Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Unde se duc banii publici când se duc?

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Comun Colelia a accesat prin PNDL2 1,89 milioane de lei pentru reabilitarea grădiniței din sat. Între timp, copiii nu au mai avut răbdare, au crescut și s-au dus la școală. Acum grădinița e aproape gata. Directoarea școlii, Elena Neagoe spune că va transforma grădinița într-o școală mixtă. Primarul Niță Nichita spune că în sălile de clasă goale se vor amenaja «spații de joacă moderne». Adevărul, numai Dumnezeu și Experience Com, firma care lucrează la toate investițiile din comună, îl știu...

După 16 ani de făcut nimic Niță Nichita e primar la Colelia de la facerea comunelor. Adică... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2020, 09:50 (12384 vizualizări - 7 comentarii)

ANCHETĂ

Comuna Miloșești schimbă sursa de apă nepotabilă

ADI Ialomița cheltuie banii publici inutil

Comuna Miloșești schimbă sursa de apă nepotabilă

În luna ianuarie 2020, administrația locală din Miloșești a inaugurat o nouă sursă de apă nepotabilă. Evenimentul a avut loc în prezența oficialilor județeni și a reprezentanților Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița, intermediarul finanțării proiectului. Valoarea investiției se ridică la 287125 de lei, bani asigurați din bugetul Consiliului Județean Ialomița.

Inginerii administrative cu bani publici
În ultimii 2 ani, administrația jude­țeană a alocat 10 milioane de lei pentru investiții punctuale la nivelul localităților județului. Fondurile au fost gestionate prin... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2020, 09:50 (9929 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

«Sunt mulțumit de ce am făcut, chiar dacă nu se vede nimic!»-Marian Zamfir, primar Maia

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

bonus: La Maia morții semnează procese-verbale de recepție a lucrărilor

În anul 2016, administrația din comuna Maia a accesat, prin intermediul PNDL1, o investiție în valoare de 100000 de euro pentru mo­dernizarea unui corp de clădire în curtea școlii din localitate. La 2 ani și jumătate de la în­ceperea lucrărilor, investițiile sunt sistate, iar primarul Marian Zamfir este cercetat de către Poliția Urziceni ca urmare a unei sesizări a Prefec­turii Ialomița. În urmă rămân 200 de copii care tremură în frig de mai bine de 2 ani, cheltuieli nejustificate de 100000 de euro și falsuri groso­lane ale documentelor în baza cărora s-au făcut aceste investiții. A, era să uităm! Și o toaletă și o centrală termică care n-au funcționat niciodată, deși procesele-verbale de recepție... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2020, 09:55 (12373 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Ancheta privind fuga din țară a controversatului afacerist din Constanța, George Karam, i-a adus pe polițiștii care investighează cazul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit unor acte medicale, patronul fostului club «Beirut» din Constanța, care a luat foc în aprilie 2014, a fost consultat în Policlinica unității medicale din Slobozia înainte de dispariție. Surse judiciare susțin faptul că omul de afaceri a încălcat prevederile controlului judiciar emis de instanță pe numele său, refuzând să anunțe polițiștii de la malul mării că va ajunge la Spitalul Slobozia. George Karam a fost condamnat la 8 ani și o lună de închisoare cu executare în dosarul privind incendiul produs la clubul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 10:10 (11053 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (IV)

Piața de etnobotanice a Sloboziei

Mărturii din orașul condamnaților (IV)

EXCLUSIV: drept la replică al DIICOT-BT Ialomița. Dealerul OACHE a fost arestat!

Într-un oraș aparent liniștit precum Slobozia, fenomenul traficului și consumului de droguri pare a fi ceva greu de imaginat. Realitatea a demonstrat însă altceva. Sub numele de «Mărturii din orașul condamnaților», câteva anchete publicate de ziarul nostru au scos la iveală faptul că pe străzile din Slobozia se vând și se consumă droguri, fără ca cineva să ia măsuri. Bazate pe mărturiile exclusive făcute de părinții unor tineri consumatori de droguri din oraș, respectivele anchete au scos la lumină indife­rența cu care autoritățile competente tratează această problemă. Marele pericol îl reprezintă așa-zisele etnobotanice, droguri preparate sintetic care conțin, printre altele, otravă... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 19:35 (28786 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (III)

Mărturii din orașul condamnaților (III)

Mama lui Florin nu mai are liniște de un an de zile. Băiatul ei s-a îndrăgostit de o... «drogată». Tot etnobotanice. Pentru bani de drog, prietena lui Florin face orice! Iar Florin face orice pentru ea... Fură din casă, chiulește de la școală... Acasă, Florin povestește că prietena lui se va lăsa... Marian are 18 ani. A fost la un majorat de vară. Acolo a fumat prima dată. De rușine, pentru că altfel grupul l-ar fi ex­clus... Nu mai știe cum a ajuns acasă. Dacă știi persoana potrivită, poți cumpăra «ciocolată». «Ciocolata» e hașis amestecat cu ceva tutun. Și dracu’ mai știe ce! «Ciocolata» e pentru elevii săraci. Dacă ai bani, cumperi ecstasy. O doză e 50 de lei, dar merită. Pentru gagici, cumperi... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 10:55 (17817 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Lumea lui OACHE, dealerul orașului

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Andrei are 23 de ani și trage din pungă... Vrea să ajungă la «Românii au Talent» să le arate tuturor ce mușchi are de când merge la sala de forță. Dar Andrei de-abia mai merge... Vecinii spun că a fost un copil bun, e și acum, iar mama lui a luptat mult ca să îl scape de droguri. A pierdut bătălia. «Trasul din pungă» e ultima etapă... E dincolo de otrava pentru șobolani, de acetonă și ceai de nalbă albă și crack, e dincolo de etnobotani­cele de 5 lei ale lui OACHE. E ultima stație! Și pentru Andrei, ziarul nostru continuă seria mărturiilor făcute de către părinții consumatorilor de droguri din oraș. Și o va face atâta timp cât părinții vor cere ajutor și sprijin din partea comunității! Până când... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 10:50 (21831 vizualizări - 21 comentarii)

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților

Piața de etnobotanice a Sloboziei

Mărturii din orașul condamnaților

Slobozia este de mai bine de 10 ani o piață pentru droguri și substanțe derivate. Ketamină cristalizată, hașiș, marijuana, accidental cocaină... Dar adevăratul pericol îl reprezintă așa-zisele «etnobotanice» realizate artizanal. Cu numai 5 lei, orice adolescent poate avea acces la acest tip de substanțe care conțin otravă pentru șobolani, acetonă, ceai de nalbă albă și crack cumpărat de pe internet, din Anglia. Totul se întâmplă în cvasianonimat, sub ochii îngăduitori ai autorităților, care susțin că «cele 30 de grame comercializate zilnic la Slobozia nu reprezintă un motiv de îngrijorare...». În aceste condiții, ziarul nostru a decis să publice declarațiile părinților a trei consumatori... [citește_tot_articolul]

16 August 2018, 12:40 (34791 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

ANAF cere redeschiderea anchetei privind infracțiuni economice și falsuri în cazul defunctei ULTEX SA Țăndărei

După 8 ani

ANAF cere redeschiderea anchetei privind infracțiuni economice și falsuri în cazul defunctei ULTEX SA Țăndărei

O  solicitare a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, prin Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Ploiești (DGRFP) privind redeschiderea unei anchete vechi de 8 ani, scoate la lumină detalii despre dezastrul financiar care a provocat falimentul firmei ULTEX SA Țăndărei. Plimbat între Parchete și clasat filă cu filă, dosarul penal are în prim plan o serie de infracțiuni economice și falsuri, comise de Vasile Nițescu, fostul administrator al ULTEX SA Țăndărei, susținut de câțiva apropiați din anturajul său. Inspectorii ANAF-DGRFP cer refacerea integrală a urmării penale pentru că «propunerile de clasare au fost adoptate în baza unor cercetări incomplete, fără administrarea unui probatoriu care să contureze în mod cert o situație de fapt»... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2018, 10:50 (16341 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Coșmarul continuă la Slobozia

Haznaua publică din Cartierul Gării Noi

bonus: Dacă sesizezi DSP ești un dobitoc!

Lucrările de racordare la rețeaua de canalizare din Cartierul Gării Noi au transformat zona într-o hazna publică. Proprietarii din zonă reclamă faptul că apa menajeră din casele lor este repompată pe terenul viran din imediata vecinătate a străzii Dropiei. Situația durează de mai bine de o lună și reprezintă un pericol pentru sănătatea populației. Primăria Slobozia a refuzat să ofere public un punct de vedere referitor la această situație. Potrivit datelor oficiale, rețeaua de canalizare din Cartierul Gării Noi ar fi trebuit recepționată din primăvara anului 2017...

Inconștiență criminală a autorităților... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2018, 10:20 (17352 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei

Investițiile Consiliului Județean Ialomița

«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei

De 4 ani, Consiliul Județean Ialomița încearcă să reabiliteze podul peste râul Prahova, din zona localității Dridu. Demersurile au eșuat, în final obiectivul fiind complet distrus! Pentru «demolarea» podului, care deservea peste 10 mii de oameni din zona de Vest a Ialomiței, administrația  județeană a cheltuit 2,5 milioane de lei. Din septembrie 2017, Consiliul Județean Ialomița a început noi demersuri în privința finalizării investiției. De această dată, lucrările costă mai mult, iar termenul de execuție s-a prelungit.  Concret, de la 2,7 milioane de lei, cât și-a asumat să plătească în 2015 pentru construcția podului de la Dridu, Consiliul Județean Ialomița va cheltui acum 8 milioane... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2017, 09:45 (11246 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Deturnare de fonduri marca «Iusein Iuksel»

Cutremur administrativ la Fierbinți-Târg

Deturnare de fonduri marca «Iusein Iuksel»

bonus: Drept la replică

Rezultatul alegerilor locale parțiale de la Fierbinți-Târg a avut drept consecință trecerea administrației locale de sub controlul PSD sub cel al PNL. După un an și mai bine de guvernare însă, problemele cu care se confruntă administrația rămân insurmontabile. Un control recent al Gărzii de Mediu Ialomița s-a soldat cu o sancțiune contravențională de 10 mii de lei, iar moștenirea lăsată de ex-primarul Iusein Iuksel riscă să blocheze activitatea Primăriei. Noul edil local, Dobrică Pârvu, declară că face eforturi pentru normalizarea situației și cere sprijin autorităților județene. «Locuitorii orașului Fierbinți au dreptul la o viață normală, indiferent cine conduce Primăria! Nu dorim decât să rezolvăm... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2017, 10:45 (13471 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

Acuzații de incompetență administrativă la Gura Ialomiței

Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

3 comune din Ialomița, respectiv Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței, riscă să returneze o invesțiție de 6,2 milioane de euro realizată cu fonduri europene! Investiția a avut drept scop reabilitarea sistemului de alimentare cu apă al localităților, însă nu a obținut din partea Direcției de Sănătate Publică autorizația sanitară de funcționare. Principalul vinovat pentru blocajul creat este considerat Cristinel Lambru, primarul comunei Gura Ialomiței. Următorul termen scadent pentru investiție este luna septembrie a acestui an...

Istoria unui proiect european
Investiția... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2017, 19:40 (14174 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

4500 de ialomițeni au fost transformați în «bolnavi închipuiți»

Țeapă de manual în sistemul sanitar

4500 de ialomițeni au fost transformați în «bolnavi închipuiți»

Un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița scoate la iveală maniera în care un medic de familie din Țăndărei, împreună cu doi farmaciști din comuna Mihail Kogălniceanu, au reușit să fraudeze bugetul Sănătății ialomițene. Cercetările anchetatorilor au scos la iveală faptul că medicul Carmen Lăcureanu, împreună cu farmaciștii Mariana Pandrea și Cristian Pandrea, s-au folosit de CNP-urile a 4500 de ialomițeni pentru a prescrie și elibera ilegal rețete. Cazul a ieșit la iveală după ce oamenii au fost somați de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița să returneze fondurile aferente tratamentelor de care au beneficiat fără drept... În urma cercetărilor... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2017, 18:40 (19451 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

În Ialomița, agricultura ecologică se practică pe hârtie

Ministerul Agriculturii confirmă

În Ialomița, agricultura ecologică se practică pe hîrtie

firma consilierului județean PSD Viorel Nica, obligată să ramburseze peste 1 milion de euro subvenții încasate necuvenit

Ministerul Agriculturii îi acuză pe unii dintre fermierii ialomițeni de practici ilegale în ceea ce privește înființarea de culturi agricole ecologice. Este un subiect pe care ziarul nostru l-a mai dezbătut, atrăgînd atenția asupra neregulilor înregistrate. Revenind, în urma unui control demarat în luna mai 2016 pe raza județului de către firme specializate, specialiștii Ministerului Agriculturii au descoperit faptul că peste 4000 de hectare pe care ar fi fost înființate culturi de grîu, orz sau soia, certificate drept ecologice, erau în realitate exploatate în mod convențional, aplicîndu-se asupra acestora tratamente cu pesticide sau îngrășăminte chimice. În acest sens, au fost adoptate măsuri... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2016, 10:50 (15314 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Agricultura ecologică se practică doar pe hârtie

În Ialomița

Agricultura ecologică se practică doar pe hîrtie

Fermierii din Ialomița au transformat agricultura ecologică într-un mit. În realitate, puține dintre suprafețele pe care au fost înființate culturi bio corespund criteriilor impuse de Ministerul Agriculturii în domeniu. Problemele se întîlnesc în cazul culturilor întinse pe suprafețe mari, care depășesc 100 de hectare. În urma controalelor s-a constatat faptul că, în aceste cazuri, plantele erau supuse tratamentelor chimice. Recent, inspectorii din cadrul Direcției pentru Agricultură Ialomița au aplicat amenzi de 45 mii de lei pentru abateri de la legislație. Motivele pentru care fermierii continuă să practice agricultură ecologică în aceste condiții sînt generate de prețul ridicat cu care se... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 22:05 (13504 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Ghibanu «căpușează» Consiliul Județean Ialomița

Curtea de Conturi confirmă oficial

Ștefan Ghibanu «căpușează» Consiliul Județean Ialomița

Un raport al Curții de Conturi Ialomița constată un prejudiciu de 577 mii de lei în dauna Consiliului Județean Ialomița. Potrivit informațiilor prezentate, SC Drumuri și Poduri SA, firmă aflată în subordinea instituției, ar fi prejudiciat bugetul Consiliului Județean Ialomița... Reamintim că această firmă este condusă de peste 10 ani de către Ștefan Ghibanu, societatea supraviețuind din contractele asigurate de administrația județeană.

Un prejudiciu asumat
Controlul Curții de Conturi Ialomița a vizat, printre altele, contractul de execuție de lucrări pentru modernizarea a 13 kilometri... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2016, 16:55 (17268 vizualizări - 14 comentarii)

ANCHETĂ

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Alegeri locale la Slobozia

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Gabi Ionașcu visează la încă un mandat de primar al Sloboziei, fiind candidatul desemnat de UNPR Ialomița pentru a recandida la această funcție. Din această postură, același Gabi Ionașcu speră să-și reconvingă concetățenii să-l voteze... Pe de altă parte, cu aproape 7 ani în urmă, către DNA-Biroul Teritorial Slobozia, condus la acel moment de fostul prim procuror Dumitru Cristudor, era declinat dosarul «Apa lui Ionașcu». Cel în care fostul edil era acuzat de «abuz» și «neglijență în serviciu»... Potrivit unor surse, ancheta a fost însă blocată chiar de prim procurorul Dumitru Cristudor, fostul șef al DNA Slobozia, după ce acestuia i-a fost facilitată obținerea a 9320 mp de teren. Terenul în cauză... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2016, 22:55 (33412 vizualizări - 33 comentarii)

ANCHETĂ

Țeapă de 170 milioane de lei pentru «O viață de calitate...»

Pe bani europeni

Țeapă de 170 milioane de lei pentru «O viață de calitate...»

Pentru 6000 de lei, 50 de femei din județul Ialomița au declarat pe proprie răspundere faptul că sînt victime ale violenței domestice. Totul cu acordul Departamentului pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați al Ministerului Muncii, în parteneriat cu Academia Națională de Informații «Mihai Viteazul» din București, care au implementat un proiect cu finanțare europeană, în scopul reducerii acestui fenomen. În realitate este vorba despre fraudarea națională a 170 milioane de lei, printr-o metodă ingenioasă. În Ialomița, procurorii Parchetului Județean au demarat deja o anchetă privind maniera în care a fost implementat acest proiect.

Fraudă în sistem integrat... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2016, 18:10 (17731 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Consiliul Județean Ialomița, din nou în vizorul DNA

Prejudiciu estimat la 1,1 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița, din nou în vizorul DNA

Oficialii Consiliului Județean Ialomița sînt vizați de o nouă anchetă a Direcției Naționale Anticorupție. De această dată, procurorii DNA au fost sesizați de auditorii Camerei de Conturi Ialomița. În urma controlului efectuat în 2015 s-a descoperit faptul că, printr-o serie de acte adiționale, oficialii Consiliului Județean Ialomița au prelungit ilegal o serie de contracte de concesiune. Respectivele documente vizează suprafața de 1300 hectare teren din zona Giurgeni-Vlădeni-Gura Ialomiței, aflate în patrimoniul privat al Consiliului Județean. Ilegalitatea constă în aceea că prelungirea concesiunilor s-a făcut fără ca decizia să fie prevăzută expres printr-o nouă Hotărîre de Consiliu Județean... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 19:25 (22347 vizualizări - 44 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
198 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr din Reviga, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Reviga, în persoana unui tânăr, de 19 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 16:15
(4565 vizualizări - 0 comentarii)


Furturi din magazine, la Urziceni și Fetești

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați luni, 16 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 16:10
(4176 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: NU se mai plătește taxa de cazier judiciar

Începând cu 1 februarie 2017, se elimină taxa de 10 lei pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. Prevederea este valabilă atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice. Prin ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 16:05
(6032 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Confirmare a unui caz de influență aviară

DSVSA Ialomița a notificat confirmarea unui caz de Influența Aviară (Gripa Aviară), tulpina H5N8 (înalt patogenă) la o lebădă de iarnă, care a fost găsită pe malul lacului Mostiștea în imediată apropiere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 15:10
(5371 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Asociația «Sculptor marinar Laurențiu Macarie», TRUICART Events și Dan Tudor Truică-curator, au ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 10:40
(3919 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

Pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni și paramedicii SMURD au intervenit sâmbătă, 14 ianuarie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier, petrecut în zona localității Cotorca ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2017, 18:30
(11874 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2016, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7514 șomeri, din care 1721 șomeri indemnizați, respectiv 5793 șomeri ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2017, 13:10
(3765 vizualizări - 1 comentariu)


anunț

FIRMĂ DE PAZĂ
angajează
AGENȚI DE SECURITATE
pentru gardare transport feroviar,
cu sau fără atestat
Relații la tel. 0766/095.031,
de luni până vineri,
intervalul orar 9,00-17,00

13 Ianuarie 2017, 10:20


Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 44 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 19:40
(4209 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Amara, arestat la Grivița după ce a furat o mașină

Polițiștii cercetează un bărbat din orașul Amara, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducere fără permis și refuz de recoltare sau sustragere de la prelevarea de probe ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 17:40
(5412 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 14:25
(5097 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Noutăți legislative privind înregistrarea și funcționarea PFA și II

Începând cu data de 16.01.2017, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 182/2016 pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului 44/2008, privind desfășurarea activităților economice de către persoanele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 10:35
(5881 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprinși în flagrant în timp ce spărgeau o mașină

Polițiștii cercetează trei persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de «furt» și «furt calificat». Astfel, miercuri, 4 ianuarie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 18:45
(4473 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Beat la volan

Marți, 3 ianuarie 2017, polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 19 ani, din comuna Vlădeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 15:45
(6378 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prins după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați marți, 3 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 15:40
(6775 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


AJFP Ialomița: Prețuri medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 90/2016, privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2017, 16:30
(6866 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Cercetat de polițiști pentru violare de domiciliu și distrugere

Polițiștii Secției Rurale Grivița au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un bărbat, de 49 de ani, din comuna Reviga. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 13:40
(6316 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga reținere


Căzănești: Beat la volan, implicat într-un accident

În cursul zilei de marți, 27 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe raza orașului Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale, iar unul dintre ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 13:35
(5948 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Bătrînă de 84 de ani, decedată în urma unui incendiu

O bătrînă, în vîrstă de 84 de ani, din satul Rovine, a decedat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 24 decembrie 2016, după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2016, 14:30
(4524 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


AFIR: Fondurile disponibile pentru investiții în dezvoltarea fermelor vegetale au fost solicitate integral înainte de termenul limită al sesiunii

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că fondurile nerambursabile alocate prin submăsura (sM) 4.1 «Investiții în exploatații agricole», componenta sector vegetal, aferentă celei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 15:05
(4285 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări ceremoniale pentru Eroii Revoluției

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din 1989, Instituția Prefectului, Consiliul Județean Ialomița, Garnizoana Slobozia și Primăria Municipiului Slobozia organizează joi, 22 decembrie, de la orele 11,00 ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 14:10
(3530 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru copii oferite de Protopopiatul Urziceni

Cu sprijinul Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a oferit sîmbătă, 17 decembrie 2016, daruri pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 12:05
(4674 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 19 decembrie 2016, mai multe zone ale municipiului reședință de județ vor fi afectate de întreuperea energiei electrice. Astfel, între ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 18:05
(6760 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe Autostrada A2. O persoană a decedat și trei au fost rănite!

Un autotren, un autocamion și un autoturism au fost implicate într-un accident rutier vineri, în jurul orelor 12,05, pe Autostrada A2, în dreptul km 147, pe sensul de mers București-Constanța. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 17:35
(7366 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua ANOFM-Ziua Porților Deschise»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 16 decembrie 2016, cu ocazia aniversării a 18 ani de activitate a Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, «Ziua ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 16:40
(6193 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Măcrișului: Bătrînă de 85 de ani, decedată în urma unui incendiu

Joi seara, 15 decembrie a.c., în jurul orelor 20,00, s-a produs un incendiu la o locuință de pe raza localității Valea Măcrișului. Cel mai probabil, acesta a fost generat de jarul căzut dintr-o sobă cu ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 14:10
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni. Peste 2700 de petarde și un pistol cu bilă de cauciuc, confiscate!

Peste 2700 de petarde și un pistol cu bilă de cauciuc au  fost ridicate de polițiștii ialomițeni, în urma unei percheziții domiciliare efectuate miercuri, 14 decembrie 2016. Astfel, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2016, 11:25
(6108 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Înșelăciuni prin metoda «Accidentul»

Marți, 13 decembrie a.c., două femei și un bărbat, cu vîrste cuprinse între 70 și 88 de ani, din localitățile Balaciu, Sfîntu Gheorghe și Malu, au sesizat Poliția cu privire la faptul că au fost victimele ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2016, 18:10
(6639 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin Serviciul de Ocupare EURES Romania a organizat miercuri, 14 decembrie 2016, o Bursă în cadrul căreia au fost oferite 800 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2016, 17:50
(6351 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Brazi confiscați de polițiști

Avînd în vedere specificul perioadei și apropierea Sărbătorii Crăciunului, polițiștii ialomițeni au intensificat activitățile de control pentru asigurarea legalității depozitării, transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2016, 17:25
(4756 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...