Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investițiile, prioritare în 2022!

Raportul anual al primarului municipiului Slobozia

Investițiile, prioritare în 2022!

La sfârșitul lunii martie 2022, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a făcut public Raportul anual privind starea economică, socială și de mediu a municipiului Slobozia pentru anul 2021. Raportul are 78 de pagini și oferă o imagine sintetică a activității instituționale a administrației publice. «Datele din prezentul Raport ne oferă o imagine de ansamblu, dar și detalii despre ceea ce a însemnat anul 2021 din punctul de vedere al activității în slujba cetățeanului» se susține în Raportul care poartă semnătura primarului Sloboziei.

Administrație pe banii cetățenilor Pentru prima... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 19:05 (6623 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

La Fierbinți-Târg, prin investiția Consiliului Județean Ialomița

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

Administrația județeană a vizitat joi, 7 aprilie 2022, Centrul de Asistență Medico-Socială Fierbinți-Târg. Valoarea investițiilor rea­lizate aici în ultimii 5 ani se ridică la 4,4 milioane de lei. «La acest moment putem onora orice solicitare de preluare a unui rezident în Centrele noastre de asistență!» a declarat directorul Paul Marcu ulterior evenimentului. În decursul următorilor ani, capacitatea de cazare în Centrele de asistență pentru vârstnici din județ va fi extinsă cu alte 40 de locuri.

De la Cenușăreasă la Făt-Frumos Centrul pentru Persoane Vârstnice Fierbinți-Târg este parte... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 15:40 (12934 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Se întâmplă în administrația locală ialomițeană

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a făcut publice rapoartele misiunilor de audit efectuate în cursul anului 2021 și care vizează activitatea financiară a administrațiilor locale, pe parcursul anului 2020. La nivelul județului Ialomița, auditorii din cadrul Camerei de Conturi au descoperit o majorare de peste 3 milioane de lei a abaterilor de legalitate, prin compa­rație cu anul fiscal 2019, verificat în cursul anului 2020. Astfel, valoarea totală a abate­rilor financiar-contabile constatate în cadrul celor 31 de misiuni de audit se ridică la 13 milioane de lei. Principalele abateri constatate au vizat impozitarea eronată a contribuabililor, majorarea nelegală a veniturilor salariale pentru funcționarii... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 10:50 (17135 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia anunță debutul sezonului de dezinsecție la nivelul orașului. «Nu există soluții miraculoase, dar vom încerca să facem tot ce putem pentru a reduce disconfortul cetățenilor...» declară Valeriu Roșca, directorul DADP.

Război împotriva țânțarilor și căpușelor Ca în fiecare an, DADP Slobozia declanșează în luna aprilie prima etapă a campaniei de dezinsecție la nivelul orașului. Lucrările au debutat pe 11 aprilie a.c. și vor dura o săptămână. Directorul DADP, Valeriu Roșca, nu poate garanta eficiența acestei campanii: «Nu există soluții... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2022, 12:20 (12160 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

În perioada 28 martie-2 aprilie, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a fost gazda uneia dintre etapele proiectului de mobilitate ERASMUS «Household without chemicals». La evenimentele școlare desfășurate pe parcursul aceste săptămâni au participat 37 de elevi și profesori din Ungaria, Grecia, Spania, Polonia și Turcia. Motto-ul proiectului a fost «Renunțarea la utilizarea chimicalelor reprezintă cheia unei vieți sănătoase». De reținut că, în perioada 2014-2022, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a implementat 8 proiecte ERASMUS.

Altius, citius, fortius Școala... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2022, 13:20 (6664 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

Statistică îngrijorătoare a Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități. Conform estimărilor făcute de specialiștii instituției, numărul persoanelor cu handicap crește în Ialomița cu aproximativ 100 de cazuri în fiecare an. Astfel, în ultimii 6 ani, numărul acestor persoane a crescut de la 9600 (în 2016), la 10200 (în 2021). În ceea ce privește accesul pe piața muncii locală, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități atrage atenția că foarte puține persoane încadrate într-un grad de handicap reușesc să obțină un loc de muncă. Cei mai mulți ialomițeni cu dizabilități trăiesc din indemnizațiile pe care statul le plătește pentru... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 15:10 (10658 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Deși rolul mediatorilor școlari este important pentru crearea unor legături între copiii din comunitățile vulnerabile și școală, administrațiile locale din județul Ialomița nu fac demersuri pentru a-i angaja. La nivelul județului Ialomița sunt 20 de localități cu o pondere mai mare a comunităților vulnerabile, însă doar 3 au făcut demersuri pentru angajarea media­torilor școlari. Cei 3 mediatori școlari au fost angajați de administrațiile locale din Andrășești, Slobozia și Borănești.

Doar 3 mediatori școlari în tot județul În cea mai mare parte, comunitățile vulnerabile se referă la... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 11:05 (12628 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Au mai rămas 7 apartamente de vânzare

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Primul bloc din cartierul rezidențial «Cantemir Residence» va fi gata în septembrie 2022. Ștefan Țintă, reprezentantul Premier Residencial SRL, firma care realizează investiția, anunță că mai sunt de vânzare doar 7 apartamente. «A fost o afacere bună pentru primii cum­părători... Dar aș lua-o oricând de la capăt. Suntem bucuroși că putem oferi orașului construcții care respectă toate standardele de calitate în vigoare!» declară Țintă.

Un bloc de modă veche Fundație de beton armat, cărămidă Poroterm pentru compartimentarea interioară, inserție de fier în ziduri... Și 4 etaje ridicate... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 14:50 (11969 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

Din fondurile PNRR

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

bonus: Ialomița investițiilor «inutile»

Fără străzi modernizate sau rețele funcționale de apă și canalizare, administrația locală din comuna Andrășești vrea să cheltuie fondurile alocate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru amenajarea unor piste pentru biciclete. În acest sens, edilul Adrian Vasile a inițiat un proiect de hotărâre pe care l-a înaintat consilierilor locali din comună prin care solicită acordul acestora cu privire la depunerea proiectului. Calculele estimative făcute de edilul din Andrășești arată că pentru construcția pistelor pentru biciclete comunitatea locală ar putea beneficia de aproximativ 230 mii de euro.

Transport «verde» la Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 10:50 (12554 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

Seceta pedologică extremă afectează culturile agricole din Ialomița

bonus: Ialomița are pregătite pentru irigații 86 mii de hectare

Lipsa precipitațiilor din ultima perioadă afectează culturile înființate în campania agricolă din toamna anului trecut. Ca toate celelalte județe din Câmpia Bărăganului, Ialomița se confruntă deja cu seceta pedologică extremă. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie susțin că prognozele viitoare sunt în defavoarea agricultorilor. Reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița susțin că, din cauza lipsei apei din sol, peste 25% din cultura de rapiță nu a răsărit. Astfel, întoarcerea culturilor reprezintă singura soluție pe care o au la îndemână fermierii.

Câmpurile au nevoie de apă... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 15:20 (16377 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acte de violență în școlile ialomițene

Acte de violență în școlile ialomițene

Polițiștii din Slobozia fac cercetări în două dosare penale ce au ca obiect acte de violență petrecute în școli. Primul caz a fost raportat la Școala Gim­nazială «Ion Heliade Rădulescu» Urziceni, iar cel de-al doilea la Liceul Teh­nologic «Mihai Eminescu» Slobozia. La toate acestea se adaugă și statistica Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița potrivit căruia, în primul semestru din acest an școlar, peste 700 de elevi au avut nota scăzută la purtare, în majoritatea cazurilor fiind vorba despre comportament neadecvat.

Verificările sunt în curs Din datele oamenilor legii, în cazul... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 14:50 (11132 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

Administrația județeană propune extinderea frontului de captare subterană a apei la Slobozia

bonus: Apa din Dunăre, a doua soluție

Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin ideea finalizării proiectului inițiat de admi­nistrația Ionașcu în urmă cu 15 ani. Conform datelor oficiale furnizate de către Urban SA, puțurile 18 și 19 din frontul de captare subteran al orașului «furnizează apă la parametri apropiați de valorile legale privind potabilitatea». În cazul în care ideea va fi validată oficial, finalizarea investiției ar urma să se facă «prudent și etapizat». Reamintim că exploatarea frontului de captare subteran al Sloboziei prevedea realizarea a 25 de puțuri forate, din care au fost realizate 20.

O alternativă riscantă... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2022, 10:50 (10946 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

La Țăndărei

Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

Aleșii locali din Țăndărei au adoptat un proiect de hotărâre în baza căruia Biserica-monument istoric «Sfinții Voievozi» din oraș să beneficieze de fonduri pentru continuarea lucrărilor de restaurare. Astfel, din bugetul local al orașului va fi redirecționată suma de 150 mii de lei pentru realizarea picturilor exterioare ale lăcașului de cult.

Două veacuri de istorie la Țăndărei Biserica «Sfinții Voievozi» a fost ridicată în anul 1839 de către marele vornic Filip Lenș. Acesta este menționat de vechile arhive drept principalul administrator al Țăndăreiului. În calitate de consilier al... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2022, 13:10 (3265 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Autobază construită după standarde europene, în municipiul Fetești

Primăria Fetești beneficiază din partea Uniunii Europene de 45,1 mi­lioane de lei pentru dezvoltarea unui sistem de transport durabil, prietenos cu me­diul înconjurător. Implementarea proiectului se află în plină desfășurare. Admi­nistrația locală a început construcția unei autobaze mo­derne, unde vor staționa cele 12 autobuze pe care municipalitatea le va achiziționa în cadrul acestui proiect.

În linie dreaptă pentru transport eco În anul de grație 2020, Primăria Municipiului Fetești a inițiat proiectul «Sistem integrat de transport durabil în Municipiul Fetești». Cu o valoare de ... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2022, 12:15 (15005 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Slobozia: Firma Engie România, sancționată cu 30 mii de lei

Societatea Engie România, furnizor de gaze naturale în județul Ialomița, a fost sancționată cu 30 mii de lei de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Firma a intrat în atenția instituției în urma unei reclamații depusă de unul dintre clienți. Beneficiarul respectiv a reclamat că factura emisă de operator a fost mai mare decât în realitate.

Proces în instanță În reclamația înaintată către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița se arată faptul că respectivul beneficiar a avut de plată o factură de peste 3000 de lei. Datele au scos... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2022, 15:50 (16144 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Optimism administrativ

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Administrația județeană anunță că noul Bloc Operator al Spitalului Județean Slobozia va fi gata în august 2022. Valoarea investiției este de 77,1 mi­lioane de lei.

Încă se lucrează Administrația județeană confirmă faptul că lucrările de exe­cuție ale noului Bloc Operator al Spitalului Județean ar putea fi finalizate până la sfârșitul lunii august 2022. Conform informa­țiilor oficiale, noua construcție va avea o supra­față desfășurată de 6224 de mp cu un regim de înălțime P+3. Până în acest mo­ment a fost realizată demolarea fostului Bloc Alimentar (pe lo­cația căruia se edifică noua... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 15:05 (3039 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Slobozia: Negocieri pentru recepția blocului ANL destinat medicilor

Darea în folosință a celor 12 apartamente din incinta blocului ANL pentru medici din Slobozia depinde de administrația locală a orașului. Primăria Slobozia trebuie să înființeze o comisie de recepție care să certifice faptul că imobilul a fost construit conform proiectului. Deși oficialii ANL susțin că imobilul este finalizat, obiectivul mai are nevoie de mici reparații care fac imposibilă recepția. Atât ANL, cât și administrația locală Slobozia au refuzat să estimeze când se vor putea muta medicii chiriași.

Sprijin pentru medicii rezidenți
Proiectul privind construirea unui bloc... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2022, 11:05 (2919 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Taximetriștii din Slobozia fac legea pe străzile orașului!

Taximetriștii din Slobozia fac legea pe străzile orașului!

Război între taxime­triștii din Slobozia și polițiștii locali din oraș. Totul din cauza unei zone de staționare destinată taximetrelor, desființată în vara anului trecut. Respectiva stație se află amplasată pe bulevardul Matei Basarab, în imediata apropiere a locației «Batury», și po­trivit Poliției Locale «reprezintă un real pericol pentru ceilalți participanți la trafic». Agenții susțin că, la plecarea din stație, șoferii de taxi obișnuiesc să efectueze manevre ce afec­tează siguranța circulației. Cu toate că stația nu mai există, taximetrele continuă să stațio­neze în respectivul spațiu. Șo­ferii invocă o prevedere din Legea Taximetriei care le-ar acorda acest drept. «Singura soluție o reprezintă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2022, 13:20 (10467 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a respins majorarea salariilor din cadrul Serviciului Public de Transport Local

Toți pentru unul, unul pentru toți

Consiliul Local Slobozia a respins majorarea salariilor din cadrul Serviciului Public de Transport Local

Consiliul Local Slobozia a respins proiectul de hotărâre prin care administrația locală solicita majorarea «în bloc» a salariilor din cadrul Servi­ciului Public de Transport Local cu 20%. Consilierii locali PSD care s-au opus proiectului au solicitat ca «majorarea să vizeze doar salariile șoferilor, nu și cele ale directorului». Proiectul va fi refăcut și va fi supus votului în plen la următoarea ședință a Consiliului Local Slobozia.

Dreptate social-democrată Joi, 31 martie 2022, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, administrația locală a supus atenției plenului... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2022, 22:05 (12114 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat recent publicității Raportul privind starea Învățământului ialomițean, după încheierea primului semestru al acestui an școlar. Ana­lizând rata de promovare a elevilor, în județul Ialomița există unități de învă­țământ unde acest procent se menține scăzut, mai mic sau egal cu 60%. Reamin­tim că, în perioada 2014-2020, oficialii Învățământului ialomițean au inițiat pro­iecte cu finanțare europeană pentru a crește calitatea educației în șco­lile din județ și pentru a obține rezultate mai bune la Examenele Naționale. Instituția școlară a fost fie beneficiar direct al acestor proiecte, fie partener alături de alte instituții cu profil similar. Valoarea fondurilor... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2022, 12:40 (9542 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

Pe data de 3 aprilie se împlinesc 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest eveniment, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița organizează o serie de manifestări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 17:00
(1743 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat miercuri, 23 martie a.c., un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată» asupra unei persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 16:40
(3501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Joi, 24 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26904, fiind înregistrate 16 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 15:15
(2977 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Movilița

Incendiu la o casă din Movilița

Miercuri, 23 martie, în jurul orelor 22,45, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Movilița. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:55
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate. Ecocondiționalitatea este o componentă a Politicii Agricole ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:40
(13740 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Peste 130 de autoturisme au fost controlate, 28 de sancțiuni contravenționale aplicate și 2 proprietari de imobile, racordate ilegal la rețeaua de energie electrică, au fost depistați în flagrant. Este ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 17:30
(5593 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

Marți, 22 martie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit în cazul a 3 incendii produse în incinta a 3 gospodării de pe raza localităților ialomițene Valea Ciorii, Fetești și Movilița. În cazul incendiului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:50
(3024 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 1600 fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află în plină Campanie de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2022. Astfel, în perioada 1-22 martie 2022, în județul Ialomița au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:40
(2234 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 23 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26888, fiind înregistrate 30 de noi cazuri față de ziua de marți, ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:15
(1329 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în intervalul 23.03.2022-01.05.2022, vor fi dispuse măsuri specifice, precum intensificarea controalelor ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:00
(10168 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Joi, 24 martie a.c., în cadrul Liceului Teoretic Paul Georgescu» Țăndărei se va desfășura un exercițiu tactic de simulare a unui cutremur. Exercițiile de acest tip sunt absolut necesare și urmăresc modul ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 12:30
(22655 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 43500 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 77 de evenimente, dintre care 73 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 19 infracțiuni. Din totalul acestora, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:50
(8968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 22 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26858, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de luni, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:35
(3523 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:10
(10425 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 7,44 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în primele două luni ale anului 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,44 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 11:25
(2299 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi aplicate la stațiile de distribuție carburanți

În perioada 10-16 martie 2022, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat ample acțiuni de control la stațiile de distribuție carburanți. Aceștia au verificat modul în care sunt respectate cerințele minime ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 17:15
(16501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Luni, 21 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26840, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de duminică, 20 martie ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 15:15
(4037 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Locuință cuprinsă de flăcări

Duminică, 20 martie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Dridu. Trei echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 13:00
(8695 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Duminică, 20 martie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în cazul a 6 incendii de vegetație uscată, produse pe raza localităților Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu. În ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 12:40
(10053 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 25 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 20 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26836, fiind înregistrate 25 de noi cazuri față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2022, 16:05
(2124 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 19 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26811, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de vineri, 18 ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2022, 15:50
(1566 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Criza refugiaților ucraineni, în atenția autorităților

Vineri, 18 martie a.c., Instituția Prefectului Ialomița a convocat Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. În cadrul întâlnirii oficiale au fost discutate aspecte legate de triajul refugiaților ucraineni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 16:40
(20293 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Haine contrafăcute, confiscate de polițiști

Joi, 17 martie a.c., polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau acțiuni specifice pe raza de competență, au surprins o persoană în timp ce oferea spre vânzare trecătorilor mai multe articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:50
(2133 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Femeie bătută de concubin

În ziua de joi, 17 martie a.c., polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu, după ce o femeie de 49 de ani, domiciliată în comuna Traian, a sesizat faptul că a fost agresată de concubin ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:45
(4363 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 30 martie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 martie 2022, este termenul limită de depunere a Formularului 394. Perioada de raportare este cea declarată ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:30
(11089 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 18 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26793 , fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de joi, 17 ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:10
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 442 de noi locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea se sunt destinate persoanelor calificate într ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 12:40
(4137 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 200 milioane de euro pentru Ajutoarele Naționale Tranzitorii, în 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința beneficiarilor că până la data curentă a autorizat la plată Ajutoare Naționale Tranzitorii (ANT) în sectoarele vegetal și zootehnic ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 10:30
(9203 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

În ultimele 24 de ore, peste 800 de elevi din Fetești și comunele arondate Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au participat la acțiunile desfășurate de polițiști, în scopul prevenirii victimizării acestora ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 17:15
(2616 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 17 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26772, fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 1 ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 15:16
(1203 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...