Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiectul rețelei de gaze al Primăriilor Fetești și Stelnica a fost aprobat

Proiectul rețelei de gaze al Primăriilor Fetești și Stelnica a fost aprobat

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Admi­nistrației a aprobat pentru finanțare proiectul privind realizarea rețelei de alimen­tare cu gaz metan inițiat de Primăria Fetești, în parteneriat cu Primăria Stelnica. Valoarea totală a acestui proiect este de 132,5 milioane de lei.

Rețea de gaze pentru două comunități locale Recent, Ministerul Dezvol­tării a publicat lista cu primele 73 de proiecte aprobate pentru investiții în extinderea și moder­nizarea infrastructurii de distri­buție a gazelor naturale, finanțate prin Programul Național de Investiții «Anghel Saligny». Printre acestea... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2022, 19:10 (16378 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii din Fetești au dovedit, după 5 ani, că o fetiță a fost violată!

Revoltător

Procurorii din Fetești au dovedit, după 5 ani, că o fetiță a fost violată!

Agresiunea sexuală a unei minore din Ialomița, care la data comiterii faptelor avea doar 11 ani, a fost dovedită de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești abia după 5 ani. Inculpatul cauzei este chiar tatăl victimei și a fost deferit justiției în urmă cu o săptămână, deși a intrat în vizorul anchetatorilor în anul 2017. Procurorii din Fetești dau vina pe întârzierea rezultatelor expertizelor judiciare. Pe numele bărbatului nu a fost impusă vreo măsură preventivă, acesta fiind lăsat în libertate, de care se bucură și în momentul de față. În prezent victima sa, care acum a împlinit vârsta de 16 ani, se află internată într-un centru de plasament din cadrul Direcției Generale de Asistență... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2022, 13:10 (12725 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile ialomițene, amendate din cauza depozitelor de gunoi

Primăriile ialomițene, amendate din cauza depozitelor de gunoi

Depozitarea necontrolată de deșeuri a adus amenzi administrațiilor locale din Ialomița. În urma controalelor efectuate în teren, în primăvara acestui an, comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au descoperit zeci de gropi de gunoi unde oamenii aruncau deșeurile fără a fi trași la răspundere. Ca urmare a acelor constatate, s-au aplicat sancțiuni de peste 50 mii de lei. Oficialii instituției susțin că reprezentanții administrațiilor locale au achitat sancțiunile. Urmează acum o reverificare în teren pentru a vedea dacă respectivele gropi au fost închise. În caz contrar, vor fi aplicate noi sancțiuni.

Deșeurile, greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2022, 15:05 (12366 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia va cheltui 200000 de euro pentru toaletele publice

O duzină în tot orașul

Slobozia va cheltui 200000 de euro pentru toaletele publice

Administrația locală a identificat o soluție pentru problema toaletelor publice din Slobozia. Primul echipament de acest gen a fost achiziționat și va fi amplasat în Parcul Ialomița. Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia, susține că în următorul an vor fi achiziționate 10 toalete publice similare. Valoarea totală a acestor echipamente ar putea ajunge la 200000 de euro.

Obsesia toaletelor publice De mai bine de 10 ani, Slobozia se confruntă cu lipsa toaletelor publice la nivelul orașului. Administrațiile din ultimele 3 mandate nu au reușit să identifice o soluție eficientă de rezolvare... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2022, 10:55 (14301 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nivelul de transparență al administrației ialomițene a crescut «pe hârtie»

Oficial ne merge tot mai bine

Nivelul de transparență al administrației ialomițene a crescut «pe hârtie»

Un raport oficial al Secretariatului General al Guvernului acreditează ideea că în numai 6 luni de zile, în perioada iulie-decembrie 2021, nivelul de transparență decizională al administrației județene a crescut cu 10 până la 20 de procente. Datele statistice vizează doar administrația județeană și Instituția Prefectului Ialomița. Administrațiile locale rămân un «terra deserta», în care obligațiile legale privind transparența decizională sunt facultative.

Administrația județeană e translucidă Un Raport oficial al Secretariatului General al Guvernului confirmă faptul că în numai 6 luni... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2022, 12:40 (11558 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparate medicale achiziționate din donații, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Aparate medicale achiziționate din donații, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slo­bozia a achiziționat cele mai noi aparate medicale ce sunt utili­zate pentru diagnosticarea corectă a micilor pacienți. Instrumentele au fost cumpărate cu banii pe care firmele locale din Ialomița i-au donat în acest sens. Estimativ, din donații, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit peste 300 mii de lei în cursul anului trecut. «Mulțumim tuturor celor care ne-au sprijinit și s-au gândit la sănătatea copiilor din județul Ialomița... Eforturile pe care dânșii le-au făcut înseamnă mult pentru Spitalul Slobozia!» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Sprijin financiar pentru sănătatea copiilor... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2022, 15:10 (17717 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții noi pentru finalizarea investițiilor la stația de tratare a apei potabile

Povestea fără sfârșit a potabilizării apei la Slobozia

Soluții noi pentru finalizarea investițiilor la stația de tratare a apei potabile

Administrația locală din Slobozia susține că va căuta soluții noi pentru tratarea apei potabile la Slobozia. Primarul Dragoș Soare crede că în paralel cu finalizarea lucrărilor la stația de tratare a apei din Slobozia, orașul are nevoie de tehnologii alternative care pot fi implementate rapid și la costuri foarte mici. Declarațiile survin unei vizite de 4 zile a unei delegații comune a Consiliului Județean și Primăriei Slobozia la Târgul IFAT de la München, Germania, «târg dedicat companiilor din domeniul managementului deșeurilor și reprezentanților autorităților publice locale și centrale».

Nu aduce anul ce aduce Târgul IFAT de la München... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2022, 11:55 (13289 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Stâlpi de iluminat puși la pământ de muncitorii care amenajează pistele de biciclete

Slobozia: Stâlpi de iluminat puși la pământ de muncitorii care amenajează pistele de biciclete

Mai mulți stâlpi de iluminat public amplasați pe Bulevardul Unirii, în zona Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, au fost dărâmați de muncitorii care lucrează pentru amenajarea pistelor de biciclete. Este vorba despre un proiect de modernizare urbană, inițiat de administrația locală a orașului și finanțat de Uniunea Europeană. Din fericire, nu au fost înregistrate victime.

Circulația a fost oprită Incidentul s-a petrecut în după-amiaza zilei de joi, 9 iunie a.c., în zona Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Muncitorii ar fi manevrat eronat utilajele, atingând... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2022, 19:05 (16833 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: O nouă campanie de ecologizare pe malul Brațului Borcea

Fetești: O nouă campanie de ecologizare pe malul Brațului Borcea

La sfârșitul săptămânii precedente, administrația locală din municipiul Fetești a inițiat o nouă campanie de ecologizare a malului stâng al Brațului Borcea. De această dată, autoritățile locale i-au invitat și pe cetățeni să parti­cipe la această acțiune. Apro­ximativ 100 de cetățeni s-au înscris voluntar și au însoțit reprezentanții administrației locale în demersul de a men­ține curat malul Brațului Borcea. «Considerăm că este necesar ca feteștenii să parti­cipe la astfel de acțiuni!» sus­ține Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

«Un oraș fără deșeuri abandonate!»... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2022, 15:20 (3428 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, a inaugurat Târgul «FarmConect România» 2022

Slobozia: Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, a inaugurat Târgul «FarmConect România» 2022

Joi, 9 iunie a.c., la Slobozia a debutat prima ediție a Târgului Agricol Național «FarmConect România» 2022. Evenimentul își propune să devină o cale de comunicare între fermieri, mediul de afaceri și autorități. Târgul agricol găzduit de Slobozia a fost deschis în prezența ministrului Agriculturii, Adrian Chesnoiu.

Slobozia, pe harta târgurilor agricole naționale Unic la nivel național, Târgul «FarmConect România» 2022 facilitează schimbul de informații, cunoștințe și experiențe relevante legate de bunele practici în agricultură. Totodată, misiunea Târgului, a cărui gazdă este municipiul... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2022, 14:05 (12182 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contracte de muncă definitive pentru 52 de cadre medicale, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Contracte de muncă definitive pentru 52 de cadre medicale, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat recent concursurile organizate pentru personalul angajat în cadrul instituției pe perioada Stării de Urgență și a Stării de Alertă. Instituția a beneficiat de sprijinul a 59 de cadre medicale, dintre care 5 medici. Astfel, au fost scoase la concurs 54 de posturi, în urma examenelor reușind să promoveze 52 de candidați. Toate funcțiile sunt pentru asistente medicale, infirmiere sau îngrijitoare. «În ceea ce privește posturile pentru medici, aceștia și-au exprimat dorința de a nu continua activitatea în cadrul spitalului nostru!» a explicat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Candidații promovați vor fi redistribuiți... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2022, 11:10 (8184 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România» 2022, la prima ediție

Slobozia se înscrie oficial pe harta târgurilor agricole naționale

«FarmConect România» 2022, la prima ediție

În urmă cu 2 ani, în plină campanie electorală, candidatul Dragoș Soare susținea printre altele că «Slobozia poate deveni un pol agricol al celei mai populate zone din România». La 2 ani distanță, Slobozia devine gazda unui târg agricol cu un profil unic în România. Astfel, Târgul își propune să devină o platformă de comunicare și reprezentare a intereselor fermierilor români atât în fața mediului de afaceri local, cât și a oficialităților la cel mai înalt nivel. De asemenea, organizatorii își propun o abordare nouă în peisajul târgurilor din agribusiness, eve­nimentele din cadrul Târgului adresându-se în egală măsură fermierilor și consumatorilor finali. Evenimentul este organizat de... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2022, 17:20 (3999 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană, de la poduri la «docuri plutitoare»

Administrația județeană, de la poduri la «docuri plutitoare»

bonus: A cincea investiție în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Centru medical multifuncțional în valoare de 133,6 milioane de lei!

Joi, 26 mai 2022, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare pentru a legifera o serie de proiecte de hotărâri de interes pentru opinia publică din Ialomița. Printre acestea s-a numărat și cel privind «realizarea unui doc plutitor», în asociere cu orașul Fetești, pe Brațul Borcea. De asemenea, pe ordinea de zi a ședinței au figurat o serie de proiecte de hotărâri care asigură cadrul legislativ pentru investiții în infrastructura rutieră și infrastructura medicală ale județului.

Doc plutitor de 392000 de lei Plictisită de investiții în infrastructura rutieră... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2022, 12:20 (4271 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Criză de judecători în cadrul Tribunalului Ialomița

Criză de judecători în cadrul Tribunalului Ialomița

Condițiile favorabile de pensionare din sistemul de justiție, precum și modificarea condițiilor în ceea ce privește limita de vârstă necesară promovării în funcție, afectează activitatea Tribunalului Ialomița. Instituția funcționează în prezent cu 10 judecători, însă 4 dintre aceștia sunt în prag de pensio­nare. Magistrații din cadrul celor 3 judecătorii din județ nu pot promova către instanța superioară pentru că nu au o vechime de minim 7 ani în funcție, potrivit modificărilor aduse în 2017 Legii 303/2004, privind statutul judecătorilor și procurorilor. Astfel, cea mai mare instanță din județ se află în situația de a rămâne fără personal de specialitate. Datele statistice arată că anul trecut... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2022, 13:10 (12904 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar un singur Centru de Vaccinare anti-COVID-19 în Ialomița

Doar un singur Centru de Vaccinare anti-COVID-19 în Ialomița

De la jumătatea lunii mai 2022, România a dat startul pentru administrarea celei de a 4-a doze de vaccin anti-COVID-19. O dată cu această decizie, autoritățile au închis o mare parte din Centrele de Vaccinare. În Ialomița, din cele 8 deschise la începutul campaniei de vaccinare, a rămas deschis doar unul singur. Acesta este deschis, preț de două zile pe săptămână, în cadrul Spitalului Municipal Urziceni. Datele statistice arată că, până în prezent, 15 ialomițeni și-au administrat doza a 4-a de vaccin anti-COVID-19.

Program redus la 2 zile pe săptămână La începutul campaniei de vacci... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2022, 14:55 (9887 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Petre Ene Miloievici, primarul comunei Jilavele, a încetat din viață

Petre Ene Miloievici, primarul comunei Jilavele, a încetat din viață

După o lungă luptă cu o boală necruțătoare, în dimineața zilei de luni, 6 iunie 2022, Petre Ene Miloievici, primarul localității Jilavele, a încetat din viață. Acesta se afla internat la Spitalul Municipal Urziceni. Cu aproximativ o lună în urmă, edilul împlinise 61 de ani.

A murit pe patul de spital Din cauza bolii de care suferea, Petre Ene Miloievici a fost internat de către familie la Spitalul Municipal din Urziceni. În dimineața zilei de luni, 6 iunie a.c., din cauza sănătății tot mai șubrede, edilul și-a pierdut viața pe patul de spital. Petre Ene Miloievici se afla la al doilea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2022, 13:20 (14444 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Războiul împotriva poluării trece prin stația de epurare de la Slobozia

Polii de putere administrativă ai județului Ialomița fac front comun

Războiul împotriva poluării trece prin stația de epurare de la Slobozia

bonus: Soare cere lege și ordine la nivelul orașului

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 26 mai 2022, în cadrul unei ședințe ordinare. Deciziile adoptate în plenul ședinței au vizat activitatea administrativă a municipiului Slobozia. La finalul ședinței, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare și administratorul public al județului, Alexandru Potor, au prezentat public proble­mele administrative cu care se confruntă cele două instituții. Printre acestea se numără operaționalizarea stației de epurare a orașului Slobozia și stoparea poluării gene­rate de activitatea marilor agenți economici din Slobozia.

Lupta județului cu poluarea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2022, 11:05 (7349 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

A fost montată «capcana de deșeuri» pe râul Ialomița

După 3 luni de așteptare

A fost montată «capcana de deșeuri» pe râul Ialomița

La începutul săptămânii, pe râul Ialomița, în zona localității Coșereni, a fost montată «capcana de deșeuri», dispozitiv care asi­gură o mai bună colectare a deșeurilor din plastic aruncate în apă. Proiectul a fost inițiat de fundațiile CSR Nest România și Clear Rivers-Olanda, în parteneriat cu Administrația Națională Apele Române. Inițial, «capcana de deșeuri» trebuia montată la finalul lunii februarie a acestui an.

Demers pentru ape mai curate Montarea «capcanei de deșeuri» pe râul Ialomița, la Coșereni, face parte dintr-un proiect național inițiat de către fundațiile CSR Nest România... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2022, 13:20 (6435 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Premierul Nicolae Ciucă și ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Târgul Național «FarmConect România» desfășurat la Slobozia

Premierul Nicolae Ciucă și ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Târgul Național «FarmConect România» desfășurat la Slobozia

Asociația Producătorilor de Porumb din România (APPR) anunță prezența prim-ministrului Nicolae Ciucă și a ministrului Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Târgul Național «FarmConect România», ce se va desfășura, în perioada 9-11 iunie 2022, la Slobozia. Târgul este dedicat tuturor fermierilor, companiilor din industrie, producătorilor locali și consumatorilor și este organizat cu susținerea Primăriei Slobozia. Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu va fi prezent la deschiderea oficială a Târgului Național «FarmConect România», respectiv joi, 9 iunie a.c., de la orele 10,00, în timp ce prim-ministrul Nicolae Ciucă va vizita Târgul a doua zi, vineri, 10 iunie 20... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2022, 17:50 (13435 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

DNA îl acuză pe ialomițeanul Geronimo Brănescu de «abuz în serviciu»!

DNA îl acuză pe ialomițeanul Geronimo Brănescu de «abuz în serviciu»!

Medicul veterinar Geronimo Brănescu, originar din Ialomița, fost președinte al Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVA) și director al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Constanța (DSVSA), a fost trimis în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție, sub acuzația de «abuz în serviciu». Procurorii DNA susțin faptul că acesta a creat un prejudiciu bugetului ANSVSA în valoare de aproximativ 398 mii de lei.

Cercetat în stare de libertate Medic veterinar la Bordușani, Călărași și Fetești, în anul 2012 Geronimo... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2022, 15:20 (3814 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr de 19 ani din Grindu, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii Secției Poliție Rurală Ion Roată au reținut un tânăr, de 19 ani, bănuit că ar fi sustras 60000 de lei dintr-o locuință situată pe raza comunei Grindu. Poliția a fost sesizată de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:25
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 40000 de lei, 5 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:10
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Dețineau ilegal artificii

Doi bărbați din Bordușani sunt cercetați de polițiști după ce la locuințele lor au fost descoperite ilegal 20 de kilograme de artificii. Elementele pirotehnice au fost găsite în urma unor percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2017, 15:46
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Competiție acerbă. 7 candidați pe loc la școlile de Poliție!

Peste 12000 de persoane care își doresc să fie polițiști s-au înscris la concursul de admitere pe care școlile de Poliție îl organizează în ianuarie 2018. Până pe 5 decembrie 2017, termenul limită, pe cele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 20:10
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de «Sfântul Nicolae» la Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni desfășoară de mai mulți ani diverse proiecte în cadrul cărora sunt organizate activități instructiv-educative și recreative pentru copiii ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 19:05
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat în cursul zilei de joi, 7 decembrie 2017, o serie de acțiuni de verificare a mai multor unități economice de pe raza județului Ialomița, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 18:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: 5 decembrie, «Ziua Internațională a Voluntarului»

Prin rezoluția 40/212 din 17 decembrie 1985, ziua de 5 decembrie a fost declarată de către Organizația Națiunilor Unite «Ziua Internațională a Voluntarului», pentru recunoașterea eforturilor și meritelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 17:40
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A furat unelte de grădinărit

Un bărbat, de 43 de ani, din Sinești, s-a ales cu un dosar penal după ce a furat din curtea unui vecin mai multe unelte de grădinărit. Este vorba despre 2 cazmale, o lopată și o greblă. De asemenea, el ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:20
(4559 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Oficiul Registrului Comerțului Ialomița s-a mutat în sediu nou

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ialomița și-a schimbat sediul din data de 27 noiembrie 2017. Astfel, instituția își desfășoară acum activitatea în Slobozia, strada Gării Noi, nr. 5, et.1 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:10
(6349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Conduceau în stare de ebrietate

Doi ialomițeni, de 20 și 38 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați la volan conducând în stare de ebrietate. În  urma testelor cu aparatul Drager, aceștia aveau un nivel al alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:50
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 21 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În urma unor activități de prevenire desfășurate de polițiștii ialomițeni pe liniile de Ordine Publică, Rutieră și Investigații Criminale, oamenii legii au aplicat 96 de contravenții a căror valoare a depășit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:35
(3171 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive împotriva delincvenței juvenile

Acțiunile cu caracter preventiv inițiate de polițiștii ialomițeni cu scopul de a preveni faptele antisociale în rândul elevilor din județ continuă. Oamenii legii s-au aflat marți, 5 decembrie 2017, la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:20
(4828 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți, la volan

Luni, 4 decembrie 2017, un bărbat de 56 de ani, din Gheorghe Doja, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși a consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:25
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o magazie

Duminică, 3 decembrie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la rezerva de lemne a unui cetățean din Fetești. Pompierii de la Stația Fetești au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:05
(3587 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Daruri de Moș Nicolae la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot» din municipiu, a desfășurat marți, 5 decembrie 2017, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini, susținuți de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:30
(4403 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărcănești și Căzănești

Marți, 4 decembrie 2017, pe șoselele ialomițene s-au produs două evenimente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza comunei Bărcănești, și ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:20
(5312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de acord pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 3 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de acord pentru finanțare, ajutor de stat pentru reducerea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:40
(5939 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A murit strivit de autoturism

Un accident rutier produs pe raza comunei Gheorghe Doja în seara zilei de sâmbătă, 2 decembrie 2017, s-a soldat cu decesul unui bărbat de 67 ani. Garda de intervenție Slobozia a fost alertată în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 11:25
(6316 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Autocar cuprins de flăcări, 41 de pasageri în pericol

Un autocar cu 41 de pasageri la bord a luat foc în timpul mersului, în seara zilei de duminică, 3 decembrie 2017. Oamenii au fost evacuați de urgență din mașina cuprinsă de flăcări. Autocarul se deplasa ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2017, 23:34
(7937 vizualizări - 0 comentarii)


Violator din Urziceni, arestat preventiv

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au solicitat recent arestarea preventivă a unui bărbat din municipiu, acuzat de «viol». Acesta a intrat în casa unei vecine, a bătut-o cu bestialitate ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 17:25
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Atenționare de la pompieri

În perioada sezonului rece, numărul de incendii produse la locuințe și gospodării ale cetățenilor crește, iar pagubele materiale sunt de cele mai multe ori însemnate. Uneori, flăcările iau vieți omenești ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 12:40
(4315 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Borănești

Percheziție la Borănești

Miercuri, 29 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și desfășurat activități în cadrul unui acțiuni pe linia verificării respectării regimului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:25
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-4 decembrie a.c., peste 150 de polițiști ialomițeni vor fi zilnic la datorie și vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică atât în mediul urban, cât și în cel rural, în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:10
(6937 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă»

Miercuri, 29 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă». Pentru început, părintele protopop ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:20
(5874 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de prevenire

Inspecția Muncii pregătește o campanie națională de conștientizare care urmărește informarea, prevenirea și nu sancționarea angajatorilor. Astfel, în perioada 4 decembrie 2017-31 ianuarie 2018, Inspecția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:05
(6511 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10731 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...