Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În mai puțin de șase luni, visul de epurare al orașelor din Ialomița a fost spulberat

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În urmă cu jumătate de an, autoritățile județene ieșeau la rampă cu un proiect îndrăzneț, menit să rezolve problema rețelelor de canalizare și a stațiilor de epurare în nu mai puțin de șase orașe din Ialomița. Mult prea excesiv mediatizata «creație județeană» se rezuma la constituirea într-o Asociație, denumită strategic AquaIalomița, care cuprindea orașele Fierbinți Tîrg, Amara, Țăndărei, Căzănești, Fetești și Slobozia. Cu ajutorul lor, Consiliul Județean spera la drenarea a peste 70 milioane de euro fonduri europene către canalizare și epurare. Potrivit proiectului inițial, operatorul urma să primească spre întreținere și exploatare, prin contract de delegare a gestiunii, sistemele de apă și... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:57 (6966 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Stavăr are atitudine de vătaf»

Inspectorul general sfidează Sindicatul profesorilor

«Stavăr are atitudine de vătaf»

La finele lunii septembrie, liderii Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt au stabilit drept măsură de protest pentru noua lege a salarizării ca activitatea didactică la clasă să fie grevată de netrecerea în catalog a notelor elevilor. Așa că, profesorii-membri de sindicat au decis și în Ialomița să se alinieze măsurilor de la centru și au purces la netrecerea notelor în cataloage. Evaluarea elevilor s-a efectuat conform programei școlare, însă notele au fost trecute în caietele de notițe ale profesorilor. De asemenea, una dintre obligațiile cadrelor didactice a fost aceea de a comunica atît copiilor cît și părinților notele obținute, iar activitatea didactică de la clasă să nu fie afectată... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:52 (7869 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Conducerea Consiliului Județean și a Prefecturii nu a reprezentat niciodată nimic și nici nu va reprezenta»

Constantin Sava, un primar prea mare pentru un oraș atît de mic. Sau viceversa

«Conducerea Consiliului Județean și a Prefecturii nu a reprezentat niciodată nimic și nici nu va reprezenta»

Primarul PNL de Urziceni este un exemplu tipic de grobianism politic. L-a dat afară în șuturi din primărie pe prefectul Alecsandru Știucă, și-a repudiat consilierii locali și și-a condus alegătorii la urne cu mîna de fier a vechilului de moșie care face ce vrea pe moșia încredințată de boier. În mod paradoxal însă, atitudinea lui, în loc să-l exileze, l-a propulsat și mai abitir în pseudotopul politicenilor locali. Și pentru că primarul Constantin Sava a văzut că rețeta funcționează, a ales să recidiveze... Iar noi, o dată cu el.

Administrația sînt eu și cu mine
Din biroul lui de primar de Urziceni, unde a ales să ne acorde interviul, lipsește de la ultima noastră vizită tabloul superiorului său politic, Gheorghe Petre. Semn că, o dată cu căderea acestuia în dizgrație, nici simțul artistic al administrației locale nu mai e ce-a fost odată.... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:36 (10647 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

Apă potabilă, abia anul viitor

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Slobozia, consilierii municipali au decis înlocuirea rețelei de apă a orașului Slobozia. Cei 42 de kilometri de conductă de oțel, vechi de peste 30 de ani, se află în acest moment într-o fază avansată de deteriorare, din cauza compoziției chimice a apei provenite din sursa subterană a orașului. Potrivit documentației, pentru înlocuirea conductelor Primăria Slobozia a solicitat 380 de mii lei, sumă necesară achiziționării de conductă de polietilenă de înaltă densitate tip PHD, în vederea reabilitării sistemului de distribuție. Potrivit declarațiilor reprezentanților autorităților locale, termenul avansat pentru înlocuirea în totalitate a conductelor... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2009, 17:37 (10525 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Piatră de moară la gâtul promovării

HCF Piatra Neamț-CSM Slobozia 26-25

Piatră de moară la gîtul promovării

Meci foarte important pentru fetele antrenate de Marian Simion, sîmbătă, 10 octombrie, la Piatra Neamț, cu implicații decisive atît în lupta pentru podium, cît și în cea pentru promovare. CSM Slobozia pornea confruntarea cu nemțencele de pe locul 2 avînd punctaj similar cu al liderului CSM București. Tocmai de aceea, handbalistele noastre au pornit jocul în forță, decise să tranșeze rezultatul final în favoarea lor. După o primă repriză reușită cu un joc foarte bun, mai mult în apărare, au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri. 10-8. Din păcate, în a doua parte a întîlnirii, balanța avea să se încline în favoarea moldovencelor care au beneficiat pe tot parcursul meciului de al optulea... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:09 (9761 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cătălin Cristea, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Cătălin Cristea, fotbal, CSS Slobozia

Cătălin are 16 ani împliniți dar nu e mai înalt de 1,50. Nici nu-i trebuie mai mult, joacă fundaș stînga în echipa de juniori II republicani a CSS Slobozia. Ni l-a recomandat antrenorul Constantin Prepeliță, cel care de 8 ani de zile îl antrenează. Dar de lăudat, cel mai frumos l-au lăudat colegii: «E bun, e bun, mititelu'. Faceți-i o poză mare, să pară mai răsărit!». Cătălin nu se supără. Are niște ochi albaștri, uriași, cu gene prelungi, de lasă fetele oftînd la fiece meci. E prea devreme ca el să bage de seamă... «Sînt elev la seminarul teologic Ioan Gură de Aur. Am luat premiul I anul trecut, cu media 9,54. Ce să fac? Trebuie să îmbin utilu' cu plăcutul, ca să nu aud în urma mea, ca după ... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:07 (15362 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Urziceni, înfrîngere amicală cu Oțelul

În așteptarea plăieșilor lui Porumboiu, elevii lui Dan Petrescu s-au antrenat vineri într-un amical devenit deja tradiție, cu Oțelul Galați. Aceeași tradiție care spune că în oficiale batem noi, iar în amicale ei, a fost respectată și de data aceasta. Cu 5 fotbaliști plecați la «Națională», pentru a fi făcuți pilaf sîrbesc de jucătorii lui Antici, Unirea a cedat cu scorul de 3-2 în fața gălățenilor. Pentru ialomițenii care au avut fericirea de a rămîne acasă în loc să se facă de rîs la Belgrad au marcat Bilașco, din penalty și Onofraș.
Campionii revin în focurile meciurilor «pe bune» vineri, de la 18,30, cînd, pe Tineretului, sosește Vasluiul, echipa antrenată de Marius Lăcătuș. Marți seara... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:06 (7854 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia-Oil Terminal Constanța 5-0

Calculul hîrtiei nu a dat greș nici de astă dată. Vineri, echipa lui Ion Răuță a bătut măr, păr, gutui și alți pomi fructiferi Oil Terminal Constanța, echipă specializată în înfrîngeri rușinoase la scor. Balul a fost deschis de Hertu, cel care marcase și în meciul cu Domnești din etapa precedentă, însă în propria poartă. De data aceasta mingea a poposit unde trebuia și, din minutul 10, Unirea avea deja 1-0. Dominarea clară a jucătorilor noștri a dat în continuare roade pe tabelă, iar Stelian Stan, în minutul 25 și Cristi Ciortescu, în minutul 30 au stabilit scorul al pauză, 3-0.
A doua repriză a fost diferită de prima doar prin numărul de goluri înscrise. Astfel, Viorel Gheorghe ('60) și Mihălcescu... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 20:05 (9921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Cinematrograful «Ialomița» și Grădina de Vară din Slobozia, obiectul unui litigiu cu Regia de Film

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Promulgată la începutul lunii decembrie 2008, Legea 303 prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea România Film în domeniul public se dovedește a fi prilejul unui conflict ce urmează a fi tranșat în instanță. Concret, la Slobozia, Primăria ar fi trebuit să preia Cinematograful Galax, Ialomița și Grădina de Vară. Deși predarea ar fi trebuit să se realizeze în 6 luni, după 10 luni de negocieri pe marginea legii și adrese între instituții, Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmului a acceptat să predea doar una dintre săli, Cinematograful «Galax». Motivul invocat pentru refuzul de a ceda celelalte două săli este că una dintre acestea se află sub contract cu o firmă... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:41 (9519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașiului

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

L-am primit cu toții după moartea fulgerătoare a Preasfințitului Damaschin Coravu. L-am cunoscut din auzitele preoților și din șoaptele colțurilor. I-am admirat solemna întronizare, cînd președintele României și alți politicieni de clasă națională s-au călcat în picioare pentru a-i fi aproape. L-am bănuit de interese ascunse, politicianiste. Cu toate acestea, astăzi vobește pentru prima dată într-un ziar local. Se destăinuie și pare mai practic decît un om de afaceri. Îmbină vorbele lumești cu cele bisericești fără a-ți fi greu să înțelegi ceea ce vrea să transmită. Știe ce are de făcut și de ce a venit aici. Vorbește clar, tranșant, fără a se feri să împartă vorbe de dojană deloc negratuite pentru... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:32 (7366 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Iezer, un lac de un milion de euro (slideshow)

Hotelurile din stațiuni sînt la un pas de faliment, pensiunile se închid, legea turismului zace în sertarul doamnei Udrea, criza alungă turiștii de pretutindeni... Iar pe lacul Iezer, în inima Bărăganului, un întreprinzător local a reușit performanța unică de a transforma 200 de hectare de sălbăticie într-una dintre cele mai frumoase și mai cochete cabane de vînătoare și pescuit din cîte ați putut admira vreodată. Și nu numai, pentru că înainte de prima brumă, complexul Lacul Iezer, cabană de vănătoare și pescuit sportiv, își va deschide porțile pentru o clientelă pe care și-o dorește cît mai numeroasă și selectă. Iar vestea cea bună vine de-abia de-acum înainte: nu trebuie să fii vînător ca să... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:10 (28959 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Peste 1 milion de dolari rambursare de TVA

Ultimul tun marca Paul Toma-Eldaga, dat sub nasul anchetatorilor

Peste 1 milion de dolari rambursare de TVA

Cele ce urmează se vor constitui, fără doar și poate, într-un nou dosar pe numele fugarului Paul. Putem doar să credem că «țeapa», dată de această dată statului, se constituie, probabil, într-o ultimă «acțiune» a lui Paul Toma din postura de director executiv al Eldaga; prin «acțiune» se subînțelege o fraudă, tip de situație comună fostului administrator în drept al Eldaga. Așadar, să vă povestim.

5 facturi și-un TVA rambursat de peste 1 milion de dolari
Narațiunea se petrece undeva prin luna septembrie a anului de grație 2008. Directorul executiv Paul se pregătește de o ultimă «țeapă». De această dată, cu buzele umflate se pregătea să rămînă statul. Ca sumă, un mizilic... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 17:59 (49419 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Forbes a încurcat borcanele cu miliardari

Forbes a încurcat borcanele cu miliardari

Forbes, una dintre cele mai prestigioase reviste de business din lume, a dat cu oiștea în gardul informației făcînd o gafă pe care redactorii publicației o cifrează la 18 milioane de euro. Concret, în dreptul unuia dintre cei doi milionari cu care Ialomița se mîndrește mai ceva decît cu sfintele moaște, tronează bine mersi un ilustru necunoscut, care seamănă cu miliardarul despre care e vorba în text așa cum seamănă Băsescu cu Ștefan cel Mare. Iar dacă ar fi vorba de Ștefan Poienaru, un profil mai puțin mediatizat din cauza retragerii sale stategice în cramele de la Fetești, am înțelege și am închide ochii. Dar nu! Poienaru e zugrăvit corect și generos pe două pagini pline ochi de grîu și anghinare... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 17:44 (15031 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă «împădurește» Ialomița cu panouri fotovoltaice (slideshow)

Panouri fotovoltaice da, păduri ba! Aceasta ar putea fi concluzia pe care o putem trage ca urmare a ultimei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița. Desfășurată luni, 12 octombrie, în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», ședința a confirmat, încă odată, unul dintre paradoxurile consacrate ale administrației județene: deși nu este capabilă să asigure finanțarea pentru cele cîteva zeci de hectare de pădure anual (una dintre prioritățile declarate ale acestui mandat), Consiliul Județean susține că poate «împăduri» 5 hectare de teren agricol degradat cu cel mai ambițios proiect de la sturionii ex-președintelui Gheorghe Savu încoace: 5 hectare de panouri fotovoltaice, menite să asigure... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:56 (28217 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul sanitar, resuscitat cu succes

Rectificarea bugetară salvează Sănătatea ialomițeană

Semnalele de alarmă trase public de reprezentanții instituțiilor medicale din Ialomița nu au rămas fără răspuns. Aproape intrate în colaps financiar, spitalele, farmaciile și alte entități medicale au avertizat, nu de puține ori, asupra imposibilităților de funcționare în lipsă de fonduri. Nu de multă vreme, ziarul nostru a detaliat fondurile epuizate de aproape fiecare instituție sanitară din județ, în parte. Deși își prevedeau un obștesc sfîrșit, reprezentanții medicali au fost «reanimați» de o nouă rectificare bugetară. Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit o nouă tranșă de bani, sume care dacă nu învie, măcar permite agonizarea Sănătății din județul nostru. E drept, banii... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:46 (7924 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciune prin SMS (film)

Marți, 6 octombrie, o tînără în vîrstă de 19 ani, din Slobozia, a anunțat polițiștii cu privire la faptul că a fost înșelată cu 420 lei, după ce a dat curs unui mesaj primit pe telefonul mobil. De fapt, povestea tinerei a pornit de la un sms ce o anunța că a cîștigat un premiu în valoare de 10000 euro însă, pentru a putea ridica premiul, era necesar să trimită printr-un mandat poștal un comision de 420 lei. «Profitînd de credulitatea victimei, escrocul a trecut la următorul pas și sub pretextul că este necesară achitarea unor alte taxe, i-a cerut să transmită pe aceeași cale o valoare de patru ori mai mare. Tînăra i-a comunicat că nu deține această sumă și că are nevoie de un răgaz pentru a face... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 14:09 (14787 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Irina Nițu, tenis de câmp, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Irina Nițu, tenis de cîmp, CSS Slobozia

Fetița cu părul blond, care zîmbește de sub șepcuța albă, specifică în tenis rusoaicelor, se află în aceste zile în focul Turneului Campioanelor la care participă primele 16 clasate din țară la categoria ei de vîrstă (12 ani) și unde în momentul în care citiți aceste rînduri a făcut deja prima victimă, calificîndu-se în sferturi. Este foarte volubilă, dar ar lăsa baltă oricînd orice discuție pentru a lua în mînă racheta. «Dom' profesor, după ce vorbesc cu domnu' mai jucăm? Am de gînd să vă bat măr!» îi strigă mentorului său, Ion Savu, și, după ce primește răspunsul afirmativ, ne așternem, în voie la povești, ca niște sportivi mari ce sîntem. Irina a împlinit 11 ani pe 23 iunie, este elevă în clasa... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:38 (12188 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Gaz Metan Mediaș-Unirea Urziceni 0-0

Au ars gazul de pomană

«Dacă ar fi după mine, aș lăsa Mediașul să joace din oficiu în Cupele Europene, la cît de frumos evoluează» spunea un chibiț alături de care am urmărit partida dintre Mediaș și Urziceni. Gazul, cea mai spectaculoasă și mai ofensivă echipă a campionatului, a știut în meciul cu echipa campioană să țină capul la cutie și să muște atunci cînd trebuia, așa cum a făcut-o în cîteva rînduri prin Bud, Eric, Muntean sau Cubala. Au beneficiat și de atenția sporită a arbitrului Marius Avram, cel care a anulat corect golul lui Dinu Todoran din minutul 35, sesizînd prompt faultul în atac al lui Dănălache, la unul dintre fundașii sibieni. Apropo de cel din urmă, acesta s-a remarcat din nou printr-o risipă însemnată... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:35 (7756 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III

Unirea Slobozia pierde supremația

Se pare că săptămîna care tocmai s-a încheiat a fost una a remizelor albe pentru fotbalul ialomițean. Unirea Slobozia nu a izbutit să treacă de echipa fraților Negoiță, Viscofil Popești Leordeni, făcînd vineri primul pas greșit pe propriul teren, 0-0. Rezultatul final a fost determinat în mare măsură de aceeași lipsă de inspirație în fața porții adverse, hibă care riscă să devină permanentă în angrenajul echipei noastre. Cum adversarele la promovare n-au ezitat să profite de semieșecul slobozenilor, echipa lui Ion Răuță a pierdut șefia seriei a II-a din Liga a III-a, clasîndu-se înaintea etapei desfășurate pe locul 3, cu 16 puncte, după Viitorul Constanța (17 puncte) și ACS Berceni (16 puncte... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:33 (8002 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Învinse, dar nu îngenuncheate

Handbal

Învinse, dar nu îngenuncheate

Prestație slabă a handbalistelor junioare I de la CSS Slobozia sîmbătă, 3 octombrie 2009, în etapa a III-a a campionatului. Fetele antrenate de Marian Simion au dat piept cu LPS Buzău, echipă mult mai omogenă și mult mai determinată și mai dornică de victorie. Fetele noastre au avut plumb și în ghete și în mîini, fiind, probabil, timorate și de debutul pe propriul teren în acest sezon, în fața multor prieteni, rude și cunoscuți care, ca de obicei, nu s-au omorît cu încurajările. Andreea Filip&Co a avut o prestație lamentabilă în prima parte, manifestînd lipsă de concentrare în atac și dezorganizare în apărare. Scorul la pauză, 19-10 pentru Buzău, a oglindit cît se poate de clar cele petrecute... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:32 (9026 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Cei doi minori dispăruți, găsiți la Tulcea

Ialomița: Cei doi minori dispăruți, găsiți la Tulcea

Minorii dispăruți la sfîrșitul lunii precedente au fost găsiți de polițiști. Cei doi vagabondau pe raza municipiului Tulcea, iar cît au fost dați dispăruți nu au fost victimele niciunei infracțiuni. În ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 14:42
(7840 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: 165 locuri de muncă la «Bursa generală a locurilor de muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 15 aprilie 2011, ora 9.00, «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura în Slobozia, la Clubul Tineretului ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:30
(9458 vizualizări - 2 comentarii)


Perieți: A furat ceea ce trebuia să păzească

Un paznic din Perieți este cercetat penal pentru furt calificat întrucît, în timp ce presta servicii de pază la o firmă, a furat ceea ce trebuia să păzească. Polițiștii din comună au fost anunțați vineri ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:21
(10988 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți furt


Jilavele: Incendiu provocat intenționat

În urma unui apel primit prin 112 în dimineața zilei de luni, 11 aprilie a.c., în jurul orei 3.00, pompierii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la două clădiri ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:19
(8924 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Balaciu: Infractor arestat

Un bucureștean de 60 ani a fost prins de polițiștii ialomițeni pe raza comunei Balaciu. Bărbatul se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani cu închisoarea pentru furt. Bărbatul a fost încarcerat în arestul ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:18
(9950 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Fără permis, la volan

Un tînăr de 21 ani a fost prins de polițiștii din Gheorghe Lazăr, duminică, 10 aprilie, în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Actual, tînărul este cercetat penal pentru conducere ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:17
(7663 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Tînăr preluat de elicopterul SMURD în urma unui accident

Sîmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orei 13.10, în urma unui accident rutier produs pe raza localității Bărcănești, G. Valentin, în vîrstă de 17 ani, a fost rănit grav, fiind solicitată intervenția echipajelor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:16
(9857 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Siguranța rutieră, în atenția polițiștilor

În week-end-ul trecut, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră, dar și pentru descoperirea transporturilor ilegale de mărfuri și persoane. Rezultatele acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:10
(7243 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Tu faci Legea de nota 10», dezbatere educativă în organizarea Inspectoratului Școlar

La începutul lunii februarie 2011, Legea Educației Naționale a intrat în vigoare. În acest sens, Ministerul Educației desfășoară prin intermediul Inspectoratului Școlar Județean campanii de informare. ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:58
(14614 vizualizări - 9 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Numărul șomerilor ialomițeni este în scădere. Cel puțin așa demonstrează datele statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă. Astfel, la sfîrșitul lunii martie 2011, în evidențele instituției ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:50
(10733 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Intervenții SMURD

Urziceni: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD din Urziceni a fost solicitat să intervină, miercuri, 6 aprilie, pentru salvarea unui bărbat căzut pe o stradă din localitate. La sosirea paramedicilor, cetățeanul în vîrstă de 59 ani era ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:49
(8996 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni SMURD


LAPAR susține cultivarea plantelor modificate genetic

Printr-un comunicat de presă, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România își manifestă susținerea pentru decizia ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără în ceea ce privește cultivarea plantelor ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:43
(8285 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Biblioteca Județeană, la Liceul Pedagogic

În cadrul programului «Biblioteca vine la tine», Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a organizat la sala de festivități a Liceului Pedagogic o prezentare, clasică și multimedia, a autorilor Eugen Jebeleanu ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:35
(8986 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 suspecți de comiterea mai multor furturi din locuințe, identificați de polițiști

Șase persoane cu vîrste cuprinse între 14 și 37 de ani, cercetate pentru furt calificat, sînt suspectate că ar fi săvîrșit, în perioada decembrie 2010-martie 2011, opt furturi din locuințe situate în comuna ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:24
(11725 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița: Grup de lucru mixt pentru romi

Joi, 7 aprilie a.c., la sala de ședințe a Prefecturii Ialomița, se vor desfășura lucrările Grupului de lucru mixt pentru romi. Ordinea de zi a reuniunii va cuprinde discuții privind situația și oportunitățile ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:46
(11458 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Depunerea situațiilor financiare anuale, la termen

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita informează contribuabilii că societățile comerciale vor depune situațiile financiare anuale și documentele anexate acestora pentru exercițiul financiar 2 ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:31
(11459 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Mișcarea porcilor vii, în atenția medicilor veterinari

Potrivit unui Ordin al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, privind mișcarea porcilor vii pe teritoriul României, trebuie avute în vedere o serie de condiții pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:27
(11371 vizualizări - 8 comentarii)


APIA: Modificări legislative la declararea suprafețelor pentru 2011

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează fermierii că a fost emis Ordinul MADR privind stabilirea modului de implementare, a condițiilor specifice și a criteriilor de eligibilitate ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:12
(10175 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe bulevardul Unirii

Slobozia: Accident pe bulevardul Unirii

Marți, 5 aprilie, pe bulevardul Unirii din Slobozia s-a produs un accident de circulație. Din cauza neatenției, un șofer a ieșit cu mașina de pe strada Ardealului neacordînd prioritate. Autoturismul a lovit ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 13:24
(67923 vizualizări - 62 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 18:56
(10976 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cal căzut într-o groapă, scos de pompieri

Pompierii din Urziceni au fost solicitați luni, 4 aprilie, pentru stingerea unui incendiu violent ce se aprinsese pe un teren viran din localitatea Movilița. Flăcările au mistuit 500 mp de vegetație uscată ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:40
(15760 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Au furat gardul din tablă

În prima zi a săptămînii, luni, 4 martie, polițiștii de la Movilița au fost alarmați cu privire la furtul unei părți a gardului împrejmuitor din tablă al unei societăți comerciale. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:36
(12059 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Slobozia: Accident la Bora

Un șofer băut a reușit luni, 4 aprilie, să pună pe jar polițiștii și medicii serviciului de Ambulanță. După ce a băut bine, slobozeanul în vîrstă de 40 ani s-a urcat la volanul unei autoutilitare. Doar ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(14446 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Armășești: Fier vechi, fier vechi!

Luni, 4 aprilie, polițiștii ialomițeni au prins un tînăr de 20 ani din orașul Căzănești în timp ce cumpăra fier vechi pe raza comunei Armășești, în condiții ilegale. Tînărul a fost dus la sediul poliției ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(11132 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Cu cuțitul la discotecă

Un tînăr de 33 ani, din comuna Sinești, a fost depistat cu un cuțit asupra sa în timp ce se afla la o discotecă din Maia. Duminică, 3 aprilie a.c., lucrători din cadrul Posturilor de Poliție Maia și Brazii ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(14023 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși în flagrant în timp ce furau sîrmă

Duminică, 3 aprilie, trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 21 ani, din Fetești, au fost identificați de o echipă de polițiști și jandarmi în timp ce sustrăgeau sîrmă de pe un teren cultivat cu viță ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(9466 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Coșereni: A furat din curte

În data de 1 aprilie 2011, Poliția Urziceni a fost sesizată de un bărbat, de 54 ani, din localitate, despre faptul că în perioada 27.03.2011-01.04.2011, persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(7696 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni furt


Copilul dispărut din Urziceni, depistat în București

Matache Leonard Gabriel, de 14 ani, din Urziceni, a fost identificat pe raza municipiului București, după două zile de la dispariție. Acesta s-a deplasat pe raza municipiului București cu trenul, fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:32
(10959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A amenințat că se aruncă pe casa scării

După ce a consumat băuturi alcoolice, un bărbat în vîrstă de 43 ani ce locuiește într-un bloc ce a aparținut fostului IAS Bărăganu a amenințat că se aruncă în gol pe casa scării. Vecinii au fost cei care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:30
(7991 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Flăcări în apropierea barajului

Aproximativ 200 ha de stuf și vegetație uscată au fost mistuite de flăcări în după-amiaza zilei de sîmbătă, 02 aprilie, în apropierea barajului Dridu. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:28
(9756 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...