Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Dan Noel a câștigat definitiv procesul intentat Marinelei Radu

Dan Noel a câștigat definitiv procesul intentat Marinelei Radu

În 2022, Dan Noel, fostul director al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, contesta în instanță decizia de concediere semnată de Marinela Radu, actuala conducere a instituției. După 2 ani de procese, Dan Noel a câștigat definitiv acțiunea și trebuie să primească retroactiv 24 de salarii compensatorii, dar și banii pe care i-a plătit avocaților pentru a fi reprezentat, sub forma cheltuielilor judiciare.

 

O soluție definitivă În anul 2022, susținută de PSD Ialomița, Marinela Radu, o economistă controversată care și-a desfășurat activitatea și în... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2024, 11:50 (15838 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Înjunghiat de 16 ori de prietenul său, operat de urgență de medicii din Slobozia

La Smirna, în noaptea de Înviere

Înjunghiat de 16 ori de prietenul său, operat de urgență de medicii din Slobozia

În noaptea de Înviere, sâmbătă spre duminică, 4/5 mai 2024, un tânăr de 19 ani din localitatea Smirna a ajuns de urgență la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiat de un prieten de-al său de... 16 ori! Acesta a fost transportat în sala de operații, acolo unde medicii au făcut tot posibilul să-i salveze viața. În prezent, victima se află sub monitorizare pe Secția ATI a unității medicale.

 

De la petrecere, în sala de operații Potrivit informațiilor oficiale, tânărul de 19 ani a petrecut noaptea... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2024, 14:05 (14882 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții administrative pentru campusurile abandonate ale Sloboziei

Din nou în atenția autorităților

Soluții administrative pentru campusurile abandonate ale Sloboziei

Unitățile școlare din Slobozia se confruntă cu o criză permanentă de spații pentru elevi. Para­doxal, în oraș există două imobile construite special în acest scop și abandonate la jumătate. Unul dintre acestea se află în curtea Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, iar cea de-a doua construcție este campusul școlar al Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», acum parte a unui viitor consorțiu școlar. Cele două clădiri se află în diferite stadii de construcție, cel mai avansat fiind campusul din curtea Liceului de Arte «Ionel Perlea». Oficialii instituțiilor școlare susțin că autoritățile promit finalizarea lor la î... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2024, 10:10 (14991 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Masa bolnavilor internați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia costă lunar 28 mii de lei

Masa bolnavilor internați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia costă lunar 28 mii de lei

bonus: Containere închiriate pentru servicii medicale

Aflat în plin proces de modernizare și reabilitare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «renunțat» la bucătărie și prepară masa pentru bolnavii internați la cantina Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza». Lunar instituția plătește 28 mii de lei pentru alimentația pacienților. O nouă bucătărie este prevăzută în proiectul pe care Banca Europeană de Investiții intenționează să-l implementeze în cadrul unității medicale.

 

Spital fără bucătărie proprie Amplele proiecte de reabilitare ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia au lăsat... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2024, 09:55 (13792 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermele agricole din Ialomița susțin Învățământul Dual

Fermele agricole din Ialomița susțin Învățământul Dual

De la atragerea fondurilor europene și până la Educație, Agricultura reprezintă unul dintre cele mai active domenii de activitate din județul Ialomița. Reprezentanții celor mai importante ferme agricole din județ au încheiat parteneriate cu unitățile de învă­țământ din Ialomița pentru pregătirea practică a elevilor care studiază profesii precum cea de «mecanic agricol». Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia, de exemplu, are încheiate parteneriate de colaborare cu ferme agricole din județul Ialomița. Iar elevii sunt foarte încântați de faptul că pot învăța o meserie.

 

Sprijin pentru școli... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2024, 10:20 (8547 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!

 

Dreptmăritori creștini,

Hristos a înviat!

Cei doi Sfinți Ucenici și Apostoli, Petru și Ioan, au fost printre martorii privilegiați ai descoperirii mormântului gol al Mântuitorului și primii care au crezut că Iisus Hristos a înviat din morți. Ei reprezintă, de asemenea, și cele două atitudini sau moduri de a ne raporta la cunoașterea și experiența Învierii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2024, 10:05 (6025 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri de parenting organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cursuri de parenting organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Lipsa accesului la servicii medicale în zonele defavorizate din Ialomița este o realitate tot mai evidentă. Pentru multe dintre fe­meile care trăiesc în aceste comunități monitorizarea unei sarcini sau îngrijirea copiilor sunt aspecte greu de realizat. Pentru a veni în sprijinul acestor mame și a familiilor din care provin, medicii Secției Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia organi­zează o serie de cursuri prin care îi învață pe părinți cum să-și îngrijească bebelușii proaspăt veniți pe lume. Cursurile sunt gratuite și se organizează voluntar, din dorința cadrelor medicale de a fi alături de mamele vulnerabile. «Dorim... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2024, 14:05 (12266 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Toate vechi și nouă toate

Toate vechi și nouă toate

Mircea Fechet se laudă că reciclăm 5 milioane de peturi zilnic. La Slobozia, lauda ministrului Mediului nu are rezonanță. Orașul are un cartier care trăiește de generații din colectarea deșeurilor. De orice fel, numai să plătească cineva bani pe ele. Există voci care susțin că de aceea e orașul curat. Iar de când primim 50 de bani pe pet, piața a devenit concurențială și viața mai grea. Numai promisiunile rămân aceleași!

 

Viața cu Paraschiva Mustafa Paraschiva Mustafa nu știe ce-i aia reciclare. Are 64 de ani și face asta de când se știe. Ea și toată Bora. O... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2024, 09:40 (13373 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ruina de la kilometrul «0» al orașului Slobozia

Din nou despre Casa de Cultură a Sindicatelor

Ruina de la kilometrul «0» al orașului Slobozia

La 12 ani de la ultimele spectacole pe scenă, Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia continuă să reprezinte un reper cultural al orașului. Inundată, părăsită, exploatată ilegal, ignorată de autorități și de către cei care o ad­ministrează, acest vestigiu al arhitecturii comuniste din Slobozia rămâne în picioare. «Avem toată bunăvoința de a reabilita clădirea, dar nu sunt fonduri!» declară acum Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița.

 

Imagini suprapuse Ultimele fotografii din Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia au fost făcute publice î... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2024, 07:50 (19909 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gârbovi: A pierdut la pariuri banii furați prietenului de pahar

Gârbovi: A pierdut la pariuri banii furați prietenului de pahar

Un tânăr din Gârbovi este cercetat penal pentru comi­terea infracțiunii de «acces ilegal al sistemelor informa­tice» după ce i-a furat cardul de credit al prietenului său. Cu banii obținuți și-a încercat norocul la o casă de pariuri, dar a avut ghinion. Acum riscă să stea după gratii până la 5 ani.

 

Se așteaptă decizia instanței În urmă cu o săptămână, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița l-au trimis în judecată pe un tânăr de 25 de ani, domiciliat la Gârbovi, sub acuzația de «... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 12:10 (13532 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre securitate cibernetică la conferința «Idei care schimbă România»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre securitate cibernetică la conferința «Idei care schimbă România»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a participat la sfârșitul lunii trecute la conferința «Idei care schimbă România», eveniment organizat de Comisia pentru Afaceri Europene a Camerei Deputaților. Evenimentul marchează interesul de care se bucură acest domeniu la nivel guvernamental, precum și intențiile României de a deveni un lider regional în protecția spațiului virtual.

 

Un eveniment fanion În zilele de 23 și 24 aprilie 2024, la Palatul Parlamentului, s-a desfășurat conferința «Idei care schimbă România», eveniment organizat... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 10:10 (12229 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internat la spital după ce și-a agresat mama și s-a aruncat de la balcon

S-a întâmplat la Slobozia

Internat la spital după ce și-a agresat mama și s-a aruncat de la balcon

bonus: Peste 300 de copii abuzați, în 2023

Întâmplare șocantă la Slobozia. Un adolescent de 14 ani s-a aruncat de la balconul apartamentului în care locuiește, revoltat de faptul că mama sa a solicitat eliberarea unui ordin de protecție, femeia reclamând faptul că este agresată de fiul său. Se pare că este pentru a doua oară când mama solicită să primească protecție printr-un astfel de act eliberat de organele judiciare. Tânărul primește acum îngrijiri medicale la Spitalul de Copii «Grigore Alexandrescu» din București. «Va fi preluat într-un centru de plasament după externare...» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 07:55 (13760 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare cere reducerea tarifelor de furnizare a apei în Ialomița

Administrația Soare cere reducerea tarifelor de furnizare a apei în Ialomița

bonus: Apa din Slobozia NU are nevoie de osmoză inversă

Primarul municipiului reședință de județ Slobozia, Dragoș Soare a cerut public reducerea tarifului de furnizare a apei în unitățile administrativ-teritoriale deservite de Urban SA. Solicitarea edilului din Slobozia se bazează pe alocările bugetare acordate Urban SA pentru reducerea cheltuielilor cu energia electrică în cadrul stației de epurare.

 

Țeapă între administrații Urban SA a decis să majoreze tarifele pentru furnizarea apei în două etape, de-a lungul anului 2023. La acest moment prețul pentru mc de apă furnizată și epurată de către Urban SA î... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2024, 10:20 (18600 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plajele publice de la Amara sunt pregătite în proporție de 98%

Avem o șansă vara asta

Plajele publice de la Amara sunt pregătite în proporție de 98%

bonus: Alin Sorin Sandu candidează pentru Parlament

Închise oficial în 2021, plajele publice de la Amara ar putea fi redeschise în această vară. Conform declarațiilor oficiale, inves­tițiile existente pe Plaja «Zorilor» și Plaja «Perla» sunt finalizate în proporție de 98%. «Urmează o inspecție la fața locului. În funcție de rezulta­tele inspecției și decizia comisiei de evaluare, voi semna sau nu re­cepția acestei lucrări... Sper ca totul să fie realizat conform proiectului!» a de­clarat public primarul Alin Sorin Sandu. Re­cepția lucrărilor a fost stabilită pentru a doua jumătate a lunii aprilie 2024.

 

3 ani fără plaje publice... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2024, 12:20 (21348 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Spitalul Municipal Urziceni, reclamat în instanță

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Un fost pacient al Spitalului Municipal Urziceni acuză unitatea medicală dar și pe medicul care l-a tratat de grave abateri profesionale, solicitând plata unor despăgubiri în valoare de peste 100 mii de euro. De asemenea, același pacient cere plata contravalorii îngrijirilor medicale de care a beneficiat după ce a fost externat din spital. Spitalul Municipal Urziceni nu a dorit să comenteze situația.

 

Un proces în curs În anul 2023, bărbatul care a reclamat în instanță atât Spitalul Municipal Urziceni, cât și pe medicul care l-a... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2024, 07:55 (8640 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare investește 1 milion de lei în irigarea spațiilor verzi

Operațiunea «Gazonul» continuă

Administrația Soare investește 1 milion de lei în irigarea spațiilor verzi

Consiliul Local Slobozia a aprobat alocarea a aproximativ 1 milion de lei pentru construirea a două sisteme de irigații cu aspersoare în Zona Nordului și Zona Tribunalului din Slobozia. Decizia, aprobată cu majoritate de voturi, con­firmă susținerea de care se bucură acest proiect la nivelul Sloboziei.

 

De la promisiuni la realitate Administrația locală încearcă de peste 10 ani să realizeze zone de spații verzi la nivelul municipiului Slobozia. Primul proiect de acest gen, altfel ratat, a costat administrația 30000 de lei și a fost realizat în Parcul Tineretului... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2024, 12:35 (9409 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală la Fierbinți-Târg: Fabrică de reciclare a plasticului, acuzată că îngropa deșeuri în pământ!

Anchetă penală la Fierbinți-Târg: Fabrică de reciclare a plasticului, acuzată că îngropa deșeuri în pământ!

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au deschis un dosar penal care vizează o fabrică de reciclare a plasticului cu sediul în orașul Fierbinți-Târg. Se pare că respectiva firmă îngropa în pământ resturile provenite din activitatea de reciclare. În urma unei acțiuni de amploare a Gărzii de Mediu Ialomița și Poliției ialomițene , în gropile săpate pentru a scoate deșeurile la lumină ar fi fost descoperite peste 60 tone de resturi de material plastic reciclat.

 

Sancțiuni de 160 mii de lei Acțiunea Gărzii de Mediu... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2024, 07:50 (17404 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024, Guvernul României a decis să mo­difice Legea Pensiilor, astfel încât se va renunța la prevederea care dădea dreptul persoanelor ce au locuit în zone poluate peste 30 de ani să se pensioneze anticipat cu 2 ani, fără a mai fi penalizate. Pe lista localităților ai căror cetățeni puteau beneficia de această preve­dere legală au fost incluse Slobozia și Ciulnița. S-a considerat că loca­litățile în cauză au fost afectate de compușii chimici emanați în urma activității desfășurate de Combinatul Chimic Slobozia.

 

Pensionare anticipată cu penalizare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2024, 09:50 (13317 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal pe bune

Fotbal, Liga a II-a, play-off, FK Csikszereda-Unirea Slobozia 0-1

Fotbal pe bune

S-a mai scris un episod glorios al Unirii în acest sezon. La Miercurea Ciuc, echipa deja promovată a Sloboziei a luat, absolut meritat, toate cele 3 puncte, lăsând nedumerită întreaga asistență harghiteană. Cel mai descumpănit a fost, de departe, vocalul președinte al Ciucului, Zoltan Szondi. Acesta declarase, înainte de startul play-off-ului, că se îndoiește de faptul că unele echipe își vor apăra corect șansele. Săgețile erau îndreptate, mai ales, către Șelimbăr și Corvinul, echipe fără drept de promovare. Probabil că mulți se așteptau ca, aflată cu sacii în căruță, Unirea să fie lipsită de motivație la Miercurea Ciuc. S-au înșelat... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 16:50 (8674 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Ultimul armurier...

Ultimul armurier...

Atunci când munca se transformă în pasiune, aproape că e greu să mai simți orele petrecute la serviciu. Maistrul militar în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean «General de brigadă Nicolae Condeescu», Cătălin Oprea a fost mereu atras de mecanisme și de felul în care acestea funcționează. De aceea, principala sa responsabilitate este să repare și să întrețină armele pe care colegii săi le folosesc în timpul misiunilor. Și este singurul angajat din cei peste 600 pe care Jandar­meria ialomițeană îi are care deține toate calificările necesare pentru a face asta. Este o meserie în care nu ai voie să greșești, pentru că orice... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 10:40 (7017 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grădina de Vară Amara, inaugurată

Duminică, 7 august a.c., Primăria Amara va inaugura noua Grădină de Vară, locație reabilitată printr-un proiect cu fonduri europene. Evenimentul va fi marcat de un spectacol de operetă românească «Centenarul ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 11:10
(13670 vizualizări - 0 comentarii)


Crunți: Urmărit de polițiști în lanul de floarea-soarelui

Luni, 1 august a.c., un bărbat de 49 de ani din localitatea Crunți a fost depistat în flagrant de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului. Oamenii legii au observat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:30
(8668 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: 90 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28253, fiind înregistrate 90 de cazuri noi față de ziua de luni, 1 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:15
(7282 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 96,90% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, la data de 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 238812 de persoane, reprezentând 96,90% din populația rezidentă țintă ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 16:04
(22696 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,72%, rata șomajului în luna iunie 2022

La sfârșitul lunii iunie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3467 șomeri (din care 1584 femei), rata șomajului fiind de 3,72%, cu 0,69% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:45
(11752 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Luni, 1 august 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, o echipă medicală ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 16:30
(19871 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28163, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 31 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 16:15
(7683 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 15:00
(7694 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 14:50
(11527 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 16:50
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 16:40
(7122 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:40
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:30
(6681 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 16:10
(6485 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 16:15
(7519 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 14:15
(12992 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 12:40
(9630 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primul semestru al anului 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 560,27 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în primele 6 luni ale anului 2022, încasări nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 560,27 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 19:00
(11793 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Câini ținuți în condiții necorespunzătoare de către stăpâni

Marți, 26 iulie a.c., o femeie din orașul Amara a sesizat IPJ Ialomița cu privire la faptul că într-o curte din apropierea locuinței sale s-ar afla 5 câini răniți și flămânzi. Polițiștii din cadrul Biroului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 17:40
(12310 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 85 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27980, fiind înregistrate 85 de cazuri noi față de ziua de marți, 26 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 16:15
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 31 iulie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea unuia dintre regimurile speciale prevăzute la art ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:40
(12068 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 96 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27895, fiind înregistrate 96 de cazuri noi față de ziua de luni, 25 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:15
(9599 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs luni, 25 iulie a.c., pe raza localității Movila. Două persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost grav rănite, în urma impactului dintre două autoturisme. La fața ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:40
(20281 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 25 iulie a.c., pe raza comunei Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor cinci. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:10
(13619 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul Județean Slobozia, partener într-un proiect privind prevenirea cancerului de col uterin

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principalul partener al Proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce» (SCCUT), finanțat de Uniunea Europeană cu scopul de a preveni ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 17:00
(12099 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Luni, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27799, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de duminică, 24 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 16:00
(15643 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

În ultimele 3 zile, pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a 18 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 18 incendii care au avut loc în perioada menționată, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:30
(20400 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii pe raza localităților Perieți și Grivița

Duminică, 24 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, produs la anexa unei ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:15
(8960 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 94,4% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, până la data de 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 232642 de persoane, reprezentând 94,4% din populația rezidentă ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:00
(15539 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Sâmbătă, 23 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Ciocârlia, în eveniment fiind implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:45
(11285 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...