Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Știucă are viziuni cosmogonice

Prefectul Știucă are viziuni cosmogonice

Prefectul Alecsandru Știucă a epuizat provocările oferite de județul pe care îl păstorește și s-a lansat în reconstruirea imaginii cosmogonice a României. Evident, domnia sa nu a făcut acest pas de unul singur, ci organizat, așa cum îi șade bine unui reprezentant al Guvernului în teritoriu. Pentru aceasta, domnia sa a participat săptămîna trecută la Conferința Română pentru Aplicații Spațiale (CRAS 2009), alături de șeful Departamentului de Relații Internaționale-Agenția Spațială Europeană, directorul pentru Cercetare Spațială, DG Enterprise and Industry-Comisia Europeană, președintele Grupului parlamentar pentru spațiu în Parlamentul Poloniei, precum și de cosmonautul Dumitru-Dorin Prunariu,... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2009, 12:40 (8756 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Funcțiile de șef și adjunct la IPJ Ialomița, scoase la concurs

Ministerul Administrației și Internelor a scos la concurs funcțiile de șef și adjunct în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița. Concursul urmează să se desfășoare la sediul Ministerului Administrației și Internelor la data de 24 septembrie 2009 și va consta în susținerea unei probe unice de selecție, respectiv un interviu pe subiecte profesionale. Ceea ce este interesant însă este data de depunere a înscrierilor la concurs, acestea urmînd a fi depuse la sediul Inspectoratului General al Poliției Române, pe bază de raport, pînă la data de 16 septembrie 2009. Surse din cadrul IPJ Ialomița au ținut însă să ne menționeze că data de 16 septembrie 2009, dată limită la care s-ar fi putut... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 18:29 (9659 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Călin Măndică NU mai este la comanda IPJ Ialomița

Călin Măndică NU mai este la comanda IPJ Ialomița

După declanșara scandalului ce a vizat Inspectoratul de Poliție Județean, cel prin care au fost «executați în direct» Stan Bîtlan, fost șef al IPJ Ialomița, și Iosif Chirică, fost șef al Poliției Slobozia, la comanda unității a fost împuternicit comisarul șef Călin Măndică (foto), unul dintre adjuncți. Să completăm că, așa cum ziarul nostru a anunțat în urmă cu ceva timp, celor doi «executați», respectiv Bîtlan și Chirică, le-au ieșit dosarele de pensionare aproape imediat după consumarea evenimentelor. De asemenea, tot după cum anunțam în paginile ziarului nostru, un alt dosar de pensionare a vizat persoana comisarului șef Călin Măndică. Decizia de pensionare i-ar fi parvenit acestuia în cursul... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 13:45 (12201 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Marinică Cazacu șantajează aleșii Partidului Național Liberal»

Ioana D'Arc a a liberalismului ialomițean atacă la baionetă

«Marinică Cazacu șantajează aleșii Partidului Național Liberal»

E roșcată, a devenit parlamentar înainte de măritiș și dă ora exactă în organizația PNL Ialomița de doi ani încoace. Evident, într-un județ misogin pînă în măduva coruptă a politicii, nimeni nu recunoaște asta. O facem noi, cu speranța că există politică și după Cristina Pocora și că într-o zi, păcatele ei lumești, de parlamentar de opoziție, vor fi șterse de o armată de amazoane politice care vor salva Ialomița de mediocritate. Trăiască noua revoluție a sutienelor ialomițene din România! Jos bărbații! Vivat liberalismul feminin! (A.P., D.M.)

Femeia la 30 de ani
Cristina Pocora nu are nimic balzacian. Refuză să fie obiectul plăcerii aristocrate a politicenilor locali, e activă pînă la saturație și nu se resemnează oricît de potrivnici i-ar fi sorții. Nici cu noi nu a fost mai blîndă. Și a dovedit că are stofă de politician național reușind să ofere preț de un sfert de oră, indiferent de întrebare, același răspuns. Punem pariu că și dacă am fi întrebat-o cum a fost vremea în Spania, în luna de miere, ar fi răspuns natural: «La fel de frumoasă ca în Parlamentul României, unde am promovat două legi....»... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:42 (11298 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia profanează morminte?!

Primăria Slobozia profanează morminte?!

Ceea ce vom încerca să conturăm în rîndurile următoare este o speță pe cît de simplă, pe atît de complicată, pe cît de tragică, pe atît de comică, pe cît de întîmplătoare, pe atît de nepermisă. Numai că (ne)implicarea unei administrații locale transformă subiectul sobru într-unul de-a dreptul... ilar.
Ipoteza sună așa: cum ar fi să te duci la cimitir și, în locul mormîntului tatălui, al mamei sau al unei rude să găsești un ditamai cavoul, pe a cărei cruce este scris numele unui proaspăt defunct? Dar cum ar fi să stăpînești, cu acte-n regulă, un loc de veci și, cînd să-ți faci un cavou, să dai peste un sicriu? Ambele situații sînt tragice și tare ne-am fi dorit ca ele să nu existe, însă cum... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:39 (7065 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deja-vu cu ajutoare europene

Făină și zahăr pentru electoratul «prezidențial» din noiembrie (slideshow)

Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale va distribui persoanelor defavorizate făină și zahăr în valoare de circa 28 milioane de euro, din bani europeni Astfel, începînd cu luna august au fost acordate 12400 tone de zahăr din stocurile de intervenție ale Comisiei Europene, iar din luna septembrie va începe distribuirea de făină achiziționată de pe piața comunitară, în valoare de peste 20 milioane de euro. De aceste ajutoare vor beneficia circa 2,8 milioane de persoane care vor primi 4 kilograme de zahăr și 15 kilograme de făină de persoană. Astfel, vor primi familiile și persoanele singure care au dreptul la un venit minim garantat, șomerii care beneficiază de indemnizație de șomaj... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:38 (7731 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal Univ. Tîrgoviște-CSM Slobozia 19-46

Fără milă!

Fetele antrenate de Marian Simion au învins sîmbătă la Tîrgoviște pe Universitatea din localitate, cu 46-19, într-un meci contînd pentru prima etapă din sezonul 2009-2010 al eșalonului secund de handbal feminin. Așa cum o arată și scorul, handbalistele noastre au condus ostilitățile de la un capăt la altul al partidei. Aproape toate componentele lotului s-au aflat printre marcatoare, chiar și portărița Elena Popovici reușind un gol superb din poartă în poartă. În etapa următoare, CSM Slobozia va primi pe propriul teren vizita lui Spartac București, într-un meci ce se va desfășura sîmbătă, de la orele 11,00.... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:29 (9641 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal Viitorul Constanța-U Slobozia, 1-0

Chiar tu, Chițule?

În turul sezonului 2008-2009, la finalul unui meci, primea o corecție fizică în vestiar de la antrenorul de atunci al Unirii, Marian Catană, pentru indolența manifestată pe teren. Venit în iarna lui 2009 la echipă, Ion Răuță îl găsește supraponderal, dar pentru că are talent cu carul îl oprește în lot, îl pune la muncă și, în scurt timp, devine om de bază în atacul Unirii Slobozia. În vară, Aurelian Chițu e ochit de însuși Gică Hagi la un amical și transferat la Viitorul Constanța. Și Regele nu s-a înșelat. În actualul început de sezon, Chițu este golgeterul constănțenilor, a marcat meci de meci și nu a făcut excepție nici vineri, cînd l-a învins pe Răuță în minutul 64 al partidei dintre Viitorul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:29 (7135 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ocupă simultan două funcții

Multifuncționalul STAVĂR, și director la Liceul din Urziceni, și inspector general școlar

Ocupă simultan două funcții

Anul școlar a început. Prichindeii au pășit sfioși, pentru prima dată, în băncile școlii. Ații, mai mari, au debutat în alte cicluri de învățămînt... Flori, discursuri pompoase ale directorilor de unități școlare, toate pentru a marca începutul unui nou an școlar. Și, dacă în alți ani eram de-a dreptul plictisiți de gargara fără logică a unor politicieni aterizați special prin județ pentru puțină notorietate, curiozitatea de anul acesta a fost tocmai absența lor... Ei, nu chiar a tuturor, ci doar a majorității. Marile figuri politice au lipsit însă în masă. La primele ore ale dimineții, la două dintre cele mai mari unități școlare din Ialomița, nimeni nu își făcuse simțită prezența. La Liceul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:14 (7435 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Peste un milion de absențe într-un singur an școlar

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Utimele statistici ale Inspectoratului Școlar Județean în materie de radiografie a învățămîntului ialomițean întăresc opiniile potrivit cărora absenteismul școlar devine, încet dar sigur, trăsătură dominantă a învățămîntului. Examene schimbate de la un an la altul, reformarea sistemului tot atît de des, greve, schimbarea programelor școlare, toate în speranța reformării învățămîntului românesc și atingerea unor performanțe europene. Statisticele și studiile specialiștilor arată însă contrariul: haosul a pus stăpînire pe școli. Absenteismul școlar, primul pas către abandon, este de necontrolat. Învățătura și educația în școli și-au pierdut permanent din valori, iar elevii de azi, adulții de mîine... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:11 (7443 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scânteia

Pierdut proiect școlar. Se declară nul!

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scînteia

Inițiat de guvernanții liberali în toamna anului trecut, controversatul Program «Un calculator pentru fiecare elev» s-a dovedit a fi un real insucces în Ialomița. La peste un an de la demararea acestuia, Programul a rămas încă o enigmă, atît pentru reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, cît și pentru elevii ce trebuiau să devină beneficiari. La momentul demarării, Programul a stîrnit controverse, o parte a opiniei publice considerînd inițiativa Guvernului Tăriceanu fix pomană electorală pentru alegerile parlamentare. Cert este că, deși s-a dorit a fi un prim pas către învățămîntul european, «Un calculator pentru fiecare elev» nu s-a concretizat sub nicio formă.

Cele 5700 de calculatoare au fost 37... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:06 (11250 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandru Buterez, campion european la karate

Viitor de aur sportu' nostru are

Alexandru Buterez, campion european la karate

După 3 ani și jumătate de muncă, la numai 12 ani, Alexandru a cîștigat, în urmă cu două săptămîni, medalia de campion european la kata, într-o competiție în care a întîlnit 50 de sportivi din 25 de federații ale Europei. O performanță incredibilă, într-un club mic, care abia se vede pe harta sportivă a județului. Nu și în karate! Acolo, Slobozia a devenit, de pe 9 septembrie încoace, un reper. Iar Alexandru, un sportiv cu care e musai să te întîlnești. Noi am avut curiozitatea să o facem la sala de la stadion a clubului, acolo unde el se simte, firesc, cel mai bine. «Nu e greu să ajugi acolo, dacă ai voință. Eu am reușit după 3 ani și jumătate» ne explică băiatul. E un copil slăbuț, inofensiv... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:59 (13094 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ioana, fata care aduce toamna

Ioana are 22 de ani și este atît de dezamăgită de bărbați încît o întreagă după-amaiză de pozat nu a reușit să o clintească din ale sale. Și credeți-ne, am trecut în revistă toți actorii care ne-au venit în minte... La Brad Pitt a ezitat o secundă, apoi a izbucnit din nou, mai vulcanică: «Niște porci misogini cu toții. Nu vor și nu cer decît un singur lucru. Am ajuns să cred că fetele sînt mai bune. De fapt, asta e o idee formidabilă. De azi înainte, mă uit după fete». N-am mai contrazis-o, ca să n-o supărăm. Am profitat în schimb de confuzia ei existențială pentru a-i smulge cîteva date esențiale pentru rubrică. Are dimensiuni aproape ideale 88-63-95, este studentă, vine la Slobozia cînd și cînd... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:54 (43336 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prima Casă» nu-i acasă

La Slobozia, programul guvernamental nu există

«Prima Casă» nu-i acasă

Luni de zile programul guvernamental «Prima Casă» a ocupat primele pagini ale ziarelor anunțînd revirimentul sectorului de profil. De o lună de zile, băncile se bat în declarații de presă promițînd dobînzi avantajoase și case «la cheie». În Ialomița însă «prima casă» n-a mai ajuns. Iar cei care încă mai visează la ea vor descoperi mai curînd decît ar vrea că, și în cazul în care banca acceptă demararea unor negocieri preliminare pentru împrumut, condițiile impuse sînt atît de restrictive încît elimină din start muritorii de rînd. (A. PANAIT, D. MIHORDEA)

«Prima Casă», doar un vis bancar
Anunțat cu surle și trîmbițe, privit ca una dintre cele mai importante... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:56 (10326 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Incredibil dar adevărat. Fostul șef al Direcției Sanitare Veterinare Ialomița, medicul veterinar Mihai Puia, nu este șomer. Nu credeți? Nu-i nimic. Nici nouă nu ne-a venit a crede pînă unde pot ajunge «ingineriile» veterinare în materie de funcții. Și dacă nici după ceea ce vom scrie nu ne credeți pe cuvînt mergeți la sediul instituției condusă mulți ani de Puia și verificați organigrama. Să vedeți atunci surprize.

...
Pentru început să ne amintim despre medicul Mihai Puia. Iute la vorbă dar cu o sporită capacitate de «mobilitate», fostul director al DSV Ialomița, Mihai Puia a reușit o performanță greu de imaginat pentru mulți dintre noi. Plecînd din județul de baștină... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:46 (17947 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

Cazacu Marinică, președintele Partidului Democrat-Liberal

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

După luptele pentru posturile călduțe la șefia deconcentratelor ialomițene, în Partidul Democrat-Liberal încep războaiele crîncene pentru mult rîvnita funcție de președinte al organizației. Nu, Cazacu Marinică, actualul șef al partidului, nu și-a dat demisia, numai că după «Era Maria Petre», funcția de președinte a stîrnit dorințe arzătoare pentru mai toată lumea... De la mic la mare toată lumea vrea să vadă alt președinte. Pînă și Ionașcu, care se jură că n-are nici în clin, nici în mînecă cu președinĂ¾ia PD-L...
Noi nu am lăsat curiozitatea să ne macine așa că l-am surprins pe Cazacu într-o după-amiază de vineri la sediul partidului său, căci, deocamdată, tronul îi aparține. Și, pe o ploaie... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:42 (12430 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Prima zi de şcoala, prima lacrimă
(slideshow)

... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 11:40 (11122 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpânește“»

Apostolul Victor se leapădă de mîntuitorul Vasile

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpînește“»

Victor Moraru este primarul orașului Amara și singurul dintre vicepreședinții organizației PSD Ialomița care a reușit o dublă performanță: a obținut (procentual vorbind) cel mai bun scor din județ la alegerile locale din 2008 pentru ca, imediat după aceea, să fie «înjunghiat» în plenul «senatului de partid și de stat», prin eliminarea sa din cursa pentru funcția de prefect. La ceva timp de la incident, cu lamele cuțitelor încă înfipte în spate, Victor Moraru continuă să își lingă rănile. Și să viseze public o social-democrație ideală, în care politicienii se află în slujba celor pe care îi reprezintă. Am profitat de această naivitate pentru a smulge una dintre cele mai interesante declarații politice... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:24 (14496 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița lu' 416

Criza economică mondială bîntuie fără țintă printr-o Românie abulică, Guvernul anunță reduceri masive de personal, firmele dau faliment sau își suspendă activitatea, străinătatea refuză forța de muncă românească...În sfîrșit, totul se prăbușește înainte și în urma noastră, iar colapsul total este anunțat fatidic în fiecare minut pe sticlă, la ore de maximă audiență, ca să dea bine la rating. Dacă asculți mai mult de 10 minute orice program de știri care se respectă, ai toate motivele să crezi că sfîrșitul lumii este aproape și că Ialomița n-are nici o șansă de supraviețuire. Și totuși! În mijlocul acestui marasm economic magistral orchestrat, autoritățile locale se dovedesc imune la criză și angajează... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:21 (9782 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Jeep-ul favorit al lui Ceaușeșcu, scos la vînzare

De trei luni de zile, în mijlocul comunei Ograda, în fața unei porți tronează una dintre stafiile comunismului. A făcut carieră în anii 60', o soră de-a ei l-a plimbat pe Ceaușescu prin vizitele de lucru din anii 80', a pus umărul la tranziția către sălbăticia capitalistă pînă în anii 2000 și acum este «de vînzare» pentru nostalgicii comunismului, cu condiția ca aceștia să se fi învîrtit suficient în ultimii 20 de ani ca să scoată din buzunare 2000 de euro, cît cere săpînul pentru a se despărți de ea. Scump, dar face! După cum vedeți și în imagine, vorbim despre primul motor al economiei socialiste multilateral dezvoltat, nemuritorul IMS 461, exportat de ruși împreună cu doctrina lui Stalin și... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:17 (24383 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite de către crescătorii de bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii pentru ajutoarele naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la specia bovine, că eliberează adeverințe pentru cei care ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 13:15
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


«Porți deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița

Săptămîna viitoare, mai exact marți, 13 octombrie 2014, oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița vor organiza «Ziua Porților Deschise». Prin acest eveniment ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 11:40
(5218 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: O singură zi, două accidente

Într-o singură zi, pe raza localității ialomițene Lilieci s-au produs două accidente rutiere. În urma evenimentelor, două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportate de urgență la ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 08:20
(5734 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Bărbulești: Prins la volan sub influența băuturilor alcoolice

Un tînăr, de 21 de ani, din Bărbulești s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. O anchetă a fost deschisă în acest caz. Tînărul de 21 de ani a fost oprit ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 07:15
(6422 vizualizări - 0 comentarii)


Susține pompierii ialomițeni într-un concurs internațional!

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» din Ialomița participă anul acesta la concursul internațional «Conrad Dietrich Magirus Award». Competiția își propune să ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 14:20
(6579 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Boala limbii albastre se extinde

Oficialii Direcției Sanitară Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță faptul că, la acest moment, pe raza județului incidența cazurilor de «blutongue» a crescut. Astfel, în prezent există ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 10:05
(4843 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Acțiune de reintegrare socială a foștilor deținuți

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia vor iniția la începutul săptămînii viitoare o acțiune ce vizează mijloacele prin care pot fi reintegrați în societate foștii deținuți. În cadrul manifestării se vor ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 08:00
(6952 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la suspecți de infracțiuni economice

Poilițiști din cadrul Direcției de Investigare a Fraudelor din cadrul IGPR au demarat 54 de percheziții domiciliare, avînd în vizor persoane bănuite de infracțiuni economice. Descinderile s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2014, 10:10
(7867 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

7 Octombrie 2014, 17:55


anunț angajare

Marți, 7 octombrie 2014
(orele 10,00-18,00) și
miercuri, 8 octombrie 2014
(orele 9,00-13,00)

SC TROTA România SRL Cluj
organizează interviuri în București,
Hotel IBIS Gara de Nord, Calea Griviței,
nr. 143, Sector 1, pentru a selecționa
tineri șoferi profesioniști
cu categoriile C+E
,
cu cel puțin 2 ani
de experiență demonstrabilă
pe camion articulat TIR
(cap tractor cu semiremorcă).
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de
transporturi frigorifice în
Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim între
salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria
profesională și de vechimea
în firmă și care pornește
de la 1550 euro/lună.

Solicitanții selectați vor susține
o probă practică pentru a se valora
capacitatea profesională.
Informații la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea unui CV
și copii de pe documentele de mai jos,
la [email protected]
-Buletin
-Pașaport
-Permis de conducere
-Cartela tahograf
-Atestat de marfă
-Caziere judiciar și auto
-Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate

7 Octombrie 2014, 07:40


Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Vineri, 3 octombrie 2014, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost dotat cu o autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate mare (9000 l). Achiziționarea ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2014, 17:15
(6504 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că, în perioada 6.10-16.10.2014, în județul Ialomița va începe campania de vaccinare orală a vulpilor prin distribuție aeriană ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2014, 10:10
(5924 vizualizări - 0 comentarii)


PREVENIREA, «armă» a polițiștilor ialomițeni

PREVENIREA, «armă» a polițiștilor ialomițeni

La începutul acestei săptămîni, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au lansat pentru al nouălea an consecutiv campania «Săptămîna Prevenirii Criminalității». La sediul instituției ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 17:30
(5891 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-a redeschis Salonul Anual de Carte

Miercuri, 1 octombrie 2014, Salonul Anual de Carte din Slobozia și-a redeschis porțile pentru a XXIII-a ediție. Evenimentul este organizat, ca în fiecare an, în incinta Galeriilor de Artă «Arcadia» din ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 16:40
(7257 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Octombrie, luna curățeniei

Autoritățile locale din Slobozia militează pentru un oraș curat. Pentru a evidenția acest aspect au lansat campania civică «Octombrie-luna curățeniei la Slobozia». Municipalitatea speră ca susținătorii ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 15:20
(5450 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată! Anunțuri angajare la Secțiunea Publicitate online!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

30 Septembrie 2014, 18:25


Slobozia: Copil de 5 ani, lovit de mașină

Lăsat nesupravegheat de părinți, un copil de 5 ani a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza municipiului Slobozia. Copilul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Din datele ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 15:20
(6404 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: 52 mii de lei, valoarea amenzilor aplicate de polițiști

Acțiunile preventive desfășurate de polițiști i-au lăsat fără bani pe ialomițenii contravenienți. Cuantumul sancțiunilor aplicate se ridică la suma de 52 mii de lei. Oamenii legii au demarat acțiuni pe ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 14:30
(5336 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Muniție neexplodată, descoperită la groapa de gunoi

Un element exploziv de artilerie, de calibru 120 mm, a fost descoperit la groapa de gunoi din cartierul Bora al Sloboziei. Muniția a fost ridicată de pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 11:25
(6291 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Și-a găsit sfîrșitul pe șosea, lovită de trei mașini!

O femeie a murit în zona Urziceniului călcată de trei mașini. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz și încearcă să descopere cauzele exacte ale accidentului, precum și identitatea victimei. Din primele ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 10:45
(7274 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Fetești: La volan, fără drept de a conduce

Un tînăr, de 35 de ani, din București a fost depistat pe o șosea din Fetești în stare de ilegalitate. Bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat. În cauză, oamenii legii au întocmit un dosar penal, urmînd ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 10:15
(6622 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Urmărită de ghinion, salvată de pompieri

O bătrînă, de 68 de ani, din comuna Sfîntu Gheorghe, a fost la un pas de moarte. Femeia s-a dezechilibrat și a căzut într-o fîntînă, adîncă de 15 metri. A avut însă noroc pentru că a fost salvată la timp ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 09:25
(6888 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Prins la volan în stare de ebrietate

Un bărbat, de 60 de ani, din București, a fost depistat conducînd în stare de ebrietate. El s-a ales cu dosar penal. După ce l-au testat cu aparatul Drager, polițiștii au constatat faptul că respectivul ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 08:40
(7179 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pentru agricultură ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pînă în data de 28 noiembrie 2014 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 07:10
(9645 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Viteza prea mare le-a adus amenzi

Viteza excesivă sau lipsa centurii de siguranță în timpul mersului au fost principalele motive pentru care 139 de șoferi au fost sancționați de polițiști. Valoarea amenzilor s-a ridicat la suma de 77 mii ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 06:45
(4303 vizualizări - 0 comentarii)


Licitație cu strigare pentru închirierea spațiilor comerciale de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia anunță public faptul că vineri, 26 septembrie a.c., la orele 10,00, la sediul instituției se va organiza o licitație cu strigare privind închirierea ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2014, 10:10
(13374 vizualizări - 0 comentarii)


Patruzeci de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

Din 29 septembrie 2014, la Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfîntului Nectarie vindecătorul de boli, spre slava lui Dumnezeu. Slujbele vor începe în fiecare zi, la ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 11:40
(7783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cinci șoferi prinși băuți la volan

Pe șoselele ialomițene au fost depistați cinci șoferi, cu vîrste cuprinse între 20 și 50 de ani, domiciliați pe raza județului Ialomița și municipiului București, în timp ce conduceau autoturisme aflîndu ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 09:15
(6308 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii puternice

Aproximativ 53 ha dintr-un lan de porumb de pe raza localității Glodeanu Siliștea-Buzău au fost mistuite de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 20 septembrie a.c., în jurul orei 14,25 ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 07:20
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Graffiti pe clopotnița Catedralei

În seara zilei de miercuri, 10 septembrie 2014, în jurul orelor 21,00, polițiștii locali aflați în acțiune de patrulare în zona bdul Chimiei-Parcul Tineretului, au observat că pe clădirea clopotniței Catedralei ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2014, 15:45
(7159 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...