Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parchetul Județean Ialomița luptă, fără succes, împotriva «corupției»

Parchetul Județean Ialomița luptă, fără succes, împotriva «corupției»

Fenomenul «corupției» este tot mai greu de dovedit la nivelul județului Ialomița. Parchetul General a publicat într-un raport oficial date cu privire la infracțiunile de «corupție» anchetate la nivel local de către Parchetele Județene. În județul nostru, anul trecut, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au trimis în judecată 7 dosare penale ce au avut ca obiect fapte de «corupție». Evident numărul anchetelor ce intră în sfera «corupției», dar încă nesoluționate, a fost 3 ori mai mare! Gradul scăzut de investigare a infracțiunilor de «co­rupție» este pus pe seama numă­rului... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2024, 12:10 (7501 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Circumcizie ritualică» la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

«Circumcizie ritualică» la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești efec­tuează servicii de «circumcizie ritualică». Oficialii unității medicale susțin faptul că este vorba despre un serviciu medical, prevăzut în contractul încheiat cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate. «Nu este nimic care sfidează legile în vigoare. Serviciul oferit este cât se poate de legal!» susține Vali Silica Tudor, ma­nagerul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești.

 

De la tradiție, la chirurgie În baza contractului î... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2024, 07:50 (9490 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Începe modernizarea Primăriei Mărculești

Începe modernizarea Primăriei Mărculești

Administrația locală a co­munei Mărculești implementează un proiect ce are ca scop reabili­tarea și modernizarea clădirii în care își desfășoară activitatea. Fondurile sunt alocate de la bugetul județului Ialomița, prin Agenția de Dezvoltare Intercomunitară «Ialomița».

 

Șantier în lucru În cadrul acestui proiect se va pune accentul pe renovarea exterioară a clădirii în care își desfășoară activitatea Primăria Mărculești, făcându-se totodată eforturi și pentru modernizarea zonei de grupuri sanitare. Valoarea proiectului... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2024, 16:05 (8436 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«Epurarea verde» de la Stația de Epurare a Sloboziei

«Epurarea verde» de la Stația de Epurare a Sloboziei

Operatorul regional Urban SA a declanșat prima campanie de împădurie susținută vreodată de către societate. Prima etapă a proiectului s-a desfășurat la Stația de Epurare a Slobo­ziei: «Este un prim pas către comunitate. Am vrut să oferim un exemplu de bună practică! Și dorim să implicăm în acest proiect toți slobozenii care doresc să refacă lizierele din jurul orașului...».

 

La Stația de Epurare «Verde» Campania a fost lansată anul trecut, în 2023, dar de-abia acum e primăvară. Pe 21 martie e zi de echinocțiu și a plouat toată dimineața... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2024, 11:50 (5292 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Platonești: Rețea de canalizare și apă potabilă pentru satul Lăcusteni

Platonești: Rețea de canalizare și apă potabilă pentru satul Lăcusteni

Administrația locală a comunei Platonești face demersuri pentru dezvoltarea comunității din Lăcusteni. Astfel, la nivelul localității se află în implementare proiectul privind extinderea rețelei de canalizare și apă potabilă.

 

Execuție în curs Lucrările privind extinderea relețelei de apă și canalizare în satul Lăcusteni au început încă din toamna anului trecut și se află în plină desfășurare. Proiectul este finanțat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Ad­ministrației și are o valoare de peste 6 milioane de lei. Estimativ, cele... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2024, 09:10 (3552 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfaltarea localității, prioritate a comunei Sărățeni

Proiecte în valoare de 8 milioane de euro, în așteptare

Asfaltarea localității, prioritate a comunei Sărățeni

Administrația din Sărățeni finalizează în această primăvară investițiile în asfal­tarea celor 25 de kilometri de drumuri comunale existente. Pentru anii următori, primarul Eugen Tocileanu anunță proiecte de investiții a căror valoare cumulată depășește 8 mi­lioane de euro.

 

Asfalt la Sărățeni Comuna Sărățeni continuă lucrările de asfaltare a localității. Conform declarațiilor edilului local, în această vară comuna va avea alți 7 kilometri de asfalt. «Atunci când te afli atâtea mandate în Opoziție, investițiile în as­faltarea... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2024, 16:50 (1742 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect finanțat de AFIR în comuna Mihail Kogălniceanu

Proiect finanțat de AFIR în comuna Mihail Kogălniceanu

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale oferă Primăriei Mihail Kogălniceanu aproximativ 500 mii de lei pentru implementarea unui proiect ce vizează dotarea cu echipamente a Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) al lo­calității. Rolul SVSU în comunitate este foarte im­portant, persoanele care fac parte din această structură fiind obligate să intervină în cazul unor situații de urgență până la sosirea echipajelor specializate.

 

Proiect în implementare Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale are o linie de finanțare specială... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2024, 08:25 (4506 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alegerile Locale în Ialomița par a se fi încheiat înainte de a începe!

Alegerile Locale în Ialomița par a se fi încheiat înainte de a începe!

Știm, e tulburător. Dar realita­tea e cruntă. Iar cifrele, oricât am încerca să le cosmetizăm, nu mint. Prin urmare, stimați alegători, puteți să jeliți sau să vă bucurați, după preferințe. Un aspect însă rămâne aproape sigur: Ale­gerile Locale din Ialomița par a se fi încheiat înainte de a începe!

 

Faptele vorbesc La Alegerile Locale din 2020, Ia­lo­mița a schimbat 28 de primari. Dintre care 6 de orașe! Mai buni sau mai răi, foști sau «no name», e altă po­veste... Dar i-a schimbat! Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2024, 12:40 (34721 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CNI a «blocat» finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

CNI a «blocat» finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Lucrările de construire a Sălii Polivalente din Slobozia s-au suspendat după ce Compania Națională de Investiții, instituție care și-a asumat implementarea proiectului, a «blocat» finan­țarea. Oficialii Primăriei Slobozia, beneficiarul pro­iectului, susțin că de vină este Ordonanța Guvernului României privind reducerea cheltuielilor bugetare, aprobată în toamna anului trecut. Estimativ, costurile pentru construcția Sălii Polivalente din municipiul reședință se ridicau la 70,75 milioane de lei.

 

Proiect tras pe «linie moartă» În... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2024, 07:55 (12045 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Sportul e o formă de evoluție!»

George Dragomir, «Cetățeanul de Onoare» al modestiei și bunului simț

«Sportul e o formă de evoluție!»

George Dragomir este cel mai medaliat scrimer al anului 2023. Și deținător al unui loc pe podium la Campionatul Mondial de la Torun, în Polonia. Iar începând de joi, 14 martie 2024, și «Cetățean de Onoare» al comunei sale, Săveni. Dar nu performanțele, premiile sau noul său statut îl fac remarcabil... George atrage privirile, admirația și recunoștința comunității grație modestiei și bunului simț de care dă dovadă. Cinste lui, părinților și comunității care ni-l oferă exemplu!

 

Rara avis E tânăr, e frumos și are viitorul înainte.... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2024, 14:40 (3471 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul sediu UPU Slobozia rămâne închis pentru pacienți

Noul sediu UPU Slobozia rămâne închis pentru pacienți

bonus: Saga autorizațiilor ISU

Deși administrația județeană a promis că Unitatea de Primiri Urgențe a Spi­ta­lului Județean de Urgență Slobozia va putea primi pacienții încă de luna trecută, obiectivul este în continuare închis. O serie de proble­me birocratice, care nu au fost luate în seamă în timpul desfășurării lucrărilor de modernizare, împiedică acum deschiderea UPU Slobozia. «Cred că până la finalul lunii acesteia pacienții pot primi îngrijiri medicale la UPU...» susține Adrian Ionescu, secretarul Consiliului Județean Ialomița.

 

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2024, 10:55 (14610 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Listă de așteptare pentru investigații RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Listă de așteptare pentru investigații RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Aproximativ 7 milioane de lei pentru mentenanța aparatelor medicale

De 8 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia este singura unitate medicală din județ care deține un aparat RMN. Totodată, cu același echipament medical, Spitalul Slobozia efectuează investigații și pentru pacienții din județele limitrofe. Din cauza numărului mare de solicitări, dar și a problemelor tehnice pe care aparatul le are în prezent, acest tip de investigații se realizează pe liste de așteptare. Conform oficialilor instituției, programările ajung până la sfârșitul lunii mai 2024. «Facem tot posibilul să-l punem în funcțiune cât mai repede...» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

50 mii de euro pentru reparații... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2024, 08:10 (10985 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: A început construcția creșei «nZEB»

Slobozia: A început construcția creșei «nZEB»

Compania Națională de Investiții a demarat lucrările la creșa «nZEB» din Slobozia. Construcția este amplasată în Cartierul Gării Noi din oraș și reprezintă prima clădire eficientă energetic nou construită din munici­piu. «Ne bucurăm de faptul că obiectivul se realizează în orașul nostru!» susține Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia.

 

Creșă prietenoasă cu mediul În toamna anului 2022, Slobozia s-a numărat printre primele 9 orașe din țară care a beneficiat de finanțare din partea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2024, 12:20 (15259 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații Urban SA Slobozia cer în instanță acordarea tichetelor de vacanță

Angajații Urban SA Slobozia cer în instanță acordarea tichetelor de vacanță

131 de angajați ai Urban SA, membri ai Sindicatului «Gospodarul» al operatorului regio­nal de apă, au dat în judecată societatea cerând acordarea tichetelor de vacanță și majorarea salariilor în raport cu indicele inflației. În replică, oficialii Urban SA susțin faptul că acordarea acestor drepturi nu a fost posibilă din cauza sincopelor financiare pe care unitatea le întâmpină.

 

Proces la Tribunalul Ialomița Conform cererii de chemare în judecată, cei 131 de angajați ai Urban SA solicită acordarea tichetelor de vacanță... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2024, 07:55 (19480 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe are prima școală digitalizată din Ialomița

Comuna Sfântu Gheorghe are prima școală digitalizată din Ialomița

bonus: Digitalizarea școlilor prin Programul Național de Reducere a Abandonului Școlar

Administrația din Sfântu Gheorghe a digitalizat Școala Gimnazială, în cadrul Programului Național de Digitalizare Școlară susținut de către Ministerul Educației. Alina Irimia, directorul școlii, susține că «în prezent, toată activitatea didactică a școlii a înregistrat un progres real. Atractiv, prietenos, ușor! Așa e acum procesul de învățământ la noi în școală...».

 

Un proiect funcțional În vreme ce Consiliul Județean Ialomița abia a anunțat luna trecută semnarea contractelor, la Sfântu Gheorghe proiectul privind... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2024, 12:35 (10046 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nereguli privind igiena descoperite în bucătăria Grădiniței «Voinicelul» Slobozia

Nereguli privind igiena descoperite în bucătăria Grădiniței «Voinicelul» Slobozia

Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au încheiat ancheta epidemiologică efectuată la Grădinița «Voinicelul» din Slobozia. Verificările au scos la iveală mai multe nereguli în ceea ce privește nerespectarea condițiilor de igienă și de preparare a mâncării pentru copii. Astfel, au fost aplicate 3 sancțiuni în valoare de 14 mii de lei.

 

Rezultatele controalelor Prima sancțiune a fost acordată de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița. Î... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2024, 08:05 (12568 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Instanțele ialomițene, sufocate de contestațiile șoferilor amendați de Poliție

Instanțele ialomițene, sufocate de contestațiile șoferilor amendați de Poliție

Cu peste 3000 de dosare înregistrate anual, instanțele din Ialomița sunt sufocate de procese fără prea mult câștig de cauză din partea celor care le întemeiază. Este vorba despre cauzele care au ca obiect contestațiile proceselor-verbale de contravenție. Estimativ 10% dintre cauzele înregistrate pe rolul judecătoriilor și, mai departe, atacate la Tribunalul Ialomița, reprezintă dosare în care contravenienții contestă sancțiunile pe care le-au primit. Analiza instanțelor arată că cele mai multe astfel de procese vizează amenzile aplicate de polițiști pentru încălcarea Codului Rutier. Fără să mai surprindă pe nimeni, la finalul proceselor, dreptatea este a... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2024, 12:40 (13453 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Buget majorat pentru Blocul Operator al Spitalului Județean Slobozia

Buget majorat pentru Blocul Operator al Spitalului Județean Slobozia

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit luni, 18 martie 2024, în cadrul unei ședințe extraordinare. Principalul proiect de hotărâre pe ordinea de zi a ședinței a fost cel privind aprobarea devizului general actua­lizat al obiectivului de investiții «Construirea Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia».

 

Ultima, dar nu cea de pe urmă Consilierii județeni s-au reunit luni, 18 martie a.c., în cadrul unei ședințe extraordinare în sistem on-line. Ordinea de zi a ședinței a cuprins 5 proiecte de hotărâri. Cel... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2024, 07:55 (6669 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte pentru branșarea populației la utilități, în comuna Ograda

Proiecte pentru branșarea populației la utilități, în comuna Ograda

Marea provocare pentru administrațiile locale din Ialomița o reprezintă branșarea populației la rețelele de utilități publice pe care le-au construit. În comuna Ograda, de exemplu, administrația locală a conceput două proiecte prin care încearcă să obțină fonduri europene și guvernamentale, astfel încât să asigure racordarea la rețele publice de apă și canalizare. Localitatea a finalizat recent un proiect de anvergură care a presupus amenajarea rețelei publice de apă și canalizare, care se întinde pe o distanță de peste 24 km. Valoarea totală a proiectelor de branșare se ridică la peste 5 milioane de lei.

 

«Prima branșare» la Ograda... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2024, 14:05 (12972 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri PNRR pentru renovarea dispensarului din Gheorghe Doja

Fonduri PNRR pentru renovarea dispensarului din Gheorghe Doja

Administrația locală din comuna Gheorghe Doja se află în procedura de evaluare a ofertelor de­puse de firmele de construcții care au participat la licitația publică pentru renovarea dispensarului din localitate. Finanțarea este asigurată de Uniunea Europeană, prin Programul Național de Redresare și Reziliență.

 

Procedură în curs Dispensarul din localitatea Gheorghe Doja a fost inclus pe lista obiectivelor de utilitate publică pentru care s-au făcut eforturi în vederea renovării. Astfel, proiectul privind eficientizarea energetică a clădirii în care... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2024, 10:40 (13273 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6819 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4141 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3657 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3551 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3410 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3402 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3307 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4226 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4255 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4203 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință din comuna Grivița

Incendiul a fost anunțat joi, 25 octombrie 2018, în jurul orelor 19,30, iar pentru stingerea acestuia a fost alertată subunitatea de intervenție Slobozia. Forțele deplasate la locul evenimentului au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:30
(4568 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...