Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Stavăr are atitudine de vătaf»

Inspectorul general sfidează Sindicatul profesorilor

«Stavăr are atitudine de vătaf»

La finele lunii septembrie, liderii Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt au stabilit drept măsură de protest pentru noua lege a salarizării ca activitatea didactică la clasă să fie grevată de netrecerea în catalog a notelor elevilor. Așa că, profesorii-membri de sindicat au decis și în Ialomița să se alinieze măsurilor de la centru și au purces la netrecerea notelor în cataloage. Evaluarea elevilor s-a efectuat conform programei școlare, însă notele au fost trecute în caietele de notițe ale profesorilor. De asemenea, una dintre obligațiile cadrelor didactice a fost aceea de a comunica atît copiilor cît și părinților notele obținute, iar activitatea didactică de la clasă să nu fie afectată... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:52 (7869 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Conducerea Consiliului Județean și a Prefecturii nu a reprezentat niciodată nimic și nici nu va reprezenta»

Constantin Sava, un primar prea mare pentru un oraș atît de mic. Sau viceversa

«Conducerea Consiliului Județean și a Prefecturii nu a reprezentat niciodată nimic și nici nu va reprezenta»

Primarul PNL de Urziceni este un exemplu tipic de grobianism politic. L-a dat afară în șuturi din primărie pe prefectul Alecsandru Știucă, și-a repudiat consilierii locali și și-a condus alegătorii la urne cu mîna de fier a vechilului de moșie care face ce vrea pe moșia încredințată de boier. În mod paradoxal însă, atitudinea lui, în loc să-l exileze, l-a propulsat și mai abitir în pseudotopul politicenilor locali. Și pentru că primarul Constantin Sava a văzut că rețeta funcționează, a ales să recidiveze... Iar noi, o dată cu el.

Administrația sînt eu și cu mine
Din biroul lui de primar de Urziceni, unde a ales să ne acorde interviul, lipsește de la ultima noastră vizită tabloul superiorului său politic, Gheorghe Petre. Semn că, o dată cu căderea acestuia în dizgrație, nici simțul artistic al administrației locale nu mai e ce-a fost odată.... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:36 (10645 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

Apă potabilă, abia anul viitor

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Slobozia, consilierii municipali au decis înlocuirea rețelei de apă a orașului Slobozia. Cei 42 de kilometri de conductă de oțel, vechi de peste 30 de ani, se află în acest moment într-o fază avansată de deteriorare, din cauza compoziției chimice a apei provenite din sursa subterană a orașului. Potrivit documentației, pentru înlocuirea conductelor Primăria Slobozia a solicitat 380 de mii lei, sumă necesară achiziționării de conductă de polietilenă de înaltă densitate tip PHD, în vederea reabilitării sistemului de distribuție. Potrivit declarațiilor reprezentanților autorităților locale, termenul avansat pentru înlocuirea în totalitate a conductelor... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2009, 17:37 (10525 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Piatră de moară la gâtul promovării

HCF Piatra Neamț-CSM Slobozia 26-25

Piatră de moară la gîtul promovării

Meci foarte important pentru fetele antrenate de Marian Simion, sîmbătă, 10 octombrie, la Piatra Neamț, cu implicații decisive atît în lupta pentru podium, cît și în cea pentru promovare. CSM Slobozia pornea confruntarea cu nemțencele de pe locul 2 avînd punctaj similar cu al liderului CSM București. Tocmai de aceea, handbalistele noastre au pornit jocul în forță, decise să tranșeze rezultatul final în favoarea lor. După o primă repriză reușită cu un joc foarte bun, mai mult în apărare, au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri. 10-8. Din păcate, în a doua parte a întîlnirii, balanța avea să se încline în favoarea moldovencelor care au beneficiat pe tot parcursul meciului de al optulea... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:09 (9760 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cătălin Cristea, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Cătălin Cristea, fotbal, CSS Slobozia

Cătălin are 16 ani împliniți dar nu e mai înalt de 1,50. Nici nu-i trebuie mai mult, joacă fundaș stînga în echipa de juniori II republicani a CSS Slobozia. Ni l-a recomandat antrenorul Constantin Prepeliță, cel care de 8 ani de zile îl antrenează. Dar de lăudat, cel mai frumos l-au lăudat colegii: «E bun, e bun, mititelu'. Faceți-i o poză mare, să pară mai răsărit!». Cătălin nu se supără. Are niște ochi albaștri, uriași, cu gene prelungi, de lasă fetele oftînd la fiece meci. E prea devreme ca el să bage de seamă... «Sînt elev la seminarul teologic Ioan Gură de Aur. Am luat premiul I anul trecut, cu media 9,54. Ce să fac? Trebuie să îmbin utilu' cu plăcutul, ca să nu aud în urma mea, ca după ... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:07 (15361 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Urziceni, înfrîngere amicală cu Oțelul

În așteptarea plăieșilor lui Porumboiu, elevii lui Dan Petrescu s-au antrenat vineri într-un amical devenit deja tradiție, cu Oțelul Galați. Aceeași tradiție care spune că în oficiale batem noi, iar în amicale ei, a fost respectată și de data aceasta. Cu 5 fotbaliști plecați la «Națională», pentru a fi făcuți pilaf sîrbesc de jucătorii lui Antici, Unirea a cedat cu scorul de 3-2 în fața gălățenilor. Pentru ialomițenii care au avut fericirea de a rămîne acasă în loc să se facă de rîs la Belgrad au marcat Bilașco, din penalty și Onofraș.
Campionii revin în focurile meciurilor «pe bune» vineri, de la 18,30, cînd, pe Tineretului, sosește Vasluiul, echipa antrenată de Marius Lăcătuș. Marți seara... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:06 (7854 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia-Oil Terminal Constanța 5-0

Calculul hîrtiei nu a dat greș nici de astă dată. Vineri, echipa lui Ion Răuță a bătut măr, păr, gutui și alți pomi fructiferi Oil Terminal Constanța, echipă specializată în înfrîngeri rușinoase la scor. Balul a fost deschis de Hertu, cel care marcase și în meciul cu Domnești din etapa precedentă, însă în propria poartă. De data aceasta mingea a poposit unde trebuia și, din minutul 10, Unirea avea deja 1-0. Dominarea clară a jucătorilor noștri a dat în continuare roade pe tabelă, iar Stelian Stan, în minutul 25 și Cristi Ciortescu, în minutul 30 au stabilit scorul al pauză, 3-0.
A doua repriză a fost diferită de prima doar prin numărul de goluri înscrise. Astfel, Viorel Gheorghe ('60) și Mihălcescu... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:05 (9921 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Cinematrograful «Ialomița» și Grădina de Vară din Slobozia, obiectul unui litigiu cu Regia de Film

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Promulgată la începutul lunii decembrie 2008, Legea 303 prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea România Film în domeniul public se dovedește a fi prilejul unui conflict ce urmează a fi tranșat în instanță. Concret, la Slobozia, Primăria ar fi trebuit să preia Cinematograful Galax, Ialomița și Grădina de Vară. Deși predarea ar fi trebuit să se realizeze în 6 luni, după 10 luni de negocieri pe marginea legii și adrese între instituții, Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmului a acceptat să predea doar una dintre săli, Cinematograful «Galax». Motivul invocat pentru refuzul de a ceda celelalte două săli este că una dintre acestea se află sub contract cu o firmă... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:41 (9519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașiului

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

L-am primit cu toții după moartea fulgerătoare a Preasfințitului Damaschin Coravu. L-am cunoscut din auzitele preoților și din șoaptele colțurilor. I-am admirat solemna întronizare, cînd președintele României și alți politicieni de clasă națională s-au călcat în picioare pentru a-i fi aproape. L-am bănuit de interese ascunse, politicianiste. Cu toate acestea, astăzi vobește pentru prima dată într-un ziar local. Se destăinuie și pare mai practic decît un om de afaceri. Îmbină vorbele lumești cu cele bisericești fără a-ți fi greu să înțelegi ceea ce vrea să transmită. Știe ce are de făcut și de ce a venit aici. Vorbește clar, tranșant, fără a se feri să împartă vorbe de dojană deloc negratuite pentru... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:32 (7366 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Iezer, un lac de un milion de euro (slideshow)

Hotelurile din stațiuni sînt la un pas de faliment, pensiunile se închid, legea turismului zace în sertarul doamnei Udrea, criza alungă turiștii de pretutindeni... Iar pe lacul Iezer, în inima Bărăganului, un întreprinzător local a reușit performanța unică de a transforma 200 de hectare de sălbăticie într-una dintre cele mai frumoase și mai cochete cabane de vînătoare și pescuit din cîte ați putut admira vreodată. Și nu numai, pentru că înainte de prima brumă, complexul Lacul Iezer, cabană de vănătoare și pescuit sportiv, își va deschide porțile pentru o clientelă pe care și-o dorește cît mai numeroasă și selectă. Iar vestea cea bună vine de-abia de-acum înainte: nu trebuie să fii vînător ca să... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:10 (28957 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Peste 1 milion de dolari rambursare de TVA

Ultimul tun marca Paul Toma-Eldaga, dat sub nasul anchetatorilor

Peste 1 milion de dolari rambursare de TVA

Cele ce urmează se vor constitui, fără doar și poate, într-un nou dosar pe numele fugarului Paul. Putem doar să credem că «țeapa», dată de această dată statului, se constituie, probabil, într-o ultimă «acțiune» a lui Paul Toma din postura de director executiv al Eldaga; prin «acțiune» se subînțelege o fraudă, tip de situație comună fostului administrator în drept al Eldaga. Așadar, să vă povestim.

5 facturi și-un TVA rambursat de peste 1 milion de dolari
Narațiunea se petrece undeva prin luna septembrie a anului de grație 2008. Directorul executiv Paul se pregătește de o ultimă «țeapă». De această dată, cu buzele umflate se pregătea să rămînă statul. Ca sumă, un mizilic... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 17:59 (49419 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Forbes a încurcat borcanele cu miliardari

Forbes a încurcat borcanele cu miliardari

Forbes, una dintre cele mai prestigioase reviste de business din lume, a dat cu oiștea în gardul informației făcînd o gafă pe care redactorii publicației o cifrează la 18 milioane de euro. Concret, în dreptul unuia dintre cei doi milionari cu care Ialomița se mîndrește mai ceva decît cu sfintele moaște, tronează bine mersi un ilustru necunoscut, care seamănă cu miliardarul despre care e vorba în text așa cum seamănă Băsescu cu Ștefan cel Mare. Iar dacă ar fi vorba de Ștefan Poienaru, un profil mai puțin mediatizat din cauza retragerii sale stategice în cramele de la Fetești, am înțelege și am închide ochii. Dar nu! Poienaru e zugrăvit corect și generos pe două pagini pline ochi de grîu și anghinare... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 17:44 (15031 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă «împădurește» Ialomița cu panouri fotovoltaice (slideshow)

Panouri fotovoltaice da, păduri ba! Aceasta ar putea fi concluzia pe care o putem trage ca urmare a ultimei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița. Desfășurată luni, 12 octombrie, în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», ședința a confirmat, încă odată, unul dintre paradoxurile consacrate ale administrației județene: deși nu este capabilă să asigure finanțarea pentru cele cîteva zeci de hectare de pădure anual (una dintre prioritățile declarate ale acestui mandat), Consiliul Județean susține că poate «împăduri» 5 hectare de teren agricol degradat cu cel mai ambițios proiect de la sturionii ex-președintelui Gheorghe Savu încoace: 5 hectare de panouri fotovoltaice, menite să asigure... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:56 (28217 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul sanitar, resuscitat cu succes

Rectificarea bugetară salvează Sănătatea ialomițeană

Semnalele de alarmă trase public de reprezentanții instituțiilor medicale din Ialomița nu au rămas fără răspuns. Aproape intrate în colaps financiar, spitalele, farmaciile și alte entități medicale au avertizat, nu de puține ori, asupra imposibilităților de funcționare în lipsă de fonduri. Nu de multă vreme, ziarul nostru a detaliat fondurile epuizate de aproape fiecare instituție sanitară din județ, în parte. Deși își prevedeau un obștesc sfîrșit, reprezentanții medicali au fost «reanimați» de o nouă rectificare bugetară. Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit o nouă tranșă de bani, sume care dacă nu învie, măcar permite agonizarea Sănătății din județul nostru. E drept, banii... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:46 (7924 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciune prin SMS (film)

Marți, 6 octombrie, o tînără în vîrstă de 19 ani, din Slobozia, a anunțat polițiștii cu privire la faptul că a fost înșelată cu 420 lei, după ce a dat curs unui mesaj primit pe telefonul mobil. De fapt, povestea tinerei a pornit de la un sms ce o anunța că a cîștigat un premiu în valoare de 10000 euro însă, pentru a putea ridica premiul, era necesar să trimită printr-un mandat poștal un comision de 420 lei. «Profitînd de credulitatea victimei, escrocul a trecut la următorul pas și sub pretextul că este necesară achitarea unor alte taxe, i-a cerut să transmită pe aceeași cale o valoare de patru ori mai mare. Tînăra i-a comunicat că nu deține această sumă și că are nevoie de un răgaz pentru a face... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 14:09 (14787 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Irina Nițu, tenis de câmp, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Irina Nițu, tenis de cîmp, CSS Slobozia

Fetița cu părul blond, care zîmbește de sub șepcuța albă, specifică în tenis rusoaicelor, se află în aceste zile în focul Turneului Campioanelor la care participă primele 16 clasate din țară la categoria ei de vîrstă (12 ani) și unde în momentul în care citiți aceste rînduri a făcut deja prima victimă, calificîndu-se în sferturi. Este foarte volubilă, dar ar lăsa baltă oricînd orice discuție pentru a lua în mînă racheta. «Dom' profesor, după ce vorbesc cu domnu' mai jucăm? Am de gînd să vă bat măr!» îi strigă mentorului său, Ion Savu, și, după ce primește răspunsul afirmativ, ne așternem, în voie la povești, ca niște sportivi mari ce sîntem. Irina a împlinit 11 ani pe 23 iunie, este elevă în clasa... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:38 (12188 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Gaz Metan Mediaș-Unirea Urziceni 0-0

Au ars gazul de pomană

«Dacă ar fi după mine, aș lăsa Mediașul să joace din oficiu în Cupele Europene, la cît de frumos evoluează» spunea un chibiț alături de care am urmărit partida dintre Mediaș și Urziceni. Gazul, cea mai spectaculoasă și mai ofensivă echipă a campionatului, a știut în meciul cu echipa campioană să țină capul la cutie și să muște atunci cînd trebuia, așa cum a făcut-o în cîteva rînduri prin Bud, Eric, Muntean sau Cubala. Au beneficiat și de atenția sporită a arbitrului Marius Avram, cel care a anulat corect golul lui Dinu Todoran din minutul 35, sesizînd prompt faultul în atac al lui Dănălache, la unul dintre fundașii sibieni. Apropo de cel din urmă, acesta s-a remarcat din nou printr-o risipă însemnată... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:35 (7756 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III

Unirea Slobozia pierde supremația

Se pare că săptămîna care tocmai s-a încheiat a fost una a remizelor albe pentru fotbalul ialomițean. Unirea Slobozia nu a izbutit să treacă de echipa fraților Negoiță, Viscofil Popești Leordeni, făcînd vineri primul pas greșit pe propriul teren, 0-0. Rezultatul final a fost determinat în mare măsură de aceeași lipsă de inspirație în fața porții adverse, hibă care riscă să devină permanentă în angrenajul echipei noastre. Cum adversarele la promovare n-au ezitat să profite de semieșecul slobozenilor, echipa lui Ion Răuță a pierdut șefia seriei a II-a din Liga a III-a, clasîndu-se înaintea etapei desfășurate pe locul 3, cu 16 puncte, după Viitorul Constanța (17 puncte) și ACS Berceni (16 puncte... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:33 (8002 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Învinse, dar nu îngenuncheate

Handbal

Învinse, dar nu îngenuncheate

Prestație slabă a handbalistelor junioare I de la CSS Slobozia sîmbătă, 3 octombrie 2009, în etapa a III-a a campionatului. Fetele antrenate de Marian Simion au dat piept cu LPS Buzău, echipă mult mai omogenă și mult mai determinată și mai dornică de victorie. Fetele noastre au avut plumb și în ghete și în mîini, fiind, probabil, timorate și de debutul pe propriul teren în acest sezon, în fața multor prieteni, rude și cunoscuți care, ca de obicei, nu s-au omorît cu încurajările. Andreea Filip&Co a avut o prestație lamentabilă în prima parte, manifestînd lipsă de concentrare în atac și dezorganizare în apărare. Scorul la pauză, 19-10 pentru Buzău, a oglindit cît se poate de clar cele petrecute... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:32 (9024 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Atletism, Cupa Ialomiței

Ne-a rămas tradiția

Vremea potrivnică de la sfîrșitul săptămînii nu a împiedicat desfășurarea concursului organizat de Direcția Județeană pentru Sport Ialomița. Competiția, ajunsă la ediția cu numărul 43, s-a adresat copiilor născuți între 1994 și 1999, repartizați pe următoarele categorii de vîrstă: juniori III (1994-1995), copii I (1996-1997) și copii II (1998-1999). Au participat peste 300 de mici atleți proveniți de la 14 cluburi din 7 județe, plus 6 instituții de învățămînt din Ialomița. Prestația sportivilor noștri a fost una modestă comparativ cu alte ediții. Din 24 de probe de pistă desfășurate, s-a obținut o singură victorie, la 50 metri băieți, prin Nicolae Anghel, elev la școala nr. 3 din Slobozia. Același... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:30 (8858 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grivița: I-a luat casa foc de la o sobă

La începutul săptămînii, luni, 19 decembrie, în jurul orei 22,00, pompierii au fost alertați cu privire la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din Grivița. Potrivit pompierilor, cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2011, 13:17
(12019 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grivița incendiu


ISU Ialomița: 9 urgențe medicale într-o singură zi!

Potrivit unei informări, luni, 19 decembrie, echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență au fost solicitate să intervină în cazul a 9 urgențe medicale. Paramedicii instituției au intervenit ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2011, 13:16
(14999 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Norme de venit pe 2012

Propunerile pentru normele de venit aferente anului 2012 au fost oferite publicității pe site-ul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița. Informarea este destinată contribuabililor care își desfășoară ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2011, 13:02
(9663 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Hoți de fier vechi, prinși

Polițiștii Secției Jilavele informează identificare unor hoți de fier vechi. Pe scurt, oamenii legii au desfășurat o anchetă privind furtul a mai multor obiecte metalice din anexa locuinței unui bărbat ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2011, 13:01
(16589 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, a intrat cu mașina în panourile unei benzinării

Sîmbătă, 17 decembrie, la Urziceni, s-a produs un accident rutier. În urma cercetărilor s-a stabilit că în timp ce un bărbat, de 30 ani, din localitate, se deplasa la volanul unui autoturism, a pătruns ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2011, 08:36
(10404 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu Matizul într-un TIR

Un grav accident rutier s-a produs duminică, 18 decembrie, în apropiere de Slobozia. Potrivit polițiștilor, în timp ce un tînăr, de 28 ani, din Slobozia, se deplasa la volanul unui autoturism pe direcția ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2011, 08:28
(12708 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: 8 șoferi au rămas fără permise, amenzi de 59000 lei

Polițiștii Serviciului Rutier au derulat la sfîrșit de săptămînă o serie de acțiuni în cadrul cărora au aplicat 244 sancțiuni contravenționale, au reținut 8 permise de conducere și au retras 2 certificate ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2011, 08:27
(11657 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist accidentat ușor

Duminică, 18 decembrie, la Țăndărei, un biciclist a fost acroșat de un autoturism. Atfel, în timp ce un bărbat, de 60 ani, din localitate, se deplasa la volanul unui autoturism, nu a respectat semnificația ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2011, 08:26
(16392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bucureștean prins beat la volan

Un alt șofer a fost prins de polițiștii rutieri, duminică, 18 decembrie, în timp ce se deplasa la volanul unei mașini după ce băuse. Șoferul, un bărbat de 44 ani, din București, a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2011, 08:25
(10762 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Șoferița a accidentat un pieton

Un accident rutier s-a produs sîmbătă, 17 decembrie, la Gheorghe Doja. Pe scurt, în timp ce o tînără, de 24 de ani, se deplasa la volanul unui autoturism, a accidentat un localnic de 39 de ani, care se ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2011, 08:24
(14356 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Doi infractori, încarcerați

Doi tineri de 22, respectiv 25 ani, din Țăndărei, au fost prinși și arestați, vineri, 16 decembrie. Ambii aveau de executat pedepse privative de libertate de cîte 2 ani închisoare. Infractorii sînt acuzați ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2011, 08:22
(18408 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Săveni și Gura Ialomiței

Duminică, 18 decembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea a două incendii. Astfel, în primul caz o anexă gospodărească a unui cetățean din Săveni a ars după ce o persoană ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2011, 08:21
(12956 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Jaf la benzinărie

Trei indivizi cu cagule au intrat într-o benzinărie din Căzănești și au atacat-o pe casieră. Evenimentul s-a petrecut în noaptea de vineri spre sîmbătă, 16/17 decembrie 2011, casiera Constantina E. fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2011, 17:34
(17819 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: A furat un aparat de sudură de pe șantier

Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că joi, 15 decembrie a.c., persoane necunoscute au sustras de pe șantierul unei fabrici din comuna Movilița, un aparat de sudură. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2011, 15:34
(11099 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Peste 200 de jandarmi vor asigura ordinea publică în perioada Sărbătorilor de Iarnă și de Revelion

Peste 200 de jandarmi vor asigura măsurile de ordine publică în toate municipiile județului Ialomița cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă și a Anului Nou. «Jandarmii vor oferi cetățenilor un climat de liniște ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2011, 15:31
(17274 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Armă de tir, deținută ilegal

Efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat joi, 15 decembrie a.c., un bărbat de 40 ani, din Slobozia, care deținea fără drept o armă de tir cu aer comprimat, calibru 5, ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2011, 15:30
(12295 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: I-au furat din curte

Joi, 15 decembrie a.c., polițiștii din Alexeni au fost sesizați de către un localnic, de 70 ani, cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței și au sustras fier vechi. În ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2011, 15:04
(15041 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni furt


Movilița: Beat mort la volan a refuzat recoltarea de probe biologice de sînge! Și avea și permisul anulat!

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control în trafic joi, 15 decembrie a.c., pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tînăr, de 24 ani, domiciliat în municipiul București. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2011, 14:16
(18972 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Jandarmeria donează viață pentru România», la final

116 jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și 10 voluntari din instituțiile partenere au participat la campania de donare de sînge, inițiată de Jandarmeria Română, «Jandarmeria ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2011, 14:06
(13179 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat bani de la firma unde era angajat!

Un feteștean de 36 ani este cercetat penal de polițiști pentru delapidare. Pe numele individului polițiștii au reținut că în perioada ianuarie-octombrie 2011, în calitate de angajat al unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2011, 16:48
(11808 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Tu cui dai accept?»

«O cercetare realizată de Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității din cadrul IGPR arată faptul că 70% dintre elevii de gimnaziu accesează internetul cel puțin o dată pe zi; toți acești copii ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2011, 16:47
(17582 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sărbătoarea Colindului «Sub zare de soare»

Slobozia: Sărbătoarea Colindului «Sub zare de soare»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției Municipale pentru Cultură, Sport și Tineret Slobozia, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2011, 14:01
(11791 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cinci tineri care furau din autoturisme, cercetați de polițiști

În urma investigațiilor derulate, efectivele Biroului de Investigații Criminale Urziceni au identificat marți, 13 decembrie a.c., un minor de 17 ani, domiciliat în localitate, ca fiind făptuitorul unui ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2011, 13:53
(16572 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: I-a sustras porumbul din hambar

Poliția a fost sesizată de către o femeie, de 58 ani, din Slobozia, cu privire la faptul că de la locuința unei rude din comuna Cosîmbești a fost sustrasă cantitatea de aproximativ 200 kg porumb știuleți ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2011, 13:51
(18721 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat în pom

La primele ore ale dimineții de miercuri, 14 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că între localitățile Țăndărei și Platonești s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2011, 13:50
(13884 vizualizări - 1 comentariu)


Ciulnița: A furat grilaje metalice dintr-o curte

Efectivele Secției Poliție Rurală Slobozia cercetează sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat un bărbat de 42 ani, din comuna Ciulnița. Acesta a sustras marți, 13 decembrie a.c., mai multe ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2011, 13:44
(11872 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


Protopopiatul Urziceni: Festival de colinde și expoziție de icoane pe lemn și sticlă

Protopopiatul Urziceni: Festival de colinde și expoziție de icoane pe lemn și sticlă

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 11 decembrie 2011, Protopopiatul Urziceni, împreună cu Societatea Culturală Apollon și Primăria Municipiului ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2011, 13:38
(15552 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2011, 14:56
(7892 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat fier vechi

Polițiștii au oprit pentru control, în trafic, o autoutilitară condusă de un bărbat, de 44 ani, din localitate, care transporta deșeuri feroase fără a deține documente de proveniență. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2011, 14:33
(15536 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băut, la volan

Luni, 12 decembrie, polițiștii au prins, pe raza municipiului Fetești, un bărbat de 47 ani care se afla la volanul unui autoturism sub influența băuturilor alcoolice. Testat fiind cu aparatul Drager, șoferul ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2011, 14:33
(13508 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...