Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Adolescent din Urziceni, trimis în judecată pentru «trafic de droguri»

Adolescent din Urziceni, trimis în judecată pentru «trafic de droguri»

Un adolescent de 17 ani, domiciliat în Urziceni, a fost trimis în judecată de către procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia sub acuzația de «trafic de droguri». Acesta a fost surprins încercând să vândă cannabis într-un loc public din localitate.

Se așteaptă decizia instanței Din primele informații, faptele s-au petrecut în toamna anului 2022, în mini-vacanța de Sfântul Andrei. Adolescentul, care la momentul comiterii faptei avea doar 16 ani, ar fi fost surprins de o patrulă de jandarmi în timp ce rula o țigară care conținea cannabis cu scopul de a o vinde în zona parcului central... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2023, 14:05 (12577 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ANIF scoate la licitație reparațiile infrastructurii de irigații din județul Ialomița

ANIF scoate la licitație reparațiile infrastructurii de irigații din județul Ialomița

Potrivit unui anunț publicat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare a scos la licitație mai multe lucrări de reparații ce vizează infrastructura națională de irigații. O parte dintre aceste proiecte incluse pe lista de reabilitare a ANIF vizează și județul Ialomița. Dacă planurile se vor concretiza, suprafața irigabilă a județului nostru va crește cu încă 23 mii de hectare.

Reabilitarea Terasei Ialomița-Călmățui, la licitație Lucrările de reparații ale infrastructurii de irigații din județul Ialomița vizează Terasa Ialomița-Călmățui... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2023, 09:50 (19062 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene aleg forma de învățământ simultan

Din lipsă de elevi

Școlile ialomițene aleg forma de învățământ simultan

Învățământul simultan, formă de studiu în care elevii din două clase distincte studiază în același timp, este tot mai întâlnit în școlile ialomițene. Unitățile de învățământ apelează la această soluție de compromis din cauza numărului tot mai mic de elevi. În caz contrar, acestea ar fi în situația de a-și pierde personalitatea juridică și de a fi comasate cu alte unități cu efective mai mari de elevi.

Artificiul care salvează școlile Dincolo de fenomenul abandonului școlar, unitățile de învățământ din Ialomița sunt puternic afectate și de natalitatea tot mai scăzută. Astfel, școlile... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2023, 14:10 (9975 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Direcția Județeană pentru Evidența Persoanelor va simplifica procesul de eliberare a actelor de stare civilă

Proiect-pilot în județul Ialomița

Direcția Județeană pentru Evidența Persoanelor va simplifica procesul de eliberare a actelor de stare civilă

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița ar putea fi inclusă într-un proiect-pilot ce presupune informatizarea și digitalizarea procesului de depunere și procesare a ce­rerilor privind eliberarea actelor de stare civilă. Astfel, cetățenii care vor avea nevoie de documente de stare civilă nu vor mai fi nevoiți să stea la cozi sau să aștepte mai mult timp pentru a obține aceste acte oficiale. «Ne pregătim pentru această etapă foarte importantă pentru instituția noastră!» susțin oficialii Direcției Județene pentru Evidența Persoanelor Ialomița.

Bani europeni pentru digitalizarea Stării Civile... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2023, 09:55 (16424 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia votează împotriva propriilor interese

Război politic în orașul «adormiților»

Consiliul Local Slobozia votează împotriva propriilor interese

În urmă cu câteva săptămâni, Consiliul Local Slobozia a aprobat o hotărâre care permite unei firme de servicii funerare din oraș înhumarea morților. Decizia contravine prevederilor Legii 102, care precizează că acest tip de servicii este asigurat exclusiv de către administrația cimitirelor. Proiectul de hotărâre nu a primit avizul de legalitate din partea Instituției Prefectului Ialomița. La ședința din 7 noiembrie 2023, consilierii PSD și PRO România s-au abținut de la vot, refuzând să aprobe modificările aduse de administrația locală proiectului de hotărâre inițial. Decizia aduce prejudicii materiale și de imagine firmei Servicii Publice SRL, aflată în subordinea Consiliului Local.

... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2023, 12:25 (3694 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorii care profesează în Ialomița vor să lucreze la București

Marea migrație a magistraților

Judecătorii care profesează în Ialomița vor să lucreze la București

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică lista judecătorilor care au înaintat instituției cereri de transfer către alte instanțe. În Ialomița există peste 15 astfel de solicitări, cele mai multe din partea judecătorilor din cadrul Judecătoriei Urziceni. În cazul în care toate aceste solicitări vor fi aprobate, instanța riscă să rămână doar cu un singur magistrat. Pe de altă parte, judecătorul Alin Ene, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, a atras atenția pe rețelele de socializare cu privire la faptul că instanțele din județul nostru au acoperită doar 40% din schema de posturi dedicate magistraților. Oficialii judecăto­riilor din Ialomița au refuzat să comenteze public situația... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 17:20 (14254 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

3 puncte mari de la Gabriel Lazăr

Fotbal, Liga a II-a, FC Argeș-Unirea Slobozia 0-1

3 puncte mari de la Gabriel Lazăr

În etapa a 11-a, Argeșul a bătut la Buzău. În etapa a 12-a, Buzăul a bătut la Slobozia. În etapa a 13-a, Slobozia a bătut acasă la FC Argeș, pe terenul din Mioveni. Traversăm o ediție nebună de campionat în Liga a II-a, cu multe rezultate neașteptate, dar aspectul cel mai important este că Unirea Slobozia este acolo unde și-a propus. Echipa noastră a trecut de perioada nefastă și s-a impus în fața unei echipe care și-a setat ca obiectiv imediat promovarea, iar pentru aceasta a transferat jucători experimentați ca Buhăcianu sau Bogdan Rusu, ca să dăm doar două exemple.

Mihalcea l-a învins pe Neagoe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 15:35 (6351 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Puncte irosite

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari 2-Recolta Gheorghe Doja 1-1

Puncte irosite

Recolta Gheorghe Doja vrea cât mai multe puncte, care să o ducă în play-off sau să-i asigure un play-out cât mai liniștit. 3 dintre aceste puncte trebuiau obținute la Voluntari, dar socoteala din teren nu s-a potrivit cu cea din vestiar. Cu siguranță și din cauza absențelor... Antrenorul Mirel Condei nu s-a putut baza pe golgheterul Mihăiță Năstase, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. De asemenea, au lipsit căpitanul Ionel Alexe și fundașul stânga Radu Andrei. Cu atâtea absențe, e greu să te descurci la un lot de 20-21 de jucători... Condei a început meciul cu ilfovenii în următoarea formulă: Borțea-Barabaș, Ene, Ivan, Comșa-Bălan, Drăgan-Liță, Răduca, Eavaz-Anton. ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 14:10 (2021 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă un pas greșit pentru FC Rovine

Fotbal, Liga a IV-a

Încă un pas greșit pentru FC Rovine

După episoadele Bărcănești și Urziceni, FC Rovine s-a împiedicat și la Axintele. S-a terminat 3-3, după ce urmașa frumoasei echipe Viitorul Axintele a condus la pauză cu 2-1. Dacă au gânduri serioase de promo­vare (și nu ne îndoim că au!), cei de la Rovine n-au voie să mai facă pași greșiți. Calculând înjumătățirea punctelor, Rovine este acum la 3 lungimi în spatele celor de la CSM Fetești, echipă care va încheia sezonul regulat, aproape sigur, cu punctaj maxim. Tot în Seria Vest, Urziceniul s-a impus la Munteni Buzău și a clarificat, în mare parte, careul echipelor care vor merge în play-off. FC Rovine are 33 de puncte, Jilavele are 28, Urziceni-25 p și Bărcănești-22 p, cu 5 mai multe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 12:55 (4246 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Doi ialomițeni au cucerit argintul

Lupte, Campionatul Național «U17»

Doi ialomițeni au cucerit argintul

În perioada 9-12 noiembrie 2023, orașul Târgu Mureș a găzduit Campio­natul Național de Lupte, adresat sporti­vilor sub 17 ani. Sub coordonarea antre­norului Marian Moraru, CSM Unirea Slobozia s-a prezentat, la această competiție, cu trei sportivi. Aceștia au pus umărul, la propriu, pentru încheierea în forță a anului competițional. Alexandru Minea a ocupat locul 2 la categoria 51 kg. Același rezultat a fost obținut și de Ștefan Stancu, acesta concurând la categoria 60 kg. Al treilea luptător prezent la competiție, Răzvan Andreiu, a ocupat locul 8. În urma acestor rezultate, CSM Unirea Slobozia s-a clasat pe locul 7 în ierarhia pe echipe. ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 10:40 (4862 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări întârziate la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Lucrări întârziate la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Nici anul viitor elevii din Valea Ciorii nu vor învăța în școala modernă pe care le-au promis-o autoritățile locale cu 5 ani în urmă. Început în 2018, proiectul ar fi trebuit finalizat anul trecut, însă șan­tierul este încă deschis. Administrația locală susține că gradul ridicat de complexitate al lu­crărilor a generat această întârziere și că vor solicita o prelungire a termenului de execuție Ministerului Dez­voltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Reabilitarea Școlii Valea Ciorii este finanțată prin PNDL 1 și costă aproape 1 milion de euro. În lipsa unui spațiu adecvat pentru studiu, elevii învață în containere de PVC, neautorizate sanitar. Oficialii Primăriei Valea Ciorii par să nu... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2023, 14:05 (7034 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița

Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița

Chiar dacă din punct de vedere investițional Ialomița se dovedește a nu fi atractivă, energia regenerabilă rămâne însă un domeniu de activitate în care principalii jucători pe piața de profil doresc să dezvolte afaceri. Așa se face că, potrivit datelor Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, noi parcuri fotovoltaice și eoliene se vor dezvolta în județul nostru în perioada următoare. Astfel, 5 noi parcuri fotovoltaice și unul eolian vor fi construite, în perioada următoare, pe raza județului nostru. Principalele investiții în acest domeniu se vor realiza, în mod surprinzător, la Bărbulești...

Energia verde în Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2023, 09:55 (17467 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Trei generații în slujba gogoșarului

Trei generații în slujba gogoșarului

De 30 de ani, bazinele legumicole din Ialomița încearcă să coaguleze asociații care să ofere legumicultorilor siguranță. Și tot de 30 de ani, la Luciu, oamenii cultivă gogoșari. Mădălin Lupașcu e a treia generație. Și, cu un ochi la Asociație și celălalt la câmpurile de gogoșari încă neculese, merge mai departe. Pentru că a înțeles că singurul sprijin real pe care îl are e familia: «Până nu curge sânge sau nu mai pot să merg, nu mă opresc!».

De 30 de ani lângă drumul Moldovei Luciu e ultimul sat din Ialomița, pe drumul Moldovei. Și de 30 de ani, legumicultorii de-aici așteaptă ziua... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2023, 15:15 (7635 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL a propus reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii

PNL a propus reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii

Liberalii propun reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii. În cadrul ședinței de Coaliție de marți, PNL a insistat ca vârsta de pensionare să scadă cu câte un an pentru fiecare copil aflat în îngrijire. Inițial, Ministerul Muncii a propus o reducere de 6 luni pentru fiecare copil. Liderul PNL, Nicolae Ciucă, a subliniat că noua lege a pensiilor reprezintă «un pas semnificativ în direcția corectitudinii și a echității».

O nouă lege a pensiilor Liberalii au propus marți, 31 octombrie 2023, reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2023, 10:50 (17993 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dialog cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

Dialog cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a participat sâmbătă, 4 noiembrie 2023, la reuniunea președinților Comisiilor pentru afaceri europene ale UE și ai Comisiilor pentru afaceri externe din aceste țări, găzduită, în premieră, de Parlamentul Republicii Moldova. Întâlnirea a fost un prilej de a stabili, împreună cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova, un  mecanism comun de activare a unor Grupuri Europene de Cooperare Teritorială (GECT) între cele două state. «Acest tip de instrument prezintă atât o dimensiune strategică, politică și de guvernanță multilevel, putând să genereze macrore­giuni funcționale!» a declarat parlamentarul Ștefan Mușoiu ulterior evenimentului.

Un eveniment european... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2023, 15:25 (2499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Amintiri dulci de la Amara»

Fragmente de memorie colectivă

«Amintiri dulci de la Amara»

Amara ultimilor 150 de ani a fost pretextul unei ex­poziții găzduite de către Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Expoziția a fost organi­zată de către Asociația «Vira» și reprezintă o încercare de a atrage atenția publicului național asupra importanței Lacului Amara în conștiința colectivă.

Un proiect de cercetare lăudabil Vineri, 3 noiembrie 2023, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia a fost gazda unei expoziții intitulate «Amintiri dulci de la Amara-Turismul balnear în Stațiunea Amara, fragmente de memorie colectivă». Inițiativa, în fapt un proiect de cercetare... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2023, 10:10 (3458 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Vandalism urban sancționat de Poliția Locală Slobozia

Vandalism urban sancționat de Poliția Locală Slobozia

Mai mulți tineri din Cartierul Gării Noi au vandalizat prin incendiere locul de joacă amenajat de Primăria Slobozia în vara acestui an. Autorii minori ai faptei au fost identificați, iar părinții acestora vor fi obligați să plătească daunele.

Violență urbană gratuită La sfârșitul acestei veri, administrația locală din Slobozia a finalizat primul loc de joacă din Cartierul Gării Noi. În urmă cu două săptămâni, acesta a fost vanda­lizat prin incendiere. Valeriu Roșca, directorul DADP descrie situația: «Pur și simplu au dat foc... Au ars coșurile de gunoi și tartanul! Au făcut asta două... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2023, 13:55 (14933 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Utilizarea «Ghișeul.ro», misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Utilizarea «Ghișeul.ro», misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Termenul de «digitalizare» nu este comun celor mai multe pri­mării din județul Ialomița. O arată analiza Avocatului Poporului în ceea ce privește înrolarea primă­riilor din județ în aplicația «Ghișeul.ro». Deși funcționează de mai bine de 5 ani, doar un sfert dintre primăriile din județ au făcut demersuri pentru a le oferi accesul contribuabililor către această platformă informatică. Restul, au dat vina pe lipsa de personal sau pe calculatoarele vechi pe care le folosesc.

Digitalizarea lasă de dorit Platforma «Ghișeul.ro» a fost creată cu scopul de a permite contribuabililor... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2023, 10:05 (11711 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Voluntari pentru fericirea copiilor

Voluntari pentru fericirea copiilor

«Implicați în comunitate» este un proiect de voluntariat susținut de Asociația «Fratele Eremia». Coordonatorul proiectului este Adrian Cojoc, iar în cadrul acestuia sunt implicați la acest moment 90 de tineri din liceele Sloboziei. Concret, cei 90 de tineri ajută «voluntar» elevii de ciclu gimnazial la teme. În realitate, liceenii-voluntari oferă copiilor «accesul la fericire». «Aici e o lume a fericirii unde toate grijile dispar. Și ale noastre și ale celor pe care îi ajutăm...» mărturisește Daria Copăceanu, o voluntară de numai 17 ani.

Așa ceva nu există pe lume E greu să crezi că... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2023, 14:05 (4627 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița riscă să piardă o investiție de 112 milioane de lei

Finanțare europeană în pericol

Consiliul Județean Ialomița riscă să piardă o investiție de 112 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat, în decembrie 2022, un proiect de hotărâre care permitea dotarea ADI ECOO 2009 SRL cu echipamente destinate colectării selective a deșeurilor municipale, în valoare de 112 milioane de lei. Procedura de licitație a fost demarată în vara anului 2023 și ar fi trebuit finalizată până la sfârșitul acestui an. Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, recunoaște că procedura e întârziată și că există riscul ca finanțarea să fie ratată: «La acest moment, procedura de licitație este în derulare... Dar există, într-adevăr, riscul ca finanțarea să se piardă. Facem toate eforturile care țin de noi pentru a finaliza licitația până la sfârșitul acestui... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2023, 09:55 (16296 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: 15 mai, ziua veterinarilor

În fiecare an, pe 15 mai, este serbată «Ziua Națională a Medicului Veterinar». Sărbătoarea a fost stabilită în cadrul celui de-al VI-lea Congres Național de Medicină Veterinară din 1994. S-a marcat astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 17:08
(9730 vizualizări - 2 comentarii)


Unul dintre copii dispăruți din Urziceni, găsit în Gara de Nord

Minorul Matache Gabriel-Leonard, din Urziceni, sesizat ca dispărut la data de 6 mai a.c., a fost depistat și încredințat familiei. În urma cercetărilor efectuate, băiatul, în vîrstă de 14 ani, a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:53
(13853 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Povești digitale» pentru vîrstnici

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează cursuri de «Povești digitale» pentru vîrstnici, avînd drept grup țintă persoanele de vîrsta a treia din județul nostru. Cursurile se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:47
(11504 vizualizări - 0 comentarii)


Patru jandarmi ialomițeni decorați în Kosovo

70 de jandarmi români detașați în Kosovo, în cadrul miniunii UE au fost distinși, joi, 12 mai, cu medalia «Common Security and Defence Policy». Printre aceștia de numără și patru subofițeri din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:39
(9742 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Prins în flagrant în timp ce bracona

Prevenirea și combaterea braconajului piscicol a reprezentat în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni, avînd în vedere faptul că s-a înregistrat o creștere a faptelor de acest gen. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:14
(8507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Grivița: Fier vechi, confiscat

Polițiștii din Grivița au prins joi, 12 mai, un bărbat de 43 ani din localitate care transporta cu căruța fier vechi, fără a deține documente de proveniență. Fierul vechi a fost confiscat și predat unei ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:12
(10580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Condamnați încarcerați

Joi, 12 mai, un bărbat de 38 ani din Coșereni a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului, Judecătoria Urziceni emisese un mandat de executare a pedepsei de un an închisoare ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:11
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Combaterea violenței

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat joi, 12 mai a.c., în sistem integrat cu jandarmii pentru prevenirea și combaterea violenței stradale. Polițiștii au legitimat peste 50 de persoane, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:10
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Atenție fermieri! Declarația pentru cota de lapte, la final

Termenul de depunere a declarațiilor anuale de cotă de lapte se apropie. În acest sens, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură atenționează fermierii că ultima zi va fi 16 mai ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 12:49
(10348 vizualizări - 0 comentarii)


Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Hyundai a lansat, în cadrul Salonului Auto de la Barcelona 2011, noul Elantra-model ce va fi disponibil către vînzare în România, Spania și alte țări europene în cel de-al treilea trimestru al acestui an ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 10:47
(7771 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Asociația «Prietenii Bibliotecii»

Cu prilejul Anului European al Voluntariatului 2011 și a Săptămînii Naționale a Voluntariatului 9-15 mai 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va înființa Asociația de voluntariat «Prietenii ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 09:46
(11076 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 16 mai, termenul limită de depunere a cererii SAPS

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor interesați că termenul limită pentru depunerea cererilor de sprijin pe suprafață pentru anul în curs este 16 mai 2011» ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 08:27
(16174 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Un autoturism furat la sfîrșitul anului 2008 și găsit de polițiștii ialomițeni în 2010 a fost restituit proprietarului de drept, un cetățean din Germania. Acțiunea a fost posibilă urmare a unei corespondențe ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:27
(8864 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: furt AUDI Ialomița


TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

Autotractorul unei firme slobozene, furat în data de 1 mai, a fost descoperit ieri, 11 mai, în localitatea Ștefănești-Ilfov. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit drept suspect principal al furtului ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:24
(8122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt TIR


Fetești: Doi bătrîni, victime ale unei înșelăciuni

Doi bătrîni din Fetești au căzut victimele unei înșelăciuni. Profitînd de naivitatea oamenilor, două hoațe le-au furat toții banii din locuință.
Joi, 12 mai, polițiștii feteșteni au fost alarmați asupra ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:17
(10072 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Minor, autor al mai multor furturi

Un minor de 17 ani este cercetat penal pentru furt calificat, după ce polițiștii au stabilit că este autorul unui furt din Munteni Buzău. Fapta a fost reclamată polițiștilor, miercuri, 11 mai, de către ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:21
(9051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru braconaj

Polițiștii ialomițeni au desfășurat miercuri, 11 mai, o acțiune extinsă pentru prevenirea braconajului piscicol în județul nostru. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 18 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:02
(7940 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Porcii pot intra în tîrg pînă la 15 mai

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra datei limită a mișcării suinelor vii în tîrgurile de animale. Astfel, potrivit normelor legale intrarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:39
(9882 vizualizări - 5 comentarii)


Andrășești: Descinderi pentru furturi de curent electric

Forțe sporite de polițiști slobozeni, agenți ai posturilor de poliție Albești, Andrășești, jandarmi ialomițeni dar și specialiști ai unei societăți de energie electrică au descins marți, 10 mai, la locuințele ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:36
(12151 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoț de cai, arestat

Un tînăr de 23 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit că este autorul a mai multor furturi de cabaline de pe raza localității Movilița, de altfel și localitatea sa de domiciliu. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:35
(14750 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Evaziune de peste 1,8 milioane lei

Marți, 10 mai, polițiștii ialomițeni au reținut un bărbat de 64 ani. În sarcina individului se reține un prejudiciu adus bugetului de stat în valoarea de peste 1,8 milioane lei.
Pe scurt, bărbatul de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:32
(10000 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia evaziune


Urziceni: Adolescentă dispărută

Urziceni: Adolescentă dispărută

O adolescentă de 16 ani, din Urziceni, a dispărut. Marți, 10 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că Liliana Petrache, de 16 ani, a plecat din Complexul de Servicii pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:28
(14022 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa lunară a locurilor de muncă

La sfîrșitul săptămînii, vineri, 20 mai 2011, începînd cu orele 9.00, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza bursa lunară a locurilor de muncă. Potrivit organizatorilor, acțiunea ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:19
(9048 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconaj pe Brațul Borcea

Braconajul piscicol a fost principalul obiectiv al acțiunii polițiștilor feteșteni organizată, marți, 10 mai. Rezultatele acțiunii s-au concretizat în constatarea a 5 infracțiuni pentru care sînt cercetate ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:16
(11866 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești braconaj


Ialomița: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii din Urziceni și Țăndărei dar și cei ai posturilor de poliție arondate celor două orașe, au desfășurat marți, 10 mai, în intervalul orar 15.00-17.00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:15
(10268 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 210 miliarde lei în luna aprilie. 12 sesizări penale depuse la Parchet!

În cursul lunii aprilie 2011, DGFP Ialomița a efectuat 442 verificări la firme, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 21,348 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 09:10
(7107 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 6 mai 2011, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului Județean de Folclor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 08:46
(15282 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 19:36
(6740 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: A violat-o în propria locuință

Un tînăr de 20 ani din Platonești a fost arestat preventiv pentru viol și violare de domiciliu. Individul a fost reținut duminică, 8 mai, după ce a intrat forțat în locuința unei tinere, de 35 ani, din ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:04
(13180 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Platonești viol


Slobozia: Au încercat să fure conducta de termoficare

Doi bărbați de 26, respectiv 39 ani, sînt cercetați pentru furt calificat. În sarcina celor doi se reține faptul că luni, 9 mai, încercau să fure fier vechi de la o conductă magistrală de termoficare a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:03
(10142 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...