Urziceni a fost derulată cea de-a treia ediție a proiectului social-filantropic «Educația-prioritate a Bisericii», în ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:05
(6994 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Recoltei 2018», la Slobozia

Primăria Municipiului Slobozia vă invită la Sărbătoarea Recoltei, în perioada 29-30 septembrie 2018. La «Zilele Recoltei 2018», roadele pământului vor fi etalate pe tarabe de către cei mai gospodari producători ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 17:55
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


«Centenarul Filmului Românesc», la Slobozia

Municipiul Slobozia intră pe harta celor o sută de orașe din țară care găzduiesc «Centenarul Filmului Românesc», un proiect de anvergură națională inițiat de Agerpres. Sâmbătă, 29 septembrie 2018, la Casa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 12:40
(2917 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Locuri de muncă în agricultură-Spania, campania 2019

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 950 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea căpșunilor ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 11:10
(3139 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Polițiștii ialomițeni au deschis o anchetă într-un posibil caz de «tentativă de omor». Un bărbat este cercetat penal după ce, în cursul nopții de marți, 18/19 septembrie 2018, și-a înjunghiat fiul cu un ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:25
(4900 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Polițiștii ialomițeni au acționat marți, 18 septembrie a.c., pe raza județului, sub coordonarea polițiștilor din cadrul Direcției de Ordine Publică, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:05
(4869 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Accident cu două persoane rănite

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:00
(3745 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Valea Măcrișului: Beat la volan, a provocat un accident

Marți, 18 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Valea Măcrișului s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, șoferii celor două autoturisme implicate ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:55
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat dintr-o barcă rucsacul unei femei

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 17 septembrie a.c., cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri dintr-o ambarcațiune aflată pe malul brațului Borcea. În urma sesizării, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:50
(8747 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Duminică, 16 septembrie a.c., pe un  teren agricol de pe raza comunei Movilița a fost descoperită o mină antitanc cu înveliș metalic, aflată într-o stare avansată de uzură. De asemenea, marți, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 15:20
(4947 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Orașul Iași a fost gazda «Cupei României», la scrimă cadeți și juniori 2018. Așa cum era de așteptat, cel mai bun junior al momentului, George Dragomir, legitimat la CSM Unirea Slobozia, si-a respectat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 20:19
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile din Arad, depistat la Fetești

Un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras, căutat pentru confiscare de autoritățile din județul Arad, a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:50
(3744 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 61 de ani, din Vlădeni, în timp ce încerca să comercializeze pește din speciile plătică și mreană ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:40
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean urmărit internațional, depistat de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și contra patrimoniului, fapte comise în Italia. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:25
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Cântece de iubire» pe esplanada Centrului Cultural

Joi, 20 septembrie 2018, începând cu orele 18,00, pe esplanada Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi susținut recitalul «Cântece de iubire». Soliști vor fi soprana Irina Iordăchescu și chitaristul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 15:10
(4949 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Hoți din autoturisme, reținuți de polițiști

Polițiștii Secției de Poliție Rurală Jilavele cercetează patru tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, toți din comuna Movilița, aceștia fiind bănuiți de comiterea infracțiunii de «furt». Sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 11:05
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


Se lansează «Ro Alert»

Sâmbătă, 15 septembrie 2018, începând cu orele 11,00, va fi lansat la nivel național portalul «Ro Alert», de la sediul Ministerul Afacerilor Interne. Evenimentul va fi realizat în sistem ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 20:15
(3520 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 17:20
(5843 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...