Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Adolescent din Urziceni, trimis în judecată pentru «trafic de droguri»

Adolescent din Urziceni, trimis în judecată pentru «trafic de droguri»

Un adolescent de 17 ani, domiciliat în Urziceni, a fost trimis în judecată de către procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia sub acuzația de «trafic de droguri». Acesta a fost surprins încercând să vândă cannabis într-un loc public din localitate.

Se așteaptă decizia instanței Din primele informații, faptele s-au petrecut în toamna anului 2022, în mini-vacanța de Sfântul Andrei. Adolescentul, care la momentul comiterii faptei avea doar 16 ani, ar fi fost surprins de o patrulă de jandarmi în timp ce rula o țigară care conținea cannabis cu scopul de a o vinde în zona parcului central... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2023, 14:05 (12577 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ANIF scoate la licitație reparațiile infrastructurii de irigații din județul Ialomița

ANIF scoate la licitație reparațiile infrastructurii de irigații din județul Ialomița

Potrivit unui anunț publicat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare a scos la licitație mai multe lucrări de reparații ce vizează infrastructura națională de irigații. O parte dintre aceste proiecte incluse pe lista de reabilitare a ANIF vizează și județul Ialomița. Dacă planurile se vor concretiza, suprafața irigabilă a județului nostru va crește cu încă 23 mii de hectare.

Reabilitarea Terasei Ialomița-Călmățui, la licitație Lucrările de reparații ale infrastructurii de irigații din județul Ialomița vizează Terasa Ialomița-Călmățui... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2023, 09:50 (19062 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene aleg forma de învățământ simultan

Din lipsă de elevi

Școlile ialomițene aleg forma de învățământ simultan

Învățământul simultan, formă de studiu în care elevii din două clase distincte studiază în același timp, este tot mai întâlnit în școlile ialomițene. Unitățile de învățământ apelează la această soluție de compromis din cauza numărului tot mai mic de elevi. În caz contrar, acestea ar fi în situația de a-și pierde personalitatea juridică și de a fi comasate cu alte unități cu efective mai mari de elevi.

Artificiul care salvează școlile Dincolo de fenomenul abandonului școlar, unitățile de învățământ din Ialomița sunt puternic afectate și de natalitatea tot mai scăzută. Astfel, școlile... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2023, 14:10 (9975 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Direcția Județeană pentru Evidența Persoanelor va simplifica procesul de eliberare a actelor de stare civilă

Proiect-pilot în județul Ialomița

Direcția Județeană pentru Evidența Persoanelor va simplifica procesul de eliberare a actelor de stare civilă

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița ar putea fi inclusă într-un proiect-pilot ce presupune informatizarea și digitalizarea procesului de depunere și procesare a ce­rerilor privind eliberarea actelor de stare civilă. Astfel, cetățenii care vor avea nevoie de documente de stare civilă nu vor mai fi nevoiți să stea la cozi sau să aștepte mai mult timp pentru a obține aceste acte oficiale. «Ne pregătim pentru această etapă foarte importantă pentru instituția noastră!» susțin oficialii Direcției Județene pentru Evidența Persoanelor Ialomița.

Bani europeni pentru digitalizarea Stării Civile... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2023, 09:55 (16424 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia votează împotriva propriilor interese

Război politic în orașul «adormiților»

Consiliul Local Slobozia votează împotriva propriilor interese

În urmă cu câteva săptămâni, Consiliul Local Slobozia a aprobat o hotărâre care permite unei firme de servicii funerare din oraș înhumarea morților. Decizia contravine prevederilor Legii 102, care precizează că acest tip de servicii este asigurat exclusiv de către administrația cimitirelor. Proiectul de hotărâre nu a primit avizul de legalitate din partea Instituției Prefectului Ialomița. La ședința din 7 noiembrie 2023, consilierii PSD și PRO România s-au abținut de la vot, refuzând să aprobe modificările aduse de administrația locală proiectului de hotărâre inițial. Decizia aduce prejudicii materiale și de imagine firmei Servicii Publice SRL, aflată în subordinea Consiliului Local.

... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2023, 12:25 (3694 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorii care profesează în Ialomița vor să lucreze la București

Marea migrație a magistraților

Judecătorii care profesează în Ialomița vor să lucreze la București

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică lista judecătorilor care au înaintat instituției cereri de transfer către alte instanțe. În Ialomița există peste 15 astfel de solicitări, cele mai multe din partea judecătorilor din cadrul Judecătoriei Urziceni. În cazul în care toate aceste solicitări vor fi aprobate, instanța riscă să rămână doar cu un singur magistrat. Pe de altă parte, judecătorul Alin Ene, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, a atras atenția pe rețelele de socializare cu privire la faptul că instanțele din județul nostru au acoperită doar 40% din schema de posturi dedicate magistraților. Oficialii judecăto­riilor din Ialomița au refuzat să comenteze public situația... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 17:20 (14254 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

3 puncte mari de la Gabriel Lazăr

Fotbal, Liga a II-a, FC Argeș-Unirea Slobozia 0-1

3 puncte mari de la Gabriel Lazăr

În etapa a 11-a, Argeșul a bătut la Buzău. În etapa a 12-a, Buzăul a bătut la Slobozia. În etapa a 13-a, Slobozia a bătut acasă la FC Argeș, pe terenul din Mioveni. Traversăm o ediție nebună de campionat în Liga a II-a, cu multe rezultate neașteptate, dar aspectul cel mai important este că Unirea Slobozia este acolo unde și-a propus. Echipa noastră a trecut de perioada nefastă și s-a impus în fața unei echipe care și-a setat ca obiectiv imediat promovarea, iar pentru aceasta a transferat jucători experimentați ca Buhăcianu sau Bogdan Rusu, ca să dăm doar două exemple.

Mihalcea l-a învins pe Neagoe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 15:35 (6351 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Puncte irosite

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari 2-Recolta Gheorghe Doja 1-1

Puncte irosite

Recolta Gheorghe Doja vrea cât mai multe puncte, care să o ducă în play-off sau să-i asigure un play-out cât mai liniștit. 3 dintre aceste puncte trebuiau obținute la Voluntari, dar socoteala din teren nu s-a potrivit cu cea din vestiar. Cu siguranță și din cauza absențelor... Antrenorul Mirel Condei nu s-a putut baza pe golgheterul Mihăiță Năstase, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. De asemenea, au lipsit căpitanul Ionel Alexe și fundașul stânga Radu Andrei. Cu atâtea absențe, e greu să te descurci la un lot de 20-21 de jucători... Condei a început meciul cu ilfovenii în următoarea formulă: Borțea-Barabaș, Ene, Ivan, Comșa-Bălan, Drăgan-Liță, Răduca, Eavaz-Anton. ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 14:10 (2021 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă un pas greșit pentru FC Rovine

Fotbal, Liga a IV-a

Încă un pas greșit pentru FC Rovine

După episoadele Bărcănești și Urziceni, FC Rovine s-a împiedicat și la Axintele. S-a terminat 3-3, după ce urmașa frumoasei echipe Viitorul Axintele a condus la pauză cu 2-1. Dacă au gânduri serioase de promo­vare (și nu ne îndoim că au!), cei de la Rovine n-au voie să mai facă pași greșiți. Calculând înjumătățirea punctelor, Rovine este acum la 3 lungimi în spatele celor de la CSM Fetești, echipă care va încheia sezonul regulat, aproape sigur, cu punctaj maxim. Tot în Seria Vest, Urziceniul s-a impus la Munteni Buzău și a clarificat, în mare parte, careul echipelor care vor merge în play-off. FC Rovine are 33 de puncte, Jilavele are 28, Urziceni-25 p și Bărcănești-22 p, cu 5 mai multe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 12:55 (4246 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Doi ialomițeni au cucerit argintul

Lupte, Campionatul Național «U17»

Doi ialomițeni au cucerit argintul

În perioada 9-12 noiembrie 2023, orașul Târgu Mureș a găzduit Campio­natul Național de Lupte, adresat sporti­vilor sub 17 ani. Sub coordonarea antre­norului Marian Moraru, CSM Unirea Slobozia s-a prezentat, la această competiție, cu trei sportivi. Aceștia au pus umărul, la propriu, pentru încheierea în forță a anului competițional. Alexandru Minea a ocupat locul 2 la categoria 51 kg. Același rezultat a fost obținut și de Ștefan Stancu, acesta concurând la categoria 60 kg. Al treilea luptător prezent la competiție, Răzvan Andreiu, a ocupat locul 8. În urma acestor rezultate, CSM Unirea Slobozia s-a clasat pe locul 7 în ierarhia pe echipe. ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 10:40 (4862 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări întârziate la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Lucrări întârziate la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Nici anul viitor elevii din Valea Ciorii nu vor învăța în școala modernă pe care le-au promis-o autoritățile locale cu 5 ani în urmă. Început în 2018, proiectul ar fi trebuit finalizat anul trecut, însă șan­tierul este încă deschis. Administrația locală susține că gradul ridicat de complexitate al lu­crărilor a generat această întârziere și că vor solicita o prelungire a termenului de execuție Ministerului Dez­voltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Reabilitarea Școlii Valea Ciorii este finanțată prin PNDL 1 și costă aproape 1 milion de euro. În lipsa unui spațiu adecvat pentru studiu, elevii învață în containere de PVC, neautorizate sanitar. Oficialii Primăriei Valea Ciorii par să nu... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2023, 14:05 (7034 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița

Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița

Chiar dacă din punct de vedere investițional Ialomița se dovedește a nu fi atractivă, energia regenerabilă rămâne însă un domeniu de activitate în care principalii jucători pe piața de profil doresc să dezvolte afaceri. Așa se face că, potrivit datelor Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, noi parcuri fotovoltaice și eoliene se vor dezvolta în județul nostru în perioada următoare. Astfel, 5 noi parcuri fotovoltaice și unul eolian vor fi construite, în perioada următoare, pe raza județului nostru. Principalele investiții în acest domeniu se vor realiza, în mod surprinzător, la Bărbulești...

Energia verde în Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2023, 09:55 (17467 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Trei generații în slujba gogoșarului

Trei generații în slujba gogoșarului

De 30 de ani, bazinele legumicole din Ialomița încearcă să coaguleze asociații care să ofere legumicultorilor siguranță. Și tot de 30 de ani, la Luciu, oamenii cultivă gogoșari. Mădălin Lupașcu e a treia generație. Și, cu un ochi la Asociație și celălalt la câmpurile de gogoșari încă neculese, merge mai departe. Pentru că a înțeles că singurul sprijin real pe care îl are e familia: «Până nu curge sânge sau nu mai pot să merg, nu mă opresc!».

De 30 de ani lângă drumul Moldovei Luciu e ultimul sat din Ialomița, pe drumul Moldovei. Și de 30 de ani, legumicultorii de-aici așteaptă ziua... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2023, 15:15 (7635 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL a propus reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii

PNL a propus reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii

Liberalii propun reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii. În cadrul ședinței de Coaliție de marți, PNL a insistat ca vârsta de pensionare să scadă cu câte un an pentru fiecare copil aflat în îngrijire. Inițial, Ministerul Muncii a propus o reducere de 6 luni pentru fiecare copil. Liderul PNL, Nicolae Ciucă, a subliniat că noua lege a pensiilor reprezintă «un pas semnificativ în direcția corectitudinii și a echității».

O nouă lege a pensiilor Liberalii au propus marți, 31 octombrie 2023, reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2023, 10:50 (17993 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dialog cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

Dialog cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a participat sâmbătă, 4 noiembrie 2023, la reuniunea președinților Comisiilor pentru afaceri europene ale UE și ai Comisiilor pentru afaceri externe din aceste țări, găzduită, în premieră, de Parlamentul Republicii Moldova. Întâlnirea a fost un prilej de a stabili, împreună cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova, un  mecanism comun de activare a unor Grupuri Europene de Cooperare Teritorială (GECT) între cele două state. «Acest tip de instrument prezintă atât o dimensiune strategică, politică și de guvernanță multilevel, putând să genereze macrore­giuni funcționale!» a declarat parlamentarul Ștefan Mușoiu ulterior evenimentului.

Un eveniment european... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2023, 15:25 (2499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Amintiri dulci de la Amara»

Fragmente de memorie colectivă

«Amintiri dulci de la Amara»

Amara ultimilor 150 de ani a fost pretextul unei ex­poziții găzduite de către Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Expoziția a fost organi­zată de către Asociația «Vira» și reprezintă o încercare de a atrage atenția publicului național asupra importanței Lacului Amara în conștiința colectivă.

Un proiect de cercetare lăudabil Vineri, 3 noiembrie 2023, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia a fost gazda unei expoziții intitulate «Amintiri dulci de la Amara-Turismul balnear în Stațiunea Amara, fragmente de memorie colectivă». Inițiativa, în fapt un proiect de cercetare... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2023, 10:10 (3458 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Vandalism urban sancționat de Poliția Locală Slobozia

Vandalism urban sancționat de Poliția Locală Slobozia

Mai mulți tineri din Cartierul Gării Noi au vandalizat prin incendiere locul de joacă amenajat de Primăria Slobozia în vara acestui an. Autorii minori ai faptei au fost identificați, iar părinții acestora vor fi obligați să plătească daunele.

Violență urbană gratuită La sfârșitul acestei veri, administrația locală din Slobozia a finalizat primul loc de joacă din Cartierul Gării Noi. În urmă cu două săptămâni, acesta a fost vanda­lizat prin incendiere. Valeriu Roșca, directorul DADP descrie situația: «Pur și simplu au dat foc... Au ars coșurile de gunoi și tartanul! Au făcut asta două... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2023, 13:55 (14931 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Utilizarea «Ghișeul.ro», misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Utilizarea «Ghișeul.ro», misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Termenul de «digitalizare» nu este comun celor mai multe pri­mării din județul Ialomița. O arată analiza Avocatului Poporului în ceea ce privește înrolarea primă­riilor din județ în aplicația «Ghișeul.ro». Deși funcționează de mai bine de 5 ani, doar un sfert dintre primăriile din județ au făcut demersuri pentru a le oferi accesul contribuabililor către această platformă informatică. Restul, au dat vina pe lipsa de personal sau pe calculatoarele vechi pe care le folosesc.

Digitalizarea lasă de dorit Platforma «Ghișeul.ro» a fost creată cu scopul de a permite contribuabililor... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2023, 10:05 (11711 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Voluntari pentru fericirea copiilor

Voluntari pentru fericirea copiilor

«Implicați în comunitate» este un proiect de voluntariat susținut de Asociația «Fratele Eremia». Coordonatorul proiectului este Adrian Cojoc, iar în cadrul acestuia sunt implicați la acest moment 90 de tineri din liceele Sloboziei. Concret, cei 90 de tineri ajută «voluntar» elevii de ciclu gimnazial la teme. În realitate, liceenii-voluntari oferă copiilor «accesul la fericire». «Aici e o lume a fericirii unde toate grijile dispar. Și ale noastre și ale celor pe care îi ajutăm...» mărturisește Daria Copăceanu, o voluntară de numai 17 ani.

Așa ceva nu există pe lume E greu să crezi că... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2023, 14:05 (4627 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița riscă să piardă o investiție de 112 milioane de lei

Finanțare europeană în pericol

Consiliul Județean Ialomița riscă să piardă o investiție de 112 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat, în decembrie 2022, un proiect de hotărâre care permitea dotarea ADI ECOO 2009 SRL cu echipamente destinate colectării selective a deșeurilor municipale, în valoare de 112 milioane de lei. Procedura de licitație a fost demarată în vara anului 2023 și ar fi trebuit finalizată până la sfârșitul acestui an. Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, recunoaște că procedura e întârziată și că există riscul ca finanțarea să fie ratată: «La acest moment, procedura de licitație este în derulare... Dar există, într-adevăr, riscul ca finanțarea să se piardă. Facem toate eforturile care țin de noi pentru a finaliza licitația până la sfârșitul acestui... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2023, 09:55 (16296 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reabilitare a rețelelor electrice, furnizarea energiei electrice va fi sistată în unele zone ale orașelor Amara, Slobozia și Urziceni, în perioada 19-23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:05
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3989 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6821 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4142 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3660 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3555 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2910 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3412 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3586 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3402 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3309 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4229 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4256 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4204 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4664 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6118 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...