Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fonduri PNRR în valoare de peste 3 milioane de lei pentru Miloșești

Fonduri PNRR în valoare de peste 3 milioane de lei pentru Miloșești

Administrația locală din comuna Miloșești va primi de la Uniunea Europeană, prin Programul Național de Redresare și Reziliență, peste 3 milioane de lei pentru o serie de investiții ce vizează dezvoltarea locală. Unele lucrări au început deja.

Bani europeni pentru Miloșești Primăria Miloșești beneficiază de fonduri europene în cadrul Componentei 10-Fond Local din Programul Național de Redresare și Reziliență. Cu cele 3 milioane de lei primite de la Uniunea Europeană, administrația locală va asigura reabilitarea și modernizarea Casei Agro­nomului, Căminelor Culturale din Nicolești și... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2023, 16:05 (15227 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Autobuze electrice în municipiul Fetești

Autobuze electrice în municipiul Fetești

Primăria din Fetești face primul pas către modernizarea transportului în comun. În urmă cu o săptămână, administrația locală a primit cele 10 autobuze și cele două microbuze electrice, achiziționate în cadrul proiectului cu finanțare europeană «Sistem Integrat de Transport Durabil».

Transport ecologic pe străzile din Fetești Cu o valoare de 11 milioane de euro, proiectul «Sistem Integrat de Transport Durabil» al Primăriei Fetești își propune să dezvolte conceptul de transport ecologic la nivelul municipiului. Inițiativa administrației locale implică achiziția a 10 autobuze și două microbuze... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2023, 10:55 (3720 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernizarea plajelor din Amara se va încheia în 2026

Modernizarea plajelor din Amara se va încheia în 2026

La începutul acestei luni, administrația locală din Amara a inițiat un proiect de hotărâre ce vizează proiectul de moder­nizare a plajelor din stațiune. Potrivit actului administrativ supus votului și aprobat de aleșii locali, termenul de exe­cuție al investiției se va prelungi până în decembrie 2026, iar lucrările vor fi suportate din bugetul local. O dată cu acest proiect a fost aprobat un altul, prin care Primăria Amara se va împrumuta de la Trezoreria Statului pentru a duce acest proiect la bun sfârșit. Valoarea împrumutului se ridică la 2,8 milioane de lei.

Investiție amânată ... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2023, 16:25 (9067 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

File din istoria patinajului administrativ local

File din istoria patinajului administrativ local

Administrația Ionașcu-Stoica a avut un patinoar cu ceară, administrația Mocioniu încă mai are unul subteran... Administrația Soare a adus unul social, «gratis pentru grupurile de elevi organizate de școală». Ne-am amintit de toate trei de Sărbători. Ce timpuri, dom’le, ce moravuri!

Primul patinoar nu se uită niciodată Vi-l mai aduceți aminte pe primul? Ăla făcut de a doua a Întâiului Secretar General pe conducta Transgaz din Oră­șelul Copiilor? Da, bravo! Aia de a ajuns ilegal șefă la PAID și acolo a rămas... Cum o chema oare, Doamne? Uite că ne scapă, dar vă promitem să ne reamin­tim... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2023, 11:20 (12030 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Costurile pentru tratamentul diabetului au crescut semnificativ

Ialomița: Costurile pentru tratamentul diabetului au crescut semnificativ

Conform informațiilor oficiale, în ultimii ani, la nivelul județului Ialomița au fost diagnosticate, în medie, aproximativ 1000 de noi cazuri de diabet. Cu peste 15 mii de bolnavi în evidențe, costurile pentru tratamentul acestei afecțiuni au crescut semnificativ în ultimii 3 ani, ajungând în 2023 la peste 18 milioane de lei. Mai grav este faptul că sute de oameni care au această afecți­une sunt încă nediagnosticați. Medicii spun că cele mai multe cazuri sunt descoperite întâmplător, în urma efecturării analizelor de rutină.

Diabetul, o boală costisitoare Informațiile oficiale ale ... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2023, 14:10 (8655 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță de 5 ani, moartă după ce bunica a spălat-o cu Tomoxan ca să o scape de păduchi. Fratele și verișoara micuței, în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» București!

Fetiță de 5 ani, moartă după ce bunica a spălat-o cu Tomoxan ca să o scape de păduchi. Fratele și verișoara micuței, în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» București!

Întâmplare cu final tragic la Țăndărei. O fetiță de 5 ani a murit, iar fratele și verișoara sa, în vârstă de un an și 11 luni și 10 ani, au ajuns în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» București, după ce bunica lor i-a spălat la cap cu «Tomoxan», o substanță folosită pentru deparazitarea animalelor, ca să-i scape de păduchi. O anchetă penală a fost deschis în acest caz, bunica fiind suspectată de comiterea infracțiunii de «ucidere din culpă».

Cercetări în curs Potrivit informațiilor oficiale, femeia a ajuns la Spitalul Orășenesc din Țăndărei cu băiețelul în vârstă de... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2023, 12:00 (19060 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 2,8 milioane de lei în terenul de sport de la Slobozia Nouă

Consiliul Județean Ialomița nu renunță la baza sportivă

Investiție de 2,8 milioane de lei în terenul de sport de la Slobozia Nouă

Administrația județeană continuă demersurile investiționale pentru realizarea unei baze sportive moderne destinată practicării fotba­lului. Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărâre prin care aprobă indicatorii tehnico-economici pentru moderni­zarea terenului de fotbal de la Slobozia Nouă. Valoarea investiției este estimată la 2,8 mili­oane de lei. Banii urmează a fi alocați în anii următori din bugetul județean.

Administrația Pavel nu renunță În anul 2021, Administrația Pavel propunea plenului Consiliului Județean Ialomița o investiție în valoare de 2,5 milioane... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2023, 09:50 (5563 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița nu vrea Regionalizare

Ialomița nu vrea Regionalizare

Regionalizarea s-a amânat cu un an. Un an după Alegeri! Iar până atunci mai e... Cine știe?! Ori moare măga­rul, ori pierde samarul... Și noi, oricum, nu vrem Regionalizare! Nici acum, nici în 2025 și nici când o intra România în faliment. Murim cu ei de gât! De ce nu vrem?! Ei, da, asta e o întrebare pentru care ar trebui să vă mulțu­mească. Ei, evident! Pentru că dintre noi, ăștia 40000 care muncim, 40% suntem navetiști și n-avem timp să ne punem întrebări și să mulțumim pentru ele. Dar ei e musai să vă mulțu­mească. Cum care ei? Ăia 31 de consilieri județeni și ăia 792 de consilieri locali pentru care există Ialomița. Plus 66 de primari, din care 3 sunt de mu­nicipii și 4 de orașe. Cum ar veni... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2023, 13:55 (7704 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cifrele de afaceri ale firmelor din Ialomița au însumat peste 13,8 miliarde de lei

În 2022

Cifrele de afaceri ale firmelor din Ialomița au însumat peste 13,8 miliarde de lei

O analiză financiară, pe baza ultimelor bilanțuri depuse de firmele din Ialomița, arată că cele peste 6700 de societăți comerciale active din județul nostru au înregistrat, în 2022, o cifră de afaceri de peste 13,8 miliarde de lei. În cadrul acestor firme își desfășoară acti­vitatea 25000 de persoane. Cel mai bine poziționate societăți sunt cele care desfășoară activități în agricultură sau în domenii conexe acestui sector.

Firme de top în funcție de cifra de afaceri Estimările analiștilor financiari arată faptul că, în 2022, cifra de afaceri însumată a celor peste 6700 de firme active... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2023, 10:05 (16996 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorii din Ialomița au restanțe în redactarea hotărârilor

Judecătorii din Ialomița au restanțe în redactarea hotărârilor

Inspecția Judiciară a dat publicității un raport referitor la activitatea instanțelor din țară, în ceea ce privește redactarea și comunicarea hotărârilor jude­cătorești. Analiza a vizat actele judiciare eliberate de instanțe pe parcursul anului trecut. În Ialomița, potrivit documentului oficial, judecătorii aveau peste 1500 de hotărâri «redactate cu întârziere». Motivul principal invocat de reprezentanții instanțelor îl reprezintă numărul redus de magistrați. Numărul mic de judecători face ca termenele alocate pentru cauzele intrate pe rolul judecătoriilor ialomițene, în ultima perioadă, să fie alocate la intervale lungi de timp. Așa se face că unele cauze înregistrate în perioada octombrie-noiembrie... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2023, 12:20 (12819 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean pregătește Ialomița pentru un nou buget anual

Reglaje financiare fine

Consiliul Județean pregătește Ialomița pentru un nou buget anual

Administrația județeană face ultimele ajustări financiare legate de bugetul anului în curs. În cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de vineri, 15 decembrie 2023, consilierii județeni au votat pentru aprobarea unei rectificări bugetare de 2 milioane de lei pentru bugetele orașelor județului. 1 mi­lion de lei reprezintă și cotizația anuală a instituției în cadrul Asociației ADI ECOO 2009 SRL. Un alt proiect de hotărâre de interes pentru opinia publică îl reprezintă cel care vizează investiția într-un punct de acostare fluvial la Stelnica.

Rectificări de buget pentru orașele județului... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 21:05 (4958 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Școala are chipul societății în care trăim!»

Steluța Mitrea, inspectorul general școlar al județului Ialomița

«Școala are chipul societății în care trăim!»

Învățământul ialomițean trece printr-o perioadă fastă. După 30 de ani de investiții punctuale, haotice, ineficiente, infrastructura de învățământ a intrat într-un proces amplu de reabilitare. Profesorii sunt, în sfârșit, mulțumiți de salariile pe care le primesc, rezultate statistice ne plasează peste media națională, avem elevi olimpici. Iar inspectorul general școlar Steluța Mitrea promite public un Centru de Excelență modern, conform standardelor educaționale moderne. Pare un moment bun să tragem linie și să concluzionăm: «Avem un an școlar foarte bun, plin de provocări și oportunități!». «Iar principala noastră preocupare a fost accesarea fondurilor prin PNRR. Și am reușit!» explică inspectorul... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 17:10 (7716 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc pe 23 ianuarie 2024

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Se reunesc pe 23 ianuarie 2024

Recolta Gheorghe Doja a încheiat prima parte a sezonului pe locul 5, cu 20 de puncte. Elevii lui Mirel Condei au intrat în vacanță și vor reveni pe teren, pentru pregătirea de iarnă, peste aproximativ o lună. Antre­norul Recoltei a fixat reunirea lotului pentru ziua de marți, 23 ianuarie 2024. Pregătirea de iarnă se va face, în special, în baza proprie, va cuprinde fireștile meciuri amicale, dar și 7 zile de canto­nament la Cumpăna, în județul Constanța, în perioada 11-17 februarie 2024. Adversarii din meciurile amicale vor fi CSM Oltenița, FC Voluntari 2, Metalul Buzău, Progresul Fundulea și Unirea Slobozia «U19». În ceea ce privește lista transfe­rurilor, deocamdată nu a «transpirat» nimic nici... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 15:50 (10042 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bărcănești merge în play-off, Grivița, în play-out

Fotbal, Liga a IV-a

Bărcănești merge în play-off, Grivița, în play-out

S-a derulat și ultima etapă a sezonului regulat din Liga a IV-a ialomițeană și, firește, toate necunoscutele au fost aflate. Vom avea o primăvară interesantă, în care, aproape sigur, lupta pentru titlul de campioană a județului se va da între Fetești și Rovine. Firește, s-ar putea implica și Amara, multe depinzând de întăririle pe care le vor primi echipele în pauza de iarnă.

Axintele nu prinde locul 4 Contrar obiceiului, începem povestea cu Seria Vest, unde liderul FC Rovine a tranșat, aparent lejer, soarta celor 3 puncte. Adversară le-a fost Stăruința Broșteni, iar galben-verzii... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 14:15 (3733 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Handbal, junioare 2

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Junioarele 2 ale CSM Unirea Slobozia, antrenate de Alexandru Ivan, au avut o toamnă extrem de fastă, încheind anul 2023 cu o victorie la o diferență uriașă, obținută în fața celor de la Unirea Dobroești. Concret, Slobozia s-a impus cu 53-13 (23-4) în fața ilfovencelor, având practic o medie de aproape un gol marcat pe minut. Productivitatea atacului a fost o constantă în evoluția Sloboziei din acest sezon, elevele lui Ivan marcând 340 de goluri în 8 meciuri. În partida cu Dobroești, pentru CSM Unirea au marcat Sîrghi-13 goluri, Oprea-11, Chirca-7, Trifa-5, Antohi-5, Mateescu-4, Dumitrache-3, Dima-2, Tache-2, Vintilă-1. Următorul meci al junioarelor 2 de la CSM Unirea Slobozia se va juca pe 28... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 12:40 (4474 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Damian Neagu, locul 3 la concursul aniversar «Oancea Emil»

Scrimă

Damian Neagu, locul 3 la concursul aniversar «Oancea Emil»

Sala «Floreasca» din București a găzduit sâmbătă, 16 decembrie 2023, o interesantă competiție juvenilă de sabie, dedicată reputatului antrenor Emil Oancea, cu prilejul împlinirii vârstei de 70 de ani. La această competiție au participat sportivi de la mai multe cluburi din țară, printre aceștia numărându-se și micii sabreri antrenați de profesorul Marin Cruțu, la CSS Slobozia. Damian Neagu a concurat la categoria «U13» și a obținut un apreciabil loc 3. La aceeași categorie, Petre Marin Stelică a ocupat locul 6. Sunt nume noi, copii care se află la început de drum, dar de care, cu siguranță, vom mai auzi. În concursul feminin, cea mai bine clasată a fost Delia Drăgan, care a ocupat locul 9, într... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 11:05 (2694 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are aproximativ 66% din suprafață cadastrată

Programul Național de Cadastru și Carte Funciară

Ialomița are aproximativ 66% din suprafață cadastrată

Început oficial în anul 2016, Programul Național de Cadastru și Carte Funciară se află în plină desfășurare la nivelul județului Ialomița. Estimările oficiale arată că aproape 66% din suprafața totală a județului a fost cadastrată. Costurile se ridică la peste 20 milioane de lei, fondurile fiind asigurate atât din bugetul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară, cât și din cel al Uniunii Europene.

Fonduri naționale și europene pentru cadastrare Pentru a avea o imagine cât mai clară asupra proprietăților deținute de populație, Guvernul României a implementat, începând... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 14:10 (7972 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Partidul Național Liberal dorește comasarea Alegerilor Locale cu primul tur al Prezidențialelor

Partidul Național Liberal dorește comasarea Alegerilor Locale cu primul tur al Prezidențialelor

Partidul Național Liberal dorește comasarea Alegerilor Locale cu primul tur al Prezidențialelor, care să fie devansate în luna septembrie. Liberalii consideră că aceasta ar fi «singura variabilă constituțională» de comasare a Alegerilor, având în vedere că cele parlamentare nu pot fi mutate.

Propunerea se dezbate încă Decizia ar putea să fie luată până în februarie anul viitor, au susținut sursele menționate. Potrivit calculelor liberalilor, în aceste condiții, turul doi al Alegerilor Prezidențiale s-ar putea desfășura în luna octombrie. În acest fel, noul președinte își va prelua mandatul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 12:40 (3963 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Infracțiuni de serviciu sesizate la Parchet în cazul Spitalului Municipal Urziceni

Demers al Avocatului Poporului

Infracțiuni de serviciu sesizate la Parchet în cazul Spitalului Municipal Urziceni

Spitalul Municipal Urziceni este vizat de o nouă plângere penală. De această dată sesizarea orga­nelor judiciare a fost făcută de Biroul Teritorial Slobozia al Avocatului Poporului. Pornind de la cazul tinerei de 24 de ani care a născut pe trotuarul din fața unității medicale, funcționarii instituției au concluzionat că există suspiciunea rezonabilă cu privire la comiterea unor infracțiuni de serviciu. Este a doua anchetă deschisă în acest caz, după sesizarea din oficiu a organelor judiciare imediat după producerea incidentului. La aproape jumătate de an de la întâmplare, procurorii și polițiștii din Urziceni încă investighează cazul, fără a ajunge la o concluzie preliminară. Singurele dovezi... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 09:55 (12822 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Stelnica asfaltează 5 kilometri de străzi

Stelnica asfaltează 5 kilometri de străzi

Administrația din comuna Stelnica a accesat în cadrul Programului «Anghel Saligny», o investiție în va­loare de 7,4 milioane de lei care permite asfaltarea a 5 kilometri de străzi. Investiția, în curs de finalizare, ridică la 90% procentul de străzi mo­dernizate în comuna Stelnica. «Este o investiție care îmbunătățește semnificativ infrastructura rutieră locală și aduce beneficii certe comunității!» susține public primarul comunei, Costel Brateș. În acest context reamintim că Stelnica este una dintre comunele care va beneficia de o investiție majoră în construcția unei rețele de gaze naturale, în cadrul unui proiect de investiții derulat de orașul Fetești. Valoarea acestei investiții este estimată... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2023, 16:10 (3428 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:17
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(10788 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(11547 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:11
(12186 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10909 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10588 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12293 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița, «sugar» prefectural

PSD Ialomița, «sugar» prefectural

În urmă cu o săptămînă, inflamați de entuziasmul electoral, pesediștii ialomițeni i-au remis prefectului Mădălin Teculescu o scrisoare publică în care îl acuză de grave încălcări ale legii și acțiuni de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2009, 01:13
(16447 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

Un polițist din Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție Ialomița asupra încercării unei persoane de a-l mitui. Bărbatul, din Vrancea, a încercat să-l mituiască pe polițist pentru ca acesta să ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2009, 16:47
(11461 vizualizări - 0 comentarii)


Minori accidentați

Minori accidentați

Miercuri, 18 noiembrie, la Slobozia, o fetiță de 8 ani a fost ușor rănită într-un accident rutier. Copilul a traversat strada prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind accidentat de o mașină ce circula ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:41
(10096 vizualizări - 0 comentarii)


Arme confiscate de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat în perioada 20 octombrie-15 noiembrie o serie de activități vizînd legalitatea deținerii și folosirii armelor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:38
(10585 vizualizări - 0 comentarii)


Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Joi și vineri, respectiv, 19 și 20 noimebrie, reprezentanții Penitenciarului Slobozia participă la o sesiune de training pentru implementarea proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 12:51
(11239 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Marți, 17 noiembrie, în urma unui filtru rutier, polițiștii din Fetești au depistat un bărbat, de 22 ani, din Bordușani, în timp ce conducea o mașină fiind în stare de ebrietate. Actual, tînărul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:12
(11274 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la înșelăciuni!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația cu privire la înșelăciunile ce se petrec în fiecare zi. Ultima produsă a constat în furtul dintr-un magazin a genții personale a vînzătoarei. Astfel, trei persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(11268 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o căruță

Un accident rutier s-a produs marți dimineață, 17 noiembrie, în localitatea ialomițeană Bărbulești. Urmare a incidentului rutier, un bătrîn de 83 ani a fost ușor rănit. Pe scurt, victima se afla într-o ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(13599 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Deși nu deținea permis de conducere, un tînăr de 20 ani, din Urziceni, a decis să-și conducă mașina neînmatriculată în România, fiind identificat de polițiști. Pe numele tînărului a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(13355 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 2100 lei aplicate de polițiștii feteșteni

Polițiștii feteșteni au acționat, marți, 17 noiembrie, în zona piețelor, barurilor și a locurilor de cazare, pentru prevenirea comiterii unor fapte ilegale. În timpul celor 43 de controale efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(11089 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache, câștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de câmp

Sorin Iordache, cîștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de cîmp

Sorin Iordache, un băiețel de 11 ani, este legitimat la Tenis Con Slobozia. Campion național în acest an, a reușit zilele acestea o spectaculoasă performanță, cîștigînd unul din cele mai puternice turnee ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:46
(11897 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», sancționată mai aspru

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului teritorial de Muncă Ialomița au sancționat de la începutul anului 33 de angajatori pentru practicarea formelor de muncă ilegale. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:40
(11976 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie anti-fumat, la Slobozia

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în parteneriat cu alte instituții, marchează joi, 19 noiembrie, la Slobozia, «Ziua Națională fără tutun». «Campania „Renunță la fumat în fiecare zi!“ organizată ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:38
(13247 vizualizări - 0 comentarii)


A murit căzînd într-o fîntînă

Tragedie în comuna Maltezi. Un bărbat cu probleme de vedere a murit luni, 16 noiembrie, la primele ore ale dimineții, după ce a căzut într-o fîntînă secată de apă. Pompierii ialomițeni au intervenit de ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:33
(10779 vizualizări - 0 comentarii)


CEC-uri de 1,5 milioane, false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au demarat începerea urmăririi penale pe numele unui cetățean din Țăndărei. În sarcina bărbatului, de 34 ani, anchetatorii au reținut ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:21
(11735 vizualizări - 0 comentarii)


Campania electorală «dă de furcă» polițiștilor

Incidentele electorale nu se opresc în județul nostru. Polițiștii ialomițeni au cercetat și soluționat în perioada 6-17 noiembrie nu mai puțin de 6 reclamații electorale, în localitățile Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:03
(10431 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, prins la Fierbinți

Polițiștii din orașul Fierbinți-Tîrg au prins pe raza localității un tînăr în vîrstă de 23 ani ce era urmărit general încă din luna februarie 2009. Pe numele bărbatului exista un mandat de arestare, instnața ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:52
(10519 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la Primărie

Luni, 16 noiembrie, polițiștii din Amara au prins un hoț din localitate la scurt timp după ce acesta furase mai multe materiale de construcții dintr-un șantier al Primăriei. Bărbatul, Silviu T., de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:40
(12031 vizualizări - 1 comentariu)


Traficul rutier și școlile, în vizorul Poliției

Luni, 16 noiembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de verificare în trafic a autoturismelor înmatriculate în străinătate. În cadrul acțiunii au fost constatate 23 de abateri, fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:20
(11187 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict la Bărbulești

Conflict la Bărbulești

Sîmbătă, 14 noiembrie, prin 112, în jurul orelor 17.15, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal iscat între localnicii din Bărbulești. Imediat după primirea sesizării, s-a dispus deplasarea în zonă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 18:18
(10748 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a furat un autoturism

Un bărbat în vîrstă de 39 ani, din orașul Amara, cunoscut cu antecedente penale, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Acesta este suspectat că în ziua de 5 noiembrie a.c. a sustras ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:28
(12422 vizualizări - 0 comentarii)


Minori de 8 și 10 ani, suspecți de furt dintr-o locuință

În după-amiaza zilei de vineri, 13 noiembrie 2009, în jurul orelor 16,00, un bărbat de 79 ani, din Miloșești, a sesizat Poliția asupra faptului că, în cursul zilei, persoane necunoscute au pătruns în casa ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:12
(9410 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Un tînăr în vîrstă de 20 ani, din Căzănești, este cercetat de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a deține permis. Iar socrul său, de 40 ani ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:38
(10745 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...