Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lumină ecologică pe străzile din comuna Jilavele

Lumină ecologică pe străzile din comuna Jilavele

Beneficiară a unui proiect finanțat prin Asociația de Dezvoltare Intracomunitară-Ialomița, din cadrul Consiliului Județean Ialomița, comuna Jilavele oferă cetățenilor săi iluminat public ecologic. Lămpile cu LED au fost montate pe stâlpii de pe străzile localității în cursul anului trecut, valoarea investiției ridicându-se la peste 300 mii de lei.

Consum redus de energie, mai puțini bani la facturi Proiectul edilitar al comunei Jilavele, finanțat de către Asociația de Dezvoltare Intracomunitară-Ialomița din cadrul Consiliului Județean Ialomița, a presupus moderni­zarea sistemului de... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2022, 15:40 (11971 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Robocampionii de la Fierbinți-Târg au ajuns în Finală

Echipa de Robotică de la Liceul Tehnologic confirmă

Robocampionii de la Fierbinți-Târg au ajuns în Finală

În septembrie 2021, șase elevi din cadrul Liceului Tehnologic Fierbinți-Târg participau la primul lor concurs de Robotică. La 6 luni distanță, cei șase elevi și-au confirmat va­loarea, devenind finaliști ai Concursului de Robotică «Nextlab.tech».

Locuri fruntașe în topul național Concursul «Nextlab.tech» se înscrie în seria competițiilor naționale aprobate de Ministerul Educației și reprezintă singurul concurs de profil organizat în țara noastră. Principala regulă a concursului este ca elevii care primesc respectivele kit-uri să construiască roboți conform schemei, pe care să-i utilizeze... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2022, 11:10 (12485 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

În ultimii 2 ani

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

Inclusă în Programul Național de Împădurire al Regiei Naționale a Pădurilor-Romsilva, Ialomița a beneficiat în ultimii 2 ani de peste 100 hectare de teren forestier pe care s-au efectuat lucrări de împădurire. Ultimele lucrări s-au efectuat în urmă cu o lună și jumătate și au vizat înființarea de perdele forestiere în zona municipiului Fetești, în apropiere de Autostrada Soarelui. Conform unui raport oficial al Institutului Național de Statistică și Studii Economice, Ialomița se află pe locul 4 la nivel național în ceea ce privește județele deficitare în păduri. Experții INSSE arată că doar 6% din suprafața județului nostru este ocupată cu păduri.

Ialomița are nevoie de pădure... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 16:05 (10807 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

Să fie primit!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

bonus: 150000 de lei pentru un bust al lui Barbu Catargiu la Maia

Prin 2016, pe vremea când era senator tânăr și fără minte, Marian Pavel, actualul președinte al Consilului Județean Ialomița, perora de la tribuna Parlamentului că în România există mai multe biserici decât școli și că banii publici ar trebui drămuiți cu mai multă atenție. La 6 ani distanță, în Săptămâna Mare, administrația Pavel alocă 1 milion de lei din fonduri publice pentru 20 de lăcașuri de cult din Ialomița aflate sub oblăduirea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Vrednic este!

Danii publice în Săptămâna Mare Consiliul Județean Ialomița se reunește miercuri... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 10:55 (29309 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile, prioritare în 2022!

Raportul anual al primarului municipiului Slobozia

Investițiile, prioritare în 2022!

La sfârșitul lunii martie 2022, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a făcut public Raportul anual privind starea economică, socială și de mediu a municipiului Slobozia pentru anul 2021. Raportul are 78 de pagini și oferă o imagine sintetică a activității instituționale a administrației publice. «Datele din prezentul Raport ne oferă o imagine de ansamblu, dar și detalii despre ceea ce a însemnat anul 2021 din punctul de vedere al activității în slujba cetățeanului» se susține în Raportul care poartă semnătura primarului Sloboziei.

Administrație pe banii cetățenilor Pentru prima... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 19:05 (6623 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

La Fierbinți-Târg, prin investiția Consiliului Județean Ialomița

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

Administrația județeană a vizitat joi, 7 aprilie 2022, Centrul de Asistență Medico-Socială Fierbinți-Târg. Valoarea investițiilor rea­lizate aici în ultimii 5 ani se ridică la 4,4 milioane de lei. «La acest moment putem onora orice solicitare de preluare a unui rezident în Centrele noastre de asistență!» a declarat directorul Paul Marcu ulterior evenimentului. În decursul următorilor ani, capacitatea de cazare în Centrele de asistență pentru vârstnici din județ va fi extinsă cu alte 40 de locuri.

De la Cenușăreasă la Făt-Frumos Centrul pentru Persoane Vârstnice Fierbinți-Târg este parte... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 15:40 (12952 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Se întâmplă în administrația locală ialomițeană

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a făcut publice rapoartele misiunilor de audit efectuate în cursul anului 2021 și care vizează activitatea financiară a administrațiilor locale, pe parcursul anului 2020. La nivelul județului Ialomița, auditorii din cadrul Camerei de Conturi au descoperit o majorare de peste 3 milioane de lei a abaterilor de legalitate, prin compa­rație cu anul fiscal 2019, verificat în cursul anului 2020. Astfel, valoarea totală a abate­rilor financiar-contabile constatate în cadrul celor 31 de misiuni de audit se ridică la 13 milioane de lei. Principalele abateri constatate au vizat impozitarea eronată a contribuabililor, majorarea nelegală a veniturilor salariale pentru funcționarii... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 10:50 (17166 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia anunță debutul sezonului de dezinsecție la nivelul orașului. «Nu există soluții miraculoase, dar vom încerca să facem tot ce putem pentru a reduce disconfortul cetățenilor...» declară Valeriu Roșca, directorul DADP.

Război împotriva țânțarilor și căpușelor Ca în fiecare an, DADP Slobozia declanșează în luna aprilie prima etapă a campaniei de dezinsecție la nivelul orașului. Lucrările au debutat pe 11 aprilie a.c. și vor dura o săptămână. Directorul DADP, Valeriu Roșca, nu poate garanta eficiența acestei campanii: «Nu există soluții... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2022, 12:20 (12175 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

În perioada 28 martie-2 aprilie, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a fost gazda uneia dintre etapele proiectului de mobilitate ERASMUS «Household without chemicals». La evenimentele școlare desfășurate pe parcursul aceste săptămâni au participat 37 de elevi și profesori din Ungaria, Grecia, Spania, Polonia și Turcia. Motto-ul proiectului a fost «Renunțarea la utilizarea chimicalelor reprezintă cheia unei vieți sănătoase». De reținut că, în perioada 2014-2022, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a implementat 8 proiecte ERASMUS.

Altius, citius, fortius Școala... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2022, 13:20 (6665 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

Statistică îngrijorătoare a Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități. Conform estimărilor făcute de specialiștii instituției, numărul persoanelor cu handicap crește în Ialomița cu aproximativ 100 de cazuri în fiecare an. Astfel, în ultimii 6 ani, numărul acestor persoane a crescut de la 9600 (în 2016), la 10200 (în 2021). În ceea ce privește accesul pe piața muncii locală, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități atrage atenția că foarte puține persoane încadrate într-un grad de handicap reușesc să obțină un loc de muncă. Cei mai mulți ialomițeni cu dizabilități trăiesc din indemnizațiile pe care statul le plătește pentru... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 15:10 (10674 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Deși rolul mediatorilor școlari este important pentru crearea unor legături între copiii din comunitățile vulnerabile și școală, administrațiile locale din județul Ialomița nu fac demersuri pentru a-i angaja. La nivelul județului Ialomița sunt 20 de localități cu o pondere mai mare a comunităților vulnerabile, însă doar 3 au făcut demersuri pentru angajarea media­torilor școlari. Cei 3 mediatori școlari au fost angajați de administrațiile locale din Andrășești, Slobozia și Borănești.

Doar 3 mediatori școlari în tot județul În cea mai mare parte, comunitățile vulnerabile se referă la... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 11:05 (12631 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Au mai rămas 7 apartamente de vânzare

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Primul bloc din cartierul rezidențial «Cantemir Residence» va fi gata în septembrie 2022. Ștefan Țintă, reprezentantul Premier Residencial SRL, firma care realizează investiția, anunță că mai sunt de vânzare doar 7 apartamente. «A fost o afacere bună pentru primii cum­părători... Dar aș lua-o oricând de la capăt. Suntem bucuroși că putem oferi orașului construcții care respectă toate standardele de calitate în vigoare!» declară Țintă.

Un bloc de modă veche Fundație de beton armat, cărămidă Poroterm pentru compartimentarea interioară, inserție de fier în ziduri... Și 4 etaje ridicate... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 14:50 (11982 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

Din fondurile PNRR

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

bonus: Ialomița investițiilor «inutile»

Fără străzi modernizate sau rețele funcționale de apă și canalizare, administrația locală din comuna Andrășești vrea să cheltuie fondurile alocate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru amenajarea unor piste pentru biciclete. În acest sens, edilul Adrian Vasile a inițiat un proiect de hotărâre pe care l-a înaintat consilierilor locali din comună prin care solicită acordul acestora cu privire la depunerea proiectului. Calculele estimative făcute de edilul din Andrășești arată că pentru construcția pistelor pentru biciclete comunitatea locală ar putea beneficia de aproximativ 230 mii de euro.

Transport «verde» la Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 10:50 (12564 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

bonus: Ialomița are pregătite pentru irigații 86 mii de hectare

Lipsa precipitațiilor din ultima perioadă afectează culturile înființate în campania agricolă din toamna anului trecut. Ca toate celelalte județe din Câmpia Bărăganului, Ialomița se confruntă deja cu seceta pedologică extremă. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie susțin că prognozele viitoare sunt în defavoarea agricultorilor. Reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița susțin că, din cauza lipsei apei din sol, peste 25% din cultura de rapiță nu a răsărit. Astfel, întoarcerea culturilor reprezintă singura soluție pe care o au la îndemână fermierii.

Câmpurile au nevoie de apă... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 15:20 (16405 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acte de violență în școlile ialomițene

Acte de violență în școlile ialomițene

Polițiștii din Slobozia fac cercetări în două dosare penale ce au ca obiect acte de violență petrecute în școli. Primul caz a fost raportat la Școala Gim­nazială «Ion Heliade Rădulescu» Urziceni, iar cel de-al doilea la Liceul Teh­nologic «Mihai Eminescu» Slobozia. La toate acestea se adaugă și statistica Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița potrivit căruia, în primul semestru din acest an școlar, peste 700 de elevi au avut nota scăzută la purtare, în majoritatea cazurilor fiind vorba despre comportament neadecvat.

Verificările sunt în curs Din datele oamenilor legii, în cazul... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 14:50 (11132 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

bonus: Apa din Dunăre, a doua soluție

Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin ideea finalizării proiectului inițiat de admi­nistrația Ionașcu în urmă cu 15 ani. Conform datelor oficiale furnizate de către Urban SA, puțurile 18 și 19 din frontul de captare subteran al orașului «furnizează apă la parametri apropiați de valorile legale privind potabilitatea». În cazul în care ideea va fi validată oficial, finalizarea investiției ar urma să se facă «prudent și etapizat». Reamintim că exploatarea frontului de captare subteran al Sloboziei prevedea realizarea a 25 de puțuri forate, din care au fost realizate 20.

O alternativă riscantă... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 10:50 (10956 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

La Țăndărei

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

Aleșii locali din Țăndărei au adoptat un proiect de hotărâre în baza căruia Biserica-monument istoric «Sfinții Voievozi» din oraș să beneficieze de fonduri pentru continuarea lucrărilor de restaurare. Astfel, din bugetul local al orașului va fi redirecționată suma de 150 mii de lei pentru realizarea picturilor exterioare ale lăcașului de cult.

Două veacuri de istorie la Țăndărei Biserica «Sfinții Voievozi» a fost ridicată în anul 1839 de către marele vornic Filip Lenș. Acesta este menționat de vechile arhive drept principalul administrator al Țăndăreiului. În calitate de consilier al... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2022, 13:10 (3266 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Primăria Fetești beneficiază din partea Uniunii Europene de 45,1 mi­lioane de lei pentru dezvoltarea unui sistem de transport durabil, prietenos cu me­diul înconjurător. Implementarea proiectului se află în plină desfășurare. Admi­nistrația locală a început construcția unei autobaze mo­derne, unde vor staționa cele 12 autobuze pe care municipalitatea le va achiziționa în cadrul acestui proiect.

În linie dreaptă pentru transport eco În anul de grație 2020, Primăria Municipiului Fetești a inițiat proiectul «Sistem integrat de transport durabil în Municipiul Fetești». Cu o valoare de ... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2022, 12:15 (15027 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Societatea Engie România, furnizor de gaze naturale în județul Ialomița, a fost sancționată cu 30 mii de lei de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Firma a intrat în atenția instituției în urma unei reclamații depusă de unul dintre clienți. Beneficiarul respectiv a reclamat că factura emisă de operator a fost mai mare decât în realitate.

Proces în instanță În reclamația înaintată către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița se arată faptul că respectivul beneficiar a avut de plată o factură de peste 3000 de lei. Datele au scos... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2022, 15:50 (16158 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Optimism administrativ

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Administrația județeană anunță că noul Bloc Operator al Spitalului Județean Slobozia va fi gata în august 2022. Valoarea investiției este de 77,1 mi­lioane de lei.

Încă se lucrează Administrația județeană confirmă faptul că lucrările de exe­cuție ale noului Bloc Operator al Spitalului Județean ar putea fi finalizate până la sfârșitul lunii august 2022. Conform informa­țiilor oficiale, noua construcție va avea o supra­față desfășurată de 6224 de mp cu un regim de înălțime P+3. Până în acest mo­ment a fost realizată demolarea fostului Bloc Alimentar (pe lo­cația căruia se edifică noua... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 15:05 (3039 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Grindu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Grindu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Duminică, 29 mai a.c., la ieșire din localitatea Grindu către Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că în evenimentul ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 22:00
(5597 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 29 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27180, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 28 mai a ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 16:40
(1868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 28 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27179, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 27 mai ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2022, 16:40
(3798 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 27 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27179, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 26 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 16:20
(8251 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Evaluarea standardizată la finalul anului școlar 2021-2022

În conformitate cu Ordinul nr. 3835/2022, în anul școlar 2021-2022, în perioada cuprinsă intre 30 mai-10 iunie 2022, se va organiza pilotarea evaluării standardizate pentru elevii claselor I-VII, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 15:50
(12016 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noutăți în sistemul RO-eFactura

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începând cu data de 1 iulie 2022, operatorii economici stabiliți în România au obligația, în relația B2G (relația dintre ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 13:45
(16093 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Începe depunerea cererilor de finanțare aferente Măsurii «Microgranturi în domeniul agroalimentar»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că de vineri, 27.05.2022, încep înscrierile pentru Măsura «Microgranturi în domeniul agroalimentar». Astfel, în perioada 27 mai 2022 ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 11:10
(12385 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de peste 98 milioane de lei, colectate în luna aprilie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna aprilie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,18 milioane de lei, cu 15,2 ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 19:00
(21604 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în cursul zilei de miercuri, 25 mai a.c., activități de informare în rândul elevilor din cadrul școlilor din mediul rural și urban din județul Ialomița, pentru conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:50
(13239 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconieri prinși în flagrant de polițiști pe Brațul Borcea

Ialomița: Braconieri prinși în flagrant de polițiști pe Brațul Borcea

Miercuri, 25 mai a.c., polițiștii au depistat pe Brațul Borcea doi bărbați, de 37 de ani, din comuna Stelnica, și de 47 de ani, din comuna Bordușani, în timp pescuiau într-o ambarcațiune din lemn, cu o ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:30
(3869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Joi, 26 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27177, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de miercuri, 25 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:15
(7443 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural

Prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 26 mai 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, având pe ordinea de zi dezbateri cu privire la activitatea de contractare a serviciilor medicale, medicamentelor ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 15:30
(3326 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Culturii Slobozene», în perioada 30 mai-3 iunie 2022

Primăria Municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia, organizează în perioada 30 mai-3 iunie 2022 un amplu program de manifestări, sub genericul «Zilele Culturii Slobozene ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 14:45
(21149 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Joi, 26 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a organizat un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care a fost ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 11:30
(11193 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Moldoveni și Sudiți!

Joi, 26 mai 2022, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervoarelor destinate înmagazinării apei potabile din localitățile Moldoveni și Sudiți. Astfel, în intervalul orar ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 17:40
(5564 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27176, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 24 mai ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 16:35
(9492 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

A doua zi a evenimentului național «Săptămâna Prevenirii Criminalității» a fost dedicată prevenirii violenței în familie-fenomen complex, având consecințe atât în plan individual și familial, cât și la ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 16:20
(3657 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Scutiri fiscale pentru angajații din sectorul agricol și industrie alimentară

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii despre faptul că a fost introdusă o nouă scutire de la plata impozitului pentru veniturile din salarii și asimilate salariilor ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 13:50
(10954 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2022

Având în vedere că anul școlar 2021-2022 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2022 că pot beneficia de prevederile Legii nr ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 12:20
(10716 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: «Târgul ofertelor educaționale»

lnspectoratul Școlar Județean lalomița își dovedește interesul pentru traseul educațional și profesional al elevilor de clasa a VIII-a prin organizarea unui Târg care să faciliteze accesul acestora la ofertele ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 20:40
(9913 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Liber la pașapoarte pentru copii de 1 iunie

De 1 iunie-«Ziua Internațională a Copilului», Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte va avea program normal de lucru. Funcționarii instituției vor onora însă solicitările pentru emiterea de pașapoarte ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 19:40
(10011 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Marți, 24 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27174, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de luni, 23 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 16:15
(1859 vizualizări - 0 comentarii)


Descindere la Slobozia organizată de Poliția Capitalei

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București au efectuat marți, 24 mai a.c., 7 percheziții domiciliare, pe raza Capitalei și a județelor Ilfov și Ialomița. În Ialomița, descinderea ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 15:00
(2432 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Întâlnire cu profesor doctor Marius Stan

Profesor doctor Marius Stan, celebrul savant român născut la Urziceni, ajunge vineri, 27 mai 2022, la Slobozia. Omul de știință va susține o conferință în cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea». Denumit ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 14:15
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 844 mii de lei, sume stabilite suplimentar în luna aprilie 2022

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna aprilie a.c., 19 inspecții fiscale și 21 de controale inopinate. În urma acțiunilor de verificare au fost stabilite obligații ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 14:00
(13829 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din localitatea Dridu. Astfel, marți, 24 mai 2022, în intervalul orar 08,00-17,00, se ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 18:05
(19794 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 23 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27174, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 22 mai a ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 17:10
(5381 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 110000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-22.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 110609 de chestionare la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 16:55
(14338 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Redirecționare a 3,5% din impozitul anual datorat la entități nonprofit/unități de cult (Formularul 230)

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pot dispune asupra destinației unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul stabilit pentru susținerea ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 16:20
(13282 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Sudiți

Incendiu la o casă din Sudiți

Duminică, 22 mai a.c., în jurul orelor 16,40, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din comuna Sudiți. Trei ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 13:10
(10641 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...