Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Cimitirul Bora a fost vandalizat!

Slobozia: Cimitirul Bora a fost vandalizat!

UPDATE Trei minori din Cartierul Bora, suspecți

În noaptea de joi spre vineri, 4/5 ianuarie 2024, Cimitirul Uman din Cartierul Bora al Sloboziei a fost vandalizat. Situația a fost constatată la prima oră a dimineții de vineri, 5 ianuarie a.c., de unul dintre angajații Servicii Publice Slobozia SRL, administrator al cimitirului. Incinta cimitirului nu este păzită pe timpul nopții și nu beneficiază de supraveghere video. Cercetările sunt in curs.

Vandalii din cimitir Potrivit primelor informații publice, unul dintre angajații Cimitirului Uman de la Bora a descoperit în dimineața zilei de vineri, 5 ianuarie 2024, câteva locuri... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2024, 13:50 (51852 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Incidente de integritate sesizate de ANI în Consiliile Locale Munteni Buzău și Cocora

Incidente de integritate sesizate de ANI în Consiliile Locale Munteni Buzău și Cocora

Agenția Națională de Integritate a dat pu­blicității mai multe comunicări oficiale cu privire la incidentele de integritate pe care le-a descoperit la nivelul administrațiilor locale, în urma verificărilor pe care inspectorii de specialitate le-au inițiat. Pe lista instituțiilor unde au fost desco­perite astfel de deficiențe au fost trecute și Consiliile Locale Munteni Buzău și Cocora. Într-unul din cazuri, ANI a sesizat Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

Stare de incompatibilitate în administrația locală În urmă cu o săptămână, Agenția Națională de Integritate... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2024, 12:10 (16867 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Insuficiența cardiacă și diabetul, bolile care îi scot pe ialomițeni la pensie

Insuficiența cardiacă și diabetul, bolile care îi scot pe ialomițeni la pensie

Datele statistice ale Casei Județene de Pensii Ialomița arată faptul că peste 4700 de ialomițeni au ieșit mai devreme la pensie din cauza bolilor de care suferă. Diabetul și bolile de inimă sunt afecțiunile din cauza cărora se pensionează cele mai multe persoane. Acești oameni primesc lunar de la stat o indemnizație care nu depășește 1500 de lei.

Pensionați din cauza bolii Pensia de invaliditate sau de boală se acordă persoanelor care și-au pierdut total sau parțial capa­citatea de a munci. Pentru obținerea acestui drept este nevoie de o justificare medicală și de o serie de do­cumente... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2024, 14:20 (12989 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Seceta pedologică extremă a compromis peste 51 mii de hectare cultivate cu porumb și floarea-soarelui

Ialomița: Seceta pedologică extremă a compromis peste 51 mii de hectare cultivate cu porumb și floarea-soarelui

În cadrul ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, desfășurată în urmă cu o săptămână, a fost aprobat raportul de evaluare a pagubelor produse de seceta pedologică extremă asupra culturilor înființate în campania agricolă din primăvara anului 2023. Analiza a fost efectuată de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, cu ajutorul experților angajați ai insti­tuției. Estimările oficiale arată că peste 1200 de fermieri au fost afectați de lipsa apei în sol, suprafața calamitată fiind de peste 51 mii de hectare.

Se așteaptă despăgubirile Analiza gradului... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2024, 10:05 (14543 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sprijin pentru elevii din medii vulnerabile, la Săveni

Sprijin pentru elevii din medii vulnerabile, la Săveni

Administrația locală din Săveni este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană, în valoare de peste 500 mii de lei, dedicat elevilor care provin din medii defavorizate. Cu banii acordați, Primăria Săveni va în­ființa un Centru dedicat educației timpurii, adică micuților care merg la grădiniță și în clasele pregătitoare.

Sprijin pentru copiii nevoiași Scopul proiectului pe care Pri­măria Săveni l-a realizat este acela de a dezvolta un sistem de educație timpurie unitar, care să permită incluziunea socială a copiilor care provin din medii defavorizate. Investiția presupune crearea... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2024, 14:20 (9561 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Daune de 20 milioane de euro solicitate de Clean Tech Internațional SRL Ciulnița

AER Muntenia Sud, amenințată în instanță

Daune de 20 milioane de euro solicitate de Clean Tech Internațional SRL Ciulnița

UPDATE Protest la Clean Tech Ciulnița

Luni, 11 decembrie 2023, s-a consumat primul termen al procesului intentat de către Asociația Ecologică Regională-AER Muntenia Sud firmei Clean Tech Internațional SRL Ciulnița, acuzată public că poluează mediul de mai bine de 10 ani. Obiectul procesului îl reprezintă suspendarea Autorizației de Mediu revizuită, fapt care ar duce la închiderea fabricii. În replică, avo­cații Clean Tech Internațional SRL Ciulnița au formulat o întâmpinare către instanță prin care cer 20 mili­oane de euro în cazul în care instanța suspendă Autorizația și alte 20 mili­oane de euro în cazul în care nu o suspendă. Într-un comunicat de presă remis publicității, AER Muntenia Sud califică această încercare de intimidare... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2024, 09:55 (7880 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domeniul lui Adi Neamțu’, primar peste Manasia

Domeniul lui Adi Neamțu’, primar peste Manasia

Îl mai țineți minte pe primarul ăla care se lăuda că l-a pus pesedeul candidat că n-avea serviciu? Așa și cu Adi Neamțu’ de la Manasia. Numai că în cazul lui, nu el avea nevoie de slujbă, ci fata lui. Și nevasta lui Alexandru de la Compartimentul Achiziții. Și fata secretarului Primăriei, Vasile Costel... Și-or mai fi și altele, că nu le putem ține noi socoteala. Dar noi despre astea știm să relatăm, că povestea a ajuns la Agenția Națională de Integritate. Și de-acolo mai departe, la Prefectură. Și de la ei la noi și de la noi înapoi la Manasia, că Alegerile sunt la o aruncătură de băț distanță!

ANI o face de băcănie pe fata lui Costel... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2024, 11:40 (22037 vizualizări - 3 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2023

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Octombrie Macarale râd în soare Luna octombrie debutează în paginile Independent cu investiția pentru Sala Polivalentă de la Slobozia, estimată la 70,75 mili­oane de lei. Între timp, fermierii trag linie și concluzionează că anul agricol 2022-2023 a generat producții cu aproximativ o treime mai mici decât în anul precedent. Și prețuri pentru vânzarea acestora la jumătate! Tot Independent publică date statistice potrivit cărora șomerii din... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2024, 12:35 (3128 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2023

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Iulie Caniculă și politică În iulie, consilierii PSD și PNL din Consiliul Local Sloboiza îngroapă securea războiului și aprobă un împrumut diminuat, de 18 milioane de lei, pentru cofinanțarea proiectelor în derulare. «Consiliul Județean Ialomița secretizează costurile de implementare a proiectelor europene» titra Independent, în timp ce Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Slobozia se mută în containere modulare. Singura veste bună a lunii vine dinspre Festivalul «FreeLand» care, după o... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2023, 12:25 (11399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2023

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie Fără păcăleli În aprilie, un raport al Camerei de Conturi Ialomița confirmă că administrațiile locale au gene­rat într-un an prejudicii financiare în valoare de 59 milioane de lei. Tot în aprilie, Consiliul Județean Ialomița încearcă să resusciteze oficiosul «Ialomița Ta», administrația Soare prezentând public noul Plan Urbanistic General al Sloboziei. De asemenea, unul dintre reportajele Independent prezintă ialomițenilor cei mai tineri arbitri de fotbal ai județului, copii care n-au... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2023, 16:40 (10806 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clase cu mobilier învechit și fără dispozitive digitale

La Școala Gimnazială Ciochina

Clase cu mobilier învechit și fără dispozitive digitale

În timp ce administrațiile locale se laudă că investesc în educație, realitatea din unitățile de învățământ este cu totul alta. Cu ajutorul platformei hartaedu.ro, creată de Organizația Neguver­namentală «Narada», o învățătoare a Școlii Gimnaziale Ciochina atrage atenția cu privire la con­dițiile în care trebuie să-și desfășoare activitatea. Cadrul didactic a creat o alertă virtuală în care ex­plică faptul că: «nu avem mobilier adecvat (...) catedra este ruptă (...) tabla este veche». În urma sesizării lansată pe internet au rămas doar promisiunile.

Se caută soluții Organizația... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2023, 11:20 (4684 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2023

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Iată-ne mai bătrâni cu un an. Încă și mai bătrâni, am spune! Un an lung pentru cei care ne-au decis prezentul și viitorul, îndrăznim să apreciem... Și un an scurt pentru noi, ceilalți. Al treizeci și patrulea de la Revoluția din 1989. Al zecelea alături de Iohannis. Al treilea cu PNL guvernând Slobozia. Primul în care investițiile finanțate din fonduri europene au prins contur. Încă unul în care viețile noastre nu s-au schimbat în niciun fel... Avem același orizont de așteptare, aceleași griji, exodul tinerilor conti­nuă, vârstnicii sunt tot mai neputincioși și mai singuri. Pare că nu s-a schimbat nimic și că suntem condamnați să le luăm locul celor care au umplut cimitirele înaintea noastră.... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2023, 15:05 (3242 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Acuzațiile într-un dosar de «braconaj» al Parchetului Județean Ialomița riscă să se prescrie

După 5 ani de cercetări

Acuzațiile într-un dosar de «braconaj» al Parchetului Județean Ialomița riscă să se prescrie

Anchetele privind infracțiuni de mediu, precum «braconajul piscicol/cinegetic», trenează ani buni în sertarele procurorilor ialomițeni până când ajung în instanță. Iar în momentul în care infractorii sunt deferiți justiției, aceștia scapă nepedepsiți pentru că, până la obținerea unei sentințe definitive, faptele se prescriu. Într-o astfel de situație se află și ultima anchetă trimisă în judecată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, în care sunt reținute fapte de «braconaj piscicol». În actul de sesizare, anchetatorii au recunoscut oficial faptul că o parte dintre infracțiunile reținute s-au prescris deja, aceștia alegând să trimită cauza în judecată pentru infracțiunea de «constituire... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2023, 09:55 (9205 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Mihaiță Barbu este acuzat de «abuzuri și violență»

Scandal public la Mihail Kogălniceanu

Primarul Mihaiță Barbu este acuzat de «abuzuri și violență»

Primarul comunei Mihail Kogălni­ceanu a fost acuzat că ar fi amenințat-o «cu bătaia» pe Daniela Brescan, proprie­tara unei afaceri cu «peleți» din localitate. Primarul Mihăiță Barbu nu s-ar afla la pri­mul incident de acest gen, fiind acuzat de mai multe ori în ultimul an de compor­tament violent. În replică, Mihăiță Barbu susține că face eforturi pentru a o ajuta pe Daniela Brescan să intre în legalitate.

Acuzații publice grave Daniela Brescan face «peleți» din paie pe un teren aparținând domeniului local, la marginea comunei Mihail Kogălniceanu. Și pentru că nu e singura din comună... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2023, 14:25 (8502 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are peste 3000 de copii nevaccinați împotriva rujeolei

Ialomița are peste 3000 de copii nevaccinați împotriva rujeolei

În urmă cu o săptămână, Ministerul Sănătății a declarat epidemie de rujeolă la nivel național. Vaccinul antirujeolic este considerat o măsură eficientă împotriva virusului care provoacă boala. Datele statistice ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că peste 3000 de copii cu vârsta cuprinsă între 1 și 5 ani nu au fost imunizați. Țăndărei, Bărbulești și Cartierul Vlașca din Fetești sunt zonele cu cea mai mică acoperire vaccinală din județul nostru.

Migrația afectează campania de vaccinare Oficial, de la începutul anului și până în prezent, medicii de familie din Ialomița au... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2023, 10:05 (1980 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Energie verde la RAJA SA prin finalizarea a 8 parcuri fotovoltaice

Energie verde la RAJA SA prin finalizarea a 8 parcuri fotovoltaice

RAJA SA, cel mai mare operator public regional din România în domeniul alimentării populației cu apă potabilă și al epurării apelor uzate, continuă să implementeze proiecte de modernizare care să aducă plusvaloare companiei, dar și consumatorilor.
Având în vedere faptul că operatorul constănțean este un mare consumator de energie electrică, pentru a reduce costurile de exploatare și pentru menținerea unor tarife scăzute, RAJA SA a întocmit documentația pentru finanțarea cu fonduri europene a dezvoltării de parcuri fotovoltaice pentru 8 locații: Sursele de apă Cișmea A, Cișmea B, Cișmea C, Cișmea II și Stațiile de Epurare Ape Uzate de la Medgidia, Mangalia, Buftea și Fetești.
În data... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2023, 15:30 (12586 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii din Urziceni au trimis la DNA 3 dosare penale

În 2023

Procurorii din Urziceni au trimis la DNA 3 dosare penale

Direcția Națională Anticorupție a fost sesizată anul acesta de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni cu privire la 3 cauze penale. Spețele vizează obținerea ilegală de fonduri acordate de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură.

Dosarele sunt în verificare Potrivit informațiilor oficiale oferite de Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni, faptele sesizate către Direcția Națională Anticorupție au fost aduse în atenția organelor judiciare din Urziceni în cursul anului 2020. În fapt, funcționari publici din primării aflate pe raza de competență ai instituției sunt... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2023, 14:20 (9158 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu procente ridicate de «analfabetism funcțional»

Ialomița, printre județele cu procente ridicate de «analfabetism funcțional»

Creată cu scopul de a determina gradul de alfabetizare al elevilor din Româ­nia, Platforma Digitală pentru Îmbunătă­țirea Performanței Școlare eviden­țiază prăpastia imensă în care se află învăță­mântul românesc. Aproape 50% dintre elevii din țara noastră sunt analfabeți funcțional, adică au probleme de a înțelege textele pe care le citesc și de a disemina informațiile cuprinse în texte. Experții care ad­ministrează această platformă au dat publicității un raport oficial, denumit «Raportul Național de Literație». Ialomița se regăsește la rându-i în acest document, iar datele statistice arată că și în școlile din județul nostru fenomenul «analfabe­tismului funcțional» este ridicat, mai ales în... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2023, 09:55 (4554 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Case de peste 1 milion de euro, vândute la Slobozia

Case de peste 1 milion de euro, vândute la Slobozia

Într-un oraș cu o putere econo­mică extrem de scăzută precum Slobozia, există numeroase imobile de lux. Unele dintre acestea au fost scoase la vânzare pe internet, iar sumele cerute nu sunt deloc mici. Prețul de pornire începe de la 450 mii de euro și poate ajunge până la 1 mi­lion de euro. Posibilii cumpărători ar trebui să știe și faptul că locuințele au fost construite pe străzi fără asfalt și cu acces limitat la rețelele publice de utilități.

Imobilele de lux își caută noi proprietari Pe binecunoscutele platforme de vânzare-cumpă­rare a imobilelor se regăsesc și câteva anunțuri... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2023, 12:40 (18387 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Hristos Se naște, slăviți-L!

Iubiți frați și surori în Domnul,
Sfântul Evanghelist Matei ne prezintă, imediat după vestea nașterii lui Iisus, o istorisire despre „Magii de la Răsărit”: „Iar dacă S-a născut Iisus în Betleemul Iudeii, în zilele lui Irod regele, iată magii (astrologi) de la Răsărit au venit în Ierusalim, întrebând: „Unde este regele iudeilor, Cel ce S-a născut? Căci am... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2023, 10:10 (13378 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14719 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15846 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14185 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13674 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16606 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16328 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17904 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19294 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17404 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15149 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20468 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15325 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17115 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15867 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16168 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13923 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15540 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11960 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11391 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14303 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14139 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15565 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11664 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15936 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14213 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14314 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18328 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru șoferii indisciplinați

Luni, 22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele ialomițene pentru un trafic rutier mai sigur, precum și pentru prevenirea și combaterea neregulilor ce pot conduce la producerea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18987 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:50
(14101 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...