Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașiului

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

L-am primit cu toții după moartea fulgerătoare a Preasfințitului Damaschin Coravu. L-am cunoscut din auzitele preoților și din șoaptele colțurilor. I-am admirat solemna întronizare, cînd președintele României și alți politicieni de clasă națională s-au călcat în picioare pentru a-i fi aproape. L-am bănuit de interese ascunse, politicianiste. Cu toate acestea, astăzi vobește pentru prima dată într-un ziar local. Se destăinuie și pare mai practic decît un om de afaceri. Îmbină vorbele lumești cu cele bisericești fără a-ți fi greu să înțelegi ceea ce vrea să transmită. Știe ce are de făcut și de ce a venit aici. Vorbește clar, tranșant, fără a se feri să împartă vorbe de dojană deloc negratuite pentru... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:32 (7366 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Iezer, un lac de un milion de euro (slideshow)

Hotelurile din stațiuni sînt la un pas de faliment, pensiunile se închid, legea turismului zace în sertarul doamnei Udrea, criza alungă turiștii de pretutindeni... Iar pe lacul Iezer, în inima Bărăganului, un întreprinzător local a reușit performanța unică de a transforma 200 de hectare de sălbăticie într-una dintre cele mai frumoase și mai cochete cabane de vînătoare și pescuit din cîte ați putut admira vreodată. Și nu numai, pentru că înainte de prima brumă, complexul Lacul Iezer, cabană de vănătoare și pescuit sportiv, își va deschide porțile pentru o clientelă pe care și-o dorește cît mai numeroasă și selectă. Iar vestea cea bună vine de-abia de-acum înainte: nu trebuie să fii vînător ca să... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:10 (28933 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Peste 1 milion de dolari rambursare de TVA

Ultimul tun marca Paul Toma-Eldaga, dat sub nasul anchetatorilor

Peste 1 milion de dolari rambursare de TVA

Cele ce urmează se vor constitui, fără doar și poate, într-un nou dosar pe numele fugarului Paul. Putem doar să credem că «țeapa», dată de această dată statului, se constituie, probabil, într-o ultimă «acțiune» a lui Paul Toma din postura de director executiv al Eldaga; prin «acțiune» se subînțelege o fraudă, tip de situație comună fostului administrator în drept al Eldaga. Așadar, să vă povestim.

5 facturi și-un TVA rambursat de peste 1 milion de dolari
Narațiunea se petrece undeva prin luna septembrie a anului de grație 2008. Directorul executiv Paul se pregătește de o ultimă «țeapă». De această dată, cu buzele umflate se pregătea să rămînă statul. Ca sumă, un mizilic... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 17:59 (49419 vizualizări - 16 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Forbes a încurcat borcanele cu miliardari

Forbes a încurcat borcanele cu miliardari

Forbes, una dintre cele mai prestigioase reviste de business din lume, a dat cu oiștea în gardul informației făcînd o gafă pe care redactorii publicației o cifrează la 18 milioane de euro. Concret, în dreptul unuia dintre cei doi milionari cu care Ialomița se mîndrește mai ceva decît cu sfintele moaște, tronează bine mersi un ilustru necunoscut, care seamănă cu miliardarul despre care e vorba în text așa cum seamănă Băsescu cu Ștefan cel Mare. Iar dacă ar fi vorba de Ștefan Poienaru, un profil mai puțin mediatizat din cauza retragerii sale stategice în cramele de la Fetești, am înțelege și am închide ochii. Dar nu! Poienaru e zugrăvit corect și generos pe două pagini pline ochi de grîu și anghinare... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 17:44 (15030 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă «împădurește» Ialomița cu panouri fotovoltaice (slideshow)

Panouri fotovoltaice da, păduri ba! Aceasta ar putea fi concluzia pe care o putem trage ca urmare a ultimei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița. Desfășurată luni, 12 octombrie, în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», ședința a confirmat, încă odată, unul dintre paradoxurile consacrate ale administrației județene: deși nu este capabilă să asigure finanțarea pentru cele cîteva zeci de hectare de pădure anual (una dintre prioritățile declarate ale acestui mandat), Consiliul Județean susține că poate «împăduri» 5 hectare de teren agricol degradat cu cel mai ambițios proiect de la sturionii ex-președintelui Gheorghe Savu încoace: 5 hectare de panouri fotovoltaice, menite să asigure... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:56 (28217 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul sanitar, resuscitat cu succes

Rectificarea bugetară salvează Sănătatea ialomițeană

Semnalele de alarmă trase public de reprezentanții instituțiilor medicale din Ialomița nu au rămas fără răspuns. Aproape intrate în colaps financiar, spitalele, farmaciile și alte entități medicale au avertizat, nu de puține ori, asupra imposibilităților de funcționare în lipsă de fonduri. Nu de multă vreme, ziarul nostru a detaliat fondurile epuizate de aproape fiecare instituție sanitară din județ, în parte. Deși își prevedeau un obștesc sfîrșit, reprezentanții medicali au fost «reanimați» de o nouă rectificare bugetară. Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit o nouă tranșă de bani, sume care dacă nu învie, măcar permite agonizarea Sănătății din județul nostru. E drept, banii... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:46 (7920 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciune prin SMS (film)

Marți, 6 octombrie, o tînără în vîrstă de 19 ani, din Slobozia, a anunțat polițiștii cu privire la faptul că a fost înșelată cu 420 lei, după ce a dat curs unui mesaj primit pe telefonul mobil. De fapt, povestea tinerei a pornit de la un sms ce o anunța că a cîștigat un premiu în valoare de 10000 euro însă, pentru a putea ridica premiul, era necesar să trimită printr-un mandat poștal un comision de 420 lei. «Profitînd de credulitatea victimei, escrocul a trecut la următorul pas și sub pretextul că este necesară achitarea unor alte taxe, i-a cerut să transmită pe aceeași cale o valoare de patru ori mai mare. Tînăra i-a comunicat că nu deține această sumă și că are nevoie de un răgaz pentru a face... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 14:09 (14787 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Irina Nițu, tenis de câmp, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Irina Nițu, tenis de cîmp, CSS Slobozia

Fetița cu părul blond, care zîmbește de sub șepcuța albă, specifică în tenis rusoaicelor, se află în aceste zile în focul Turneului Campioanelor la care participă primele 16 clasate din țară la categoria ei de vîrstă (12 ani) și unde în momentul în care citiți aceste rînduri a făcut deja prima victimă, calificîndu-se în sferturi. Este foarte volubilă, dar ar lăsa baltă oricînd orice discuție pentru a lua în mînă racheta. «Dom' profesor, după ce vorbesc cu domnu' mai jucăm? Am de gînd să vă bat măr!» îi strigă mentorului său, Ion Savu, și, după ce primește răspunsul afirmativ, ne așternem, în voie la povești, ca niște sportivi mari ce sîntem. Irina a împlinit 11 ani pe 23 iunie, este elevă în clasa... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:38 (12188 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Gaz Metan Mediaș-Unirea Urziceni 0-0

Au ars gazul de pomană

«Dacă ar fi după mine, aș lăsa Mediașul să joace din oficiu în Cupele Europene, la cît de frumos evoluează» spunea un chibiț alături de care am urmărit partida dintre Mediaș și Urziceni. Gazul, cea mai spectaculoasă și mai ofensivă echipă a campionatului, a știut în meciul cu echipa campioană să țină capul la cutie și să muște atunci cînd trebuia, așa cum a făcut-o în cîteva rînduri prin Bud, Eric, Muntean sau Cubala. Au beneficiat și de atenția sporită a arbitrului Marius Avram, cel care a anulat corect golul lui Dinu Todoran din minutul 35, sesizînd prompt faultul în atac al lui Dănălache, la unul dintre fundașii sibieni. Apropo de cel din urmă, acesta s-a remarcat din nou printr-o risipă însemnată... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:35 (7751 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III

Unirea Slobozia pierde supremația

Se pare că săptămîna care tocmai s-a încheiat a fost una a remizelor albe pentru fotbalul ialomițean. Unirea Slobozia nu a izbutit să treacă de echipa fraților Negoiță, Viscofil Popești Leordeni, făcînd vineri primul pas greșit pe propriul teren, 0-0. Rezultatul final a fost determinat în mare măsură de aceeași lipsă de inspirație în fața porții adverse, hibă care riscă să devină permanentă în angrenajul echipei noastre. Cum adversarele la promovare n-au ezitat să profite de semieșecul slobozenilor, echipa lui Ion Răuță a pierdut șefia seriei a II-a din Liga a III-a, clasîndu-se înaintea etapei desfășurate pe locul 3, cu 16 puncte, după Viitorul Constanța (17 puncte) și ACS Berceni (16 puncte... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:33 (8001 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Învinse, dar nu îngenuncheate

Handbal

Învinse, dar nu îngenuncheate

Prestație slabă a handbalistelor junioare I de la CSS Slobozia sîmbătă, 3 octombrie 2009, în etapa a III-a a campionatului. Fetele antrenate de Marian Simion au dat piept cu LPS Buzău, echipă mult mai omogenă și mult mai determinată și mai dornică de victorie. Fetele noastre au avut plumb și în ghete și în mîini, fiind, probabil, timorate și de debutul pe propriul teren în acest sezon, în fața multor prieteni, rude și cunoscuți care, ca de obicei, nu s-au omorît cu încurajările. Andreea Filip&Co a avut o prestație lamentabilă în prima parte, manifestînd lipsă de concentrare în atac și dezorganizare în apărare. Scorul la pauză, 19-10 pentru Buzău, a oglindit cît se poate de clar cele petrecute... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:32 (9017 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Atletism, Cupa Ialomiței

Ne-a rămas tradiția

Vremea potrivnică de la sfîrșitul săptămînii nu a împiedicat desfășurarea concursului organizat de Direcția Județeană pentru Sport Ialomița. Competiția, ajunsă la ediția cu numărul 43, s-a adresat copiilor născuți între 1994 și 1999, repartizați pe următoarele categorii de vîrstă: juniori III (1994-1995), copii I (1996-1997) și copii II (1998-1999). Au participat peste 300 de mici atleți proveniți de la 14 cluburi din 7 județe, plus 6 instituții de învățămînt din Ialomița. Prestația sportivilor noștri a fost una modestă comparativ cu alte ediții. Din 24 de probe de pistă desfășurate, s-a obținut o singură victorie, la 50 metri băieți, prin Nicolae Anghel, elev la școala nr. 3 din Slobozia. Același... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 11:30 (8659 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CERCETAT PENAL

Primarul Ionașcu a dat cu subsemnatu' la Poliție în dosarul «Apa din sursa subterană»

CERCETAT PENAL

Faptul că Gabi Ionașcu este cercetat penal în dosarul «Apa din sursa subterană» este binecunoscut, polițiștii demarînd ancheta în acest caz în cursul anului precedent, la momentul cînd au început să apară primele probleme ale apei. Ceea ce nu se știe însă este aspectul potrivit căruia, în urmă cu cîteva zile, pe adresa IPJ Ialomița au sosit și răspunsurile celor două institute de profil, plătite de administrația locală pentru efectuarea analizelor apei captate din sursa subterană. Partea interesantă este că, stupoare!, răspunsurile la care facem referire se rezumă sec la următoarea exprimare: «întrucît datele solicitate sînt confidențiale, este necesară prezentarea unui mandat (n.red.: ?!) pentru oferirea acestora»... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2009, 09:41 (12213 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Gustul politicii e ca în bancul ăla. O pojghiță de miere și restul c...t!»

Gigi Petre, subprefectul tern și etern

«Gustul politicii e ca în bancul ăla. O pojghiță de miere și restul c...t!»

Gigi Petre nu e om politic. Dar a fost. Iar amintirea celor 10 ani trăiți în băncile PNL, cînd mai în față, cînd mai în ultima bancă, îl bîntuie încă. De aceea, am profitat de această slăbiciune a sa și l-am intervievat. Nu a ieșit mare lucru! Nici n-avea cum, Gigi Petre e ...politician bătrîn, le-a văzut pe toate. Pe toate cele politice! Dar printre rînduri, inițiații pot descoperi și lucruri noi, încă nescoase la rampă. Semn că prima dragoste nu se uită niciodată și că orice subprefect poartă în raniță bastonul de prefect pînă la sfîrșitul zilelor. Acum și în vecii vecilor, amin!

Petre, supraviețuitorul
Gigi Petre are birou mare la Prefectură. La fel de mare ca al prefectului. Fumează mult și vorbește încet. A mai îmbătrînit de la ultimul submandat. Și a devenit înalt funcționar public. Singurul cu patalama din tot județul. Semn că, spre deosebire de colegii săi, el s-a ales cu ceva din trecerile meteorice prin birourile Prefecturii.... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2009, 09:16 (8201 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Tica-tica-tica, ea este Monica

Monica e elevă. O elevă cuminte, frumoasă și devreme acasă. Atît de devreme încît a trebuit să ne trezim de la șase dimineața ca sa vă puteți bucura de fotografia de alături. Și atît de responsabilă, încît ne-a uimit. De aceea vom fi cît puteți suporta dumneavoastră de serioși și vă vom spune doar că Monica vrea să devină designer de haine (pentru vedetele de la Hollywood), că a cîștigat un concurs de miss în primăvară (dar a pierdut alte trei pentru că nu a vrut să facă acele compromisuri despre care vorbește toată lumea) și că pentru ea școala e plicticoasă. «Atît de plicticoasă încît uneori mă întreb de ce mă mai duc» ne-a spus ea în vreme ce asistenta foto îi măsura circumferințele. Care da... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2009, 17:50 (24100 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

În Ialomița

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

Prefectul Mădălin Teculescu a anunțat marți, 6 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, că șefii serviciilor descentralizate nominalizați de PSD ar putea fi demiși joi în bloc. «Este posibil ca pînă joi ministerele să ia o decizie similară cu cea adoptată în cazul ex-prefectului Alecsandru Știucă. Serviciile descentralizate ale statului trebuie să funcționeze normal, indiferent de schimbările politice» a completat Teculescu.

...
Problema schimbării șefilor descentralizatelor a fost principalul subiect al conferinței de presă desfășurate marți, la Prefectură. Potrivit declarațiilor anterioare ale reprezentanților Prefecturii, directorii PSD din cadrul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2009, 13:00 (6314 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

Marian Bălan demisionează din PSD

Pentru a-l sprijini pe Sorin Oprescu în campanie

Marian Bălan demisionează din PSD

Pentru a susține candidatura doctorului Sorin Oprescu la Președinția României, fostul prefect Marian Bălan va demisiona din cadrul organizației PSD Ialomița. «Am decis să demisionez din PSD pentru a-mi susține prietenul în decizia sa de a candida la Președinția România. În primul rînd, dl doctor Oprescu îmi este prieten iar decizia domniei sale, de a candida la cea mai înaltă funcție din stat, consider că este deosebit de importantă» a comentat Marian Bălan. Luni, 5 octombrie 2009, Bălan își va înregistra demisia la sediul organizației PSD Ialomița, urmînd să ocupe funcția de «cordonator pentru județele Ialomița și Călărași al campaniei candidatului Sorin Oprescu».... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 12:37 (14797 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!» «Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

După cum era de așteptat, o dată cu ieșirea PSD de la guvernare, și în teritoriu sînt așteptate modificări la nivel de conducere a deconcentratelor. În acest sens, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, a ținut să declare că «prima persoană care va părăsi funcția de conducere va fi directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru». «În calitatea sa de director a produs doar haos în Spital, nenumărate persoane reclamînd modul dictatorial în care conduce unitatea» a adăugat Cazacu. «Și în celelalte instituții vom produce schimbări după realizarea unor analize; vor fi directori de deconcentrate care vor dispare din funcții. În ceea ce privește Spitalul Județean nu mai avem de ce să... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 09:34 (10693 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

Primele subvenții agricole vin după 16 octombrie 2009

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

În urmă cu 2 saptămîni, Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița anunța că suprafața totală calamitată din Ialomița (asigurată și neasigurată) depășește 192 de mii de hectare. Tot atunci, reprezentantul instituției, Dragoș Soare, susținea că sprijinul pe suprafață anunțat de Ministerul Agriculturii reprezintă singura soluție de recapitalizare a agriculturii ialomițene. Între timp însă, reluarea ciclului agricol nu a mai așteptat, iar agricultorii ialomițeni se descurcă cum pot.

«Calamitățile» vin pe 16 octombrie
În ciuda dimensiunilor suprafețelor calamitate (Ialomița se clasează în primele 5 județe ale țării din acest punct de vedere) și a zecilor de... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 08:51 (7554 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

La începutul acestei săptămîni SC Urban a recunoscut, prin adrese oficiale către instituțiile publice din oraș, că apa furnizată nu este potabilă. Potrivit rezultatelor probelor prelevate în 26 din cele 28 de puncte de monitorizare ale Urban, apa înregistrează depășiri semnificative ale fierului în compoziția sa. Prefectura Ialomița, alertată de situație, a solicitat explicații principalilor factori de decizie în problema apei. Luni, 5 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu, șeful Direcției de Sănătate Publică, directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu (foto) vor fi obligați să explice situația de criză generată de calitatea apei.

Urban comunică oficial că apa nu e potabilă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 16:28 (9069 vizualizări - 15 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14720 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15846 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14186 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13674 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16606 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16328 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17905 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19294 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17404 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15149 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20468 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15325 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17115 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15867 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16168 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13923 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15541 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11960 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11391 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14303 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14139 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15565 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11664 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15936 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14213 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14314 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18328 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru șoferii indisciplinați

Luni, 22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele ialomițene pentru un trafic rutier mai sigur, precum și pentru prevenirea și combaterea neregulilor ce pot conduce la producerea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18987 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:50
(14101 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...