Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Irina Margareta Nistor. Zâmbet de cinema», carte prezentată la Slobozia de... Irina Margareta Nistor!

«Salonul Anual de Carte», ediția a XXXII-a, 2023

«Irina Margareta Nistor. Zâmbet de cinema», carte prezentată la Slobozia de... Irina Margareta Nistor!

Ediția din acest an a Salonului Anual de Carte, cel mai important eveniment cultural organizat la Slobozia de către Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», s-a bucurat de prezența îndrăgitei Irina Margareta Nistor. Vocea filmelor din anii comunismului a prezentat în orașul nostru cartea «Irina Margareta Nistor. Zâmbet de cinema». Volumul este scris de Annie Muscă, autoare a biografiilor celor mai mari oameni ai scenei românești. Irina Margareta Nistor a fost primită în Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița în ropote de aplauze.

Irina Margareta Nistor, la Slobozia Salonul Anual... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2023, 17:50 (2676 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița duc lipsă de aparatură medicală performantă

Raport al Ministerului Sănătății

Spitalele din Ialomița duc lipsă de aparatură medicală performantă

Într-o analiză a Ministerului Sănătății privind activitatea spita­lelor din Regiunea Sud-Muntenia, din care județul Ialomița face parte, se arată faptul că spitalele ialomițene nu au suficientă aparatură performantă. Singurele echipamente medicale de înaltă calitate rămân Computerele Tomograf din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești.

Medicină fără echipamente Spitalele din județul Ialomița, 4 la număr, au nevoie de mai multă apara­tură medicală performantă pentru a-și putea desfășura activitatea în cele mai bune condiții. Ultimele... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2023, 12:50 (10911 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Senatorul Adrian Costea despre «tăcerea organelor de anchetă» în cazul violului de la Școala Politică AUR

Senatorul Adrian Costea despre «tăcerea organelor de anchetă» în cazul violului de la Școala Politică AUR

Tăcerea organelor de anchetă din Slobozia ne arată că acestea lucrează și se străduiesc să ofere cea mai corectă și justă soluționare a cazului care a avut ecouri la nivel național.
Aceasta ar fi varianta ideală într-un stat în care domnia legii și demnitatea persoanei sunt sacre.
Să le lăsăm să lucreze în liniște și să nu cădem în ispita diavolească a neîncrederii în justiția din România. Scuipăm de trei ori și ne lepădăm de Satana defetismului care ne induce ideea greșită că s-ar putea tergiversa cel puțin un an dosarul violului unei minore de 17 ani, reclamat în cadrul unei școli politice ale unui partid tânăr, dar care crește într-un an în sondaje cât cresc altele în patru.
... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2023, 20:10 (17711 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Târgul de Toamnă» din curtea școlii

«Săptămâna Altfel» pentru elevii din Bucu

«Târgul de Toamnă» din curtea școlii

Miercuri, 25 octombrie 2023, în cadrul manifestărilor școlare din «Săptămâna Altfel», elevii Școlii Gimnaziale «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu au devenit antreprenori. Într-un spațiu special amenajat din curtea școlii, peste 100 de elevi și-au exersat abilitățile de antreprenori vânzând... zacuscă și murături. Evenimentul a fost organizat de către consilierul pentru proiecte educative al unității școlare, învățător Malvina Adam, împreună cu profesorii școlii.

Unde-s mulți, puterea crește Elevii de la Bucu se pregătesc pentru ziua de miercuri, 25 octombrie 2023, de zile întregi. Cei mai... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2023, 16:30 (9076 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tranzacțiile imobiliare scad anual, în Ialomița

Potrivit ANCPI

Tranzacțiile imobiliare scad anual, în Ialomița

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară arată faptul că, de la un an la altul, piața imobiliară din Ialomița este puternic afectată de scăderea puterii de cumpărare. Între perioada ianuarie-septembrie 2022 și perioada ianuarie-septembrie 2023 se constată o diminuare a tranzacțiilor imobiliare, atât în cazul terenurilor, cât și în cel al locuințelor.

Vânzările imobilare, în declin Tranzacțiile imobiliare sunt tot mai scăzute de la un an la altul arată statisticile oficiale ale Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Instituția analizează periodic evoluția... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2023, 13:25 (3193 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericolul din semințele de mac vândute în magazinele din Ialomița

Pericolul din semințele de mac vândute în magazinele din Ialomița

În urmă cu o săptămână, Direcția Sani­tară Veterinară și pentru Siguranța Alimen­telor Ialomița a retras de la comercializare, din peste 20 de magazine de pe raza județului, o cantitate de aproximativ 60 kg de semințe de mac. În urma unei alerte oficiale primită pe adresele instituției, respectivele semințe făceau parte dintr-un lot care, în urma analizelor, ar fi conținut concen­trații mai mari decât limita admisă ai unor alcaloizi ce puteau genera efecte similare substanțelor psihoactive.

Verificările sunt în curs Sortimentul de mac expus la vânzare provenea din două depozite ce și... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2023, 22:05 (3463 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Tase», la puterea a 4-a

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Agricola Borcea 4-2

«Tase», la puterea a 4-a

Meciul cu Agricola Borcea era privit cu oarecare teamă de suporterii Recoltei Gheorghe Doja. Privind foaia de joc, nu aveai cum să nu remarci nume ca Ghinga, Goge, Călințaru sau Potecea, jucători cu zeci, poate chiar sute de meciuri în primele două divizii. Ca să fim pe deplin sinceri, așteptările vizau, mai degrabă, un rezultat nefavorabil. Antrenorul Mirel Condei și elevii săi aveau însă alte așteptări care, după confruntarea cu trupa lui Viorel Ferfelea, au fost răsplătite. Mirel Condei a început meciul cu următorii jucători: Borțea-Barabaș, Ene, Lungu, Andrei-Alexe, Ivan-Răduca, Drăgan, Liță-Năstase. Au mai intrat Palii, Comșa, Eavaz, Anton și Bălan.

Goluri încă din primele minute... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2023, 19:05 (13527 vizualizări - 18 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Procesomanul din fire, n-are lecuire

Procesomanul din fire, n-are lecuire

L-am lăsat pe juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, în anul de grație 2021, încercând să devină director al Casei Județene de Sănătate Ialomița.Vi-l mai amintiți? Da, da, cel din poză! Sau cel pe care l-a obligat Primăria Slobozia să-și dărâme gardul construit ilegal pe spațiul public. Asta după ce ceruse anularea concursului de manager la Spitalul Județean pentru că n-avusese loc să candideze. Și la ani distanță de când tot el ceruse executarea silită a instituției. Da! Același care, prin 2015, pe mână cu Andalex, o firmă privată de transport pacienți, escroca Spitalul prin contracte one­roase pentru că șpăgile de mii de euro la angajarea asistentelor nu-i mai ajungeau. Și exemplele ar... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2023, 17:20 (12263 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă o victorie pentru CSM Unirea Slobozia

Handbal, junioare 2

Încă o victorie pentru CSM Unirea Slobozia

Jucătoarele antrenate de profesorul Alexandru Ivan continuă să strângă puncte pentru realizarea obiecti­vului: calificarea în Grupa «Valoare» a Campionatului junioarelor 2. Micile handbaliste de la CSM Unirea Slobozia au obținut a 4-a victorie în 5 meciuri. Ialo­mițencele au trecut, în deplasare, de CSS Medgidia, cu 42-24, după ce la pauză au avut 21-9. Pentru CSM Unirea Slobozia au marcat: Sîrghi-12 goluri, Mateescu-9, Trifa-7, Oprea-6, Antohi-5, Dumitrache-2, Tache-1. La final, jucătoarele Sloboziei au dedicat victoria co­legei lor, Andreea Răileanu, proaspăt operată la ligamente. Următorul meci al tinerelor jucătoare din Slo­bozia se va juca duminică, 5 noiembrie 2023, când vor primi, pe propriul... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2023, 13:45 (5501 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Start de retur cu surprize puține

Fotbal, Liga a IV-a

Start de retur cu surprize puține

Prima etapă a returului Ligii a IV-a ialomițene a păstrat, în mare parte, lucrurile așa cum le-am știut din tur. Derby-ul Seriei Est s-a jucat la Amara, iar CSM Fetești s-a dovedit aceeași echipă invin­cibilă. Mai mult, feteștenii au scăpat, din nou, fără gol primit. Liderul seriei a învins și la Amara, cu 1-0, grație golului înscris de fostul junior al Unirii Slobozia, Alexandru Drezaliu. În aceeași serie, Victoria Țăndărei a zdrobit echipa din Albești, chiar pe terenul acesteia. Abatorul Slobozia a învins, pe propriul teren, Unirea Grivița, făcând uitat acel 1-5 din tur. Abatorul prinde ceva culori în obraji și se pare că-și va disputa ultimul loc de play-off cu cei de la Iazu, victorioși... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2023, 11:20 (4413 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a colectat doar 5700 de lei din impozitarea bacșișului

În primul semestru al anului 2023

Ialomița a colectat doar 5700 de lei din impozitarea bacșișului

Analiștii financiari au făcut o verificare cu privire la sumele pe care Statul le-a încasat o dată cu introducerea măsurii de impozi­tare a bacșișului lăsat la restaurante sau cafenele. Datele arată că Ialomița se situează printre ulti­mele județe la nivel național în ceea ce privește îndeplinirea acestei obligații fiscale. Astfel, în pri­mul semes­tru al acestui an, din impo­zitarea bacșișului, Ialomița a reușit să colecteze la buget doar 5700 de lei.

Valori mici ale sumelor colectate De la 1 ianuarie 2023, localurile de alimentație publică au fost obligate să evidențieze bacșișul... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2023, 15:20 (8726 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă configurație pentru viitorul Bloc Operator al spitalului din Slobozia

O nouă configurație pentru viitorul Bloc Operator al spitalului din Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a definitivat confi­gurația viitorului Bloc Operator, clădire care se construiește cu fonduri acordate de Guvernul României. Astfel, potrivit noilor decizii, în cadrul noului Bloc Operator vor funcționa 6 săli de operații, iar aparatura medicală necesară desfășurării intervențiilor va fi de ultimă generație. «A fost nevoie să ajustăm proiectul și să-l facem astfel încât să corespundă nevoilor pe care le avem în prezent!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

O nouă configurație Blocul Operator este cea mai mare... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2023, 10:55 (26491 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene se bazează pe consilierii școlari

Școlile ialomițene se bazează pe consilierii școlari

După mai bine de 5 ani de așteptare, în baza unei decizii a Ministerului Educației, la începutul acestui an, județului Ialomița i-au fost repartizate 12 posturi de consilieri școlari. Astfel, numărul consi­lierilor școlari prezenți în unitățile de învățământ s-a îmbunătățit consi­derabil. Reprezentanții Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița consideră însă că este nevoie de mai mulți specialiști, mai ales în mediul rural.

Elevii au nevoie de consiliere Consilierea școlară ajută elevii atât în relația cu școala, cât și cu familia. Mai mult, consilierii școlari... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2023, 12:55 (4482 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea învinge, în premieră, echipa Armatei!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CSA Steaua București 1-0

Unirea învinge, în premieră, echipa Armatei!

«M-am uitat la meciul dintre Șelimbăr și Slobozia și, sincer, nu am reușit să scot nimic pentru vizionare!» a declarat fostul antrenor de perspectivă și actualul tehnician al unei echipe fără obiectiv, Daniel Oprița, la finalul meciului pierdut de echipa sa cu Unirea Slobozia. Adevărul e că, cel puțin la faza golului, notițele lui Oprița nu puteau ajuta: Ekollo nu a jucat, iar Dorobanțu a intrat doar câteva minute. Unirea Slobozia a învins în premieră CSA Steaua, a făcut-o în același stil italian, dar a meritat pe deplin victoria, pentru că a avut cele mai mari ocazii. A fost un meci frumos, echilibrat, jucat în fața a peste 3000 de spectatori. Atmosfera a fost animată de cei 300 de suporteri... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2023, 02:05 (4735 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri Hidroelectrica pentru programul «Educație prin Șah» al CCD Ialomița

Fonduri Hidroelectrica pentru programul «Educație prin Șah» al CCD Ialomița

Compania Națională Hidroe­lectrica, unul dintre cei mai mari furnizori de energie electrică din țara noastră, a decis să finanțeze derularea programului «Educație prin Șah». Inițiativa aparține Casei Corpului Didactic Ialomița și a fost lansată anul trecut, cu sprijinul Federației Române de Șah.

Cursuri de șah pentru educația copiilor În decembrie 2022, Casa Corpului Didactic Ialomița a creat și acreditat cursul «Educație prin Șah», beneficiind de sprijinul Federației Române de Șah. Proiectul are ca scop învățarea principa­lelor reguli ale șahului de către cadrele didactice, urmând... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2023, 13:20 (3096 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

3 milioane de lei pentru iluminatul public din Țăndărei

3 milioane de lei pentru iluminatul public din Țăndărei

Orașul Țăndărei reabilitează sistemul de iluminat public local, va­loarea proiectului fiind de 3 milioane de lei. Banii vor fi asigurați de Administrația Fondului pentru Mediu în cadrul Programului privind creșterea eficienței energetice a infrastructurii de iluminat public. «Este încă un pas în procesul de modernizare a loca­lității noastre!» declară Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Sistem de iluminat cu LED Administrația Fondului pentru Mediu va finanța la Țăndărei un proiect de investiții în valoare de 3 milioane de lei. Banii vor fi asigurați prin intermediul Programului... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2023, 15:55 (3400 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Nitramonia caută soluții pentru redeschiderea fostului Combinat Chimic din Slobozia

Nitramonia caută soluții pentru redeschiderea fostului Combinat Chimic din Slobozia

Activitatea fostului Combinat Chimic din Slobozia, deținut în prezent de compania Nitramonia Bacău, este în impas. Reprezentanții societății susțin că, din cauza prețului prea mare al gazelor naturale, principala materie primă utilizată pentru obținerea îngrășămintelor, nu pot să pună în funcțiune liniile de producție. În momentul de față se poartă negocieri cu un distribuitor de gaze naturale în vederea obținerii unui preț mai avantajos. În 2022, Nitramonia a propus un plan investițional pentru fostul Combinat Chimic din Slobozia în valoare de 5 milioane de euro, o parte dintre investiții fiind deja realizate...

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2023, 11:10 (5967 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Lucrări în grafic pentru «sistemul integrat de transport durabil» din Fetești

45,1 milioane de lei în 5 ani

Lucrări în grafic pentru «sistemul integrat de transport durabil» din Fetești

Inițiat în 2020 și finanțat din fonduri UE, proiectul «Sistem integrat de transport durabil în Municipiul Fetești» a ajuns la jumătatea drumului. Administrația locală susține că proiectul se desfășoară conform graficului și că Fetești va deveni în următorii ani «oraș verde».

Un proiect de milioane Administrația din Fetești a inițiat în anul 2020 un proiect de investiții finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, «Axa prioritară 3-Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon». Obiectivul general al proiectului îl reprezintă crearea în municipiul Fetești... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2023, 15:10 (2728 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Evaluarea tehnică a investiției «Dytras», finalizată la sfârșitul lunii octombrie 2023

La Slobozia

Evaluarea tehnică a investiției «Dytras», finalizată la sfârșitul lunii octombrie 2023

bonus: Stația de Tratare, caz similar

Administrația locală a nominalizat o comisie internă care realizează evaluarea tehnică a investițiilor realizate în urmă cu 15 ani la Stația de Epurare a orașului Slobozia. Decizia a fost adoptată în urmă cu 3 săptămâni după ce primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a deschis unul dintre con­tainerele cu echipamente lăsate în urmă de către firma care a realizat investi­țiile. «Evaluarea va fi finalizată până la finalul lunii octombrie... Vrem să avem o evidență clară a lucrărilor efectuate și plătite de către municipalitate!» susține acum Dragoș Soare. Reamintim că valoarea investiției realizate în urmă cu 15 ani la Stația de Epurare a orașului Slobozia se ridică la 6,7 milioane de euro.

... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2023, 10:50 (5763 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Un singur candidat a promovat examenul pentru intrarea în Baroul Ialomița

Un singur candidat a promovat examenul pentru intrarea în Baroul Ialomița

În urmă cu o lună, la nivel național, Uniunea Națională a Barourilor din România a organizat examenul de primire în profesie destinat celor care vor să devină avocați. La nivelul jude­țului Ialomița s-au înscris la această testare trei candidați, însă doar unul singur a fost declarat «admis». Oficialii Baroului Ialomița susțin faptul că instituția are nevoie de avocați tineri, având în vedere faptul că aproape jumătate dintre cei care își desfășoară activitatea în prezent se află în pragul pensionării. Ieșirea din profesie ar putea afecta, pe viitor, plata pensiilor, având în vedere faptul că avocații, potrivit legii, au un sistem propriu de pensii, prin intermediul Casei de Asigurări a Avocaților... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2023, 13:20 (9884 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7752 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5103 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11571 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6413 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6160 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7311 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5045 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8058 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5284 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier în după-amiaza zilei de sîmbătă, 14 noiembrie, în municipiul Slobozia. În urma impactului, cinci persoane au fost rănite. O autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 12:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


«Modele de bună practică din activitatea social-filantropică desfășurată în parohiile din Episcopia Sloboziei și Călărașilor»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, prin Sectorul Social-Misionar, va organiza joi, 19 noiembrie 2015, ediția a III-a a Conferinței Județene cu tema «Modele de bună practică din activitatea social-filantropică ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 11:25
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...