Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetiță de 5 ani, moartă după ce bunica a spălat-o cu Tomoxan ca să o scape de păduchi. Fratele și verișoara micuței, în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» București!

Fetiță de 5 ani, moartă după ce bunica a spălat-o cu Tomoxan ca să o scape de păduchi. Fratele și verișoara micuței, în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» București!

Întâmplare cu final tragic la Țăndărei. O fetiță de 5 ani a murit, iar fratele și verișoara sa, în vârstă de un an și 11 luni și 10 ani, au ajuns în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» București, după ce bunica lor i-a spălat la cap cu «Tomoxan», o substanță folosită pentru deparazitarea animalelor, ca să-i scape de păduchi. O anchetă penală a fost deschis în acest caz, bunica fiind suspectată de comiterea infracțiunii de «ucidere din culpă».

Cercetări în curs Potrivit informațiilor oficiale, femeia a ajuns la Spitalul Orășenesc din Țăndărei cu băiețelul în vârstă de... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2023, 12:00 (19056 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 2,8 milioane de lei în terenul de sport de la Slobozia Nouă

Consiliul Județean Ialomița nu renunță la baza sportivă

Investiție de 2,8 milioane de lei în terenul de sport de la Slobozia Nouă

Administrația județeană continuă demersurile investiționale pentru realizarea unei baze sportive moderne destinată practicării fotba­lului. Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărâre prin care aprobă indicatorii tehnico-economici pentru moderni­zarea terenului de fotbal de la Slobozia Nouă. Valoarea investiției este estimată la 2,8 mili­oane de lei. Banii urmează a fi alocați în anii următori din bugetul județean.

Administrația Pavel nu renunță În anul 2021, Administrația Pavel propunea plenului Consiliului Județean Ialomița o investiție în valoare de 2,5 milioane... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2023, 09:50 (5559 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița nu vrea Regionalizare

Ialomița nu vrea Regionalizare

Regionalizarea s-a amânat cu un an. Un an după Alegeri! Iar până atunci mai e... Cine știe?! Ori moare măga­rul, ori pierde samarul... Și noi, oricum, nu vrem Regionalizare! Nici acum, nici în 2025 și nici când o intra România în faliment. Murim cu ei de gât! De ce nu vrem?! Ei, da, asta e o întrebare pentru care ar trebui să vă mulțu­mească. Ei, evident! Pentru că dintre noi, ăștia 40000 care muncim, 40% suntem navetiști și n-avem timp să ne punem întrebări și să mulțumim pentru ele. Dar ei e musai să vă mulțu­mească. Cum care ei? Ăia 31 de consilieri județeni și ăia 792 de consilieri locali pentru care există Ialomița. Plus 66 de primari, din care 3 sunt de mu­nicipii și 4 de orașe. Cum ar veni... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2023, 13:55 (7704 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Cifrele de afaceri ale firmelor din Ialomița au însumat peste 13,8 miliarde de lei

În 2022

Cifrele de afaceri ale firmelor din Ialomița au însumat peste 13,8 miliarde de lei

O analiză financiară, pe baza ultimelor bilanțuri depuse de firmele din Ialomița, arată că cele peste 6700 de societăți comerciale active din județul nostru au înregistrat, în 2022, o cifră de afaceri de peste 13,8 miliarde de lei. În cadrul acestor firme își desfășoară acti­vitatea 25000 de persoane. Cel mai bine poziționate societăți sunt cele care desfășoară activități în agricultură sau în domenii conexe acestui sector.

Firme de top în funcție de cifra de afaceri Estimările analiștilor financiari arată faptul că, în 2022, cifra de afaceri însumată a celor peste 6700 de firme active... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2023, 10:05 (16988 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorii din Ialomița au restanțe în redactarea hotărârilor

Judecătorii din Ialomița au restanțe în redactarea hotărârilor

Inspecția Judiciară a dat publicității un raport referitor la activitatea instanțelor din țară, în ceea ce privește redactarea și comunicarea hotărârilor jude­cătorești. Analiza a vizat actele judiciare eliberate de instanțe pe parcursul anului trecut. În Ialomița, potrivit documentului oficial, judecătorii aveau peste 1500 de hotărâri «redactate cu întârziere». Motivul principal invocat de reprezentanții instanțelor îl reprezintă numărul redus de magistrați. Numărul mic de judecători face ca termenele alocate pentru cauzele intrate pe rolul judecătoriilor ialomițene, în ultima perioadă, să fie alocate la intervale lungi de timp. Așa se face că unele cauze înregistrate în perioada octombrie-noiembrie... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2023, 12:20 (12818 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean pregătește Ialomița pentru un nou buget anual

Reglaje financiare fine

Consiliul Județean pregătește Ialomița pentru un nou buget anual

Administrația județeană face ultimele ajustări financiare legate de bugetul anului în curs. În cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de vineri, 15 decembrie 2023, consilierii județeni au votat pentru aprobarea unei rectificări bugetare de 2 milioane de lei pentru bugetele orașelor județului. 1 mi­lion de lei reprezintă și cotizația anuală a instituției în cadrul Asociației ADI ECOO 2009 SRL. Un alt proiect de hotărâre de interes pentru opinia publică îl reprezintă cel care vizează investiția într-un punct de acostare fluvial la Stelnica.

Rectificări de buget pentru orașele județului... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 21:05 (4958 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Școala are chipul societății în care trăim!»

Steluța Mitrea, inspectorul general școlar al județului Ialomița

«Școala are chipul societății în care trăim!»

Învățământul ialomițean trece printr-o perioadă fastă. După 30 de ani de investiții punctuale, haotice, ineficiente, infrastructura de învățământ a intrat într-un proces amplu de reabilitare. Profesorii sunt, în sfârșit, mulțumiți de salariile pe care le primesc, rezultate statistice ne plasează peste media națională, avem elevi olimpici. Iar inspectorul general școlar Steluța Mitrea promite public un Centru de Excelență modern, conform standardelor educaționale moderne. Pare un moment bun să tragem linie și să concluzionăm: «Avem un an școlar foarte bun, plin de provocări și oportunități!». «Iar principala noastră preocupare a fost accesarea fondurilor prin PNRR. Și am reușit!» explică inspectorul... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 17:10 (7715 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Se reunesc pe 23 ianuarie 2024

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Se reunesc pe 23 ianuarie 2024

Recolta Gheorghe Doja a încheiat prima parte a sezonului pe locul 5, cu 20 de puncte. Elevii lui Mirel Condei au intrat în vacanță și vor reveni pe teren, pentru pregătirea de iarnă, peste aproximativ o lună. Antre­norul Recoltei a fixat reunirea lotului pentru ziua de marți, 23 ianuarie 2024. Pregătirea de iarnă se va face, în special, în baza proprie, va cuprinde fireștile meciuri amicale, dar și 7 zile de canto­nament la Cumpăna, în județul Constanța, în perioada 11-17 februarie 2024. Adversarii din meciurile amicale vor fi CSM Oltenița, FC Voluntari 2, Metalul Buzău, Progresul Fundulea și Unirea Slobozia «U19». În ceea ce privește lista transfe­rurilor, deocamdată nu a «transpirat» nimic nici... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 15:50 (10040 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bărcănești merge în play-off, Grivița, în play-out

Fotbal, Liga a IV-a

Bărcănești merge în play-off, Grivița, în play-out

S-a derulat și ultima etapă a sezonului regulat din Liga a IV-a ialomițeană și, firește, toate necunoscutele au fost aflate. Vom avea o primăvară interesantă, în care, aproape sigur, lupta pentru titlul de campioană a județului se va da între Fetești și Rovine. Firește, s-ar putea implica și Amara, multe depinzând de întăririle pe care le vor primi echipele în pauza de iarnă.

Axintele nu prinde locul 4 Contrar obiceiului, începem povestea cu Seria Vest, unde liderul FC Rovine a tranșat, aparent lejer, soarta celor 3 puncte. Adversară le-a fost Stăruința Broșteni, iar galben-verzii... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 14:15 (3732 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Handbal, junioare 2

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Junioarele 2 ale CSM Unirea Slobozia, antrenate de Alexandru Ivan, au avut o toamnă extrem de fastă, încheind anul 2023 cu o victorie la o diferență uriașă, obținută în fața celor de la Unirea Dobroești. Concret, Slobozia s-a impus cu 53-13 (23-4) în fața ilfovencelor, având practic o medie de aproape un gol marcat pe minut. Productivitatea atacului a fost o constantă în evoluția Sloboziei din acest sezon, elevele lui Ivan marcând 340 de goluri în 8 meciuri. În partida cu Dobroești, pentru CSM Unirea au marcat Sîrghi-13 goluri, Oprea-11, Chirca-7, Trifa-5, Antohi-5, Mateescu-4, Dumitrache-3, Dima-2, Tache-2, Vintilă-1. Următorul meci al junioarelor 2 de la CSM Unirea Slobozia se va juca pe 28... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 12:40 (4473 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Damian Neagu, locul 3 la concursul aniversar «Oancea Emil»

Scrimă

Damian Neagu, locul 3 la concursul aniversar «Oancea Emil»

Sala «Floreasca» din București a găzduit sâmbătă, 16 decembrie 2023, o interesantă competiție juvenilă de sabie, dedicată reputatului antrenor Emil Oancea, cu prilejul împlinirii vârstei de 70 de ani. La această competiție au participat sportivi de la mai multe cluburi din țară, printre aceștia numărându-se și micii sabreri antrenați de profesorul Marin Cruțu, la CSS Slobozia. Damian Neagu a concurat la categoria «U13» și a obținut un apreciabil loc 3. La aceeași categorie, Petre Marin Stelică a ocupat locul 6. Sunt nume noi, copii care se află la început de drum, dar de care, cu siguranță, vom mai auzi. În concursul feminin, cea mai bine clasată a fost Delia Drăgan, care a ocupat locul 9, într... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 11:05 (2693 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are aproximativ 66% din suprafață cadastrată

Programul Național de Cadastru și Carte Funciară

Ialomița are aproximativ 66% din suprafață cadastrată

Început oficial în anul 2016, Programul Național de Cadastru și Carte Funciară se află în plină desfășurare la nivelul județului Ialomița. Estimările oficiale arată că aproape 66% din suprafața totală a județului a fost cadastrată. Costurile se ridică la peste 20 milioane de lei, fondurile fiind asigurate atât din bugetul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară, cât și din cel al Uniunii Europene.

Fonduri naționale și europene pentru cadastrare Pentru a avea o imagine cât mai clară asupra proprietăților deținute de populație, Guvernul României a implementat, începând... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 14:10 (7969 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Partidul Național Liberal dorește comasarea Alegerilor Locale cu primul tur al Prezidențialelor

Partidul Național Liberal dorește comasarea Alegerilor Locale cu primul tur al Prezidențialelor

Partidul Național Liberal dorește comasarea Alegerilor Locale cu primul tur al Prezidențialelor, care să fie devansate în luna septembrie. Liberalii consideră că aceasta ar fi «singura variabilă constituțională» de comasare a Alegerilor, având în vedere că cele parlamentare nu pot fi mutate.

Propunerea se dezbate încă Decizia ar putea să fie luată până în februarie anul viitor, au susținut sursele menționate. Potrivit calculelor liberalilor, în aceste condiții, turul doi al Alegerilor Prezidențiale s-ar putea desfășura în luna octombrie. În acest fel, noul președinte își va prelua mandatul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 12:40 (3963 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infracțiuni de serviciu sesizate la Parchet în cazul Spitalului Municipal Urziceni

Demers al Avocatului Poporului

Infracțiuni de serviciu sesizate la Parchet în cazul Spitalului Municipal Urziceni

Spitalul Municipal Urziceni este vizat de o nouă plângere penală. De această dată sesizarea orga­nelor judiciare a fost făcută de Biroul Teritorial Slobozia al Avocatului Poporului. Pornind de la cazul tinerei de 24 de ani care a născut pe trotuarul din fața unității medicale, funcționarii instituției au concluzionat că există suspiciunea rezonabilă cu privire la comiterea unor infracțiuni de serviciu. Este a doua anchetă deschisă în acest caz, după sesizarea din oficiu a organelor judiciare imediat după producerea incidentului. La aproape jumătate de an de la întâmplare, procurorii și polițiștii din Urziceni încă investighează cazul, fără a ajunge la o concluzie preliminară. Singurele dovezi... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 09:55 (12818 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stelnica asfaltează 5 kilometri de străzi

Stelnica asfaltează 5 kilometri de străzi

Administrația din comuna Stelnica a accesat în cadrul Programului «Anghel Saligny», o investiție în va­loare de 7,4 milioane de lei care permite asfaltarea a 5 kilometri de străzi. Investiția, în curs de finalizare, ridică la 90% procentul de străzi mo­dernizate în comuna Stelnica. «Este o investiție care îmbunătățește semnificativ infrastructura rutieră locală și aduce beneficii certe comunității!» susține public primarul comunei, Costel Brateș. În acest context reamintim că Stelnica este una dintre comunele care va beneficia de o investiție majoră în construcția unei rețele de gaze naturale, în cadrul unui proiect de investiții derulat de orașul Fetești. Valoarea acestei investiții este estimată... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2023, 16:10 (3428 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Depozitele necontrolate de deșeuri reprezintă încă o realitate în cele mai multe localități din județul Ialomița. Garda de Mediu a aplicat sancțiuni admi­nistrațiilor locale care tratează cu indiferență protecția mediului.

Amenzi aplicate, nicio soluție Cu mai bine de 5 ani în urmă, Garda de Mediu Ialomița estima că gropile de gunoi neconforme ocupau peste 33 hectare de teren la nivelul județului. În prezent, situația a rămas neschimbată, iar gunoaiele aruncate la marginea localităților sunt încă o realitate. Datele Gărzii de Mediu Ialomița arată că mai bine de un sfert din localitățile... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2023, 11:10 (16675 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sistem video de 1,4 milioane de lei la Perieți

Sistem video de 1,4 milioane de lei la Perieți

Comuna Perieți va benefica de o investiție de 1,4 milioane de lei pentru realizarea unui sistem de monitorizare video la nivelul comunei. Pro­iectul are drept scop creșterea siguranței și prevenirea criminalității în comuna Perieți, prin realizarea unui sistem de supraveghere video stradală a localității. Sistemul video public din comuna Perieți va presupune achiziționarea și instalarea a 150 de camere de supraveghere video în comună și în satele componente. Scopul este de a înregistra și stoca imaginile video a persoanelor, auto­vehiculelor și utilajelor care trec prin zona res­pectivă, cu posibilitatea identificării ulterioare a acestora. Prin realizarea acestui proiect se urmă­rește descurajarea... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2023, 16:20 (3156 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Creatorul de costume populare

Creatorul de costume populare

Are 21 de ani și 40 de costume populare create de mâna lui. Cântă, dansează, învață să devină inginer horticol, crește găini pentru expoziții... Și toate zilele lui sunt vesele și senine pentru că a ales să și le facă așa. «Chiar și când am zile grele, cânt un cântec pe care-l știu de la doamna Sofia Vicoveanca... „Plângi inimă, în pădure/Să te-asculte rugi de mure/Și să nu te vadă nimeni/ Iar când oi ieși în lume/Râzi să creadă c-o duci bine...“ » ne cântă el de răsună pereții casei părintești de la Gheorghe Lazăr, în Ialomița. Și-apoi ne mărturisește: «Cânt așa pentru că pe scenă nu poți fi trist în fața oamenilor. Ei nu mi-au greșit cu nimic...».

Întâlnirile providențiale cu folclorul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2023, 11:40 (3386 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Pregătim România „verde“ și digitalizată!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Pregătim România „verde“ și digitalizată!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu speră să îmbunătățească politicile de coeziune ale Uniunii Europene, destinate pentru România, dar și să informeze populația privind oportunitatea etapelor viitoare pe care le vom parcurge, astfel încât să beneficiem de cât mai multe șanse și avantaje. Deputatul social-democrat a organizat, în acest sens, o dezba­tere amplă în colaborare cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene și cu Grupul S&D din Parlamentul European, reprezentat de vicepreședintele Rovana Plumb.

Întâlniri lucrative cu europarlamentarul SD Rovana Plumb Alături de Comisarul... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2023, 14:40 (1428 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Aparatură medicală modernă la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Aparatură medicală modernă la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Aflată în plin proces de mo­dernizare, Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia se pregătește de recepția finală. La începutul acestei săptămâni, reprezentanții unității medicale au primit aparatele medicale pe care le vor utiliza pentru a oferi consultații pacien­ților. Echipamentele noi îi vor ajuta pe medici astfel încât timpul necesar pentru diagnostic și tratament să se reducă. «Sunt echipamente de care orice UPU are nevoie pentru a funcționa corespunzător!» susține Anca Telehuz, medicul-șef al UPU Slobozia.

Echipamente medicale profesionale Demersul... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2023, 10:10 (4205 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Copil de 15 ani, electrocutat în triajul CFR

În timp ce se afla în zona triajului CFR Țăndărei, un băiat de 15 ani s-a urcat pe un vagon și s-a electrocutat, suferind arsuri pe aproximativ 40% din suprafața corpului. Pompierii de la Garda Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:14
(12147 vizualizări - 2 comentarii)


Balaciu: I-a luat foc casa de la jarul sobei

Locuința unui cetățean din Balaciu a fost cuprinsă de flăcări după ce proprietarul, încercînd să alimenteze o sobă cu combustibil, nu a sesizat cînd jarul din interior a căzut pe materialele combustibile ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:13
(16264 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


Țăndărei: I-a furat telefonul în biserică

O femeie de 66 ani, din orașul Țăndărei, a alertat poliția duminică, 27 noiembrie a.c., cu privire la faptul că în timp ce se afla în incinta unei biserici i-a fost sustras telefonul mobil din geantă. ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:01
(16788 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: I-a furat aracii din curte ca să-i vîndă la fier vechi

Poliția Slobozia a fost sesizată sîmbătă, 26 noiembrie a.c., de către un bătrîn de 72 ani, domiciliat pe raza municipiului, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:58
(15128 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Patron cercetat penal

Poliția Fetești, urmare a unei sesizări a Direcției Generală de Finanțe Publice Ialomița, a demarat cercetările față de administratorul unei societăți comerciale din comuna Făcăeni, un bărbat de 60 ani ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:56
(19484 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Dosar penal pentru că a refuzat să fie testat alcoolscop

Un tînăr de 35 ani, din comuna Andrășești, a refuzat testarea cu aparatul etilotest Drager și recoltarea de probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei de către polițiștii care l-au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:50
(12136 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Bătrînul de 74 ani l-a lăsat la volan pe copilul de 12 ani!

Duminică, 27 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe DJ201-Bărcănești, un minor în vîrstă de 12 ani, din comuna Manasia, în timp ce conducea un autoturism, fiind însoțit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:47
(11378 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La primele ore ale dimineții de 26 noiembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza municipiului Fetești un tînăr, de 29 ani, din Călărași, în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:44
(9785 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: A încercat să evite un pieton și s-a izbit frontal de un alt vehicul

În timp ce un tînăr, de 33 ani, din Slobozia, conducea vineri, 25 noiembrie a.c., o autoutilitară pe DN2A din direcția Urziceni către Slobozia, pe raza comunei Păltiniș, a evitat acroșarea unui pieton care ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:41
(11162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Surprinși la volan fără permise

Vineri, 25 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control în trafic pe raza municipiului Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, în vîrstă de 38 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:39
(13846 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 294 de sancțiuni contravenționale, amenzi de peste 61000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:36
(19222 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

Efectivele Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizate duminică, 27 noiembrie a.c., de către un agent de pază al unei societăți comerciale de pe raza comunei Movila despre faptul că mai multe persoane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:35
(13670 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Pieton izbit consecutiv de trei autovehicule. Șoferii nu au oprit la locul accidentului!

Joi, 24 noiembrie a.c., în jurul orei 17.15, pe DN2, în afara localității Urziceni, în timp ce un bărbat s-a angajat în traversarea părții carosabile prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:32
(8535 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Casieriile Enel din Ialomița, închise de 1 decembrie

Toate casieriile Enel Energie din județul Ialomița vor fi închise joi, 1 decembrie 2011, zi liberă legală cu ocazia Zilei Naționale a României. Activitatea va fi reluată conform programului obișnuit de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:06
(11604 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, o prioritate a polițiștilor: 7 elevi chiulangii depistați

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat pe lina prevenirii și combaterii delincvenței juvenile și asigurării climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă a unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:02
(9617 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

Ultimele autospeciale așteptate anul acesta la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au sosit la sediul unității. Autospecialele de lucru cu apă și spumă sînt de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:01
(12213 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Beat la volan

O patrulă de siguranță publică a identificat, pe raza comunei Balaciu, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 61 ani, din comuna Sfântu Gheorghe, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:00
(11928 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Eliberarea de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor de dezvoltare rurală cuprinse în axa II din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2007-2 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:58
(15425 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț identificat de polițiști la scurt timp după ce a furat un telefon mobil

Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că unei femei de 48 ani i-a fost sustras telefonul mobil din interiorul firmei unde este gestionară. Din verificările efectuate, s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:56
(11057 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița avertizează asupra gripei aviare din Ungaria

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță toți crescătorii de păsări din exploatațiile nonprofesionale că, în conformitate cu mesajul transmis de Comisia Europeană, a ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:54
(11950 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Doi bărbați, unul din Slobozia, iar celălalt din Coșereni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost încarcerați în Penitenciarul Slobozia. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:52
(12606 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției pe raza localităților Urziceni și Țăndărei

Efective sporite de polițiști au acționat pe raza localităților Urziceni și Țăndărei pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență și asigurarea climatului de siguranță și disciplină în traficul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:50
(18864 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan la primele ore ale dimineții

O patrulă din cadrul Biroului Rutier a identificat în dimineața zilei de joi, 24 noiembrie a.c., pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un localnic, de 33 ani, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 13:00
(10067 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Copil de 9 ani, acroșat de un autoturism

Miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, pe DN2A, în afara localității Ograda, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 41 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:57
(9077 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Țăndărei: Doi tineri hoți furau din curțile localnicilor

Doi tineri de 21, respectiv 23 ani, ambii din Țăndărei au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cei în cauză, în perioada ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:53
(11373 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


AJOFM Ialomița: 59 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 23 noiembrie 2011, sînt disponibile doar 59 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:47
(15178 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși în timp ce săpau șanțul pentru a scoate o conductă de irigații

Un feteștean de 45 ani a alertat Poliția cu privire la faptul că pe terenul său, situat în extravilanul Feteștiului, a surprins doi bărbați care sapă pe aliniamentul unei instalații de irigații cu scopul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:41
(7408 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recepție organizată de președintele Consiliului Județean Ialomița

Miercuri, 30 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă va organiza o recepție oficială. Evenimentul va marca sărbătorirea Zilei Naționale a României și va fi organizat ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:39
(12457 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Flăcările au mistuit o rulotă fast-food

Un incendiu a izbucnit în cursul nopții la o rulotă în care se produceau și se comercializau preparate de tip fast-food din Fetești. Flăcările au fost observate și anunțate prin 112, în jurul orei 3,00 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:07
(10884 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Explozie urmată de un incendiu la o stație de gaze din zona Urziceni

Evenimentul s-a produs miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 18.30, la o stație de preîncălzire a gazelor a Romgaz SA Mediaș, situată pe un teren viran de pe DN1D Urziceni-Bărbulești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:02
(14371 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...