Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal pe bune

Fotbal, Liga a II-a, play-off, FK Csikszereda-Unirea Slobozia 0-1

Fotbal pe bune

S-a mai scris un episod glorios al Unirii în acest sezon. La Miercurea Ciuc, echipa deja promovată a Sloboziei a luat, absolut meritat, toate cele 3 puncte, lăsând nedumerită întreaga asistență harghiteană. Cel mai descumpănit a fost, de departe, vocalul președinte al Ciucului, Zoltan Szondi. Acesta declarase, înainte de startul play-off-ului, că se îndoiește de faptul că unele echipe își vor apăra corect șansele. Săgețile erau îndreptate, mai ales, către Șelimbăr și Corvinul, echipe fără drept de promovare. Probabil că mulți se așteptau ca, aflată cu sacii în căruță, Unirea să fie lipsită de motivație la Miercurea Ciuc. S-au înșelat... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 16:50 (8675 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Ultimul armurier...

Ultimul armurier...

Atunci când munca se transformă în pasiune, aproape că e greu să mai simți orele petrecute la serviciu. Maistrul militar în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean «General de brigadă Nicolae Condeescu», Cătălin Oprea a fost mereu atras de mecanisme și de felul în care acestea funcționează. De aceea, principala sa responsabilitate este să repare și să întrețină armele pe care colegii săi le folosesc în timpul misiunilor. Și este singurul angajat din cei peste 600 pe care Jandar­meria ialomițeană îi are care deține toate calificările necesare pentru a face asta. Este o meserie în care nu ai voie să greșești, pentru că orice... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 10:40 (7018 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Autorizație integrată de mediu încălcată

Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Clean Tech Ciulnița transportă de 2 ani apele reziduale rezultate în urma procesului de producție cu vidanjele. Printre stațiile de epurare care preiau aceste ape reziduale se numără și cea a Sloboziei, operate de către Urban SA. Asociația AER Sud Muntenia atrage din nou public atenția asupra acestei practici, considerată ilegală și acuză conducerea societății de încălcarea legislației în vigoare. În replică, directorul Urban SA susține că nu cunoaște situația și cere intervenția instituțiilor de forță ale statului prin apelarea numărului de urgență 112.

 

O acuzație veche de 2 ani... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2024, 07:55 (9244 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

ISU-Bâcu ar cam vrea să se pensioneze

ISU-Bâcu ar cam vrea să se pensioneze

Din ciclul «șefi în funcție de schimbat în preajma Alege­rilor», ne preocupă soarta șefului de la ISU. Care, auzind la rându-i ceea ce am auzit și noi, ar cam vrea la pensie. De principiu, din câte mai știți, șefii de instituții fac de toate și mai nimica. Corect, unii chiar se prefac că se strofoacă cu ale muncii. Alții, cum e Laurențiu Bâcu de la ISU Ialomița, nu știu nici măcar să joace teatru. E drept, nu ne-am născut toți actori... Și să stai la un birou de dimineață până seara nu-i chiar atât de simplu. Doar că ISU-Bâcu, spun gurile rele, chiar se «plictisește» în ulti­mul timp... Dovadă stau amenzile... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 14:40 (15398 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără precedent: Toți președinții desemnați ai Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița s-au retras din funcții!

Fără precedent: Toți președinții desemnați ai Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița s-au retras din funcții!

Situație fără precedent în Ialomița. Toți președinții desemnați de Tribunalul Ialomița la conducerea Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița au renunțat pe rând la preluarea funcțiilor, aceștia invocând motive personale. Tragerile la sorți au fost reluate încă de la începutul acestei săptămâni, după ce, la finalul săptămânii trecute, Biroul Electoral Central, pe baza mai multor contestații, a desființat toate Birourile Electorale de Circumscripție locale, inclusiv pe cel Județean.

 

Se caută președinte pentru BEJ Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 11:20 (14739 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Administrația locală din Slobozia a accesat 30 mili­oane de lei pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare. Fondurile accesate sunt puse la dispoziție de către Administrația Fondului de Mediu în cadrul Progra­mului vizând sisteme de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate. «Am reușit să depunem vineri (n.red.: 5 aprilie 2024), în primele 4 minute de la deschiderea apelului, cererea de finanțare pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare în va­loare de 30 milioane de lei, aplicând în cadrul Agenției Fondului de Mediu pentru valoarea... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 08:05 (16693 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Calificare istorică: Unirea Slobozia, echipă promovată în SuperLiga României!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Calificare istorică: Unirea Slobozia, echipă promovată în SuperLiga României!

Echipa Ialomiței, Unirea Slobozia, antrenată de Adrian Mihalcea, s-a impus miercuri, 24 aprilie a.c., cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la CS Mioveni. Astfel, cu 4 etape rămase de disputat, Unirea Slobozia este prima echipă calificată matematic în SuperLiga-sezonul 2024/2025. Revenind, mijlocașul ofensiv Florin Purece a marcat golul victoriei slobozenilor cu CS Mioveni, în minutul 45+3, din lovitură de la 11 metri. Așadar, Unirea Slobozia și-a asigurat promovarea directă în SuperLigă-sezonul 2024-2025, remiza celor de la Csikszereda cu Șelimbăr, scor 2-2, ajutând suplimentar echipa slobozeană. Unirea Slobozia a acumulat 53 de puncte în clasamentul din ... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2024, 20:35 (22111 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Companiile PPC din România își dezvăluie noua identitate de brand

Advertorial

Companiile PPC din România își dezvăluie noua identitate de brand

Grupul de companii PPC din România a demarat recent prima sa campanie de imagine, marcând astfel trecerea la noua identitate de brand. Noua marcă reflectă responsabilitatea în fața comunității, angajamentul de a crea valoare pentru toți, de a fi o organizație axată pe sustenabilitate și economia circulară.

„Energia electrică ne însoțește constant în rutina noastră zilnică, definește lumea în care trăim din ce în ce mai mult, dar modul în care o folosim este diferit pentru fiecare dintre noi. Însă, fie că utilizăm energia electrică pentru a încărca un telefon sau mașina electrică, pentru a ilumina orașele în care locuim, pentru confortul nostru sau pentru mini-sera din sufragerie, fie că instalăm panouri solare, fiecare dintre noi are propriile scopuri și dorințe. Iar scopul companiilor PPC în România este să onoreze încrederea clienților, cei care ne încredințează confortul lor zilnic, pentru că energia electrică este necesară pentru nevoile și preferințele fiecărui client“,... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2024, 13:15 (13732 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pavel&comp. legiferează o administrație mai scumpă

Din nou despre bani publici

Pavel&comp. legiferează o administrație mai scumpă

Consiliul Județean Ialomița se reunește joi, 25 aprilie 2024, în cadrul unei noi ședinte ordinare. Conform documentației de șe­dință, pe ordinea de zi supusă atenției plenului se află 22 de proiecte de hotărâri. Printre aces­tea se numără și proiecte de ho­tărâri care urmăresc realizarea unor investiții noi sau relansarea unor investiții administrative blo­cate. De asemenea, consilierii ju­dețeni votează pentru rectificarea bugetului anual al județului.

 

«Tonul» care face «muzica» administrației județene Consiliul ... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2024, 12:10 (3278 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiția pentru bulevardul Matei Basarab va fi «etapizată» până în 2026!

«Undă verde» de la ADR Sud Muntenia

Investiția pentru bulevardul Matei Basarab va fi «etapizată» până în 2026!

Administrația Soare a dat asigurări publice că investiția pentru bulevardul Matei Basarab va fi «etapizată». Anunțul survine deciziei ADR Sud Muntenia, ordonatorul investiției, de a permite administrației locale să amenajeze parcări pentru cele 700 de autoturisme parcate în acest moment pe bulevard. «Proiectul este „etapizat“. Asta înseamnă că finanțarea va continua să fie eligibilă pe noul exercițiu financiar, care încă nu a început... M-am asigurat că Slobozia va be­neficia de toate fondurile pentru a finaliza acest proiect în proporție de 98% pe bani europeni!» a declarat Dragoș Soare într-o conferință de presă desfășurată... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2024, 07:55 (24377 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu mai mulți pensionari decât angajați

Ialomița, județul cu mai mulți pensionari decât angajați

Un raport oficial al Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă, încă o dată, faptul că în Ialomița numărul pensionarilor este mai mare decât cel al angajaților. Astfel, potrivit cifrelor, sunt cu aproximativ 4000 de pensionari mai mult decât angajați. Salariile mici și oferta limitată a locurilor de muncă sunt principalii factori care au transformat piața muncii din Ialomița într-una neatractivă.

 

Pensionari de profesie Anul trecut, la nivelul județului Ialomița, numărul pensionarilor a fost de 52 mii de persoane. Prin comparație, cel al... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2024, 12:15 (14655 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

IGPR a schimbat din nou comanda Poliției ialomițene

IGPR a schimbat din nou comanda Poliției ialomițene

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul General al Poliției Române a refuzat să-i prelungească împuternicirea comisarului șef Mihai Adrian Aldea în funcția de inspector șef al Poliției ialomițene. Până la noi ordine, comanda instituției va fi asigurată temporar de comisarul șef Sebastian Savu, unul dintre adjuncții IPJ Ialomița. Plecarea comisarului șef Aldea la București împarte Poliția ialomițeană în două tabere. Astfel, în timp ce unii susțin că, din motive legale, o prelungire a numirii sale nu a mai fost posibilă, alții pun înlocuirea pe rezultatele profesionale pe care acesta le-ar fi obținut în anul petrecut în fruntea... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2024, 07:55 (4385 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii așteaptă deschiderea Secției de Îngrijiri Paliative

De 12 ani

Ialomițenii așteaptă deschiderea Secției de Îngrijiri Paliative

Cu 12 ani în urmă, Spitalul Județean de Urgență Slobozia anunța înființarea unei Secții de Îngrijiri Paliative. O parte dintre cadrele me­dicale au fost trimise la cursuri de specializare, însă această secție se lasă așteptată. Promisiunile că, într-un viitor apropiat, va exista au rămas. «O dată cu încheierea proiectului de modernizare a Spitalului Slobozia, care presupune și recompartimentare, va funcționa și această Secție!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean Ialomița.

 

Sprijin pentru bolnavii cronici «... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2024, 12:25 (5705 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București oferă Lacul Iezer Apelor Române

După 6 ani de procese

Curtea de Apel București oferă Lacul Iezer Apelor Române

Curtea de Apel București, în primă instanță, a decis ca administrarea Lacului Iezer să revină Administrației Naționale Apele Române, prin Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița și Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița. Administrarea acestui lac a fost disputată între ANAR, Primăria Slobozia și Primăria Gheorghe Lazăr. Mai mult, în acțiune a fost implicată și societatea TIMP IMPEX SRL, care a concesionat pe 49 de ani, printr-un contract semnat cu Primăria Slobozia, porțiunea de lac aflată în grija instituției. Prin decizia dată, magistrații din București au anulat acest contract și au obligat ambele primării să plătească Apelor Române suma de 13... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2024, 07:55 (15277 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sistem de monitorizare video funcțional, la Miloșești

Sistem de monitorizare video funcțional, la Miloșești

Administrația locală din Miloșești a recepționat sistemul de supraveghere video al localității, montat cu ajutorul fondurilor europene. Echipamentele au fost achiziționate prin Programul Național de Redresare și Reziliență.

 

Investiție în siguranța cetățenilor Achiziția camerelor de supraveghere video a costat aproximativ 600 mii de lei, fiind cumpărate 134 de dispozitive. Acestea au fost amplasate în toate satele aparținătoare comunei Miloșești, dar și pe drumurile județene care traversează localitatea. «Scopul acestui proiect este de a crește gradul de siguranță... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2024, 14:35 (8160 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campionatul Județean de Oină, câștigat de elevii Școlii Gimnaziale din Sudiți

Campionatul Județean de Oină, câștigat de elevii Școlii Gimnaziale din Sudiți

Elevii Școlii Gimnaziale «Apostol D. Culea» din Sudiți au câștigat Campionatul județean de oină. Aceștia vor reprezenta județul la Campionatul regional, competiție care se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni la Oltenița, în județul Călărași.

 

Tradiția merge mai departe Oina, sportul tradițional al Româ­niei, este practicat acum de către elevii mai multor școli din județul Ialomița. Recent, s-a desfășurat Campio­natul Județean de Oină, competiție la care au participat și elevii Școlii Gimna­ziale «Apostol D. Culea... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2024, 09:20 (6282 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Servicii de catering pentru elevii Școlii Gimnaziale Perieți

Servicii de catering pentru elevii Școlii Gimnaziale Perieți

Școala Gimnazială din Perieți este una dintre unitățile de învățământ din Ialomița inclusă în programul «Masa Caldă». Pentru că unitatea de învățământ nu deține infrastructura necesară preparării hranei, administrația locală a luat decizia de a apela la serviciile unei firme de catering prin care alimentele să fie distribuite elevilor. Valoarea fondurilor disponibile este de peste 500 mii de lei.

 

Produse alimentare pentru elevi La nivelul județului Ialomița, potrivit In­spectoratului Școlar Județean Ialomița, 24 de școli au fost incluse... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2024, 13:20 (10637 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Centru comercial în orașul Țăndărei

Centru comercial în orașul Țăndărei

Două mari supermarketuri și mai multe magazine, dar și un fast-food se vor des­chide în cadrul unui centru comercial ce va fi construit în orașul Țăndărei. Astfel, cele două supermarketuri vor funcționa sub brandurile Penny și Lidl. Reprezentanții autorităților locale au explicat faptul că, în maximum 3 luni, magazinele îi pot primi pe cumpărători.

 

Execuția este în curs Centrul comercial al orașului Țăndărei va fi deschis pe Aleea Orhideelor din oraș, la ieșire către Constanța. Primele branduri care și-au anunțat prezența în incinta centrului... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2024, 08:55 (18599 vizualizări - 12 comentarii)

REPORTAJ

Vechea Matcă, strada pe care s-a mutat un bloc

Se întâmplă la Slobozia

Vechea Matcă, strada pe care s-a mutat un bloc

Slobozia se extinde, se schimbă, se transformă, se modernizează... Și constru­iește cu frenezie. Fie că vrem, fie că nu, fenomenul e implacabil. Pe strada Vechea Matcă însă, e liniște... Sau, mai bine spus, a fost liniște până prin 2021 când o firmă din Cosâmbești a cumpărat un teren de 1161 de mp și a anunțat că face un bloc cu 3 niveluri și mansardă. De-atunci vecinii luptă în toate felurile pentru a bloca acest proiect imobiliar. Și lupta e de-abia la început...

 

Vechea Matcă și blocul de 3 etaje Vechea Matcă începe la Biserica... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2024, 11:55 (18584 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Furt de carduri petrecut în stațiunea Amara, trimis în judecată după 4 ani

La un pas de prescriere

Furt de carduri petrecut în stațiunea Amara, trimis în judecată după 4 ani

Acuzații grave aduse unui bărbat angajat să lucreze la reabilitarea Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara. Acesta ar fi sustras banii de pe cardurile a două persoane care făceau parte din personalul unității de cazare. Faptele s-au petrecut în urmă cu 4 ani și sunt pe cale să se prescrie în instanță. Sumele sustrase se apropie de 20 mii de lei.

 

La un pas de prescriere În anul 2020, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au fost învestiți, printr-o plângere penală, cu privire la faptul că angajatul unei firme de... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2024, 08:05 (17646 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9115 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9479 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10096 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8747 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Viziuni», expoziție semnată Tudor Meiloiu

Miercuri, 6 aprilie, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», artistul plastic Tudor Meiloiu vernisează expoziția grafică «Viziuni». Evenimentul va debuta după amiază, la orele 14.00, iar după vernisaj ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:23
(12828 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor dispărut

Un adolescent de 14 ani din Urziceni a dispărut de acasă. Părinții au reclamat dipariția copilului, joi, 31 martie și au declarat polițiștilor că băiatul a plecat, miercuri, 30 martie, la școală de unde ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(7695 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, prins de polițiști

La jumătatea lunii februarie 2011, locuința unui bărbat de 58 ani, din Urziceni, a fost spartă. Potrivit polițiștilor, din casă au fost furate mai multe bunuri și aparatură electronică. Bunurile furate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(9328 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescent de 16 ani, arestat pentru tîlhărie

Judecătorii slobozeni au dispus arestarea preventivă pentru 19 zile a unui adolescent de 16 ani din localitatea Amara, pentru tîlhărie. Infractorul a acționat la jumătatea lunii precedente, pe data de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9323 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: I-au furat porțile

Joi, 31 martie, un bărbat de 39 ani din Munteni Buzău a reclamat polițiștilor din localitate faptul că i-au fost furate două porți metalice în valoare de 500 lei. În urma verificărilor, hoții au fost identificați ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9001 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Accident cu două victime

O șoferită grăbită ce a efectuat o depășire neregulamentară au fost cauzele principale ale producerii unui accident de circulație produs joi, 31 martie, pe DN2A. Pe scurt, tînăra, de 34 ani, din Tulcea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:23
(6880 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Confiscare de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat ieri, 31 martie, aproximativ 145 litri de produse pentru protecția plantelor ce erau expirate. Confiscarea s-a produs în cadrul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:22
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Din 8 aprilie 2011, se închide Combinatul Chimic Slobozia

Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a anuntat marți, 29 martie a.c., că «de la 1 aprilie 2011, va opri de la funcționare și combinatul chimic din Turnu Măgurele (aparținînd societății ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 17:15
(11322 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au dispărut doi minori

Ialomița: Au dispărut doi minori

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorii Nedelcu Adriana, de 15 ani, din comuna Perieți și Radu Marius, de 15 ani, din comuna Ograda au plecat de la domiciliile ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:48
(11195 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A distrus un gard cu tractorul

Un bărbat de 36 ani, administratorul unei firme de pe raza comunei Bordușani, a sesizat Poliția despre faptul în perioada 26-30 martie, persoane necunoscute au distrus gardul împrejmuitor al atelierului ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:27
(11804 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au identificat în trafic un tînăr, de 22 ani, din comuna Mera, județul Vrancea, care transporta material lemnos. La solicitarea polițiștilor de a prezenta documentele ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(12536 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în Țăndărei și Slobozia: Două permise reținute și aproape 5500 lei amenzi

Pe raza municipiului Slobozia și a orașului Țăndărei au fost derulate acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră și legalitatea transporturilor de animale. Polițiștii au acționat pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(10946 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți de fier vechi, identificați

Pe numele a doi bărbați din comuna Bordușani s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în ziua de 30 martie a.c., cei în cauză au dezgropat și secționat o ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:25
(9030 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Francofolies 2011»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», a Asociației Profesorilor de Limba Franceză «Les Franthousiastes», a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precum ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 12:09
(4880 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 130 locuri de muncă vacante

Din totalul celor 130 locuri de muncă vacante anunțate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, 10 posturi sînt pentru absolvenții de studii superioare. De asemenea, 39 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 11:58
(8214 vizualizări - 0 comentarii)


Antreprenori noi pentru Ialomița

Timp de o săptămînă, 32 de tineri ialomițeni au fost cursați pentru a deveni antreprenorii de mîine. Programul s-a desfășurat în cadrul unui proiect european, ce a urmărit promovarea culturii antreprenoriale ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:09
(10768 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de miercuri, 30 martie, polițiștii feteșteni au prins în flagrant un grup de tineri ce încercau să fure mai mulți conductori electrici destinați alimentării unor semnalizări luminoase ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:08
(9305 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Scenariu cu explozie la Combinatul Chimic

Joi, 30 martie 2011, la sediul Chemgas Holding s-a produs o explozie la o instalație tehnologică, urmată de un incendiu de proporții ce degaja fum dens și gaze toxice. Ca urmare a incidentului, planșeul ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:07
(10381 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat, marți, 2 martie, patru tone de fier vechi. Deșeurile feroase erau transportate pe șoseaua Amara de un bărbat de 40 ani, ce conducea un tractor cu semiremorcă. Oprit de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:04
(8871 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, zonă de sărăcie europeană

Recent, organismul internațional de statistică aparținînd Comisiei Europene, instituție ce analizează toate țările aparținătoare, a publicat un studiu al sărăciei. Potrivit documentului, Eurostat a plasat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 09:32
(10181 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 18:29
(6751 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcâm plantați

Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcîm plantați

Sîmbătă, 26 martie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat etapa-pilot a Mișcării Naționale de Împădurire, inițiată de Asociația EcoAssist. La această acțiune au participat aproximativ 228 de voluntari ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:37
(9733 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru tîlhărie

Un tînăr de 19 ani, reținut în urmă cu două zile pentru tîlhărie, a fost prezentat de polițiști instanței de judecată și a primit mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 zile. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:26
(10899 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Elevi transportați la «bou-vagon»

Poliția Țăndărei a desfășurat luni, 28 martie a.c., o acțiune privind legalitatea transportului rutier de persoane. Cu această ocazie a fost depistată în trafic o autoutilitară care transporta elevi în ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:23
(10335 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Înapoi la pușcărie

Un tînăr de 38 ani, domiciliat în comuna Platonești, care poseda mandat de executare a pedepsei emis de Judecătoria Fetești, a fost depistat de polițiști. Luni, 28 martie a.c., lucrătorii Formațiunii Ordine ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:20
(7882 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...