Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiția pentru bulevardul Matei Basarab va fi «etapizată» până în 2026!

«Undă verde» de la ADR Sud Muntenia

Investiția pentru bulevardul Matei Basarab va fi «etapizată» până în 2026!

Administrația Soare a dat asigurări publice că investiția pentru bulevardul Matei Basarab va fi «etapizată». Anunțul survine deciziei ADR Sud Muntenia, ordonatorul investiției, de a permite administrației locale să amenajeze parcări pentru cele 700 de autoturisme parcate în acest moment pe bulevard. «Proiectul este „etapizat“. Asta înseamnă că finanțarea va continua să fie eligibilă pe noul exercițiu financiar, care încă nu a început... M-am asigurat că Slobozia va be­neficia de toate fondurile pentru a finaliza acest proiect în proporție de 98% pe bani europeni!» a declarat Dragoș Soare într-o conferință de presă desfășurată... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2024, 07:55 (24351 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu mai mulți pensionari decât angajați

Ialomița, județul cu mai mulți pensionari decât angajați

Un raport oficial al Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă, încă o dată, faptul că în Ialomița numărul pensionarilor este mai mare decât cel al angajaților. Astfel, potrivit cifrelor, sunt cu aproximativ 4000 de pensionari mai mult decât angajați. Salariile mici și oferta limitată a locurilor de muncă sunt principalii factori care au transformat piața muncii din Ialomița într-una neatractivă.

 

Pensionari de profesie Anul trecut, la nivelul județului Ialomița, numărul pensionarilor a fost de 52 mii de persoane. Prin comparație, cel al... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2024, 12:15 (14641 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

IGPR a schimbat din nou comanda Poliției ialomițene

IGPR a schimbat din nou comanda Poliției ialomițene

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul General al Poliției Române a refuzat să-i prelungească împuternicirea comisarului șef Mihai Adrian Aldea în funcția de inspector șef al Poliției ialomițene. Până la noi ordine, comanda instituției va fi asigurată temporar de comisarul șef Sebastian Savu, unul dintre adjuncții IPJ Ialomița. Plecarea comisarului șef Aldea la București împarte Poliția ialomițeană în două tabere. Astfel, în timp ce unii susțin că, din motive legale, o prelungire a numirii sale nu a mai fost posibilă, alții pun înlocuirea pe rezultatele profesionale pe care acesta le-ar fi obținut în anul petrecut în fruntea... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2024, 07:55 (4361 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii așteaptă deschiderea Secției de Îngrijiri Paliative

De 12 ani

Ialomițenii așteaptă deschiderea Secției de Îngrijiri Paliative

Cu 12 ani în urmă, Spitalul Județean de Urgență Slobozia anunța înființarea unei Secții de Îngrijiri Paliative. O parte dintre cadrele me­dicale au fost trimise la cursuri de specializare, însă această secție se lasă așteptată. Promisiunile că, într-un viitor apropiat, va exista au rămas. «O dată cu încheierea proiectului de modernizare a Spitalului Slobozia, care presupune și recompartimentare, va funcționa și această Secție!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean Ialomița.

 

Sprijin pentru bolnavii cronici «... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2024, 12:25 (5705 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București oferă Lacul Iezer Apelor Române

După 6 ani de procese

Curtea de Apel București oferă Lacul Iezer Apelor Române

Curtea de Apel București, în primă instanță, a decis ca administrarea Lacului Iezer să revină Administrației Naționale Apele Române, prin Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița și Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița. Administrarea acestui lac a fost disputată între ANAR, Primăria Slobozia și Primăria Gheorghe Lazăr. Mai mult, în acțiune a fost implicată și societatea TIMP IMPEX SRL, care a concesionat pe 49 de ani, printr-un contract semnat cu Primăria Slobozia, porțiunea de lac aflată în grija instituției. Prin decizia dată, magistrații din București au anulat acest contract și au obligat ambele primării să plătească Apelor Române suma de 13... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2024, 07:55 (15271 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sistem de monitorizare video funcțional, la Miloșești

Sistem de monitorizare video funcțional, la Miloșești

Administrația locală din Miloșești a recepționat sistemul de supraveghere video al localității, montat cu ajutorul fondurilor europene. Echipamentele au fost achiziționate prin Programul Național de Redresare și Reziliență.

 

Investiție în siguranța cetățenilor Achiziția camerelor de supraveghere video a costat aproximativ 600 mii de lei, fiind cumpărate 134 de dispozitive. Acestea au fost amplasate în toate satele aparținătoare comunei Miloșești, dar și pe drumurile județene care traversează localitatea. «Scopul acestui proiect este de a crește gradul de siguranță... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2024, 14:35 (8154 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Campionatul Județean de Oină, câștigat de elevii Școlii Gimnaziale din Sudiți

Campionatul Județean de Oină, câștigat de elevii Școlii Gimnaziale din Sudiți

Elevii Școlii Gimnaziale «Apostol D. Culea» din Sudiți au câștigat Campionatul județean de oină. Aceștia vor reprezenta județul la Campionatul regional, competiție care se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni la Oltenița, în județul Călărași.

 

Tradiția merge mai departe Oina, sportul tradițional al Româ­niei, este practicat acum de către elevii mai multor școli din județul Ialomița. Recent, s-a desfășurat Campio­natul Județean de Oină, competiție la care au participat și elevii Școlii Gimna­ziale «Apostol D. Culea... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2024, 09:20 (6280 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Servicii de catering pentru elevii Școlii Gimnaziale Perieți

Servicii de catering pentru elevii Școlii Gimnaziale Perieți

Școala Gimnazială din Perieți este una dintre unitățile de învățământ din Ialomița inclusă în programul «Masa Caldă». Pentru că unitatea de învățământ nu deține infrastructura necesară preparării hranei, administrația locală a luat decizia de a apela la serviciile unei firme de catering prin care alimentele să fie distribuite elevilor. Valoarea fondurilor disponibile este de peste 500 mii de lei.

 

Produse alimentare pentru elevi La nivelul județului Ialomița, potrivit In­spectoratului Școlar Județean Ialomița, 24 de școli au fost incluse... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2024, 13:20 (10622 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centru comercial în orașul Țăndărei

Centru comercial în orașul Țăndărei

Două mari supermarketuri și mai multe magazine, dar și un fast-food se vor des­chide în cadrul unui centru comercial ce va fi construit în orașul Țăndărei. Astfel, cele două supermarketuri vor funcționa sub brandurile Penny și Lidl. Reprezentanții autorităților locale au explicat faptul că, în maximum 3 luni, magazinele îi pot primi pe cumpărători.

 

Execuția este în curs Centrul comercial al orașului Țăndărei va fi deschis pe Aleea Orhideelor din oraș, la ieșire către Constanța. Primele branduri care și-au anunțat prezența în incinta centrului... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2024, 08:55 (18586 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Vechea Matcă, strada pe care s-a mutat un bloc

Se întâmplă la Slobozia

Vechea Matcă, strada pe care s-a mutat un bloc

Slobozia se extinde, se schimbă, se transformă, se modernizează... Și constru­iește cu frenezie. Fie că vrem, fie că nu, fenomenul e implacabil. Pe strada Vechea Matcă însă, e liniște... Sau, mai bine spus, a fost liniște până prin 2021 când o firmă din Cosâmbești a cumpărat un teren de 1161 de mp și a anunțat că face un bloc cu 3 niveluri și mansardă. De-atunci vecinii luptă în toate felurile pentru a bloca acest proiect imobiliar. Și lupta e de-abia la început...

 

Vechea Matcă și blocul de 3 etaje Vechea Matcă începe la Biserica... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2024, 11:55 (18575 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Furt de carduri petrecut în stațiunea Amara, trimis în judecată după 4 ani

La un pas de prescriere

Furt de carduri petrecut în stațiunea Amara, trimis în judecată după 4 ani

Acuzații grave aduse unui bărbat angajat să lucreze la reabilitarea Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara. Acesta ar fi sustras banii de pe cardurile a două persoane care făceau parte din personalul unității de cazare. Faptele s-au petrecut în urmă cu 4 ani și sunt pe cale să se prescrie în instanță. Sumele sustrase se apropie de 20 mii de lei.

 

La un pas de prescriere În anul 2020, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au fost învestiți, printr-o plângere penală, cu privire la faptul că angajatul unei firme de... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2024, 08:05 (17633 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primele dotări pentru școlile partenere ale Consiliului Județean Ialomița

Proiect în implementare

Primele dotări pentru școlile partenere ale Consiliului Județean Ialomița

28 de cabinete de asistență psihopedagogică din tot atâtea unități de învățământ au primit la începutul acestei săptămâni piesele de mobilier necesare desfășurării activității în cele mai bune condiții. Bunurile au fost achizițio­nate în cadrul proiectului derulat de Consiliul Județean Ialomița, denumit «Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar», încheiat cu 65 de școli și licee din județul nostru.

 

Investiție în Educație La î... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2024, 14:55 (12685 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

18950 de euro pentru o viață de mamă

Mihaela Pârvan luptă cu cancerul

18950 de euro pentru o viață de mamă

O  cheamă Mihaela Pârvan și are o fetiță de 4 ani. Și ne spune povestea pe care i-a spus-o lui Becali, la poarta acestuia, când a fost chemată din mulțime, ea singură între toți necăjiții: «Vreau să mă vindec și să o văd pe Maysa crescând!». Iar ca să o vadă crescând, Mihaela Pârvan a hotărât să lupte cu cancerul pe care îl are... În po­fida șanselor și împotriva sistemului medical românesc. Iar în spatele ei, numărul «înge­rilor» care o sprijină crește. Iar cei 18950 de euro de care familia Pârvan are nevoie pentru tratamentul Mihaelei nu vor însemna doar... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2024, 09:50 (8108 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poligonul Poliției Locale Slobozia va deveni «civil»

Poligonul Poliției Locale Slobozia va deveni «civil»

Singurul poligon de tragere amenajat pe care județul Ialomița îl are este cel al Poliției Locale Slobozia. Oficialii instituției au precizat că fac demersuri pentru a-l transforma într-unul «civil», așa cum sunt în marile orașe precum București sau Constanța. O dată schimbat acest statut, pot participa la sesiuni de tragere și persoanele care sunt pasionate de tir sportiv.

 

Demersuri în lucru În momentul de față, poligonul de tragere admi­nistrat de Poliția Locală Slobozia este utilizat de către reprezentanții instituțiilor cu rol... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2024, 08:05 (8698 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poiana: Peste 4 milioane de lei pentru distrugerea insulei formată în albia râului Ialomița

Poiana: Peste 4 milioane de lei pentru distrugerea insulei formată în albia râului Ialomița

În urmă cu un an, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița expunea pu­blic problema insulei formată în albia râului Ialomița, în zona localității Poiana. Petecul de pământ afectează cursul apei și pune în pericol locuințele ridicate pe mal. Deși problema este cunoscută la nivelul autorităților locale și județene, birocrația și lipsa banilor au blocat orice în­cercare de a o rezolva. Costurile estimative ale lucrărilor se ri­dică la peste 4 milioane de lei.

 

Se caută sursa de finanțare După prezentarea publică... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2024, 12:05 (16960 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

53 milioane de euro pentru asfaltarea tuturor drumurilor județene de pământ

Administrația Pavel promite din nou

53 milioane de euro pentru asfaltarea tuturor drumurilor județene de pământ

Administrația Pavel a promis la începutul actualului mandat că va asfalta integral cei aproximativ 100 kilometri de drumuri județene de pământ din Ialomița. După 4 ani, jumătate din aceste drumuri sunt asfaltate. Pentru restul drumurilor, Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 28 martie 2024, un proiect de hotărâre care va permite asfaltarea integrală a acestor drumuri. Valoarea estimată a investiției este de 53 milioane de euro.

 

Mai bine mai târziu decât niciodată

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 28 martie a.c., în cadrul... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2024, 07:55 (17686 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Deficit de personal în cadrul Jandarmeriei ialomițene

Deficit de personal în cadrul Jandarmeriei ialomițene

O analiză statistică a Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița arată că instituția se confruntă cu un însemnat deficit de personal. Reprezentanții Jandarmeriei ialomițene susțin faptul că numărul posturilor vacante este de 30%. Tocmai de aceea, în perioada următoare, instituția va organiza o campanie de informare în rândul tinerilor de liceu în ceea ce privește înscrierea la școlile militare.

 

Este nevoie de mai multe cadre Valul de pensionări care a afectat Poliția ialomițeană și-a pus amprenta și asupra activității Inspectoratului de... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2024, 11:55 (8231 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia continuă investițiile edilitare în infrastructură

Consiliul Local a legiferat

Slobozia continuă investițiile edilitare în infrastructură

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 28 martie 2024, în cadrul unei ședințe ordinare care a avut pe ordinea de zi 28 de proiecte de hotărâri. Multe dintre proiectele aprobate au vizat alocări de fonduri pentru continuarea investițiilor în derulare și deschiderea altora noi. Printre acestea se numără Centura de Nord a orașului Slobozia, extinderea și reabili­tarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială din Slobozia Nouă și Bora, modernizarea stației de epurare a orașului sau Centrul Multifuncțional pentru Tineret... De asemenea, consilierii locali au aprobat criteriile de stabilire a ordinii de prioritate în soluționarea cererilor de locuințe și î... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2024, 08:05 (18303 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Peste 170 de beneficiari la Cantina Socială Slobozia

Peste 170 de beneficiari la Cantina Socială Slobozia

Slobozia este singura localitate din județul Ialomița în care există o Cantină Socială. Aceasta se află în administrarea Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia și oferă zilnic mâncare unui număr de peste 170 de beneficiari. Valoarea mâncării este 22 de lei/zi/beneficiar.

 

Sprijin pentru persoanele nevoiașe Beneficiarii Cantinei Sociale Slobozia sunt persoanele care primesc ajutor social în baza Legii Venitului Minim de Incluziune și cele aflate într-un regim de protecție socială dezvoltat la nivelul Direcției de Asistență Socială... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2024, 12:05 (13568 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene, netransparente cu privire la fenomenul consumului de droguri

Școlile ialomițene, netransparente cu privire la fenomenul consumului de droguri

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a organizat o serie de dezbateri, la care au participat profesori, dar și reprezentanți ai autorităților competente, ce au avut ca scop prevenirea consumului de droguri și dar și a faptelor de violență în rândul elevilor. Deși, teoretic, cei implicați știu ce au de făcut, în realitate, lipsa de transparență face ca toate eforturile să fie zadarnice. Oficialii Agenției Naționale Antidrog susțin faptul că unitățile de învățământ ar trebui să dea dovadă de mai multă transparență pentru a putea ține aceste probleme sub control.

 

Grupuri de lucru la nivelul școlilor... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2024, 07:50 (7030 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
241 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Marți, 7 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie în municipiul Urziceni și comuna Bărbulești pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ilicite ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:15
(2769 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de prevenire în unitățile de învățământ din Fetești

Aproximativ 800 de elevi din cadrul a 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești au participat la activități preventive în cadrul cărora au fost dezbătute diferite teme care să conducă la prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:10
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din municipiul Fetești, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice vineri, 8 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 19:10
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Jandarmii, prezenți la «Târgul de Toamnă»

În perioada 8-9 noiembrie a.c., jandarmii ialomițeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică în localitatea Munteni Buzău cu ocazia «Târgului de Toamnă». În plus, în cadrul acestui eveniment ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 18:10
(2225 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 5 noiembrie a.c., 49 de polițiști  ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare ce au vizat documentarea activității ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:20
(2800 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia razie


Slobozia: Tânăr reținut după ce a fost prins la volanul mașinii pe care o furase

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au reținut pentru 24 ore doi tineri bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă de furt calificat» și «distrugere», fapte săvârșite ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:15
(6256 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Fetești, arestat pentru conducere fără permis

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 37 de ani, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:10
(3651 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: Cercetat pentru «deținere de obiecte periculoase»

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza municipiului Slobozia un tânăr de 19 ani care avea asupra sa un baston metalic cu 3 elemenți. Cel în cauză a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:05
(2224 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Marți, 5 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei noastre și peste 4000 de credincioși au întâmpinat la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 21:05
(7380 vizualizări - 1 comentariu)


S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

Ziua de 5 noiembrie 2019 a început cu o veste extrem de tristă pentru handbalul românesc. S-a stins din viață, la vârsta de 72 de ani, unul dintre cei mai longevivi și valoroși antrenori pe care i-a avut ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:45
(4307 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: Persoane intoxicate cu monoxid de carbon

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,00, o femeie de 52 de ani, din localitatea Movilița, a apelat numărul de urgență 112 sesizând faptul că fiul ei, în vârstă de 31 de ani, are stări de leșin. În ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:40
(2759 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident

Duminică, 3 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au intervenit la un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În fapt, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:35
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 500 sancțiuni contravenționale aplicate

În perioada 1-3 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 155 evenimente și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale. Astfel, în urma activităților au fost constatate 37 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:30
(2573 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: 15 focare active de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației despre situația ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:25
(2214 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte pentru copii

Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, începând cu orele 12,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va avea loc lansarea de carte pentru copii «Povestea Mimozei». ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:20
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziție la un hoț din locuințe

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Axintele au efectuat o percheziție domiciliară pe raza comunei Axintele pentru documentarea activității infracționale a unei persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:15
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Ordin de protecție emis pe numele unui brăilean

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Grivița au fost sesizați cu privire la un scandal în familie produs în localitatea Scânteia. În fapt, un bărbat, de 36 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:10
(3475 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie acroșată de o mașină la Lăcusteni

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Lăcusteni, soldat cu rănirea unui pieton. Concret, în timp ce un bărbat, de 31 de ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:05
(2619 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,49%-rata șomajului în luna septembrie 2019

La sfârșitul lunii septembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4194 șomeri (dintre care 1947 femei), rata șomajului fiind de 4,49%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 18:20
(2544 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 4-8 noiembrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:15
(5477 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 1 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:05
(2937 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

În perioada 5-11 noiembrie 2019, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi Hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:15
(6909 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Învăț, știu să mă apăr!»

Miercuri, 30 octombrie a.c., Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Ialomiță a organizat acțiunea «Învăț, știu să mă apăr!». Evenimentul s-a desfășurat la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:10
(4318 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Rădulești

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Rădulești, și-ar fi agresat soția. În urma formularului de evaluare a riscului întocmit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:15
(5547 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «efectuare fără drept de operațiuni cu articole pirotehnice»

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 32 de ani, din Amara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:10
(4849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge, salvează o viață!»

Luni, 28 octombrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA  a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile luni, 28 octombrie ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 16:25
(4753 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier cu două victime

Un autoturism și două tiruri au fost implicate într-un accident de circulație, în dimineața zilei de 28 octombrie 2019, pe DN2, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre cele trei ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 12:21
(3450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 32 de ani, din Alexeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Sinești, deși avea permisul suspendat. Totodată, un alt bărbat, de 45 de ani ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:40
(2455 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 28 octombrie-1 noiembrie2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:35
(7782 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...