Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru, prim-vicepreședinte al PD-L Ialomița

«Eu vreau să fiu ministrul Agriculturii!»

Marius Hoinaru este un neînțeles. A venit din PNL, via PLD, a fluierat în biserica partidului făcînd-o pe Maria Petre gloabă, a coordonat cîteva dintre campaniile partidului fără ca experiența sau rezultatele obținute să-l propulseze undeva... Și continuă de ani buni să dețină o funcție de prim-vicepreședinte al PD-L, funcție mai degrabă onorifică. Un profil politic interesant, numai bun de semnalat într-o campanie în care liderașii filialelor se bat pe burți cu procentele inexistente ale organizațiilor ori cu pronosticuri fantasmagorice despre cîștigarea detașată a alegerilor în Ialomița. Așa că, bucurați-vă! Acesta este primul interviu politic în care politicianul ales are tot atît de mult de... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:02 (15452 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

Președintele României, Traian Băsescu

«Trebuie să modernizăm statul. Asta înseamnă, în mod concret, o democrație adevărată!»

-Domnule Președinte, în primul rînd aș dori să vă întreb de ce candidați pentru un nou mandat?
-Pentru că vreau mai mult pentru români. Pentru că îmi doresc ca românii să se bucure de viață și să mai scape de griji, într-o țară de care să fie mîndri. Asta nu se poate face decît dacă vom clădi un stat modern. Un stat care să-i slujească pe toți românii, nu doar o pătură subțire de privilegiați. Multe lucruri s-au schimbat în bine în ultimii cinci ani, dar nu e de ajuns. Să nu fi candidat ar fi însemnat să abandonez proiectul României moderne. Mă uit la contracandidații mei și, cu regret o spun, am văzut că nu se gîndesc la viitor și au prea puține proiecte. Unii dintre ei nu... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 17:00 (6740 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

Consiliul Județean Ialomița a majorat capitalul social al SC Drumuri și Poduri

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

În data de 30 octombrie 2009, Consiliul Județean Ialomița a decis, în cadrul unei ședințe ordinare, majorarea cu 800 mii de lei a capitalului social la SC Drumuri și Poduri SA, societate al cărei acționar majoritar este instituția publică mai sus menționată. Majorarea de capital a fost operată «în numele și în interesul public al județului» și confirmă, pentru prima dată de la înființarea societății, interesul administrației județene pentru susținerea unei firme de care ar putea depinde, în viitorul apropiat, întreaga infrastructură rutieră județeană. Majorarea de capital se face prin emiterea unui număr de 320000 de acțiuni în valoare de 2,5 lei, fapt care va duce, implicit, la majorarea numărului... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:57 (12923 vizualizări - 0 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Adriana, fata morgana

Adriana a apărut la orizontul redacției din neantul Licelui Pedagogic din Slobozia, unde-și îngroapă de trei ani tinerețea învățînd cum să-i învețe pe alții. Dar pasiunea ei secretă rămîne aceea de a poza. «Aș putea face asta ore în șir pentru că am descoperit că aparatul de fotografiat mă iubește!» ne-a declarat ea într-un moment de sinceritate, în pauza dintre două blitz-uri. Și, după cum vedeți, are mare dreptate. În rest, Adriana s-a dovedit a fi o fată tăcută și discretă. Nu se laudă cu dimensiunile ei aproape perfecte (58-60-89), nu face caz din faptul ca are picioarele mai lungi decît ale Roxanei Ciuhulescu și, mai ales, nu se grăbește să intre în lumea înșelătoare a modellingului. Așa... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:55 (46350 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Marți, 3 noiembrie 2009, noul inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean a convocat media locală la o conferință de presă, în vederea propriei prezentări. După o trecere în revistă a CV-ului personal, Viorel Ștefu, noul șef al IPJ, a adus în discuție planurile de acțiune pe care speră să le implementeze în Ialomița. Date fiind ultimele speculații ale presei și nu numai cu privire la managementul deficitar implementat în instituția județeană, Ștefu a dat asigurări cu privire la schimbările privind linia de disciplină a subordonaților săi. «Am avut o medie de 60-70 de sancțiuni aplicate anual polițiștilor din Buzău, sper însă să nu fie cazul și în Ialomița» a declarat, printre altele,... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 15:58 (11001 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Parlamentar cu bisturiu-n mînă

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Începînd de săptămîna precedentă, senatorul Tudor Panțuru și-a reluat activitatea de medic chirurg în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În acest sens, Panțuru a obținut o derogare a comisiei juridice din cadrul Senatului pentru a profesa în unitatea sanitară. Pentru ca activitatea din Parlament să nu-i fie perturbată, doctorul efectuează gărzi cu preponderență în zilele de final ale fiecărei săptămîni, timp în care este «liber» de la Senat.
Deficitul de medici din cadrul Spitalului Județean a fost redus cel puțin pe una dintre Secții. De curînd, doctorul chirurg Tudor Panțuru și-a reluat activitatea, prin asumarea unor gărzi. Astfel, schema de cinci medici chirurgi ai Secției... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 17:28 (6789 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cînd Slobozia nu doarme

Absolut Halloween party la Hambar (slideshow)

... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 11:32 (5614 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a emis lista posturilor vacante pentru funcțiile de conducere din cadrul Parchetelor Județene, dar și a Judecătoriilor din toată țara. De asemenea, reprezentanții Institutului Național al Magistraturii au stabilit drept sesiune de desfășurare a examinărilor perioada 2 octombrie-15 decembrie 2009. Ialomița a intrat în rîndul județeleor fără conducere a instituțiilor de justiție cu două funcții, respectiv cea de prim procuror în cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița dar și cea de președinte al Tribunalului Ialomița. Participanții însă «se calcă pe bătături» și sînt de trei ori mai mulți decît pot susține cele două rîvnite funcții.

... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2009, 17:12 (14123 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

45 de furturi în 10 luni!

Record absolut la infracțiuni pentru un minor

45 de furturi în 10 luni!

Un copil în vîrstă de doar 15 ani a reușit un record absolut în săvîrșirea de infracțiuni. Scriptele Poliției ialomițene rețin pe numele minorului săvîrșirea a nu mai puțin de 45 de infracțiuni doar de la începutul anului 2009. Întrucît vîrsta copilului este mult prea fragedă, anchetatorii au refuzat să dea publicității amănunte legate de indentitatea acestuia...

Infractor de meserie
45 de dosare penale. Furturi de autoturisme, furturi din autoturisme, de biciclete dar și din magazine. Așa sună, pe scurt, cazierul judiciar al unui copil din zona Urziceni. Minorul este un client mai vechi al polițiștilor, copilul săvîrșind multiple infracțiuni atît în anii precedenți... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2009, 16:13 (9496 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infractorii din Bora, din nou liberi

Justiția e oarbă de-a binelea!

Infractorii din Bora, din nou liberi

Vă mai amintiți despre răsunătoarele scandaluri petrecute în urmă cu cîteva luni în cartierul slobozean Bora? Desigur că vă amintiți, căci în urma acestor conflicte au fost decapitați șefii Poliției ialomițene, iar mediatizarea excesivă a adus în atenție cele mai de amploare încăierări din ultimii ani din Slobozia. Anchetele s-au finalizat cu o serie de arestări pentru infractorii provenind din găști diferite. Ei bine, la aproape două luni de la arestare, sîntem în măsură să anunțăm eliberarea a trei dintre aceștia. Interesant este faptul că, deși în data de 20 octombrie 2009 Tribunalul Ialomița a respins cererea de eliberare condiționată a trei dintre condamnați, zilele precedente, Curtea de... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 16:41 (8944 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Iconăreasa»

De la indicatoare rutiere, la troițe pentru biserici

«Iconăreasa»

«Cînd eram mică, să fi avut vreo 4 ani, am văzut pe cer un om. Stătea acolo, deasupra, și se uita la mine. L-am arătat mamei, surorilor, dar nimeni nu-l vedea. Decît eu. Mereu m-am întrebat ce e cu omul ăla acolo... Acum știu!». Așa începe povestea unei femei care și-a descoperit, în urmă cu 10 ani, darul de a picta icoane și a reușit, săptămîna trecută, la 47 de ani, să verniseze prima sa expoziție. O reușită neverosimilă, într-o lume în care Dumnezeu a murit demult... Nu și mărturisitorii săi!

Expoziția cea mare din sala cea mică
Expoziția e discretă, ca și autoarea ei. În sala mică a Centrului Cultural «Ionel Perlea», departe de ochii oricărui ochi eventual interesat... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 13:34 (6567 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt unul dintre cei 68% „nehotărâți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Primarul PSD Victor Moraru

«Sînt unul dintre cei 68% „nehotărîți“ pe care se bazează Sorin Oprescu»

Candidatul indepedent Sorin Oprescu, aflat în caravană electorală în județele Călărași și Ialomița, a fost astăzi la Amara, la sediul Primariei. Aici a fost întîmpinat de primarul PSD Victor Moraru, care i-a arătat lui Sorin Oprescu ce a reușit să facă în mandatul său. Ziariștii, uimiți de faptul că un primar PSD îl primește cu brațele deschise pe Sorin Oprescu, contracandidatul lui Mircea Geoană, l-au întrebat pe primarul Victor Moraru cum explică această atitudine. «Domnul Oprescu este un prieten de-al meu foarte vechi. Cînd eram prieten cu Sorin, el nu avea de gînd să candideze la prezidențiale. Pe atunci eram foarte tineri. Eu nu sînt omul care să renunț la un prieten doar pentru că acesta... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:40 (9493 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, la Constanța

Peste 2000 de ialomițeni merg să-l vadă pe Băsescu

Sîmbătă, 31 octombrie, la Constanța, va fi organizat cel mai mare miting electoral de la debutul campaniei pentru alegerile prezidențiale. Evenimentul marchează, practic, debutul campaniei electorale a președintelui Traian Băsescu și beneficiază de pregătiri speciale. Potrivit primelor estimări, peste zece mii de susținători și activiști de partid din Constanța și județele limitrofe intenționează să participe la acest miting. Ialomița va desfășura la fața locului peste 1500 de demonstranți, membri de partid din cadrul organizațiilor locale și susținători declarați ai președintelui Băsescu. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a declarat că aceasta va fi prima desfășurare locală de forțe... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 17:01 (8539 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Doctorul Oprescu la Slobozia

«Știu că aveți o problemă cu conductele»

Joi, 29 octombrie, la orele 11,30, candidatul independent Sorin Oprescu a fost prezent la Slobozia, în cadrul unei campanii electorale de o zi în Ialomita și Călărași. La Slobozia, Sorin Oprescu s-a oprit la sediul Credit Bank, acolo unde l-au așteptat circa 50 de susținători și membri ai staff-ului de campanie din Ialomița. Discursul lui Sorin Oprescu, lung de peste 30 de minute, s-a axat în principal asupra motivațiilor ce l-au determinat să intre în cursa pentru alegerile prezidențiale. Singurul sfat adresat celor care îl reprezintă în Ialomița, în majoritatea lor tineri sub 25 de ani, a fost acela de a îndemna oamenii să vină la vot: «știu că oamenii sînt scîrbiți de politică și de politicieni... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 15:09 (7788 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oligopol pe piața locală a lactatelor

Fermierii ialomițeni, obligați să-și vîndă laptele la sute de kilometri distanță

Oligopol pe piața locală a lactatelor

V-ați întrebat vreodată de ce smîntîna are prea multă apă? De ce iaurtul pe care îl cumpărați e plin de zer? De ce laptele e apos și n-are gust? Sau de ce gustul produselor lactate are un ușor iz de chimicale? Ei bine, pentru toate acestea răspunsul este extrem de simplu. Produsele lactate «proaspete» din Ialomița sînt fabricate din lapte adus de la mii de kilometri distanță, fapt ce prejudiciază calitatea acestora; asta în timp ce fermierii locali sînt obligați să-și caute piață de desfacere oriunde, numai la fabricile de procesare a laptelui din județ nu!

Ialomița crescătorilor de vaci
În Ialomița există o Asociație de Bovine în care figurează peste 2000 de crescători... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 07:32 (12811 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Conflictul dintre taximetrişti şi administraţia slobozeană nu s-a stins. Mai mult, războiul e de neoprit şi a ajuns în Instanţă. La începutul acestei săptîmîni, dosarul licenţelor de taxi aprobate ilegal de autorităţile locale a ajuns şi pe masa procurorilor. După numeroase conflicte publice, proteste în stradă şi amînări, reprezentanţii Primăriei Slobozia nu au putut rezolva încurcătura creată cu taximetriştii din oraş, iar aceştia din urmă s-au văzut nevoiţi să se ţină de cuvînt şi, aşa cum au ameninţat, au acţionat instituţia în judecată. Ca să-şi facă dreptate deplină, taximetriştii au redactat o plîngere penală, ce a luat drumul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia... Un tamtam de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2009, 16:25 (7654 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

David Șolcănea, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

David Șolcănea, fotbal, CSS Slobozia

Puștiul cu prenume de superstar britanic s-a născut în 1995 și este unul dintre cei mai promițători fotbaliști din generația lui. «Îl pregătesc de trei ani și pot spune că are calitățile necesare pentru a se impune și mai tîrziu ca titular. Este ambițios, arțăgos și are o tehnică deosebită» ne spune profesorul Mihai Basarab. David este mijlocaș și, foarte important, lovește mingea foarte bine cu ambele picioare, lucru rar în fotbalul romînesc. Dacă nu-și va neglija talentul și va avea o viață sportivă echilibrată, vom mai scrie de el, la alt nivel și peste cîțiva ani. Pentru că, evident, David își dorește să ajungă titular la Unirea Urziceni. Pentru început, de încălzire...... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:28 (14010 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

ACS Berceni-Unirea Slobozia 2-1

Crețu a pus Unirea pe bigudiuri

«Noi sîntem vinovați, tată! Am avut de băgat și n-am băgat-o!» declarație pitorească a unuia dintre susținătorii din anturajul Unirii care spune totul despre lejeritatea cu care s-au tratat ocaziile de gol, nu numai în meciul cu ilfovenii, ci pe tot parcursul acestui campionat. Ca să umplem paharul, vineri, în meciul cu Berceni, una dintre contracandidatele la promovare, am tratat superficial o fază de apărare, desfășurată la spartul tîrgului ('82). Și astfel Crețu, atacantul gazdelor, a pus părul pe moațe unei apărări care, deși superioară numeric, a reacționat greoi, lăsîndu-l singur cu Alex Răuță. A fost faza golului doi al bercenarilor, decisivă în configurarea rezultatului final. Fază tipică... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:26 (7786 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Dezastru pe semicerc

CSM București-CSM Slobozia 41-20

Dezastru pe semicerc

«Și ce, am pierdut un meci!», «Nu știu să se apere, m-am săturat!»- exclamații de descărcare nervoasă ale Mihaelei Stănciulescu și Andreei Nica, edificatoare pentru 48 de ore de foc din care echipa de handbal a CSM Slobozia a obținut 3 puncte... Apă de ploaie! După înfrîngerea cu CSM Ploiești, 22-26, venită în ciuda unei atmosfere incendiare în tribune, cum rar a văzut handbalul slobozean, fetele lui Marian Simion au mers la București, cu speranțe minime de reușită. Larghețea ratărilor și replierile tardive în faza a doua au fost carențe evidente care le-au permis bucureștencelor, conduse din teren de experimentata Alina Dobrin, să intre la pauză cu un avantaj concludent (17-9). Intermezzo-ul... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:25 (8944 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Pandurii Tîrgu Jiu-Unirea Urziceni 0-0

Muică, se-ncurcară în Gorj!

Sîmbătă, 24 ocotmbrie, în orașul lui Brîncuși, a poposit o echipă a Urziceniului obosită de experiența britanică și suprasaturată de laude. Călăii scoțienilor s-au dovedit însă neputincioși în fața urzelii născocite de Cîrțu, cel care a experimentat încă o dată cu succes autobaza plantînd trei mijlocași cu rol demolator în fața apărării. Gorjenii s-au lăsat dominați, încercînd să surprindă pe contraatac, așa cum s-a întîmplat în minutul 29 cînd Dedu a tras puțin pe lîngă poarta lui Tudor. În rest, atacuri sterile ale Unirii, trasoarele ialomițenilor lovindu-se de zidul oltenesc sau trecînd departe de țintă. Campionii nu au avut de partea lor nicio șansă, Chibulcutean fiind foarte exact în apărare... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2009, 17:24 (7266 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
232 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiune la Penitenciarul Slobozia

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia au organizat joi, 22 iunie 2017, o acțiune ce a avut ca scop facilitarea asistenței post-detenție a persoanelor private de libertate, aflate în executarea unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 20:15
(6168 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Un apel primit miercuri, 21 iunie a.c., la dispeceratul ISU Ialomița, a anunțat faptul că un tânăr, în vârstă de 22 de ani, a intrat la scăldat în zona orașului Fierbinți Târg și a dispărut de la suprafața ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 21:05
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenție pentru angajarea elevilor/studenților pe perioada vacanței de vară

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază pentru fiecare elev sau student de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:25
(7651 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Voluntarii, în concurs

Data de 23 iunie este dedicată anul acesta fazei județene a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență. Probele de concurs se vor desfășura pe Stadionul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:05
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În atenția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice organizate ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care realizează venituri ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 19:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 13:53
(9856 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4275 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4843 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4081 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5521 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5868 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5499 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6502 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6323 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18220 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8340 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(7009 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7788 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5727 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8906 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7636 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...